PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR „Ouders medeverantwoordelijk voor programmakeuze in huiskamer" Fa. B. ENGELENBERG Kapitaalsschaarste en stijgende consumptie Wereldnieuws De kinderen en de televisie De radio geeft dinsdag Toch ió het zo 2 Rede van AVRO-voorzitter op jaarvergadering T.V. en gezinsleven OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Tegen reclame-T.V. Tevreden Nieuwe luisterspelstudio Repertoire voor komende seizoen vastgesteld Jongen bij Castricum in zee verdronken Luchtverdedigingsoefening laagvliegende vliegtuigen Geen alcohol in Bondsdag na negen uur 's avonds Effecten- en Geldmarkt Kerkelijk Nieuws KIP VOOR EI? MAANDAG 9 JULI 1956 De voorzitter van de Algemene vereni ging „Radio Omroep", jhr. Th. Röell, heeft op de zaterdagmiddag in 's Hertogenbosch gehouden jaarvergadering van deze ver eniging, een rede gehouden, waarin hij zich vooral met de televisieproblemen heeft bezig gehouden, vraagstukken welke dooi de opstellers van de Avro-statuten reeds in 1927 werden voorzien. Daarin immers wordt ook over de „beeldinhoud" der uit zendingen gesproken. „Men mag wel vaststellen", aldus jhr. Röell, „dat het televisietoestel een ingrij pender plaats inneemt in het huisgezin dan de radio." „Het valt dan ook niet te verwonderen dat van verschillende zijden stemmen zijn opgegaan, die ernstig waarschuwden tegen het nieuwe medium; soms zelfs aandron gen de televisie in ons land niet toe te laten." Spreker achtte dit echter struis vogelpolitiek. Spreker had de overtuiging dat de regering ajle moeite en inspanning heeft getroost om binnen zo kort mogelijke tijd het gehele land van een goede televisie ontvangst te voorzien. Men mag echter niet vergeten dat met de bouw van deze zen ders werkelijk enorme kosten gemoeid zijn; dat het veel tijd kost het bedienend perso neel op te leiden, terwijl de zenderbouw op zichzelf ook een tijdrovende affaire is, ook al zijn daarbij moderne methodes van be tonconstructie gevolgd. Hij had de stel lige verwachting dat tegen het einde van het volgend jaar heel Nederland van een goede televisie-ontvangst verzekerd kan zijn. Met des te groter zorg constateerde jhr. Röell dat de regering door een onvol doende financiering de ontwikkeling van de televisie belemmert. Hij aarzelde niet te stellen dat de huidige zendtijd onvoldoende is en dat de beperkte uitzendingen vooralsnog velen ervan zal weerhouden een televisietoestel aan te schaffen. Dit zal tot gevolg hebben dat de uit de kijkgelden voortvloeiende inkom sten niet die omvang zullen hebben, die voor een behoorlijke financiering van de televisie noodzakelijk is. De Avrovoorzitter sprak de hoop uit dat de nieuwe regering een open oog zal heb ben voor de rechtvaardige verlangens van de Nederlandse Televisie Stichting. De verzorging van de televisieprogram ma's brengt grote verantwoordelijkheden mèt zich mede. Het uitgezonden beeld wordt immers in de eigen sfeer van de huiskamer ontvangen en daarmede dient men rekening te houden. Toch meende spreker deze verantwoordelijkheid in een bepaald aspect met anderen te delen. Het is namelijk zijn overtuiging dat de Neder landse ouders zich over het algemeen vol doende bewust zijn van hun taak als op voeders. En jhr. Röell zag niet in waarom men de kinderen, die men toch ook niet naar iedere film of toneelstuk laat gaan, ook bij de televisie niet bepaalde aanwij zingen zou kunnen geven. Men kan als ouder steeds de programma-opgave vooraf doornemen. Ën mocht zich dan al eens in bijvoorbeeld een toneelstuk een situatie ADVERTENTIE Doclstraat 59 - Haarlem Tel. 15252 Polijstwas „COMMANDANT" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Twee piano's. 11.30 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.15 Regeringsuitzending: Landbouwrubriek scha de door late nachtvorst. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Platen, 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Theaterorkest en soliste. 13.55 Koersen. 14.00 Jeugdkoor en -orkest. 