Katholiek onderwijs Oud-Schoten viert gouden jubileum POSTPAPIEREN DE ROOIJ Haarlem van hogere uitkering uit gemeentefonds verzekerd Eerste Haarlemse „modinettes ontvingen diploma Gebouw Provinciale Waterstaat verrijst aan de Zijlweg Aanspreken van reserve blijft desondanks nodig MaÊÈÊÊÈm Plan voor de bouw in de tuin gouvernementsgebouw vervallen Amsterdamse Beurs DINSDAG 3 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 J. Gelijns benoemd tot rijksinspecteur l.o. Royaliteit Jubilarissen bij het P.E.N. te Bloemendaal Tweede Kamerlid Boerderij afgebrand Bijeenkomst ter gelegenheid van Coöperatorsdag 1956 Scheepvaart Naar wij vernemen zijn de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën thans akkoord gegaan met een niet onaanzienlijke verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds aan Haarlem. Weliswaar werd reeds in de begroting voor dit jaar met die verhoging rekening gehouden, maar zekerheid daaromtrent bestond nog niet, al was het bekend, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland tegenover de Haarlemse verlangens gun stig stonden. De thans genomen beslissing betekent, dat Haarlem voortaan als basisbedrag 51,75 per inwoner krijgt in plaats van 44,04. Wanneer men het uitkeringsper centage tegenwoordig 138 hierop toepast betekent dit, dat Haarlem in plaats van 9.380.000,— nu 11.900.000,— zal ontvangen, een voordelig verschil van tweeëneenhalf miljoen dus. Dit betekent niet, dat Haarlem daarmee er voor dit jaar zo gunstig voorstaat, dat het zijn reserves onaangetast kan laten. Het blijft nodig deze voor ruim anderhalf miljoen aan te spreken. Weliswaar heeft het ge meentebestuur een verzoek gedaan aan het rijk om de uitkering uit het gemeente fonds ook met het oog daarop nogmaals te verhogen, maar gezien de thans in Den Haag heersende opvattingen met betrekking tot dit punt bestaat niet veel kans kans op inwilliging van dat verzoek. Intussen heeft het Haarlemse verzoek om ook de uitkeringen over 1954 en 1955 te verhogen, maar gedeeltelijk resultaat ge had. Over 1954 was 46,45 per inwoner gevraagd, maar de beslissing is nihil ge worden omdat de jaarrekening van de ge meente over dat jaar nog met een batig saldo is afgesloten er was op de be groting voor dat jaar een tekort van ruim twee miljoen geraamd. Over 1955 was 51,75 gevraagd, maar de uitkering is ten slotte bepaald op ruim 49 gulden per in woner, ook al met het oog op de te ver wachten gunstige jaarrekening. Uit een overleg, dat de vorige week heeft plaats gehad tussen de Kamercommissie voor de gemeentefinanciën en de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën is wel gebleken, dat de regering er weinig voor voelt om tot een verdere verhoging van het uitkeringspercentage aan de ge meenten te geraken. De ministers waren van mening dat een wijziging van het aandeelpercentage voor de algemene uitkering uit het gemeente fonds zou neerkomen op het verlenen van een volledige compensatie voor de terug gang, welke de middelen van het ge meentefonds als gevolg van de belasting verlaging tijdelijk zullen vertonen. De regering is van oordeel, dat een der gelijke compensatie niet op haar plaats is, omdat er geen enkel verschil is in de strekking van het belastingplan 1955 en die van de vorige belastingverlagingen, waar voor toen evenmin compensatie is ver strekt. De commissie vestigde er de aandacht op, dat haars inziens de voordelen van de conjunctuurstijging ten dele aan de ge meenten zijn voorbijgegaan, zowel door de trage behandeling van sommige wetsont werpen als door de gunstige resultaten van 's rijks inkomsten. De ministers verklaarden dat bij het be schouwen van de vraag, of een wijziging in de percentages al dan niet wenselijk is, de werkelijke belastingopbrengst een es sentieel punt is. Indien men de stijgende hoogconjuncUuu--in- -aanmerking-neemt, is het te eenvoudig gesteld, dat door belas tingverlaging de werkelijke opbrengst van de belastingen ook relatief zal vermin