Zandvoorts raad verontrust door toestand van watertoren-muren Waterdoorslag van buiten naar binnen en niet andersom Amsterdamse Beurs Vrije Universiteitsdagen geopend KORSTJENS 11 Twee motoren tegen elkaar gebotst; een dode Adenauer bereidt nota aan de grote vier voor San Marino aanvaardt Russische consul Brand aan boord van de „Alhena" te Buenos Aires Nieuw statuut voor persbureau A.F.P. Rachel Parsons vermoord Bloedig journaal van de Cyprische situatie Studenten worden van Cyprus geweerd Scheepvaart WOENSDAG 4 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Schetterende jazzmuziek, afkomstig van de eerste openluchtdansavond, door stichting „Touring Zandvoort" georganiseerd op het Raadhuisplein, waarvoor speciaal de jongeren enthousiaste belangstelling toonden, begeleidden de besprekingen der vroede vaderen tijdens de raadsvergadering van dinsdagavond. Het was een raadsvergade ring, die wat betreft het herstel van de watertoren en de uitgifte van gronden diverse raadsleden in hun praatstoelen deed plaats nemen. Vóór met de afwerking der agenda werd begonnen, werd Zandvoorts nieuwe raadslid voor de fractie Alge meen Zandvoorts belang, de heer Fl. Molenaar, in de plaats van wijlen de heer M. Weber door de voorzitter, mr, H. M. van Fenema beëdigd en geïnstalleerd. Na de ceremonie sprak de burgemeester het nieuwe raadslid toe, opmerkend, dat het hem plezier deed, dat deze opengevallen plaats thans weer werd bezet. Mr. Van Fenema merkte op, dat „Algemeen Zandvoorts Belang" in de heer Weber een be langrijk vertegenwoordiger had gehad, die steeds het algemeen belang en niet de persoonlijke interesse voor stond. Spreker hoopte, dat de wijze van vervulling van zijn taak hem persoonlijk en de gehele raad veel voldoening zou geven. In de vacatures, ontstaan door het over lijden van de heer M. Weber, werd daarna als volgt voorzien: Lid van de commissie van bijstand voor de bedrijven, verkeers zaken en strandexploitatie de heer F. Mo lenaar, die eveneens werd gekozen als plaatsvervangend lid van het bestuur van het strandschap Zandvoort. Zijn fractie genoot de heer J. Koning werd gekozen tot lid van de commissie van bijstand voor sociale en culturele zaken, tot lid van het algemeen bestuur van de stichting „Tou ring Zandvoort" en tot lid van de contact commissie „Culturele belangen". De verplichte verkantiesluiting voor de handelaars in aardappelen, groenten en fruit kon de instemming van de heer T a t e s (VVD) niet verkrijgen. Deze meen de, dat B. en W. een verkeerde interpre tatie gaven van het betreffende winkel- sluitings-wetsartikel, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat de door B. en W. voorge stelde 2x6 dagen minder zouden zijn dan maximum zou kunnen worden verkregen. De voorzitter merkte op, dat de vaststel ling van 2x6 dagen geschiedde in overleg met de betrokken groep, hetgeen de heer Tates bestreed, daar dit overleg min of meer een gedwongen karakter had gehad, omdat B. en W. geen enkele andere moge lijkheid naar voren brachten. Na enig debat werd op voorstel van de voorzitter het voorstel aanvaard onder voorwaarde, dat B. en W. zich er nog over zullen bera den, of het maximum kan worden gege ven, dat oorspronkelijk werd gevraagd, namelijk 2x9 dagen. De heer Tates vroeg aantekening, tegen te hebben gestemd, omdat hij niet minder wilde geven dan maximum kan worden toegezegd. Voor de algemene woningtelling 1956 werd een krediet van f4200 beschikbaar gesteld. De wijziging in de gemeentebegroting 1956, waardoor thans een sluitende begro ting werd verkregen, had de bijzondere aandacht van de heren Lindeman (KV P), G o s e n (AR), Tates (VVD) "n V a n Kuyk (Arbeid), die er diverse beschou wingen over gaven, neerkomend op de enorme investeringen, die Zandvoort zich moet getroosten door het aparte karakter, dat de gemeente als recreatie-oord in neemt. Daarom moest volgens deze spre- kers steeds weer worden aangedrongen op verhoging van de algemene uitkeringen uit het gemeentefonds. Dat Zandvoort extra steun nodig heeft, is een feit, waarvan de Commissaris der Koningin bij zijn bezoek aan Zandvoort eveneens bleek doordron gen te zijn. Reden tot verheuging gaf vol gens sprekers deze thans sluitende begro ting nietf omdat dit resultaat slechts kon worden verkregen, doordat men niet deed wat men van plan was te doen. Tenslotte vroeg mevrouw M o 1 (Arbeid) wat