C. Büthker commandant Heemsteedse brandweer Wethouder K. Enthoven door raad van Bennebroek herdacht Kort en bondig Geen Zwitsers, geen deviezen Vrachtauto door hoge golven van Zuidpier af in zee getild George van Renesse speelde Schubert In juli storm langs de kust Amsterdamse Beurs VRIJDAG 6 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Kort geding ontslag bij „Linnaeushof" President rechtbank hoorde getuigen Echtpaar Van Driel door velen gehuldigd Elektrificering wordt geleidelijk uitgebreid Examens Overstekende hond werd motorrijder noodlottig Jubileum F. Somers Het honkbaltoernooi voor scholieren Dodelijke afloop van botsing in Teylerstraat Jeugdige Franse zangers in Zandvoort Regen kon plezier van bejaarden niet bederven Kerkradenaar bekent geraffineerde oplichting Excursies naar carillon Radiostation door Russen overgedragen De dagvaarding „staat terecht wegens openba re dronkenschap" betreft mee; tal een zo volledig ont nuchterde, dat men geneigd is van ontluistering te spre ken. Het is alsof de van zichzelf overlopende dronk aard slechts een dagvaar ding nodig heeft om in het dagelijks „menselijk tekort" te ontaarden. Maar dit geldt niet de al wat kaal worden de grijsaard, die in de nuch tere zaal van Justitia zijn rechters tegemoet kwam met een glans in de ogen, die alleen van napret kon zijn. Hij keek de edelacht bare heren aan met oogjes van: „Kom, iedereen heeft wel eens dorst" en de offi cier, blakend van mensen kennis, moest dan ook in zijn requisitoir wel zeggen: „De verdachte is natuurlijk een gezellige vent, leuk om een borreltje mee te drin ken." Maar daar bleef het niet bij. Met tintelende oogjes stond de verdachte te luis teren naar de opsomming door de officier van de voorvallen op die gezellige avond. De man was „aan geschoten" de Grote Markt opgekomen, waar een har monie muziek speelde. „Ik hoorde de tonen van 't club lied, Edelachtbare, nou, dat heb ik natuurlijk meegezon gen." De president nam het over: „U had teveel gedron ken". „Maar niet zó maar", zei de verdachte, „ik had 's middags twee Zwitsers ontmoet en ik dacht: ik zal ze laten zien hoe mooi Hol land is; ik denk: ze moeten ook maar wat drinken, dat geeft het land deviezen". „Altijd zijn het Zwitsers", -uchtte de officier. De verdachte meende in de woorden van de officier begrip voor zijn situatie te horen en hevelde het ver haal n.u over op een lichte verontwaardiging: „Tot een half uur na café-sluitings tijd zouden ze me op het bureau vasthouden, terwijl de-.agent me eigenlijk zó wel vrij had willen laten. Maar het werd half-vier". Donker keek hij de presi dent aan. „Het kan soms laat worden....", zei deze geheimzinnig. „Ik was niet eens dron ken want toen ik in de cel kwam kon ik goed uitma ken of de man die daar zat. „Een Zwitser of een Duit ser was", zei de officier. „Het was de Zwitser van 's middags", verklaarde de man, bijna naar d- presi dent knipogend. „Kunt u niet werken", vroeg de president. „Ik ben gepensioneerd en ik heb wat last aan mijn lever". „Dat begrijp ik", kwam de officier er tussen, „de man heeft hangende deze zaak kans gezien weer twee verbalen wegens dronken schap te krijgen. Hij is na tuurlijk een gezellige vent, leuk om een borreltje mee te drinken De verdachte stróólde. maar nu maakt hij het toch te bont. Ik eis drie weken onvoorwaardelijk". „Uitspraak over veertien dagen", zei de president. De man in het verdach tenbankje schrok, stond op en ging de zaal uit, plotse ling opklarend alsof een ge weldig idee hem ingevallen was. Iedereen raadde het zelfde. De heren rchter de groene tafel schoten allen in een lach. Mr. C. E. Muller, fungerend president van de Haarlemse rechtbank, heeft van morgen getuigen gehoord in het kort ge ding, aanhangig gemaakt door de heer H. A. J. van Duuren, adjunct-directeur van Linnaeus te Bennebroek (eiser) tegen de directeur van Linnaeushof (gedaagde) over het verlenen van ontslag aan de heer Van Duuren met ingang van 1 augustus aan staande. Drie journalisten zijn als getuigen ge hoord. die verklaringen