deren. De uitkeringen aan de gemeenten, de opbrengst der ten behoeve van de ge meenten geheven rijksbelastingen daar onder begrepen, zijn de laatste jaren steeds gestegen. Op grond van de cijfers meenden de mi nisters dat aangenomen mag worden, dat de financiële toestand van de gemeenten in het algemeen tot en met 1955 goed is te noemen. Wat de begrotingen voor 1956 betreft, werd meegedeeld dat het aantal gemeen ten, dat herziening der algemene uit kering heeft aangevraagd, 510 bedraagt. Inmiddels zijn 185 aanvragen voorlopig behandeld, waarvan 130 volgens deze voor lopige behandeling zouden dienen te wor den afgewezen. De behandeling van de Thans hoofd van u.l.o.-school te Haarlem Met ingang van 1 oktober is tot rijks inspecteur voor het lager onderwijs in de inspectie Hoorn benoemd de heer J. Ge lijns, hoofd van de Klaas de Vries-ULO in het Junoplantsoen te Haarlem-Noord. De heer Gelijns werd te Etten en Leur (N.Br.) op 10 juli 1915 geboren. In 1916 verhuisde het gezin naar Rotterdam, waar de heer Gelijns tot zijn éénentwintigste jaar woonde en zijn opleiding tot onder wijzer genoot aan de gemeentelijke kweek school aldaar. Op 1 januari 1938 werd de heer Gelijns benoemd aan de openbare ULO-school in Goes, waar hij tot 1 september 1947 bleef. Op die datum werd hij hoofd van de open bare ULO-school te Den Briel en op 1 ok tober 1950 volgde zijn benoeming tot hoofd van de Klaas de Vries-ULO-school. De heer Gelijns is tevens bestuurslid van de N.O.V., afdeling Haarlem en hij beeft talloze malen lezingen gehouden over het Volksonderwijs. De heer Gelijns blijft voorlopig te Haar lem woonachtig. overige 325 gemeenten is in het stadium van overleg tussen provincie en de inspec tie der gemeentefinanciën. De ministers merkten hierbij op, dat het huns inziens nodig is het zich bij vele ge meenten in deze financieel gunstige tijd voordoende gevoel van royaliteit enigszins in te perken. Ook is het de ervaring, dat tekorten vaak veel hoger worden opge geven dan zij in werkelijkheid achteraf blijken te zijn. Wat de gemeentebedrijven betreft zijn de ministers van mening dat moet worden getracht de gevolgen van salarisverho- gingen te bestrijden niet alleen door moge lijke tariefwijzigingen, doch ook door ratio nalisatie, zoals dit eveneens in het particu liere bedrijf geschiedt. Maandagochtend jongstleden werden de heren A. de Jong, hoofdcommies C en J. de Jong, hoofdcommies A bij het P.E.N. te Bloemendaal ter gelegenheid van hun vijfentwintigjarig dienstverband bij dit be drijf door de directie ontvangen en toege sproken door de economisch adjunct-direc teur,* de heer F. W. J. Straatenbroek, die hun tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Van het provinciaal bestuur ontvingen zij een bloemenhulde. Zij wer den ook gehuldigd op, de afdeling Compta biliteit, waar zij werkzaam zijn. Zij werden hier toegesproken door de heer W. C. P. de Vries, 's Middags werden de jubilarissen in hun woningen te Bloemendaal nogmaals gehuldigd namens de jubileumcommissie van het P.E.N. in Bloemendaal bij monde van de heer J. Ober. Vanmorgen vond eveneens in het P.E.N.- gebouw de huldiging plaats van de heren A. J. Veenendaal te Velsen, technisch hoofdambtenaar en J. J. Stassen te Bussum, technisch ambtenaar B. Ook zij werden door de directie ontvangen en toegesproken door de economisch adjunct-directeur. Van het provinciaal bestuur ontvingen zij een bloemenhulde. De heer Veenendaal reci- pieert hedenmiddag in „Watervliet" te Velsen. Hij zal worden toegesproken door de heer C. Weller namens het jubileum fonds van de P.E.N. Prof. P. S. GerbrandY (A.R.) te Scheve- ningen heeft de voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de le den vam de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij op de aanneming van zijn benoe ming tot lid der Tweede Kamer terug komt, zodat hij wordt geacht de benoeming niet te hebben aangenomen. De voorzitter van het centraal stembu reau heeft thans de heer J. van