er ge beurd zou zijn, wanneer de raad zou ge zegd hebben, deze begroting onmogelijk sluitend te kunnen krijgen. Lijfsbehoud De bevoegdheid tot het benoemen van leidsters bij het openbaar kleuteronder wijs werd aan het college van B. en W. overgedragen. Een krediet van f 3228 werd toegezegd aan de Noordhollandse vereni ging tot bestrijding van de tbc, bestemd voor de bouw van een nieuw consultatie bureau te Haarlem. Voor de aanschaffing van een derde zandstrooier werd een krediet van f1500 beschikbaar gesteld. De heer Koning (AZB) meende, dat, nu de gemeente over drie zandstrooiers de beschikking krijgt, óók de trottoirs moesten worden bestrooid, waarna wethouder Van der Werff (CH) mededeelde, dat met deze wens reke ning zal worden gehouden en de voorzitter nog opmerkte, dat wat „de pekelzijde van het probleem" betreft, voortaan méér met pekel dan met zand zal worden gewerkt, teneinde verstopping van de riolen tegen te gaan. Aan het bestuur van de vereniging van Christelijke scholen op hervormde grond slag werd financiële medewerking toege zegd voor de uitbreiding van de kleuter school aan de Lijsterstraat met een vierde leslokaal. De voorschotten der gemeente lijke vergoedingen 1956 inzake exploitatie kosten bijzondere kleuterscholen werden zonder debat vastgesteld. De toewijzing en verkoop van grond ten behoeve van particuliere woningbouw bracht aanvankelijk enige moeilijkheden. De heer Siegers (KVP) vroeg, waar om in dezelfde straat aan de een f 12 en aan de ander f 14 per m2 werd berekend. Spreker achtte dit onbillijk en wilde, in dien hij geen bevredigend antwoord ont ving, deze twee gevallen aanhouden. Hij werd hierin bijgevallen door de heer T a - t e s, die zich bovendien afvroeg, of het niet beter was, het gehele voorstel aan te houden, teneinde alle gevallen aan een na der onderzoek te onderwerpen. De heer Koning merkte op, dat hier van een misverstand sprake was. De grond aan de westzijde van de Lijsterstraat, waarop de door de heer Siegers ter sprake gebrachte gevallen betrekking hadden, werd voorlopig uitgegeven, omdat men de prijs nog niet wist. Het gaat hier slechts om deze twee gevallen. Wethouder Van der Werff deelde mede, dat de grondprijs van de westzijde van de Lijsterstraat niet bekend was, toen de eerste aanvrage binnenkwam. Deze lag tussen 12 en 15 zoals later bleek, toen de eerste aanvrager de grond reeds voor 12 per m2 gekregen had. Later bleek, dat de prijs 14 moest zijn, waarmede de vol gende aanvrager die later hoorde, dat een ander de grond goedkoper had gehad en zich toen gedupeerd gevoelde, aanvankelijk akkoord ging. Wethouder Kerkman verklaarde dan, dat de heer Siegers zich nog niet voldaan voelt, hoe de situatie bij Publieke Werken zich heeft ontwikkeld. Hij wees er nog maals op dat de zich nu gedupeerd ge voelenden voorheen met de prijs van 14 akkoord gingen, terwijl voor het bouwrijp maken van de grond gerekend kan worden op 90 percent vergoeding van het Rijk. Na deze duidelijke uiteenzettingen leggen de raadsleden zich bij het gevoerde beleid neer, maar de heer Slagveld (Z.B.) wees nog op het gevaar, grond te verkopen, voor de officiële prijs is vastgesteld en meende, dat men deze macht niet in han den mag geven van het Bureau voor Her verkaveling. Dit werd tenslotte door de beide wethouders bestreden. Het voorstel van B. en W. werd hierna metalgemene stemmen aanvaard. Vermakelijk misverstand Naar aanleiding van het feit, dat door de muren van de watertoren, vooral aan de westzijde een vrij ernstige waterdoor- slag optreedt, werd van de raad een kre diet gevraagd van 16.500 om door middel van „Hidrofix" dit euvel te verhelpen, waarvoor door de betreffende Handel maatschappij een garantie van 10 jaar wordt gegeven. Het betreft dan een be handeling van de gehele toren met een wa terafstotend middel aan de buitenzijde. De heer Siegers (K.V.P.) wilde weten, of de toren ermee bespoten of besmeerd werd. -- V De heer Breure (V.V.D,) merkte,op, dat na de „vette kluif" voor de aannemer, de gemeente thans met de botjes blijft zit ten. „Dit is iets afschuwelijks," zei spreker verontwaardigd en vroeg vervolgens of de gemeente geen zekerheidsstelling aan de aannemer had gevraagd. Hij wilde de mo gelijkheid laten onderzoeken, om aan de aannemer vergoeding te vragen wegens wanprestatie, via de juridische adviseur der gemeente. Met stemverheffing droeg de heer Breure daarna een door hem vervaardigde waterballade voor getiteld „Watertoorn." Hij zeide: „Onze fiere watertoren, Laat veel liters warer door en Ik vraag nu bedeesd, Hoe lang het is geweest, Wijl wij het zoveel later horen. Het geheel geeft geen vertrouwen De muren zijn om op te spouwen De spouwmuur gaf hier niet Anders dan verdriet, Al stak men d' handen uit de mouwen. 