Prachtige ontwerpen voor lichtvaart op Spaarne Kort en bondig Mendelssohn-programma onder leiding van Toon Verhey Deelnemers aan Muggenronde te gast bij „De Kampioen" Irissenkwekers zullen ook dit jaar hun bollen koken Film van René Clair in de Vleeshal Leerlingenuitvoering Muziekinstituut WOENSDAG 4 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Vioolsolist was Herman Salomon Reorganisatie bij MILVA Marine-officieren contra de minister van Marine Meer deelneming echter noodzakelijk wellicht uitstel tot september Prov. Staten Noordholland Vele vacatures bij het provinciaal personeel Vóór 1 september nieuwe vloer in het Krelagehuis Waarschuwing aan bromfietsers Rendement kruideniers- bedrijven gestegen Kring-zwemkampioen- schappen in Velsen Groepen Bloembollencultuur .Protest tegen verhoging schoolgeld muziekonderwijs P.T.T. gaat radio-actieve stoffen verzenden Uitstel militaire dienst voor onderwijzers 9 Het tweede zomerconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, dat dins dagavond onder grote belangstelling in de Haarlemse concertzaal plaats had, was ge heel gewijd aan werk van Mendelssohn: de „Hebriden"-ouverture, het vioolconcert en de „Italiaanse" symfonie. Dirigent was Toon Verhey en solist de Nederlandse vio list Herman Salomon, indertijd discipel van Carl Flesch te Berlijn. Het programma liet nu Mendelssohn op z'n best horen, want hoe ook de beruchte „tand des tijds" aan veel van zijn werk ge knaagd heeft, de impressies die hij van de grotten van Fingal in zijn „Hebriden"- ouverture neergelegd heeft en de wijze waarop hij dit pittoreske romantische geval een afgeronde klassieke vorm gaf, blijft om zijn originaliteit steeds boeien. De pc- tillante hoekdelen van de Italiaanse Sym fonie maken dat men ook dit werk een warm hart kan toedragen. En wat het Vioolconcert betreft, kan men zich in alle ernst afvragen of er na Mozart en Beet hoven een volmaakter, gedistingeerder en evenwichtiger concert ontstaan is. Het is ondanks zijn gebondenheid met de orkest partij, een bijzonder dankbare opgave voor de violist. Deze muziek van Mendelssohn heeft haar waarde behouden, niet omdat zij romantisch is en dus door haar melo dieusheid gevoelige naturen speciaal aan spreekt, maar omdat zij voortreffelijk ge componeerd werd, men zou kunnen zeg gen: ondanks haar romantische stijl. In alle stijlen, waarin men gewoon is de kunstgenres te verdelen, zijn goede, min der goede en onbeduidende werken ont- staan. En daarom doet men verstandig een compositie naar zijn potentie en niet naai zijn stijl te taxeren. Zo weer eens een avond te midden der erkende zekerheden te verkeren, kon wel eens goed zijn vooi ons geestelijk evenwicht. Wat de uitvoering der orkestwerken be treft, kunnen wij Verhey prijzen voor de delicate afwerking. Om de finale van de „Italiaanse" zo puntig en kleurig te reali seren als deze avond gebeurde, komt er heel wat kijken, want Mendelssohns ranke schrijfwijze is hier haast al even kwets baar als die van Mozart: zij kan geen haar tje te veel of te weinig lijden. Als ik ver klaar, dat deze „Saltarello" in de sfeer van de „Midzomernachtdroom" terecht kwam. bedoel ik een bijzonder woord van lof aan dirigent en orkest voor deze prestatie. Herman Salomon speelde het Concert in e op zijn kostbare Stradivarius met fraaie toon. Aanvankelijk leek zijn inter pretatie wat nuchter te zullen verlopen, maar het duurde niet lang of er kwam warmte en bezieling in zijn spel, dat bo vendien om zijn gaafheid van voortreffe lijke scholing getuigde. Aan het slot van de finale liet de solist zich zelfs gaan met een entrain, dat een ogenblik gevaarlijk dreig de te worden. Alles bij elkaar werd het toch een aantrekkelijke vertolking, waarin het aandeel van het orkest bijzonder groot was. De reeks bijzondere manifestaties in het aan zestig personen comfortabele zitplaat sen biedende theater, dat een onderdeel van de tentoonstelling „Rendez-vous der rederijkers" in de Haarlemse Vleeshal vormt, begint op vrijdagavond 6 juli met een vertoning van de briljante Franse film „Le chapeau