Eibergen te Utrecht benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. (Prof. Gerbrandy heeft voor het Kamer lidmaatschap bedankt aangezien hij deel uitmaakt van het raadgevend drieman schap dat een onderzoek zal instellen in zake de buitenlandse perspublikaties over het Koninklijk Huis.) De eerste Haarlemse „modinettes" ontvangen van de heer J. de Vries het diploma van de vakoplei ding voor confectienaaistêr. In de Haarlemse Huishoud- en Industrie school aan de Voorhelmstraat vond maan dagavond in aanwezigheid van de wet houder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, mejuffrouw L. E. Fraser van de Arbeidsinspectie, mejuffrouw mr. M. H. Boeree van het Gewestelijk Arbeidsbureau, afdeling Vrouwen, het bestuur van de Huishoudschool, docenten en ouders de ge slaagden voor de eerste keer in Haarlem de uitreiking plaats van de diploma's voor de vakopleiding tot confectie-naaister. Deze opleiding heeft in het afgelopen cursusjaar gestaan onder auspiciën van de Stichting Vakopleiding en het Ministerie van Onderwijs, terwijl de beide Haarlemse bedrijven, de Confectie Industrie „Noord- wijk" N.V. en de N.V. Haarlemse Pyjama- fabriek „Nobelt" dit streven hebben gesti muleerd. De Haarlemse Huishoudschool nam het aanvullend algemeen vormend onderwijs voor haar rekening. De heer A. S. van Cleeff, directeur van de Pyjamafabriek „Nobelt" voerde het eerst het woord en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder wethouder Geluk. De heer Van Cleeff betoogde, dat leren nog altijd waarde in het leven heeft. Zich tot de geslaagden wendende, zei de heer Van Cleeff dat de confectie-industrie, die haar zetel in Amsterdam heeft in samenwerking met het nijverheidsonderwijs en het Mi nisterie van Onderwijs thans voor het eerst aan een aantal Haarlemse meisjes het di ploma uitreikt. De draagwijdte daarvan zullen de ouderen onder ons beter begrij pen, want voor het houden van deze eerste Haarlemse cursus is van allen die daarbij betrokken waren veel toewijding en ener gie gevergd. Daarna gingen de heren J. de Vries, di recteur van de Confectie Industrie „Noordwijk" en J. F. van Leer, adjunct directeur van de Pyjamafabriek „Nobelt" tot de diploma-uitreiking over, waarbij de Een kapitale boerderij in de buurt van Makkum in de gemeente Wonseradeel in Friesland is maandag afgebrand. De oor zaak van de brand is nog niet vastgesteld, maar zal vermoedelijk kortsluiting zijn. Hooibroei wordt onmogelijk geacht, 's Mor gens was de temperatuur van het hooi nog gecontroleerd; deze kwam niet boven de zestig graden. De boerderij is in een kwar tier tijds totaal afgebrand. Van het huis raad kon vrijwel niets worden gered. Tweederde deel van de hooioogst ging eveneens verloren of kreeg waterschade. De boerderij werd bewoond door de heer B. Hoekstra en was het eigendom van de heer Bakker uit Wieringermeer. De brandweer van Makkum was spoedig ter plaatse aanwezig maar kon slechts na- blussingswerk verrichten. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Er is ook geen vee omgekomen, want dat was niet in de schuur. De inboedel was verzekerd. elf geslaagden voor het front moesten ko men. De heer De Vries noemde het een voorrecht aan deze eerste Haarlemse „lich ting" het diploma ter bekroning van haar studie te mogen uitreiken, een diploma dat op de praktijk is afgestemd. De heer Van Leer merkte schertsend op, dat de ge slaagden thans het recht hadden de naam van „modinettes" te dragen. Mejuffrouw M. Poldermans, adjunct directrice van de Huishoudschool wenste de geslaagden namens het schoolbestuur en de leraressen geluk met het zo begeerde papiertjes. „In Haarlem zijn jullie de pio niersters", aldus mejuffrouw Poldermans, „en wij hopen dat dit een prikkel voor de toekomst zal zijn en jullie het ver in de wereld zullen brengen". Na het serveren van de thee was er nog een speciale attractie, namelijk een ballet demonstratie van een aantal gevorderde leerlingen van de Kennemer Balletstudio, onder