Jubileumwedstrijden BATO „Toestand der protestanten in Spanje zeer ernstig" Grote prijzen van België waren voor Ubbiali en Surtees 6 HCB-elftallen speelden Bondswedstrijden Softbaltoernooi TYBB Selectiewedstrijden op het IJselmeer Ruiterfeest Carma Amerikaans legerteam komt naar Overveen Haarlemse softbalsters verloren in Amsterdam De softbalcompetitie Springconcours in Aken NOODKREET TOT FRANCO: Naleving der grondwettelijke godsdienst vrijheid gevraagd Verrassingen bij strijd om de wereldtitel D.S.B. voor derde maal winnaar Italiaanse schrijver Papini overleden „Kastanjesingel" beschadigd EOKA vermoordt Brits echtpaar op Cyprus UN O-rapport over: Economische ontwikkeling van het Midden-Oosten MAANDAG 9 JULI 1956 Begunstigd door zeer fraai weer hield Bato in het programma van het zestig jarig bestaan, gisteren op het EDO-terrein nationale en internationale gymnastiek- wedstrijden. Er waren 15 verschillende wedstrijden, waaruit men een keuze kon doen en er moesten circa 70 groepen beoor deeld worden. Een opgave, die voor som mige jury's verre van gemakkelijk was, omdat de meeste wedstrijden met „eigen keus"-oefeningen waren, terwijl bij de ritmische oefeningen met handgereed schappen bovendien nog gekozen kon wor den uit hoepel, bal of knots. Daarom bleef het van het begin tot het einde een open vraag, wie als eerste op de versohiiMende wedstrijden zou eindigen', hetgeen de wedstrijden zowel voor het publiek als voor de deelnemers (sters) tot het einde toe aantrekkelijk maakte. Het toesteltumen van de aspiranten be antwoordde geheel aan de verwachtingen. Ook het dames-turnen, te weten even- wichtsbalk klassikaal en individuele vrije oefeningen, stond1 op hoog pel. Het turnen aan hoogbrug door de heren, aan welke wedstrijd ook de Belgische verenigingen uit Gent en Niel deelnamen, was behoor lijk; alleen Olympia (Amsterdam) kwam ver boven de middelmaat uit. Het tafel- springen van deze heren vertoonde grotere verschillen. Hier waren Simson (Amster dam) en Bato (Haarlem) de favorieten. Bij de wedstrijd ritmische oefeningen zonder gereedschappen zagen we vele zeer fraaie oefeningen, zoals van Maas (Rotterdam) van de Hilversumse G.V. en van Turnlust (Beverwijk). Hetzelfde kan ook gezegd worden van de wedstrijd met handgereedschappen. Maas (Rotterdam) en Brunhilde (Leiden) lieten prachtige oefe ningen zien met een bal; Esca (Arnhem), Thor (Rotterdam) en Turnlust (Bever wijk) vertoonden zeer gevarieerde oefe ningen met 1 of 2 knotsen, terwijl Con cordia (Haarlem) T.V. Santpoort de hoepel hadden gekozen en deze vol zwier en met souplesse in alle mogelijke richtingen lie ten draaien en zwaaien. Ook bij de aspirantenwedstrijden zagen we, de leeftijden in aanmerking nemende, zeer mooi werk. Ringen zwaaien meisjes was dikwijls van zeer hoog gehalte, b.v. van O.D.I.N. (Amstelveen)verder klassi kaal balk van ESCA, lange mat van Rapi- ditas (Groningen) en Simson (Amster dam). Ook het rek turnen jongens van Ra piditas was zeer goed. Kortom, het was een zeer sportieve wedstrijddag, die de vol gende resultaten opleverde: Meisjes 12/13 jaar: Knotsoef. KNGV: 1. Bato II Haarlem, 2. Heemstede. Kl'ass. brug ongelijk. 1. Bato I, 2. Volo Haarlem, Rin- genzwaaien: 1. Sparta Velsen, 2. O.D.I.N. Amstelveen. Jongens 12/13 jaar: vrije oef. KBGV. 1. In Amsterdam heeft het Haarlems jeugd- elftal de wedstrijd om de Zilveren bal we derom verloren. De Haarlemse jongens bat ten eerst en kwamen niet verder dan 74 runs. R. van de Hoek (22) en P. Bouman (19) hadden het grootste aandeel in dit totaal. Verder kwam alleen J. C. Luining met 12 runs in de dubbele cijfers. Bij de Amster dammers bowlde D. Griebling 416. J. Grootmeyer 2—28, R. Janssen 1—9, D. Sand- hages 312. De Haarlemse aanval had al vrij gauw succes en toen er voor 9 runs reeds 4 wickets neer waren, leek een overwinning binnen het bereik van de Haarlemse cricketers. Het fiel den liet daarna echter veel te wensen en mede dankzij enige gemiste kansen wist