Geen reden tot alarmstemming over verkeersonveiligheid PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Wereldnieuws Jaarverslag A.N.W.B. Overheidsmaatregelen onvoldoende aangepast aan de snelle groei van het verkeer fin sen Uw klachten weg! De radio geeft vrijdag NAAIMACHINES TccU ió l\et zo J DONDERDAG 28 JUNI 1956 Jaarlijks komen er 50.000 auto's bij Onrustig Gejaagd "AKKERTJES" Zuchten in overheidsdienst Jaarvergadering Bond van Gepensioneerden „A and eel in de welvaart wordt ons onthouden Eed van oud-illegaal - dat geld naar verzet ging - vernietigt rechtbankvonnis Salariskwestie weer in georganiseerd overleg Aanmeldingen emigratie naar Amerika tot 1 juli Fouten van Hongaarse rechtspleging erkend EEN RUPSJE DE HUIDIGE VERKEERSONVEILIGHEID geeft weinig reden voor een alarm stemming. De toeneming van het aantal ongelukken loopt vrijwel parallel met de groei van het gemotoriseerde verkeer. Uit de cijfers blijkt, dat het risico voor een motorrijder veel groter is dan voor gebruikers van andere vervoermiddelen, aldus de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB in zijn jaarverslag over 1955. Ook het probleem van de recreatie ligt de ANWB na aan het hart. Herhaaldelijk heeft de bond betoogd dat de overheid niet mag volstaan met de werknemers meer vrije tijd te verschaffen. Indien niet zorg wordt gedragen, aldus de ANWB, dat sport en recreatie deze vrije tijd kunnen vullen, dan zal het sluiten van fabrieken en kantoren niet beantwoorden aan de bedoeling. Integendeel: bij onjuiste besteding van deze vrije tijd kan deze meer kwaad dan goed doen. De groei van de ANWB is in 1955 weder om aanzienlijk geweest. Ruim 41.000 leden sloten zich aan. Het ledental is thans ruim 335.000. Het aantal wegenwachtleden na dert de 200.000. De groei, van de bond hangt samen met de groei van het wegverkeer. Jaarlijks komen er 50.000 personenautomobielen bij en 150.000 motoren, bromfietsen en scooters. In dit opzicht wijst het verslag op de daar bij optredende toeneming van de verkeers onveiligheid, de noodzaak van een goede verkeersopvoeding met zo weinig mogelijk verstikkende voorschriften en, vooral, van een belangrijke versnelling van het tempo bij de aanleg van wegen. Nederland is bezig een achterstand in de motorisering in te halen. Eind 1955 waren 268.000 per sonenauto's, 98.000 vrachtauto's, 130.000' motorfietsen en ruim een half miljoen bromfietsen op de weg. De verwachtingen van 1950 waren blijkens de cijfers te laag. De Dienst Verkeersonderzoek van de rijks waterstaat berekende toen, dat de ver keersintensiteit in 1970 2,3 tot 3,6 maal hoger zou zijn. De aanpassing van de overheidsmaat regelen aan de stormachtige ontwikkeling van het verkeer gaat volgens de ANWB haar krachten min of meer te boven. Een uitbreiding van het wegennet in dezelfde mate als het verkeer groeit kan de over heid niet verwezenlijken. Het wegverkeer zit dus met een onvoldoende aangepast wegennet. De aanpassing van de verkeers- wetgeving laat eveneens te wensen en "maakt de indruk wel heel sterk afgestemd te zijn op hetgeen de publieke opinie, de ondeskundige „men", op sentiments-gron- den graag zou zien. Oversteken blijft, ook na reglementering, gevaarlijk Over het voetgangersprobleem zegt de ANWB, dat het te verwachten is, dat de minister van Verkeer en Waterstaat de door de Centrale Commissie Veiligheid Wegverkeer opgestelde richtlijnen voor de regeling van de voetgangersoversteek- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Hoogmis. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Pianoduo. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 1.40 Instrumen taal octet. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de plattelandsvrouwen. 12.40 In strumentaal trio. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmu ziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole orkest en solist. 14.40 Omroep-orkest en so list. '15.25 Platen. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Pianorecital en klarinet. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen. 18.50. Internationale tenniskampioenschappen te Wimbledon. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Rubriek Verklaring en toelich ting: Opleiding voor sociale beroepen. 19.20 Regeringsuitzending: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. NATIONAAL PRO GRAMMA: 20.00 Nieuws. 20.05 Feestappèl. 21.30 Toespraak. 21.45 Dansmuziek. 22.15 Taptoe. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 7.55 Wie weet hoe?, causerie. 8.00 Nieuws. 8.18'Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 School radio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 11.35 Tenor, viola da gamba en clavecimbel. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prog nose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Pianoduo. 14.35 De onbekende Kipling, causerie. 14.55 Viool en harp. Daar na: Alt en piano. 15.20 Gevarieerd program ma: 16.00 Orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte mu ziek. 18.50 Vakverenigingsnieuws. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Harmonie-orkest. 19.30 Voor de jeugd. 19.40 Op bezoek bij anderen, cau serie. 19.50 De Nederlandse Vereniging van Vrijzinnige zondagsscholen, causerie. 19.55 Berichten. NATIONAAL PROGRAMMA: 20.00 Zie Hilversum I. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34'Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00, 14.15,' 14.45, 15.00, 15.30 en 15.45 Idem. 16.02 Operamuziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.00 Zang en piano. 18.10 Voordracht. 18.20 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Idem. 20.15 Orkestconcert. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Orkestcon cert, (vervolg). 22.00 Nieuws. 22.15 Interna tionale Radio-Universiteit. 22.30 Zang en piano. 22.55—23.00 Nieuws. plaatsen zonder principiële wijzigingen zal overnemen. De bond merkt op dat het on juist zou zijn van de invoering der be trokken maatregelen te verwachten, dat dan niet meer, zoals thans, ongeveer 400 voetgangers per jaar bij verkeersongeval len zullen omkomen. Daar de voetgangers oversteekplaatsen slechts een zeer klein gedeelte uitmaken van het totale voor het oversteken beschikbare wegoppervlak, kan men ervan overtuigd zijn, dat de reglemen tering van het oversteken door voetgangers het gevaar voor deze categorie weggebrui kers niet zal doen verminderen. De op handen zijnde regeling die onder meer als zebra uitgevoerde en van palen met oranje bollen, voorzien van een knipper licht, beschermde voetgangersoversteek plaatsen omvat behoort echter stellig thuis in het algemene bestel van de wegen- verkeerswetgeving, aldus de ANWB. Examen voor bromfietsers Volgens de ANWB zijn de meeste brom fietsongevallen te wijten aan te hoge snel heden en aan gebrek aan kennis van de verkeersvoorschriften. Thans is voor brom fietsen een maximumsnelheid van 40 kilo meter per uur vastgesteld. De maximum snelheid voor bromfietsen op de rijwiel paden had de ANWB gaarne op 20 kilo meter gesteld gezien. Hoewel de minister meent, dat het voorhands onmogelijk is een examen voor bromfietsberijders in te stellen, is de ANWB van oordeel dat het afnemen van een dergelijk examen wel mogelijk en bovendien zeer gewenst is. Maximum snelheid De verkeerssituaties in de bebouwde kom met uitzondering van de belang rijkste verkeersaders wisselen zo sterk naar tijd en plaats, dat een willekeurig vast gestelde uniforme maximumsnelheid in de meeste gevallen te laag zal liggen, aldus de ANWB. Elke niet als reëel aangevoelde snelheid zal in de practijk haar waarde verliezen. Een algemene maximumsnelheid is volgens de opvattingen van de ANWB dan ook piet als een .oplossingte be- schouwen. ijnor Rijden onder invloedi De ANWB meent, dat degenen, die een strengere bestraffing en andere maatrege len