leiding van de heer Jan Leo Ziel- stra. Zij voerden een aantal dansen uit op muziek van Tsjaikofsky en Chopin. De prestaties van de danseressen en de danser werden met een warm applaus beloond. De Provinciale Staten van Noordholland hebben vanmiddag met 56-7 stemmen het besluit van de Staten van 14 januari 1954 om het gebouw van de Provinciale Water staat te bouwen in de tuin van de Provinciale Griffie aan de Dreef in te trekken en over te gaan tot het stichten van een gebouw aan de Zijlweg te Haarlem nabij de aan te leggen westelijke randweg goedgekeurd. Het zal nodig zijn 19000 m2. grond, aan te kopen. De vergadering verleende Gedeputeerde Staten daartoe machtiging. Een voor stel van de heer Schippers om het voorstel van Gedeputeerde Staten aan te houden werd tevoren verworpen. De heer Schippers (KVP) maakte bezwaren tegen het voorstel en uitte zijn verwondering over het feit, dat afgezien wordt van de beslissing het gebouw te plaatsen in de tuin van de Provinciale Griffie aan de Dreef. Spreker verzocht een nieuw plan te maken. Daarbij kan reke ning worden gehouden met dit gedeelte van de tuin, dat aan de Kleine Houtweg ligt. Hier ligt thans een woestenij en die kan verdwijnen als de gedachte uitgewerkt wordt. Er bestaat geen uitbreidingsplan, dat moeilijkheden in de weg kan leggen. Wel is een verkeersplan voor de Kleine Houtweg opgesteld, maar de grond van de tuin zou bestemd kunnen worden voor een nieuw gebouw van de Provinciale Water staat. De tuin aan de zijde van de Dreef kan behouden blijven. Spreker verzocht een nader onderzoek in te stellen en daar bij rekening te houden met de door hem gedane suggesties. Mr. dr. Van Bruggen (CHU) was een voorstander van voortzetten van reeds ge nomen beslissingen. Er is vroeger uitvoerig gesproken over de bouw van een nieuw gebouw van de Provinciale Waterstaat. Opgemerkt werd, dat het voor het werk van de griffie en de waterstaat van groot belang was een goed contact te verkrijgen. Dan moesten de afdelingen dicht bij elkaar liggen. Daarom werd besloten het gebouw in de tuin van de griffie te bouwen. Het plan, dat thans aan de orde is, vergt een bedrag van f 350.000 meer dan het vroegere plan. Spreker verklaarde zich tegen het voorstel. De heer Voorthuysen (WD) herin nerde er aan, dat zijn fractie destijds be zwaren heeft geuit tegen plaatsing van het gebouw in de tuin van de griffie, om dat betreurd werd, dat de tuin zou ver dwijnen. Bij een gebouw van de griffie be hoort een fraaie tuin. Gedeputeerde de heer Rustige: „Wij hebben toch de Haarlemmerhout". De heer Voorthuysen vervolgde, dat de afstand tussen de waterstaat en de griffie geen overwegend bezwaar behoeft te zijn. Daarover zijn nooit klachten vernomen. De gebouwen van de provinciale bedrijven liggen in Bloemendaal en er zijn geen be zwaren aan verbonden. Spreker beval het plan Zijlweg aan. Wordt een nader onder zoek ingesteld, hetgeen veel tijd zal ver gen, dan bestaat de kans, dat de gronden aan de Zijlweg niet meer beschikbaar zijn. Mr. Proper (Comm.) had uit verkeer- technisch oogpunt bezwaren het gebouw aan de westzijde van de aan te leggen weg te bouwen. Het schijnt, dat B. en W. van Haarlem een vaag j5Tah hebben de Kléine Houtweg te - veranderen. Bij spreker be staan geen bezwaren het nieuwe gebouw nabij deze weg te laten bouwen. De heer S c h a g e n (Arbeid) deelde mee, dat zijn fractie sceptisch staat tegenover het voorstel. Tenslotte kon zij zich toch verenigen met het voorstel, grond aan de Zijlweg te kopen, omdat de kans groot is, dat anderen de grond zullen kopen. Later kan nagegaan worden of het gebouw el ders in Haarlem kan verrijzen. De heer Mensink (Arbeid) informeer de of ook gedacht is aan een terrein in het zuid-oosten van Haarlem. De Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, .verdedigde namens Gedepu teerde Staten het voorstel en deelde mee, dat nadat de Provinciale Staten twee jaar geleden besloten hadden het gebouw van de Provinciale Waterstaat