SN ELPON Abdoel en het Vliegende Tapijt FATALE V -y DIAMANTEN Universiteit bij specialisatie toch organische eenheid Pers en televisie-operateurs schrikten Ontvoerder wellicht af Het Concertgebouw-Orkest onder Van Beinum Vrije Universiteitsdagen besloten Ontvoerde baby nog spoorloos Wanhopige moeder voor de radio Professoren De Gaay Fortman en Waterink spraken in de Concertzaal Uitlating schout-bij-nacht W. J. Kruys onjuist en ongewenst geacht Strenge verkeerscontrole te Delft Juristen-waarnemers willen naar Poolse processen Neéerballet Kéita Fodéba in Carré en Bloemendaal Nationaal concours voor mannenkoren in Apeldoorn Journalist uitgesloten van gemeentelijke berichtgeving Zeventig jaar getrouwd „Voetje van de vloer" voor Engelse televisie Tweede Symfonie van Matthijs Vermeulen FEUILLETON R. HASSBERGER „De tweede oorbel HOLLAND FESTIVAL VRIJDAG 6 JULI 1956 Vrijdagmiddag zijn de in Haarlem ge houden Vrije Universiteitsdagen van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Ge reformeerde grondslag besloten in het Concertgebouw. Des morgens was daar de jaarvergadering gehouden die tot de pauze werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en waarvoor ook dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State, zijn belangstelling toonde. In deze vergadering onderstreepte zoals wij reeds berichtten, mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, die president curator van de Vrije Universiteit is, het bestaansrecht van deze universiteit, of schoon dit in overeenstemming met de doorbraakgedachte thans wordt betwist. De eerste spreker in de middagvergade ring was prof. mr. W. F. de Gaay Fortman uit 's-Gravenhage die sprak over de samenhang der wetenschap. Sedert de negentiende eeuw is sprake van een steeds verder gaande specialisatie in de weten schap. Dit geldt niet alleen voor de exacte wetenschappen, maar ook voor wat men de geesteswetenschappen pleegt te noemen. Het ideaal van de wetenschapsbeoefening vroeger, te weten het verkrijgen van in zicht in en kennis van het gehele terrein van de wetenschap, schijnt een verloren illusie te zijn geworden. Intussen is er een klemmende noodzaak om nochtans aan de verwezenlijking van dat ideaal vast te houden. Alle speciali satie ten spijt raken de verschillende wetenschappen elkander namelijk steeds meer. Om dat duidelijk te maken wordt als uitgangspunt gekozen de rechu veten- schap, die ilit hoofde van haar object, het recht, het maatschappelijk leven in al zijn factoren raakt. Aan de hand van drie voorbeelden, de ontwikkeling van de atoom-energie, de menselijke verhou dingen en de sociale verzekering, toonde prof. De Gaay Fortman aan, dat beoefe ning van een bepaalde wetenschap alléén met vrucht kan geschieden, indien men zich zekere noties van andere wetenschap pen eigen heeft gemaakt. Dit dwingt er toe maatregelen te nemen opdat de universi teit weer of voor het eerst een organische eenheid worde. Het noopt tot nauwere samenwerking van de docenten en tot een inrichting van de studio zó, dat de stu denten bewust geleid worden tot het on derkennen van de samenhang der ver schillende wetenschappen. Dit laatste is ook hierom noodzakelijk, opidat de be hoefte aan academici met een grote alge mene ontwikkeling en een brede maat schappelijke blik steeds groter zal worden. De V.U. heeft in deze ontwikkeling het voordeel, dat aan haar het onderwijs zijn eenheid vindt, doordat het gedragen wordt door het geloof in Hem, die de weg, de waarheid en het leven is. Zij zal echter nog véél meer moeten worden, wat zij in be ginsel is. „Ook in de wijze waarop de V.U. zich werpt op de wetenschappelijke vraagstukken yan de dag, moet ook open baar worden dat de ware progressiviteit haar oorsprong vindt in het Evangelie", zo besloot de spreker. Verloopt het getij? Prof. dr. J. Waterink, die de heer Ad Kuiper, directeur van het Gereformeerd Jeugdcentrum die door ziekte verhinderd was verving, sprak de slotrede uit waarin hij uiting gaf aan wat hij hier en daar wel eens opving