Wenen wil Rome om Zuid-Tirol niet in het harnas jagen SENATOR Dulles acht het Sovjet-blok inwendig verzwakt IJsland Agenda voor Haarlem Paradox Een paradijs in de Alpen Volkspartij houdt moed ondanks animositeit en gespannen sfeer „Tito nog niet voor het Westen verloren" Overleg over repatriëring van Ambonezen Stolfelijk overschot van vermiste Nederlander bij Dieppe gevonden in Den Haag Opening Nederlandse erevelden te Frankfort en Dusseldorp Inbraak in bibliotheek; 15.000 gulden verdwenen Maar oppassen en samenhouden blijft geboden Wielrijder na botsing met autoportier overreden DONDERDAG 28 JUNI 1956 o De nauwelijks honderdvijftigduizend koppen tellende bevolking van IJsland heeft zich in een stembusuitslag ontpopt als een tamelijk verdeelde eenheid, on danks haar geringe omvang. De verdeeld heid betrof de vraag, of IJsland nog langer Amerikaanse basis en buitenpost tegen de Sovjet-Unie zou moeten blijven, nu de in ternationale verhoudingen vriendschappe- lijker zijn geworden en de mogelijkheid van een Russische overval een zeer theo retisch aspect heeft gekregen. Dit eiland in het noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan heeft geen enkel belangrijk aspect, behalve zijn militair-strategische. Het heeft zelf geen leger, noch een vloot. Zijn ganse bewapening bestaat uit een klein aantal gewapende trawlers, dat ter bescherming van IJslands omvangrijke visserijvloot moet dienen, doch ook voor die taak slechts een symbolische betekenis heeft. Het repu- bliekje IJsland kan uitstekend doorgaan voor het sprekendste voorbeeld van een zelfstandige natie, die volkomen gespeend is van ook maar de geringste mogelijkheid tot zelfverdediging. Wie IJsland met ge weld wil nemen, kan het met geringe moeite doen, tenminste wat de IJslanders betreft. Zijn kwetsbaarheid en zijn hache lijke kans op veiligheid in een eventuele wereldoorlog zijn een afspiegeling van de positie, waarin zich de meeste kleine lan den op het ogenblik bevinden. De theoreti sche veiligheid, die het lidmaatschap van de NAVO voor IJsland zou kunnen mee- b. engen, is zelfs zo gering, dat de IJslan ders zich afvragen of het voor hen zelf nog zin heeft, lid van die NAVO en NAVO- basis te blijven. Vandaar de verdeeldheid, die resulteerde in een stembusuitslag welke in Washington grote bezorgdheid heeft ge wekt. De onderhandelingen over de vraag, of de NAVO-basis al dan niet zal worden gehandhaafd, zullen eerstdaags beginnen, doch het is wel zeker dat een eventueel voortbestaan van de Amerikaanse bezet ting vele IJslanders een doorn in het oog zou zijn. Natuurlijk heeft IJsland het recht, zich aan de NAVO te onttrekken en zich niet langer als springplank voor NAVO- bommenwerpers te laten gebruiken, wan neer de bevolking in meerderheid de voor keur geeft aan een dergelijke wijziging in de bestaande situatie. Het kan zijn houding in een eventueel conflict voorbehouden en dan eventueel nog de westelijke luchtmacht tot zijn vliegveld toelaten. Een dergelijke houding zouden de NAVO-landen moeten eerbiedigen, zij het dan met spijt en mis schien wrevel. Men zou zulk een initiatief zelfs moeten bewonderen, omdat het blijk geeft van een realistische kijk op de ver anderde omstandigheden en een welover wogen besef van eigen behoudskansen. Er zullen wellicht andere kleine NAVO-lan- den zijn, die ook slechts node de NAVO- politiek honoreren en gaarne realistischer tewerk zouden gaan, ware het niet dat zij uit andere dan veiligheidsoverwegingen zich dwingen, het NAVO-spoor te volgen. Die andere overwegingen liggen dan op economisch terrein en nu is het verontrus tend, dat in Washington reeds openlijk de hoop is uitgesproken, dat IJsland zich uit economische beweegredenen zal bezinnen op een minder drastische politiek. Hier komt het bange vermoeden op, dat men IJsland met economische sancties zal dwingen, zijn houding ten gunste van de NAVO te herzien. Een zo klein en econo misch afhankelijk land als dit kleine eiland met zijn geringe produktie is gemakkelijk te dwingen. Doch een dergelijke gang van zaken zou volkomen buiten de morele be ginselen vallen, waarop het NAVO-bondge- nootschap heet gebouwd te zijn. ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in „Woman and Beauty": Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale. die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland - f 1.80 per flacon. maakt broze nagels sterk Imp.: Dispec nv - Den Haag DONDERDAG 28 JUNI Minerva: ,.Het verloren continent", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „H't mes op de keel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Canail le", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontsnapt uit Chiku Shan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De man met het dodenmasker", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Swan", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zwaard en het kruis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Zuider kapel: 8 uur. Ds. J. Visser over „De twee ge tuigen", Concertgebouw: 8 uur. Emigratie- voorlichtingsavond over Zuid-Afrika. VRIJDAG 29 JUNI Minerva: „Vier stappen in de wolken", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Rigoletto de gebochel de", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Pari- Canaille", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in de nacht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jack Slade, de wre ker", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Terug naar Bataan", 2.30 uur. Rembrandt: „Gas-oil", 18 jaar, 2, 4.15,' 7 en 9.15 uur, Frans Hals: „Blan ke Paria's", 18 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg, 7.30 uur: Uitvoering leerlingen muziekschool Toonkunst. Van on*e correspondent in Wenen) In de tien jaar geleden tussen 13e Gasperi en Gruber te Parijs gesloten overeenkomst inzake Zuid-Tirol staat onder meer, dat er bij de benoemingen voor de openbare dienst gestreefd moet worden naar een evenredige verdeling tussen de twee volksgroepen. Op dit punt laat de praktijk nog veel te wensen over, omdat de ambtenaren in leidende posities voor het grootste gedeelte Italianen zijn. Vooral in kleine gemeenten valt dit op. In het doqije Sexten in bet Puster-dal bijvoorbeeld, waar, afgezien van de gendar men (carabinieri) en van de Italiaanse onderwijzers, nog acht Italianen leidende posities bekleden, de gemeente secretaris, de gemeente-arts, de gemeente-veearts, twee postbeambten, een postbode en twee wegwerkers. Een uitzondering vormt de commandant van de carabinieri te Bozen, die een Zuid-Tiroler is. Zowel hijzelf als de Zuid- Tiroolse bevolking verwacht echter iedere dag, dat hij zal worden overgeplaatst. Het is ook waar, dat de opschriften op officiële gebouwen tweetalig zijn, maar de corres pondentie tussen de officiële instanties kan en mag niet in het Duits worden gevoerd. Ten opzichte van de regering in Rome in dit begrijpelijk, maar volgens een verordening van de minister-president (17 juli .1952) zijn ook de Zuidtiroolse ambtenaren verplicht in het Italiaans met elkaar te corresponderen, ook de schoolopziener met de onderwijzers of een burgemeester met zijn collega's, die allen Zuid-Tirolers zijn. Ook het onderwijs in de moedertaal is formeel geregeld, maar in de praktijk ge niet het Italiaans de