in de tuin aan de Dreef te bouwen, Gedeputeerde Staten de zaak nog eens rustig bestudeerd heb ben. Er was nog geen spade in de grond gestoken en daarom was nader onderzoek mogelijk. Toen bleek, dat er tegen het op offeren van de tuin grote bezwaren waren. Destijds stelde men zich op het standpunt: „we hebben grond en zullen die gebrui ken". Dat standpunt is begrijpelijk, maar er was geen andere grond beschikbaar. Naderhand bleek dat wel en daarom heb ben Gedeputeerde Staten een nieuw voor stel aan de orde gesteld. Spreker vond het belangrijk continuïteit te betrachten bij het nemen van besluiten, maar als later blijkt, dat een betere oplossing verkregen kan worden, dan moet een vroeger geno men besluit ingetrokken worden. Het ter rein aan de Zijlweg is uitnemend geschikt voor het doel. Spreker deelde mee, dat de plannen het gebouw te stichten bij de Deze maand viert het r.k. onderwijs in Oud-Schoten zijn vijftig-jarig bestaan. In 1906 is begonnen in de tegenwoordige jeugdherberg aan de Jan Gijzenvaart; thans zijn er zeven scholen, gelegen aan de Eem- straat, de Rijksstraatweg, de Geusevesper- straat en de Reviusstraat. De eerste katholieke school voor jongens en meisjes aan de Jan Gijzenvaart telde 140 leerlingen en 5 leerkrachten. Hoewel de gestadige groei van het stadsgedeelte ten noorden van de Jan Gijzenvaart in de loop der jaren de behoefte aan katholieke scholen deed stijgen, duurde het toch pas tot 1930 alvorens men aan deze behoefte tegemoet kon komen. In dat jaar kwamen met het zustershuis aan de Rijksstraatweg ook de daarnaast gelegen St. Catharina- kleuterschool en de St. Philomenaschool aan de Eemstraat gereed. Ook de accom modatie van deze scholen bleek spoedig te klein, zodat in 1932 werd besloten tot de bouw van de St. Bavoschool in de Eem straat. Evenals de St. Philomenaschool om vat deze school 12 klassen met in totaal ongeveer 500 leerlingen. In 1950 werden hieraan nog twee scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs toegevoegd, welke onderdak vonden in een tweetal aange bouwde "zijvleugels van de St. Bavo- en de St. Philomenaschool. De meisjes in deze v.g.l.o.-school ont vangen behalve de vakken van het nor male leerplan in speciale lokalen onder richt in wasbehandeling, nuttig handwer ken en huishoudelijk werk en in koken. De houden en de Engelse taal. Ook aan de lichamelijke opvoeding, in het bijzonder aan zwemmen, wordt veel aandacht be steed. Aangezien het tekort aan scholen bij het katholiek onderwijs zich ook in Oud-Scho ten steeds meer deed gelden betekende de ingebruikneming van de H. Dominicus Savioschool aan de Geusevesperstraat en de H. Pius X-school aan de Reviusstraat een belangrijke verbetering. Ter gelegenheid van het vijftig-jarig be staan van het katholiek onderwijs in Oud- Schoten zullen de 900 leerlingen van de St. Bavo-, de St. Philomena- en de beide v.g.l.o.-scholen op 10, 11, 12 en eventueel op 13 juli des avonds op de speelplaats van de St. Philomenaschool aan de Eemstraat een openluchtspel opvoeren. Het publiek zal dit spel, dat een uitbeelding zal geven van 50 jaar katholiek onderwijs in Neder land en de verschillende facetten van dit onderwijs, kunnen volgen van een tweetal tribunes, die aan 700 tot 800 toeschouwers plaats zullen bieden. De regie van dit open luchtspel is in handen van de heren P. de Graaff en J. Houthuijzen. De leiding be rust bij de heer A. L. Peeters en Zr. Agnes. De feestelijkheden zullen geopend worden met een mis voor alle schoolkinderen op zaterdag 7 juli in de kerk van O.L. Vrouw van Zeven Smarten aan de Rijksstraatweg. Kleine Houtweg en nabij de Schipholweg, onderzocht zijn. Die plannen bleken min der geschikt dan dat van de Zijlweg. Een bezwaar, is dat laatstgenoemd plan een hoger bedrag vergt dan het plan, dat twee jaar geleden goedgekeurd is. Er staat ech ter tegenover, dat een fraaie tuin behou den blijft. Voor het nageslacht is het on verantwoordelijk de tuin op te offeren. Tenslotte merkte