de paille d'Italie" van René Clair (uit 1928). Deze film werd met Olga Tsjekova en Albert Préjean in de hoofdrollen naar het gelijknamige to neelstuk van Eugène Labiche en Mare Michel vervaardigd. Dit stuk is enkele sei zoenen geleden door de toneelgroep „Thea ter" in ons land opgevoerd onder de titel „Paard eet hoed". Bij vroegere voorstellin gen in Nederland werd deze kostelijke ko medie „Het hoedje van Italiaans stro" ge noemd. Op de tentoonstelling zijn diverse foto's uit opvoeringen daarvan te zien. Het oorspronkelijke stuk dateert van 1851. Binnenkort zal in hetzelfde theater de acteur en regisseur Ton Lutz, een der di recteuren van het Rotterdams Toneel, op treden met een programma van gedichten van en over Bredero en voorts kan deze maand een causerie worden verwacht door de actrice Elise Hoomans, die zal vertellen uit haar carrière en haar indrukken van het toneel in Amerika, Frankrijk en En geland. De inspectrice van de militaire vrouwen afdeling MILVA en de luchtmachtafdeling LUVA, mevrouw A. Halbesma, heeft ont slag verkregen uit haar functie op eigen verzoek. Mevrouw Halbesma, die de rang van luitenant-kolonel bekleedt en daarmede de hoogste Milva in den lande is, heeft dit ontslag aangeboden in verband met de op handen zijnde reorganisatie in de top van de MILVA, waardoor haar functie over bodig zou worden, zo deelde de legervoor- lichtingsdienst mede. Mevrouw Halbesma zal dan ook geen directe opvolgster krijgen. De ontslagdatum is nog niet vastgesteld. Onder grote belangstelling van marine zijde heeft de Centrale Raad van Be roep te Utrecht de zaken van vier marine officieren tegen de minister van Marine behandeld. De officieren zijn de heren A. Noot uit Zeist, S. J. Hameete uit Doorn, G. J. de Vries uit Scheveningen en J. B. Genet uit Heemstede. Begonnen werd met een zeer uitvoerige behandeling van de zaak van de heer Ge net, waarin mr. W. H. Vermeer als ge machtigde optrad. Voor de minister trad op kolonel Van den Berg. De zaak draait om een van de zijde der beroepsofficieren, die een adelborsten-op leiding hadden gehad, gevoelde achterstel ling ten opzichte van de reserve-officieren, die in de ranglijst worden ingevoegd. Kolonel Van den Berg voerde aan, dat de minister vrijheid van handelen heeft om bepaalde figuren een hogere plaats te geven. Bovendien wilde hij de duur van de opleidingstijd buiten beschouwing laten. Mr. J. H. Verstegen, die namens de he ren Noot en Hameete optrad, stelde dat de Kroon iemand wel een hogere, maar geen lagere plaats mag geven. Hij wilde de op leidingstijd wel degelijk in aanmerking ne men en niet alleen het moment, waarop iemand tot officier is bevorderd. Mr. Vermeer zei, dat de minister geen reserve-officieren mag bevorderen krach tens de wet op de beroepsofficieren, zoals in een circulaire is beloofd, omdat hier voor nu eenmaal de wet op de bevordering van de reserve-officieren bestaat. De uit spraak volgt op 24 juli. NAAR WIJ VERNEMEN BELOOFT het varend lichtcorso op het Spaarne in Haarlem dit jaar een groot succes te worden, wanneer er in elk geval aan één voorwaarde wordt voldaan: de dag waarop het gehouden wordt dient later gesteld te worden dan de vierde augustus, waarop het als besluit van de Haarlemse Zomer- feestweek oorspronkelijk was geprojecteerd. De gedachten gaan dan ook nu uit naar de achtste september. In dat geval zou het watercorso een aantrekkelijke afsluiting van het zomerseizoen kunnen vormen. De reden van dit uitstel is gelegen in de omstandigheid, dat de eerste week van augustus voor tal van watersport- beoefenaars, inzonderheid voor kanovaarders, voor een dergelijke gebeurtenis niet bister gunstig is. Men heeft, juist door de vakanties, dan veelal verbintenissen elders. Op een dinsdagavond door „Haarlems Bloei" belegde vergadering met de vertegenwoordigers van de georganiseerde watersport is dat ook wel duidelijk ge bleken. De directeur van „Haarlems Bloei", de heer W. van Willige, had op ongeveer vijftig gasten gerekend: er zijn er slechts tien gekomen. Met name de kanovaarders hebben verstek laten