tegen weggebruikers, die onder invloed van sterke drank rijden, wel eens uit het oog verliezen, wat de werkelijke omvang is van dit kwaad. Gedurende het eerste halfjaar van 1955 werden in ons land 2.301 onherroepelijke veroordelingen uitgespro ken wegens het rijden onder zodanige in vloed van alcohol, dat het voertuig niet naar behoren kon worden bestuurd. Dit aantal veroordelingen betrof 477 automo bilisten, 198 bromfietsers en 1.622 fieters. Het landelijk percentage ongevallen, waar bij volgens de processen verbaal alcohol gebruik een rol speelde, bedroeg onge veer 0,7 pet. Bedreigd natuurschoon Zeer uitvoerig wordt in het jaarverslag ingegaan op de kwestie van het bewaren van het natuurschoon en de noodzakelijke ruimte voor de recreatie. Opgemerkt wordt, dat de ruilverkavelingsobjecten steeds gro ter worden. Verder ontwerpen waterstaatsorganen herhaaldelijk plannen, die dan als een soort „fait accompli" ter beoordeling ko men van de natuurbeschermingsinstanties, wat tot gevolg heeft, dat ten behoeve van de natuurbescherming en de recreatie nog slechts kleine veranderingen kunnen wor den aangebracht. Tenslotte wordt een waarschuwende vinger opgestoken wegens hetgeen het ministerie van Oorlog voor het aanleggen van oefen terreinen meent te moeten doen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 Een Haagse politieagent, zo lezen wij, heeft onlangs „ongevraagd eervol ontslag" gekregen omdat hij een ernstige telefoni sche blaam geworpen zou hebben op de eer en de goede naam van het politiekorps ter dier stede. De agent, P. geheten, bediende namelijk de telefoon in het bureau „Gevonden Voor werpen", maar daar hij blijkbaar constant de P. in had, begon hij systematisch ieder telefoongesprek met een hartgrondige zucht die de man of vrouw aan de andere kant van de lijn duidelijk te verstaan gaf, dat agent P. er schoon genoeg van had om telkens gestoord te worden. Dit nu kon in het wellevende Haagje uiteraard niet geduld worden en het resultaat was dan ook dat de agent wegens telefonisch wangedrag ontslagen werd. Hij heeft daarin niet berust, met het ge volg dat hij tenslotte voor de Centrale Raad van Beroep verschijnen moest, waar een politie-inspecteur en een advocaat gis teren uitvoerig gedebatteerd hebben over zijn geval. „Als iemand telefonisch wil op geven, dat hij iets gevonden of verloren heeft, en dan door de microfoon een de monstratief gezucht en gesteun hoort, zal hij denken: „Mooie boel bij die politie", sprak de inspecteur. Maar P.'s advocaat meende dat ook een veelgeplaagd politiedienaar wel eens even tjes zou mogen zuchten zonder eruit te vliegen en dit temeer omdat men „bij andere ambtelijke instanties nu ook niet bepaald door humoristen tewoord gestaan wordt". Jammer, dat agent P. nog meer op zijn kerfstok bleek te hebben, anders had de Raad van Beroep nu een principiële uit spraak moeten doen over de vraag die niet- ambtelijk Nederland al zo lang kwelt, na melijk, of een ambtenaar-in-functie bij de uitoefening van zijn werk al dan niet ge rechtigd is om publiekelijk te zuchten of anderszins blijk te geven van een gebrek aan enthousiasme. De Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden, waarbij ruim zestigdui zend leden zijn aangesloten, heeft in Utrecht zijn jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer G. Wolters, zei in zijn jaarrede dat de bond na de oorlog een voortdurende strijd heeft gevoei-d om de achterstand in de pensioenen, in vergelij king met de gestegen levenskosten, in te halen. De bond heeft nog geen redelijke en rechtvaardige verbetering kunnen be reiken. Het zijn wederom de gepensioneer den, aldus de heer "Wolters, die in een uit zonderingspositie zijn geplaatst door de onthouding van de 4 percent vakantietoe slag en de welvaartsuitkering van 3 per cent over 1955, die wel zijn verleend aan de actief dienende ambtenaren. De uit kering is volgens de voorzitter