Am sterdam het Haarlemse totaal in een span nende slotfase voor 8 wickets te passeren. Alleen R. Onstein had met een goede 7—20 succes bij de Haarlemse bowlers. Bij de Amsterdammers kwamen P. de Ruiter (16), E. Cornelisse (26) en R. Janssen (13) in de dubbele cijfers. In Bloemendaal won een HCB-elftal met 6 wickets van „Still Going Strong". SGS batte eerst en scoorde 121 runs voor het ver lies van 9 wickets: J. Offerman 36, A. van de Togt 22, F. J. Konert 20 en H. Panier 12. Bij de Haarlemse bowlers hadden G. van Langelaar Sr. 444. H. Thon, 320, het meeste succes. F. Vogelsang bowlde 121 en J. Fortgens 027. De HCB-ers passeerden het SGS-totaal voor 4 wickets: P. Lammers van Bueren 18, A. van Loenen 37, G. Goossens 28 en G. van Langelaar sr. 38 n.o. zorgden voor de runs. Bowlingcijfers SGS: J. Offerman 07, F. Lanting 144, F. Konert 038, A. van de Togt 2—20, D. de Vos 1—13. De wedstrijd tussen een Amsterdams Bondselftal en een HCB-elftal eindigde in een Haarlemse overwinning. Ook hier liet het veldwerk te wensen, het batten verdien de echter alle lof. F. L. van Muiswinkel 640, J. Kersten 217 en R. Vandehoek 217, kregen de Amsterdammers voor 97 runs aan de kant. Dank zij R. Vandehoek (22), Th. Venker (20), J. Heymans (17 n.o.) en E. Westra (14 n.o.), passeerde het HCB- elftal dit totaal voor het verlies van 5 wickets. Op 100/5 sloot aanvoerder Th. Koot de HCB-innings. Dankzij de prima organisatie en het fraaie zomerweer is het. jaarlijkse toernooi van de softbalafdeling TYBB wederom uit stekend geslaagd en vooral de deelneming van sterke eerste klasse negentallen heeft de vele toeschouwers op het terrein aan de Schalkwijkerweg in Haarlem doen genieten van vele technisch goede wedstrijden. De volledige uitslag was: Afdeling A: 1. Vodo SC (Den Haag); 2. Pinguins (Heemstede). Afdeling B: 1. DCG (Amsterdam); 2. DSS (Velsen). De meisjes Van Maas uit Rotterdam op de evenwichtsbalk. DOS, Amsterdam (geen 2e prijs toegekend) Paardsprlngen: 1. Rapiditas, Grondingen 2. DOS, Amsterdam. Meisjes 14/15 jaar: Knotsoef. KNGV: 1. -Volo; 2. Heemstede. Ringen zwaaien: 1. O.D.I.N.Amstelveen; 2. O.S.S., Zandvoort. Jongens 14/15 jaar: lange mat: 1. Rapi ditas, Groningen; 2. Simson, Amsterdam. Rekstok: 1. Rapiditas; geen 2e prijs toege kend. Dames: Xndiv.vrije oef. 1. Bato I; 2. Maas Rotterdam. Klass. balk: 1. Maas; 2. Simson. Röltm. oef. zonder gereedsch.: 1. Hilver sumse G.V.; 2. Maas. Idem met gereed schap. 1. Maas, Rotterdam en Brunhilde, Leiden; 2. Thor, Rotterdam. Heren: tafelspringen: 1. Simson; 2. Bato. Hoogbrug: 1. Olympia, Amsterdam; 2. K. T. Niel. Behalve verenigingswimpels als le, 2e of 3e prijs waren meerdere extra prijzen beschikbaar gesteld. De medaille van Ko ningin Juliana voor de beste algemene in druk tijdens wedstrijd en optocht verwierf Brunhilde (Leiden), welke vereniging bo vendien de zilveren krans (van Bato) ver wierf. De medaille van Prins Bernhard, eveneens voor de algemene indruk, ging naar Thor (Rotterdam). De andere ere prijzen werden toegewezen aan Maas, Oddn, Simson, en Sparta. Zaterdag en zondag zyn de selectie-zeil wedstrijden op het IJselmeer in de Sharpie- en Finnjollen-klasse beëindigd. Zaterdag stond er een harde wind, waardoor in de Finnjollen-klasse slechts 2 scheepjes de finish bereikten. Zondag daarentegen ontaardde de wedstrijd in een drijfparty. Zoals bekend waren de wedstrijden in de Sharpie-klasse een directe selectie voor de eventuele uit zending naar de Olympische Spelen, terwijl in de Finnjollen-klasse deze ontmoetingen als voorselectie golden. De uitslagen luidden: Sahrpie-klasse: Zaterdag: 1. Jac. Kraan, „Mustang"; 2. Bart Kraan, „Meteoor"; 3. Verhagen, „Piasjager"; 4. Oerlemans, „Gli der". Zondag: Eerste wedstrijd: 1. Oerlemans; 2. Jac. Kraan; 3. Bart Kraan; 4. Van Wijk, „Rakker"; 5. Guldemond, „Spotvogel"; 6. Verhagen. Tweede wedstrijd: 1. Jac. Kraan; 2. Gulde mond; 3. Bart Kraan; 4. Van Wijk; 5. Ver hogen. In het totaalklassement in deze klasse bezet