Nog elf maanden vuilstorting in Burgemeester Reinaldapark Zwemmen.... opgepast voor Uw }-=fe- haar PANTÈNE A. van Driel, oud-directeur van de reiniging, 50 jaar getrouwd Echtpaar G. Smit 50 jaar geleden naar de zending afgevaardigd Mozartfeest in Scheveningen In toekomst wellicht vuilverbranding voor energie-opwekking SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO In de oorlog was hij verantwoordelijk voor Haarlems voedselvoorziening Toch Holland Festival in Openluchttheater HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Van Reijsen vijftig jaar in de Grote Houtstraat Motorrijder bij botsing in Teylerstraat zwaar gewond Getuigen opgeroepen Sneeuwwitje en de zeven dwergen Gemeentelijke attentie bij zilveren jubileum Burgerlijke Stand van Haarlem Stadsevangelisatie vierde zilveren jubileum Ernstige aanrijding op Herenweg te Heemstede Wielrijdster zwaar gewond kind achterop ongedeerd Portemonnaie in verkeerde fietstas gestopt AVONDSTILTE Woensdagavond 4 juli 8—8.45 uur Onder leiding van Szymon Goldberg HOLLAND FESTIVAL Vrije Universiteitsdagen te Haarlem Examens DINSDAG 3 JULI 1956 Naar wij vernemen zal het toekomstige Burgemeester Reinaldapark in Haarlem-Oost over ongeveer elf maanden zover met het door de gemeentereiniging aangevoerde huisvuil zijn opgehoogd, dat de vuilstorting daar kan worden geëindigd. De gemeen telijke dienst voor Ilout en Plantsoenen is inmiddels begonnen met de detaillering van de plannen voor de aanleg en de beplanting van het park, terwijl men bij de Reiniging zijn gedachten over de toekomstige afvoer van het Haarlemse huisvuil reeds in een rapport aan B. en W. heeft kenbaar gemaakt. Een voorlopige afvoer zal, even als voor de vuilstorting in het Burgemeester Reinaldapark, plaats vinden door ver scheping van het vuil naar de te dempen veenderijen en andere waterpartijen in de omgeving van Landsmeer. Daartoe is reeds een contract, dat 1 juli 1957 ingaat, met een verscheper afgesloten. Intussen kunnen B. en W. zich dan beraden omtrent de meest economische wijze van vuilverwerking, waarover zij dan de gemeenteraad zullen adviseren. Op grond van de thans bekende gegevens schijnt verbranding van het huisvuil voor de opwekking van energie ten behoeve van het G.E.B. het meest voor de hand te liggen. De ophoging van het toekomstige Burge meester Reinaldapark door middel van het storten van het Haarlemse huisvuil is drie jaar geleden begonnen. Men rekende op een periode van ongeveer drie jaar, waar binnen het parkterrein op deze wijze ge heel opgehoogd zou zijn. Er was daarbij een onberekenbare factor: de „klink", de verzakking van de bodem door het aan brengen van de last huisvuil. Deze „klink" is inderdaad groter geweest dan men had verwacht en daarin zit voor de gemeente reiniging een klein jaar winst. Men behoeft nu immers pas het volgend jaar weer een veel kostbaarder methode van huisvuil afvoer te volgen. De keerzijde is evenwel, dat de bewoners van de Prins Bernhardlaan en de onmid dellijke omgeving daarvan nog een klein jaar langer het ongerief van de vuilstorting ondervinden. Juist dat ongerief immers heeft de laat ste jaren tot vele en gerechtvaardigde klachten van de buurtbewoners aanleiding gegeven. Ondanks de uitgebreidste voor zorgsmaatregelen voorgeschreven door Gedeputeerde Staten op grond van de hinderwet kon men speciaal op warme dagen met veel oostenwind stank en op waaiend huisvuil niet voorkomen. Heel wat interpellaties en discussies in de Haar lemse raad zijn er het gevolg van ge weest. Op het ogenblik zit het de be woners en de reiniging mee door het voor dit doel althans gunstige weer. Het ziet er dus naar uit, dat het volgend jaar voor de zomer de huisvuilstortingen in het Reinaldapark ophouden. Er wordt dan een dikke laag teelaarde over het