Gewaardeerde rijksinspecteur neemt afscheid van Haarlem Oplossing voor de zaal sporten moet mogelijk zijn De Tour de France Prijstoekenning in Berlijn liet weinig wensen onvervuld Sport in het Krelagehuis LAATSTE NIEUWS Mutatie bij het onderwijs Voorziening in vacature vereist wijs beleid Na 135 kilometer film Vragen aan B. en W. over Huur omhoog Subsidie Oplossing mogelijk Weggclopen Hilversumse jongen in Den Haag overreden verhuur Krelagehuis Ambtenaren wensen dr. Drees geluk HAARLEMMERMEER Rode Kruis-vakantie voor twee meisjes T afeltennistoernooi Kinderverlamming Koersen op Duindigt Karei Pluto-rariis was voor 0 Mariike Bij volleyballers Bekers voor HVS, Vesmia, OVRA en SIZO Dames van DWR verloren wederom van ZAR DWR naar Zwitserland Haarlemse atletiek- kampioenschappen Zesde wielerronde van Badhoevedorp DONDERDAG 5 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'l „De vloer van het Krelagehuis is per 1 mei 1956 afgekeurd voor de beoefe ning van de /.aalsporten". Dit bericht van de directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht sloeg destijds bij de beoefenaren van de ze sporten in als een bom en het is be grijpelijk dat de stemming bij de diver se bestuurders van de zaalsportorgani saties aanzienlijk daalde en oversloeg van een gematigd optimisme naar pes simisme. Wat zou de toekomst nu de beoefenaren van de zaalsporten bad minton, basketbal en volleybal de drie huurders van de grote zaal van het Krelagehuis, brengen? Deze sportbon den waren er in geslaagd hun organisa ties op te bouwen tot krachtige bonden en niet minder dan 2500 beoefenaren maakten de laatste jaren gedurende ze ven maanden gebruik van de zaal van het Krelagehuis. In de tijd dat deze sportorganisaties nog noodgedwongen gebruik maakten van de gemeentelijke gymnastiekzalen, bleek de aantrekkingskracht voor de zaalsporten nog bijzonder matig en hoewel de bad minton-, basketbal- en volleybalsport toen reeds door enige honderden werd beoefend, was van een opvallend grote groei geen sprake. Toen echter in oktober 1951 gestart kon worden in de grote zaal van het Krelage huis aan de Leidsevaart in Haarlem, het eerste seizoen mogelijk gemaakt door een garantiesom van de gemeente Haarlem ad f 1500,welk bedrag door de inmid dels gevormde Krelagehuiscommissie was verzocht, tegen een huurprijs van f 40,— per avond, werd de belangstelling voor de beoefening van deze sporten steeds groter, terwijl ook de publieke belangstelling gaandeweg groeide voor deze nog vrij on bekende sporten. Naarmate de bonden groeiden ging ook de zaalhuur omhoog. Nadat deze huur eerst van f 40,op f 50,per avond was gekomen, moest het vorige seizoen door de bonden per avond een bedrag van f 60, op tafel worden gelegd, waardoor de re cette van de organisaties weer voor een zeer groot deel werd opgeslokt en voor de bond inderdaad niet veel mogelijkheden overbleven voor noodzakelijke vernieuwing van materiaal enz. Voor het komende sei zoen 1956/1957 werd echter reeds in 1955 contractueel vastgelegd dat ook de huur prijs ad f 60,per avond verschuldigd zou zijn. Toen kwam als een donderslag aan hel dere hemel het bericht dat de beoefening van deze sporten niet meer mogelijk zou zijn, aangezien de vloer van de grote zaal van het Krelagehuis ongeschikt zou zijn, welke bewering overigens volkomen juist was. Onbegrijpelijk bleef het echter dat deze „slechte" vloer niet voor alles werd af gekeurd, zodat de wekelijkse bloembollen- beurs, waar ,toch altijd nog honderden bollenhandelaren aanwezig zijn, normaal doorgang kon vinden. Het ziet er gelukkig thans naar uit dat alles zich weer ten goede zal keren, want het bestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft besloten een nieuwe vloer in de grote zaal te laten leggen, hetgeen deze vereniging zal ko men op een kosten van ongeveer f 50.000,— tot f 60.000,in totaal. Naar het zich laat aanzien zal reeds einde juli begin augus tus met het leggen van deze nieuwe vloer worden begonnen. Hoewel hiervan bij de diverse sportorga nisaties geen officieel bericht