volgens de Olympische nuntentelling Jac. Kraan de eerste plaats gevolgd door Bart Kraan. Finnjollen: Zaterdag: 1. Bob Markus, „Pin- guin"; 2. Maarse, „Bestevaer". Zondag: Eerste wedstrijd: 1. Lesage, „Pho ton"; 2. Maarse; 3. Markus; 4. Koopmans, „Jan de Lapper". Tweede wedstrijd: 1. Lesage; 2. Sleeswijk, „Haukaropora"; 3. Markus; 4. Maarse. In de Finnjollen-klasse is Bob Markus met grote voorsprong in het totaalklassement op de eerste plaats geëindigd voor Sleeswijk. De uitslagen van het ruiterfeest van „Carina" in Santpoort waren: Dressuur: 1. Nellie Kuit met Panda. Jeugd: 2. Liesbeth Jongkind met Jan. Ex aequo 3a. Thea Letcher met Michel. 3b. Eiske Henneman met Jan. Dressuur: 1. Jos van Loon met Bianea. Gevorderden: 2. De heer Rijke met Za- zarak.3. Barbara Wux-fbain met Panda. 4. Ingrid Tuckerman met Raspa. Springen: 1. Jos van Loon met Bolero. 2. idem, met Present. 3. Barbara Wurf- bain met Panda. Op het HCK-terrein achter het Kennemer Lyceum in Overveen speelt het Nederlandse sóftbalnegental zaterdag 14 juli des avonds om zeven uur tegen het Amerikaanse leger team The Cornets uit Wiesbaden (Duitsland). Voor deze wedstrijd is een bijzonder sterk Nederlands negental samengesteld, dat er als volgt uitziet: Werpster: T. van Slooten (HCK); achter- vangster: R. Nijssen (Pinguins); le honk: T. Andrea (HIIC); 2e honk: ,T. Honing (HCK); 3e honk: I. Burger (Pinguins); kortestop: F. van Veen (Schoten); linksvelder: R. Hor den (VVGA); midvelder: E. ter Meulen (HHC); rechtsvelder: R. Vermaat (Pinguins). Reserves: L. Dekker (Schoten); R. Weel (R.I.W.); M. Kuik (VVGA); M. en H. Beren donk (beiden HHC); R. Groenewoud-De Haas (HHC). Bovendien organiseert de softbalafdeling van HHC op het gemeentelijk sportterrein Noordersportpark zondag 15 juli een groot toernooi, waaraan door vele sterke eerste klasse negentallen zal worden deelgenomen. In het programma van de Amsterdamse sportweek speelde een sterk vertegenwoor digend Haarlems negental een propaganda- wedstrijd tegen een Amsterdams team. De verrassing was zonder twijfel de kleine 3-2 nederlaag, die de Haarlemse dames moes ten incasseren in deze ontmoeting, die door de snel invallende duisternis slechts vier innings kon duren. Ofschoon deze ontmoeting dus van korte duur was, hebben de talrijke toeschouwers op het Olympiaplein in Amsterdam een uit stekende demonstratiewedstrijd gezien, waarin het veldspel dikwijls van uitsteken de kwaliteit was. De werpsters van beide ploegen deden niet veel voor elkaar onder en ook in deze wedstrijd toonden Els ter Meulen (HHC) en R. Vermaat (Pinguins) zich weer bijzonder slagvaardig. Behalve deze speelsters kun nen ook F. van Veen en T. van Slooten wederom op een goede wedstrijd terugzien. Reeds in de tweede innings namen de Haarlemse dames een 2-0 voorsprong, doch in dezelfde innings was de stand weer ge lijk toen ook enkele Amsterdamse speel sters de thuisplaat passeerden (2-2). De laatste Amsterdamse slagbeurt bracht dit team de overwinning (3-2). Het softbal-kampioenschap komt nu wel vrijwel zeker terecht bij het negental van HHC, want ook deze week lieten de HCK- speelsters tegen Schoten weer een steek vallen en verloren door deze 4-2 vrijwel de kampioenstitel. De voornaamste uitslagen waren: Eerste klasse: HHC—VVGA 21-6; HCK— Schoten 2-4. Tweede klasse: CatchersSchoten 2 9-1; Schoten 2SC Haarlem 2 5-5; ABCCatchers 1-3; O VVO—TYBB 2 17-0; Pinguins 2—HCK 3 7-3; Rooswijk—HCK 2 10-1; RCH—SC Haar lem 2 5-2; Pinguins 2EDO 5-11. Derde klasse: Rooswijk 2HHC 3 12-4; THBPinguins 3 9-5; Meteoor—OVVO 2 3-7; HCK 5—EDO 2 2-13; TIW 2—HEDW 0-11; HCK 4—EDO 3 4-17; EHS—SC Haarlem 3 8-6; RCH 2Schoten 3 6-16; Catchers 2Mete oor 7-9. Vierde klasse: TYBB 4—RCH 3 12-10; Shell —DSS 2 5-16; DIO—TYBB 3 7-12; DSS—EHS 2 25-5. MADRID (United Press) Een memo randum van dertien bladzijden, gericht aan generalissimo Franco en getekend door vier Spaanse protestantse leiders, behelst een dringende oproep om werkelijke gods