„Haarlem" behaalde drie titels bij Noordhollandse kampioenschappen Grote Prijs der Lage Landen (f12.000) voor O Marijke Sportclub Haarlem na zege op HFC Haarlem vrijwel veilig (Abdoel en het Vliegende Tapijt „De tweede oorbel'' De honkbalcompetitie Fraai succes Atmodes op de 80 m. horden FEUILLETON GARAGE DEN HOUT Het Schot en-tour no oi Amerikaanse honkballers kwamen in de finale Haarlems negental in Rotterdam verslagen Roemeense handbalsters wereldkampioen Rohda korfbalkampioen van Nederland door zege op Het Zuiden Shelley Mann verbeterde wereldrecort Atie Voorbij Olympische zwemkandida- ten komen naar Stoops bad Nederlandse golfspelers verloren in Spa De waterpolocompetitie Krivonosov slingerde de kogel 66.38 meter Jeugd van „Haarlem" in vorm bij titelwedstrijden Vierdaagse Apeldoorn door Hans Martineit I MAANDAG 9 JULI 1956 In verband met de trip van het Neder landse honkbalnegental naar Rome was het eerste klasse programma slechts matig. Al leen de indertyd verregende plaatselijke ontmoeting Sportclub Haarlem tegen HFC „Haarlem" was vastgesteld. De Sportclub bleef in deze bijzonder belangrijke ontmoe ting overwinnaar, waardoor het team zich vrijwel veilig stelde voor de onderste plaats en het ziet er nu wel naar uit dat de strijd zich verder zal afspelen tussen de Haar lemse eerste klassers HCK en HFC „Haar lem". Beide negentallen hebben slechts vier winstpunten, zodat de eerstkomende com petitiewedstrijd tussen deze ploegen wel eens de beslissing zou kunnen brengen. Alle eerste klasse negentallen hebben nu evenveel wedstrijden gespeeld. De ranglijsten zijn per heden: Eerste klase A: H. H. C. 10-19 O. V. V. O. 10-17 Ajax. 10-11 Sennemerland 10-10 Sparta 10-9 E H. S. 10-6 T. Y. B. B. 10-5 R. C. H. 10-3 Eerste klasse B: Schoten 10-20 V. V. G. A. 10-15 A. B. C, 10-14 S. C. Haarlem 10-9 E. D. O. 10-8 T. I. W. 10-6 HFC Haarlem 10-4 H. C. K. 10-4 In de overgangklasse A behield Schoten 2 door een kleine zege de leiding, doch Blauw Wit .toonde geen medelijden met Rooswijk en bleef de leiders dus uitstekend volgen. De HHC-reserves bleken in de belangrijke thuiswedstrijd tegen Pacifico uit Tilburg duidelijk sterker en verlieten door de 5-0 overwinning de onderste plaats. Sportclub HaarlemH.F.C. „Haarlem" In deze bijzonder aantrekkelijke wed strijd, die slechts door een gering aantal toeschouwers werd bijgewoond, is het Sportclub-negental er in geslaagd op beide winstpunten beslag te leggen. Door deze toch wel verdiende 4-3 zege heeft Sportclub Haarlem zich thans vrijwel veilig gesteld in de eerste klasse. Het zag er in het begin niet naar uit dat de strijd zo spannend zou worden, want reeds in de eerste innings konden aan voerder Scheurman en Kok de thuisplaat passeren na een honkslag van hun club genoot P. Ottolander (2-0). In de tweede innings was het woord echter aan de be zoekers, want nadat v. d. Veenbrink en v. d. Brugge op de honken waren gekomen, werd een fout van Kok de thuisclub nood- ADVERTENT1E Weet u nog een fabriek, welke dit geeft RENAULT FREGATE geeft 12 maan den garantie ,en vergoedt bovendien eventueel arbeidsloon, ongeacht het aantal afgelegde K.M. Prijzen vanaf ƒ7.500. Vraagt proefrit bij: Wagenweg 160-168 - Telefoon 15056 - 12138 Haarlem EHS is er niet in geslaagd tegen het Amerikaanse legertearp The 512th Sabres uit Soesterberg tijdens de over te spelen wedstrijd in het Schoten-tocrnooi, weder om een eervol resultaat te behalen. Hoewel de Haarlemmers met invallers verschenen voor Heemskerk en Van Huissteden was dit zeker geen excuus voor de grote 14-0 nederlaag die de EHS'ers in deze halve finalewedstrijd moesten incasseren. De bezoekers slaagden er door fouten in de Haarlemse gelederen in reeds na drie innings een 4-0 voorsprong te nemen. In de volgende Amerikaanse slagbeurt kwa men