't Ganse werk was aangenomen Vele werkers zijn gekomen. Trots steen en beton Waarmee men begon, Zit men in de waterstromen. 't Hijgend gas, ook niet ontkomen Aan de frisse waterstromen, Schreeuwt nog sterker naar 't genot Van een veel kurkdroger lot. De raad kreeg weer nachtmerrie- dromen. Al het klagen hielp hier niks en Nü wordt het weer hydrofixen. Als teken aan de wand zie Ik nu de garantie. Wie smijt daarna met guldens en met riksen Gaan we nu voor 't laatst besluiten Deze waterstroom te stuiten? Dan is zoals ieder zeg, De watertoren drooggelegd. Wie moest fluiten naar de duiten?" „Voor een aankomend dichter niet slecht, meneer Breure," zei mr. Van Fenema na deze voordracht. Onder algemene hila riteit merkte toen de heer Breure op: „Ik heb u toch ook nooit een aankomend burgemeester genoemd!" De heer Gosen (AR) bleef na dit intermezzo de zaak heel droevig vinden en bracht verschillende stroppen naar voren, die de gemeente in de loop der jaren reeds heeft gehad, waarop de voorzitter inter rumpeerde: de spreker diende zich bij deze zaak te houden. De heer Gosen wilde tenslotte graag wat nadere mededelingen over het „spul" dat men nu op de toren gaat smeren. De heer Koning kwam tot de con clusie, dat er twee dingen kunnen worden gedaan namelijk dicht maken of open laten en hij zou zo zeggen: „Dan maar dicht maken." Wethouder Van der Werff merk te op, dat deze zaak er nu eenmaal ligt en verholpen dient te worden. Het is onmogelijk vast te stellen, wie de fout heeft gemaakt, daarom is verhaal niet mogelijk waarop de heer Tates (WD) zei, dat de toren nooit goed is geweest en wel eens wilde weten, of er door B. W. advies gevraagd was omtrent verhaal. De heer Siegers verklaarde, dat geen enkele arbitragecommissie de aannemer aanspra kelijk zal en kan stellen voor deze gebre ken. Een oordeel over de oorzaak is uiterst moeilijk. Wethouder Kerkman gaf een over zicht over de voorgeschiedenis van de bouw en kwam daarna tot dezelfde con clusie als de heer Siegers. Van grove schuld of nalatigheid was volgens hem geen sprake. De voorzitter onderschreef ten volle het betoog van wethouder Kerkman. Het feit is teleurstellend voor iedereen, doch van schuld is geen sprake, zeker niet ten opzichte van de architect, de aannemer of de controledienst. Men heeft het beste gebracht wat men kon en een prachtig bouwwerk kwam tot stand. Daarom moet men er vooral geen „drama" van gaan ma ken. De heer Breure bleef het echter een „drama" vinden en trachtte uit pas sages uit de bij het voorstel gevoegde stuk ken aan te tonen, waarom dit zo was, waarop de voorzitter opmerkte, dat deze passages niets met deze zaak hadden te maken, want die gingen over lekkage aan de reservoirs, die al lang verholpen is. Zo kreeg de zaak een uiterst humoristisch slot, doordat zowel de heer Tates als de heer Breure vroegen: „Maar wat lekt er dan eigenlijk?" De voorzitter antwoordde: „Er lekt niets, de regen veroorzaakt deze waterdoorslag door de muren." Stomverbaasd zakten daarop beide heren in hun stoelen en onder grote vrolijkheid werd het voorstel aange nomen. Een voorstel tot bevordering van ge- meentepersoneel bij de bedrijven en pu blieke werken werd zonder debat aanvaard. De subsidie aan de plaatselijke afdeling van „Het Witte kruis" werd van f 1200 verhoogd tot f 3500 in verband met de aan stelling van een tweede wijkverpleegster. Aan de Dr. Albert Plesmanschooi werd een extra krediet van f 913 toegezegd voor de aanschaffing van leermiddelen en meu bilair, in verband met de vorming van een parallel-klasse. Rondvraag De heer Schaap (Arb.) vroeg een betere regeling voor de stopplaatsen der autobussen bij de kampeercentra. De voorzitter zegde toe, via een politierapport te zullen onderzoeken, wat eraan kan worden gedaan. De heer Breure vroeg aandacht voor de fietsenbewaarplaats aan de voet van de watertoren, die meer op een „kafferkraal" lijkt. Het uiterlijk schoon werd daardoor volgens spreker aangerand, terwijl de