geweigerd, omdat deze uitkering niet in de pensioen grondslag kon worden opgenomen en dus ook niet in de pensioenen doorwerkt. Hij betreurde'het, dat de minister van' Binnen landse Zaken bij herhaling weigert de bond, bestaande uit zuiver op het terrein van overheidspensioenen rechtstreeks be langhebbenden, te horen. De bond acht het een miskenning van de rechtvaardigheid om, de gepensioneerden, die toch mede het fundament voor de nu gestegen welvaart hebben gelegd, het aan deel in die welvaart te onthouden. De bond zal voorts de strijd aanbinden tegen de ontworpen aanpassing van reeds toegekende pensioenen als gevolg van de algemene ouderdomswet. De bond staat op het standpunt, dat in de Pensioenwet vast gelegde rechten onaantastbaar zijn. Afge zien van de strijd tegen deze aanpassing zal de bond blijven streven naar volledige op trekking van de pensioenen naar het hui dige peil van salarissen en de daaraan te ontlenen pensioenen. De bunkerbouwerszaak Het Haagse gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de kwestie van de door de bun kerbouwers R. en 's G. teruggevorderde bijdragen aan de illegaliteit. In deze zaak was de Rijswijkse accountant en oud-ille gaal H. W. S. in beroep gegaan van het vonnis van de Haagse rechtbank van 8 oktober 1953 volgens welk hij f 48.000, moest terugbetalen. Volgens de uitspraak van het hof zal de heer S. op 12 september voor het gerechts hof een eed moeten afleggen, waarbij hij zweert, dat hij alle gelden, die hij na Dolle Dinsdag voor illegale doeleinden heeft ontvangen, aan de illegaliteit ter hand heeft gesteld. Met het afleggen van deze eed zal het vonnis van de rechtbank ver nietigd zijn. ADVERTENTIE 1 'MJHac Alle goede dingen bestaan uit drieën. Geen wonder dat steeds meer rokers over stappen op 1 van de 3 sma ken IBIS uit de bekende roód-wit-blauwe dozen. Cclloiaan-verpakking garandeert constante kwaliteit! Vrijdag komt de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken bijeen. Op de agenda staat onder meer een regeringsvoorstel tot verhoging van de salarissen der hogere ambtenaren met 8 a 10 pet en tevens een herziening van salarissen voor officieren van rijks politie en inspecteurs en commissarissen van gemeentepolitie. Vorige week zijn de onderhandelingen over de salarissen van de lagere ambtenaren vastgelopen. De vak organisaties waren en zijn nog steeds de mening toegedaan, dat deze salarissen met 6 pet omhoog moeten. De regering is ech ter van mening, dat slechts 3 pet gegeven kan worden. Of zes pet gegeven kan wor den zal pas in september te overzien zijn, aldus het regeringsstandpunt. De bonden gaan van het standpunt uit: alles of niets. Het voorstel van de regering betreffende de hogere ambtenaren wilden de bonden niet bespreken alvorens de 6 pet er door is. Het is dan ook niet te ver wachten dat vrijdag de bonden wel bereid zullen zijn over de salarissen der hogere ambtenaren te praten. 8. „Hé! Kom uit die mallemolen!" riep de veldwachter. „Ik wil eens een hartig woordje met jullie spreken!" „W-we kun nen er niet uil!" klonk Panda's stemmetje benauwd 'uit de tollende ton „Praatjes!" riep de veldwachter bars, „je probeert je er uit te draaien! Kom er uit, zeg ik!" Maar heus, we k-kunnen niet!" riep Pan da. „Genoeg!" bromde de veldwachter, „mijn geduld is uitgeput. Als jullie er niet goedschiks uitkomen, dan maar met ge weld!" Hij greep een der bezems van de propeller en gaf er een ruk aan, die de hele zaak deed kantelen. Maar toen ge beurde er iels, dat de ijverige ordebewaar der niet had voorzienNauwelijks stond de rare helikopter weer recht, of inplaats van de ton, begon de schroef weer te draaien. En omdat de veldwachter die schroef nog steeds vasthield, werd hij enige malen fors rondgezwaaid, om vervolgens met een zwiep in een boom te worden ge slingerd! Onderwijl hupte de beschadigde helikopter met scheve sprongetjes over de grond. „Slop! Stop!" hijgde