wederom twee honken bezet, waarna de Amerikaanse Werper ook een uitstekend slagman bleek. Hoewel hij het niet steeds eens bleek te zijn met scheidsrechter v. d. Berg, kwam hij steeds weer in het slagperk, hetgeen tot gevolg had dat er een gave homerun door hem geslagen werd, waar door de voorsprong werd vergroot tot 7-0. welke zelfs nog tot 8-0 uitgroeide in de vijfde innings. De laatste Amerikaanse slagbeurt werd de Haarlemmers echter noodlottig. Werper Schuitemaker gaf drie tegenstanders achter elkaar vier wijd en toen bovendien enkele slagen in het EHS-veld verkeerd werden verwerkt, bracht dit de score op 14-0 in het voordeel van de bezoekers. Ook in de laatste slagbeurt zagen de EHS'ers geen kans meer de eer te redden, zodat het Amerikaanse The 512th Sabres uit Soesterberg zich met het negental van de organiserende vereniging Schoten plaat ste in de finale, die zaT worden gespeeld op donderdag 19 juli des avonds om 7 uur op het Schoten-terrein in Haarlem-Noord. lottig. De bal werd door Van Strien het verre veld in gejaagd en gemist, waardoor HFC „Haarlem" gelijk kon komen (2-2). Nog was het de bezoekers niet genoeg en enkele kleine fouten in de Sportclubgelede ren werden uitstekend uitgebuit, waardoor een kleine voorsprong kon worden genomen (2-3). Deze vreugde was slechts van korte duur, want reeds in de gelijkmakende innings plaatste P. Ottolander wederom een fraaie honkslag, waarna hij zelfs kon doorstoten naar het derde honk. Een half mislukte slag van Ootes zorgde er voor dat de Sportclub weer gelijk kwam toen Ottolan der op uitstekende wijze de thuisplaat nam (3-3). De vyfde Innings werd fataal voor de bezoekers toen J. Ottolander op de honken kon komen door een fout van v. d. Putten, die een aangooi van zyn clubgenoot v. d. Veenbrink miste, zodat de Sportclub het derde honk bezet kreeg. De verre klap van Kok gaf de thuisclub weer een voorsprong, want ofschoon Kok uitstekend werd uitge- vangen door v. d. Brugge kon J. Ottolander toch vrfj gemakkelijk scoren (4-3). Hierna bleef de strijd volkomen open en beide negentallen kregen nog enkele sco ringskansen. De bezoekers stonden er vooral in de laatste slagbeurt bijzonder goed voor toen er twee honken bezet kwa men en nog geen spelers waren uitgegaan. Het pleit voor de thuisclub en voor de goed op dreef zijnde werper Van Berkel, dat het slechts bij een dreiging bleef. De werpersresultaten waren: Van Berkel (SC Haarlem): 10 x 3 slag, 1x4 wijd en 2 honkslagen tegen. Loos (HFC Haarlem): 5 x 3 slag, 4x4 wijd en 2 honkslagen tegen. Het Haarlems negental heeft op het RFC- terrein ten aanschouwe van ruim achthon derd toeschouwers een kleine 4-2 nederlaag te incasseren gekregen in de vriendschap pelijke ontmoeting tegen Rotterdam. De Haarlemse vertegenwoordigers hadden vanaf de eerste innings de leiding genomen en deze tot de achtste innings behouden, welke innings de bezoekers echter alsnog een achterstand zou bezorgen dankzij een scheidsrechterlijke blunder. In deze innings gaf de scheidsrechter „schijn" met drie honken bezet toen de Haarlemse werper Munsterman een „zweet druppel" van zijn gezicht veegde, waardoor de Rotterdammers op gemakkelijke wijze gelijk konden maken. De Haarlemmers moesten door omstan digheden met enkele invallers de reis naar Rotterdam maken, doch dit bleek geen beletsel voor Nanne en Jacobs om door honkslagen op de honken te komen. Bijzon der nuttig was hierna de honkslag van de RCH'er Maaskant, die zijn beide teamge noten thuis bracht (0-2). Deze voorsprong bleef behouden tot de zevende innings, want pas in deze innings gelukte het De Bruin, met vier wijd op de honken gekomen, na een" honkslag van v. d. Mast de thuisplaat te bereiken. Nadat de Haarlemmers ook in de achtste slagbeurt voor nul aan de kant waren ge gaan, kwam