naam „Thorbecke" volgens hem evenmin eer werd aangedaan. De voorzitter antwoordde, dat een en ander reeds in studie is en wellicht vol gend jaar kan verholpen worden. De heren Koning en Tates merkten op, dat de wegen in het uitbreidingsplan Bentveld véél te smal zijn. Twee vracht wagens kunnen er elkaar onmogelijk pas seren. De voorzitter antwoordde, dat de raad dit plan heeft vastgesteld en dat het nu moeilijk meer kan worden veranderd. De heer Tates vond tevens de muziek op het Raadhuisplein deze avond zéér hin derlijk en vroeg of dit in de toekomst kan voorkomen worden. De voorzitter was het met de spre ker eens, doch zag geen mogelijkheid, hierin verandering te brengen, omdat deze zomer-regeling reeds lange tijd geleden werd getroffen. De heer Lindeman vroeg, of het tijd stip niet ryp was, voor openbaring van de plannen inzake het Boulevard-centrum. De voorzitter antwoordde dat deze plannen woensdag 11 juli aan het college van burgemeester en wethouders zullen worden voorgelegd. De heer Gosen wilde graag de vale deuren van het raadhuis opgeknapt zien. De voorzitter eveneens en deze knoopte er tevens de opmerking aan vast, dat hij óók de deuren beneden graag terug zou willen hebben, inplaats van de ont sierende fontein. Dit zal de aandacht van het college hebben. De heer Gosen, kennelijk beduusd van de mensenmassa tijdens de T.T.-races in Assen, vroeg, nog eens te bekijken, of motorwedstrijden in Zandvoort óók niet eens op zaterdag konden worden gehouden. De voorzitter antwoordde, dat dit voor Zandvoort uiterst moeilijk is. Van Assen maakt men een soort „bedevaart" en men besteedt er een geheel week-end aan. Dit is in de loop der jaren zo gegroeid. Doch in Zandvoort zal men uiterst diligent dienen te zijn ten opzichte van zijn circuit, want Assen doet veel meer en besteedt er grote bedragen aan. Daarom moet Zand voort op z'n tellen passen. Noodzakelijke nieuwe investeringen zullen voor het cir cuit gevraagd worden. Onder meer moet ruim 40.000 meter prikkeldraad, dat vol komen verroest is. worden vernieuwd, de tribune zal moeten worden overdekt om van andere voorzieningen en vernieuwin gen nog maar niet eens te spreken. Ten slotte is het Zandvoortse circuit, hoewel nog up to date, een oorlogscircuit, maar het wegdek is prachtig en er is geen reden tot ongerustheid, want de helft der af schrijvingen werd reeds bereikt. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te Zandvoort werd gedurende de maand juni bij de Rijkspost spaarbank ingelegd een hedrag van f 118,035,75 en terugbetaald f 107.609,32. 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 92/. 92% 95% 951/ir 263 261/ 338 338 247 247 328/ 328 421 420 308 308 295 294 176/4 176/ 416/ 418/ 310 310 816/ 825 802 810 100 101 184 183/ 175 177/ 292 292 116/ 117 132/ 133 235 235 198 198 212 212 222/ 222/ 743 73/ 149/ 152 56/ 57/ 49t57iR 45/ 80% 81/ 41%. 42/ Wetenschappelijke bijeen komsten in Brinkmann Vanmorgen zijn in Haarlem de Vrije Universiteitsdagen begonnen met een we tenschappelijke samenkomst in Brinkmann, waarin een van de hoogleraren van de Vrije Universiteit, prof. mr. P. J. Verdam een referaat hield over „De toepassing en de bestudering van het Mozaïsch recht in de loop der eeuwen". De bijeenkomst, die onder voorzitterschap van prof. dr. G. Kui per stond, was druk bezocht, en onder de aanwezigen waren onder meer de demissio naire minister prof. dr. J. Zijlstra, die eveneens hoogleraar is aan deze universi teit, de president van de Hoge Raad der Nederlanden, mr. dr. J. Donner, die de bij eenkomst bijwoonde in zijn kwaliteit van president-curator van de Vrije Universiteit, en de vroegere voorzitter van de A.R. Tweede Kamerfractie, dr. J. Schouten, die voorzitter is van de „Vereniging voor Ho ger Onderwijs op Gereformeerde grond slag". Hedenmiddag werd de wetenschappelijke bijeenkomst gesplitst in twee secties. De ene, die onder voorzitterschap van prof. dr. N. H. Ridderbos stond, hield zich bezig met het onderwerp „Enkele onopgeloste pro blemen in Romeinen 1 en 2" naar aanlei ding van een referaat van dr. H. M. Matter te Rotterdam, en de andere sectie verdiep te zich onder voorzitterschap van prof. dir. G. A. Lindeboom in „De keerzijde der so ciale verzekeringswetten" na een referaat van dr. A. C. Drogend ijk uit Dordrecht. Een derde bijeenkomst was belegd in het gebouw St. Bavo waar de dames van de organisatie Vrouwen V.U.