voorrang. Op de Ita liaanse scholen is er een onderwijzer voor elke twaalf kinderen, maar op Zuidtiroolse scholen is voor 26 kinderen een onderwijzer genoeg. In het Martelldal is er zelfs een Italiaanse onderwijzer voor een enkele Ita liaanse scholier. Bovendien hebben de leraren aan middelbare scholen geen vaste betrekking. Zij kunnen niet geleidelijk aan opklimmen en hebben ook geen recht op pensioen. Ondanks dit alles blijft de Volkspartij van Zuid-Tirol van mening dat het in de eerste plaats haar taak is voor de rechten van de bevolking op te komen. Daarnaast verwacht zij dat de regering te Wenen haar streven zal ondersteunen door de officiële instanties te Rome op haar plichten te wij zen. Over de te volgen methode lopen de meningen uit elkaar. Tot nu toe was het ministerie van Buitenlandse Zaken in We nen van opvatting, dat men punt voor punt diende af te werken. De Zuid-Tirolers geven daarentegen de voorkeur aan een collectieve behandeling van alle open vra gen. Men verwacht dan ook nog altijd, dat Wenen een lang beloofde nota over deze aangelegenheid in Rome zal overhandigen. Het ministerie schijnt echter geen haast te hebben en wil Rome schijnbaar niet ont stemmen. Een toerist, die dit rijke en mooie gebied bezoekt, zal nauwelijks bemerken, dat er spanningen zijn. Hij zal misschien zelfs op het eerste gezicht de indruk krijgen, dat er een zekere pacificatie tot stand is gekomen, omdat alle straatnamen en andere opschrif ten in twee talen zijn aangegeven. Maar wie zich dieper met dit vraagstuk bezig houdit, komt tot de ontdekking, dat er nog heel wat moet worden geregeld en dat dit ook zeer goed mogelijk is, omdat de oor spronkelijke bevolking met haar politieke leiders een gematigde indruk maakt. Men zal aan beide kanten geduld en goede wil moeten tonen. Er zou een nieuwe samenwerking mogelijk zijn, wanneer men wederzijds een einde maakte aan de begrij pelijke vijandigheid en aan de gespannen stemming. De Zuid-Torolers zijn geen re volutionair volk. Zij willen op basis van de Parijse overeenkomst tot een vergelijk ko men. Wanneer de Italianen verstandig zijn en vooral wanneer de Christelijk Democra tische partij, die in Bolzano de meerder heid heeft, haar ogen niet sluit voor de ge meenschappelijke tegenstander, het com munisme, zal zij vruchtbaar kunnen sa menwerken met de gematigde Zuid-Tiro lers en zal zij er voor zorgen, dat deze streek, die ongeveer zo groot is als onze drie noordelijke provincies, een paradijs blijft, niet alleen een lusthof voor het oog met vruchtbare boomgaarden en wijncul tures, maar ook een menselijk parad'ijis, waar voorspoed mogelijk is voor de twee volksgroepen lijkheid. Een straatje in Brixen. Zulke pittoreske huizen met erkers, gevels en galerijen vindt men overal in Noord- en Zuid-Tirol Vandaag wordt in het gebouw van de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag de eerste bespreking gehouden over de repatriëring naar Indonesië van in Ne derland verblijvende Ambonezen. Van Indonesische zijde worden deze be sprekingen gevoerd door vertegenwoordi gers van een overkoepelende organisatie, die een 400-tal Ambonese gezinnen zou op basis van recht en ge- j omvatten en van Indonesische zijde door de zaakgelastigde in Nederland, de heer Kwee Dj ie Hoo, cn de heer P. de Queljoe. i Laatstgenoemde is vorige week door de j Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, naar Bonn ont boden om instructies voor dit overleg te ontvangen. Het initiatief tot deze bespre kingen is uitgegaan van de zijde der Am bonezen, die hun terugkeer naar Indonesië voorstaan. DIEPPE (AFP) Het lijk van de Ne derlandse magazijnmeester A. M. de