op de V.U. Daarom koos hij als titel „Verloopt het getij?". Hij trok een parallel tussen het verleden en het heden. Vroeger troonde voor het besef van het eenvoudige volk een professor hoog op de Olympus. Dit is thans, nu de In antwoord op vragen van het lid dei- Tweede Kamer de heer Romme over een ter gelegenheid van de tewaterlating van de mijnenveger „Sneek" gedane uitlating door de schout-bij-nacht W. J. Kruys heb ben de minister van Marine en d'e staats secretaris van Marine thans het volgende geantwoord: Schout-bij-nacht W. J. Kruys heeft tegenover de minister verklaard, dat de weergave van zijn bij gelegenheid van de tewaterlating van de mijnenveger „Sneek" uitgesproken rede in het telex bericht van 18 juni niet juist is. Met name ontkent deze vlagofficier de laatste zin van voornoemd bericht, waarin hij de hoop zou hebben uitgesproken: „dat de geest van onafhankelijkheid, de uitlating van de ka binetsformateur ten spijt, vaardig zal blij ven over het Nederlandse volk", te hebben gebezigd. Hoewel door het ontbreken van een schriftelijke opzet van het gesprokene thans niet meer is na te gaan wat precies gezegd is, kunnen de minister en de staatssecre taris zich niet onttrekken aan de indruk, dat de schout-bij-nacht zich bewogen heeft op een terrein, dat niet het zijne is, en door zijn uitingen de indruk kon worden ge vestigd, dat hij critiek uitoefende op het be leid van de regering. De minister en de staatssecretaris betreu ren het, dat de schout-bij-nacht, hoewel wellicht onbedoeld, deze indruk heeft ge wekt, en de minister heeft zulks bij brief van 29 juni aan de minister-president-for mateur laten weten. Hij heeft op dezelfde dag aan de schout-bij-nacht laten weten, dat hij diens uitlatingen betreurde en dat hij deze voor een militair onjuist en onge wenst acht, omdat zij ook al waren zij niet als zodanig bedoeld een beoordeling van het beleid van de regering konden in houden. De politie te Delft is een zeer strenge controle op auto's en motorfietsen begon nen. Als blijkt, dat de bestuurder geen gel dig rijbewijs bezit of dat de auto of motor niet aan de te stellen eisen van deugdelijk heid voldoen, dan wordt het voertuig in beslag genomen. De in beslag genomen wagens worden naar Den Haag (inspectie der Domeinen) overgebracht en blijven daar tot de kanton rechter de zaak heeft behandeld en een be slissing omtrent het voertuig heeft ge nomen. De politie neemt ook bromfietsen in beslag, welke door personen jonger dan zestien jaar worden bestuurd. Gereformeerde volksgroep tot ontwikke ling en aanzien gekomen is, heel anders. Nu kan men niet volstaan met het po neren van beginselen. Men staat onder controle en wordt terdege nagerekend. Daar is de jeugd, die van een gehéél an dere mentaliteit blijk geeft dan vijftig jaar geleden. Men wil niet meer volstaan met beweringen maar men wil de feiten, de betekenis van het beginsel zien en aan vaardt de pretentie, dat de V.U. de Chris telijke universiteit is, niet zonder meer. Veel in deze beweringen is waar, want er is metterdaad in de Gereformeerde volksgroep veel veranderd en de jeugd denkt veel critischer. Kan men echter daarom nu zeggen dat het getij verloopt? Wat is het wezenlijke van het getij en op welke bakens oriënteert men zich? „Het gevaar dat voor de V.U. dreigt is dat men teveel kinderen wordt van de twintigste eeuw en zo de eeuwigheid uit het oog ver liest", aldus prof. Waterink. „Dan leven we niet meer uit de spanning dat ons doen en laten moet opbloeien uit de religie, de gehoorzaamheid aan Godt wet en gebod. Dat is en was de grondstructuur van de V.U. en daaruit moeten we leven. Dan is er maar één baken: Gods woord en Chris tus' Koningschap". Nadat was medegedeeld dat de Gerefor meerde kerken in Noordholland ter ge legenheid van deze V.U.