-Hulp bijeen waren onder voorzitterschap van mevrouw J. Zwart-De Jong te Andijk. Daar wordt door prof. dr. P. Groen een causerie ge houden over het onderwerp „De natuur wetenschappen vroeger en nu" en na een theepauze sprak mevrouw J. C. de Hondt- Le Cointre onder het motto „Steeds actief blijven". Om kwai-t voor acht hedenavond wordt door de honderden congressisten een bid stond in de Wilhelminakerk gehouden voor het werk van de Vrije Universiteit en daarna volgt een ontvangst door het ge meentebestuur in de Ridderzaal van het Stadhuis omstreeks negen uur. Morgen volgt de jaarvergadering in de Gemeentelijke Concertzaal onder voorzit terschap van mr. dr. J. Donner, waarin redevoeringen van algemene propagandis tische strekking worden gehouden door ds. J. B. van der Sijs uit Breedevoort, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en door de heer Ad. Kuiper uit Huis ter Heide. Daar naast vermeldt de agenda nog een aantal huishoudelijke zaken. Op de splitsing van vier wegen te Loon bij Assen heeft een ernstig ongeval plaats gevonden, dat aan de 25-jarige landbou wer C. S. uit Smilde het leven heeft gekost. Hoewel het uitzicht voldoende was, bot sten op de splitsing twee motoren met grote snelheid tegen elkaar, waarbij de motor van S. het voertuig van de heer J. D. uit Klijndijk in het midden raakte. S. die geen valhelm droeg, smakte met het hoofd op de rijweg. In zorgwekkende toe stand werd hij naar het ziekenhuis te As sen overgebracht, waar hij is overleden. D., wiens motor met valbeugels was uit gerust, werd twintig meter over de straat geslingerd; zijn enige verwonding was een bloeduitstorting aan het been. ROME, (Reuter) Dr. Adenauer, de Westduitse bondskanselier, heeft dinsdag te Rome verklaard, dat zijn regering een nota aan de drie westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie voorbereidt, waarin voorstellen worden gedaan om tot een op lossing van de Duitse kwestie te geraken Adenauer voert besprekingen met de Itali aanse regering. Adenauer, die een bezoek van drie da gen aan Italië brengt, verklaarde aan een verslaggever van de Milanese „Corriere della sera", dat de hereniging van Duits land voor de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland een juri dische en morele verplichting is. Hij is van mening, dat een hervatting van de be sprekingen tussen de westelijke mogend heden en de Sovjet-Unie slechts dan zin zal hebben", indien de Sovjets ook .in Oost- Duitsland tonen het Stalinisme de rug toe gekeerd te hebben door de onwettige rege ring af te zetten." Bezorgdheid, in Rome SAN MARINO, (United Press) Met 29 tegen 20 stemmen heeft de algemene raad van het zestien eeuwen oude repu- bliekje San Marino besloten een Russische consul te accepteren. Het besluit werd door de in het communistische front verenigde meerderheid genomen tegen de visie van de oppositie in dat de Sovjet-diplomaat niet nodig is in een land waarin zich geen enkele Rus bevindt. De raad accepteerde de benoeming van Ewgeni Jownirenko als Sovjet-consul. Jownirenko, die op het ogenblik tweede secretaris is op de Russische ambassade in Rome, heeft onlangs een bezoek aan San Marino gebracht en daar toen communis tische leiders ontmoet. Een consul van San Marino in de Sovjet-Unie is nog niet be noemd. Italiaanse autoriteiten in Rome zijn be zorgd over het genomen besluit. San Ma rino, de enige door de communisten be heerste staat aan deze zijde van het ijzeren gordijn, werd reeds lang beschouwd als centrum voor ondergronds werk van de Italiaanse communisten. Het republiekje ligt in het hart van de Romagna, Italië's „rode gordel". Aan boord van het Nederlandse vracht schip „Alhena" (7.289 ton Nievelt Gou- driaan, Rotterdam) heeft twee uur lang een brand gewoed in de noordhaven te Buenos Aires. Vrijdag was het schip uit Hamburg aangekomen. Het vuur woedde in het vierde achter ruim. De brandweer bluste met Carboan- hydride omdat het schip een lading chemi caliën aan boord had. Twee brandweer lieden werden door dampen bedwelmd. (U.P.) Onafhankelijk van overheid en particuliere belangen PARIJS (AFP) De Franse Nationale Vergadering heeft een ontwerpstatuut voor het Franse persbureau AFP, dat de onaf hankelijkheid van dit persbureau verzeke- men moet, goedgekeurd met 364 tegen 126 stemmen. De staatssecretaris Gérard Jaquet, die belast is met