H., die sedert 15 juni was verdwenen, is woens dag gevonden op het strand tussen Belle ville en Bracquemont, ongeveer tien km Indonesisch militair attaché ten oosten van Dieppe. Twee Nederlandse erevelden in Duits land, te Frankfort am Main-Oberrad en op het Stoffelerfriedhof te Dusseldorp, zul. len op respectievelijk 10 en 12 juli worden geopend. Beide plechtigheden zullen door ongeveer vierhonderd nabestaanden wor den bijgewoond. De Nederlandse Oorlogsgravenstichting heeft in samenwerking met het ministerie van Binnenlandse Zaken te Bonn, de Lan- desregierung en de stad Frankfort in de afgelopen maanden 775 Nederlandse oor logsslachtoffers, omgekomen in de jaren 1940 tot 1945, in Zuid-Duitsland op een speciaal daartoe ingericht ere veld tezamen gelegd. In samenwerking met de stad Dus seldorp zijn op het ereveld in deze stad 1229 oorlogsslachtoffers tezamen gelegd. De graven op de erevelden, waarvan de architectonische aanleg werd verzorgd door de stedelijke plantsoenen- en graven diensten van Frankfort en van Dusseldorp zijn alle voorzien van een afzonderlijke steen, een Engelse kalksteen waarin de Nassause leeuw, de naam, geboorte- en overlijdensdatum zijn gebeiteld. In het midden van het terrein te Frank fort is een bronzen figuur geplaatst ter na gedachtenis aan de slachtoffers van con centratiekampen, van wie de stoffelijke resten verloren zijn gegaan. Tevens is een gedenkteken geplaatst waarop de namen van de slachtoffers vermeld staan, die in massagraven rusten of van wie de grafleg ging niet met juistheid kon worden aange geven. Te Dusseldorp is een gedenkzuil ge plaatst ter nagedachtenis van de slacht offers van concentratiekampen. Voorts zijn zij vermeld wier stoffelijk overschot niet is teruggevonden. De plechtigheden zullen een besloten ka rakter dragen. Te Frankfort zal de ambas saderaad, de heer C. Vreede, een korte toe spraak tot de genodigden houden; te Dus seldorp zal de ambassadeur te Bonn, de heer A. Th. Lamping dit doen. De presi dente van de oorlogsgravenstichting, me vrouw H. G. van AnrooyDe Kempenaer zal een kort woord speciaal tot de nabe staanden richten. De plechtigheden zullen met orgelspel door een Nederlandse organist, de heer J. H. van Dijk te Enschede worden omlijst. De opening van de Nederlandse erevelden zal na een samenkomst in de kapellen van de kerkhoven worden verricht door een der nabestaanden. ADVERTENTIE C/AW/YN. ftww In de Openbare Bibliotheek aan de Von delstraat te Den Haag is ingebroken. De inbrekers kwamen binnen door verbreking van een ruitje van de kelderruimte aan de straatzijde. De brandkast is uit de kantoorruimte op de parterre versleept naar de uitleen ruimte en daar op de voorzijde gelegd. De achterzijde is opengescheurd. Uit de brand kast is een bedrag van f 15.000 salarisgeld ontvreemd. 99 WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie de vrije wereld opgeroepen „haar eenheid en kracht" te bewaren opdat het com munisme geen vaste grond onder de voeten zal krijgen. De minister gaf als zijn mening te kennen, dat de huidige anti-Stalincampagne in de Sovjet-Unie het internationale communisme in een staat van verbijstering heeft gebracht en de greep van Moskou op de niet-Russische communistische partijen aanzienlijk ver zwakt heeft. Hij zei, dat het internationale communisme geen nieuwe overwin ningen had kunnen boeken en schreef dit grotendeels toe aan de eenheid en de kracht van de vrije landen en de politiek, welke o.a. belichaamd is in het program voor wederzijdse veiligheid, dat nu aan het Amerikaanse Congres voorgelegd is. De H. was vijftien juni in gezelschap van een chauffeur in een vrachtauto te