ter rein gelegd, waarna de grond enige tijd rust krijgt om de werking van de „klink" tot een einde te laten komen. Daarna kan Hout en Plantsoenen met de aanleg be ginnen, waarbij uiteraard aangevangen wordt in de hoek van het terrein waar met de vuilstorting drie jaar geleden werd be gonnen. Het Haarlemse huisvuil gaat voorlopig weer in schuiten naar Landsmeer, waar de moerassige gebieden ermee worden aange plempt. De definitieve oplossing van dit vuilafvoerprobleem wordt evenwel in an dere richting gezocht. Met weet dat er indertijd over gedacht is om een eigen gemeentelijk compos- teringsbedrijf te stichten, eventueel in regionale samenwerking. Daardoor zou het huisvuil dus tot kunstmest worden ver werkt. De moeilijkheid van een dergelijk com- posteringsbedrijf is evenwel, dat er ook een afzetgebied moet worden gevonden voor de kunstmest. In Haarlem zou het daarbij om aanzienlijke hoeveelheden gaan, in tegen stelling bijvoorbeeld tot Schiedam en Delft, waar eigen composteringsbedrijven zijn gesticht, die in de onmiddellijke nabijheid van vaste afnemers verzekerd zijn. Voor Haarlem zou er echter een zo belangrijk speculatief element in de exploitatie komen dat op grond daarvan van een eigen com- posteringsbedrijf afgezien zou moeten wor den. De heropening van de winkel van Van Reijsen aan de Grote Houtstraat op don derdagmorgen valt samen met de viering van het vijftigjarig bestaan van het bedrijf, dat in Haarlem en omgeving een goede naam geniet. In het begin van deze eeuw had de firma De Jong in de Grote Hout straat 89 een koperslagerij, behalve de zaak aan de andere zijde van de straat. De heer De Jong verhuurde de vroegere kopersla gerij voor een prijs van 13 per week aan de heer M. van Reijisen, afkomstig uit Am sterdam. Deze was aldaar zeventien jaar opgetreden als chef van winkelbedrijven en had het zijne er toe bijgedragen, dat er meer comestibleswaren in kruideniers zaken verkocht werden dan daarvoor. De verkoop geschiedde uitsluitend in de sla gerswinkels; deze wijziging bracht ook mee een ontwikkeling van de vleeswarenfabrie- ken in den lande. De heer M. van Reijsen begon te Haar lem bescheiden, maar spoedig bleek, dat het aantal klanten zich steeds uitbreidde. In 1912 werd de winkel verbouwd en ge moderniseerd. Omstreeks 1930 was het weer noodzakelijk de winkel te veranderen en rekening werd gehouden met dingen, die toen voor de inrichting modern werden genoemd. De heer M. van Reijsen, die in 1951 over leden is, had negen kinderen en allen heb ben meegewerkt aan de bloei van de zaak. Zij hielpen in de winkel, hetgeen de klan ten steeds op prijs hebben gesteld. Twee zoons, de heren F. van Reijsen en Th. van Reijsen, zijn in de leiding opgenomen toen een vennootschap onder firma werd ge sticht. Thaw? leiden zij het bedrijf, waarbij eerstgenoemde zich uitsluitend bezig houdt met de verkoop en de ander met de inkoop en de administratie. Zoals vroeger zusters van de heer M. .van Reijsen hielpen, zijn thans de zusters van de heren Van Reijsen werkzaam, speciaal in drukke periodes. Na de oorlog heeft het bedrijf natuurlijk ook zijn moeilijkheden gekend, maar het heeft die overwonnen en tevens aandacht besteed aan de veranderde omstandig heden, wat de verkoop van artikelen be treft. Thans is de winkel voor de derde keer verbouwd en nadat geruime tijd de verkoop geschied was aan de Gedempte Oudegracht kunnen de klanten van vrijdag af weer in cic oude vertrouwde omgeving terecht. Donderdag worden het vijftigjarig bestaan en de heropening van de winkel gevierd, waarbij gasten in de ochtend, zakenrelaties en klanten op latere uren van de dag ver wacht worden. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid van een contract lot vuilafvoer met de V.A.M., de vuilafvoermaatschappij die in Drente het Haagse en Zandvoortse vuil com- posteert. In zekere zin bestaan tegen aeze mogelijkheid dezelfde bezwaren in afgelei de vorm. De laatste jaren heeft men echter in Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht er varingen opgedaan met verbranding van het huisvuil ten behoeve van de energie voorziening. Deze mogelijkheid schijnt aan trekkelijke kanten te bezitten. Uiteraard zijn daartoe belangrijke investeringen noodzakelijk en het is een kwestie van cijfers groeperen of men tot deze methode zal overgaan of niet. Voor enige raadsleden zal daarbij de overweging dat het hier om een zeer hygiënische wijze van vuilverwer king gaat in belangrijke mate mede hun beslissing bepalen. Op de kruising van de Teylerstraat en de Van Berestei.jnstraat is om kwart over zeven maandagavond een motorrijder, de 35-jarige J. M. U. met grote snelheid tegen een per sonenauto gereden, die van rechts kwam. Hij werd zeer ernstig gewond en is in de Maria-stichting opgenomen. Hedenmorgen was hij nog niet bij kennis maar zijn toe stand liet zich niet levensgevaarlijk meer aanzien. De motorfiets werd ernstig bescha digd en de auto is aan de linkerzijde inge deukt. De politie roept getuigen van dit ongeval op. Dame op Schoterweg aangereden Vanmorgen omstreeks half tien is een on geveer zestigjarige dame. die op de Schoter weg in Haarlem-Noord fietste, door een auto aangereden en daarbij ernstig aan het hoofd gewond. Zij is in het St. Elisabeths Gasthuis opgenomen. Het ongeluk ontstond omdat de dame zon der voldoende op het verkeer te letten ter hoogte van de Dr. Leijdsstraat plotseling links af sloeg. Een haar--achteropkomende auto reed haar daardoor aan. Naar ons werd medegedeeld is er geen onmiddellijk levensgevaar. Haar fiets werd geheel vernield, de auto kreeg lichte schade. Wij herinneren onze abonnees nog eens aan de speciale kindervoorstelling, die op woensdag 11 juli in het Openlucht theater te Bloemendaal wordt gegeven. Daar zullen Anneke Elro en de andere leden van haar Sprookjes-Gezelschap (Het Rotterdams Kindertoneel) optreden met „Sneeuwwitje en de zeven dwergen'\ Dank zij een bijzondere overeenkomst met de directie van het Openlucht theater hebben wij 1500 plaalskaarten voor onze abonnees kunnen reserveren tegen de gereduceerde prijs van 50 cent. De normale toegangsprijs is 75 cent. Gezien de ervaring, die wij verleden jaar gehad hebben met de voorstelling van „Panda en de gemaskerde" ver wachten wij een zeer grote toeloop. Het verdient daarom aanbeveling niet te lang te wachten. Kaarten zijn verkrijgbaar van .9 tot 5 uur aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Soendaplein zaterdag (indien dan nog kaarten beschikbaar zijn) van 9 tot 1 uur. Directie HAARLEMS DAGBLAD Opr.Haarlemsche Courant V In verband met het 25-jarig bestaan van het kinderhuis „Groot Kijkduin" te Zand- voort - hetwelk in intieme kring werd ge vierd - heeft het gemeentebestuur schrif telijk zijn gelukwens aan het bestuur der stichting „Groot Kijkduin" doen toekomen. Het gemeentebestuur gewaagde daarbij van zijn waardering voor het zegenrijke werk dat in al die jaren onder voortreffe lijke leiding werd verricht. Alle kinderen welke in het tehuis worden verpleegd wer den dinsdag van gemeentewege op aard beien getracteerd. ADVERTENTIE Bestrijd het kwaad - letterlijk - tot in de wortel. Zorg er bijtijds voor het kwaad letterlijk tot ln de wortel te bestrijden. Alleen een behandeling, die zó diep door dringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthénol dat uitsluitend wordt vervaardigd door F. Hoffmann-La Roche Cie, Bazel. Dit Panthénol wordt door zijn bijzondere vorm makkeluk in de hoofdhuid opgenomen en kan daardoor metterdaad in de haarwortels zijn heil zame werking beginnen. Alléén Pantène bevat panthénol. Masseer