-dag op haar terri toir een bedrag van f 3000 hadden bijeen gebracht en besloten was dat de plaats van de volgende jaarvergadering aan di recteuren zal overgelaten worden richtte dr. J. Schouten als president-directeur een woord van hartelijke dank tot dr. Donner voor de uitnemende wijze waarop hij de vergadering had geleid. Staande werd ge zongen „Halleluja eeuwig dank en ere", waarna dr. Schouten in dankgebed voor ging en dr. Donner de vergadering sloot. Tal van vrienden van de V.U. hebben vrijdagavond aan het jaarlijks V.U.-diner aangezeten. DEN HAAG (ANP) De „internatio nale commissie van juristen", met zetel in Den Haag, heeft de Poolse premier een te legram gezonden in verband met de na de ongeregeldheden te Poznan verrichte ar restaties. In dit telegram wordt verzocht om toestemming tot het zenden van waar nemers naar evenueel te voeren processen. Als gegadigden voor de waarnemersfunc ties worden opgegeven: professor J. M. van Bemmelen (Leiden), G. de Freitas (Lon den), professor J. Graven (Genève) en professor R. Vouin (Bordeaux). Het telegram verwijst naar verklaringen van premier Cyrankiewicz en de voorzitter van de Poolse advocatenvereniging Jod- lowski, dat het de bedoeling is om in het verleden begane fouten bij de rechtsple ging te herstellen. In dit verband wordt aandacht gevraagd voor de in de „verkla ring van Athene" van juni 1955 door ju risten uit 48 landen onderschreven begin selen omtrent eerlijke rechtspleging. Van 6 tot en met 11 juli zal het fascine rende ritme van de tom-tom heersen in Theater Carré te Amsterdam, waar vrij dagavond de première wordt gegeven van het negerballet van Kéita Fodéba. Fodéba is reeds twee, jaar geleden in Nederland geweest, maar heeft sindsdien tijdens zijn reis van dertigduizend kilometer door Centraal Afrika nieuwe dansers en danse ressen aangeworven. Daarbij zijn vijftien jarige meisjes men neemt aan dat ze ongeveer zo oud zijn, want wanneer ze precies zijn geboren is niet bekend die alleen het dialect van hun streek spreken. In zijn programma heeft Fodéba zang en dans bijeengebracht, zowel uit het verle den als het heden. Het gezelschap treedt op in het Openluchttheater te Bloemen daal op zondag 15 en woensdag 18 juli, 's avonds om half negen. Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan houdt het Apeldoorn's Christelijk Mannenkoor op woensdag 18 juli een na tionaal zangconcours voor mannenkoren. Dit is het eerste concours in Nederland, waaraan alle mannenkoren, ongeacht hun overtuiging, kunnen deelnemen. Juryleden zijn: Gijsbert Nieuwland, Piet van Egmond en Alex Schel levis. ADVERTENTIE Alet PhilipsPboto- jluxaltijd rake foto's. Conflict te Bergen (N.H.)' Het gemeentebestuur van Bergen (N.H.) heeft dezer dagen een journalist, die zich haar de mening van burgemeester dr. W. Huygens niet volgens diens wens had ge dragen, uitgesloten van alle gemeentelijke berichtgeving en hem de toegang tot het raadhuis, behalve voor het bijwonen van raadsvergaderingen, dringend ontzegd. Het betreft hier de heer J. M., die zich op de avond van de verkiezingen naar het raadhuis had begeven om daar voor zijn blad de uitslag van de gemeente Bergen te halen. De burgemeester ontzegde hem ech ter de toegang tot de gemeentesecretarie, waar de telling geschiedde. De journalist, die ingevolge zijn opdracht zo spoedig mo gelijk de uitslag van de verkiezingen in Bergen naar zijn redactie wilde doorgeven, wist echter door een andere deur weer binnen te komen en zodoende zijn doel toch te bereiken. Op 22 juni ontving hij daarop een na mens B. en W. verzonden aangetekend schrijven, waarin bovenvermelde maat regelen werden aangekondigd. De heer M., die zich hierdoor in zijn werk zag belem merd, deelde in een uitvoerige brief aan B. en W. mede bereid te zijn in tegenwoordig heid van een collega een bespreking te heb ben met het college over de tegen hem in- gebrachte klachten. In dit schrijven sprak hij de hoop uit, dat dit onderhoud ver helderend zou werken en dat het college van B. en W. hierdoor een beter begrip zou krijgen van de taak van de journalist. Namens het gemeentebestuur ontving hij als antwoord daarop een brief, die on der andere bevatte, dat in verband met de arrogante manier, waarop door hem op het