binnen ge komen is, is het hoogstwaarschijnlijk dat het huurbedrag in de toekomst verhoogd zal moeten worden, aangezien d'it enorm grote bedrag weer zal moeten worden af geschreven. Uiteraard is een dergelijke huurverho ging funest voor de zaalsportorganisaties. Geheel uit eigen middelen zal een derge lijke' huurverhoging zeker niet kunnen wor den opgevangen; een contributieverhoging zoii vooral voor de basketballers met de toch reeds vrij hoge contributie niet meer of nv'nder dan een ramp betekenen, terwijl een leden vermindering zeker niet denk beeldig geacht moet worden. Natuurlijk zal het gemeentebestuur cczien het geringe aantal beschikbare zalen die bovendien vrijwel niet ges-hikt zijn voor een wedstrijdsport door de onjuiste afmetingen verzocht kunnen worden door een gemeentelijke subsidie medewer king te verlenen, zodat de zaa'sportbeoefe- naars op de goede weg kunnen blijven voortgaan. Mogelijk zal ook een spoedige behandeling van het verzoek van de Haar lemse sportraad om de vermakelijkheids belasting voor deze sportorganisaties tot 0,30 belasting vrij te maken reeds een grote steun betekenen, zodat hierdoor voor de organisaties een hogere recette te in casseren zal zijn. Ofschoon de slechte staat van de vloer van het Krelagehuis niet alleen aan de in tensieve sportbeoefening ligt, aangezien o.a. ook het jaarlijkse evenement Voor- jaarsbeurs voor de Vrouw, de wekelijkse bollenbeurs en nog andere evenementen de slijtage ongetwijfeld in de hand werken, kan thans toch weer met redelijk optimisme door de zaalsporters de toekomst tegemoet worden gezien. Met aller medewerking en begrip voor de moeilijkheden zal men er zeker in sla- Een Hilversumse jongen van 18 jaar is in Den Haag omgekomen bij een aanrijding De jongen liep woensdag van huis weg. De ongeruste ouders riepen de hulp van de politie in om de jongen, die aan toe vallen leed op te sporen. In de afgelopen nacht kreeg de politie bericht dat de jon gen nabij Wassenaar op de rijksweg door een vrachtauto was overreden, waardoor hij op slag gedood werd. Aangaande de verhuur van het Krelage huis aan de bonden, die de zaalsporten doen beoefenen, heeft het gemeenteraadslid van Haarlem mevrouw M. van der Wall- Duyvendak (Arb.) vragen gesteld aan het college van B. en W. van Haarlem. Deze vragen luiden als volgt: 1. Is het B. en W. bekend dat enige on gerustheid bestaat onder de beoefenaars van de verschillende zaalsporten betreffen de een door hen gevreesde huurverhoging van de zaal van het Krelagehuis? 2. Zijn B. en W. niet van mening dat het belang van de beoefening der zaalspor ten in het Krelagehuis zo groot is dat door het college moet worden voorkomen dat een te hoge financiële last voor de ver enigingen een einde aan het gebruik van het Krelagehuis zou maken? 3. Indien dit inderdaad het geval is, kun nen B. en W. mededelen welke maat regelen zij terzake dienen te treffen? gen tot een oplossing te komen, waardoor het Krelagehuis voor de beoefenaren van de diverse zaalsporten behouden blijft, ter wijl bovendien het goede werk van vele bestuurders verdere vruchten zal afwerpen. Dit is des te meer te hopen nu de Neder landse Badminton Bond reeds enige jaren achtereen de nationale en internationale kampioenschappen in Haarlem organiseert en de basketbal/ers met hun gemengde com petitie tussen Haarlem, Den Haag en Rot terdam en de volleyballers met hun hoofd klasser I-I.V.S. te voorschijn kunnen komen. Zonder twijfel is Haarlem aan zijn naam van sportstad verplicht de gasten goed te ontvangen, hetgeen overigens niet alleen het belang is van deze bezoekers, doch ook van onze Haarlemse sportvertegenwoordi- gers. Minister-president dr. Drees, die vandaag zeventig jaar is geworden, heeft heden morgen om negen uur op het ministerie van Algemene Zaken de gelukwensen in ontvangst genomen van degenen die aan dit departement en de daartoe behorende diensten zijn verbonden. Op zijn werk tafel prijkte een bloemstuk. Toen dr. Drees de vergaderzaal, waar allen zich verzameld hadden, betrad, werd hij verwelkomd met een „Lang zal hij leven". Bij ontstentenis van de secretaris-gene raal heeft de plaatsvervangende secretaris generaal, mr. O. W. S. Josephus Jitta, de jarige toegesproken en hem namens alle ambtenaren een boekwerk aangeboden. In zijn dankwoord deed dr. Drees uit komen, met hoeveel genoegen hij al die jaren op het ministerie gewerkt heeft. Hij 'sprak zijn waardering uit voor de toewij ding, waarmee zijn ambtenaren hun arbeid verrichten. Vanmorgen om half elf zijn de 120 renners in Reims gestart voor de eerste etappe van Reims naar Luik over 225 km. De Nederlandse ploeg deelde ruimschoots in de toejuichingen van het publiek aan de start. Een buitenlander, die een extra ap plausje kreeg was de Luxemburger Gaul, die door vele Fransen als de grote favoriet in deze Tour wordt beschouwd. De Nederlander De Groot lag 50 meter voor op het peloton in Rethel, 36 km. van de start. De Tour kwam daar te 11.20 uur door. De Groot had een voorsprong van 1 minuut op het tijdschema. Het peloton werd aan gevoerd door de Fransen Gil en Dotlo en de Belg Vlayen. Gerritje Breijer uit Abbenes en Siena Lamens uit Vijfhuizen zijn al lange tijd door hun lichamelijke toestand niet in staat om aan het gewone leven deel te nemen. Dank zij het Rode Kruis hebben zij echter thans een week gratis vakantie kunnen meemaken in de Zeister bossen in het Henri Dunanthuis van het Nederlandsche Roode Kruis. Mejuffrouw Breijer kreeg deze vakantie week aangeboden van het hoofdbestuur; mejuffrouw Lamens werd hiertoe in staat gesteld door een jeugdvereniging uit haar eigen woonplaats. De tot het Jeugd Rode Kruis toegetreden speeltuinvereniging ,,De Nieuwe Brug" heeft namelijk op eigen ini tiatief een paasactie op touw gezet, waar van de opbrengst werd besteed om dit in valide plaatsgenootje deze vakantie aan te bieden. Zaterdag 23 juni zijn beide meisjes door een tweetal helpsters van het Rode Kruis Korps Haarlemmermeer naar hun vakan tieoord gebracht. In het Henri Dunanthuis genoten zij ontspanning in velerlei vorm. Er werden tochten door de bossen in de omgeving gemaakt en als extra attractie was er een tocht naar Rotterdam met een rondvaart door de havens. Dinsdag zijn ze door de leidster van het Jeugd Rode Kruis in Vijfhuizen en een be stuurslid van de afdeling Haarlemmermeer naar hun woonplaats teruggebracht. Raadsvergaderingen Na de vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmermeer op donderdag 5 juli zullen de leden in augustus en september niet op de eerste donderdag bijeen komen. De volgende vergaderingen zijn vastgesteld op 16 augustus en 4 oktober. In september, op de dag van het jaarlijks bezoek aan ver schillende delen van de gemeente, zal een korte raadsvergadering worden gehouden. Behoudens goedkeuring door de gemeen telijke- en politionele autoriteiten zal op zondag 26 augustus te Zandvoort een tafel tennistoernooi worden gespeeld, dat ge houden zal worden in het Patronaatsge bouw en in de gymnastiekzaal van de Hannie Schaftschool. Dit toernooi wordt georganiseerd door de afdeling tafeltennis van de Zandvoortse sportvereniging T.Z.B. De bond gaf voor het toernooi reeds haar toestemming. Naar wij vernemen zullen tie drie plaat selijke afdelingen van de grote onderwij zersbonden, de Nederlandse Onderwijzers vereniging, Sint Augustinus en de Protes tants-Christelijke Onderwijzersvereniging, aan de uit Haarlem vertrekkende rijksin specteur voor het lager onderwijs, de heer W. Schoenmakers, een afscheidsreceptie aanbieden. Deze afscheidsreceptie wordt op woensdag 12 juli in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden. Artikel 181 van de Lager Onderwijswet omschrijft als volgt de taak van de inspec teurs: „De inspecteurs zorgen voortdurend bekend te blijven met de toestand van het onderwijs, dat aan hun toezicht is opge dragen; bezoeken de scholen, waar dat onderwijs wordt gegeven, en houden van dat schoolbezoek nauwkeurig aantekening; waken dat de verordeningen op het lager onderwijs stipt nageleefd worden; treden in overleg met de gemeentebesturen en de cemmissiën: doen