Bloedige ongeregeldheden in de Poolse stad Posen Algemene staking ontwikkelde zich tot opstand tegen het regiem i I Verhalen van ooggetuigen Opstand in Tibet tegen de Chinese communisten Vorstelijk paar doet onderzoek instellen naar publikaties Officiële verklaring Ook elders Het woord is aan. Driemanschap Beel, Gerbrandy, Tjarda van Starkenborgh bereid gevonden Bombardementen op steden en kloosters Stuurman Cohen R EISWEKKERS HET WEERWarmer en wat zon „STOCK AMERICAIN" Britse straaljager boven Bonn verongelukt Onrust gemeld uit de Baltische staten Officiële bekendmaking: achtendertig doden Sunarjo: proces Schmidt einde juli afgelopen *'M0RR!S'44y«4/ Koffieprijzen omhoog Alleen voor duurdere soorten Britse. Lagerhuis voor afschaffing doodstraf Grabb zou in Moskou gevangen zitten Tweede conferentie van Bandung overwogen Conferentie vreedzaam gebruik atoomenergie Bijna negentig landen komen in Washington bijeen Gevechten in Algerije >o<xxxxco<xxxxxxx>axxxx>ococcoxocxxxxxxxxxxxxxxoxcocccct r 70e JAARGANG No 299 VRIJDAG 29 JUNI 1956 301e JAARGANG No 144 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TT "ffl* Ti H "1 Tl Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- wm^ 1 _jiniT „nim m S 1-^ 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ÊT NI |r w i 8 ff Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. 1 1 Jj I I I I I |L Jj $L Jj B franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BERLIJN (United Press/Reuter) In de Poolse industriestad Posen is een algemene staking, gebaseerd op looneisen en protesten tegen de slechte levensmiddelenvoor ziening, uitgelopen op een woedende opstand, die door militairen met geweld en ten koste van vele mensenlevens is onderdrukt. Donderdag brak een goed georgani seerde staking uit, die begon in de Stalih-locomotieffabrieken en zich over de hele stad Posen (tegenwoordig Poznan geheten) uitbreidde. De opmarcherende stakers legden het verkeer stil en bestormden openbare gebouwen. Zy vernielden commu nistische vlaggen en emblemen, braken de gevangenis open en staken een aantal gebouwen in brand. Toen militairen in tanks en pantserwagens verschenen, wierpen de betogers barricaden op. De plaatselijke politie steunde de stakers en gaf hun wapens. By charges van de militairen werden een aantal betogers gedood. De bijzonderheden over deze opstand werden in het Westen zo spoedig bekend door de verhalen van buitenlanders, die in Posen waren ter gelegenheid van de jaarbeurs en bij het uitbreken van de onregelmatigheden hals over kop vertrokken. Volgens een officiële verklaring der Poolse regering is de opstand onderdrukt en is het in Posen thans rustig. Het Poolse persbureau „PAP" heeft don derdagavond het volgende communiqué in het Engels uitgegeven: „In de stad Posen hebben zich vandaag ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Enige tijd zijn imperialistische agenten en reactionairen nu ondergronds bezig met pogingen om de economische moeilijkheden en grieven in zekere ondernemingen te Po sen te gebruiken om uitbarstingen tegen de volksmacht uit te lokken. Het is niet toevallig, dat de vijand juist Posen als het toneel van provocatie heeft uitgekozen op een tijdstip, dat de inter nationale jaarbeurs daar wordt gehouden. De bedoeling was, een schaduw op de goede naam van de volksrepubliek Polen te werpen en de bevordering van onze vreedzame internationale samenwerking te belemmeren. De agenten van de vijand zijn er van daag in geslaagd, straatrelletjes uit te lok ken. Zekere openbare gebouwen werden aangevallen en dit leidde er toe, dat er slachtoffers zijn gevallen. Vertrouwend op het verantwoordelijke deel van de arbeidersklasse zijn de autori teiten de toestand meester geworden en zij hebben de orde in de stad hersteld. Vertegenwoordigers van de regering en van het centrale comité van de Poolse arbeiderspartij zijn met premier Jozef Cy- rankiewlcz naar het toneel van de onge regeldheden vertrokken. Degenen, die verantwoordelijk zijn voor de ongeregeldheden, welke het stempel droegen van een op grote schaal en met zorg voorbereide provocatieve en reactio naire actie, zullen met alle gestrengheid