Dieppe aangekomen voor het afleveren van goederen, die moesten worden verscheept. Dezelfde avond vertrok de chauffeur alleen naar Rotterdam. Van De H., die in Rotter dam woonde, had men sindsdien niets meer vernomen. DJAKARTA (A.N.P.) Volgens welin gelichte kringen in Djakarta zal luitenant kolonel Taswin worden benoemd tot mili taire attaché in Den Haag en kan de be noeming van kolonel Kawilarang tot mili- tair attaché in Washington binnenkort Volgens de politie zijn er twee mogelijk- i worc|en verwacht. beden: de magazijnmeester is in de haven van Dieppe gevallen of hij is aangevallen. De 1.600 gulden, die hij bij zich droeg, zijn namelijk verdwenen. Kawilarang is thans commandant van het leger in West-Java en Taswin is chef van zijn staf. De punten, welke Dulles verder naar voren bracht, waren de volgende: De Ver enigde Staten zullen voortgaan om bij de Sovjet-Unie aan te dringen op het akkoord gaan met een hereniging van Oost- en West-Duitsland. Dulles is het in principe eens met zijn Franse collega Pineau, dat er in het Sovjet-blok een groeiende tendenz bestaat voor een grotere vrijheid van de mensen in de landen achter het IJzeren Gordijn. Hij liet echter uitkomen, dat Pi neau en hij het niet eens waren over de De praktische onmogelijkheid om in de goede dingen conse quent te zijn, wordt nergens duidelijker gedemonstreerd dan in de verhouding tussen mens en dier. Het dier is, als onderdeel van de levende na tuur, door zijn ontvankelijk heid voor pijn en leed een voorwerp van menselijke zorg geworden, waar men geen raad mee weet. Die menselijke zorg is altijd opnieuw weel een ingreep in de natuurlijke gang van zaken, en dus een verstoring van de orde waarin het dier zou hebben gepast. De Franse vereniging tot behoud van natuurmonumen ten, bijvoorbeeld, mag men toch niet verdenken van nei gingen om de natuur onrecht te doen en op een kunstma tige, door het menselijke ver nuft ingegeven wijze de na tuurlijke orde geweld aan te doen. En toch is het vreemd, dat deze vereniging een ere medaille heeft uitgereikt aan degene, die door één inspui ting de vernielende konijnen ziekte myxomatose de moge lijkheid verschafte, zich als een pestepidemie over het ge hele Europese continent te verbreiden en verderf te bi-en- gen onder de kolonies wip staarten in de duinen en hei. Deze eremedaille is een merkwaardig ding. Het is de beloning voor een massamoord op een levend onderdeel van de natuur. Maar tegelijk is het een dankgift voor het bevor deren van het behoud der jonge bossen, zandbeplantin- gen, zeeweringen en duin landschappen. Voor het be houd van stukken- levende na tuur dus, die evenzeer als een springend konijn behoren tót de oorspronkelijk inventaris der schepping. De verbreider der myxoma tose is dus een doder en een behouder tegelijk, een na tuurliefhebber en een natuur- vijand, een weldoener en een vernietiger. Hij vergiftigt de natuur om de natuur te red den en daarin ligt een para dox, die moeilijk te rijmen is met alles wat te maken heei't met een natuurlijke orde. De oplossing van het raad sel is niet te vinden, wanneer men zich stelt op het stand punt der vereniging tot be houd van natuurmonumen ten, en evenmin als men re deneert uit de overtuiging van de dierenbeschermer. Men kan immers uit deze twee te gengestelde zienswijzen nog tal van andere, soortgelijke raadselen creëren, die alle lei den tot een paradox. Wij le ven in een paradijs van para doxen, om zo te zeggen; maar dan in een paradijs van eigen fabrikaat. Natuurlijke orde en mense lijke organisatie zijn blijkbaar, van den beginne af, elkanders vijanden. Wanneer men begint met een gevestigd natuurlijk