er Uw hoofd huid dagelUks mee - en houd het volPANTÈNE bestrUdt roos en haaruitval, bevordert hernieuwde groei van gezond, mooi haar en houdt het fris en geurig. Het enige diepwerkende haarpreparaat Speciaal voor wit en grijs haar is er pantêne-bleu Na de heerlijke verkoeling van het zwemmen loopt Uw haar groot gevaar! Niet alleen dat allerlei (onzichtbare) bestanddelen uit het water op de hoofdhuid achterblijven en de poriën verstikken, de snel-drogende in vloeden van zon en buitenlucht tasten de glans van Uw haar aan en bedreigen het met brokkeligheid. Pas dus op! Het kan U Uw haar kosten Vraag Uw kapper om een Pantène Friction A L L A R O IMPORT Vanaf f 3.75 Grote flessen f 5.75 DEN H A A Q ADVERTENTIE meer dan 30 jaar ervaring ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 De heer A. van Driel, oud-directeur van de gemeentereiniging en van haven- en marktwezen en tevens oud-wethouder van de gemeente Haarlem, en zijn echtgenote, mevrouw E. J. van Driel-Van Loo, hopen donderdag 5 juli het gouden jubileum van hun huwelijk te vieren. Deze verdienste lijke Haarlemmer, die met de gouden leg penning van de stad begiftigd is, wordt thans wanneer hij uit zijn woning aan de Schotersingel naar buiten kijkt op een wonderlijke manier herinnerd aan het be gin van zijn carrière in Haarlem, dat te vens het begin van zijn huwelijk was. „Hoe is het mogelijk", zei hij ons, „dat uitge rekend in deze dagen recht voor mijn huis een baggermolen in de singel ligt! Want juist het baggeren van de grachten, waar aan tot dat ogenblik in Haarlem niets ge daan was, is de reden geweest van mijn benoeming tot technisch opzichter bij de Woensdag 11 juli is het vijftig jaar ge leden, dat de heer G. Smit, wonende in het Kleverpark te Haarlem, in een der Her vormde kerken te Rotterdam door ds. Loef uit Dordrecht, destijds voorzitter van de Indische commissie der Synode, ingezegend werd tot zendeling; kort daarop vertrok hij met zijn echtgenote mevrouw E. Smit Guittart naar de Karo Bataks, om leiding te geven aan een kweekschool voor onder wijzers. Na van 1919 tot 1921 met verlof in Nederland te zijn geweest gingen de heer en mevrouw Smit met hun gezin naar de Sangir- en Talaud-eilanden, waar even eens een kweekschool is gevestigd. Tot 1933 bleef de familie in de Minahassa en na elf jaar belast te zijn geweest met de jongens- afdeling in het weeshuis aan de Oliesla gerslaan te Haarlem vestigde zij zich in het Kleverpark, waar de heer Smit nog werk verricht voor de Hervormde gemeente van Haarlem. In het kort hebben wij de loopbaan van de heer Smit en de taak van mevrouw Smit in de afgelopen vijftig jaar gememo reerd. De rol die de echtgenote daarbij vervuld heeft is eveneens van groot belang. Het is daarom te begrijpen, dat in deze dagen mooie en rijke herinneringen in ge dachten komen, speciaal van de tijd in In- diö doorgemaakt. Van zijn herinneringen heeft de heer Smit er ons een aantal deel achtig gemaakt. Dankbaar was hij, dat God zijn vrouw en hem de kracht heeft ge geven om te mogen werken en bij het over zien der jaren komt de tekst „Hij is ge trouw," waarmee hij vijftig jaar geleden ingezegend werd, steeds in gedachte. Sedert de tweede helft van 1933 zijn de heer en mevrouw Smit Haarlemmers. Hij is in Zwolle geboren, heeft daar gestudeerd voor onderwijzer en bezocht de zendings school in Rotterdam om zich voor zijn toe komstige taak bij de zending voor te be- reiden. Op tweeëntwintigjarige leeftijd werd hij op 11 juli 1906 als zendeling inge zegend. Mevrouw SmitGuittart is Rot terdamse van geboorte. Over enkele weken zijn de heer en mevrouw Smit vijftig jaar getrouwd. Na op Java een studie te hebben ge maakt van de talen en de land- en vol kenkunde was de opdracht een kweekschool cp te richten bij de Karo