dienstvrijheid en de wettelijke erkenning van de burgerlijke rechten. Het memorandum stelt dat de situatie van het protestantisme in Spanje zo ernstig is geworden dat de opstellers zich gedwon gen voelden om zich direct tot Franco te wenden die hoofd van staat en „vader van het land" is. „Wij doen een beroep op uw hart en uw gevoel opdat het u mag lukken een geestelijke verzoening tot stand te brengen, een broederschap en een eenheid tussen alle Spanjaarden," aldus het docu ment, waarin ten stelligste ontkend wordt, dat de Spaanse protestanten zouden trach ten, anti-katholieke acties te voeren en be keringen willen bewerkstelligen. Verder wordt gerept van godsdienstoefeningen die door agitatie worden verhinderd en van de gedwongen sluiting op 23 januari 1956, van een protestants theologische school. „Geestelijke haxmonie in Spanje zal lei den tot grotere materieële welstand en zal de vlucht van Spaanse protestanten naar het buitenland onnnodig maken." Het document klaagt over de verplichte rooms-katholieke godsdienstlessen in open bare en particuliere scholen, en over ge dwongen aanwezigheid van soldaten bij niet-katholieke godsdienstoefeningen. „De Spaanse politie weigert nu in het algemeen uitreisvisa's aan prominente protestanten Voor 25000 toeschouwers hebben Rai- mondo d'Inzeo (Italië), Frits Thiedemann (Did.), Francesco Goyaga (Spanje) en tot grote verrassing ook Carlos Delia (Argen tinië) zich geklasseerd voor de finale van het springconcours om het wereldkam pioenschap, dat dinsdag in Aken zal wor den gehouden. De sensatie van de laatste qualificatie- ronde, een zwaar springconcours, dat twee maal gereden moest worden, was het feit dat Piero d'Inzeo (Italië) en Jonqueres d'Oriola (Frankrijk) uitgeschakeld werden. Het paard van d'Oriola, „Voulette" wei gerde driemaal, zodat deze Franse combi natie gediskwalificeerd werd. Het was een zeer zwaar parcours van 880 meter lengte, dat tweemaal gereden moest worden. De 16 voorgeschreven sprongen over 13 hinder nissen vereisten vele wendingen. Prins Bernhard en prinses Beatrix wa ren reeds vroeg in de middag aanwezig om de wedstrijden bij te wonen. Het resultaat van de derde ronde was: 1. Raimondo d'Inzeo (Italië) met „Mera- na" en Fritz Thiedemann (Did.) met „Me teor" 0 fouten; 3. Majoor Carlos Delia (Ar gentinië) met „Discutido" 3 fouten; 4. Francisco Goyaga (Spanje) met „Fahnen- koenig" 4 fouten; 5. William Steinkraus (V.S.) met „First Boy" 4,75 fouten. Op het circuit van Francorchamps zijn zondagmiddag de Grote Prijzen gereden, meetellend /oor de wereldkampioenschappen. De uitslagen luidden: 125 cc (112.9 km): 1. Ubbiali (It.) MV Agusta 42 mina 9.1 sec., gem. snelh. 160.79 km/u; 2. Libanori (It.) MV 42.48.7, gem. snelheid 158.311 km u; 3. Monneret (Fr.) Gilera 43.01.0. Snelste ronde: Ferri met Gilera, 5.13.2, gem. snelheid 162.298 km/u. Ubbiali nam de leiding na de derde ronde. Twee ronden later had hij 38 sec. voorspx-ong op Monne ret die vlak voor Libanori reed. De Italiaan won tenslotte onbedreigd. 250 cc (127.080 km): 1. Ubbiali (It.) MV, 45 min. 11.9 sec., gem. snelh. 168.696 km/u; 2. Taveri (Zw.) MV 45.50.0; 3. Horst Kassner (Did.) NSU 46.53.0; 4. Koster (Ned.) NSU 48.10.0; 5. Simons (Ned.) NSU 48.40.0. Ubbiali behaalde in deze klasse zijn tweede overwinning. De strijd ging aanvankelijk tussen Ubbiali, Lorenzetti en Taveri, waarbij Lorenzetti een ronde reed met een gemiddel de van 168.7 km/u en Ubbiali. wat later 172.3 km/u bereikte. Lorenzetti deed het daarna nog sneller en reed een ronde met 172.604 km/u gemiddeld. Toen moest hij opgeven, omdat zijn Guzzi kuren vertoonde. Daarmee was Ubbiali zijn voornaamste mededinger kwijt en hij won met ruime voorsprong op Taveri. De uitslag van de race in de 350 cc klasse (155.320 km was: 1. Surtees (GB) met MV 52 min. 48.6 sec., gem. snelheid 176.466 km/u; 2. Hobl (Did) met DKW, 53.05.0, gem. 175.535 km/u; 3. Sandford (GB) met DKW, 54.08.0, gem. snelh. 