de voorlichting, verklaarde voor de stemming, dat aan het statuut de volgende beginselen ten grond slag liggen: Het verschaffen van onafhankelijkheid ten aanzien van overheid en particuliere belangen; het scheppen van de mogelijkheid dat AFP zijn klanten juiste, objectieve en on partijdige berichten verstrekt; het openen van de mogelijkheid dat het persbureau zijn buitenlandse net ontwik kelt en zijn karakter van wereldpersbureau behoudt; Controle op het persbureau door zijn Franse abonnees,wier uiteenlopende stand punten de onafhankelijkheid van het pers bureau garanderen zullen. De directeur-generaal van AFP zal niet meer bij regeringsdecreet worden benoemd, doch aangewezen worden door een raad van beheer, waarin acht vertegenwoordi gers van kranten, twee van radio en televi sie, drie vertegenwoordigers van abonnees en twee afgevaardigden van het AFP-per- soneel zitting hebben. Het persbureau zal gefinancierd worden uit de opbrengst van de abonnementen. De regering zal geen subsidie geven. NEWMARKET (Reuter) De voorlopige hechtenis van de 26-jarige Engelse stal knecht Denis Pratt, die verdacht wordt van moord op de 71-jarige excentrieke race paardenbezitster Rachel Parsons, is met een week verlengd. De vrouw werd leven loos aangetroffen in haar grote huis nabij de renbaan te Newmarket, waar de voor naamste Britse paardenrennen worden ge houden. Een ijzeren staaf lag nabij haar stoffelijk overschot. Mejuffrouw Parsons wijdde haar leven aan het fokken en op wedrennen doen uit komen van renpaarden. Vóór de oorlog was zij een bekende gastvrouwe der hoge Lon- dense kringen. Zij was de dochter van Sir Charles Parsons, uitvinder van de stoom turbine. Bij de dood van haar vader, een kwart eeuw geleden, erfde zij een kleine negen miljoen gulden. NICOSIA (AFP) In Nicosia is dinsdag een 23-jarige Griekse Cyprioot ter dood veroordeeld, beschuldigd van het neer schieten van een Turks-Cyprische politie agent in april. De beklaagde verklaarde onschuldig te zijn. Een grote menigte pro testeerde buiten het gerechtsgebouw tegen deze veroordeling. De Cyprische nationalistische EOKA- beweging heeft door middel van pamflet ten haar diep leedwezen uitgesproken over het feit, dat bij een bomaanslag een Ame rikaanse vice-consul het leven verloor. De bom was bestemd,/v-Qor een Engelsman, ''zegt lïët pamflet verklarend De EOKA verklaart, te geloven dat de meeste Amerikanen aan de Cyprische kant staan in het conflict en dat er geen reden voor de Engelsen is, het zo voor te stellen dat de terreur zich nu tegen Amerika gaat richten. De EOKA geeft alle vreemdelingen de goede raad, geen plaatsen van vermaak te 'bezoeken waar Engelsen komen, „omdat het niet altijd mogelijk is te onderscheiden tussen hen en de Engelsen, die onze vijan den zijn". Was getekend: Dighenis. Inmiddels heeft rechter Bernard Shaw, die op 25 juni door terroristen was bescho ten, het hospitaal vandaag verlaten met een escorte van twee pantserwagens. De terroristen hadden hem in nek en hoofd getroffen toen hij een rechtszaak presi deerde. Shaw heeft te kennen gegeven, dat hij deze zaak voort zal zetten ondanks dat hij zes dreigbrieven heeft ontvangen. Een andere Britse rechter heeft even eens politiebescherming gekregen. Het is rechter Trainor, die met een gepantserde wagen en lijfwachten naar en van zijn wo ning wordt geleid. Hij behandelt thans drie zaken, waarbij de beklaagden waarschijn lijk ter dood veroordeeld zullen worden. Op Cyprus is opnieuw een enorme bos brand uitgebroken, die door 1500 man wordt bestreden. De Cyprische regering heeft verklaard, dat zij verdere bewijzen heeft, dat Grieks- Cyprische studenten een terroristische op leiding in Griekenland ontvangen. In een speciale bekendmaking wordt de waar schuwing geuit, dat vele studenten, die voor zomervakantie uit Griekenland terug keren, mogelijk de toegang tot Cyprus zal worden geweigerd. Onlangs was een aantal studenten, die voor vakantie uit Grieken land kwamen, in Limassol vastgehouden, voordat zij werden toegelaten. Velen had den bevel gekregen 's nachts binnen te blijven en zich dagelijks bij de politie te melden. Twintig Syprische meisjesstudenten en twee jongens, die maandag per boot uit Athene in Limassol aankwamen, zijn voor een onderzoek door de autoriteiten aange houden. Aan twee meisjes is de toegang tot Cyprus, waar zij de zomervakantie wil