gaan. Dat is daarom zo te betreuren, omdat de corso-specialist A. van Driel uit Amstelveen met niet minder dan 35 bijzonder attractieve ont werpen uit de bus is gekomen. materialen door Haarlems Bloei met mede werking van vele particulieren ter beschik king van de deelnemers gesteld. Wat wij van de ontwerpen hebben ge zien verdient, naar wij menen, zeker aller medewerking om verwezenlijkt te worden. Een watercorso, dat wordt opgezet volgens deze plannen, verdient zeker ook op één lijn te worden gesteld met soortgelijke evenementen elders en verdient een goede reclame. In de dinsdagmiddag voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland is tot buitengewoon lid van het college van Gedeputeerde Staten be noemd de heer P. S. van der Vaart (Partij van de Arbeid). Het voorstel van Gedeputeerde Staten inzake het zenden van een adres aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal be treffende het ontwerp van wet op de ruim telijke ordening werd aangehouden tot de volgende vergadering. De vergadering besloot het bedrag van 11.200.000, zijnde het maximum waartoe Gedeputeerde Staten bij besluit der Provin ciale Staten van 21 december 1950 gemach tigd zijn gelden ter leen te verstrekken aan de N.V. Watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland ten behoeve van uitvoering van het rivier-duinplan, te verhogen tot 14.750.000. In de afgelopen jaren zijn de bedragen voor lonen en materiaal gestegen en daarom werd het noodzakelijk geacht een hoger bedrag beschikbaar te stellen. Het voorstel tot wijziging van de bezoldi gingsregeling voor sommige hoofdambte naren en het salarisreglement 1948 werd vastgesteld. Het lid van Gedeputeerde Sta ten de heer L. Bouwman (K.V.P.) beant woordde vragen, die verband hielden met dit voorstel. Hij deelde mee, dat salarissen van lager technisch personeel van de pro vincie zijn verhoogd. De trek van personeel van overheidsdinstanties naar het particu liere bedrijf is bij de provincie Noordbol land ook merkbaar. Er zijn bij het perso neel van 3300 dames en heren 238 vaca tures, waarvan o.a. bij het P.E.N. 42, het ziekenhuis te Santpoort 39, het ziekenhuis te Bakkum 113 en het ziekenhuis te Me- demblik 13. Door het treffen van maatre gelen hopen Gedeputeerde Staten de trek tegen te gaan en de vacatures te vervullen. In antwoord op een vraag van mevrouw TeeboomVan West (Comm.) om zich uit te spreken voor een salarisverhoging van 6%, antwoordde de heer Bouwman, dat daartegen ernstige bezwaren bestaan. In september worden de onderhandelingen voor de salariëring van het overheidsper soneel voortgezet, Het is onjuist verwach tingen te wekken, die mogelijk niet vervuld kunnen worden. Spreker gaf de verzeke ring, dat het college al het mogelijke zal doen de belangen van het personeel te be hartigen. Goedgekeurd werden de volgende pun ten: voorstel tot het verstrekken van een garantie aan de Bond van Christelijke mu ziekverenigingen in Nederland voor twee concoursen; voorstel tot het verlenen van een subsidie van 1.000 aan de stichting Toonkunstbibliotheek te Amsterdam over 1956; voorstel tot het verlenen van aan vullende subsidies van 12.650 en 9.400 aan het Koninklijk zoölogisch genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam; voorstel tot het verhogen van de subsidie tot 15.000 per jaar aan de Bond van open bare leeszalen en bibliotheken in Noord- holland te Alkmaar voor het bibliotheek werk ten plattelande; voorstel tot het ver hogen van het krediet voor de volkslectuur voorziening ten plattelande van 30.000 tot 45.000; voorstel tot subsidiëring van het vormings- en ontwikkelingswerk voor manlijke leerplichtvrije jeugd tot een maxi mum van 30 per deelnemer. Het hoofdbestuur van de Algemene Vere niging voor Bloembollencultuur heeft beslo ten een nieuwe vloer te laten aanbrengen in het Krelagehuis in Haarlem. Zoals men weet was de oude vloer, voor het gebruik van zaalsporten speciaal, afgekeurd. Alles zal in het werk worden gesteld de vloer vóór 1 september gereed te hebben, zodat de com petities van de zaalsporten op tijd