van de wet worden gestraft. Met het oog op de gebeurtenissen in Posen is de speciale waakzaamheid van alle arbeiders en alle partriottische krach ten van het volk nodig tegenover elke po ging tot tegen de staat gerichte aanvallen, geïnspireerd door de vijanden van Polen. De provocatie in Posen was op touw ge zet door vijanden van ons land op een tijdstip, dat het de grootste zorg van de partij en de regering is, de grieven van de arbeiders weg te nemen en ons land te democratiseren. Iedere eerlijke man in Po len, elke patriot moet zich van dit feit bewust zijn. De regering en het centrale comité van de Poolse verenigde arbeiderspartij zijn er van overtuigd, dat elke poging om on geregeldheden en aanvallen op de volks macht uit te lokken, op de juiste wijze door alle werkende mensen, door alle burgers, die het goede van het land waarderen, zal worden afgewezen", aldus de officiële Poolse verklaring. ADVERTENTIE BROMFIETSJACKS 197c voor heren, geheel gevoerd l#»#3 DENIM SPIJKERBROEKEN j nrt voor dames en heren #»7U Imif. SUEDE JASJES en JACKS .Q voor dames en heren dz./D Dubb. Poplin DAMES REGENJASSEN in moderne kleuren, 4 n 7c fraaie modellen 17.# 3 ANORAKS 197c water- en winddicht17.# 3 Bezoekt onze KAMPEERAFDELING KAMPERVEST 1 HAARLEM BONN (A.F.P.) Er heeft zich een ontploffing voorgedaan in een Britse Gloster-Meteor straaljager, toen deze op geringe hoogte boven de Westduitse hoofd stad, Bonn, vloog. De drie bemanningsle den konden met hun valschermen het toe stel verlaten. Twee van hen hebben bij het neerkomen verwondingen opgelopen. Moordenaars van Smithson voor de rechter LONDEN (AFP) De drie moorde naars van Thomas Smithson, eigenaar van speelhuizen in het Londense district Soho, zijn donderdag voor een Londense rechter verschenen. De hoofdbeklaagde Philip Aloysius Ellul bekende Smithson te hebben neergeschoten, waarbij hij was geholpen door zijn twee medebeklaagden. Volgens Ellul had Smithson hem de avond tevoren met de dood bedreigd. De zaak werd daarop tot acht juli ver daagd. Volgens de Westberlijnse bladen vonden er tevens ongeregeldheden plaats in Gdin- gef, Allenstein, Stettin en Danzig. Een ooggetuige, die gisteren in Danzig was, ver klaarde echter dat hij geen ongewone din gen had opgemerkt. In Posen bleken de stakers de beschik king te hebben over trucks, waarmee ze zich snel konden verplaatsen. Volgens on bevestigde rapporten heeft de ondergrond se gisteren het hoofd van de geheime poli tie in Posen bij een aanval op het hoofd bureau van politie gedood. De opstandelingen hebben volgens oog getuigen tenminste twee tanks veroverd en gebruikten die tegen de troepen. Volgens andere waarnemers heeft men reeds 18 leiders van de opstand gearres teerd. De opstandelingen voerden een na tionale Poolse vlag mee die gedoopt was in het bloed van een 16-jarige jongen die de soldaten hadden doodgeschoten. Vrijwel de gehele 1 evolking van de 300.000 zielen tellende stad sloot zich aan bij de tienduizenden betogende arbeiders, die door de straten trokken, „brood" eisten en protesteerden tegen de aanwezigheid van Russische troepen in Polen. De woede van de bevolking keerde zich echter al gauw tegen het Poolse communistische ge zag zelf. De demonstranten vielen openbare ge bouwen aan, bestormden de plaatselijke gevangenis en politiebureaus, bevrijdden gevangenen, wierpen auto's en trams om ver en dreigden volgens ooggetuigen het stadhuis aan te vallen, waar de communis tische gemeenteraad in spoedzitting bijeen gekomen was. Verscheidene ooggetuigen waren West duitse zakenlieden, die naar Posen waren gereisd om daar de aan de gang zijnde in ternationale jaarbeurs +e bezoeken. Er be vonden zich zeer vele buitenlanders in de stad. De ongeregeldheden in Posen hebben zich voorgedaan nadat sinds enige maanden een algemene verzachting in het commu nistische bewind in Polen is ingetreden. Naar aanleiding van de critiek op de per soonsverheerlijking van Stalin en het stre ven naar een collectief leiderschap had pre mier Cyrankiewicz meer democratie, meer rechtvaardigheid en hogere lonen beloofd. Als onderdeel van het „proces van het herstel van de Leninistische dogma's", kondigde de premier toen een1 amnestie voor 30.000 personen af, terwijl tevens de organisatie voor de staatsveiligheid werd gezuiverd. Ook de regering werd gewijzigd. In april gebeurde het voor het eerst, dat in het parlement, dat sinds de verkiezingen van 1947 door de communisten wordt be heerst, een afgevaardigde tegen een rege ringsvoorstel stemde. Polen is een merendeels r.