14.50 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Dr. H. Feriz: Oude kunst in Middel-Amerika. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Voor de jeugd. 19.20 Lichte muziek. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.55 Radiojournaal. 21.05 Omroep-orkest en solist. 22.10 Klaver Vier, hoorspeL 22.45 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en New York Calling. 23.20 Actuali teiten of platen. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Pla ten. 14.00 ^Metropole-orkest. (Tussen 15.00 en 18.00 Reportage van de Ronde van Frank rijk). 14.40 Limburgs symfonisch orkest en soliste. 15.40 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regerings uitzending. Plantengroei op de ABC-eilanden. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Reportage van de Ronde van Frankrijk. 18.35 Dansmuizek. 19.00 iNeuws. 19.10 Platen. 18.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.10 Reportage van de Ronde van Frankrijk. 20.20 Actualiteiten, 20.35 De gewone man, 20.40 Kamerkoor. 21.15 Platen. 21.35 Platen, 21.50 Kamerorkest en soliste. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1514.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.30 Journaal en weerbericht. 20.45 Filrn- porgramma. 22.15—22.30 Eurovsie: Filmover zicht van de Ronde van Frankrijk. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Walsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 14.30 Kamermuziek. 15.00 en 15.30 Platen. 16.02 Lichte muziek. 16.30 Platen. (Om 17.00 Reportage van de Ronde van Frankrijk). 17.00 Nieuws. 17.10 Vrolijke muziek. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19,40 Idem. 19.50 Beroepsbelangen voor de Middenstand. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. voordoen welke op het eerste gezicht voor jongeren niet zo geschikt lijkt, biedt dit de ouders dan niet dikwijls een goede aan leiding daarna eens met de kinderen het geziene te bespreken en de uitleg en het oordeel eraan te verbinden dat voortkomt uit de sfeer, waarin de ouders de kinderen willen zien opgroeien?, zo vroeg spreker zich af, die zei ook als vader van een gezin met kinderen te spreken. Enerzijds meende hij dat de Nederlandse programma's altijd een karakter dragen dat moreel en ethisch verantwoord is; ander zijds had hij voldoende vertrouwen in het opvoedkundig inzicht van de ouders. Over de commerciële televisie zei spre ker: „Van de zijde van de A.V.R.O. is reeds eerder naar voren gebracht dat wij in principe tegen de toelating van commer ciële televisie gekant zijn. En deze houding houdt nauw verband met hetgeen ik eerder zei over de verantwoordelijkheid van hen, die televisieprogramma's verzorgen. De adverteerder heeft er het grootste belang bij en is dan ook slechts bereid aanzien lijke bedragen voor de advertenties te be talen indien hij er zeker van is dat hij een zo groot mogelijk aantal televisiekijkers bereikt. Dit is een economisch gezien volkomen terecht standpunt van de adver teerders. Maar juist hierin ook schuilt het grote gevaar van reclame in de televisie. Alle statistieken wijzen namelijk uit dat men het grootste aantal kijkers heeft bij de z.g. amusementsprogramma's. Er wordt dan ook wel gesproken over de ongunstige in vloed die de adverteerders op een dergelijk televisiesysteem hebben. Ik geloof zeker dat men dit de adverteer ders niet euvel mag duiden. Zij handelen uit een welbegrepen economisch motief. Maar wel meen ik dat alles in het werk moet worden gesteld om deze invloed bui ten de televisie te houden, daar het aan brengen van een juiste en verantwoorde verhouding in de verschillende programma onderdelen voor een commerciële televisie de grootste moeilijkheden oplevert en dik wijls zelfs onmogelijk is," zo besloot jhr. Röell zijn uiteenzettingen over de televisie. Jhr. Röell toonde zich tevreden over de Avro-programma's en geloofde uiteraard, dat zijn omroep door zijn „algemeenheid" een belangrijke taak vervult. Tenslotte deelde hij mede, dat de drie hoogleraren, die zich indertijd