Prijsafspraken zijn thans niet meer toelaatbaar AUTORIJLES Protest van Nederlandse journalisten bij buitenlandse collega's Prins Bernhard reikte vier „zilveren anjers" uit Eerste Kamer aanvaardt de wet op de economische mededinging Verzoek om uitwassen aan de orde te stellen Belangwekkende rede over cultuur in „tweede industriële revolutie Bescherming van het bedrijfsleven Turkije biedt een plan voor Cyprus aan Compromis tussen Griekse en Britse eisen Graven van Peter Ton en Von Lützow beschadigd Op Nieuw Eyck en Duinen Gasverstikking Betaling abonnementsgeld per giro Kerkelijk Nieuws Opschudding in Nieuw Guinea over oproep Hervormde Synode Rembrandttentoonstelling ook 's avonds open Onderscheidingen Belgisch gevolmachtigd minister gearresteerd Corruptie op departement van Buitenlandse Handel woningtextiel ongekend grote sortering DONDERDAG 28 JUNI 1956 9 DE EERSTE KAMER HEEFT woensdagmiddag met 26 tegen 4 stemmen de wet op de economische mededinging aangenomen, waardoor de minister van Economische Zaken de bevoegdheid verkrijgt onderlinge afspraken van ondernemers, ter be perking van een moordende concurrentie, voor een gehele bedrijfstak verbindend te verklaren, maar ook afspraken te verbieden van ondernemers die de concurrentie uitschakelen, zodat de prikkel tot kwaliteitsverbetering en prijsverlaging verloren gaat. De Tweede Kamer had het wetsontwerp met algemene stemmen aangenomen. In de Eerste Kamer stemden tegen de heren Regout, Sassen, Beaufort van de K.V.P. en Hellema (A.R.), voornamelijk omdat de regeling nog niet gereed is voor ondernemers om tegen besluiten van de minister in beroep te kunnen gaan. Zolang die regeling er niet is, treedt de wet niet in werking. Minister Zijlstra had toegegeven dat er tegen de wet bezwaren zijn aan te voeren omdat bij het kartelbeleid het persoonlijke inzicht van de minister een beslissende rol speelt. Daarom heeft hij de plicht tegen over het parlement zijn beleid duidelijk en met openheid uiteen te zetten. Dat kan gebeuren bij de begroting van Economische Zaken. Dan kunnen in overleg met de Kamer beleidslijnen bepaald worden die algemeen geldend worden. Risico's met een minister, die naar persoonlijk oordeel be slist, loopt men altijd. Als het risico te groot wordt, moet men hem naar huis sturen. De wet Economische Mededinging is na langdurig overleg tot stand gekomen. Zij wordt gedragen door de instemming van het bedrijfsleven blijkens het eenstem mige advies van de Sociaal-Economische Raad. De Tweede Kamer heeft de wet met algemene stemmen aangenomen. Die grote instemming is waardevol met het oog op het karakter van de wet, die invloed wil uitoefenen op het karakter van de con currentie en dus niet tijdelijk kan zijn. De grootst mogelijke bedrijvigheid moet als normaal worden beschouwd en die moet door het kartelbeleid worden bestendigd om terugval te voorkomen. Het doorbreken van prijs verstarring moet men zien als een bevordering van de gezonde concurrentie op lange termijn, aldus minister Zijlstra. Er is gevraagd of het kartelbeleid het bedrijfsleven niet tot een verlengstuk van de overheid maakt. Zo moet men het niet stellen, zei de minister. Bij een verstandige en taktische toepassing van de wet is zij een middel om het bedrijfsleven te be hoeden voor ingrijpen. De pry zen In antwoord op de vraag naar de be tekenis van de rede die minister Zijlstra in Enschedé heeft gehouden voor de druk kerspatroons, zei hij dat hij op het stand punt staat, dat in een tijd van grote be drijvigheid prijsregelingen motivering be hoeven om toelaatbaar te zijn. Verticale prijsbinding (merkartikelen) is een moei lijker zaak. Daarover wil minister Zijlstra een advies vragen aan de Sociaal-Econo mische Raad met betrekking tot het effect op het economische leven. De prijsverstarring is een feit, zei de minister. Toen de spanning over Korea af nam, gingen de prijzen der grondstoffen dalen. Maar dergelijke prijsdalingen zijn onvoldoende in het prijspeil tot uiting, ge komen. De prijsstijgingen als gevolg van