kunnen beginnen. Over de positie van de zaalsporten en het gebruik van het Krelagehuis komen wij morgen terug. Degenen die wel op de vergadering aan wezig waren bleken verrukt over de teke ningen reeds volledig uitgewerkt die de heer Van Driel had meegebracht. Zoals men weet wordt dit jaar de bloe menversiering van de vaartuigen geheel achterwege gelaten. Het is gebleken, dat die op het water niet zoveel effect sorteert, zeker niet in de avonduren, terwijl daar entegen de verlichting het altijd goed doet. Het geld, dat men anders voor bloemen nodig heeft, kan beter voor de verlichting worden gebruikt. De ontwerpen van de heer Van Driel hebben alle mogelijke onderwerpen tot uitgangspunt: sprookjesfiguren, maar ook bijvoorbeeld vissen waarochter kano's schuil gaan, terwijl kleine visjes op kur ken daar omheen drijven kastelen en torens, groepen muzikanten die bewe gen op het ritme van roeiers vlinders met een rijzige Prikkebeen als pièce de milieu troepen eenden enzovoort. Al deze ontwerpen zijn veel gemakkelij ker te verwerkelijken dan men op het eer ste gezicht zou denken: met behulp van bloemenmanden en fruitschalen, met draadfiguren en dergelijke komt men een heel eind en natuurlijk met vele lampjes. Voor de constructie kan men trouwens rekenen op de medewerking van de Haar lemse Hobbyclub, die met 25 leden mee zal doen en ook een boot in de vaart zal bren gen. Ook de zeeverkenners doen mee. Bij de zeilers en roeiers bestaat in het alge meen ook een verheugende belangstelling. Zo zal de Haarlemse roei- en zeilvereni ging weer met twaalf vaartuigen meedoen, de Haarlemse zeilvereniging ook met vijf en de Watervrienden met zes. Daarentegen heeft de Unie van Watertoeristen nu slechts met zes schepen ingeschreven tegen het vorig jaar achttien. De kanovaarders, waaronder drie ver enigingen heben helaas verstek laten gaan tot nu toe, maar de directeur van Haarlems Bloei hoopt, dat het werk van de heer Van Driel hen alsnog zal stimuleren tot vol doende geestdrift om het corso althans op 8 september nog te kunnen laten doorgaan. Men heeft dan ook voldoende tijd voor de voorbereiding. Zoals men weet worden de De deelnemers aan de Haarlemse Mug genronde, die dit jaar van 30 juli tot en met 4 augustus wordt gehouden, hebben woens dagavond een paar genoeglijke uren be leefd aan het programma, dat hun door de H.S.V. „De Kampioen" in feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg in Oud-Schoten was aangeboden. Nadat hij de aanwezigen wel kom had geheten en het bestuur van „De Kampioen" dank had gebracht voor de or ganisatie van deze bijeenkomst, maakte rondeleider, hoofdagent A. Hartman, onder groot enthousiasme van de „renners" de namen bekend van de firma's, die een ploeg geadopteerd hebben. Evenals vorig jaar zullen er weer 10 ploegen van 6 jongens deelnemen, die elk een stadswijk vertegen woordigen. De thans geformeerde ploegen zijn Noord-West, Noord-Oost, Oost, West, Zuid, Centrum, Transvaalbuurt, Indische- buurt, Thorbeckebuurt en een gemengde ploeg. De hierna vertoonde filmpjes over de Muggenronde 1955, de Tour de France, de Ronde van Nederland, alsmede enige flit sen van de nationale kampioenschappen op de weg in Valkenburg en op het circuit van Zandvoort en van wedstrijden in het' Olympisch Stadion in Amsterdam, vielen zeer in de smaak. Na de pauze vertelde de heer Joh. A. Stoop, de secretaris van de H.S.V. „De Kampioen", dat de winnaar van de vorige Muggenronde, Henk van de Geest, reeds aardig op weg is zijn sporen in de wielren- sport te verdienen. Onlangs won hij een wedstrijd voor nieuwelingen, waarin hij als lid van „De Kampioen" uitkwam. De heer Sloop deelde voorts mede dat enige bekende figuren uit de vroegere en heden daagse wieirensport zich bereid hadden verklaard voor de deelnemers aan de Muggenronde iets over hun ervaringen op baan en weg te vertellen. De jongens schoven hun stoel nog wat dichterbij en luisterden geboeid naar het geen achtereenvolgens de renners Cor Bijs ter en Adrie Voorting, de veteranen Ben van Dijk en Jan Tulleken en de heren W. Metz