bereid had den verklaard te adviseren omtrent een hechtere verenigingsstructuur, thans ont- werp-statuten hebben opgesteld. De gestel de vraag toch betreft in de eerste plaats het probleem hoe het machtsevenwicht tussen bestuur en leden behoort te worden gevonden. Deze ontwerp-statuten worden door het bestuur op hun bruikbaarheid bestudeerd, een studie welke zeer tijdrovend is en veel onderling overleg noodzakelijk maakt. Reeds nu kon jhr. Röell meedelen dat een vergelijking tussen het ontwerp van de hoogleraren met de bestaande statuten geenszins overtuigend dB noodzakelijkheid van wijziging heeft 37 Na de openingsrede door de voorzitter en de behandeling van enkele huishoudelijke agendapunten, bracht de directeur van het omroepbedrijf, de heer D. Repko, zijn jaar verslag uit. Daarin deed hij mededeling van de zeer gunstige financiële positie, waarin de Avro zich bevindt en van een plan om binnen enkele jaren te komen tot een nieuwe hoorspelstudio, welke een be drag van drie a vier ton zal gaan vergen. Met meer bezorgdheid sprak de directeur over de financiële toestand van de Neder landse Radio Unie. De inkomsten van deze instelling blijven ^)er luisteraar constant, terwijl het aantal luisteraars slechts met vier tot vijf procent per jaar oploopt, een stijging die bij lange niet tegen de kosten verhoging is opgewassen. Spreker achtte financiering door het rijk dringend nodig. De klachten over de slechte ontvangst van de middengolf in de randgebieden zijn niet te ondervangen. Slechts een net van F.M.- zenders kan hier uitkomst bieden en zal dit ook binnen afzienbare tijd doen. Na stil te hebben gestaan bij klachten over de programma-indeling, die hij aan de hand van statistiekcijfers weerlegde, gaf de directeur een overzicht van de belang rijkste etherevenementen van het afgelopen jaar. De vergadering'hechtte haar goed keuring aan de aankoop van een pand aan de 's Gravenlandseweg te Hilversum voor een bedrag van circa 100.000 ten behoeve van de uitbreiding van het gebouwencom plex voor de toekomstige hoorspelafdeling. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Nederlands Toneelgezelsc/tap" De stichting „Nederlands Toneelgezel schap," onder dagelijkse artistieke leiding van de heren Louis Borel, Frits van Dijk en Guus Hermus, heeft het repertoire voor het komende seizoen bekendgemaakt. Het nieuwe gezelschap zal uit achttien dames en eenentwintig heren bestaan. Als nieuwe stukken zullen ten tonele worden gebracht: „Detective Story" van Sidney Kingsley, „Schrompelkopjes" van Max Regnier, „Moederdag" van André Birabeau, „Adorable Julia" van Somerset Maugham/ Sauvajon en „Soledad" van Colette Audry. Twee stukken komen in reprise voor het voetlicht, namelijk „Zeeman, pas op" van Philip King en Falkland L. Cary en „Lieve schim" van Jacques Deval. Verder zal nog een keuze worden ge maakt uit: „Smakelijk eten" van George Laporte, „De eeuwige echtgenoot" van Dostojevskv/Jacques Mauclair, „Gewetens zaak" van Sigmund Miller, „Duo" van Co- lette en Geraldy, „De vrouw-met het rode haar" van Sam Locke en Paul Roberts en „Don Carlos" van Schiller. De zee heeft zondag rouw gebracht in een Amsterdams gezin. De zestienjarige A. S. begaf zich omstreeks kwart voor twee bij Castricum in het water, vergezeld van zijn twee vrienden, de 17-jarige M. J. S. en de even oude J. F. M. R. De jongelui waren ongeveer 250 meter in zee toen zij in een mui terecht kwamen. An- thonius S. werd de diepte ingezogen en kwam niet meer boven water. Zijn vrien den wisten zich met grote moeite uit de mui te redden en voor hen was het een geluk dat zij door leden van de Castri- cumse Reddings Brigade „De Strand- lopers", die zich terstond met de redding boot naar de jongens hadden begeven, werden opgepikt. M. J. S. bleek bewuste loos te zijn en evenals zijn vriend werd hij naar het gebouwtje van de EHBO-vereni- ging CITO gebracht, waar men er in slaagde de jongen weer bij te brengen. Later hebben nog enige leden van de CRB zich met een reddinglijn ongeveer 450 meter