in deze gelijkmakende innings hét scheidsrechterlijke „ingrijpen", waarna de strijd voor de bezoekende Haarlemmers gestreden was, toen ook Van Ravestein en Voormolen nog konden scoren (4-2). De werpersresultaten waren: Koning (Rotterdam): 4x3 slag, 1 x 4 wijd en 5 honkslagen tegen. Munsterman (Haarlem): 9x3 slag, 2x4 wijd en 4 honkslagen tegen. Roemenië heeft in de finale om het wereldkampioenschap handbal dames een 6-5 overwinning op Duitsland behaald. Duitsland kreeg de zilveren medaille, ter wijl Hongarije, dat in de wedstrijd om de derde en vierde plaats Oostenrijk met 8-6 versloeg, het brons toegewezen kreeg. Aanvankelijk namen de Duitse meisjes in deze beslissingswedstrijd het heft in han den en scoorden reeds in de eerste minuten (1-0). De Roefneense meisjes, die in prima conditie bleken, kwamen echter terug, zo dat de rust met een 3-1 voorsprong voor hen inging. Na de rust wist Duitsland viermaal en Roemenië driemaal het net te vinden, zo dat de eindstand 6-5 voor Roemenië werd. De Roemeense doelverdedigster mej. Nagy speelde een heel fraaie partij. ADVERTENTIE DE ECHTE BRIXON COSTUUMS Alléén bij Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem Door de beslissingswedstrijd tegen Het Zuiden uit Rotterdam met acht-vijf te winnen, is Rohda uit Amsterdam er in ge slaagd kampioen van Nederland te wor den. Dit is de eerste keer, dat de titel bij deze vereniging terecht kwam. Na 3 minuten gaf mej. Nicolet Rohda de leiding, reeds spoedig gevolgd door een doelpunt van speler Geestman. Hubert ver kleinde daarna de achterstand tot twee één. Nadat Rohda in de 20ste minuut een strafwbrp had gemist, bracht Karsen met een doorloopbal de stand op drie-één. Zelfs liep Rohda tot vier-één uit door een doelpunt van mej. Dietersen. Voor de rust scoorden beide partijen nog eenmaal. De tweede helft begon met een over wicht van Het Zuiden en door doelpunten van Hartigh, Hubert (2x) werd de stand gelijk en de strijd weer geheel open. In de periode, die toen volgde, was Het Zui den iets sterker, doch deze meerderheid werd niet in doelpunten omgezet. Nadat Rohda weer een strafworp had gemist, brachten kort achter elkaar de spe lers Helsleet en Lunteren de stand op ze ven-vijf voor Rhoda. Zelfs werd deze voor sprong nog vergroot tot acht-vijf door een doelpunt van mevr. Kruseman. Hoewel Het Zuiden nog pogingen deed verandering in deze stand te brengen, slaagde zij daarin niet, zodat Rohda kam pioen van Nederland werd. Tijdens de Amerikaanse zwemkampioen- schappen voor dames heeft Shelley Mann de 100 meter vlinderslag gewonnen in 1 min. 11.8 sec., een nieuw wereldrecord. Het oude record stond met 1 min. 11.9 sec. op naam van Atie Voorbij en werd 5 februari j.l. te Velsen gemaakt. Op de laatste dag van de kampioen schappen ontdekten de officials dat het bad, waarin gezwommen werd, niet 50 me ter mat maar 55 yards, dat is 50.29 meter. Alle deelneemsters hebben dus iets grotere' afstanden gezwommen dan aangenomen werd. Het nieuwe wereldrecord van Shelly Mann op de 100 meter vlinderslag, dat on getwijfeld erkend zal worden, is in feite op de 110 yards ((100.58 meter) gemaakt. Op zondag 29 juli worden in Stoop's bad in Overveen door de Heemsteedse Polo- Club internationale zwemwedstrijden ge houden met deelname van alle Nederland se, Belgische en Tsjechische Olympische kandidaten. Het kampioenstwaalftal van Rohda - na afloop van de beslissingswedstrijd tegen Het Zuiden - op de schouders. De golfwedstrijd tussen de herenteams van België en Nederland (amateurs), in Spa ge speeld, is met 6Vü 22 door de Belgen ge wonnen. De gedetailleerde uitslag luidde: Foursomes: J. F. Dudok van Heel en O. van Zinnicq Bergmann (Ned.) winnen met 1 up van Lourencin en Velge (België): Moerman en Rollin (België) winnen met 4-3 van W. van Lanschot en A. F. Knappert (Ned.); Mortelman en Rensburg (België) winnen met 7-5 van P. J. van Zwinderen en R. Olland (Nederland). Singles: J. F. Dudok van Heel (Ned.) Rolin (België) all square; Moerman (België) wint met 8-7 van W. van Lanschot (Ned.); O. 