Panda. „Ik houd het niet meer uit! Ik voel me zo naarzo draaierig!" „Special Migration program" Met ingang van 1 juli zal de mogelijkheid tot aanmelding voor emigratie naar Ame rika, in het kader van het „special migra tion program" gesloten zijn. De bij het Amerikaanse consulaat en bij de Nederlandse aanmeldingskantoren in behandeling zijnde aanvragen hebben een dusdanig getal bereikt, dat indien de benodigde borgstellingen tijdig worden ontvangen redelijkerwijs mag worden aangenomen dat voor 31 december 1956 aan 17.000 Nederlanders een immigratie visum voor Amerika zal zijn uitgegeven. Dit is het quotum, dat bij genoemde rege ling werd toegestaan. Derhalve werd bovenvermelde sluitingsdatum vastgesteld. Gevangenis. De officier van politie en de negen soldaten d'ie in februari Soedane- se boeren zodanig opsloten dat bijna tweehonderd van hen de dood door ver stikking vonden, zij.n tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Sloep. Een officier van de Britse marine, lieutenant-commander R. M. Balles, is met een zeilsloep in Auckland aangeko men na een reis van 12.000 mijl, die hij verleden jaar augustus in Engeland be gon. De uit Newcastle afkomstige ma rine-officier had tot aan Raro-Tonga op de Galapagos-eilanden in de Grote Oceaan gezelschap van twee personen. De rest van de tocht heeft hij geheel alleen afgelegd. Stemmen. Op een bijeenkomst van Ameri kaanse gouverneurs te Atlantic City hebben negentien van de eenentwintig Republikeinse gouverneurs een petitie getekend, waarin zij volledige steun toezeggen voor de herkiezing van presi dent Eisenhower. Adlai Stevenson zal waarschijnlijk kunnen rekenen op vier honderd stemmen uit de zevenentwintig staten met Democratische gouverneurs. Om op d e Democratische Partij conven tie tot officiële partij kandidaat te wor den gekozen heeft hij 681 en een halve stem nodig. Heen. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjöld, is per vliegtuig uit New York naar Europa vertrokken. Hij zal de Sovjet-Unie, Polen, Tjsechoslo- wakije en Joegoslavië bezoeken. Terug. Van welingelichte zijde te Praag wordt vernomen dat premier Siroky, eerste vice-premier Dollansky en de eer ste secretaris der Tsjechoslowaakse com munistische partij, Novotny, in Praag zijn teruggekeerd na een afwezigheid van enige dagen. Men neemt algemeen aan, dat zij een kort bezoek aan de Sovjet-Unie hebben gebracht. Organisatie. De voorzitter van de Neder- duits-gereformeerde kerk in Zuid-Afri- •ka, dr. Badenhorst, heeft op een bijeen komst in Bloemfontein tegenover zen delingen uit de vier provincies van de Unie verklaard, dat er „overvloedige bewijzen" zijn, dat in geheel Afrika, in het bijzonder langs de Oostkust, een communistische organisatie met centra in Egypte en Ethiopië werkzaam is. Controle. In de kolenmijn te Eisden in Bel gisch Limburg is een staking uitgebro ken waarbij een driehonderdtal boven grondse arbeiders betrokken is. De sta kers eisen de onmiddellijke stopzetting van een controle-systeem op het werk. Verzachting. Het Oostberlijnse stadsbestuur heeft verzachting bevolen van een aan tal maatregelen, waardoor het verkeer tussen Oost-Berlijn en het omringende Oost-Duits] and werd beperkt. Het scherpe toezicht op uit West-Berlijn vertrekkende voertuigen blijft echter gehandhaafd. Examen. Alle Amerikaanse diplomaten zullen examen moeten doen in tenmin ste één vreemde taal: Frans, Duits of Spaans. Hun die geen van deze talen spreken, zal gelegenheid gegeven wor den er een te lei-en. Zijn de diplomaten echter hardleers dan zulten ze waar schijnlijk ontslagen worden^ Lijst. In Australië geïmmigreerden hebben een lijst ingediend met de namen van ongeveer zevenhonderd verwanten, die zij uit communistische landen naar Australië gebracht zouden willen zien. De Russische regering heeft destijds beloofd de migratie van dergelijke per sonen in overweging te zulten nemen. Afgewezen. De