Bataks in Raja (Boven Deli). Zijn speciale taak was on derwijzers op te leiden en dat was hem mogelijk dank zij de steun van zijn echtge note, die de leiding had van het internaat. De belangstelling om onderwijzer te wor den was groot. Het kon gebeuren, dat meer dan 230 kandidaten zich aanmeldden, maar er was per jaar plaats voor vijfentwintig aspirant-onderwijzers. Gemiddeld studeer den er zeventig jonge mensen. De heer en mevrouw Smit hebben daar prettige jaren meegemaakt. De school was in de bergen gelegen en aanvankelijk niet gemakkelijk te bereiken wegens het ontbreken van een weg. Later werd die aangelegd en in de loop der jaren werden de verbindingen beter, hoewel grote afstanden vaak nog te voet moesten worden afgelegd. Door de oorlog 19141918 was het niet mogelijk eerder dan in 1919 met verlof naar Nederland te gaan. Twee jaar later vestigde de familie Smit zich op de Sangir- en Talaud-eilanden tussen de Minahassa en de Philippijnen. Bootjes waren de be langrijkste communicatiemiddelen. Daar kreeg de heer Smit de leiding van een reeds bestaande kweekschool te Kaloewatoe en tevens trad hij op als theologisch docent. In juli 1931 werd hij schoolopziener van de scholen in de Minahassa uitgaande van het Nederlands Zendelingsgenoot.schap en voor zijn vertrek naar Nederland was hij enige, tijd hulpprediker-beheerder der scho len in de Minahassa te Tomohon (Celebes). De tijd van rusten was voor de heer Smit nog niet aangebroken want hij gaf van 1933 tot 1944 leiding aan de jongensafdeling van het weeshuis aan de Olieslagerslaan te Haarlem. Ook werd hij ouderling van de Hervormde gemeente Haarlem totdat hij drie jaar geleden wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd volgens de be palingen van de nieuwe kerkorde zijn ambt moest neerleggen. Ook was hij scriba van de centrale kerkeraad. Thans houdt de heer Smit zich nog met gemeentewerk bezig, in het bijzonder in zijn wijk in het Kleverpark. Eén dag in de veertien dagen is hij in het Tehuis voor ouden van dagen aan de Schotersingel, waar hij Bijbelkringen leidt; ook geeft hij catechisatie aan ouderen. De verdiensten van de heer Smit zijn in augustus 1932 erkend door de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. HAARLEM. 2 juli 1956 ONDERTROUWD: 2 juli, J. G. van Zijl en H. P. van Eis; B. Luchtenberg en A. van Eerden. GEHUWD: 2 juli, B. H. Gort en M. F. Baas. BEVALLEN van een zoon: 29 juni, M. Arons—Empting: 30 juni, J. G. Berkhout van Norde; M. Bosman—Brandsen; C. Chr. RoosenKors, 2 z., 2 juli, J. E. E. M. SchroderRieter. BEVALLEN van een dochter: 30 juni, W. H. JongbloedFranssen; J. M. Tillemans Wijers; D. A. de BusserJansen; W. M. Tes- selaarTuijn; 1 juli, P. J. M. van der Valk— Reeuwijk; Th. J. van DamWigchert; 2 juli, M. KuiperTijsen; E. SteendamGeerlings: A. van der MeulenVerdoes; H. H. de Mari Karst. OVERLEDEN: 29 juni, G. J. van der Kroft, 26 j:, de Clercqstraat; J. Pijpe, 60 j„ Spaarn- damseweg; Y. M. C. KossenDietvorst, 34 j„ Molukkenstraat; W. Hiemenz, 17 j.. Waar- derveld; 30 juni. H. P. Kloos, 25 j., Padang- 9traat; B. van Vliet, 61 j„ Bleekenbergstraat; C. Gortzak—Wortman. 62 j., Bantamstraat; A. van KotenBlok, 72 j„ Allanstraat; I. M. Reinhardt, 3 d.. Vier Sterrenstraat; R. van GendSchaaf, 50 j.. Kanariestraat: A. A. B. Febervan Luin. 85 j„ Deckerstraat: 1 juli, H. A. Jonker, 45 j., Hendrik Roozenlaan; 2 juli, J. van Oei, 54 j., Paul Krugerstraat. reiniging in 1906. En in dat jaar ben ik hier ook getrouwd". Hij werd op 21 mei 1881 in Den Helder geboren. Zijn vader was een aannemer van zeewerken. Ook hijzelf was reeds op jeug dige leeftijd betrokken bij waterstaatsaan gelegenheden, want voordat hij in Haarlem kwam was hij achtereenvolgens opzichter bij de werken aan de Hondsbosse zee wering en bij de Waterstaat in