hebben afgelegd over de wijze, waarop zij inlichtingen heb ben ingewonnen voor hun publicaties over de Linnaeushof en over het ontslag. Zoals zij in hun dagbladen hebben meegedeeld, was het bericht over een ontslag op staan de voet afkomstig van de heer Roozen, directeur van de Linnaeushof. De aannemer uit Velsen, die op de Lin naeushof het restaurant bouwt, deelde mee, dat hij op de hoogte was gesteld van het feit, dat de heer Van Duuren op 11 juni schriftelijk ontslag had gevraagd als ad junct-directeur. Er waren moeilijkheden ontstaan en op zondag 17 juni is ten huize van een adviseur van de heer Roozen een bespreking gevoerd over het beleid. Daar bij waren aanwezig de aannemer en de heren Roozen en Van Duuren. De in het verleden gemaakte fouten zijn besproken en besloten wérd verder te werken. Vol gens getuige is niet gesproken over het intrekken van de ontslagaanvrage, maar uit de besprekingen op die dag en op de volgende dagen zou hij de indruk hebben kunnen krijgen, dat de heer Van Duuren zijn werkzaamheden als adjunct-directeur zou voortzetten. Tenslotte werd de adviseur van de heer Roozen gehoord, in wiens woning zondag 17 juni de besprekingen zijn gehouden. (De zitting duurt voort). Het echtpaar Van DrielVan Loo heeft donderdag onder grote belangstelling zijn gouden bruiloft gevierd. Na een familie bijeenkomst in Velserend en een feest voor de kleinkinderen volgde van half vijf tot half zéven'een drukbezochte receptie in de Kloppersingelkerk. Onder de zeer velen, die de oud-directeur van de gemeen te-reiniging de hand kwamen drukken, wa ren de wethouders Geluk en Bakkker en enige raadsleden en vroegere raadsleden, directeuren van gemeentelijke bedrijven, de staf van de gemeentereiniging, verschei dene werklieden, vrienden uit de illegali teit. zoals het Eerste Kamerlid, de heer P. J. Kapteijn, vérscheidene Gereformeerde predikanten uit Haarlem en prof. dr. D. Nauta namens de Generale Synode dei- Gereformeerde Kerken in Nederland, waar de heer Van Driel lid van is. Ds. H. W. Wierda, fungerend voorzitter van de Gereformeerde Kerkeraad van Haarlem-Noord hield een toespraak, waar in hij de vreugde van de kerkelijke ge meente uitte over het werk van het echt paar Van Driel en overhandigde me vrouw Van Driel namens allen een uit dankbaarheid voor de vele uren, waarop zij haar echtgenoot nog altijd voor het kerke lijk werk moet afstaan, een Smyrnatapijt voor haar salontafel. De Haarlemse straatverlichting Naar wij vernemen werkt het Gemeen telijk Energiebedrijf van Haarlem krachtig verder aan de elektrificering van de straatverlichting. Op het ogenblik is men in Haarlem-Zuid bezig in de Johan van Oldenbarneveldlaan en omgeving nadat enige tijd geleden reeds de verlichting in de Middenlaan was gereed gekomen. Ver der worden de gaslantaarns in de Plane- tenbuurt door elektrische vervangen. Oud- Schoten en Spaarndam zijn, wat de straat verlichting betreft, reeds gasloos. Men werkt dus duidelijk van de buiten wijken af naar de binnenstad toe, hetgeen verband houdt met de gasdruk. Deze is immers in de buitenwijken het zwakst, hetgeen uiteraard ook van invloed is op de sterkte der verlichting. Tot de straten, die kort geleden ook van moderne lantaarns met TL-buizen zijn voorzien behoort de Bos en Vaartstraat. De andere straten van deze wijk zullen echter dit jaar niet meer aan de beurt komen. Overveen. Aan het Jac. P. Thijsse-lyc-"m te Overveen zijn geslaagd voor het eind examen hbs a- mejuffrouw H. C Gomperts en de heren R Fiih -hop, R. J Kerkhoven, A. J Leyer R F. Rijke Afgewezen: geen Haarlem. Geslaagd voor Afdeling hbs b van de H B S voor Meisjes te Haarlem: M. L Dingemans; A. P. Hoekstra: P H. Koning; S. A ,D. Schouten; L. J. Wegman; D. G. Wessels. Afgewezen: geen. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Muiderslotweg is een plotseling overste kende herdershond een motorrijder uit Nijmegen noodlottig geworden. Het dier raakte opeens voor het voorwiel van de Nijmegenaar, de 26-jarige F. B. Door de aanrijding sloegen motor en berijder tegen het wegdek en door de grote snelheid wel ke hij had werd de jongeman met zijn voertuig nog twintig meter over het weg dek gesleurd. Hij kreeg een schedelbasis- fractuur ei is in het Grote Gasthuis op genomen. Hedenmorgen was zijn toestand bevredigend en er was geen direct levens gevaar. De herdershond, „Herta", was op slag dood en is later door de eigenaar ver wijderd. Donderdag was het een kwart eeuw ge leden, dat de heer F. Somers uit Haarlem, chauffeur I bij de N.Z.H., bij deze vervoer maatschappij in dienst trad. De jubilaris heeft donderdag bezoek gehad van de chef van de vervoerdienst van de N.Z.H.. de heer Th. Hetem, die hem een gratificatie bene vens het vererend getuigschrift van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de bijbehorende zilveren draagpenning overhandigde. Een deputatie van het Jubileumfonds heeft een geschenk aangeboden. Ook de halve finalewedstrijden van het scholieren-honkbaltoernooi hebben een grote verrassing gebracht. Het negental van de HBS A. zonder twijfel een der finalisten, werd in de halve finale tegen 't reserveteam van Coornhertlyceum met 43 geklopt, welke overwinning bovendien nog volko men verdiend te noemen was. In de andere halve finalewedstrijd speel den de jongens van het Lorentzlyceum een prima wedstrijd tegen de Klaas de Vries- school en hoewel tegen Peters en de zijnen een 51 nederlaag moest worden geïncas seerd, kan het negental van werper Kloos- wiik oo een uitstekend resultaat terugzien. De finalewedstrijd tussen bekerhouder Klaas de Vriesschool en Coomhertlvceum 2 z?' volgende week worden gespeeld op het terrein Noordersportpark, in welke ontmoe ting ook nu weer de Klaas de Vriesschool favoriet is. Onder auspiciën van de kunstkring ,,'t Helm" en in samenwerking met „Touring Zandvoort" werd door George van Renesse donderdagavond in Zomerlust een piano recital gegeven waarvoor een goede be langstelling bestond. De keuze van het programma: een sonate van Schubert (in Bes, opus posthumus) en vier stukken van Chopin, de Sonatine van Ravel en Prélude, Choral et- Fugue van César Franck, was kenmerkend voor de muzikale geaardheid van de concertgever en bood aan het bel canto van zijn toucher alle mogelijkheden om vooral de lyrische zijde van deze wer ken te doen uitkomen. Het bekende drieluik van Franck kan met een rijker pathos gebracht worden of krachtiger van opbouw in de trant van Bach, maar Van Renesse speelt het op zijn wijze met vooral aandacht voor de stem buigingen van de melodie en voor de kleur schakeringen. Deze speelwijze leent zich wel bij uitstek voor de meer bespiegelende vorm van romantiek en zo werd ook het eerste programmanummer, de Sonate in Bes van Schubert, direct een hoogtepunt van deze avond. De eigenaardige holle, schijnbaar expressieloze toon, die de pia nist hier vond, leende zich prachtig voor de troosteloze verlatenheid van het tweede deel, waarin men Schubert als de „Leier- mann" hoort, die wij uit zijn liederencyclus „Die Winterreise" kennen. Van Renesse is een van de weinige pianisten, die de Sona tes van Schubert durven uitvoeren: de be ruchte uitvoerigheid en soms een afzwak ken van de inspiratie in de finales worden niet, zoals bij Beethoven, in toom gehou den door een constructieve kracht. Over zulke bezwaren kan alleen een bijzondere sympathie voor de gevoelsinhoud van deze werken triomferen. Deze sympathie heeft Van Renesse ongetwijfeld en zo kon hij de aandacht van zijn luisteraars voortdurend vasthouden. Opvallend was in het geheel van deze vertolking de duidelijke articula tie van Schuberts melodische taal, die en kele keren een eigenaardige welsprekend heid kreeg. Een goede vertolking herkent rnen steeds daaraan, dat juist in de rusten, de leegtes in de klank, de knooppunten van de spanning liggen. De avond werd besloten met een mooi gespeelde „Sarabande" van Bach in passen de aansluiting op de slotfuga van Franck's werk. De bekende Tango van Albeniz, met eigen uitweidingen van de concertge ver versierd, was daarna een enigszins overbodige en dus