-k. land met 26.500.000 inwoners. De communisten kwamen er aan de macht, nadat het land tijdens de tweede wereldoorlog door de Russen was bevrijd. Doch pas na de verkiezingen van januari 1947 bezetten z' alle officiële posten. De westelijke mogendheden hebben de communisten nooit als de vertegenwoordi gers van het Poolse volk beschouwd, omdat volgens het westen de communisten hun overwinning bij de verkiezingen te danken hebben gehad aan intimidatie en onregel matigheden. Vrijdagochtend was het rustig in Posen, meldt Reuter. De grote internationale jaar beurs was normaal om negen uur open. Volgens United Press verklaarden twee zakenlieden, een Zwitser en een Duitser, die vanmorgen r»™ kwart voor negen in Berlijn arriveerden en om twee uur uit Posen vertrokken waren, dat er in de vroe ge ochtenduren nog hevig gevochten werd in Posen. Het stadhuis, het partijhoofdkwartier en de gevangenis war bestormd en bezet. In het stadhuis gaven de communisten zich met een witte vlag over. De zakenlieden verklaarden dat leden van de ondergrondse beweging in de stad opdoken en wapens begonnen uit te delen. Tenminste zes tanks werden door de re bellen veroverd en tegen de troepen ge bruikt. De Westberlijnse „Telegraf" maakt in een bericht uit Helsinki melding van „ver zetsactiviteit" tegen het communisme in Estland, Letland en Lithauen. In dit be richt wordt gezegd dat partisanen radio- Riga twee etmalen bezet hebben gehouden en dat talrijke andere verzetsacties hebben plaats gevonden. Het bericht werd toege schreven aan vluchtelingen die uit de drie door de Russen bezette Baltische staten gearriveerd zijn. Volgens „Telegraf" zijn afdelingen van de 11de Russische pantser brigade gezonden naar Jakobstadt, Fried- richstadt en de bergstreek van Letland, die het centrum van de partisanenactiviteit is. Tijdens de bloedige onlusten in Posen zijn achtendertig personen om het leven gekomen en tweehonderdzeventig gewond geraakt, zo meldt het officiële Poolse pers bureau PAP. Verscheidene militairen en functionarissen van de Staatsveiligheids dienst zijn om het leven gekomen. Volgens het Westduitse persbureau DPA is er de noodtoestand afgekondigd met een uitgaansverbod van 's avonds negen tot 's ochtends vier uur. Hoofdaanklager Sunarjo heeft in een interview met United Press verklaard, dat naar zijn mening het proces tegen de Ne derlander Schmidt, die beschuldigd is van subversieve activiteit tegen Indonesië, eind juli zal zijn afgelopen. Amerikaanse hulp voor Joegoslavië WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft zijn goedkeuring ge hecht aan voortgezette hulp voor Joego slavië. Een amendement om in het wets voorstel betreffende buitenlandse hulpver lening geen hulp aan dit land op te nemen, werd met 50 tegen 38 stemmen verworpen. Een Amerikaan die gisteravond met zijn echtgenote uit Posen in West-Berlijn te rugkeerde, heeft United Press zijn ervarin gen in Polen verteld. De Amerikaan ver zocht nadrukkelijk, zijn naam niet te noe men, omdat hij familieleden heeft wonen in Polen. „Wij kwamen hedenmorgen uit het noor den met onze auto in de buurt van Posen en wij waren nog ongeveer 20 km van de stad verwijderd, toen een oude boeren vrouw ons de raad gaf, niet verder te rij den. „Ik zou niet naar Posen gaan als ik u was. Er is iets niet in orde: de trams rij den niet...." zei het vrouwtje. „Maar wij gingen toch verder en aan de zuidelijke zijde van de stad vroegen wij naar een hotel, waar wij de nacht wilden doorbrengen. Men gaf ons de richting aan, maar wij moesten verscheidene omwegen maken om bij het hotel te komen. Op tal van plaatsen waren de straten opengebro ken en stonden honderden mensen op de weg. „Toen wij het centrum van de stad na derden, zagen wij grote rookwolken bo ven de huizen