'Zinnicq Bergmann (Ned.) wint met 2-1 van Mortelman (België); Laurence (België) wint met 2-1 van A. F. Knappert (Ned.); Velge (België) wint met 3-2 van R. Olland (Ned.); Rensburg (België) wint met 2-1 van R. E. van Erven Dorens (Ned.) De uitslagen van de competitiewedstrij den van de KNZB luidden: Dames reserve eerste klasse: Robben 2 DWT 2 16. Heren tweede klasse: VZV 1 Kroosduikers 1 14. Competitie Kring Haarlem. Dames eer ste klasse: HPC 2Hillegom 1 30. Afd. AM: VZV—Haarlem 0—7; HVGB—HPC 5 —3. Afd. AJ: DWT—HVGB 0—7; HPC— Hillegom 31; WatervriendenVZV 31; VZV—HPC 4—1. Heren tweede klasse: DWT 4NVA 2 30. Er waren nogal wat protesten bij de atleten, toen bekend gemaakt werd, dat de Noordhollandse kampioenschappen op een grasbaan in Den Helder gehouden zou den worden. Het dient echter gezegd, dat deze protesten overbodig geweest zijn, want de prachtige nieuwe grasmat van het HRC-vcld, waarop een uitstekende 400 m- baan uitgezet was, bleek in een dusdanige staat te verkeren, dat dit complex met een sintelbaan kon wedijveren. Er werden dan ook diverse prima pres taties geleverd en dan denken wij, wat „Haarlem" betreft, vooral aan de 110 m horden van Hoogland, die na zijn serie in 16,3 sec. gewonnen te hebben in de finale met een tijd van 15,7 sec.winnend over de finish ging. Vooral in technisch opzicht bleek Hoogland de meerdere van zijn tegenstanders te zijn, hetgeen zijn mis schien iets mindere snelheid duidelijk com penseerde. Mooie discusworp Dit was trouwens niet de enige titel, die „Haarlem" behaalde. Van Deuren zagen wij op het discuswerpen zich eindelijk eens volledig concentreren. Het resultaat bleef niet uit. Met een prachtige worp van 40,11 meter toonde hij zich veruit de meerdere van de overige deelnemers. Swart had bij het polsstokhoogspringen aan 3,40 m genoeg voor de titel. Doorn bosch groeit weer enigszins naar zijn oude vorm, getuige zijn 50,67 m bij het speer werpen en zijn 12,65 bij het kogelstoten, hetgeen hem resp. een derde en tweede plaats opleverde. Een teleurstelling was het, dat Verra op de 5000 m zijn titel niet wist te prolongeren. Hij moest zijn meer dere erkennen in de goed lopende Keesom (AV '23), die 15 tnin. 11,2 sec. liet afdruk ken. Verra deed er precies 11 seconden langer over en kwam dus tot 15 min. 22,2 sec. Van Emmerik van RK Holland won on verwacht in 11,3 sec. de 100 m. Andere opvallende prestaties kwamen op naam Oan Janssen (AAC), die de 800 m in 1 min. 57 sec. won en v. d. Werf (Suomi), die bij het hoogspringen over de 1,80 m wist te springen. Succes van Atmodes Bjj de dames boekte Atmodes een groot succes op de 80 m horden, want de eerste drie plaatsen gingen naar de Haarlemse dames. De titel ging naar mevr. YVullems- De Vries, die in 12,6 sec. zegevierde. De tweede plaats was voor mevr. Van Dru- nen-de Vries, die 12,8 sec. liet afdrukken, terwijl mej. Takken de derde plaats voor zich opeiste in 13,1 sec. De techniek van mevr. Van Drunen behoefde dringend ver- Ruim 10.000 enthousiaste toeschouwers za gen op de renbaan „Duindigt" zondagmiddag de 9-jarige vos „O Marijke" op verrassende, doch overtuigende wjjze de „Grote Prjjs der Lage landen", een internationale pryzendra- very over een afstand van 2550 m winnen. Aan deze draverij werd door 9 paarden deel genomen, waarbij de twee Zweedse favorie ten „Gay Noon" en „Tampiko". ..Gay N0011" moest deze draverij winnen, wilde hij nog een bedreiging vormen voor het Franse paard „Gelinotte", dat 17 punten heeft in de strijd om het Europese kampioenschap, waar in „Gay