eerste schrijven van de gemeente was ge reageerd, het college niet bereid was nader met hem te spreken. Het Tilburgse echtpaar J. Heeffer-van Kleinenbreugel heeft vrijdag zijn 75-jarig huwelijksfeest gevierd; er was een fruit mand van de Koningin, burgemeesters be zoek en 's avonds een buurtfeest, waarbij de woning van het echtpaar was geïllumi neerd. De echtelieden Heeffer zijn respec tievelijk 98 en 95 jaar oud. WESTBURY, Long Island (V.S.) (United Press) Spanning en angst heersen in Westbury, sinds de kleine Peter Weinber ger (één maand oud) verdwenen is en de ontvoerder of is het een ontvoerster? in een brief een losgeld van 2.000 dollar heeft geëist. Een zwerm van detectives is in Westbury aan het werk. De gissingen der politie gaan in de richting van een vrouw in financiële moeilijkheden, niet in die van beroepsmisdadigers. „Ik vind het vreselijk, u dit aan te doen." zo luidde het briefje, waarin het losgeld gevraagd werd, „maar ik ben in grote moeilijkheden. Ik ben doodsbang. Ik zóu meer kunnen vragen, maar ik vraag alleen wat ik nodig heb. Leg 2.000 dollar in kleine coupures in die en die garage" (het adres van de garage houdt de politie ge heim) „en waarschuw de nolitie niet voor morgenmiddag 12 uur, anders moet ik uw baby doden." Peter werd woensdagmiddag kort na 3 uur 's middags door een onbekende uit zijn kinderwagen gehaald, terwijl hij lag te slapen onder de waranda. Toen mevrouw Weinberger haar baby wilde binnenhalen, vond zij het briefje. Gisterenochtend had zich een grote zwerm journalisten en fotografen rond het huis van de Weinbergers verzameld, maar de politie verzocht de pers zich wat terug te trekken. Om 10 uur gisterenochtend zagen de ver slaggevers een man, waarschijnlijk de wan hopige vader, naar een grote boom bij een in de buurt staande garage lopen en 'n en veloppe neerleggen, waarop hij terugrende naar het huis van de Weinbergers. Naar later verluidde zouden in de enveloppe slechts krantensnippers gezeten hebben. De ouders zouden dit gedaan hebben op aan raden van de politie. In grote spanning wachtte men af of het geld zou worden opgehaald, maar een half uur nadat de ter mijn verstreken was verklaarde het hoofd De muzikale komedie „Voetje van dé vloer" van Mies Bouhuys en Walter Kous, waarvan in de Amsterdamse Kunstmaand een reeks voorstellingen werd gegeven, zal op 4 december van dit jaar door de B.B.C.- televisie te Londen worden uitgezonden. De tekst en de liedjes zijn door Rosey E. Pool in het Engels vertaald. Toen het eerste morgenlicht verscheen, zagen de jongens, hoe het kwam, dat ze zo rilden van de kouOnder hen was de zee bedekt met ijsschoten en grote ijsbergen! Abdoel en Mohab staarden met grote ogen-naar beneden... zoiets hadden ze nog nooit gezien! Ja, die nacht waren ze met hun vliegende tapijtje heel ver naar het noorden gevlogen, en nu zaten ze boven de poolzeeGeen wonder, dat ze 't koud hadden! 36 ADVERTENTIE product van Ceta-Bever van de recherche dat men nog geen stap verder was, dat geen contact met de kid napper was gemaakt en dat het losgeld onberoerd was blijven liggen. „Ik ben de moeder van Peter Weinber ger. Wie u ook bent, geef mij mijn kind terug." Met deze woorden richtte mevrouw Weinberger zich donderdagavond voor de radio tot de ontvoerder van haar kind. De ontroering werd haar te machtig en zij was niet in staat haar toespraak te voltooien. „Ik kan niet meer, ik kan niets meer zeg gen," zo zei ze tenslotte met verstikte stem. De detective Edward Curran las toen de laatste zinnen van haar toespraak voor: „Ik meen te begrijpen, dat u geld nodig heeft. Ik ben bereid alles te doen om mijn kind terug te krijgen. Ik denk slechts aan Dit is hel vier weken oude zoontje Peter, van de New Yorkse familie Weinberger, dat werd ontvoerd zijn gezondheid. Hij is pas vier weken oud." De voortijdige publikatie van deze zaak door de Amerikaanse pers is door het hoofd van het New Yorkse politie-district ernstig becritiseerd. Ook mevrouw Weinberger klaagde, onder tranen, de pers aan: „Ik