172.190 km/u; 4. Hofmann (Did) met DKW, 54.11.0, gem. 171.988 km/u; 5. Masetti (It.) met MV. Al in het begin van de race leverden Sur tees, Hobl en Lomas een spannende strijd en na 6 ronden had Lomas ruim 11 sec. voor sprong op Surtees Maar na de zesde ronde kreeg Lomas moeilijkheden met zijn Guzzi en even later stopte ook de Guzzi-rijder Lo renzetti voor de pits. Lomas had zijn zesde ronde met een gemiddelde van 179.8 km/u gereden. Surtees nam nu de leiding over en wist die te behouden tegen de aanvallen van Hobl. Zijspan-klasse (112.960 km): 1. Noll-Crone (Did) met BMW, 43 min. 15.5 sec., gem. snel heid 156.566 km/u; 2. Harris-Campbell (GB) met Norton, gem. 154.445 km/u; 3. Mitchell- Bliss (Austr.) met Norton, gem. 154.170 km/u. De uitslag van de race in de 500 cc klasse (211.800 km) luidde: 1 Surtees (GB) met MV, 1 uur 9 min. 2.2 sec., gem. snelheid 184.075 km/u; 2. Zeiler (Did) met BMW, 1 uur 9 min. 41.2 sec.; 3. Monneret (Fr.) met Gilera 1.10.30.7; 4. Ma setti (It.) met MV. 1.10.31.1; 5. Milani (It.) met Gilera, 1.11.23.3. Duke, met groot meesterschap rijdend, leidde na de eei'ste van de 15 ronden met 5 meter voorsprong op Surtees, Monneret, Masetti, Zeiler en Lomas. Hij liep daarna steeds verder uit en verbeterde herhaalde lijk het baanrecord dat hij in de 7e ronde bracht op 4 min. 26.3 sec., overeenkomend met een gemiddelde van 191 km'u. Na de elfde ronde lag hij 50 sec. voor op Surtees en 1 min. 20 sec. op Zeiler en Masetti. Op grotere afstanden volgden Monneret, Milani en Goffin. In de 13e ronde begon de Gilera van Duke echter te haperen en even later vernam men dat de Brit voor goed uitgeschakeld was. Surtees kwam als eerste langs de tribunes, gevolgd door Zeiler en Monneret en deze volgorde veranderde niet meer. Z andvoort-estafette Overduidelijk is ook dit jaar weer ge bleken hoe groot de populariteit is, die de traditionele Zandvoortse estafette voor voetbalclubs geniet. Zaterdagavond is ze voor de elfde maal verlopen. Enkele dui zenden hadden zich rondom het bijna lV-± kilometer lange parcours geschaard. Start en finish lagen aan de Grote Krocht. Van daar voerde het parcours via Haltestraat, Kostverlorenstraat en Haarlemmerstraat terug naar de Grote Krocht. Enthousiast heeft men met de lopers meegeleefd. Vele deelnemers bereikten vrijwel uitgeput de finish en moesten door leden van het Rode Kruis onder leiding van dr. Entzinger on derhanden genomen worden om weer wat op verhaal te komen. Dat men zonder een intensieve training weinig kon bereiken, bleek uit de uitslagen wel overduidelijk, want het was opnieuw DSB 1 uit Haarlem, dat voor de derde maal deze estafette met een ruime voorsprong won en daardoor voorgoed beslag legde op de prachtige wisselbeker, doQr het £andvoqrtse ge-^ meentëbestüur beschikbaar gesteld. RuiifMiëK- fttat-ïa-ar hadden- de-lopers voor deze estafette getraind. Er waren in de wedloop vele spannende momenten. Assendelft en „Kruisster" die het DSB aanvankelijk moeilijk maakten, zakten af naar de derde en vierde plaats. Kranig werk leverde het vijftal van „Teylingen" uit Sassenheim, dat onder zijn lopers drie jongens van zestien jaar telde. Zij liepen voor de eerste maal deze estafette mee en legden beslag op de tweede plaats met nog geen halve minuut achterstand op de win naar. Omdat de KNAU geweigerd had, leden van deze vereniging aan de wedstrijd te laten deelnemen, verschenen slechts Vijf tien ploegen aan de start, maar zij hebben gezorgd voor wedstrijden, die voortdurend boeiend en interessant bleven. Burgemeester mr. H. M. van Fenema, die met vele andere autoriteiten op de tribune aan de Grote Krocht de verrichtingen der lopers volgde, reikte na afloop de prijzen uit. Vooraf wees de burgemeester erop, dat dit interessante evenement voor de ge meente Zandvoort beslist behouden dient te worden. Daar DSB definitief de wisselbeker won, zegde de burgemeester toe, dat op de ko mende begroting een nieuwe beker zal „prijken". De leider van de winnende ploeg, de heer Joustra, dankte namens alle ploegen voor de hartelijke ontvangst in Zandvoort. Hij wees erop, dat zijn groep aanvankelijk werd gedupeerd, doordat enkele KNAU- leden niet mochten meelopen, doch men wist gelukkig nog voor geschikte plaats vervangers te zorgen. Wat het organiseren van estafettes in andere gemeenten betreft, merkte spreker op, dat men dan heel wat mans zal moeten zijn, om het zó voortreffe lijk te organiseren als in Zandvoort. De totaal-uitslagen waren als volgt: 1. DSB I Haarlem, 34 min. 39 sec., wissel beker, (definitief in bezit) plus vijf ver gulde medailles. 