Noon" de tweede en „Tampiko" de derde plaats bezette. In totaal was een bedrag van f 20.000. voor deze draverij ter beschikking, waarvan de eerste prjjs f 12.000.bedroeg. Tot grote verrassing won het Nederlandse paard „O Marijke", dat gereden werd door de 26-jarige Th. Knijnenburg. „O Ma- Ja, daar waren mensen: Eskimo's, die in dit koude poolland woonden in ronde sneeuwhutten, die men igloo's noemt. Die hadden het vrgemde voorwerp in de lucht ook al ontdekt, en ze keken vol be langstelling toe, hoe het tapijtje naderde en begon te dalen. Ze dachten zeker, dat het 'n vreemd soort vogel was. „Wat zijn die lekker ingepakt!", zei Abdoel, toen hij de dikke bontkappen zag, die de Eskimo's droegen. 39 1 rijke" was direct na de start in de voorhoede te vinden. Dank zij het eonstante lopen wist- de merrie een voorsprong-van 10 m te ne men. Na 1500 m zette „Gay Noon", die be reden werd door Gunnar Nordin, een enorm slotoffensief in, doch het mocht niet baten. Met ruim verschil won „O Marijke" in de tijd van 3 min. 27.5 sec. Hoe hard „Gay N00.1" heeft gelopen, moge blijken uit de kilometertijd van 1.19.2, de snelste tijd ooit in Nederland gelopen en de eerste maal, dat men onder de 1 min. 20 sec. bleef. De totalisator had een totaalbedrag van f 46.585.50 voor deze draverij omgezet. De volledige uitslagen luidden: Nederland-prijs (2520 m): 1. Sonja Belwin 1.29.2; 2. Ralph Erebus 1.29.2. W. f 2.60. PI. f 1.40, f 2.90. f 1.60. Gek. f 14.40. Cov. f 9.60. Parjjs prijs, le afdeling (2100 m): 1. Sunny Williams 1.25.9; 2. Robert Taylor 1.26.3. W. f 5.40. PI. f 1.90, f 2.40, f 1.60. Gek. f 8.20. Cov. f 7.40. Stockholm-prijs (2550 m): 1. Sita 1.25.3; 2. Ruby Spencer 1.25.7; 3. Rentinus 1.25.8. W. f 2.90 PI. f 1.40, f 1.50, f 2.—. Gek. f 7.80. Cov. f 6.50. Grote pr(js der lage landen (2550 m): 1. O Mariike 1.21.4; 2. Gay Noon 1.19.2; 3. Roland 1.21.7. W. f 6.20. PI. f 1.70, f 1.70, f 1.50. Gek. f 7.80. Cov. f 6.50 Gclsenkirchen-prijs (2100 m): 1. Double Six 1.22.8; 2. Pearl Spencer 1.23.4. W. f 1.80. PI. f 1.30, f 1.50. Gek. f 3.40. Cov. f 3.60. Milaan-prjjs (2520 m): 1. Peter Spencer 1.24; 2. Quicksilver S 1.23.5. W. f 2.20. PI. f 1.50, f 2.20, f 6.30. Gek. f 10.50. Cov. f 7.—. Derby procf-prijs f2100 m): 1. Untrepid 1.27.8; 2. Upie Scott P 1.26.3. W. f 18.40. PI. f 3.90, f 3.40, f 1.50. Gek. f 32.—. Cov. f 11.70. 2e afdeling (2100 m): 1. Sammv Mars 1.26.5. 2. Roulette Hanover 1.26.9; 3. Tallero 1.26.9. W. f 2.60. PI. f 1.50, f 3.80, f 5.—. Gek. f 4.20. Cov. f 13.—. De uitslagen van de gehouden rennen luidden: De gouden zweep (2400 m): 1. Swashbuckler 2.39.7; 2. Sans Valeur. W. f 1.20. PI. f 1.10, f 1.20. Gek. f 1.70. Cov. f 2.—. Het van Brienen's memoriaal (1000 m): 1. Le Turbulent 1.03.6; 2. Cornet. W. f 1.80. PI. f 1.30, f 1.50; Gek. f 3.40. Coiv. f 3.60. Totalisator-omzet: f 271.453. betering, terwjjl mej. Takken wil zij op nationaal gebied een woordje blijven mee spreken haar snelheid zal moeten opvoeren. Het verspringen liet mevr. Blankers- Koen weer eens in actie komen en zij liet zien vooral de techniek nog lang niet ver leerd te zijn. Het werd weliswaar geen overwinning voor haar, want mej. Zwier (Olympia) won dit nummer met de uit stekende sprong van 5,67 m, maar de 5.37 m van mevr. Blankers is' toch altijd een prachtig resultaat. Mevr. Merison-de Jong van Amstel won zowel de 100 als de 200 m in resp. 12,6 sec. en 25,9 sec., terwijl mej. Zwier bij het hoogspringen bewees met recht een Olympische kandidate voor het hoogspringen te zijn met haar 1,60 m op dit nummer. Sagitta won overtuigend de 4 x 100 m estafette en dat dit zo overtuigend kon gebeuren was vooral te danken aan mevr. Blankers-Koen, die haar ploeg als tweede loopster in één rush naar de kop bracht. Atmodes bezette hier de vierde plaats, het geen