uitkomen. We waren er ook getuige van hoe grote menigten ge bouwen in brand staken. In totaal zagen wij vier gebouwen in brand steken. Het waren klaarblijkelijk regeringsgebouwen, want zij stonden in de regeringswijk. „Wij vroegen een man in de massa, wat er aan de hand was. Hij antwoordde: „Er is een revolutie uitgebroken. Er zijn veel doden. De gevangenissen zijn bestormd, de gevangenen zijn bevrijd en de archieven zijn verbrand...." „Wij namen dat met een korreltje zout, maar spoedig beseften wij dat de man niet had overdreven. Op een bepaald punt in het centrum reden wij bijna tegen een Rus sische tank op, die dwars over de weg stond en juist een menigte had uiteenge dreven. „Het was op dat ogenblik dat wij in de buurt geweervuur hoorden. Minstens vijf tien minuten achtereen werd er geschoten, zonder onderbreking. Toen de Amerikanen zich bij een rege ringsbureau in het centrum meldden voor bepaalde papieren, werden zij door een doodsbenauwde ambtenaar bijna om de hals gevlogen. De man zag in de Ameri- ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Nylon Velours Jumpers 17.95 De prijzen van sommige soorten koffie zijn met ingang van heden verhoogd tenge volge van de stijging der grondstoffen. Een pakje van f 2.38 zal 20 cent in prijs stijgen en dat van f 2.08 met 10 cent. Het pakje van f 1.72 zal echter niet in prijs worden verhoogd. Hoewel aanvankelijk de koffieoverschot- ten in de producerende landen de verwach ting rechtvaardigen, dat er geen prijsstij ging in zicht was, is de kwaliteit der over schotten van dien aard gebleken, dat het geringe kwantum goede koffie de prijzen deed stijgen. De geringe verwachtingen omtrent de oogst voor 1956 en 1957 heeft ook invloed uitgeoefend op de stijging dei- koffieprijzen. De koffiebranders hebben aanvankelijk het geleidelijk stijgen van de prijzen op de grondstoffenmarkt aangezien zonder tot prijsverhoging over te gaan. Dit is thans niet langer mogelijk. Een matige stijging der detailprijzen is noodzakelijk gewor den, aldus verklaart men in vakkringen. LONDEN (Reuter) Het Britse Lager huis heeft met 152 tegen 133 stemmen in laatste lezing het wetsontwerp aanvaard, waarbij de doodstraf voor moord wordt af geschaft. Het ontwerp is ter behandeling doorgezonden naar het Hogerhuis. BONN (Reuter) Het Westduitse blad „Bildzeitung" schrijft, dat Lionel Crabb, de Britse kikvorsman die spoorloos ver dween ten tijde van het bezoek der Rus sische leiders aan Groot-Briltannië, in Moskou gevangen zit. Volgens het blad is dit door een Russische officier aan een linkse Franse politicus aan een feestmaal in Moskou meegedeeld. „Wij hebben Crabb. Hij is onze wettige gevangene" had hij ge zegd. „Bildzeitung" schrijft dat Crabb gevan gene nummer 147 in de Moskouse Lefor- towo-gevangenis is. Hem was verzocht voor de Russische marine te willen wer ken. DIJ NUMMER BESTAAI UIT ZESTIEN PAGINA'S Bernhard Shaw: De meeste mensen eten dieren. De meeste dieren hebben een betere smaak. BERN (United Press) De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, heeft gezegd, dat be sprekingen voor een tweede Bandoeng- conferentie aan de gang zijn. De eerste conferentie van Bandung, die in het leven werd geroepen door India, Ceylon, Pakis tan, Indonesië en Birma, werd in april 1955 gehouden en werd bijgewoond door negenentwintig Aziatische en Afrikaanse landen. kaanse wagen voor de deur een zekere weg naar de buitenwereld. Maar de Amerika nen weigerden hem mee te nemen. „Tal van mensen ontvluchtten de stad. Nadat wij Posen weer hadden verlaten, za gen wij op ongeveer 25 km van de stad een klein café dat stampvol was met vluchte lingen. „Overal waar ik was in Polen", zo be sloot de Amerikaan, „ontmoette ik een geest van verzet tegen het communistische regiem. Zonder een blad voor de mond te nemen vertelden de mensen mij van hun haat tegen de Russen en de communisten". Het in West-Berlijn verschijnende blad „Telegraf" kwam Donderdagavond als eerste met het bericht over een algemene staking van de arbeiders in Posen. Het ver haal van het blad kwam overeen met het geen twee Duitse ooggetuigen vertelden. Volgens de „Telegraf" stond de politie in