in zee gewaagd doch deze speur tocht leverde niets op. Een IJmuidense vis ser, die met een sleepnet langs de kust viste, heeft geruime tijd op de plaats ge varen waar de jongen verdronk, doch ook dat leverde niets op. Op 10, 11 en 12 juli zal in ons land de luchtvei'dedigingsoefening „rat trap" ge houden worden. Daarbij moet rekening worden gehouden met het lawaai van laag vliegende vliegtuigen op de volgende tij den: 10 juli 18.30 tot 20.30 uur; 11 juli 5.30 tot 7.30 uur en 18.30 tot 20.30 uur; 12 juli 5.30 tot 12 uur. De bedoeling van „rat trap", waaraan vliegtuigen van de Royal Air Force uit En geland en Duitsland en van de Koninklijke Luchtmacht deelnemen, is de luchtwacht dienst de nodige geoefenheid te geven in het waarschuwen voor vliegtuigen die op lage hoogte naderen. Radar is als waar schuwingssysteem tegen deze vliegtuigen niet te gebruiken. Oefeningen als „rat trap" r zijn van tijd, tot tijd.'nodig--om;-derr-kicht-* wachtdienst pp peil te houden. -Voor' Néder land is dë mimmum/Mregnaog te vastgesteld op 1000 voet (ongeveer 300 meter). De opdracht is gegeven, bij deze oefening zo veel mogelijk de bewoonde oor den te vermijden. (Van onze correspondent in W.-Duitsland) In het Bundeshaus, het West-Duitse parlementsgebouw aan de Rijn in Bonn, is op het ogenblik een woordenwisseling over het gebruik van alcohol aan de gang. Tal van leden van de Bondsdag, niet alleen heren maar ook dames, zijn er hoogst ver ontwaardigd over, dat de voorzitter van dit lichaam, dr. Gerstenmaier, heeft be paald, dat op zittingsdagen na negen uur 's avonds geen sterke drank in het restau rant van het Bundeshaus meer mag wor den geserveerd. Gerstenmaier heeft dat verbod uitgevaardigd, omdat hij wilde voorkomen, dat de gemoederen van de af gevaardigden, nadat zij urenlang gedeli bereerd hadden, door die sterke drank nog meer verhit zouden worden, waardoor de taal van de diverse partijen in de ver gaderzaal wel eens wat al te scherp en fel zou kunnen worden. Een vrouwelijk lid van de Bondsdag be weert thans, dat Gerstenmaiers verbod tegen de bepalingen van de grondwet in druist. Zij kwam met juridische bewijzen aandragen, die haar man, officier van justitie, voor haar bijeen had gebracht. Ook andere Bondsdag-leden hebben zich al misprijzend over deze kwestie uitgela ten. Tegenwoordig kan men tegen negen uur 's avonds in het Bundeshaus-restaurant zien hoe verscheidene afgevaardigden nog gauw een paar glaasjes naar binnen ko men slaan. Een paar leden van de Bonds dag hebben al verklaard, dat zij zich nu direct tot Bondskanselier Adenauer wil len wenden. Het voornaamste kenmerk van de fond senhandel gedurende de laatste maanden en weken is wel de sterk verminderde activiteit op de aandelenmarkt zqwel te Amsterdam als op de New Yorkse effec tenbeurs. Ten onzent is de omzet in aan delen, welke in het eerste halfjaar van 1955 rond f 420 miljoen bedroeg, in de eerste helft van het lopende jaar tot f 269 miljoen teruggegaan, dus ongeveer 35 pet. Ook in Amerikaanse aandelen en certifi caten is heel wat minder omgegaan dan het vorig jaar. In zoverre is dit een gun stig verschijnsel als er uit blijkt dat van een grote verkoopsdrang hier noch in de VS sprake is, hetgeen ook tot uitdrukking komt in de betrekkelijke stabiliteit van het koersniveau IN New York is het indexcijfer voor in dustriële aandelen sinds de tweede teleur stelling inzake Eisenhower's gezondheid begin juni, zelfs weer met een twintigtal punten gestegen. Op 8 juni was het cijfer 475, terwijl wij dit schrijven is het ruim 495 nog slechts rond 25 punten beneden de hoogste stand van dit jaar en 7 punten hoger dan de hoogste stand voor 1955. In Amsterdam is het algemeen indexcijfer voor de aandelen, dat op 7 mei met 238.17 zijn hoogste stand voor dit jaar bereikte, op 14 februari tot 204.17 gedaald, maar na enkele fluctuaties weer tot ongeveer 220 opgelopen en elke beursdag levert het be wijs dat er niet alleen weinig kopers zijn, maar dat de fondsenhouders merendeels, zoals men dat zegt, op