Amster dam. Omdat Haarlem voor het grachten- werk iemand nodig had, die vertrouwd was met baggeren en hij dit reeds sinds 1904 in het IJ in Amsterdam deed, kwam de heer Van Driel naar de Spaarnestad. Zijn echtgenote, die Amsterdamse is van afkomst, kende hij reeds sinds zijn prille jeugdjaren in Den Helder. „Ik heb al met haar op de bokkewagen gezeten", vertelde hij lachend. „De gemeente had hier dp de Harmenjansweg een huis voor me dat ik zelf in eigen beheer kon doen verbouwen. Daarnaast waren toen nog de stallen van de gemeentereiniging met 360 paarden. Die herinnering is er bij dit jubileum niet meer, want dat huis is juist gesloopt voor de Prinsenbrug". In het gebouw aan de Lange Heeren straat te Haarlem werd maandagavond het zilveren jubileum van de Stadsevangelisatie gevoerd, die in 1931 te Haarlem een aan vang maakte met de verkondiging van de evangelisatie op straat. In zijn openings woord verklaarde de heer J. F. Snoeks zich ditmaal van het preken te willen onthou den, omdat de samenkomst nu als feest was bestemd. Alleen wenste hij vast te stellen dat het voor de leden een heerlijk heid betekent op de plaats te zijn, waar zij door God geroepen worden; in de over tuiging dat Hij de Vader is, die alles alleen uit grote wijsheid doet. Na het gezamenlijk zingen van lied 189 werd het podium ingenomen door het zangkoor, dat onder leiding van de heer Snoeks enige liederen ten gehore bracht. Nadat thee en koffie met gebak werd geserveerd, spraken verschillende leden hun blijdschap en hartelijke gelukwensen met dit jubileum uit. Zo werd namens de kring Haarlem door de heer Jansen een veertiental zangbundels aangeboden, die bij de stadszending eeri nuttig gebruik zullen vinden. Vervolgens overhandigde de. heer Kroon een persoonlijk geschenk in geld, en de secretaris van het zangkoor „Eben Haë- zer" een pianolamp. Namens de dames- krans werden daarop enige leden, die de Stadsevangelisatie van het begin af trouw gebleven zijn eveneens met bloemen of een geschenk verrast, waarna de huldeblijken met een door één der leden getekende oorkonde werd afgesloten. De avond werd verder doorgebracht met samenzang en korte toespraken, waarin de sprekers getuigden van hun innerlijke vreugde en vrede, die zij in de arbeid voor de Stadsevangelisatie gevonden hadden. Hedenmorgen om negen uur Is op de hoek van de Willem Klooslaan en de He renweg een wielrijdster aangereden door een personenauto. Zij kreeg een schedel- basisfractuur. Een 4-jarig kind dat achter op haar fiets zat bleef ongedeerd. De 53-jarige mevrouw G. P. uit Bloe mendaal kwam de Willem Klooslaan uit fietsen en reed linksaf de Herenweg op. Zij werd daarbij van achteren aangereden door een auto, maar het kind dat op haar bagagedrager zat bleef volkomen onge deerd. Zij zelf moest met een schedelbasis- fractuur in het Diaconessephuis in Haarlem worden opgenomen. Bij de Haarlemse politie is aangifte ge daan van de vermissing van een zwart leren damesportemonnaie met als inhoud twee bankbiljetten van 25 gulden, vier van 10 gulden en acht gulden klein geld. De eigenares heeft de portemonnaie zaterdag bij de rijwielstalling voor 't postkantoor in de fietstas gestopt van 'n fiets die niet de hare was maar er op leek. Doordat zij later haar vergissing ten dele inzag is zij toen wel op haar eigen fiets weggereden, maar een onbekende dame heeft onbewust haar bezit meegevoerd. Het is een zwartleren portemonnaie in de vorm van een porte feuille met een ritssluiting. Ook dit jaar zal er een voorstelling in Bloemendaals Openluchttheater plaats heb ben, die deel van het Holland Festival uit maakt. De overeenkomst daartoe werd te laat gesloten om dit feit nog in het alge mene prospectus te vermelden, maar niet temin wordt op grote belangstelling ge hoopt. Op woendagavond 