het Korea-conflict werden echter direct merkbaar. De onvoldoende doorwerking van de prijsdaling is geschat op 5 percent. Het verdwijnen van prijskartels zal de prijsverstarring doorbreken. Men moet van de wet op de economische mededinging echter geen wonderen verwachten van de ene dag op de andere. Men moet het effect beoordelen op lange termijn. Maatregelen van de regering om de con currentie te bevorderen of te beperken zullen pas worden genomen na inwinning van het advies van een commissie van twaalf onafhankelijke economische des kundigen. Uit de Eerste Kamer was aan drang geoefend, die adviezen te publiceren, maar daar was minister Zijlstra tegen, want hun oordeel wordt beïnvloed als de commissieleden weten dat publikatie volgt. Dan komen er minderheidsnota's. De com missie werkt al vier jaar, aldus minister Zijlstra. Tot nu toe zijn er steeds eenstem mige adviezen uitgebracht. Omtrent de regeling van het beroep kon de minister reeds mededelen dat de studie- ocooooooooooc<xxx>ooooocooooococoocoocooococcoc»2occoooco: De Eerste Kamer is woensdagmiddag voor het laatst bijeengeweest in haar 3 oude samenstelling en daarom hield de g voorzitter, mr. Jonkman, een toe- 'i 3 spraakje, waarin hij onder meer zei 8 3 dankbaar te zijn voor de verfraaiing 3 r> van de vergaderzaal, hoewel er ook be- 3 zwaren aan het licht zijn gekomen. „De 6 3 verlichting is niet bevredigend, de pers- 8 tribune blijkt niet te voldoen en de 3 banken voor de senatoren zijn niet bijs- ter -ruim". „Ik vraag mij af", aldus mr. H 8 Jonkman, „of aan de vereisten voor het k lidmaatschap van de Eerste Kamer niet 8 8 de eis van een bepaalde lichaamsom- 8 8 vang moet worden toegevoegd". 8 Nadat de oude Eerste en Tweede g 8 Kamer op 30 juni ter sluiting van het 0 zittingsjaar bijeen zijn geweest, komen p de beide Kamers in de nieuwe samen- 8 stelling op 3 juli bijeen voor de na de 8 verkiezingen gebruikelijke eerste ver- gadering. Daarna zullen de Kamers op 8 recès gaan. O XXXXX»OOOOOOOOOOOCOOOOOr>OOCXXXOOCOOOOOCOOOCOOOOOOOOOCCO( commissie-Donner van mening is, dat de vier beroepsgronden moeten worden open gesteld, die nu al mogelijk zijn om in be roep te kunnen gaan bij het college van beroep voor het bedrijfsleven. Van uitstel van de verdere behandeling van de wet omdat de beroepsregeling nog niet bekend is, wilde minister Zijlstra niet weten. Bij verwerping van de wet zou hij aftreden, want hij wilde met het wetsontwerp dat hem dierbaar is en dat hij onmisbaar noemde in de moderne tijd, staan of vallen. De minister is niet gevallen, want de Eer ste Kamer heeft haar tenslotte met 26 tegen 4 stemmen aangenomen. Prijsstop „niet-landbouwgrond" opgeheven De Eerste Kamer heeft voorts met 25 tegen 12 stemmen het wetsontwerp aange nomen, waarbij de prijsbeheersing van niet-landbouwgronden wordt opgeheven. Minister Witte zei dat hij geen te grote opwaartse druk op de prijzen verwachtte. Handhaving van het prijspeil op basis van 1940 zou een volstrekte onbillijkheid zijn. De Tweede Kamer had het wetsontwerp op 13 april aangenomen met 37 tegen 28 stemmen. De P. v. d. A. en de C.P.N. had den toen tegen gestemd. Ook in de Eerste Kamer stemden zij tegen. LONDEN/NICOSIA (United Press/Reuter) Uit officiële bron is in Londen verno men, dat Turkije een compromis-plan met zelfbeschikking voor Cyprus heeft uitge werkt, dat een grondwet zou voorstellen volgens Amerikaans model. Het plan voor ziet in een gekozen vergadering voor het eiland met een Grieks-Cyprische meerder heid en een Senaat volgens het Ameri kaanse model met een gelijkwaardige Griekse en Turkse vertegenwoordiging. Die senaat zou door middel van zijn veto een waarborg kunnen zijn voor de belangen van de Turkse minderheid van honderd duizend personen, die op het eiland woont. Het nieuwe Turkse plan zal de volgende week formeel aan Groot-Brittannië worden voorgelegd als een compromis tussen de extreme eisen tot zelfbestuur van de Cy prische leider aartsbisschop Makarios en het jongste Britse voorstel inhoudende een liberaal