2. Teylingen, Sassenheim, 35 min. 0.3 sec, vijf zilveren medailles. 3. Assendelft I, 35 min. 9 sec., vijf bronzen medailles. 4. Kruisster, Amsterdam, 35 min. 27 sec., (vijf taarten). 5. „Onze Gezellen", Haarlem, 35 min. 33 sec., (een grote taart). 6. DCG Amstei-dam, (liep voor de eerste maal mee) 35 min. 44 sec, (kx-entenbrood). 7. JOS Amsterdam, 35 min. 48 sec., (fruit-' mand). 8. Zaandijk, 36.08 sec., (taart). 9. DSB II, 36 min. 12 sec., (vijf dozen sigaret ten). 10. Zandvooi'tmeeuwen, 36 min. 13 sec. (vijf ontbijtkoeken). 11. SHS Spaarndam, 36 min. 36 sec. 12. TZB Zandvoort, 36 min. 43 sec. 13. Assendelft II," 37 min. 43 sec. 14. Geel Wit Haarlem, 38 min. 49 sec. 15. SLTO Amsterdam, 39 min. 19 sec. Bovendien werden de volgende extra prijzen uitgereikt: Snelste ronde Hr. Brantjes DCG, 6 min. 35 sec., (medaille). Langzaamste ronde: B. Kouwenberg, SLTO, 8 min. 47 sec., (volk en lepel). Snel ste Zandvoortse loper: C. Drayer Zand- voortm. 6 min. 42 sec. (Vulpen). Langzaam ste Zandvooi'tse loper W. van Braam Zand- voortmeeuwen, 8 min. 25 sec., (tennis schoenen). Oudste deelnemer H. Gest, SLTO (geb. 4-7 '18), (fles eau de cologne). Snelste Zandvoortse ploeg: Zandvoort- meeuwen, (vijf portefeuilles). Langzaamste ploeg: SLTO. (Bon voor f 7,50 ijs). Jongste deelnemer: Joh. Metz TZB, (een paar ny lonkousen). Onder de zeven minuten liepen ten slotte twintig lopers, die allen het her inneringsspeldje ontvingen. Na afloop volgde op het Raadhuisplein een openluchtdemonstratie van de gym nastiekvereniging „Oefening staalt spie ren", afgewisseld door een concert door de Zandvoortse muziekkapel. en predikanten," zegt het memorandum (Vrijheid van onderwijs is de Spanjaax'den bij de Grondwet gegarandeerd). De ondertekenaars zijn: dr. Manuel Gutiérrez Marin, president van de Spaans Evangelische kex'k, de bisschop van de Spaanse Hervormde episcopale kerk M. Molina Zurita, de algemeen secretaris van de Spaanse Evangelische Alliantie ds. José M. Martinez, ds. Pedro Bonet Such, presi dent van de Spaanse Doopsgezinde unie. De bisschop woont in Madrid, de overigen in Barcelona. „Trouw aan de Caudillo" Het memorandum eindigt met de volgen de woox-den: „Geeft ons gehoor, al is het alleen maar met dezelfde waarheid en het zelfde gevoel waai'mede wij in onze dien sten en gebeden voor u als hoogste magi straat van ons moedei'land bidden. Moge de Heer uwe excellentie nog vele jaren be schermen." Het is niet de eerste maal dat protestant se leiders een beroep doen op Franco. In de afgelopen vier jaar is dit reeds eerder ge beurd, maar tot nu toe heeft men geen antwoox-d ontvangen. I-Ietl aatste document wijst op artikel zes van de Spaanse Grondwet, dat verdraag zaamheid ten opzichte van niet-katholieken voorschrijft. „Wij vragen om een wex-ke- lijke, doelmatige verdraagzaamheid, die door de autoriteiten wordt gewaarborgd." Een van de belangrijkste punten van het memorandum is de beschuldiging, dat civiele gouverneurs en politieke functio narissen te veel macht hebben over protes tantse kwesties, zoals huwelijken, in be slagneming van religieuze geschriften, en het sluiten van instituten van ondexwijs. „Dit is in strijd met de voorzieningen van de Spaanse Grondwet en het burgerlijk wetboek," aldus het memorandum. De Italiaanse schrijver-filosoof Giovanni Papini is op vijfenzeventigjarige leeftijd na een langdui-ig ziekbed overleden. De direc