storende tierelantijn. SAS BUNGE De 35-jarige levensverzekeringsinspec teur J. M. Uijting, die maandagavond op de hoek van de Teylerstraat en de Van Berensteijnstraat in volle vaart met zijn motor tegen een auto aanbotste en in zorg wekkende toestand naar de Mariastichting was overgebracht, is donderdag aan zijn verwondingen overleden. Hij was gehuwd en had drie kinderen. Met ingang van 1 juli jongstleden heb ben B. en W. van Heemstede de heer C. Büthker benoemd tot opvolger van de on langs overleden commandant van de Heemsteedse brandweer; de heer Jac. Roest. De heer Büthker is technisch hoofd ambtenaar aan Openbare Werken en was voorheen onder-commandant van het brandweerkorps. Deze benoeming ging vergezeld van de bevorderingen van de heren Th. Duindam tot onder-comman dant en W. van Eem tot brandmeester. De heer Büthker is in 1898 te Haaidem geboren en kwam in 1922 bij Openbare Werken te Heemstede in dienst als op zichter; waar hij na diverse rangen door lopen te hebben ten slotte in zijn huidige functie werd be noemd. In 1946 meldde de heer Büthker zich bij het brandweerkorps, waarvoor hij in Haarlem werd opge leid en het rijks diploma brandwacht tweede klasse be haalde. Deze cursus leek hem belangrijk genoeg om bij zijn komst in Heemstede het gehele korps met succes te animeren dit voorbeeld te volgen. Na eerst enige jaren brandmeester te zijn geweest, werd de heer Büthker in 1951 tot onder-commandant bevorderd. Bij de komst van de heer Büthker be schikte de Heemsteedse brandweer uiter aard nog niet over het moderne materiaal van thans en was men onder meer aan gewezen op de oude magirus-spuit, met een capaciteit van duizend liter water per minuut en een opvoerhoogte van zestig meter. Deze open wagen dateerde nog van 1925 en kon slechts zes spuiten van water voorzien. In 1948 werd de nieuwe brandspuit in gebruik genomen; een gesloten auto op DAF-chassis met een vrijwel verdubbel de capaciteit. Namelijk vierentwintighon derd liter water per minuut, voldoende voor twaalf stralen met een opvoerhoogte van tachtig meter. De noodzaak tot deze aanschaffing was kort tevoren nog be wezen door de grote brand in de villa'van mevrouw Schwartz aan de Van Merlen- laan. Ook het personeel was onderwijl uitge breid; niet alleen omdat de steeds groeien de gemeente deze versterking wenselijk maakte, maar ook om de B.B. naar be horen te kunnen assisteren. Aldus bestaat het huidige korps uit vierentwintig brand weerlieden. waaronder drie hoofdbrand- wachts, twee brandmeesters, de onder commandant en de commandant. De heer Büthker heeft in Heemstede reeds diverse grote branden helpen bestrijden; waar onder de reeds genoemde aan de Van Merlenlaan, de brand in de St. Bavokerk Donderdagavond is in een buitengewone raadsvergadering het plotseling verschei den van wethouder K. Enthoven herdacht. De voltallige raad en de naaste familie leden waren aanwezig, alsmede het ge- meentepersoneel, benevens ir. E. A. Bier drager, directeur van Openbare Werken te Heemstede, de heer J. Schippers, directeur van de Heemsteedse Sportparken en de nieuw benoemde Heemsteedse brandweer commandant, de heer C. Büthker. De burgemeester, de heer D. van der Hoop van Slochteren, die met zijn echtgenote juist van een korte buitenland se reis was teruggekeerd, toonde zich in zijn herdenkingstoespraak zeer onder de indruk. De burgemeester gaf een korte levens beschrijving van de thans overledene; hij DE KRACHTIGE WESTELIJKE WIND, die gisteren langs de Nederlandse kust woedde, heeft dit keer geen schepen in moeilijkheden gebracht. Maar aannemer J. Stolk uit Driehuis, die in opdracht van Rijkswaterstaat de onderhoudswerkzaam heden uitvoert aan de pieren te IJmuiden, zal deze vijfde juli nog lang heugen. Want op het moment, dat hij de huwelijksplechtigheid van zijn zoon bijwoonde, namen de hoge zeeën, die op de Zuidpier stuk sloegen en er over heen liepen, een zware vracht auto van zi[jn aannemersbedrijf op de kop van de pier op en namen deze mee in de diepte. Een watertankwagen, die ook op de kop van de