11 juli treedt na melijk het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaslcell op met een gedeeltelijk „experimenteel" en voor de rest roman tisch programma. Voor de pauze worden onder meer „Ginevra" van de Engelse cho reograaf Walter Gore op muziek van Sibe lius en „Tij en Ontij" van Rudi van Dant- zig met in opdracht van de Kunstmaand Amsterdam geschreven muziek van Lex van Delden tot vertoning gebracht. Na de pauze kan men de tweede acte van „Het Zwanenmeer" van Tsjaikofsky/Ivanov met Linda Manez en' Jaap Flier in de hoofdrol- lea zien. ADVERTENTIE GROTE KERK - GROTE MARKT Spreker: Dr. G. SNIJDERS Organist: KLAAS BOLT Sopraan: TINE VAN RAALTE Zo begon de loopbaan van de heer Van Driel in Haarlem: voor het eerst draaide een baggermolen in de grachten. Het was een bedrijvigheid die toen nog veel publiek trok. Later werd de heer Van Driel achter volgens inspecteur, hoofdinspecteur en di recteur van de reiniging en weldra kreeg hij er ook het markt- en havenwezen bij. In de jongste wereldoorlog droeg hij als directeur van de distributie en de voedsel voorziening een zware verantwoordelijk heid, die bij hem in zulke goede handen was dat het gemeentebestuur hem ervoor heeft beloond met de hoogste onderschei ding van de stad. Na de bevrijding was hij nog korte tijd wethouder van een gedeelte van de bedrijven en contactman voor de gemeente bij het Commissariaat Nood voorziening. Daarna werd hij opnieuw voor enige tijd directeur van de reiniging en van haven en marktwezen, welke twee diensten bij zijn vertrek zozeer waren uit gegroeid dat zij onder verschillende lei ding kwamen. Toen restte hem alleen nog de afwikke ling van de distributie, die hem tot 1947 in gemeentedienst hield. Kerkelijk werk Des te intensiever heeft de heer Van Driel zich aan de kerkelijke arbeid ge geven. Hij is reeds lange tijd scriba en hoofd van het kerkelijk bureau van de Gereformeerde Kerk in Haarlem-Noord en lid van de Generale Synode der Ge reformeerde Kerken in Nederland. Donderdagmiddag om half vijf houdt het echtpaar Van Driel receptie in de Klopper singelkerk. Het wordt verder een blijde familiedag aan de Schotersingel 125 want het echtpaar heeft drie getrouwde kin deren met 21 kleinkinderen. Zijn enige zoon is burgemeester van Huizen en één van zijn beide schoonzonen volgt geheel zijn voetsporen: die is directeur van de gemeentereiniging in Zwolle. De ander is aannemer in Èlaarlem. „Ik heb in Haarlem mijn neus nooit meer in het werk ge stoken, want ik hou er niet van als oud directeuren dat doen. Maar in Zwolle kan ik mijn belangstelling voor de reiniging af en toe nog eens prachtig uitleven", zei de heer Van Driel. Oneerlijke accountant. De Maastrichtse rechtbank heeft de 49-jarige accountant H. M. J. V. uit Maastricht wegens verduistering van f3000 in totaal ten nadele van zijn cliënten, conform de eis van de officier ver oordeeld tot acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Gottfried baron van Swieten, in 1734 te Leiden geboren, werd nadat hij in zijn ge boortestad in 1773 tot doctor in de genees kunde gepromoveerd was directeur van de keizerlijke bibliotheek in de Oostenrijkse hoofdstad. Hier werd hij een opvallende figuur. Bezield door een grote liefde voor de muziek oefende de Nederlandse baron op componisten als Haydn en Beethoven een krachtige, stimulerende invloed uit. Ook Mozart werd gefascineerd door de muzikale geestdrift van Van Swieten en het was op diens instigatie, dat hij om streeks 1783 een bewerking van oratoria van Handel ging ondernemen en ook een studie van werken van Johann Sebastiaan Bach begon. Dit bewerken en bestuderen bracht hem in contact met de meesterlijke contra puntiek van Handel en Bach en dit had tot gevolg, dat de contrapuntische schrijfwijze steeds meer