systeem te verstoren, kan men niet verwachten dat het zich gehoorzaam en uit eigen kracht naar de argumenten dier verstoring richt en dat men het dus bij die ene ver storing kan laten. Integendeel, ook de natuur kruipt, als het bloed, waar zij niet gaan kan en tracht de verstoring teniet te doen, om haar eigen bed ding te hervinden. De mens is dus gehouden, voortdurend de Grote Ver stoorder te zijn en te blijven, opdat hij niet door de correc- ties van de schepping wordt overwoekerd. Het is een rol, die vele mensen niet ligt. Dat zijn de mensen, die hun roe ping als schakel in de keten der natuur niet kunnen ver loochenen en intuïtief afkerig zijn van de ingreep. Men kan beweren, dat de mens de beschikking over de natuur gegeven is en dat hem de macht is verleend, naar goeddunken te handelen met datgene, wat samen met hem de natuur uitmaakt. Doch wie heeft hem de macht gegeven, die natuur tenvolle te over zien? Een veldheer, die legerscha ren wil commanderen, zal toch in de eerste plaats moeten we ten waar de onderdelen van zijn leger zich bevinden, hoe hun onderling organisch ver band is, welke mogelijkheden zij hebben en welke rol zij kunnen vervullen in het ge heel. Hij zal moeten weten, welke gevolgen de bewegin gen van het ene onderdeel voor de andere delen hebben Hij zal in zijn documenten en op zijn kaarten moeten kun nen berekenen, op welke wijze zijn bevelen aan de onderde len of aan het geheel in de praktijk tot gelding zullen ko men en of zij stroken met de mogelijkheden, die zijn leger eigen zijn. En anders stuurt hij zijn le ger naar de ondergang, al voordat er één vijandelijke sol daat in zicht is. Als de mens de natuur wil commanderen, zal hij moeten weten wat die natuur is. Hij zal moeten kunnen overzien, hoe zijn ingrepen en voorzie ningen zich zullen ontwikke len, welke reacties zij oproe pen en welke nieuwe situaties er zullen ontstaan. En nu zij het verre van mij, de mens te beschuldigen van overschatting zijner vernuftige talenten, doch ik kan mij moeilijk aan de in druk onttrekken, dat hij een merkwaardig geïmproviseerd commando voert. Hij speelt het schaakspel van de natuur als de beginneling, die elke pion slaat welke hem voor de voe ten komt en niet verder kijkt dan het stuk, waarmee hij schuiven wil. Het spel van de tovenaarsleerling, die de orde der magische krachten wil ge bruiken om een klein kar weitje te verrichten en over spoeld wordt door de onver stoorbare voortgang dier krachten. De mens commandeert hoog op de brug. maar hij kent zijn schip niet. noch de wateren waarin hij vaart. Hij weet niets van klippen of kusten, hij kent de betekenis der witte en gekleurde lichten in de ver te niet, hij vaart een zigzag koers zonder zelfs zijn eigen bestemming te weten. Hij roeit konijnen uit als ze hem voor de voeten lopen en vraagt niet wat zij langs onbe kende wegen van hun instinct en scheppingsdoel voor hem gedaan hebben of zouden kun nen doen. Hij vernietigt en plant aan, hij teelt en doodt, al naargelang hem dat op zeker moment nuttig voorkomt. Wat hij hier bereikt, verliest hij elders. Wat hij doodt, laat de weg vrij aan andere plagen. Wat hij uitsnijdt, wekt gezwel len op andere zwakke punten van het natuurlijke mechanis me. Zo maakt de mens in zijn hooghartig omgaan met de na tuur en de dingen om hem heen telkens opnieuw weer de indruk van een onmondig, on handig kind. dat in sloten loopt en van stoelen valt, dat vaatwerk aan scherven stoot en bloemen stuklrapt, in zijn pogingen om te worden wat hij nog niet is. En hij beseft niet, dat hij niet iets behoeft te worden, doch slechts te blijven wat hij is, maar dan in harmonisch sa