pier stond, bleef behouden, maar met de auto ging veel materiaal, zoals speciekuipen en stenen verloren. Het aannemersbedrijf van de heer J. Stolk, waarvan dagelijks personeel op de pieren is aan te 'treffen om de stormschade uit de wintermaanden te herstellen en on derhoudswerkzaamheden uit te voeren, laat gewoonlijk in de nachten van de zo mermaanden al het materiaal op de pier achter, 's Morgens vroeg is dan alle mate riaal bij de hand, want het is geen doen om elke dag over een afstand van ander halve km het materiaal weer in het duin of op het strand te brengen. Bovendien zal men toch zeker in een maand als juli geen stormweer meer verwachten. Twee man naar de kop Toen de arbeiders donderdagmorgen bij de voet van de Zuidpier aankwamen bleek al duidelijk dat er van werken niet veel kon komen. Hoge watersluiers schoten over de pier en bij de lichtmast op de kop van de pier stak als een schim de water tankwagen boven alles uit. Twee personeelsleden van het aanne mersbedrijf. de heren Koers en Mantje uit IJmuiden, besloten daarop om met een Dodgevrachtwagen te trachten de tankwa gen te behouden en op het strand terug te brengen. Zij reden in het stormweer te gen tien uur gistermorgen de pier op, ter wijl de wagen al telkens door overschie tende zeeën werden getroffen. De heren Koers en Mantje slaagden er in de kop van de pier te bereiken en wisten het zelfs klaargespeeld te krijgen om de watertankwagen aan de vrachtauto vast te koppelen Motor sloeg af Toen sloeg de motor van de vrachtwa gen af en deze was door de twee mannen niet meer op gang te brengen. Zij moesten omstreeks kwart over tien het besluit nemen lopend terug te keren naar het strand en de vrachtauto en de tank wagen achter te laten. Met geen enkele droge draad aan het lijf kwamen zij op het strand terug, waar de heer Stolk zeer ver heugd was zijn mensen terug te zien. In zee gezet Met spanning zijn daarna bij het opko men van de vloed en het aanwakkeren van de storm de bewegingen van de vrachtauto en de aanhangwagen gevolgd. De wagens zijn vrij spoedig van elkaar los geraakt, want tegen de middag waren op de pier twee grijze stippen te zien op enige af stand van elkaar. Na half twee dacht men de wagens be houden te hebben. De eb begon en de watersluiers over de pier namen in aantal en grootte af Maar om twee minuten voor twee sloeg een grote golf over de Zuidpier en werd de vrachtwagen, die al tegen het hek werk was aangedrukt, van de pier af in zee gesmeien. De minder zware tank wagen bleef tegen het hek rusten en werd behouden. Twee uit de bunker Ook twee personen van Rijkswaterstaat, die bezig waren in de meetbunker van Rijkswaterstaat op de kop van de Zuidpier moeten gistermorgen nog enige angstige momenten hebben meegemaakt. Zij waren werkzaam in de bunker, toen de storm in felheid toenam en het niet meer mogelijk bleek over de pier naar het strand te ko men. Een sleepboot heeft beide mannen uit hun positie bevrijd. had in het jaar dat hij met hem mocht samenwerken herhaaldelijk opgemerkt, dat achter de schijnbaar nuchtere zakenman toch ook een diepe bewogenheid met de moeilijkheden van anderen schuilgaan, tegelijk met een bereidheid alles te doen voor de gemeente en de bewoners wat goed en nuttig is. Hij zal zowel aan de raads tafel als in de vergaderingen van B. en W zeer worden gemist. Daarna wendde de burgemeester zich tot de familie en de leden van het personeel van het bedi-ijf waarvan de heer Enthoven de oudste firmant was. Hij kwalificeerde de overleden als een echte pater familias. wie het wel wee van zijn grote familie zeer ter harte ging. Ook hier zal zijn heen gaan zeer worden gemist. Echter, zo be sloot de burgemeester, God slaat niet al leen, maar Hij troost ook en 'daarom zullen wij met al onze zorgen en leed steeds bij Hem een toevlucht kunnen vinden, ook als het er om gaat dit v ;rlies te dragen. Staande namen de aanwezigen daarna een minuut stilte in acht. waarop vervol gens wethouder J. F. van Lierop het woord nam. Deze wilde,, na de rede van de burgemeester alleen maar zeggen, dat hij in de jaren van samenwerking een vriend geworden was van wethouder Enthoven en daarom vas het zijn vriendenwens, dat God hem de eeuwige rust zou mogen schenken. De heer H. C. B r e e k sprak namens de K.V.P.