en P. v. d. Heide over de successen en teleurstellingen uit hun sportloopbaan wis ten te vertellen. Er werd hartelijk gelachen om de verhalen van Adrie Voorting over zijn ervaringen tijdens de ronde van Frank rijk en die van Italië. Jan Tulleken zeven maal sprintkampioen van Nederland genoot aller bewondering toen hij met smaak vertelde over zijn wedstrijden tegen een renpaard over 300 m„ waarvan hij nimmer verloor. De heer W. Metz gaf een populair-technische uiteenzetting van de werking van de versnellingen en het ver schil in bouw van een baanfiets en een wegfiets. Tenslotte vertelde de heer P. v. d. Heide, reeds enige jaren de verzorger van de ren ners Gerrit Schulte en Gerard Peters, en kele wetenswaardigheden uit Zesdaagsen en koppel wedstrijd en. Hoewel de heer Van der Heide de samenstelling van de maal tijden voor een renner heel belangrijk noemde, gaf hij zijn jeugdige toehoorders De renners van de Muggenronde waren dinsdagavond bijeen op een oriëntatie avond. Soigneur P. v. d. Heyden con troleerde de beenspieren van Huub Stegeman, waarbij Adrie Voorting en Cor Bijster toekeken. de raad zich tijdens de training voor de ko mende Muggenronde hierover niet het hoofd te breken en thuis alles te eten wat de pot schaft. „En koop van je zakgeld liever fruit dan drop", luidde zijn advies. De heer Stoop dankte de sprekers voor hun interessante verhalen. Hij wenste de deelnemers aan de Muggenronde namens „De Kampioen" veel mooi weer en succes toe. De heer Hartman zegde namens de jongens hel bestuur van „De Kampioen"' dank voor het gebodene. Een filmklucht besloot de avond. In verband met de wettelijk toegestane maximumsnelheid van veertig kilometer voor bestuurders van rijwielen met hulp motor heeft het Verbond voor Veilig Ver keer in een oproep tot de bromfietsers na drukkelijk hun aandacht gevraagd voor artikel 25 van de Wegenverkeerswet, waar in verboden wordt zich op een weg zodanig te gedragen, dat de vrijheid van het ver keer zonder noodzaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht. Dit verbod geldt voor alle weg gebruikers. Bij controles, aldus de oproep, zal de politie dan ook ongetwijfeld het Algemeen Veiligheidsartikel 25 WVW in daarvoor in aanmerking komende omstandigheden han teren en een beroep op de toegestane maxi mumsnelheid van veertig kilometer niet zonder meer aanvaarden. Het Verbond voor Veilig Verkeer raadt daarom alle bromfietsers met klem aan zich de nodige discipline op te leggen. Het. rendement van de Nederlandse krui- deniersbedrijven is in 1955 in het algemeen iets gestegen. Op het jubileumcongres van de R.-K. Kruideniersbond te Maastricht heeft de bondsdirecteur, drs. A. Slootmae- kers uit Den Haag, meegedeeld dat de gemiddelde omzetstijging bij de zelfstan dige kruideniers in ons land over 1955, ver geleken bij die over 1954, zes percent be droeg. De gemiddelde brutowinst daalde in 1955 wel van 15.1 tot 14.6 pet, maar de totale kosten daalden met 0.9 percent. Dit betere resultaat over 1955 is mede veroor zaakt door het vervallen van de omzet belasting. Drs. Slootmaekers zei voorts, dat het naar unanieme opvatting van grootwinkel bedrijf, coöperatie en zelfstandig kruide- niersbedrijf niet mogelijk zal zijn zonder doorberekening in het kruideniersbedrijf drie percent loonsverhoging te geven. De acht uitvoeringen, die dit jaar in het werkprogramma van Haarlems Muziek instituut waren opgenomen, zijn bijna ach ter de rug. De voorlaatste werd dinsdag avond in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw gegeven. Maandag 9 juli zal de reeks worden afgesloten met een uitvoering die, gelet op het programma, dat een ouverture, twee pianoconcerten en een symfonie bevat, wel een formeel concert genoemd kan worden. Naarmate deze eind uitvoering in zicht kwam, kregen de leer lingenavonden een ander aspect. Zij wer den langzaam losgemaakt van het elemen taire karakter en steeds belangrijker voor wat het technische en artistieke niveau van de uitgevoerde muziek betrof. Deze restrictie is noodzakelijk, omdat van peda gogisch standpunt voor de