spreker nog op, dat de gedachte het gebouw aan de Kleine Hout weg te bouwen, een aanzienlijk bedrag zal vergen. Huizen zullen moeten worden ge kocht en een nieuw plan moet worden ge maakt. De heer Schippers diende een voor stel in, het voorstel van Gedeputeerde Sta ten aan te houden, teneinde dit college in de gelegenheid te stellen nader te onder zoeken welke plaats het geschiktst is. Het voorstel-Schippers werd verworpen met 50 tegen 13 stemmen en dat van Ge deputeerde Staten met 56 tegen 7 stemmen aangenomen. ADVERTENTIE ook bedrukt met naam, adres of monogram ANEGANG 14 (naast C. en A.) Ter gelegenheid van de Coöperatorsdag 1956 hield de coöperatie „Haarlem" maan dagavond in de gemeentelijke concertzaal aan de Lange Begijnestraat een propagan- dafeestavond. De belangstelling hiervoor bleek niet groot te zijn: slechts een gedeelte van de zaal was bezet toen de heer P. van Gessel, voorzitter van de coöperatie „Haarlem", het woord nam. De omvang van de overigens interessan te rede was er oorzaak van dat het laatste gedeelte door het rumoer van het veelal jeugdige publiek geheel verloren ging. Spreker begon zijn redevoering met de vermelding dat ruim 120 miljoen coöpera- toren uit acht en dertig landen, onderver deeld in 376.000 verenigingen, zijn opge nomen in de internationale coöperatieve bond, waarvan de coöperatie „Haarlem" er een is. Dit zijn echter niet alleen ver bruikscoöperaties, doch ook de crediet-. landbouw- en woningbouwcoöperaties zijn hierbij inbegrepen. Zeer belangrijk achtte de heer Van Ges sel in het kader van de huidige volkshuis vesting de coöperatieve woningbouwvere nigingen. Spreker zei, dat de coöperatieve internationale geen tegenstellingen kent van ras, kleur of grenzen, hetgeen onge twijfeld sterk tot uitdrukking komt tijdens de congressen, waardoor de coöperatieve internationale een sterke bijdrage vormt voor een vreedzame samenwerking. In Nederland alleen reeds hebben niet minder dan 300.000 gezinnen het nut van de coöperatieve gedachte ingezien. De po sitie van de Nederlandse consument staat dan ook in het brandpunt van de belang stelling. Normale reclame is momenteel niet aantrekkelijk genoeg. Door zogenaam de psychologische reclame tracht men thans, door het uitgeven van zegels en be schikbaar stellen van geschenken, het pu bliek te pakken. Door een „prijsverschui- ling" probeert men de aandacht van de kwaliteit af te leiden, aldus de heer Van Gessel. Teneinde een en ander tegen te gaan is men reeds overgegaan tot het oprichten van een consumentenbond, waarna zelfs door samenwerking van de consumenten bond, de Huisvrouwenraad en de drie vak centrales een consumentencontactorgaan ontstond, welk orgaan zich met de con sumentenproblemen zal bezig houden, ter wijl ook de Dr. Wiardi Beckmanstichting, getuige zijn jongste rapport, aan dit pro bleem grote aandacht schenkt. Na deze uiteenzetting over de interna tionale en nationale coöperatieve gedachte, besloot de heer Van Gessel zijn toespraak met de aandacht van zijn gehoor te vesti gen op de eigen coöperatie. De propaganda-avond werd besloten met een programma „Elck wat wils" door het Amsterdamse cabaret „Anova", welk ge zelschap veel succes oogstte bij de aanwe zigen. NIEUWE PREDIKANT KOMT IN OKTOBER De heer G. Rang, theologisch kandidaat te Amsterdam en beroepen predikant bij de Gereformeerde Kerk van Vijfhuizen, zal in Pro Juventute-flim. Tezamen met de Voorburgse filmer Jan Schefer maakt Kees Brusse als regisseur een korte speelfilm voor „Pro Juventute" te Arnhem. In deze stad jongens krijgen les in handenarbeid, boek- wordt de film ook grotendeels opgenomen. Slotkoers Openings vrijdag koersen 3-3)4 Nederl.'47 925/I6 92)4 3 Nedl. 1962/64 955/IB 95)4 A. K. U 264 263)4 Calvé Delft 339 339 Van Gelder Zonen 248 248 K. N. Hoogovens 320% 322 Nederl. Ford 426 423 N. Kabelfabriek 307J4 306 gew.Philips Gloeil. 292 296 pref.Philips Gloeil. 116)4 176% Unilever 413 X- 416 Wilton Fijenoord 309 309 Dordtsche Petrol. 