zelfbestuur. Turkije heeft bovendien nog een ander plan, dat de instelling beoogt van een con stitutioneel hof, dat te maken zou hebben met elke klacht van de Turkse minderheid op het eiland onder zelfbestuur. Het zou samengesteld moeten zijn uit twee Griekse Cyprioten, twee Turkse Cyprioten en een Brit. „De Cyprische ïurken zullen nimmer instemmen met een grondwet voor Cyprus, welke een Griekse meerderheid in één volksvertegenwoordiging zou erkennen", aldus heeft de leider der Turkse minder heid op Cyprus, dr. Fadil Kutchuk, die een bezoek van drie weken aan Turkije heeft gebracht, op een persconferentie te Nicosia verklaard. „Indien het bestuur van Cyprus een dergelijke grondwet zou willen door voeren, zullen wij gedwongen zijn een be roep op Turkije te doen, om onze rechten en belangen te verdedigen", vervolgde hij. Dr. Kutchuk zei dat zijn bezoek aan Tur kije hem ervan had overtuigd dat „de Turkse regering en vijfentwintig miljoen Turken de zaak der Cyprische Turken als een nationale hebben aanvaard", waaraan hij toevoegde „zij kunnen hierin niet de geringste concessie doen". Overvallen Drie gemaskerde mannen zijn dinsdag nacht een café in het dorp Akaki op Cyprus binnengedrongen, waar zij een man neer schoten. De mannen gelastten de veertig aanwezigen zich met het gelaat naar de muur op te stellen, waarna zij de-32-jarige Michael Sintrou met enkele schoten dood den onder het uitroepen van „verrader". Gemaskerde aanvallers hebben woens dagavond op het Grieks-Cyprische dorps hoofd van Tokhni, ten zuiden van Nicosia, geschoten. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. Een Griekse aannemer in Paphos is door een verzetsman zwaar gewond. ADVERTENTIE T. Griek Zijlweg 49 H'lem Tel. 14441 Woensdag is gebleken dat ook op Nieuw Eyck en Duinen de graven van enkele figu ren der voormalige NSB zijn beschadigd. Op de graven van de WA-man Peter Ton en van de in 1940 gefusilleerde Von Lüt zow waren planten vertrapt; verder waren de namen van Peter Ton en van de dichter Kettman, wiens naam onder de grafspreuk stond, geheel of gedeeltelijk verwijderd. Beide graven bevinden zich achteraan op de begraafplaats. Vorige week had men nog geconstateerd, dat de graven onbeschadigd waren. Woensdag heeft een bezoeker van het kerkhof de beschadigingen geconsta teerd en er de beheerder van de begraaf plaats van in kennis gesteld. Peter Ton kwam om het leven, toen in de middag van 7 september 1940 Haagse politieagenten zich tegen een overmacht van handtastelijke NSB'ers met de revol ver verdedigden. Seys Inquax-t zag in dit geval aanleiding de hoofdcommissaris van politie van 's-Gravenhage uit zijn ambt te ontzetten. Bij een ander graf, dat van Weimar, zijn planten verti-apt en sierplanten uitgetrok ken. De vader van Weimar heeft de be schadigingen ontdekt en heeft het personeel van de begraafplaats op de hoogte gesteld. In een woning in de Bontekoestraat in Amsterdam is woensdag de 82-jarige be woonster dood in de keuken aangetroffen. Aangenomen wordt dat de oude dame heeft geprobeerd een lekke gasslang te repare ren, doch daarbij verzuimde de gastoevoer af te sluiten. ADVERTENTIE G<T»pon<.,J doon N.V. CIGARETTES IMPORT CV A.J. BLOK SCHEVENINGEM rcccxxccccccccoooocncovxx U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand Wil behoeven dan geen kwitanties uit U- zenden. Voor automatische girobetalinge-n (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ^XX^OOODOOOODOOOOOOOOfYxX* ^v^yXJOOOOOCOCXXXXXXXXXy<"Ó Ned. Herv. Kerk Bei-oepen te Hengelo (wijk Klein Drie- ne) A. van Es te Beilen; te Hengelo (wijk Tuindorp) (toez.) E. F. Westra te Culem- borg. Geref. Kerken Beroepen te Erica H. Groenveld, kand. te Terneuzen. Bedankt voor Workum R. J. Beukema te Berkum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Grand Rapids (Michigan, U.S.A., Old Chr. Ref. Church) M. Baan te Dordrecht. Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft een brief geschreven aan de besturen van de buitenlandse journalistenorganisaties, aan gesloten bij de Internationale Federatie van Journalisten, naar aanleiding van de publikaties over het Koninklijk Huis. De brief herinnert aan de publikatie in het Duitse blad „Der Spiegel" en de daarop gevolgde berichten in andere buiten landse bladen en vervolgt dan: „Ons bestuur stelt voorop dat het, krachtens de statuten van de federatie, staande op de grondslag van de in Nederland gewaar borgde grondwettelijke persvrijheid, geen journalist of persorgaan het recht zou willen betwisten, een ondex-werp als het bovenstaande, van hoe delicate aard dit op zichzelf ook is, in publikaties te behandelen. Wel meent het te mogen ver wachten dat deze behandeling zal beantwoorden aan internationaal erkende journalistieke standaards van betrouwbaarheid en fatsoen". De brief vervolgt: „Ons bestuur heeft met voldoening vastgesteld dat een aantal persorganen in verschillende landen deze standaard bij de behandeling van de onder havige kwestie ten volle in acht heeft ge nomen en zich met name bij de vaststelling van vei-melde feiten heel't laten leiden door de goed-journalistieke praktijk van deug delijke vei-ificatie, terwijl de vorm waarin de bewuste publicaties waren vervat recht liet wedervai'en aan de voor het Neder landse volk delicate aard daarvan. Er zijn echter andere bladen in verschil lende landen geweest, welker desbetref fende publicaties allerlei bijzonderheden vermeldden, zowel met betrekking tot het door de Nedexdandse pers uit overtuiging gerespecteerde persoonlijk leven van Ko ningin Juliana als tot vermeende constitu tionele moeilijkheden, welke bijzonder heden uit kennelijk onbetrouwbare, immers niet dan wel slecht geïnformeerde bronnen voortkwamen; daaraan zijn in verscheidene gevallen vérgaande conclusies verbonden welke elk waarheidsgehalte ontbeerden. Deze publikaties hebben, naar Nederlandse hoofdredacteuren hebben kunnen vaststel len, Nederlandse lezers door hun onjuist heid en hun vorm in hoge mate gekwetst en gegriefd. Ons bestuur meent jegens uw organisatie uitdrukking te moeten geven aan de in de Nederlandse journalistiek algemeen gevoel de diepe teleurstelling over een dei-gelijke grove miskenning van wat goede journa listieke standaards meebi-engen. In over eenstemming met een uitspraak van de sectie hoofdredacteuren van onze federatie, tekent ons bestuur protest aan tegen jour nalistieke praktijken, welke het gezag van de pers in het algemeen aantasten en die tekort doen aan de plicht van de pers om door juiste informatie over andere landen en volkeren haar bijdrage te leveren aan de bevordering van een goede internatio nale vex-standhouding, een plicht welke in versterkte mate geldt, wanneer de betrek kingen tussen volkeren, die door overeen stemming van algemene cultuur, door vriendschapsbanden en door internationale verdragen met elkander verbonden, in het geding zijn. In het bijzonder wenst ons bestuur, in ovexdeg 'met de sectie hoofdredacteuren, met nadruk af te wijzen de mening, in enkele buitenlandse bladen geopperd, als zouden de Nederlandse hoofdredacteuren of ook maar enigen hunner bij hun eigen beslissingen inzake publikatie zich hebben laten beïnyloeden door wensen, van de zijde der i'egering geuit. Zij hebben hun beslissingen uiteraard genomen in volledige vrijheid en slechts op basis van hun ver antwoordelijkheidsbesef. Ons bestuur zou het op prijs stellen, in dien uw ox-ganisatie het verschijnsel van de gesignaleerde uitwassen in eigen kring aan de qrde zou willen stellen, opdat door een vrije gedachtenwisseling het besef van goede journalistieke standaards de grondslag waarop vakgenoten en hun or ganisaties in de verschillende landen met elkaar moeten samenwerken wordt ge wekt ook in die kringen waar deze stan daards thans onvoldoende blijken te wor den nageleefd." Aldus de brief van de federatie. Het ANP meldt uit Holland'ia: Na publi katie van de oproep van de Generale Sy node der Ned. Hervormde Kerk over de kwestie Nieuw-Guinea is door voox-aan- staande autochtonen indei'haast een ver gadering belegd. Op de vergadering ver