muzikale vor ming een simpel stukje van Carroll, Carse, Lloyd of van een andere goede instructieve muziek schrijvende componist eveneens van groot belang genoemd kan worden. «Op deze avond begonnen leerlingen van de pianoleraar Anton de Beer met de ver tolking van composities van Gade, Chopin, Mozart en Schumann en na de pauze kwamen de Sonates in e en D van Jos. Haydn en het Impromptu in f van Franz Schubert (opus 142, no. 1). Deze voor drachten getuigden van een natuurlijke muzikaliteit en zuiver aanvoelen van de expressieve zin, anderzijds van behoorlijke technische vorderingen, al zal nervositeit bij de toepassing daarvan nu en dan wel remmend hebben gewerkt. Frieda Hooger- werf kon trots zijn op het zestal door haar opgeleide pianoleerlingen, die zonder merk bare moeite de veeleisende techniek voor de uitvoering van werken van Debussy, Ravel, Grieg, Mozart en Chopin beheersten en daardoor even zeer aandacht konden schenken aan de zin van de muziek en aan expressieve inhoud. Zonder aan de andere vertolkingen te kort te doen, noem ik gaarne de voordracht van de variaties „Unser dummer Pöbel meint" van Mozart, de Ballade in g van Chopin en van de „Valses nobles et sentimentales" van Ravel. Verder kwamen bij deze uitvoering zang- leerlingen van de heer W. van Santé ver dienstelijk voor de dag. Een trompetleerling van Nico Hoogerwerf Jr. weerde zich kra nig bij het spelen van „het" Concert voor trompet van Jos. Haydn en voorts kon men met genoegen luisteren naar een vioolleer- linge van de heer J. Hoeben, die een dege lijke vertolking van Dvorak's Sonatine in G gaf. De avond werd besloten door een trio uit de samenspelklasse, dat zij krach ten schonk aan het Pianotrio in C van Playdn. P. ZWAANSWIJK De Velser Zwemvereniging houdt op maandag 9 juli in het zwembad „De Hee renduinen" zwemwedstrijden om de kam pioenschappen Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond. In de volgende wedstrijden zal om de titel gestreden wor den: 4 x 25 meter wisselslag persoonlijk heren; 200 meter schoolslag dames; bU meter schoolslag jongens; 100 meter vlin derslag heren; 50 meter vlinderslag dames; 4 x 100 meter vrije slag estafette heren; 4 x 50 meter wisselslag estafette dames. BINNENLAND Subsidies. B. en W, van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld aan de stichting „Nederlandse Opera" een subsidie te verlenen van f 1.175.000 voor het seizoen 1956/'57 ter gedeeltelijke dekking van het tekort op de opera-exploitatie tot een bedrag van f 875.000 en van f 300.000 ter dekking van het tekort op de ballet-exploitatie. Voorts aanvullende subsidies voor de seizoenen 1954/'55 en 1955/'56. Laagste. Rijkswaterstaat heeft aan besteed het maken van de aardebaan en de verhardingen voor een verkeersplein ter plaatse van de kruising van twee rijkswegen in de Betuwe in de gemeenten Deil en Waar denburg, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was aannemingmaatschappij P. C. Zanen N.V. te Heemstede voor een bedrag van f 1,198.500. (Ver) toonkunstenaar. De politie te Rot terdam heeft de 64-jarige G. C. T., die aan de kost kwam door oplichterijen, aangehouden. De man was verpleegd geweest in de stich ting Avereest, maar kreeg proefverlof, omdat een reclasseringsvereniging hem aan werk in Amsterdam had geholpen. Hij onttrok zich echter aan dit toezicht en begon te zwerven. In verschillende plaatsen van ons land schreef de man aan toonkunstenaars, dat hij een voormalige broeder in de kunst was, maar door zijn doofheid niet meer als zo danig kon werken. Hij vroeg dan twee gul den om naar zijn woonplaats te kunnen terugreizen. Hij had in den beginne wel succes met dit verhaaltje. Toen hij in Rot terdam kwam bleek het verzinsel al in kunstnaarskringen te zijn doorgedrongen en toen hij dan ook ergens aanbelde om zijn geluk te beproeven, had men hem door. Men belde de politie, die de man inrekende. De gezondheidstoestand van het vader landse irissen-areaal is er de laatste jaren met sprongen op vooruit gegaan. De virus ziekte heeft men vrijwel onder de knie, terwijl het aalt.iesziek - enkele jaren gele den het spookbeeld voor de irissenkwe kers! - ook sterk is verminderd. Toch meende het bestuur van „De Iris", dat de tijd nog niet rijp is om de kookplicht voor irissenbollen op te heffen. Dat werd op de jaarvergadering van deze vereniging, die in het Krelagehuis te Haarlem werd ge houden. meegedeeld. De voorzitter, de heer J. Bergman had de gezondheidstoestand der irissen in zijn openingswoord besproken. Maar al was er een grote vooruitgang te constateren, zo zei hij, we zijn er nog niet. Nu men echter de ziekte als virus en aaltjesziek hoe lan ger hoe meer onder de knie begint te krij gen dringt zich een nieuw probleem op, namelijk dat der beschadigde bollen. Men gaat veel te ruw met de bollen om. De exporteur is daar nok nog voor eun deel schuldig aan. De export heeft graag mooie, blanke bollen en daar een iris dat van nature lang niet altijd is, gaat de kwe ker ze „rossen", zoals dat in vakkringen heet. Deze ruwe behandeling heeft onher roepelijk een beschadiging tot gevolg. Deze bollen geven bij de 'broëiers in het bui tenland beduidend minder goede resul taten en er zijn al legio klachten over ge weest. De directeur van de keuringsdienst, de heer F. Limburg, vestigde na het jaarver slag van de secretaris, de heer H. J. Voors, er de aandacht op, dat de zuiverheid der partijen zo hier en daar veel te wensen overlaat. In deze richting kan nog veel verbeterd worden. Na het bekend maken van het bestuurs besluit om ook dit jaar weer een kook plicht op te leggen - ook de Plantenziek- tenkundige Dienst had hiertoe geadvi seerd - constateerde de voorzitter, dat er deze keer voor het eerst geen bezwaren tegen deze maatregel waren. Dat is een bewijs, dat het koken heel goede resultaten afwerpt, wanneer het maar met kennis van zaken geschiedt. Op verzoek zal in het vervolg door de keuringsdienst op het rapport, dat wordt uitgebracht over de partijen wegens het virus, ook een aantekening gezet worden over de zuiverheid van het partij. Bij de bestuursverkiezing werden in de vacatures van de heren ,C. Passchier en J. Spruit gekozen de heren J. Passchier (Noordwijk) en P. v. Bragt (Beverwijk). Bij de rondvraag informeerde de heer Schaper Rood naar de mogelijkheid om eens een speciale iris-tentoonstelling in Amsterdam te houden. Het bestuur zal dat onderzoeken en organiseert het liefst een tentoonstelling daar, waar men mogelijke aspirantkopers van irissen zal ontmoeten. Het is geen geheim: de gezondheidstoe stand der lelies laat over de gehele linie veel te wensen over. Op de vergadering van de vereniging „De Lelie" heeft men daar dan ook geen doekjes om gewonden. De keuring zal zich nu over een groter aantal variëteiten gaan uitstrekken dan tot nu toe het geval was en men moet dit zien als een stap om de leliecultuur op een hoger peil te brengen. Uiteraard kan dat niet binnen een paar jaar gebeuren. Wan neer men nu eens alles streng zou gaan keuren, dan zou er van het lelie-areaaal niet veel meer overblijven. De uitkomsten zijn het afgelopen jaar niet onverdeeld gunstig geweest, zo zei de voorzitter, de heer D. Jonker. Vooral de kleinere maten van lilium Regale (een der meest gekweekte soorten) waren zeer goed koop. De heer Jonker besprak de moeilijke positie der leliekwekers. Er moet veel ver beterd worden en dat kost het bestuur nogal eens hoofdbrekens. Van de afdeling Akersloot was een ver zoek binnen gekomen om de vakheffing, die 3 percent bedraagt te halveren. Voor lelies wordt toch niet veel reclame ge maakt, zo redeneerde men in Akersloot en op het Laboratorium is men evenmin druk bezig proeven met leïebollen te ne men. Begrijpelijk ging men op dit voorstel niet in. De heer Bakker van het Proefstation van de Bloementeelt te Aalsmeer, gaf een kort overzicht van de proeven die men daar onder meer met drie- en vierjarige bollen van lilium Regale had genomen. In het kort gezegd komt het hier op neer, dat driejarige bollen onder alle omstan digheden betere resultaten geven van vier jarige. Men snijdt meer kelken onder een raam, terwijl de opbrengst van