len doorbrengen, ontzegd. Zij moeten het eiland weer verlaten. In de bossen van Paphos op West-Cyprus, vlak bij het gebied, waar twee weken ge leden een bosbrand aan eenentwintig Brit se militairen het leven kostte, woedt een brand die volgens boswachters de grootste van dit jaar is. De autoriteiten hebben vrijwilligers opgeroepen om de brand te helpen blussen. Kantoorboekhandel een goede vulpen Parker - Union - Pelikan Fa. E. B E L L A A R T - BOUWBEDRIJF vraagt een ADM. KRACHT met enige techn. aanleg. Schrift, sollicitaties te richten aan Garenkokerskade 1. MERCK SHARP DOHME NEDERLAND N.V. thans gevestigd te Amsterdam, vanaf 1 januari 1956 te Haarlem, vraagt voor spoedige indiensttreding: ERVAREN TABLETTEUR Gaarne schriftelijke sollicitaties aan het adres Molenpad 2, Amsterdam-C. Wethouder K e r km an (Arbeid) ver klaarde verschillende posten nog nader en meende, dat het toch verheugend was, dat de begroting sluitend kon worden ge maakt. Ware dit niet zo geweest, dan was volgens spreker voor hem de enige conse quentie geweest, zijn zetel als wethouder van Financiën ter beschikking te stellen. Nadat de voorzitter eveneens had ver klaard, dat men in verband met de uit zonderlijke positie van Zandvoort moet blijven hameren op verhoogde uitkeringen uit het gemeentefonds, werd de begro tingswijziging met algemene stemmen aan vaard. Alblasserdijk, 3 te New Orleans. Amstelkroon, 2 v. Curasao n. Rotterdam. Atlsum, 3 v. Boulogne te Vlissingen. Aagtedljk, 3 v. Cochin n. Aden. Antonia, 4 te Pladju. Alwaki, pass. 2 Kreta n. Genua. Amstelstad, 2 150 m. w. Landsend n. Canada. Atje Ray S, pass. 2 Wolfrock n. Hampton Roads. Averdijk, 2 60 m. z. Scillys n. Houston. Aalsdijk, verw. pass. 3 Gibraltar n. Halifax. Aegis, 4 te Curasao verw. Ampenan, 3 rede Singapore. Artemis, 3 te Port Au Prince. Amstelland, 3 v. Bremen n. Hamburg. Argos, 6 te Rotterdam verw. Askot, 3 te Napels verw. Aagtekerk, 3 v. Port Said n. Genua. Albireo, 4 v. Marseille n. Antwerpen. Aldabi, pass. 3 St. Vincent n. Las Palmas. Alkaid 4 te Santos. Ameland, 3 v. Fredericia n. Curasao. Amstelkade, 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Aalsum, 4 te Antwerpen. Amsteldiep, 4 v. Amsterdam n. Philadelphia. Batang, 3 te Antwerpen. Beninkust, 3 te Lobito. Bintang, 2 te Hamburg. Billiton, 3 v. Tj. Priok n. Kidjang. Boschfontein, 4 te Aden. Banda, 2 70 m. n.n.w. Perim n. Bahrein. Blitar, 2 130 m. z.o. Guardafui n. Belawan. Both, 3 te Surabaja. Banda, 3 190 m. o.n.o. Aden n. Bahrein. Breda, 4 te Balbao verw. Bussum, pass. 3 Suez. Borneo, 3 v. Port Said n. Amsterdam. Britsum, 2 v. East-London n. Kaapstad. Callisto, 3 v. Hamburg n. Wabana. Caltex Delft. 5 te Rotterdam verw. Caltex Leiden, pass. 3 Aden n. Bordeaux. Caltex Rotterdam, pass. 2 Algiers n. Sidon. Castor KNSM, 3 te St. Vincent. Camerounkust, 3 te Calabar. Congokust, 6 verm, te Le Havre v. Dakar. Ceronia, 4 te Rotterdam. Duivendrecht. 2 v. New Orleans n. Antwerpen. Doris, 4 te Mobile verw. Esso Den Haag, 3 v. Antwerpen n. Sidon. Esso Nederland, pass. 3 Gibraltar n. Fawley. Ena, pass. 2 Cork n. Curasao. Esso Rotterdam, 3 60 m. o. Port Sudan n. Ban- darmashur. Enggano, 4 te Fremantle verw. Eemland, 3 v. Montevideo n. Buenos Aire*. Eendracht, pass. 4 Pantellaria n. Roterdam. Eos, pass. 4 Finisterre n. Amsterdam. Graveland, pass. 3 Finisterre n. Adam. Gaasterland, pass. 3 Madeira n. Recife. Gordias, 2 v. Catania n. Piraeus. Groote Kerk, 2 660 m. o.z.o. St. Helena naar Las Palmas. Ganymedes, 3 te Pimentel. Guineekust, 3 v. Freetown n. Dakar. Hersilia, 3 op Orinocorivier n. Pto. Ordaz. Hera, 2 1140 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Hydra, 2 170 m. o.n.o. Curasao n. Guanta Helicon, 3 v. Curasao n. Aruba. Hathor, 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Hector, 3 v. Piraeus n. Lissabon. Hilversum, 4 v. Mena A1 Ahmadi n. Aden. Indrapoera, pass. 3 Lissabon n. Cowes. Ittersum, 4 te Bathurst. Java, 3 v. Marseille n. Barcelona. Krebsia, 2 100 m. n. Billiton n. Balikpapan. Katelysia, 4 te Abadan verw. Karimata, 2 te Amsterdam. Keizerswaard, 2 v. Buenos Aires n. Curasao. Kermia, 3 v. Las Palmas n. Pta. Cardon. Kertosono, 4 te Port of Spain. Kinderdijk, 3 v. Philadelphia n. Baltimore. Kopionella, pass. 4 Finisterre n. Avonmouth. Lekhaven, 3 te Rio de Janeiro. Lambok, 3 te San Francisco. Laertes, 3 v. Suez n. Aden. Larenberg, pass. 3 Kp. Finistere n. Huelva. Limburg, 3 v. Belawan n. Aden. Lemsterkerk, 3 te Lorenco Marques verw. Lutterkerk, 3 te Bahrein. Liberty Bell. 3 te Philadelphia. Lindekerk. 