oorzaakte de oproep grote opschudding, zich uitend in heftige verontwaardiging en diepe verslagenheid. Uxxaniem was men diep geschokt door het feit, dat de Ned. Hervormde Kerk over het lot van haar adepten buiten hen om beschikt. De ern stige situatie, die thans ontstaan is, wil men goed overwegen alvorens een besluit te nemen. Thans worden vergaderingen gehouden om te komen tot het opstellen van een vaste gedragslijn. De directie van het Rijksmuseum te Am sterdam heeft besloten, ter bereiking van een ruimere spreiding van het bezoek, de Rembrandttentoonstelling ook open te stellen gedux-ende de avonden, behalve 's zondags, van 2 xi tot 4 augustus. Prins Berixhard, stichter en regent van het zijn naam dragende fonds, heeft van morgen in het gebouw van de Nederland- sche Handelmaatschappij te Amsterdam voor de zevende keer zilveren anjers uitge reikt. Dit jaar werden drie Nederlanders en een Belgisch hoogleraar hiermede onder scheiden. In zijn toespi'aak wijdde de Prins uitvoe rig aandacht aan het vraagstuk van de vrijetijdsbesteding van de brede massa van het volk. „Wij worden al geruime tijd ge confronteerd met een tweede industriële revolutie, namelijk die ontwikkeling van de techniek, welke het mogelijk maakt met minder arbeidskracht in dezelfde tijd heel veel meer te produceren. Sinds kort is er niet alleen een grote versnelling opgetre den in dit proces, maar bovendien een ge heel nieuw element in gekomen: de auto matisering. Het is de toepassing van de verworvenheden van de wetenschap der elektronica, die het mogelijk maakt naast de reeds bestaande vei'vanging van de menselijke spiex-kx-acht en handvaardig heid ook de sensorische en intellectuele functies van de mens over te nemen. De robot is dan ook geen sprookje meer, zelfs niet alleen al realiteit, maar reeds een drei ging geworden, waartegen de mens ge tuige de krantenberichten van de laatste tijd zich verzet. Wanneer wij deze ont wikkeling van het menselijk vermogen vergelijken met die andere duizelingwek kende prestatie, het dienstbaar maken van de kernenergie, dan krijgen de woorden van de oude filosoof Herder hun diepe zin, v/aar hij sprak van de mens als de „eerste vrijgelatene der schepping." Inderdaad: de mens heeft zich door de elektx-onica en de kernfysica zo vrij gemaakt van gebonden heid aan de natuur dat het zelfs de vraag is, of het begrip „tweede industriële revo lutie" hiervoor niet te eng is. Men kan misschien beter van een begin van een totaal nieuw tijdperk spreken." Gaan wij, zo vroeg Prins Bernhard zich af, wezenlijk een nieuw tijdperk tegemoet, waarin de menselijke samenleving anders, beter, of althans rijker en vollediger zal zijn? Zullen wij dank zij de enoi-me nieuwe mogelijkheden eindelijk kunnen breken met de tragiek van alle voorgaande hogere culturen, namelijk dat de ontwikkeling tot compleet mens alleen maar mogelijk was voor een betrekkelijk kleine minderheid? „Hier ligt een uitdaging aan onze generatie om het probleem op te lossen, dat tot voor kort nooit werd gesteld: de geestelijke ont plooiing van alle leden der samenleving ten volle mogelijk te maken. Hier ligt de taak een „kernwetenschap" te ontwikkelen van oneindig groter waarde dan de gebrui kelijke. 't Gaat hierbij om de kern van de schepping zelf, om de mens, geschapen naar Gods evenbeeld. Alleen in zoverre de toepassing van de elektronica en de kern fysica daaraan dienstbaar gemaakt zullen worden, in zoverre zal zij waardevol zijn." Zonder deze dienstbaarheid, zo vervolgde Prins Bernhard, aan de ware opdracht van de mens zal de grootste ovex-winning op de natuur slechts tot onlpersoonlijking van het leven leiden. De mens zal dan in plaats van vrijgelatene weer een geketende zijn. Bij de vervulling van de „opdracht van de tijd" staan wij voor zeer grote moeilijk heden. De moderne maatschappij werkt ook niet bevorderend voor een ruime, vrije ont plooiing van het individu. Integendeel, de moderne massale produktie manifesteert zich ook op het tex-rein van de geest. De massificatie is hier in