menspel met datgene waartus sen hij is geplaatst. De Grote Verstoorder is echter niet minder zelfbewust dan het kleine kind, dat zich te groot voelt om terug te ke ren. Hij stapt verder, steeds verder langs de kronkelende wegen, hij laat de puinhopen achter zich en zoekt naar nieu we vernielingen om de puin hopen onzichtbaar te maken. Een troost is het, dat hij nooit geraken zal daar, waar de kern der orde zich onraak- baar wentelt in de gestadige klokkegang der natuur. Hij zal nooit de bewegende kracht dei- orde kunnen stilzetten of van tempo doen veranderen. En steeds weer, als de onveran derlijke cirkelgang der seizoe nen, herstelt zich de orde en breekt de kracht van de on veranderlijke schepping zich een uitweg, zich als de Grote Hersteller metend met de Grote Verstoorder in een wed kamp, die wij mensen in eeuwigheid en altijd opnieuw zullen verliezen. J;L- wijze, waarop de vrije wereld het grootste voordeel uit deze ontwikkeling zou kunnen trekken. Op grond van de beschikbare inlichtin gen gelooft Dulles niet, dat Tito weer over stag is gegaan en zich nu volledig in het Russische kamp heeft geschaard. Hij achtte het ondenkbaar, dat Tito zich weer dienst baar zou maken aan de mannen in het Kremlin na de risico's, welke hij gelopen heeft, toen hij hen vroeger trotseerde. Dulles verklaarde, dat de Verenigde Sta ten nauwkeurig het resultaat van Tito's bezoek aan Moskou bestuderen en dat het een ernstige vergissing zou zijn om te han delen alvorens deze bestudering afgesloten was, daar het dan onmogelijk zou worden Tito te helpen om onafhankelijk te blijven. Dulles doelde hiermee op de heersende stemming in het Congres, dat zich afkerig betoond heeft van verdere steunverlening aan Joegoslavië. Het Midden-Oosten Naar Dulles' mening is de nieuwe Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov. er in Cairo niet in geslaagd alles te krijgen, wat hij wenste. Sprekende over het Midden-Oosten zei Dulles, dat de Soov- jet-Unie in dat gebied inderdaad aan eco nomische invloed gewonnen had, maar dat zij er niet in geslaagd was, ook maar één van de landen in het Midden-Oosten in het Sovjet-kamp binnen te halen. De Duitse eenheid Over de hereniging van Duitsland zei Dulles nog, dat zowel Adenauer als hijzelf hoopte, dat dezelfde morele druk op de Sovjets, welke geleid had tot het vrij- worden van Oostenrijk, ook zou resulteren in een herenigd Duitsland. Hij herinnerde eraan, dat de gezamenlijke verklaring, welke Adenauer en hij aan het einde van hun besprekingen twee weken geleden uit gegeven hadden, met nadruk vermeldde, dat de houding van de Sovjet-Unie ten aanzien van het Duitse vraagstuk als toets steen zou gelden voor de basis, waarop Amerika en de bondsrepubliek hun toe komstige betrekkingen met de Sovjet-Unie zouden plaatsen. „Russen blijven gevaarlijk" In antwoord op vragen over het verzoek van IJsland om terugtrekking van de Ame rikaanse strijdkrachten aldaar, verklaarde Dulles, dat IJsland naar zijn mening ge looft dat er van Sovjet-zijde minder gevaar dreigt dan in 1949. De V.S. zijn evenwel van oordeel, dat het gevaar groter is. omdat de Sovjet-Unie haar houding elk ogenblik kan veranderen. In Maastricht is de 36-jarige heer P. H. M. Moors om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Hij wilde op de fiets een aan de kant van de weg staande bestel wagen passeren, juist op het ogenblik dat de chauffeur het portier opende. De heer Moors botste tegen het portier, viel van zijn fiets en werd door een voorbijrijdende vrachtauto overreden. Hij was op slag dood. De heer Moors was gehuwd en vader van twee kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5