-fractie een woord van deel neming en herinnerde er aan, dat hij gelijk met de heer Enthoven lid van de raad is geworden en wel in 1946. Ook als zijn naaste medewerker in het bedrijf had hij veel met hem te maken en talloos zijn de gesprekken buiten de gemeenteraad ge weest over gemeentelijke aangelegen heden. Op de morgen van zijn sterfdag werd nog gesproken over de mogelijkheid om wat meer te doen aan de bouw van arbeiderswoningen en te zoeken naar de aankoop van geschikte terreinen voor dit doel. Spreker huldigde zijn nagedachtenis vooral als het gold het onderwijs en de fi nanciën, want als straks de uitbreiding van de openbare school is voltooid en de beide kleuterscholen er zijn, is dat mede het werk van r'e heer Enthoven. Zijn hele leven en werken waren dynamisch in de volle zin van het woord. De heer Breek eindigde zijn toespraak eeneens met de hoop uit te spreken, dat God hem, die zoveel voor de gemeenschap gedaan heeft, thans de eeuwige rust zal geven. In de r.k.-kerk te Zandvoort zal het jeugdzangkoor „Les petits chanteurs de l'Ile de France" dinsdagavond om half ne gen een concert komen geven. Uitgevoerd zullen worden Het Kyrië van Du Caurroy, uit de begrafenismis van de Franse koningen, het slotkoor uit de Jo hannes Passie van Joh. Seb. Bach, het Ave verum van Mozart, het Alleluia uit het oratorium „Judas Maccabeus" van Handel, de Hymne van Sérapion van R. P. Martin en het Agnus Dei van Lassus. Deze Franse zangertjes zijn afkomstig uit de buurten in Parijs, waarin Abbé Pierre werkt Zij steu nen met deze concerten het werk onder de Parijse massajeugd. De toegang is vrij, doch na afloop zal een collecte voor bovengenoemd doel wor den gehouden. aan de Herenweg en die van vrij recente datum op het. buiten „Ipenrode" van de familie Enschedé, eveneens aan de Heren weg. De nieuwe commandant heeft zijn func tie met enthousiasme aanvaard; in de overtuiging dat hij een uitstekend ge oefend brandweerkorps onder zijn bevelen gekregen heeft, waarvan de voorbeeldige onderlinge geest een der belangrijkste fac toren betekent. Het jaarlijkse uitstapje van de Heem steedse bejaarden werd donderdag nu eens niet door stralend zomerweer opgefleurd, ofschoon de „najaarsstormen" en striemen de regenvlagen evenmin in staat zijn ge weest de vreugde enigermate te bederven. Vandaar dat de elf bussen toch ruim vier honderdvijftig opgewekte passagiers ver voerden, die omstreeks half tien van het vertrekpunt bij de Haven af in de gebrui kelijke vrolijke stemming een begin maak ten met hun reeds lang verbeide uitstapje naar Valkeveen. Na in het verversingshuis van 't wandelbos „Groenendaal" „fourage" te hebben ingeladen welke hier reeds vroeg in de morgen door een aantal vrien delijke dames in gereedheid was gebracht arriveerde de lange stoet autobussen tegen 11 uur op Schiphol, waar het eerste kopje koffie met gebak werd aangeboden. Daarvoor hadden de dames reeds een cor sage met een zakje versnaperingen en de heren enige sigaren ontvangen. Het ver blijf op Schiphol werd besloten met een rondrit der bussen over het vliegveld, waarbij een aantal gidsen de bijzonder heden verklaarde. Het doel van de reis was Valkeveen,maar omdat hier bij aankomst bleek dat storm en regen niet wijken wilden, werden de lunchpaketten in het restaurant uitgereikt. Verpozen in de open lucht was aldus uit gesloten, zodat de organisatoren zich on verwijld met het Minerva-theater te Heem stede in verbinding stelden, om de moge lijkheid te bespreken onmiddellijk terug te keren en het gezelschap hier een filmvoor stelling aan te bieden. De directie van het theater verklaarde zich direct tot iedere medewerking bereid en had reeds een programma samengesteld; toen bleek dat men de bejaarden na afloop daarvan niet meer naar „Groenendaal" zou kunnen ver voeren. De bussen