de vorm van film, radio en televisie, in sommige landen ook in de vorm van de stripverhalen zelfs voor klassieke litteratuur ontzagwek kend voortgeschreden. De vrije tijd is, ge combineerd met de gestegen welvaart, zo betoogde Prins Bernhard, een markt- potentie gewox-den, waar machtige com- mei-ciële bedrijven op gebouwd zijn. De vrije tijd moet „besteed" worden! Het zou echter ii-reëel zijn om deze massale si tuatie op het geestelijk terx-ein alleen maar als schadelijk te zien. De massificatie op geestelijk terrein is in wezen niet anders dan de onvermijdelijke verschijningsvorm van de cultuur van deze tijd, van en voor een massa, die vroeger praktisch in het geheel niet met de cultuur van doen had. Zolang ernstig gestreefd wordt naar zo hoog mogelijke kwaliteit is hier op zichzelf geen redelijke bedenking tegen in te brengen. Iets geheel andei's is, aldus de Prins, dat met deze massale vormen niet volstaan ff kan worden, dat naast deze gemechani seerde middelen een eigen activiteit tot ontplooiing moet worden gebracht. Er zijn aanduidingen, dat de situatie van het ge hele probleem begrepen wordt. Tal van denkende geesten in ons land en daar buiten worstelen met de „angst voor de vrijheid" Kunstenaars brengen het pro bleem van de mens in de nieuwe situatie. De kerken om een modewoord te ge- bx-uiken „spreken". Op tal van punten wordt voorts concreet gearbeid aan de nieuwe samenleving. Het gezin staat in het brandpunt van het moderne maat schappelijke werk, waarbij de cultuur niet wordt vergeten. Het bedrijfsleven is vooral in de laatste tien jaar belangrijk voortge schreden in het vormen van wat waarlijk een arbeidsgemeenschap mag heten. Het begrip „cultuurspreiding" in geogra fische en sociale zin heeft de actieve aandacht en zorg van de overheid. Prins Bernhard besloot zijn belangwek kende rede met een waarschuwend geluid: wij moeten niet te optimistisch zijn ten aanzien van alles wat reeds gebeurt op het terrein van een zinrijk gebx-uik van de vrije tijd. Door voortschrijdende mechani sering en vooral ook de automatisering zal de beschikbai-e vrije tijd vermoedelijk nog zeer worden vergroot. Wanneer dan ook niet op korte termijn op veel breder schaal, dus met veel meer mensen en dus met veel meer middelen, de zaak wordt aan gepakt, dan lopen wij de kans de strijd voor de werkelijk goede ontplooiing van de mens in de fase van de tweede indus triële revolutie te verliezen: „Wij zijn nu toch door de gevolgen van de eerste indus triële revolutie waarlijk genoeg gewaar schuwd. De tweede zal ons veel minder tijd laten tot aanpassing en goed gebruik. Het stemt dan ook tot grote verheugenis, dat ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het Prins Bex-nhardfonds, dat wij aan het einde van dit jaar hopen te vieren, het Nederlandse bedrijfsleven zelf een actie is begonnen om een behoorlijk bedrag bijeen te brengen, waarbij de vak beweging eveneens haar deel zal bijdragen en dat ook voor het grote publiek een bij zondere actie is ontworpen". De eerste Zilveren Anjer werd uitgereikt aan mevrouw J. E. Westendorp- Os i e c k te Amstei-dam als ex-kenning voor het „tezamen met nu wijlen haar echtge noot met grote liefde, geduld, goede smaak en wetenschappelijke speux-zin bijeenbren- 'gen en houden van een bijzonder belang rijke en omvangi'ijke collectie Aziatische kunst en het bestemmen daarvan voor openbaar bezit". Tevens werd daarbij ge dacht aan de belangrijke donatie aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunst, waax-door voortaan ook aan de tweede winnaar van de Prix de Rome een stipen dium kan worden verleend. Aan de Belgische hoogleraar E. Blan- c q u a e r t uit Gent is de onderscheiding verleend wegens diens zeer belangrijke aandeel in de opbouw en de voox-tdurende verrijking en verstex-king van de culturele relaties tussen Vlaanderen en Nederland en de grote verdienste voor het behoud van de Nederlandse taal in haar grensge bied. Van professor Blancquaert is het initiatief afkomstig van de opzet der syste matische