4 v. Bahrein n. Khoralami. Metula, 3 te Pulubukom. Mentor, 2 820 m. n.o. Barbados n. Barbados. Maasdam, 7 te Needles verw. Meerkerk. 3 v. Genua n. Port Said. Muiderkerk, 4 te Port Sudan. Nias, 3 te Vancouver. Oldekerk, 3 te Kaapstad. Oranje, 3 v. Belawan n. Singapore. Ovula, 4 te Hongkong. Oranjestad, 3 v. Cristobal n. Aruba. Ouwerkerk, 3 te Antwerpen. Orion, 4 te Amsterdam. Poelau Laut, 3 te Priok. Phrontis, 3 v. Kopenhagen n. Liverpool. Polydorus, 3 v. Tjilatjap n. Semarang. Peperkust, 3 260 m. n.w. Freetown n. Freetown. Pr. Johan Willem Friso, 3 v. Le Havre n. R'dam. Prins Maurits, pass. 3 Belle Isle n. Montreal. Prins Willem 3, 4 te Rotterdam. Pieter S, 3 v. Amsterdam n. Swansea. Prins Willem 5, 4 te Antwerpen. Roebiah, 2 v. Napels n. New York. Roepat, 3 rede Belawan. Rondo, 2 v. Semarang n. Surabaja. Solon, 3 te Amsterdam. Schouten, 4 te Singapore. Sheraton, pass. 3 Gibraltar n. Liverpool. Siberoet, 3 te Rangoon. Stad Breda, 4 te Newcastle. Stanvac Djirak, 3 te Singapore. Stanvac Pendopo, 3 te Sungeigerong. Sarpedon, 3 te Caphaitien. Stentor, 2 120 m. o.z.o. Fayal n. Amsterdam. Stad Alkmaar, 3 te Antwerpen. Schiedijk, 4 te New York. Sommelsdijk, 4 te Rotterdam. Stad Dordrecht, 3 v. Ceuta n. Rotterdam. Stad Haarlem, 3 v. Glasgow n. Wabana. Stad Vlaardingen, 4 v. Vlaardingen n. Wabana. Straat Bali, 4 te Port Elisabeth. Talisse, 2 v. Aden n. Belawan. Tankhaven, 3 te Sungeigerong. Tjibodas, 3 te Moji. Tjibadak 3, 150 m. z.o. Adelaide n. Adelaide. Tiberius, 1 v. Cristobal n. Punarenas Cr. Trajanus, 1 te Amsterdam n. West-Indië. Tarakan. 4 te Rotterdam. Tawali, 4 v. Rotterdam n. Calcutta. Tomori, 3 v. Rotterdam n. Curagao. Utrecht, 2 v. Philadelphia n. Beyrouth. Vasum, 2 220 m. z.o. Djeddah n. Berre. Wonogiri, pass. 2 Azoren n. Halifax. Waal. 3 te Malta. W. Alton Jones, 2 340 m. n.w. Madeira n. Phila delphia. Waterland. 4 te St. Vincent. Westland, 3 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Willem Ruvs, 4 te Southampton. Zuiderkruis, 4 te Rotterdam. KLEINE VAART Arctic, verm. 4 v. Londen n. Rotterdam. Atlantis, verm. 4 v. Newport n. Cardiff. Aeneas, 5 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Alcetas, 1 v. Rotterdam n. Tunis. Atlas, 30 v. Malaga n. Antwerpen. Admiraal Nelson, pass. 3 Vlissingen n. Gent. Brem, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Bab T, paas 2 Kiel n. Ostrand. Brinio, 3 v. Hernosand te Rotterdam. Concepcion, 2 155 m. z. Kaapverdische eil. naar Porto Alegre. Claes Compaen, verm. 4 v. Ipswich n. Nantes. Coolhaven, 3 v. Casablanca te Limerick. Cornelis Houtman, 3 v. Grangemouth n. Caen. Driebergen, 3 v. Rafso n. Amsterdam. Equator, 4 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Elisabeth Roorda, 3 v. Zeebrugge te Rotterdam. Eems, 3 v. Hamina n. Kotka. Escaut, 3 v. Parijs te Rotterdam. Frans van Seumeren, 3 v. Kopenhagen te R'dam. Fiducia, 3 v. Maassluis te Boston. Flevo, 5 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Hoc Vinces, verm. 4 v. Rotterdam n. Grimsby. Holland, 3 v. Rotterdam n. Leith. Harry, 3 v. Belfast te Liverpool verw. Joost. pass. 2 Brunsbüttel n. Delfzijl. Kaap Falga, pass. 2 Brunsbüttel n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, pass. 2 Brunsbüttel n. R'dam. Kenitra, verm. 3 v. Santos n. Le Havre. Larix, 2 v. Hernosand n. Zaandam. Leuvehaven, 3 v. Kopenhagen te Rotterdam. Lelystad, 3 v. Aarhus n. Gotenburg. Lijnbaan, 6 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Myson, 3 te Nykoping v. Rouen. Nieuwehaven, verm. 4 v. Malmö n. Lidkopeing. Notos, 30 v. Tunis n. Tabarka. Navis, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Noordstad, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Oosterburgh, pass. 3 Brunsbüttel n. Helder. Pavo, 30 v. Gent te Goteborg. Ponza, 2 v. Wifstavarf n. Hernosand. Plato, 30 v. Le Havre n. Bordeaux. Tilly, 1 v. Rotterdam te Domsjo. Wota, 3 v. Kalmar te Amsterdam. Wegro, pass. 3 Texel n. Sharpness. SLEEPVAART Gele Zee. 2 v. Maracaibo n. Curagao. Hudson, 2 120 w.z.w. Bermuda n. La Pallice. Humber, 2 dw. Kp. Degata n. Rotterdam. Oostzee, 3 te Gotenburg. Poolzee, 2 v. Rotterdam n. Le Havre. BARTEUORISSTRAAT 32 Na 't examen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3