zou jullie allemaal de nek kunnen afsnijden," zei ze tegen de verslaggevers, die buurtbe woners en bekenden yan de familie Wein berger hebben aangeklampt en zo achter de bizonderhöden zijn gekomen. Zij, en ook verdekt opgestelde televisie-operateurs, hebben de ontvoerder waarschijnlijk afge schrikt. Matthijs Vermeulen heeft tot het Hol land Festival 1956 moeten wachten, eer zijn Tweede Symfonie, die hij in 1919-1920 componeei-de, tot uitvoering kwam. Dat dit in het Amsterdams Concertgebouw gebeur de, waarvoor hij het werk bestemd had, kan hem voldoening geschonken hebben, evenals het feit, dat een gedeelte van het publiek frenetiek geapplaudisseerd heeft. Of deze partiële bijval de waarde van de com positie gold of gericht was op de componist, die zes en dertig jaar op de verklanking van zijn werk moest wachten, blijft een open vraag. Want de mythe, die zich rond Vermeulens, door Mengelberg geweigerde symfonie gevormd heeft, spreekt natuurlijk ook een woord mee: zij kan de objectieve kijk op de zaak waar het om gaat en waar het waarschijnlijk destijds ook om ging vertroebelen. (Copyright Cosmospresse, Genève) Gebaseerd op historische gegevens door 20) Cagliostro begaf zich onmiddellijk van Frankrijk naar Engeland, vanwaar hij brochures richtte tot het Franse volk, die zoals later bleek een profetisch karakter hadden. Nauwelijks drie weken na zijn ge dwongen vertrek uit Parijs schreef hij het volgende in een pamflet: „Men heeft mij gevraagd, naar ïYankrijk terug te keren. Maar ik ga niet eerder dan dat de Bastille is geslecht en plaats heeft gemaakt voor een wandelpark...." Een nieuw schandaal verdreef Cagliostro later uit Engeland. Hij vluchtte naar Zwit serland, daarna naar Italië. In Rome werd hij in 1789 op bevel van de paus gevangen genomen en als ketter tot de doodstraf ver oordeeld. Hij werd echter begenadigd en kreeg levenslang, om tenslotte op 26 augus tus 1795 in een erbarmelijke cel in het fort San Leone bij Urbino het leven te beëin digen. Het gelukkigste lot scheen Oliva bescho ren te zijn. niet ten onrechte overigens, want zij had geen kruimel schuld aan wat was gebeurd. Bij het vrijkomen uit de Bas tille stond een reeks goed gesitueerde jongemannen klaar om naar haar hart te dingen en haar een onbezorgde toekomst te bieden. Zij koos haar verdediger, de jonge Blondel, met wie zij jarenlang ge lukkig getrouwd was, tot Blondel in 1793 de weg naar de guillotine moest gaan. Men heeft sindsdien geen spoor van Oliva meer kunnen terugvinden. In hetzelfde jaar, op 8 december 1793, ging ook madame Dubarry de weg van Blondel. Toen het mes van de guillotine gevallen was, viel onverwacht een zeld zame, verblindend fonkelende diamant naast haar ontzielde lichaam. Madame Du barry had sinds de dood van Lodewijk XV deze steen, het grootste stuk van de be ruchte Braziliaanse diamanten, steeds bij zich gedragen en zij was er in geslaagd dit kleinood ook te verbergen onder haar ge vangenis- en doodskleed. Deze diamant was de enige van haar uitgebreide collec tie, die niet voorkwam op de lijst van ju welen, die haar bij een inbraak in januari 1791 waren ontstolen. Jeanne de la Motte eindigde niet, zoals in de bedoeling had gelegen, haar leven achter de gevangenismuren. Onmiddellijk na haar definitieve gevangenzetting bleek zij ziuh van allerlei zijden vele kunsten te kunnen verwerven en iedereen poogde haar het leven zo aangenaam mogelijk te maken als onder de omstandigheden maar kon: In de volksmond werd zij al spoedig een martelares voor het recht en mensen uit hoge kringen kwamen haar steeds meer officiële bezoeken brengen. De algemeen groeiende vijandschap tegen de koningin wierp zo voor haar welkome vruchten af. Op 7 juni 1787 gelukte het Marie An toinette's vijanden niet alleen Jeanne de la Motte te bevrijden en haar naar Engeland te brengen, maar zelfs speelden ze het klaar het gerucht te verspreiden, dat de koningin hierin de hand had gehad om een bezwarend getuige buiten schot van haar tegenstanders te brengen. Weer met haar