reeks dialect-atlassen, die haar voltooiing nadert. Dokter L. D. Broekema uit Diever kreeg de Zilveren Anjer voor zijn „buiten gewoon belangrijke prestatie om praktisch een gehele dox-psgemeenschap tot een cul turele zelfwerkzaamheid te brengen van uitzonderlijk hoog gehalte". Prins Bern hard merkte bij de uitreiking van de on derscheiding op, dat artsen in grotere mate belangstelling voor kunst hebben dan be oefenaren van andere, vergelijkbare be roepen. Dat echter een arts de kunst weer invlecht in een hele gemeenschap is toch wel heel zeldzaam. De openluchtspelen, waaraan de gehele bevolking deelneemt, hebben aldus de Prins een doox-wer- king op het gehele levenspatroon van de mensen in Diever. De vierde Anjer is aan de heer Frits L u g t in Den Haag uitgereikt wegens diens „uitzonderlijk waardevolle ai-beid op het terrein van de studie, in het bijzonder die van de catalogisering van kunst en kunstveilingen, het verzamelen van Ne- dei-landse schilderijen, van px-entkunst en vooral van tekeningen van oude Neder- (Van onze correspondent in Brussel) De Brusselse rechter Grenez, die de zaak van de corruptie op het Belgische departe ment van Buitenlandse Handel behandelt, heeft een vierde hoge ambtenaar van het departement, de gevolgmachtigde minister de heer Nys, laten arresteren. Thans is uit gekomen dat niet één firma, maar een tien tal Belgische en in België gevestigde bui tenlandse firma's op het departement van Buitenlandse Handel bevriende ambtena ren hadden, die voor hen de zaakjes vol gens de beste voorwaarden opknapten. Het systeem van maandelijkse salarissen aan ambtenaren verklaart waarom sommigen onder hen zo'n royale levenswandel kon den voeren. Een van de gearresteerde amb tenaren had zijn eigen merk sigaren, een eigen chauffeur en een luxueus apparte ment, terwijl zijn officiële salaris amper voldoende was om de chauffeur en de huur van het appartement te betalen. Het is ook voor Nedexdand pijnlijk, dat juist een van de hoge ambtenaren, die een grote rol. speelde in de Benelux, thans in de gevangenis zit. De Belgische minister van Buitenlandse Handel heeft intussen maatregelen genomen om de Benelxix- en andere internationale activiteiten van zijn departement voortgang te doen vinden. De Belgische gezant in Zwitserland, de heer Forthomme, die bekend staat als een zeer bekwaam onderhandelaar, wordt uit Bern teruggeroepen. Maar deze diplomaat lijkt niet zeer enthousiast te zijn om het ont hoofde directoraat-generaal van Buiten landse Handel in deze moeilijke omstan digheden te leiden. Men weet thans, hoe het geval is uitge lekt. Een gepensioneerd ambtenaar van het depax-tement van Buitenlandse Handel, die lid werd van de raad van beheer van een der firma's, was van oox-deel, dat de steekpenningen niet langer aan de betrok ken handelsdiplomaten betaaid hoefden te worden. Hij werd toen door zijn directie opzij gezet. Later, toen in deze lederfirma een nieuwe directie het bewind in handen nam, werden stappen gedaan bij de mi nister van Buitenlandse Handel om hem van de vreemde toestanden die op zijn de partement heersten, op de hoogte te bren gen. Na een onderzoek, dat dx-ie maanden in beslag nam, maakte minister Larock het dossier aan het gerecht over. ADVERTENTIE Geopend:8-iü.3o en i4-muur. Dinsd.totj3U landse meesters, waarvan vooral het Rijks bureau voor kunsthistorische Documen tatie en het Louvre in Pax-ijs de rijke vruchten mochten plukken". Gewezen van het „Institut Neerlandais" te Parijs, werd in de motivering voorts op de creatie een waardevol centrum van Nederlands cultureel leven in een internationaal cultu reel milieu. Na de uitreiking der onderscheidingen zei Prins Bernhard nog: „Zolang er mensen bestaan als zij, die een voorbeeld blijven van bezieling, arbeidzaamheid en geloof in de toekomst van de mens, zolang behoe ven wij niet pessimistisch te zijn, ondanks onze bezorgdheid over de huidige situatie van de cultuur in de steeds massaler wor dende samenleving".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9