zowel aan de hoofdin specteur als aan de gemeentebesturen de voorstellen, die zij in het belang van het onderwijs achten en geven de hoofdinspec teur alle inlichtingen die hij verlangt. Iedere inspecteur doet jaarlijks voor 1 maart een beredeneerd verslag van de toe stand van het onderwijs dat aan zijn toe zicht is opgedragen en zendt daarvan af schrift aan Gedeputeerde Staten der pro vincie." Deze taakomschrijving laat, zoals elke goede taakafbakening, toch nog een vol doende ruimte voor het persoonlijk inzicht en het persoonlijk initiatief van de inspec teur. Hoe hij dat inzicht en dat initiatief ontplooit zal niet alleen afhangen van zijn toewijding aan de zaak van het onderwijs en zijn ambtelijke kwaliteiten, maar boven al van zijn persoonlijkheid zoals die tot uiting komt in zijn contact met de hoofden van scholen, onderwijzeressen en onderwij zers. gemeentebesturen en ambtenaren en de ouders van de kinderen over wier on- derwijsbelangen hij heeft te waken. Bijna nergens voeren de menselijke verhoudingen zozeer de boventoon als juist bij het on derwijs. Wanneer dus de drie afdelingen in Haar lem van de grote onderwijzersorganisaties spontaan hebben besloten tot deze af scheidsreceptie dan houdt dat op zichzelf reeds een compliment in voor de vertrek kende functionaris. Wanneer men nagaat hoe verscheiden van aard het onderwijs in deze omgeving - want niet alleen Haarlem, maar ook Bloemendaal en Zandvoort behoren tot het werkterrein van de rijksinspecteur in dit ressort - is, dan ligt de conclusie voor de hand. dat een grote zorgvuldigheid be tracht dient te worden om in deze vaca ture te voorzien. Zoals overal elders is ook in Haarlem het onderwijs „in beweging", zoals dat met een modeterm heet. Niet alleen zijn er verscheidene stromingen te onderkennen over taak en doelstelling van het onderwijs - hoewel men er niet aan behoeft te twijfelen, dat bij alle menings verschillen het belang van het kind voorop staat - het onderwijs ondergaat in deze jaren ook een noodzakelijke verfijning, welke zich uit in de oprichting van steeds meer scholen welke op bepaalde groepen van leerlingen gericht zijn. Daarnaast heeft men natuurlijk te maken met de driedeling van ons onderwijs zoals die na de financiële gelijkstelling van het bijzon der met het openbaar onderwijs in ons land gemeengoed is geworden. Al deze verscheidenheid, al deze ont wikkelingen, leggen een rijksinspecteur grote verplichtingen op, niet alleen amb telijk en zakelijk, maar juist ook menselijk. Hij moet het vertrouwen genieten van degenen waarmee hij te maken krijgt. Dat vertrouwen kan gewekt worden door een gelijkmatig, kan het zijn ook door een blij moedig humeur. Het kan gewekt worden door een oprechte, loyale en royale uit voering van de onderwijspacificatie; door zijn strikte eerlijkheid op dit punt heeft de heer Schoenmakers, zelf rooms-katholiek en persoonlijk voorstander van het bijzon der onderwijs, zich allerwegen achting ver worven. De heer Schoenmakers, zo werd ons in onderwijskringen verzekerd, kon de kleine dingen over het hoofd zien omdat hij steeds de grote lijnen in het oog hield. Men hoopt in Haarlem van harte, dat zijn opvolger een man zal zijn van wie men dit evenzeer kan getuigen. Daarbij hoopt men op een figuur die zelf ook lange praktische ervaring in het onderwijs heeft opgedaan. Gelukkig ligt de tijd ver achter ons, dat men allerhande figuren uit beroe pen, die weinig of niets met het onderwijs van doen hadden, tot inspecteur van het lager onderwijs benoemde. De ervaring heeft geleerd, dat degenen die zelf „voor de klas" hebben gestaan de vraagstukken vaak intuïtief het best benaderen en de toon treffen die vaak de basis vormt voor een door alle partijen aanvaarde oplossing. Gezien de reeds genoemde gevarieerdheid en ook kwetsbaarheid van het Haarlemse onderwijs is de voorziening' in deze vaca ture een belangrijke aangelegenheid, die met omzichtigheid dient te geschieden. Dat is namelijk van eminent belang voor het behoud van de rust in het onderwijs en als men nu juist in het