vooral te wijten was aan minder goede wissels. De Russische atleet Krivonosov, die de laatste jaren 's werelds beste kogelslinge raar is geweest, maar enkele dagen ge leden zijn recordprestaties overtroffen zag dftor de Amerikaan Blair, heeft het we reldrecord weer heroverd. Met een worp van 66,38 meter verbeterde hij het we reldrecord, dat door Blair op 5 juli 1956 in Needham (Mass.) op 65,956 meter was gebracht. Het officiële wereldrecord staat nog op naam van de Rus met 64.33 meter sedert augustus 1955, maar sindsdien heeft hij respectievelijk de kogel reeds 64,33, 64,52 en 65,85 meter ver geslingerd. Deze laatste drie prestaties zijn echter nog niet door de IAAF erkend. In Amsterdam werden gisteren onder ideale weersomstandigheden de Noordhol- landsc jeugdkampioenschappen gehouden. Het moet gezegd worden, dat de „Haar- lem"-juniorcn van deze prachtige weers omstandigheden gebruik hebben gemaakt om enkele goede verrichtingen te leveren. Zo bij het hoogspringen. Van Zijl pas seerde voor het eerst in zijn nog jonge atletiekloopbaan de 1,80 m bij het hoog springen, waarmede hij het Haarlems jeugdrecord niet alleen aanmerkelijk ver beterde, maar ook het seniorenrecord van Haarlem evenaarde. Doch ook Joacim deed het prima op dit nummer, want hij kwam tot een hoogte van 1,75 m. terwijl Meuwese 1,70 m sprong. Dat was ruimschoots voldoende voor de derde plaats. Ook De Reus sprong 1,70 m, doch wegens meerdere afsprongen werd deze hoogte voor hem de vijfde plaats. Was dit hoogspringen dus al een eclatant ',,Haarlem"-succes, op de 110 m horden ginghet nauwelijks minder. Hier won De Reus in 15,6 sec. en weer kwam Joacim hier op de twee plaats met de eveneens goede tijd van 15,8 sec., terwijl Van Zijl in 16,3 sec. de derde plaats innam. Joacim zou echter toch ook een keer zegevieren. Bij het vèrspringen sprong hij 6.38 m en dat was voldoende om zijn clubgenoot Meuwese naar de tweede plaats te verwijzen, terwijl deze toch met 6,32 m zijn beste persoonlijke prestatie wist te verbeteren. Versnel bezette op de 300 m verrassend de tweede plaats in 37,3 sec. achter Dekker van Suomi,/ die 35,5 sec noteerde. Schildwacht wierp de speer 45,52 meter en bereikte hiermede de derde plaats. De Boer bereikte eveneens een derde plaats op de 100 m in 11,3 sec. Dit nummer werd gewonnen door Otten van AAC in de fraaie tijd van 10,9 sec. In 46 sec. precies finishte de „Haarlem"- ploeg op de 4 x 100 m en werd hiermede tweede achter AAC, dat de prachtige tijd van 44,3 sec. liet afdrukken. Atmodes be zette de tweede plaats op de 4 x 80 m meisjes in 41,8 sec. achter Sagitta, dat 41,2 sec. noteerde. Gita kwam op dit num mer als derde door in 42,2 sec. Buiten de kampioenschappen om werd een 600 m verwerkt, die gewonnen werd door Zimet (AAC), in 1 min. 24,8 sec., waarmede hij de beste tijd noteerde, die ooit door een junior in Nederland op dit nummer is gemaakt. Op de 600 m bestaat echter geen officieel Nederlands record. Visser werd hier derde in de eveneens fraaie tijd 1 min. 27,2 sec. De Nederlandse Wandelsportbond heeft voor de vierdaagse afstandmarsen te Apeldoorn, die van 24 tot en met 27 juli worden gehouden, 752 inschrijvingen ont vangen. Elf groepen zullen aan deze af standmarsen deelnemen. Verleden jaar meldden zich 635 wandelaars voor deze tochten. 