waren namelijk gechar terd van de N.Z.H.V.M., onder voorwaarde dat deze na half vijf weer ter beschikking gesteld zouden worden, omdat zij daarna voor de stadslijnen waren bestemd. Ter compensatie van het verblijf in Valkeveen heeft men het gezelschap daarop nog een grote rondrit door het Gooi en Hilversum aangeboden, hetgeen door allen bijzonder op prijs werd gesteld. Aldus kon het schema gehandhaafd blij ven en arriveerde men tijdig in het verver singshuis van „Groenendaal", waar het uit stekend verzorgde diner met aperitief reeds wachtte. Het werd besloten met een dessert van slagroom met aardbeien, aangeboden door de gezamenlijke Heemsteedse groen ten- en fruithandelaren. Ook de exploitan ten van het verversingshuis, de heren Uitendaal, voegden hieraan het traditioneel geworden kopje koffie toe. Na afloop van het diner, dat in een bijzonder geanimeerde stemming genoten werd. heeft een twin tigtal particuliere autobezitters de bejaar den naar hun plaats van bestemming ge bracht. Het comité betuigt zijn grote erkentelijk heid aan de Heemsteedse zakenlieden, die weer zo spontaan diverse versnaperingen hebben aangeboden. Deze dankbaarheid geldt in niet mindere mate de vele ingeze tenen, die door hun ruiftie bijdragen deze geslaagde dag weer mede mogelijk maak ten. De 28-jarige vertegenwoordiger J. S. uit Kerkrade heeft voor de vakantiekamer van de Maastrichtse rechtbank terecht gestaan wegens oplichting en handelen in strijd met zim ambtplicht. Hij zou op 22 februari van dit jaar een te Heerlen wonende dame W. A P. het verhaal hebben opgedist, dat mevrouw L. van M. te Heerlen in de buurt van de Caumerbeeklaan was ondergedoken fdeze dame is bekend uit de zaak-Anneke Beekman) en dat voor de regeling van dit onderduiken een bedrag van 500,nodig was. Dat geld zou na een week worden terugbetaald. Mevrouw P. gaf het geld aan de verdachte, die het echter ten eigen bate zou hebben aangewend. Verder zou de verdachte, toen hij als klerk bij de gemeente Heerlen de functie vah controleur bij de dienst huisvesting vervulde, van twee heren in Heerlen ieder I 300 hebben aangenomen onder toezegging dat hij dan op korte termijn zou zorgen voor toewijzing van woonruimte. De ver dachte had daartoe natuurlijk geen enkele bevoegdheid. Voor de rechtbank bekende de verdachte schuld aan de ten laste gelegde feiten. Rekening houdende met een psychia trisch rapport dat tot verminderde toe rekeningsvatbaarheid concludeerde, vroeg de officier veroordeling tot acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk en toezicht van reclassering en psychiater. De uitspraak is op 19 juli. BINNENLAND Architectenprüsvraag. Geen van de op de studieprijsvraag van het vakblad „Misset's Bouwwereld" ingezonden ontwerpen, met onderwerp „koffiehuis met restaurant aan waterkant", is in aanmerking gekomen voor de eerste prijs. Er werden twee tweede prij zen toegekend aan F. Smidt te Berlikum en A. M. Dekker te Assen. Een derde prijs kreeg J. Rensen te Amsterdam. Buitengewoon pensioen. In het Staats- blr 1 is thans afgekondigd de wet van 24 mei toJ. wijziging van de wet buitengewoon pen sioen zeelieden-oorlogsslachtoffers. Deze wet zal op 1 Oktober in werking treden. Dodelijk ongeluk. Te Musselkanaal is het tienjarig dochtertje van de familie V., dat met haar anderhalf-jarig broertje achterop haar rijwiel over de weg fietste ten val ge komen, juist toen een bestelauto passeerde. Het jongetje viel van de fiets voor de auto en werd gedood. Het meisje liep een arm- fractuur op. Zij is naar het Diaconessenhuis te Emmen vervoerd. Ilalve ton verduisterd. Het gerechtshof In Den Haag heeft de kassier-boekhouder J. van R. uit Oegstgeest veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar. Van R. was ten laste gelegd dat hij door middel van valse vrachtbrieven en remboursementen f38.000 en door het niet boeken van betalingen f 12.000 had verduisterd. Tegen de veroor deling tot drie jaar door de rechtbank was Van R. in beroep gekomen. Internationaal telexverkeer. Van 18 juni af kunnen telexabonnées