takken met drie, vier kelken hoger is dan van takken met tien of meer. Althans in Nederland. Wat de handel in leliezaad betreft: de keuringsdienst zou graag willen, dat er al leen zaad werd gewonnen van gekeurde partijen. De heer Van der Laan maakte aan het slot der vergadering nog enkele gegevens bekend over de uitgeplante op pervlakte der lelies. Hieruit bleek, dat het areaal Reggie ge zakt is van 28.253 r.r. naar 24.514 r.r., een belangrijke teruggang dus. De oppervlakte van lilium Henryii steeg van 1682 naar 2647 r.r.; die van Orange Triumph van 1506 naar 2106 r.r. en lilium speciosum liep weer terug van 7255 r.r. naar 6182 r.r. Een voorstel om het volgend jaar lelies te exposeren in Keulen (naar deze stad wil „Bloemlust" ook al emigreren!) zal het bestuur overwegen. Duitse tuinbouwers zullen daar vermoedelijk niet voor zijn, omdat de Duitsers in deze stad een show willen inrichten en met de altijd briljante Nederlandse kwaliteit nog vers in het ge heugen, is de kans aanwezig, dat de Duit sers een minder goed figuur slaan. Te Maastricht: De afdeling Maastricht van de Bond voor het Gezin heeft in een aan het college van Burgemeesters en Wethouders gericht schrijven geprotesteerd tegen het raadsbe sluit tot verhoging van de schoolgelden voor de muziekschool en het muziekly- ceum. In het schrijven wordt gezegd dat de verhoging in strijd is met de algemene tendens om schoolgelden te verlagen en zelfs geheel af te schaffen. De afdeling Maastricht van de Bond acht voorts de verhoging in strijd met de toe nemende cultuurzorg van de overheid. Zij vestigt er de aandacht op, dat vijfennegen tig percent van de leerlingen komt uit de kringen van de arbeiders en de kleinere middenstand. De afdeling meent voorts dat uit niets is gebleken, dat het college van Gedepu teerde Staten van Limburg een ander standpunt inneemt dan de regering. Zij zegt dit naar aanleiding van het beroep dat de wethouder van Onderwijs deed op Ge deputeerde Staten van Limburg, toen hij het voorstel in de raad verdedigde. Het schoolgeld bedraagt thans f 275,per jaar voor het muzieklyceum. Blijkens een publikatie van de PTT aan belangstellenden zal binnenkort in ons land de mogelijkheid worden opengesteld om postpaketten met radio-actieve inhoud via haar besteldiensten te laten verzenden. Verzending zal echter alleen nog kunnen plaats vinden met paketten, waarvan de inhoud „zachte straling" (alpha en beta stralen) afgeeft. Radio-actieve stoffen met een sterkere straling worden niet aange nomen. De paketten moeten zijn voorzien van gele biljetten, waarop met zwarte let ters van de radio-actieve inhoud kennis wordt gegeven. De verpakking moet be staan uit een glazen buis, die moet zijn op gesloten in houtwol. In overleg met de minister van Oorlog en van Marine heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen een regeling vastgesteld voor vrijstelling van militaire dienstplicht van onderwijzers in het schooljaar 1956/57. Aan hen, die heb ben deelgenomen aan de spoedcursussen voor het behalen van de lagere akte als onderwijzer en die op die grond uitstel van eerste oefening hebben gekregen, zal op hun verzoek verlenging van dit uitstel worden verleend voor het schooljaar 1956/ 57. mits zij vóór 1 oktober 1956 een betrek king vervullen aan een 2- of 3-mansschool. Zij, die reeds een oproeping tot opkomst in werkelijke dienst hebben ontvangen en nog geen betrekking vervullen aan een 2- of 3-mansschool, kunnen een verzoek in dienen om uitstel tot 1 oktober 1956, ten einde alsnog naar een dergelijke betrek king te kunnen solliciteren. Na het schooljaar 1956/57 zal worden nagegaan in hoeverre verder uitstel kan worden verleend voor het schooljaar 1957/ 1958. De onderwijzers, die in 1955 uitstel van eerste oefening kregen voor het schooljaar 1955/1956, kunnen verlenging van uitstel krijgen, voor zover zij niet reeds eerder gedurende meer dan een schooljaar uitstel ten behoeve van het onderwijs hebben ge kregen en voor zover zij zijn geboren in de jaren 1935 of 1936.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7