de Poolse stad werkloos toe te zien toen de betogers door de straten trokken, ter wijl zij rode vlaggen neerhaalden en in koor schreeuwen „geeft ons brood". Sinds 's middags 12 uur waren alle te lefonische verbindingen met Posen ver broken, terwijl later alle telefonische ver bindingen met geheel Polen verbroken werden.' Volgens de „Telegraf" was de staking uitgeroepen als protest tegen de lage lonen en de hoge prijzen. Het blad schreef, dat een arbeider gemiddeld tussen de 700 en 800 zloty per maand verdient, terwijl men niet minder dan 60 zloty voor een kilo boter moet betalen. Slechts een paar le vensmiddelenzaken bleven volgens het blad vandaag in Posen in afspraak met de stakers open. Alle andere zaken sloten hun deuren. Twee Duitse zakenlieden, die per auto uit Posen in West-Berlijn terugkeerden, verklaarden tegenover United Press, dat er bij de ongeregeldheden in Posen tal van doden zijn gevallen. Volgens deze ooggetuigen begon de poli tie te schieten, toen de betogingen echter een gewelddadige wending namen en de demonstranten het verkeer lamlegden door auto's midden op straat om te werpen. Inmiddels waren tanks in de straten van de stad verschenen en toen grote menigten de gevangenis en andere openbare gebouwen begonnen te bestormen, vuurden de tanks op de mensen en militairen losten salvo na salvo uit hun machinepistolen en geweren. Straten en pleinen lagen bezaaid mei verscheurde rode vlaggen en communisti sche spandoeken, terwijl op sommige pun ten grote stapels documenten door de woedende betogers in brand gestoken werden. WASHINGTON (United Press) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de Ver enigde Staten spoedig uitnodigingen zullen versturen voor een conferentie van 87 lan den over het vreedzaam gebruik van atoomenergie. De conferentie begint op 24 september in Washington. De vertegen woordigers van twaalf landen die op het ogenblik in Washington byeen zijn om te spreken over de oprichting van een inter nationaal bureau voor atoomenergie, gingen met het Amerikaanse plan voor de v reld- conferentie akkoord. Tijdens de besprekingen ontstond een „schermutseling" tussen de Westelijke lan den enerzijds en de Sovjet-Unie, Tsjecho- slowakije en India anderzijds over de toe lating van communistisch China tot de conferentie. De Sovjet-Unie wilde voorts Zuid-Vietnam en Zuid-Korea van de confe rentie buitensluiten. De Russische voorstel len werden alle verworpen. Vanwege de Koningin en de Prins der Nederlanden is de volgende mededeling ver strekt: „De wijze waarop men in den vreemde het toelaatbaar heeft geoordeeld in het openbaar ons gezinsleven en de verhoudingen in onze naaste omgeving te belichten, heeft ons beiden teleurgesteld en gegriefd. Wij achten een onderzoek naar de omstan digheden, die hiertoe hebben kunnen leiden, gewenst. Het is ons een voldoening prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer bereid te hebben gevonden dit onderzoek in te stellen en ons van raad te dienen. Getekend Juliana, Bernhard". Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen heeft prof. dr. L. J. M. Beel in verband met bovenstaand tot hem gericht verzoek aan H.M. de Koningin verzocht het door hem als minister reeds aangeboden ontslag op 7 juli te willen aanvaarden. Prof. mr. P. S. Gerbrandy deelt mede, dat hy zijn Kamerlidmaatschap op dezelfde grond niet zal aanvaarden. Van mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is reeds medegedeeld dat hy ontslag heeft gevraagd uit de door hem beklede functie. Dit ontslag is hem met ingang van 15 juli verleend. CALCUTTA (United Press) Volgens berichten, die in Calcutta zijn binnengeko men heeft een opstand tegen de communis tische Chinezen zich over acht van de oos telijke provincies van Tibet verspreid. Er zijn vele slachtoffers onder de Tibetanen. Volgens die berichten hebben de Chine zen hevige bombardementen uitgevoerd om de opstand neer te slaan. Leiders van een verzetsbeweging van Tibetaanse lama's, die onlangs in India zijn aangekomen, hebben gemeld dat de Chi nese communisten Litang, een provincie hoofdstad, en verscheidene kloosters heb ben gebombardeerd. De Chinezen hebben de