echtgenoot herenigd, begon Jeanne de la Motte al spoedig van Engeland uit smade lijke geschriften over Marie Antoinette te verspreiden. Haar boeken werden gretig verslonden en in ontelbare hoeveelheden naar Frankrijk gesmokkeld. Zij vormden nieuwe brandstof voor de revolutie, die naderde. Maar ook voor Jeanne de la Motte waren de spanningen en sensaties niet straffeloos doorleefd. Ook haar geest begon tekenen van tè grote overbelasting te vertonen. Ze ging overal vijanden zien en vreesde steeds dat men haar terug zou komen halen om haar weer in de gevangenis in Parijs te werpen. Zelfs ging zij later een steeds hei liger angst voor de guillotine koesteren. Op 13 juni wierp ze zich in een vlaag van vervolgingswaanzin uit het raam van haar woning op straat. Dit gebeurde op één van die mistige ^coKxccocooooocooccoccoccoocoooocoocooocooooconococa Morgen beginnen wij met de publikatie van een oorspronkelijk Nederlands feuilleton van Hans Martineit. „De tweede oorbel".' Het voert de lezers naar een ouderwets doktershuis in een Goois dorpje. Op het eerste gezicht valt daar weinig te beleven. Maar ook hier raken V wij terecht in een warnet van ver- '6t wikkelingen, die overal blijken te ont- staan waar de verhoudingen der men sen worden beïnvloed door sympathie en antipathie. Welke rol een oorbel daarin speelt zal de lezer van dit feuille ton spoedig genoeg ervaren ooooooooooocooooc Londense dagen, dat men nauwelijks een hand voor ogen kan zien. Het moet geruime tijd geduurd hebben voordat voorbijgangers, die op de tast de weg trachtten te vinden, het levenloze lichaam van de vrouw vonden. De linker hand was verstard in een greep naar boven, als trachtte die iets van het weggevloden leven te achterhalen De ringvinger was met een grote, won derschone grote diamant in gouden zetting getooid. Die diamant scheen in de donkere nevelachtige lucht een lichtstraal te zoe ken, welke hem tot leven zou kunnen brengen EINDE De uitvoering van het veelbesproken werk, onder leiding van Eduard van Bei num, was met dit al een gloedrijke demon stratie van de fanatieke, jonge Vermeulen, die ongebaande wegen insloeg, als een padvinder die tot geen enkele clan behoort. Hij had reden om op zijn goed gesternte te vertrouwen, ge zien een meer dan normale inventievé aan leg wat zijn muzikaliteit betreft. Maar zo als de meeste autodidacten kende hij de noodzakelijke remmen "niet, die een klas sieke vorming aanlegt om een onbesuisd doordraven te verhinderen. Vermeulen's werk is dan ook een eruptie van melo dieën die -zonder onderling verband over elkaar heen lopen, melodieën die als exo tische melopeeën zich in eindeloze een tonigheid rekken, vergezeld van obstinate en andere tonen, die soms een keer gevoel verraden in al hun gewilde ordeloosheid. Verder tracteert het werk de toehoorder op brutale tutti-klanken, die het begrip mu ziek al te rekbaar willen maken. Aan het slot streeft de componist naar een minder ordeloze thematiek. Hiermee bereikt hij een bevredigende apotheose. Na het werk van Vermeulen dirigeerde Eduard van Beinum de Italiaanse Symfonie van Mendelssohn: dat was wel het grootst denkbare contrast en als zodanig de proef op de som, dat de „Italiaan" een verruk kelijk mooi stuk is in haar volmaakt even wicht. Het werk, dat .door het Concertge bouw-Orkest pas voor de grammofoonplaat is gespeeld, zat stevig in het ritmisch ver band en was gewikkeld in de warmste tinten die het orkest aan zo'n stuk kon ver lenen. De avond was ingezet met de „Koorfan tasia" van Beethoven, niet een van zijn ge lukkigste werken, Cor de Groot in ieder geval gelegenheid gevend tot het debiteren van vlot en klaar pianospel. Het Toon kunstkoor (voor de solistische partijen aan gevuld met léden van Toon Vrankens „Col legium Amstelodamense") kwam tot een zeer aanmerkelijke vocale prestatie. Beet hoven, Vermeulen, Mendelssohneen vreemde combinatie! De correcte en orde lievende Mendelssohn won het glansrijk! JOS. DE KLERK

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6