8J0 815 Konkl. Petroleum 796 800 A'dam Rubber 98 100 Holl. Amer. Lijn 182)4 184 N. Scheepv. Unie 173 174 Phs. van Ommeren 290 290 H. V. A 117/4 116)4 Verg. Deli Mijen 134)4 132 Amsterd. Bank 234 234 Ned. Handel Mij 196)4 196)4 Rotterd. Bank 210 210 Twentsche Bank. 220 <4 220)4 Anaconda Copper 73 a 74 Bethlehem Steel. 150 150 U. S. Steel 56% 56)4 General Motors 44% 44% shell Union 80% 80)4 41 ex-div. 41% Alkaid, 4 te Santos verw. Alpherat, 2 te Curasao. Amsteldijk, 2 te Le Havre. Amstelkade, 2 te Rotterdam. Amsteldiep, 1 te Amsterdam. Amstelland, 30 te Bremen. Argos, 30 te Amsterdam. Aalsum, 2 te Boulogne. Axeldijk, 3 te Vitoria. Averdijk, pass. 1 Vlissingen n. New York. Alblasserdijk, 3 te New Orleans. Amstelbrug, 2 v. Marseille n. Genua. Amstelkroon. 2 v. Curasao n. Rotterdam. Atlsum, 3 v. Boulogne te Vlissingen. Blitar, pass. 1 Guardafui n. Belawan. Baarn, 2 te Caldera. Barumun, 2 te Fakfak. Banka, 1 te Colombo. Bontekoe, 2 v. Mautong n. Gorontalo. Both, 2 te Semarang. Breda, 2 te Paita. Batang, 3 te Antwerpen. Beninkust, 3 te Lobito. Bintang, 2 te Hamburg. Borneo, 3 te Port Said. Bussum, 3 v. Suez n. Perz. Golf. Castor, 29 te Trinidad v. Barbados n. Grenada. Cleodora, 1 te Amsterdam. Camitia, 2 te Curagao. Camphuys, 2 te Ambon. Castor KNSM, 2 te Grenada. Charis, 2 te Galveston. Camerounkust, 2 v. Port Harcourt n. Calabar. Callisto, 3 v. Hamburg n. Wabana. Caltex Delft, 5 te Rotterdam verw. Dordrecht, pass. 2 Flores Az. n. Batonrouge. Duivendrecht, 2 v. New Orleans n. Antwerpen. Ena, 1 v. Stanlow n. Curagao. Eemland, 1 te Montevideo. Farmsum, 2 te Bremen. Gabonkust, 1 v. Dakar n. Amsterdam. Gooiland, 2 te Necochea. Gadila, 3 te Pladju. Guineekust, 2 v. Monrovia n. Freetown. Graveland, pass. 3 Finisterre n. Adam. Helena, 30 te Rotterdam v. Barbados n. Hamb. Hestia, 2 te San Juan P.R. Hoogkerk, 2 v. Penang n. Aden. Hispania, 2 te Bilbao. Hecuba, 2 te Ciudad Trujillo. Hera, 30 860 m. n.o. Trinidad n. Rotterdam. Ahmadi. Holland, 3 te Quellmane verw. Hydra, 1 200 m. n.n.o. Curagao n. Guanta. Hilversum, 3 te Mena Al Ahmadi. Ivoorkust, 1 te Amsterdam v. Antwerpen. Indrapoera, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Cowes. Jagersfontein, 30 v. Southampton n. Las Falmas. Japara KRL, 2 te Surabaja. Jupiter, 3 v. Rotterdam n. Vigo. Kalinga, 1 v. Rotterdam n. Oslo. Kalydon, 2 te Mamonal. Kermia, 2 te Las Palmas. Karimata, 2 te Amsterdam. Katelysia. pass. 2 Ras Al Hadd n. Abadan. Koratia, 2 v. Malta n. Bahrein. Kota Agoeng, pass. 2 Minikoy n. Belawan. Kara, 2 360 m. w.z.w. Fidzji eil. n. Noumea. Karsik, 1 v Belawan, 13 te Mojl verw. Kasimbar, 3 te Ambon verw. Kabylia, 2 200 m. o.n.o. Fayal n. Curagao. Kopionella, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Av.mouth. Langkoeas, 1 te Rotterdam. Lekkerkerk, pass. 2 Gibraltar n. Port Said. Leopoldskerk, 2 te Rastanura. Luna, pass. 1 Ouessant n. Hamburg. Lekhaven, 3 te Rio de Janeiro. Lambok, 3 te San Francisco. Molen kerk, 1 te Rotterdam. Macuba, 2 v. Surabaja n. Pladju. Malea, 3 te Surabaja. Marpessa, 2 te Ct. Vincent. Modjokerto, 2 v. Tj. Priok n. Bintang. Mentor, 1 1150 m. n.o. Barbados n. Barbados. Murena, 2 te Niigata. Metula, 2 te Pladju. Nigerstroom, pass. 1 Las Palmas n. Amsterdam Notos, 1 50 m. o. Kp. Bougaroni n. Antwerpen. Nias. 3 te Vancouver. Ouwerkerk, pass. 1 Ouessant n. Antwerpen. Ondina, 1 v. Gent n. Curagao. Orestes, 1 te Amsterdam. Overijsel, 2 te Port Said. Omala, 2 te Malta. Oranje, pass. 2 Sabang n. Belawfn. Ophir, 2 te Priok. Oldekerk, 3 te Kaapstad. Prins Casimir, 3 te Montreal verw. Prins Frederik Hendrik, 2 te Antwerpen. Prins Johan Willem Friso, 2 te Le Havre. Peperkust. 1 210 m. n. Dakar n. Dakar. Plancius, 2 te Priok. Purfina Nederland, 1 90 m. o. Malta n. Bandar- mashur. Peperkust, 2 v. Dakar n. Freetown. Poelau Laut, 3 te Priok. Pieter S, 2 te Amsterdam. Ridderkerk, 2 te Antwerpen. Rotti, 30 v. New Orleans n. Philadelphia. Rijnkerk, 2 te Nagoya. Revniersz, 2 te Menado. Rondo, 1 te Semarang. Roebiah, 2 v. Napels n. New York. Schelpwijk, 1 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Soestdijk, 30 v. New York n. Antwerpen. Senegalkust, 2 te Monrovia. Stad Maassluis. 