door Mozart in zijn werken werd toegepast. Op het concert, dat zondagavond door het Nederlands Kamerorkest in het Hol land Festival te Scheveningen werd ge geven, diende een werk van Mozart, waar in contrapuntiek streng werd aangewend, als inleiding. Het was de Fuga in c, voorafgegaan door een stemmig Ada gio, dat meer in Mozarts eigen stijl werd gecompo neerd en dat een groot contrast vormde met de fuga, gecon strueerd volgens de strakke wetten der polyfonie. Het Nederlands Kamerorkest speelde onder leiding van Szymon Gold berg het Adagio heel mooi van klank. De Fuga klonk echter minder overtuigend. Mozart naar zijn diepste wezen sprak ech ter uit de vertolking van de ranke Sym fonie in D (K.V. 141 a). Het rustige tempo, dat de dirigent koos voor het Presto be antwoordde echter niet in alle opzichten aan deze aanduiding. Maar over het al gemeen werd er sprankelend en pittig ge musiceerd. Met deze ssymfonie was de ban van contrapuntische discipline gebroken. Want ook bij het begeleiden van het Concert voor hoorn en orkest (K.V. 495) klonk Mo zarts muziek levendig, stuwend, nauw keurig en toch spontaan van uitdrukking. De Engelse hoornist Dennis Brain bleek een voortreffelijke instrumentalist Je zijn, die uit zijn hoorn een zeldzaam gave klank deed opklinken met een bijzondere lenig heid van ritmiek. Het was een prachtige prestatie van Brain, die met een geest driftig applaus langdurig werd toegejuicht. De tweede helft van de avond bracht de voortzetting van het Mozartfestijn met de voordracht van de Symfonie concer tante in Es (K.V. 364). Szymon Goldberg had de solo-vioolpartij op zich genomen en Paul Godwin bespeelde als solist de altviool. Met deze symfonie werd door het orkest en de solisten een indrukwekkend hoogtepunt bereikt. Szymon Goldberg hoedde zich voor een principiële verfijning, die vaagheid bewerkt, maar hield de uit voering rëel en bewogen. Szymon Gold berg en Paul Godwin sloten zich in mees terlijk solospel bij deze interpretatie in volmaakte eenheid aan. Begrijpelijk was de langdurige ovatie die dit musiceren ont ketende. Als uiting van hun dankbaarheid voor de waardering brachten de uitvoe renden nog eens het ontroerende Andante van de symfonie concertante ten gehore met het aangrijpende „gesprek" tussen de solo-instrumenten. P. ZWAANSWIJK De Vereniging voor hoger onderwijs op Gereformeerde grondslag houdt woensdag en donderdag bijeenkomsten te Haarlem. Voor morgen staan wetenschappelijke samenkomsten op het programma. Prof. mr. P. J. Verdam houdt een referaat over „Toepassing en bestudering van Mozaisch recht in de loop der eeuwen"; dr. H. M. Matter over „Enkele onopgeloste pro blemen in Romeinen 1 en 2"; dr. A. C. Drogendijk over „De keerzijde der sociale verzekeringswetten". Onder leiding van mevrouw J. Zwart- De Jong komt de Vrouwen V.U.-hulp in gebouw Sint Bavo bijeen. Prof. dr. P. Groen zal spreken over „De natuurweten schappen vroeger en nu en mevrouw J. C. de Bondt-Le Cointre over „Steeds actief blijven". Nadat woensdagavond in de Wilhelmina- kerk aan de Gedempte Oudegracht een bidstond is gehouden volgt een officiële ontvangst door het gemeentebestuur. Donderdag zal onder leiding van prof. dr. J. Donner de jaarvergadering worden ge houden in het Concertgebouw. Sprekers zijn ds. J. B. van der Sijs, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en Ad. Kuiper. Haarlem. Aan het Triniteitslyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het examen hbs b: Dick van Amerongen en Peter Santen te Heemstede; Jaap Chris9toffels, Kees Hin en Jos van Kessel te Haarlem; Hans Wiggers te Overveen. Afgewezen werden drie candi- daten De eindexamens aan het Triniteits lyceum zijn geëindigd. Van de 41 kandidaten slaagden er 36.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9