onderwijs aan iets behoefte heeft dan is het aan rust. Rust om werkzaam te zijn in het belang van twin tigduizend kinderen. Tekort aan aardbeien Woensdag was er te Beverwijk een tekort aan aardbeien, want de aanvoer was aan zienlijk minder dan de dag te voren. Er waren slechts 14.000 manden. Hiervan ging een deel naar België en de industrie nam haar portie, terwijl de overige aardbeien op de binnenlandse markt kwamen. Het gevolg was, dat de prijzen tegen het einde der markt opliepen tot 5,per mand. BERLIJN Het internationale filmfestival te Berlijn, dat zojuist is afgelopen, heeft geleid tot een prijstoekenning door de jury en tot een beoordeling door het publiek dat hier, naar inmiddels jarenlange traditie over de films stemt. Jury en publiek vullen elkaar op gelukkige wijze aan. Films, die de jury ten onrechte had vergeten, werden nu meestal en dat volkomen toevallig! door het publiek bekroond. Daarmee is tegemoet gekomen aan een bezwaar, dat men internationaal in film kringen tegen de festivals koesterde. De organisatie dezer festivals in het algemeen heeft namelijk gunstige en ongunstige zijden. Tot de gunstige rekent men veelal, dat zij aanleiding kunnen zijn tot het internationale commerciële succes van meester werken, die zonder een dergelijk festival wellicht onopgemerkt zouden zijn gebleven, zoals bijvoorbeeld geldt voor de Italiaanse film „Fietsendieven" en de Japanse film „De Poort van de Hel". Tot de ongunstige zijden rekent men, dat de bekroning var, een film door een jury op een festival soms weinig zegt. speciaal wat betreft haar commerciële mogelijkheden. Juist omdat zo'n festival niet slechts een ar tistieke aangelegen heid is, maar ook een zakelijke, een soort filmbeurs, weegt dat laatste bezwaar in filmkringen ernstig. Zo vertoonde men enkele jaren geleden op het festival te Ve netië een uiterst ver velende Britse film. naar het onderwerp ongeschikt voor het witte doek, slecht van regie en van montage. Tijdens de voorstel ling liep de zaal leeg, '.elfs het geselecteer de festivalpubliek hield het niet vol en voor een gewoon bio scooppubliek (waar voor films tenslotte worden gemaakt!) was dit werk dus wei totaal ongeschikt. Niettemin kreeg die film twee prijzen, een voor de muziek en een voor het decor. Die prijzen waren niet eens ten onrechte toegekend: de film had mooie muziek en prachtige decors. Maar omdat zij verder slechts negatieve indrukken opriep, trok een dergelijke dub bele bekroning de zaak toch wel heel erg scheef. Te Berlijn heeft men nu een oplossing gevonden, die dit bezwaar volkomen on dervangt. Er is een zeer internationaal samengestelde jury van deskundigen, die de films beoordeelt volgens artistieke maatstaven en daarbij wellicht ook een tikje rekening houdt met diplomatieke wenselijkheden. Dat gebeurt op alle festi vals. Er is daarnaast een stemming van het publiek over de films. Men mag aan nemen, dat dit publiek die films het hoogst onderscheidt, bij welke het zich het best heeft geamuseerd, zonder zich verder om artistieke of politieke problemen te be kommeren. Daar het Berlijnse publiek in het verleden reeds herhaaldelijk heeft ge toond een goede smaak te hebben, betekent dat geenszins, dat een bekroning geen an dere dan commerciële waarde zou hebben. De jury deed uitspraken, die voor een deel stellig aanvechtbaar waren. Zij vergat de Duitse film „Vor Sonnenuntergang"(Voor zonsondergang) en de Spaanse film „Mi Tio Jacinto" (Mijn oom Jacinto) volkomen. Het publiek echter schatte die speelfilms het hoogst. In filmkringen pleegt men te zeg gen, dat het publiek altijd gelijk heeft. Men behoeft die mening niet geheel te onder schrijven om te beseffen, dat zij in elk geval een kern van waarheid bevat, juist omdat films nu eenmaal voor dat pubiiek worden gemaakt. Misschien is men geneigd de hoge rangschikking van „Vor Sonnen- untergang" te verklaren uit het feit dat het een Duits publiek was, dat deze Duitse film zo hoog waardeerde, maar daarmee is men er toch niet geheel en al, omdat -- zoals ik hierboven al schreef die