hun stukken blijven zitten. Het feit dat ze gekocht en betaald zijn, vergemakkelijkt deze houding uiter aard, in tegenstelling met de toestand van voor de oorlog, toen in veel grotere om vang dan thans fondsen met geleend geld werden gekocht. Deze omstandigheid, welke ook voor de New Yorkse beurs geldt, is ook uit eên conjunctureel oogpunt van belang, omdat scherpe koersdalingen en grote verliezen op de effectenbeursen op vele sectoren van het bedrijfsleven terug slaan. Tal van verschijnselen zijn thans van dien aard, dat men geneigd is een afwach tende houding aan te nemen, hetgeen voor de beurzen een periode van sterk vermin derde bedrijvigheid betekent. De staalstaking Wat de New Yorkse beurs betreft, reeds een paar weken zat men in grote zorg over een dreigende staking in de Amerikaanse staalindustrie en met vele miljoenencijfers werd aangetoond welk een schade daaruit voor het Amerikaanse bedrijfsleven zou voortvloeien. De staking is thans een feit en volgens de berichten is de kans op een overeenstemming tussen de bedrijfsleiders en de werkgeversbonden voorshands nog gering. Toch is de New Yorkse beurs deze week al twee keer hoger afgekomen. Ten zij deze staking van lange duur is en op de andere bedrijven in de VS terugslaat, zoals thans reeds bij de spoorwegen het geval is, kan het gevolg van de stagnatie in de ijzer- en staalproduktie zijn, dat straks de prijzen belangrijk worden ver hoogd en de staalfabrieken een kans krij gen, hun schade in te lopen. De arbeiders in deze industrie moeten zich thans wel met een kleiner inkomen tevreden stellen, maar de kassen van de sociale fondsen in de VS zijn zo goed 'gevuld dat redelijke uitkeringen kunnen worden gedaan en ménig arbeider vindt deze gedwongen va kantie vermoedelijk nog niet eens zo'n zware beproeving. De leiders van de grote bedrijven achten van hun kant een ge voelige aderlating van de werkloosheids- kassen niet ongeschikt om de verhouding tussen de thans strijdende partijen, althans de positie van de werkgevers te verbete ren. Tenslotte zal men ook ditmaal wel weer tot een compromis komen, gelijk dit tot dusver het geval geweest is. Het feit dat de Amerikaanse regering zich nog af zijdig houdt, wijst er op dat men een spoedige overeenstemming niet uitgesloten acht en vooreerst geeen ernstige gevolgen voor de Amerikaanse economie vreest. Daar komt natuurlijk bij dat de Ameri kaanse industrie, als geheel genomen, wel een stootje kan verdragen. In het eerste kwartaal hebben 560 industriële onder nemingen een netto-winst behaald van 21/4 miljard dollar, hetgeen elf percent meer is dan in het overeenkomstige kwar taal van 1955 en een record in de geschie denis van de Amerikaanse industrie. Te meer is dit cijfer opvallend, omdat er ook de resultaten van de automobielindustrie in zijn begrepen, die haar winsten met on geveer 20 percent zag teruggaan. De be richten uit dit deel van de Amerikaanse industrie luiden thans weer wat gunstiger en er zijn optimisten, die aan een verdere bloei van het bedrijfsleven in de VS niet twijfelen. Hoe dit zij, voor de Amsterdamse beurs is het een tegenslag, dat de aankopen van Amerikaanse zijde, welke zo lange tijd een stimulans waren voor de koersbewe- ging, doorgaans uitblijven, wat niet weg neemt dat de stemming in Wallstreet ook hier de toon blijft aangeven. Als „Olies" een of meer dollars hoger afkomen, leeft men ook hier weer op een van een zelf standige koersontwikkeling is in Amster dam zelden sprake. Wat de situatie in ons land betreft is het 17. Toen de dampen van de ontploffing wat begonnen op te trekken bleek van Knutseleer's werkplaats niet veel meer over te zijn. Duizelig lagen Panda, de knutselaar en de veldwachter tussen de puinhopen. „Asjemenou mompelde de politieman, „w-wat is er eigenlijk g-ge- beurd?" „Je hebt een fles met mijn bij zondere brandstof aan diggelen gesmeten en dat was krachtig spul", antwoordde Knutseleer. „Nou, behoorlijk krachtig!", beaamde Panda, zich uit de rommel los makend. „Dat goedje is veel te