dalai lama ge vraagd zijn invloed aan te wenden om een einde aan de strijd te maken, aldus deze berichten. De Tibetanen zouden ontevreden zijn over de zware belastingen, inmenging van de Chinezen in het religieuze onderwijs aan de jeugd en drastische landhervormin gen. De vorige maand was in de Indiase pers reeds melding gemaakt van strijd in Tibet. De Chinezen zouden volgens die berich ten expedities uitgezonden hebben tegen opstandelingen, die in noord-oost-Tibet een Chinees garnizoen van 850 man zouden hebben uitgemoord. Volgens de nieuwste berichten hebben de opstandelingen in acht van de negen oostelijke provincies van Tibet die aan communistisch-China grenzen, de Chinese troepen verdreven. De monniken zouden door dé religieuze autoriteiten ontheven zijn van hun eed om niet te doden, zodat zij aan de opstand kunnen deelnemen. Maarschalk Lioe Pei Sjeng, bevelhebber van de communistische troepen in zuid- west-China, heeft versterkingen naar de opstandige provincies gezonden, doch zon der resultaat. De bevelhebber van het Ti betaanse leger, generaal Sawang Rasjad, reist nu op verzoek van de Chinezen door het opstandige gebied om te proberen de opstandelingen over te halen de wapens neer te leggen. Franse troepen hebben in het gebied van Oran gedurende de afgelopen 48 uur hon derdvijftig opstandelingen gedood. De troe pen worden gesteund door tanks en artille rie, de gevechten duren nog voort. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM ocxxxxxxxxxxx»c<xxxxcoccccoo3ocoooccccocccccoocoococ< VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 8 vrijdagavond tot zaterdagavond, opge- g maakt om 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met 8 plaatselijk enige regen, morgen ook perioden met zonneschijn. Overwegend g matige zuid-westelijke wind. Hogere 8 temperaturen. 30 juni Zon op 4.25 uur. onder 21.06 uur. Maan op 23.44 uur. onder 12.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 29 juni Hoog water: 7.13 en 19.34 uur. 8 Laag water: 2 52 en 15.09 uur. Zaterdag 30 juni Hoog water: 7.55 en 20.21 uur. 8 Laag water: 3.30 en 15.46 uur. geving zullen toenemen en in verband daarmede wakkert de wind aan. Het ziet er naar uit dat de fronten van de depressie ons enige regen zullen brengen. WEERRAPPORT (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland 60 .2 S ÏL -I C3 C t/J HOGERE TEMPERATUREN De Bilt: Doordat het gebied van hoge luchtdruk ten zuidwesten van Ierland steeds verder in betekenis afneemt, treden nu belangrijke wijzigingen in de circulatie op. Voor depressies is nu de mogelijkheid aanwezig om van west naar oost de oceaan over te steken. Gisteren bereikte een eerste depressie, die uit het zeegebied tussen IJsland en Groenland was gekomen, ons land. Deze veroorzaakte in bijna het gehele land regen. Plaatselijk kwam onweer voor, in hoofd zaak na het passeren van de kern, toen onstabiele lucht het land binnenstroomde. Thans nadert uit het westen een rug van hoge druk, die wordt gevolgd door een in betekenis toenemende depressie. Deze laat ste stuwt belangrijk zachtere uit de sub tropen afkomstige lucht in de richting van de Britse Eilanden. Deze lucht zal de komende 24 uur ook ons land bereiken, zo dat morgen hogere temperaturen dan van daag verwacht worden. De luchtdrukverschillen over onze ora- Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinehen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio licht bew. zwaar bew. half bew. re bui regen zwaar bew regen zwaar bew. mist onbewolkt zwaar bew. regen geheel bew. regen zwaar bew. onbewolkt licht bew. regen zwaar bew. nevel licht bew. zw windst. w windst. wzw nnw wzw w windst. windst. nw zw wzw w w zzw o n w zzo no 17 11 14 14 21 15 IP 20 26 25 23 16 19 20 24 25 20 22 29 24 60 0,1 29 1 0,1 5 1 0,3 0 0 0 0 4 4 0 1 0,2 3 0 0 Weerstoestand binnenland Den Helder zwaar bew. nw 12 4 Ypenburg regenbui zw. no 11 1 Vlissingen zwaar bew. zw. nw 11 10 Eelde zwaar bew. windst. 10 2 De Bilt geheel bew. zw. n 10 3 Twente zwaar bew. nnw 10 1 Eindhoven geheel bew. nnw 11 15 VTv. Z.-Limb. geheel bew. mat. w 12 8 (De temperatuur Is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1