Ber- lijners een uitstekende smaak hebben, het geen ze enkele jaren geleden nog demon streerden door tegen de toen vertoonde Duitse films te protesteren: die waren in derdaad nogal slecht. Chauvinisme speelt dus bij hen geen rol. Dat zij de Spaanse film „Mi Tio Jacinto" zo hoog waardeer den is evenmin verwonderlijk. Deze film behoorde tot de verrassingen van het festi val, zelfs voor hen, die na „Marcelino, brood en wijn" van dezelfde regisseur (Vajda) en met dezelfde jonge hoofdrol speler (Pablito Calvo) hun verwachtingen hoog hadden gesteld. Het publiek stelde overigens de Britse verfilming van Shakespeare's tragedie Richard III, door Laurence Olivier, pas op de tiende plaats. De jury gaf haar echler. niet ten onrechte, de internationale pri.is, waarmee zij direct volgde op de Ameri kaanse film „Invitation to the dance" (Uit nodiging om te dansen) van Gene Kelly, die de Grote Prijs van de jury, de Gouden Berlijnse Beer, veroverde en die bij het publiek op de vierde plaats kwam. Het publiek heeft „Trapeze" van Carol Reed (met Gina Lollobrigida, Burt Lancaster en Tony Curtis) op de derde plaats gesteld. Bij de jury kreeg Burt Lancaster voor zijn rol in deze film de prijs voor de beste mannenrol. Er was, het zij tussen haakjes gezegd, px-ecies evenveel reden geweest om die prijs toe te kennen aan een ander, bij voorbeeld Hans Albers voor zijn rol in Vor Sonnenuntergang" of Georges Mar- chal voor zijn rol in Bunuels uitstekende Franse film „Cela s'appelle l'Aurore" (Dat heet zonsopgang) om het dan maar even bij verschijnen en verdwijnen van de zon te houden.Elsa Martinelli kreeg van de jury de prijs voor de beste vrouwenrol, in de voor het overige weinig geslaagde Ita- De makers van de te Berlijn bekroonde film „Geen plaals voor wilde dieren" met een pygmee, die voor hun cineas tische werkzaamheden veel belang stelling toonde. liaanse film „Donatella". Er was evenveel of meer reden geweest om die prijs te geven aan de Franse actrice Marina Vlady voor haar optreden in „La Sorcière" (De heks). Deze film kwam trouwens zowel op de erelijst van de jury als op die van het publiek voor. Dat laatste was niet ten on rechte het geval, want „La Sorcière" is -- zoals de jury het formuleerde „een moedige poging tot het weergeven van een modern sprookje, met een poëtische ver tolking van de vrouwelijke hoofdrol". Door die rol even te noemen. ,heeft de jury de pil verguld, dat ze dè prijs voor de beste vrouwenrol aan een ander toekende.,.. Merkwaardig is, dat de smaak van het publiek wat de lange documentaires aan gaat, overeenstemde met die van de jury. Nummer één werd „Kein Platz für wilde Tiere" (Geen plaats voor wilde dieren). Dit is een Duitse documentaire in prachtige kleuren, die het probleem behandelt van het steeds verder opdringen van de mens in het oerwoud. Disney's natuurfilm „The African Lion" (De Afrikaanse leeuw) kwam in beide uitspraken op de tweede plaats. Bij de korte documentaires liepen de sma ken verder uiteen. Gezien de grote toe vloed van zulke films in dit festival is het overigens verwonderlijk, dat toch nog drie dier films op de lijst van de jury zowel als op die van het publiek voorkwamen! Resumerende zou men kunnen zeggen, dat de jury en het publiek hier elkander hebben aangevuld, dat de prijzen, doordat zij nu van twee zozeer verschillende kan ten kwamen, vrijwel geen wensen onver vuld hebben gelaten, zij het dan dat men met schrijver dezer regelen kan betreuren, dat de Zweedse film „Giftas" (Huwelijken) niet de prijs kreeg, die alle critici hadden voorspeld. Het is wellicht voor het eerst, dat op een festival vrijwel alle films die een prijs verdienden, er ook inderdaad een hebben gekregen. Als dat festival dan ooi- verder. zoals hier ongetwijfeld het geval was. zo'n onverdeeld succes blijkt, aan blijft er niets te wensen. Van de „society"-aant.rekkelijkheden van het festival vermeld ik nog, dat er een ontvangst was. waarin men de kennisma king kon hernieuwen met vele figuren, wier namen vooral vroeger een begrip waren: Harry Piel, Liane Haid, Fenny