Internationale Arbeidsor ganisatie heeft een Russisch verzoek om op te roepen tot vermindering van de bewapening teneinde gelden vrij te ma ken voor vreedzame doeleinden, afge wezen. Met algemene stemmen nam de conferentie een resolutie aan, waarin steun wordt betuigd aan het werk van de ontwapeningscommissie van de UNO. PARIJS (AFP) De Hongaarse minister van Justitie, Erik Mollnar, heeft in het Hongaarse blad „Szabad Nep" gezegd dat het Hongaarse rechtsapparaat veel fouten heeft gemaakt, in het bijzonder vóór juni 1953. De minister verklaarde, dat vele poli tieke processen op het ogenblik in her ziening zijn. Het betreft hier sociaal-demo craten en kleine particuliere ondernemers die als „vijanden van het volk" zijn ver oordeeld. Hij kondigde verder nieuwe poli tionele en juridische werkwijzen aan. OP beukenbladeren leeft soms een rups je dat een lengte heeft van een vierde deel van de breedte van het blad, zodat het diertje niet in staat is het beukenblad op een of andere manier te omspannen. Toch ziet dit diertje kans de beide bladhelften naar elkaar toe te brengen en er een ko kertje van ie maken. Ra, ra, hoe speelt hij dat klaar? Vóór we ons in deze puzzel gaan verdiepen, moeten we het rupsje even aan u voorstellen: het is de groene larve van een vlin dertje dat de ingewikkelde naam draagt Ancylis mitter- bacheriana Schiff. Tevens kun nen we nu ook een kleine cor rectie op de voorgaande alinea toepassen, want dit rupsje leeft niet zozeer op beukenbladeren, maar eigenlijk meer in het blad en in ieder geval leeft hij er van. Maar nu terzake. I-Iet rupsje moet van het beukenblad, dat verhoudingsgewijs véél te groot voor hem is, een kokertje ver vaardigen en voor dat speciale doel is het dier met een heel bijzonder instinct toe gerust. De rups vervaardigt voor het vou wen van bladeren namelijk een uitermate doeltreffend apparaat, dat na voltooiing van het werk weer kan worden opgeruimd en dus nauwelijks of geen sporen nalaat Hiertoe plaatst hij zich evenwijdig met de hoofdnerf aan de bovenzijde van het beu kenblad en begint bij de bladsteel draden te spinnen door snel het lichaam heen en iveer te slingeren en ter linker- en rechter zijde van de hoofdnerf even het blad met de mond aan te raken. Daardoor wordt aan beide zijden van de nerf een draad vastgekleefd en al spinnende ontstaat op deze wijze een heel bandje van draden dat dwars over de middennerf heen ligt. Is dit bandje klaar, dan legt de rups een eindje verder eveneens een dergelijk bandje van draden, tot het blad over de gehele lengte is afgewerkt. Het is dan voorzien van ongeveer negen van derge lijke bandjes. Nu is het moment gekomen om onze be wondering te luchten voor de ongelofelijke doelmatigheid in de natuur, want het blijkt dat de draden van dit spinsel een wonder- lijke eigenschap bezitten, zij gaan namelijk samentrekken tijdens het drogen in de bui tenlucht! Een verklaring van dit verschijnsel kunnen we niet geven, omdat het berust op nog onbekende eigenschap pen van deze zeer speciale col loïden. Maar de rups heeft onze verklaringen ook werkelijk niet nodig en gaat rustig door met draden spinnen. Door de samentrekking der draden worden de bladhelften immers naar elkaar toegetrokken en het blad gaat zich vouwen, zodat de rups niets anders te doen heeft dan nieuwe bandjes te leg gen op een wat grotere afstand van de middennerf. Ook cleze draden trekken zich weer samen en vouwen het blad verder toe, waardoor de eerder gespannen draden verslappen en overbodig zijn geworden. Zo wordt het werk voortgezet, tot beide bladhelften elkaar raken en het kokertje verkregen is. De binnenste draden worden nu verwijderd en de rups kan ongezien en ongestoord de binnenzijde van het blad afgrazen. De term „ongezien" geeft een plezierige aanleiding iets te vertellen over de merk- ivaardige camouflage van de bladluis leeuw. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2