te doodsooi-zaak was bronchitis. Giovanni Papini is bekend geworden door zijn „Historie van Chx'istus" en zijn „Mijn Italië" dat in de fascistische periode genade vond. In zijn in 1953 verschenen „De duivel" betoogde hij dat God zelfs de duivel uiteindelijk zal vergeven. In het Vaticaan heeft men heftig over dit boek gediscusseerd, maar tot een uitspraak is het niet gekomen. Papini is altijd het centrum geweest van tegenstellingen. Hij heeft vaak onenigheid gehad met het Vaticaan maar is tenslotte gestorven voorzien van de laat ste sacrementen. Papini werd op 9 januari 1881 geboren in Florence. Op veertienjarige leeftijd kreeg hij zijn eerste artikel in een wetenschappe lijk tijdschrift gepubliceerd. Toen hij twin tig was gaf hij les in het Italiaans aan het Engels instituut. In de „Monist" (een te Chicago verschij nend blad) en de „Revue scientifique" te Parijs publiceerde hij zijn eerste filoso fische artikelen. Papini's jeugd was er een van bittere strijd tegen de kerk, maar later verzoende hij zich met het katholicisme en schreef zijn „Geschiedenis van Christys" waarmee hij in katholieke kringen veel lof oogst te. Maar zijn idee, dat de duivel zelfs uit eindelijk kon worden begenadigd, werd in het Vaticaan koel ontvangen. Papini's boek ging derhalve op de index. Papini heeft niet veel aan politiek ge daan. Hij schreef poëzie, litteraire be schouwingen, religieuze geschriften en filo sofische essay's. De laatste jaren van zijn leven was hij blind en kon slechts dicteren. Men las hem voor. Het Nederlandse m.s. „Kastanjesingel" uit Rotterdam is bij Linoeping in aanvaring geweest met het Zweedse schip „Britt- mari". De „Kastanjesingel" liep lichte schade op aan bakboord. Het schip kon zonder hulp Stockholm bereiken, waar een onderzoek wordt ingesteld. Een beeld van de ravage in het pas overgedragen „Radiohuis" in Berlijn, dat sinds de capitulatie in 1945 door de Sovjets bezet is geweest. Links een der controlekamers met de totaal vernielde apparatuur, rechts de keuken onder in het-gebouiorHoaaii-stemidden vxin vuil en puin een grote stapel emballage txarD-de staatswinkels in oost-Berlijn lag. NICOSIA (Reuter/AFP) Een Britse inwoner van* Cyprus en zyn echtgenote zijn zondag vijfendertig kilometer ten noordwesten van Famagusta door Cy prische terroristen doodgeschoten. Het Britse echtpaar reed in een auto. Dit is de eerste maal, dat een Britse vrouw het slachtoffer werd van het optreden der „EOKA". De man bekleedde een belang rijke functie bij de douane van Cyprus. Tot nu toe zijn zevenenveertig Britten, waaronder veertig militairen, op Cyprus door verzetslieden gedood. De chef van de Britse imperiale gene rale s.taf, Sir. Gerald Templer, is zondag per vliegtuig uit Turkije in de Cyprische hoofdstad Nicosia aangekomen, waar hij besprekingen zal voex'en met gouvei'neur- generaal Sir John Harding en met de op perbevelhebber der Britse strijdkrachten in het Midden-Oosten, luitenant-generaal Sir Charles Keightley. Generaal Templer zal, als gast van gouverneur Harding, twee dagen op Cyprus blijven. Britse militaii-en hebben zondag nabij Lax-naca, in Zuid-Cyprus, vijf Cyprioten geari'esteerd. Drie hunner wax-en bezig een grote mortiei'bom onder een brug te plaat sen, waarover vaak Britse voertuigen rij den. De twee anderen wachtten in de na bijheid in een auto. Rede van Selwyn Lloyd LONDEN De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft za terdag in een rede te Dinas-Powis bij Cardiff te verstaan gegeven, dat Groot- Brittannië geen datum zal vaststellen voor onafhankelijkheid voor Cypi'us. Wij moe ten rekening houden met de Turken, die zich tegen aansluiting van Cyprus bij Griekenland verzetten, zo zei hij. De mi nister legde er de nadruk op, dat Groot- Brittannië de zekerheid moet blijven hou den dat het Cyprus kan gebruiken voor de verdediging van de oliebronnen in het Midden-Oosten. Alle voorstellen voor op lossing van het Cyprische vraagstuk moe ten hiermee rekening