ontplof baar; daar kun je ongelukken mee krij gen!" „Wel, in elk geval zijn al die rare apparaatjes nu kort en klein", bromde de veldwachter, „dat zal je leren, om met dat wetteloze geknutsel op te houden". „Laat die dienstklopper maar praten", zei Knutseleer, zodra de veldwachter was heengegaan. „We gaan sappig aan het werk, Panda. We bouwen het zaakje weer op en„Doe dat dan maar alleen", viel Panda hem in de rede, „ik heb OOK ge noeg van uw uitvindinkjes. Zoek maar een ander hulpje, maar ik ga!" Hij had zich echter nog niet ver verwijderd, toen hij een droef gesnik achter zich hoorde. Om kijkend zag hij, dat Knutseleer in tranen was uitgebarsten. „Niemand gelooft in mij", snikte de uitvinder, „niemand!" Dit vond Panda toch wel erg zielig en aarze lend keerde hij om. vermoedelijk vooral de krappe geldmarkt die een opleving van de beurshandel in de weg staat. Hel is wel zeker dat tal van voorgenomen emissies van aandelen wor den uitgesteld omdat men het klimaat van de beurs thans voor de uitgifte van nieuwe aandelen niet geschikt acht. Het feit dat de demissionaire minister van Financiën onlangs een verdere inkrimping van de kapitaalmarkt in uitzicht stelde, heeft na tuurlijk sterk de aandacht getrokken en de recente cijfers' inzake de positie van 's rijks schatkist wijzen er op dat de periode van de begrotingsoverschotten voor ons land voorbij is. Blijkens de week staat van de Nederlandsche Bank per 2 juli bedroeg het tegoed van het rijk nog slechts f 74.7 miljoen, hoewel opnieuw een bedrag (f 120 miljoen) schatkistpapier bij de bank werd geplaatst. Eerder werden reeds f 50 miljoen promessen bij de ge wone banken ondergebracht en f 100 mil joen schatkistpapier bij de Nederlandsche Bank, maar ondanks deze f 270 miljoen, is het tegoed van het Rijk thans f 25 mil joen kleiner dan twee weken geleden, het geen er dus op wijst dat de uitgaven bij het rijk thans de ontvangsten overtreffen. Plet trekt uiteraard de aandacht dat ter wijl de regering de laatste tijd allerlei maatregelen heeft getroffen om de krediet verlening aan het bedrijfsleven in te tomen, zij zelf in feite ongedekte kredieten bij de centrale bank opneemt en derhalve langs kunstmatige weg de geldsomloop vermeerdert. De bankbiljettencirculatie is in de week, eindigende op 2 juli, met f 140 miljoen tot boven f 4 miljard toegenomen. Het is wel duidelijk dat als het rijk voort gaat zijn kapitaalbehoeften via de Neder landsche Bank te dekken, dit een open lijke inflatie betekent. Komt er in de fi nanciën van 's rijks kas niet spoedig een keer, dan zal tot de uitgifte van een nieuwe staatslening moeten worden overgegaan, waarbij dan een belangrijk hogere rente zal moeten worden betaald dan tot dus ver het geval was. Import sljjgt meer dan uitvoer De schaarste op de geld- en kapitaal markt wordt in de hand gewerkt door de ontwikkeling van onze handelsbalans, die nog steeds een stijgend invoersaldo ver toont. De export stijgt weliswaar, maar de import in sterkere mate. Gemiddeld heeft het invoersaldo gedu rende de eerste vijf maanden van het lopende jaar rond f 230 miljoen bedragen, wat wil zeggen dat op deze basis voor het gehele jaar een tekort van f 2.7 miljard te wachten is, hetgeen f 700 miljoen meer zou zijn dan over 1955. Deze gang van zaken is uiteraard op de betalingsbalans van in vloed. Ze komt ook tot uitdrukking in de positie van Nederland bij de EBU, waar we nog wel een flink tegoed hebben, maar dat nu van maand tot maand daalt. De stijging heeft weliswaar ook op de grond en hulpstoffen betrekking, maar wordt toch voornamelijk door de grotere con sumptie veroorzaakt. Bij een indexcijfer van 100 voor 1949 steeg het van februari tot april van 386 tot 443 tegen 331 in april 1955, zijnde een stijging in één jaar tijds van ongeveer 25 percent! Geen wonder dus dat de goud- en de viezenvoorraad bij de Nederlandsche Bank voortdurend-vermindert. Ook per 2 juli was dat weer het geval, zodat het_nadelig verschil met de hoogste- stand-vóór dit jaar (f 4.756 miljoen) thans