Porten, Ivan Petrovitsj en vele anderen Sommigen van hen waren diep ontroerd, dat ze nog eens in het volle licht van de publiciteit kwamen te staan. Niets vergaat immers zo snel als filmroem. Velen van hen hebben dat ervaren. JAN KOOMEN In Limburg zijn in 18 gemeenten geval len van kinderverlamming geconstateerd. Onder de patiënten bevinden zich twee volwassenen. Teneinde onnodige vatbaarheid voor be smetting door vermoeidheid te voorkomen zijn in sommige gemeenten sportwedstrij den afgelast en de gebruikelijke vaccina ties uitgesteld. De geneeskundige hoofdinspectie te 's Gravenhage deelt mede, dat nog geen reden tot ongerustheid aanwezig is. De weersomstandigheden werken mee aan het binnen de perken houden van het besmettingsgevaar, want bij hogere tem peraturen is de besmettingskans veel gro ter. De uitslagen van de draverijen en rennen op Duindigt luidden: Jugglerprijs (2040 m.): 1. Urban Hollandia 1.35: 2. Ukas 1.36: 3. Tapuit S. 1.37.5. W. f 1,40, pl. f 1,10, f 1,20, f 1,40, gek. f2,60. Cov. f3.10. Junoschkaprijs (1300 m.): 1. Valencia 1.39.8; 2. Vic Erebus 1.40: 3. Violina Norton 1.40. W. f6,70. Pl. f2,20. f 1,90, f 1.70, Gek. f 10,— Cov f4,20. Isulineprijs, (2500 m.): 1. Rascal Hanover 1.24.9; 2. Rebecca 1.28: 3. Rosa Gregor 1.27.5. W. f 12.80, Pl. f 4,70, f 4,20. Gek. f 58,40. Cov. f 6.50. Kalidaprys (2100 m.): 1. Unita Zora 1.31; 2. Ralph Erebus 1.31.4; 3. Sir Kerrigan 1.30.1. W. f 2,pl. f 1.40, f 2,60, f 2,90, Gek. f 3, Cov. f 10,10. Karel Plutoprijs (2000 m.): 1. O Marijke 1.23.5; 2. Morning Star 1.23.2; 3. Rose Marie 1.25.7. W. f 40,Pl. fl',10, f 1,20, Gek. f2,80, Cov. f 3,—. Dollarprinsprijs (1700 m.): 1. Roddelaar 1.51.8; 2. Hidalgo; 3. Douce France. W. f 5,50, Pl. f 1,90, f 1,50, f 4,50, Gek. f 5,20, Cov. f 5,10. Durocprys (1900 m.): 1. Aquavit 2.07; 2. Alluvio; 3. April's Flower. W. f 3.30, Pl. f 1,20, f 1,70, Gek. f8,50, Cov. f 6,20. Totale om et toto: f 58.130. Zowel de beker- als de zomercompetitie van de Nederlandse Volleybalbond behoren weer tot het verleden. De volleyballers heb ben een dankbaar gebruik gemaakt van de tegelvelden, die de gemeente Haarlem heeft aangelegd, door voor de eerste maal een bekercompctitie te houden. Gisteravond werden aan de Van Oosten de Bruijnstraat voorafgegaan door een aantal beslissings wedstrijden. nodig om de poule-winnaars aan te wijzen de eindstrijden gespeeld. In de A-afdeling heren werd HVS na een beslissende set tegen Eclecta winnaar in poule A. OVRA bleek de sterkste in poule B, zodat de rijksambtenaren moesten aan treden tegen de Haarlemse kampioenen. Ondanks het feit dat OVRA moedig partij gaf, werd het toch een ruime HVS-zege; 159 en 155. De finale in de A-afdeling dames bracht de pas naar de eerste klasse gepromoveerde teams van Vesmia en OVRA tegen elkaar in het veld. Beide teams hadden in de poule wedstrijden sterker geachte clubs achter zich gelaten. Het werd een enthousiast ge speelde eindstrijd: 1315, 152 en 1511. In de finale klopte OVRA 2 het reserve team van Eclecta met tweemaal 157 na eerst Spaarnestad in een beslissende game met 15—13 teruggewezen te hebben. In de B-afdeling dames werd Sizo winnaar dank zij een zege op Altijd Welkom: 156 en 1513. SSO bleek in een beslissende set de mindere van de Hillegomse dames. Zomercompetitie Op het CIOS zijn in Overveen de eindstrij den gespeeld voor de zomercompetitie, een competitie voor nièt-leden van de NeVoBo. Hier bleek Genie Haarlem het sterkst door DSS en HBC respectievelijk met 1511, 15—12 en 1015, 15—9 en 155 te kloppen. Bij de dames kwam Sizo in het bezit van de eerste prijs. De jeugdcompetitie werd gewonnen door Eclecta A zonder een enkel verliespunt. Na dinsdagavond de uitwedstrijd tegen ZAR in Amsterdam te hebben verloren met drieeen. ontving DWR woensdagavond de ZAR-dames in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem. Aanvankelijk zag het er naar uit dat DWR revanche zou nemen op do in Amsterdam geleden nederlaag. De DWR-keeper Greet Spaanse liet wederom <*ocd werk zien door vele schoten te stoppen. Bij de DWR-aanvalsters