2) Joke Rijnders keek geagiteerd op de klok. Bij half acht al? Ze was helemaal niet ge rust op het door Nel aangekondigde ge sprek met Jeróme. Zou ze proberen Arend Dijkman nog te bereiken? -Dan kon hij Nel misschien wat kalmeren en haar laten beloven tegenover Jeróme te zwijgen. Ja, hij moest haar zeggen wat ze zo even zelf had gedacht, dat hij nu toch voor maanden en maanden wegging. En verder moest hij vooral zeggen, dat hij alle contact met haar, Joke Rijnders, toch al had willen afbreken. Het geval had immers nog geen ernstige verkoeling tussen die twee teweeggebracht. Enfin, hij moest zelf maar weten hoe hij de zaak aanpakte. Stellig zou hij begrip voor haar situatie hebben. Hoe laat was het ook alweer. O ja, half acht. Wat was ze toch in de war. Jeróme zou van zijn medische vergadering zeker niet voor tien uur thuiskomen. Ze kon het dus nog net halen, als ze zich repte. Nog altijd half en half besluiteloos, had ze toch al haar tas en jas gepakt en storm de dan opeens naar de garage waar haar kleine wagen stond. Ze reed hem naar buiten, keek even naar de trouwhartig verlichte ramen van de woonkamer waar ze de schemerlamp had laten braïiden. Waarom? Dat wist ze eigenlijk zelf niet. Het was een donkere, kille avond. Het nevelde iets. Ze huiverde en zette de kraag van haar jas op. De dorpsstraat was vrij wel leeg. Nerveus stak ze een sigaret op en reed, over de brink gekomen, met grote snelheid de rechte straatweg op. Plotseling zag ze in de schijn van haar koplichten Nel op de fiets voor zich uit rijden. Gek, dacht ze, waarom heeft ze achteraf nu toch niet de bus genomen? O, door hun woorden wisseling had ze hem zeker gemist. Joke Rijnders minderde vaart. Even schoot haar door het hoofd hoe gemakkelijk ze haar zou kunnen aanrijden. Overrijden? Dan had ze tenminste van die kant geen gevaar meer te duchtenMeteen schrok ze van haar gedachten, lachte een beetje gewild en stuurde de wagen naar de kant om tot zichzelf te komen.... Hierop zag ze het rode achterlicht van Nels fiets op het smalle bospaadje verdwijnen dat de rit naar het station aanzienlijk bekortte. Na een poos doelloos rondgereden te hebben, drong het pas weer tot Joke Rijn ders door, dat ze feitelijk onderweg was om Arend Dijkman te bereiken. Nu ze zo veel tijd had verloren, zat er niets anders op. dan te proberen hem althans nog op te bellen. Ze stopte voor het eerste het beste cafeetje, liep naar binnen, bestelde een kop koffie en wipte alvast de telefooncel binnen. Een eeuwigheid leek het haar, voordat een lijzige stem haar op haar vraag naar mijnheer Dijkman meedeelde, dat hij al vertrokken was. Zonder een verder woord belde ze af. Staande dronk ze de koffie. Tot haar schrik had ze zo even ge zien, dat het tegen half tien liep. Ook dat nog! Ze rekende af, stapte in de auto en jachtte naar huis. Als Jeróme er nog maar niet was! Met kloppend hart reed ze de oprijlaan op en zag tot haar geruststelling ai bij de kromming, dat de garage nog leeg was. Ze holde in huis dadelijk door naar boven, naar hun slaapkamer en hing haar goed weg. Zou ze zich niet liever uitkleden en in bed gaan liggen? Leeslampje op en een beetje slaperig alNee, ze zou alleen haar kamerjas aandoen en naar beneden gaan. Misschien wilde Jeróme nog een hapje eten of wat drinken. In elk geval zou ze alvast maar thee zetten. Ze liep de badkamer binnen, greep naar haar haar borstel en schrok, toen ze haar bleek, krampachtig gezicht in de spiegel zag. Daarop glimlachte ze flauwtjes tegen zich zelf, schold zich voor zenuwpees uit en dwong zich tot kalmte. Ze borstelde haar koperkleurig haar, legde een beetje rouge op, wat ze anders nooit deed, omdat ze vond, dat het bij haar grijze ogen en ivorige teint niet paste. Toen ze haar han den afdroogde, viel haar blik plotseling op een ring, Nel van Galens ring, die boven op de wastafel lag te schitteren. Vreemd, dacht ze, Nel die nooit een stap zonder die ring doet. Zelfs bij haar dagelijks werk draagt ze hem. En nu moet ze haar beste stuk voor die feestelijke ge legenheid vergeten! Wel geen kostbare, maar toch een bijzonder mooie oude ring, eigenaardig gezet, horende bij haar onaf scheidelijke oorbellen. Ze is op deze erf stukken vreselijk, bijna overdreven gesteld. Anders hecht ze niet zo aan aardse