30 te Amsterdam. Saroena, 2 te Pladju. Sliedrecht, 2 te Bandarmashur. Sarpedon, 2 te Miragoane. Sirrah, 2 te Brisbane. Stad Alkmaar, 2 te Antwerpen verw. Stanvac Benakat, 2 te Sungeigerong. Stanvac Ogan, 2 te Tj. Uban. Stanvac Pendopo. 2 te Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, 2 te Tj. Uban. Stentor. 1 300 m. z.z.w. Fayal n. Amsterdam. Sarangan, 1 v. Port Said n. Singapore. Senegalkust, 1 v. Freetown n. Monrovia. Solon, 3 te Amsterdam. Trompenberg, 2 te Houston. Trajanus, 1 te Amsterdam. Tasman, 2 te Priok. Tegelberg. 2 te Singapore. Tiberius. 30 v. Panamakanaal n. Pta. Arenas. Tjiluwah, 1 v. Surabaja, 3 te Priok verw. Tamo, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Tibia. 2 20 m. w.z.w. Northw. Cape n. Singapore. Talisse, 2 v. Aden n. Belawan. Utrecht, 2 v. Philadelphia n. Beyrouth. Utrecht, 1 v. New York n. Philadelphia. Van Noort. 1 v. Tientsin n. Hongkong. Van Riebeeck. 30 te Tj. Priok. Van Waerwijck, 30 te Mombasa. Westerdam, 2 te Rotterdam. Waterman, 2 te Rotterdam Willemstad, 1 te Amsterdam. Waibalong, 2 te Makassar. W Alton Jones, pass. 30 Gibralt. n. Philadelphia. Westland. 3 te Rio de Janeiro. Willem Ruvs, pass. 3 Finisterre n. Southampton. Wonogiri, pass. 2 Azoren n. Halifax. Zeeland KRL, pass. 1 Guardafui n. Suez. Zonnewijk, 30 te Schiedam. Zuiderkruis, 3 te Southampton. KLF.INE VAART Admiraal Nelson, 2 v. Portland te Rotterdam. Appingedam, 30 v. Lissabon n. Jersey. Arnoudspolder, 2 v. Lissabon te Antwerpen. Algarve, 2 v. Rotterdam n. Southampton. Alcetas. 1 v. Rotterdam n. Tunis. Aardenburgh, pass 2 Kiel n. Stockholm. Audacia, 2 v. Zeebrugge te Barry verw. Bab T, 30 v. Amsterdam n. Ostrand Castor, 2 v. Goole te Rotterdam. Concepcion, 1 210 m. w.n.w. Dakar n. Pto Alegre. Crescendo, 2 v. Hamburg te Rotterdam. Duiveland. 2 v. Tyne n. Rotterdam. Eljo, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Elisabeth Roorda, 2 te Zeebrugge v. Pt. Talbot. Equator, 2 v. Swansea te Amsterdam. Erkalin, verm. 2 v. Antwerpen n. Aalborg. Frans Böhmer, 5 v. Casablanca te Nante verw. Harry, 2 v. Philippeville te Belfast. Henrica B, 2 v. Amsterdam n. Hernosand. Hyke Sophia, 2 v. Tunis te Esbjerg verw. Hoogland, 2 v. Grangemouth n. Rotterdam. Joost, 28 v. Docksta n. Amsterdam. Julia Mary, 30 v. Belfast n. Lissabon. Kemphaan, 4 v. Gdynia te Huil verw. Kaap Falga, 28 v. Rundvik n. Amsterdam. Kp. St. Vincent, 28 v. Skutskaer n. IJsselmonde. Larix. 26 v. Domsjo te Hernosand. Leuvehaven. 3 v. Kopenhagen te R'dam verw. Leny, 2 v. Malmö te Amsterdam. Marne, 2 v. Kopenhagen n. Vigeholm. Midsland. 2 v. Leith te Rotterdam. Marjan. 2 v. Amsterdam te Norrkoping verw. Merwcstad, pass. 2 Kiel n. Antwerpen. Marietje Böhmer, 2 v. Ceuta n. Rotterdam. Noorderhaven, 2 v. Kristinehamn te Amsterdam. Nassauhaven, 2 v. Antwerpen te Kopenhagen. Nieuwehaven. 2 v. Rotterdam te Malmö. Nomadisch, 2 v. Wasa te Rotterdam. Pavo, 30 v. Gent te Gothenburg.. Ponza, 29 v. Ostrand te Wifsta. Ransel, 2 v. Swansea te Amsterdam verw. Swallow, 2 v. Gefle te Oran. Schoog 2, v. Vlissingen n. Goole. Spirit, 2 v. Esbjerg te Rotterdam. Taurus, 2 v. Rotterdam te Dublin. Tukker, 2 v. IJstad te Amsterdam. Tilly, pass. 28 Kiel n. Domsjo. Toni, 2 v. Turku te Rotterdam. Westerhorn, 2 v. Liverpool te Fremington. Westpolder, 2 v. Oporto te Jersey verw. SLEEPVAART Blankenburgh, 2 v. Bremerhaven te Rotterdam. Ebro, 30 690 m. w.z.w. Bermuda n. La pallice. Hudson, 30 580 m. w.z.w. Bermuda n. La Pallice. Loire. 30 v. Reykjavik n. Antwerpen. Noordzee, 30 te Port Said. Oceaan, 30 te Maassluis. Oostzee, 1 80 m. n.w. Ameland n. Gothenburg. Tyne, 1 te Akureyri. Witte Zee, 1 v. Port Said n. Rotterdam. Zeeland, 30 210 m. n.o. Hongkong n. Colan. Zwarte Zee, 1 120 m. n.o. Algiers n. Triëst.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3