ontbrak het echter aan schotvaardigheid, waardoor ook de kans op een gelijk spel in de laatste minuut onge bruikt werd gelaten. Nadat verscheidene ZAR-aanvallen niets hadden opgeleverd nam ZAR door Hetty Balkenende de leiding. In de tweede helft wierp Annie Appels de bal in het DWR- doel. waarna Ans Bekooy nog scoorde. Kort voor het enide beging de Zar-midachter een overtreding, waarvoor Ans Bekooy een straf- worp kreeg te nemen. De bal kwam van de lat terug in het veld, waarna de bal over het doel werd geschoten waardoor de hoop op de gelijkmaker in rook vervloog. De tijd was te kort geworden om de verkregen speelsters meerderheid uit te buiten. DWZ verloor dus met tweeeen. Heren De reserves van DWR gingen hierna te water om de strijd aan te binden tegen AZ '70 2 uit Amsterdam. Voor de rust namen de gasten de leiding met viernul. Na de her vatting. zag het er naar uit dat DWR de achterstand zou inhalen daar zij tweemaal raak schoot. Toen voegde nog AZ drie doel punten aan hun voorsprong toe, waardoor het met zeventwee als overwinnaar uit de strijd kwamen. Verder zijn gespeeld: dames reserve tweede klasse: Haarlem 2VZV 2 62. Heren reserve tweede klasse: Haarlem 3 IIVGB 4 5—0. Reserves derde klasse: De Zijl 3—DWR 3 0—5. Kringcompetitie KNZB: heren eerste klas se: DWR 4HPC 4 42. Tweede klasse: Haarlem 5—DWT 4 5—1. Afd. AM: DWR— DWT 5—2. Afd. AJ: Haarlem—DWV 3—0. Begin augustus gaat DWR op tournee naar Zwitserland met een zwem- en poloploeg om op zaterdag 4 augustus uit te komen op wedstrijden in Interlaken. Zondag 5 augustus wordt deelgenomen aan internationale wed strijden in Adelboden, waarna op donderdag 9 augustus een tweekamp wordt gezwommen in Speyer am Rhein. Gisteravond werd op het terrein aan de Kleverlaan in Haarlem het tweede deel van de Haarlemse atletiekkampioenschappen ver werkt De beste prestatie werd ongetwijfeld geleverd door Hoogland (Haarlem) op de 110 m. horden, die op dit nummer een tijd wist te noteren van 16 sec., hetgeen hem een ruime overwinning opleverde, want Hooger- werf van Holland noteerde als tweede aan komende 16.7 sec. De 110 m. horden was het enige heren nummer, da. gisteravond werd gehouden. Bij de junioren behaalde Schildwacht van Haarlem een overwinning bij kogelstoten met 13.07 m. en bij het discuswerpen met 35.27 m. Vooral de eerste verrichting vonden wij acceptabel. Het speerwerpen voor meisjes werd een goede overwinning voor mej. Se- gerius (Atmodes) met 30.61 m. Deze atlete bewees trouwens haar veelzijdigheid door op de 60 m. horden een tijd te notei-en van 10.7 sec., hoewel deze tijd toch geen over winning voor haar betekende, want mej. Meiland van Holland, had één der chrono meters reeds na 10.5 sec. doen stoppen. De techniek van alle deelnemen- liet op dit nummer nog wel wat te wensen. Mej. Bou- man liet weer een overwinning voor Atmodes noteren door het vèrspringen met een overigens matige sprong van 4.55 m. te win nen. Snijders (Haarlem) won de 3000 m. en zijn clubgenoot Joachim de 300 m. in 38.5 sec. Van Zijl van Haarlem had tenslotte aan 1.65 m. genoeg om het hoogspringen voor zich op te eisen. De Halfwegse wielerclub „De Bataaf" en de Sportvereniging „Lijnden" houden op zaterdag 7 juli voor de zesde maal in Bad hoevedorp een wielerronde, waaraan wordt deelgenomen door onafhankelijken en ama teurs en nieuwelingen. De onafhankelijken en amateurs, zestig in getal, rijden gezamenlijk een wedstrijd over honderd kilometer en starten om vier uur. Onder de deelnemers bevinden zich de plaat selijke favorieten Van der Meulen en' Jan Buis (kampioen van Noordholland), Steen voorden uit Heemstede, de Beverwijkers Gel dermans en De Ruiter, Krijn Post (Nieuw Vennep), Henk Buis (Vijfhuizen), Snijders, Snijder, Luikx (allen Halfweg), Braat (Aals meer). Wallet (Leimuiden) en vele andere kanshebbers. De nieuwelingen, waaronder Sluis (Badhoevedorp).Koger (Haarlem), Visser (Santpoort). Braat (Helmond) etc! vertrekken om half drie en moeten zestig kilometer afleggen. iL

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13