reeds rond f 450 miljoen bedraagt. Na de belangrijke stijging gedurende de laatste jaren is deze teruggang nog niet verontrustend, maar als ze aanhoudt en groter wordt, zal zulks op de internationale positie van onze valuta van ongunstige in- vloen zijn. Grotere produktie en de be stemming van een groter deel daarvan voor de export kan dan het gewenste evenwicht terugbrengen. Het tekort aan personeel bij vele bedrijven staat aan een vergroting van de produktie echter in de weg. Gevolg daarvan is dat op de prijzen een opwaartse druk zal worden uitge oefend, die de gewenste prijsstabilisatie zal bemoeilijken. Wij hebben het al eerder gezegd: de nieuwe regering krijgt het niet gemakke lijk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Benningbroek J. A. v. d. Meiden te Paramaribo; te St. Maartens dijk C. Treure te Edervee'n. Benoemd tot vicaris te Den Helder: K. v. Ottersen, kandidaat te Leiden. Geref. Kerken Bedankt voor Zaltbommel-Gameren: J. E. Brederveld te Helmond. Gezonken. In de archipel van Stockholm is een sleepboot gezonken na een aan varing met een schip van vijfduizend ton. De vier bemanningsleden zijn ver dronken. Verantwoordelijk. Te Leipzig zijn vier voormalige Oostduitse spoorwegbeamb ten tot gevangenisstraffen variërend van vijf tot een jaar veroordeeld, omdat zij „verantwoordelijk worden geacht voor het" grote spoorwegongeluk bij Born.tz in Saksen op 26 februari, waarbij 43 personen werden gedood en 51 gewond. De stationschef van Bornitz kreeg vijf jaar, zijn plaatsvervanger viereneen half jaar. Een machinist en een stoker kregen respectievelijk anderhalf en een jaar gevangenisstraf. Opstand. Volgens de „Daily Mail" heeft zich de vorige maand in het gebied van Hoifoeng in het zuiden van communis tisch China een opstand van boeren voorgedaan, die door militairen is on derdrukt. Tien opstandelingenleiders zouden zijn terechtgesteld. Er zouden honderden arrestaties zijn verricht. Nooit. Richard Nixon, de vice-president der Verenigde Staten, die op het ogen blik een rondreis door het Verre Oosten maakt, heeft zondag te Taipeh, op For mosa, verklaard niet te geloven dat er ooit een ontmoeting tussen de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken Dulles, en de premier van commu nistisch China, Tsjoe En Lai, zal wor den gehouden. Gratie. De 57-jarige Engelsman Charles Garrett, die de vorige maand ter dood veroordeeld werd wegens moord op zijn vrouw, heeft zaterdag, vier dagen voor de terechtstelling, gratie gekregen. De doodstraf is gewijzigd in levenslange gevangenisstraf, in Engeland zijn geen doodvonnissen meer voltrokken sedert begin dit jaar in het parlement een wetsontwerp om de doodstraf af te schaffen, werd ingediend. Het ontwerp, dat door het Lagerhuis is goedgekeurd, zal deze week door het Hogerhuis be handeld worden. 4 Aanvaard. Koningin Elizabeth van Enge land heeft in beginsel een uitnodiging aavaard om in 1959 een bezoek aan Canada te brengen ter gelegenheid van de opening van het kanaal, waarlangs grote vrachtschepen van de St. Laurens- rivier het industriegebied aan de grote meren zullen kunnen bereiken. Bereid. De Italiaanse landeigenaars heb ben zich bereid verklaard deel te nemen aan besprekingen met de vakbonden over beëindiging van de algemene sta king van vier miljoen landarbeiders en pachters, die vrijdag is begonnen. De regering heeft deze besprekingen geor ganiseerd. De vakbonden dringen aan op nieuwe arbeidscontracten en betere sociale voorzieningen. Hoop. Ongeveer vijftigduizend orangisten, leden van een Ierse protestantse orga nisatie die aansluiting van Ierland bij Engeland wenst, hebben zaterdag een optocht door Glasgow gehouden ter herdenking van de 266ste verjaardag van de slag van de Boyne. In deze veld- slag versloeg stadhouder Willem de Derde, de latere Engelse koning, de verbannen rooms-katholieke koning Ja mes de Tweede van Engeland, die daar door alle hoop op zijn troon verloor. Gewoonte. Een Britse protestantse ver eniging, „protestant alliance," heeft in een