in Frankfort aan de Mair en van 25 juni af die in Düsseldorf de op de automatische telegraafcentrale te Amsterdam aangesloten Nederlandse abon nees geheel langs automatische weg bereiken. Hiermee is tussen deze groepen telex- abonneés volledige automatische verkeers afwikkeling in beide richtingen mogelijk ge worden. Op dak knie gebroken. Een 21-jarige schildersknecht, die aan het werk was op het dak van een huis aan de Van Marumstraat in Den Haag, struikelde waarbij hij zijn linkerknieschijf brak. De man viel in de dakgoot en wist door roepen de aandacht te trekken. Een dokter klom in de goot en spalkte het been. Daar het onmogelijk was de man door het nauwe dakraam naar binnen te krijgen, werd de brandweer gewaar schuwd. Deze verscheen met een uitschuif- bare ladder, waaraan de brancard waarop de gewonde lag, werd bevestigd. Op deze wijze werd de m-n naar beneden gehaald. E.B.U.-tekort in juni. De Nederlandse Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings-Unie deel nemende landen voor Nederland in juni 1956 een tekort van f 149.009.400 heeft opgeleverd. Aan rente voor het eerste half jaar van 1956 over de vordering op de E.B.U. ontvangt Nederland f8.561.400 zodat het tekört over juni per saldo f 140.448.000 bedraagt. Burgemeesters. Tot burgemeester der gemeente Obdam is benoemd de heer B. E. L. Laoüt thans secretaris der gemeente Span broek en Opmeer. Hij behoort tot de K.V.P. Tot burgemeester der gemeente Slochteren is benoemd de heer H. Tuin, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente F:nsterwolde. De heer Tuin behoort tot de P. v. d. A. COOOCOOCOOCOOCG Wanneer het carillon van de oude Bavo over Haarlem klinkt, zal menigeen het verlangen voelen om ook eens te zien hoe de beiaardier, hoog in zijn toren, de klokken bespeelt. De stadsbeiaardier Arie Peters, die figuurlijk gesproken zijn klokkenspel aan het hart koestert en elk blijk van belangstelling voor zijn instrument met vreugde begroet, wil gaarne aan dit verlangen voldoen - door van tijd tot tijd met kleine groepen van belangstellenden de toren te beklimmen en uitleg te geven. Een eerste excursie zal gehouden worden op maandagavond 16 juli om 19 uur. Zij, die aan een vol gende excursie wensen deel te nemen, kunnen zich hiervoor opgeven aan de b' kosterij van de Grote Kerk, Oude Groenmarkt 23 en ontvangen tijdig 8 schriftelijk bericht over datum en uur 8 waarop zij aan een excursie kunnen f, deelnemen. 3ccco303coccooocoa»oocoocoocooooooooc««coooc»oo<xcoooo Plechtigheid in West-Belijn BERLIJN (DPA). - Het in het westelijk stadsdeel gelegen gebouw van de Oost- Berlijnse radio is donderdag door de Rus sen aan de Westberlijnse autoriteiten over gedragen. In 1952 hebben de Britten een versperring rondom het gebouw aange bracht. zodat het niet meer door de Oost- berlijnse radio kon worden gebruikt. Ja renlang zijn enkele Rusische wachtposten de enige bewoners geweest. Deze zijn nu teruggetrokken. Aan de overdracht van het gebouw is door de Sovjets geen enkele voorwaarde verbonden. Naar U.P. meldt, hebben de Russen tij dens de plechtigheid van de overdracht aangekondigd, dat zij voortaan, evenals de westelijke bezettingsmogendheden. waar nemers naar de zittingen van het Westber lijnse parlement zullen zenden. Er is een nieuwe serie foto's gepubli ceerd van de 24-jarige prinses Astrid van Noorwegen. Hier ziet men de prin ses met haar lievelingshond op het balkon van de woning in Skaugum, enige kilometers ten noorden van Oslo, waar zij en haar vader, kroonprins Olaf, de zomermaanden doorbrengen. 3-3% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl Petroleum A'dam Rubber Ho!]. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 917/ib 94'3/,fl 257 336 247 328% 415 305 291% 178 414% 824% 810 100 181 175 292 117% 133% 234 198'% 212% 222% 72% 151% 57»/,., 45% 82 43 Openings koersen 915/,e 94 259 337 247 328 410 305 293 178 418 310 848 836 100 184% 177 292 117% 135 234% 198% 212% 222% 73% 155 58 <4 45% 83% 43 i. 4

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7