houden. Groot-Brit- tannië blijft echter, bereid constitutionele hex-vormingen op het eiland in te voeren. Lloyd verwierp suggesties, dat een NAVO- basis op Cyprus voldoende zou zijn voor de Britse behoeften. Ceylon De premier van Ceylon, Solomon Banda- ranaike, heeft op een persconferentie in Londen verklaai-d, dat volgens de vrijdag bekend gemaakte overeenkomst met Groot- Brittannië de Britse bases op Ceylon over gedragen zullen worden, doch dat Groot- Brittannië bepaalde faciliteiten, zoals op het gebied van vex-bindingen en opslag van munitie en bi-andstof, zal blijven genieten. Ongeveer negentig percent van de huidige Britse bezetting zal de bases moeten ver laten. De bases zullen wellicht wat inge krompen wox-den, omdat de handhaving ex-van binnen de grenzen van de financiële mogelijkheden van Ceylon moet blijven. De faciliteiten die Groot-Brittannië krijgt zullen op geen enkele manier de vrijheid van actie voor Ceylon in geval van een oorlog beperken. Bandaranaike vei'klaarde voorts, dat zijn regering hoopt zo spoedig mogelijk diplo matieke betrekkingen aan te knopen met Moskou en Peking. Bevolking deelt nog niet in welvaart uit olie-inkomsten NEW YORK (Reuter) Volgens een overzicht van de UNO zijn verleden jaar meer dan een miljard dollar aan olie-in komsten in het Midden-Oosten gepompt. Blijkens dit overzicht over de „economi sche ontwikkeling in het Midden-Oosten in 1954 en 1955" waren deze inkomsten hetzij rechtstreekse bijdragen voor de re geringen in dit gebied, of lonen en plaatse lijke uitgaven van buitenlandse oliemaat schappijen. In 1949 constateerde een stu diecommissie der UNO, dat in dit gebied buitengewoon grote armoede heerste. Het overzicht constateert een versnelling van het tempo der economische ontwikkeling en voorspelt een voortgezette verbetering. Hoewel de vooruitzichten op lange ter mijn ongetwijfeld gunstig zijn voor het Midden-Oosten, zijn zij toch niet uniform rooskleurig. Uit statistieken, die in het overzicht zijn opgenomen blijkt, dat de olievoorraden nog verre van ruim ver spreid zijn en dat zij niet als een univer seel geneesmiddel voor de vraagstukken van het gebied beschouwd kunnen worden. De bevolking van het Midden-Oosten telt ongeveer honderd miljoen zielen, maar daarvan zijn er volgens het rapport slechts honderdvijftigduizend werkelijk in de olie industrie wex-kzaam. Volgens het rapport kan deze bevolking niet op korte termijn welvaart uit olie-inkomsten verwachten, hoe groot deze ook zijn. De landen in dit gebied hebben alle een watertekort en de meeste landen lijden van een sterke schommeling der agrarische produktie. Volgens het rapport is door droogte in 1955 de tax-weproduktie van Irak met zestig percent verminderd, die van Jordanië met zeventig percent en die van Syrië met vijftig percent. Uitbreiding van het bevloeide gebied is van vitaal be lang voor deze landen en bevloeiïng speelt een voorname rol in hun ontwikkelings plannen. Er worden volgens het overzicht grote verbeteringen verwacht van de dam men in Euphraat en Tigris, die dit jaar gereed kwamen. De invloed van de door Egypte in de Nijl te bouwen dam bij As- soean zal naar vex-wacht mag worden in bijna alle sectoren van de economie ge voeld woi'den De ramingen van de ruwe oliereserves van het Midden-Oosten worden steeds ho ger. In het i-apport wordt een raming aan gehaald van januari 1956, waai-bij deze re serves op 23Ö miljard barx-els worden ge steld, of ongeveer tweederde van het we reldtotaal. GOTTFRIED BENN OVERLEDEN. De Duitse dichter en essayist Gottfried Benn is gisteren op zeventigjarige leeftijd na een langdux-ige ziekte in een Westber- lijns ziekenhuis overleden. Benn werd beschouwd als een van de vooraanstaande moderne Duitse schrijvers. In 1951 werd hem de Georg Büchnex--prijs voor zijn dichtwerk toegekend. Tot voor een jaar had Benn een medische praktijk. Hij was arts in het westelijk deel van Ber lijn.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8