brief, waarvan de inhoud zaterdag bekend is gemaakt, bezwaar gemaakt tegen „de gewoonte van de hertog van Edinburgh om op zondag polo en cricket te spelen." Aan de andere kant wordt de hertog geprezen, omdat hij regelma tig naar de kerk gaat. Getrouw. In de Finse hoofdstad Helsinki is de grootste filatelistische tentoon stelling ter wereld geopend. Ter ge legenheid hiervan hebben de Finse pos terijen een speciale postzegel uitge geven, die een getrouwe copie is van de allereerste Finse postzegel. Flink. Het nationale persbureau van com munistisch China heeft bekend ge maakt dat een Chinese metselaar een nieuw record heeft gevestigd: een hele werkdag lang legde hij 1129 stenen per uur, dat is gemiddeld een steen iedere drie seconden. Tiende. De tiende wereldvergadering voor morele herbewapening is zondag in Caux, Zwitserland, begonnen. Delega ties uit 22 landen nemen aan de confe rentie deel. OVER DE VRAAG of de kip er eerder was dan het ei, danwel of het ei aan de kip het aanzijn heeft geschonken, kunnen sommige mensen diepzinnige gesprekken houden, zonder nochtans tot een conclusie te komen. Alle diepzinnige rimpels zijn dus vergeefs in werking gesteld. Eigenlijk spreekt dat vanzelf, want in feite kan er, wat de prioriteit betreft, tus sen kip en ei geen keus wor- den gemaakt. In wezen zijn het n.l. dezelfde dingen in verschillende vorm. De kip is het ei en omgekeerd is het ei de kip. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat ondergetekende na het bestellen van een ge- V braden kip in een uitgelezen eetgelegenheid genoegen zou nemen met een spiegelei, of dat hij zijn vrouw zou willen voorstellen bij de eerstvolgende ge legenheid geen eieren, maar kip in de cake te verwerken. Dat zijn culunaire consequenties die met het wezen van de zaak geen verband houden en uitsluitend op de uiterlijke vorm betrekking hebben. En we hebben reeds rondborstig toegege ven dat de vorm van kip en ei inderdaad verschillen vertonen. Daar valt niet aan te tornen. Nu is de wezensgelijkheid van kip en ei werkelijk niet zo maar een fraaie frase, waarmee we trachten de discussie, waar mee we dit praatje hebben ingeleid, een diepzinnig en geruisloos einde te bezorgen. Verre van dien, want het gesprek wordt, juist nu pas goed ingewikkeld. Maar wan neer we het ei vervangen door een cel - en het ei is inderdaad een cel van de kip - komen we op een voor vele lezers beken der terrein. Althans wanneer zij met vlijt al die wijsheden hebben gevolgd die we in de loop der tijden over de cel hebben opgedist. Nu kunnen we het ei weliswaar met de cel gelijkstellen, maar een klein verschil mag ons, zoals toe de vorige keer hebben opgemerkt, toch niet ontgaan. Dat is het feit dat de cel zich spontaan deelt en dat het ei - wanneer het althans onbevrucht is - in rust blijft. Hoewel het de potentie in dezelfde mate als de cel be- zit, gaat het ei niet tot de.- ling over voor en aleer hier aan bepaalde stoffen zijn toe gevoegd, waardoor de ge schikte milieuvoorwaarden zijn geschapen en een bepaald y chemisch proces wordt inge leid. Eenmaal op gang ge komen, zet het delingsproces van het el zich op dezelfde wijze voort als het proces dat bij de celdeling plaats vindt. Bij de partenogenese, dus de ontwikke ling van het onbevruchte ei, is de stof dit? het delingsproces op gang moet brengen dus reeds aanwezig en de onbevruchte kalkoenen-eieren waarin zich desondanks leven ontwikkelde, hebben dus niets te maken met magie of toverij, zoals men vroeger meende, maar hangen uitsluitend af van de vorming van bepaalde stoffen in de hen, welke stoffen het merkwaardige delingsproces dat nu volgt op gang kunnen brengen. Op overeenkomstige wijze kun nen eieren van verscheiden diersoorten door injectie met bepaalde stoffen tot kunstmatige partenogenese worden ge bracht. Voor één gevolgtrekking moeten we nu in het bijzonder waken, t.iv. de conclusie dat met chemische middelen leven zou kunnen worden geschapen. Daarover morgen H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2