dingen, die edele Nel. Wat heeft ze me van avond. Joke Rijnders maakte haar gedachte niet af, liet de ring schielijk in de zak van haar ochtendjas glijden. Ze zou hem meteen even op Nels kamer gaan neerleggen. Maar net toen ze de badkamer verliet, hoorde ze haar man de garage binnen rijden. Veel had het dus niet gescheeld, of ze zou met haar voorbereidselen nog te laat zijn geweest. Soms leek wel alles aan een zijden draadje te hangen. Dokter Rijnders zette de motor af, gaapte en opende heel voorzichtig het portier om niet tegen de auto van zijn vrouw te schaven. De garage is veel te klein voor twee wagens, dacht hij voor de zoveelste keer. Hij struikelde, stutte zich even op de motorkap naast zich en had het gevoel dat die een beetje warm was. Verder nam hij er geen notitie van. Zijn gedachten waren nog te zeer bij de discussies met zijn col lega's. Met zijn lange passen liep hij op het huis toe en zag aan het licht, dat zijn vrouw nog beneden was. Met onverminderd genoegen, alsof het de eerste dag van zijn installatie als arts was, snoof hij de vertrouwde geur uit de apotheek op en trad de huiskamer binnen, waar Joke 'aan de theetafel bezig was. „Zo, ben je daar al, schat? Je bent zeker bekaf. Wil je nog wat hebben? Was het interessant? Ik heb verse thee gezet." „Graag een kop thee. Verder niets. Ik heb geen greintje trek. Je raadt het, ik ben óp. Laten we maar meteen naar bed gaan. Morgen vertel ik je wel het verloop. Collega Zandstra wist weer bijzonder frappante dingen te vertellen. Ze zijn van plan.... Nee, ik stop. Ik kan nauwelijks meer uit mijn ogen zien van de moeheid." Nadat ze zijn kopje voor hem had neer gezet, ging ze tegenover hem aan tafel zitten. Gelukkig, hij had niet gemerkt, dat ze weg was geweest. Haar hand gleed werktuigelijk in de zak van haar kamerjas, waar ze met geïrriteerdheid Nels ring in de hoekpunt voelde zitten. Ze trok haar vingers terug, alsof ze zich aan een afschuwelijk insect had gestoken. Op het ogenblik zou ze er maar niet over beginnen, want ze wilde na het voorgevallene tussen Nel en haar het gesprek allesbehalve graag op de assistente brengen. Door Jeromes thuiskomst had ze geen tijd meer gehad om het sieraad op Nels kamer te leggen. Morgenochtend zou ze het onmid dellijk doen. „Nel is natuurlijk weg." hoorde ze haai man nu zelf over het thema beginnen. „Ik gun haar het pretje van harte. Ze verzet enorm veel werk, weet je dat wel? Tè plichtsgetrouw haast, als je zo ietsvan iemand kunt zeggen. Daarom wilde ze er nu weer geen extra dagje aanknopen. Waarachtig, ik zou niet weten, wat ik zonder haar moest beginnen. Maar dat betekent, dat we morgen vroeg uit dë veren moeten, wanneer we voor de lunch al bij Henk en Truus willen zijn. De recepten die ik nog in mijn boekje heb, moet ik uiter aard allemaal vóór maandag alleen klaar maken. Is ze met de bus gegaan?" „Hoe kan ik dat nou weten?" zei Joke vrij scherp, herstelde zich evenwel dadelijk en vervolgde ingetoomder: „Ik denk van wel, hè? In ieder geval ging ze hier kort over zevenen de deur uit. Kom, laten we naar boven gaan. Ik ben ook moe. Bij mij zal het wel van dat nare mistige weer zijn." Na het uitgebreide zondagse ontbijt, verdween Jeróme meteen naar de apotheek. Toen hij al bij de deur was, zei hij nog: „Kom je me gezelschap houden, als je hier met de boel klaar bent?" Nadat ze de ontbijtvaat in de keuken zelf had opgeruimd, omdat Greetje haar vrije zondag had, kwam ze een poosje latei- bij hem binnen. Hij was druk met potten en flessen bezig, hanteerde vaardig vijzel en weegschaal. Joke haatte al die scherpe luchtjes, liet er evenwel nooit iets van blijken. Opgewekt ging ze op een hoge kruk bij het raam zitten en spreidde de krant uit die ze had meegebracht. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6