Duidelijke, krachtige taal in Weense regeringsverklaring PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR LOOSJES SCHOOLBOEKEN Prijsstijging van rundvlees geen gevolg van gestegen uitvoer Wereldnieuws Het tweede kabinet Raab De radio geeft woensdag eelt ió Uet zo J Kerkelijk Nieuws Procesverbaal opgemaakt tegen magnetiseur Ministers verklaren: Overleg met het slagersbedrijf gaande Vervoer van varkens in grensstrook verboden De Japanse socialisten voorkomen herbewapening Dichting sluitgat in dijk Oostelijk Flevoland Officiële staking in B.M.C. aanbevolen Baksteenproduktie stijgt nog steeds Een slachtoffer van kinder verlamming te Rijswijk V Chemie en leven DINSDAG 10 JULI 1956 Van onze correspondent in Wenen) Na een onderbreking van zes weken heeft Oostenryk weer een regering, ten tweede male onder leiding van kanselier Raab. De regeringsverklaring, die Raab aflegde, was de langste, die sinds 1945 ooit door een Oostenrijkse premier werd uitgesproken. Evenals bij het vorige kabi net, is ook het huidige regeringsprogram ma het resultaat van een weloverwogen coalitie tussen de (katholieke) Volkspartij en de socialisten. Beide partijen verklaren zich verantwoordelijk voor de gemaakte plannen en beide kunnen zich terecht be roepen op de gemeenschappelijk behaalde successen. Met begrijpelijke trots sprak Raab eerst over de gunstige positie, waar in Oostenrijk zich op het ogenblik bevindt. Zonder de conjunctuur uit te sluiten, wees hij er op dat het bevredigende resultaat wel degelijk ook te danken is geweest aan het regeringsbeleid. Het land kent vrijwel geen werkloosheid, de handelsbalans is sterk actief en in alle lagen van de bevol king bespeurt men een toenemende wel vaart. Om dit hoge levenspeil niet in gevaar te brengen, riep kanselier ï^aab alle volks vertegenwoordigers op om de door het volk gewenste stabiliteit van de munt te handhaven. Wij moeten, zo verklaarde hij, van alle lagen der bevolking tucht ver langen, zowel op het gebied van de lonen als op dat van de prijzen. Overdreven eisen, die op een ongunstig ogenblik wor den gesteld, kunnen de voorspoedige ont wikkeling in gevaar brengen en zelfs on gedaan maken. De regeringsverklaring besteedt bijzon dere aandacht aan het nieuwe leger, dat nu in opbouw is. Het mag niet voor poli tieke doeleinden worden misbruikt, doch moet alleen dienen voor de verdediging van de neutraliteit Ook de Oostenrijkse radio-omroep dient aan de invloed van de politieke partijen te worden onttrokken en het programma zal veel meer rekening moeten houden met de wensen van de luisteraars. Daarom zal de radio in de vorm van een N.V. worden gereorgani seerd; zij zal dan een geheel nieuwe lei ding krijgen. Met de grootste belangstelling heeft de bevolking kennis genomen van de mede deling, dat er bij de belastingplicht geen verschil meer zal worden gemaakt tussen particuliere en genationaliseerde of staatsbedrijven. Nu deze laatste bedrijven aan de bevoegdheid van minister Wald- brunner (socialist) zijn onttrokken, zullen ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 12.00 Promenade orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.45 De wereld werd ontdekt, causerie. 14.00 Platen. 14.30 Voor de jeugd. (Tussen 16.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Pla ten. 17.00 Pianoduo. 17.15 Platen. 17.25 Dans muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: De pers in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Hammond orgel. 18.35 Roude van Frankrijk. 18.45 Accordeonorkest. 19.10 Joods programma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tus sen de regels door, causerie. 20.15 Holland Festival 1956: Falataff, opera. (In de pauze: Sport). Pl.m. 22.30 Platen. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50 24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muizek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe/icht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichte muziek. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 Het stille duin, hoorspel. 12.10 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Meisjeskoor. 12.55 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.45 Ka merorkest en solist. 15.40 Jeugdorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platm. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Orgel. 18.15 Instrumentaal trio en hobo. 18.45 Spectrum van het- Chris telijk-organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Vocaal ensem ble. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muziek. 21.20 Muzikale luisterwedstrijd. 21.15 Orgelcon cours. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Orgelconcours (vervolg). TELEVISIE (N.C.R.V., K.R.O., N.T.S.) 17 0017.40 Voor de kinderen. 20.0022.00 De zaak Waver-, detectivespel. 22.1522.30 E"rovisie: Filmoverzicht van de Ronde van Frankrijk. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestconcert. 14.00 Platen 15.00 Klokke Roeland, cantate, 15.30 Orkestconcert. 16.02 Platen. (Om 17.00 Repor tage van de Ronde van Frankrijk). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Houtblazerstrio. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Beiaard recital. 20.00 Guldensporen-avond. 22.30 Nieuws. 22.45 Platen. 23.0523.15 Nieuws. zij op dezelfde basis als particuliere on dernemingen hun overwinst in de vorm van belastingen aan de staat moeten af staan. Dit geldt voor alle genationaliseerde bedrijven, dus ook voor de banken, de gro te ijzer- en staalfabrieken en de olie velden. Omdat het rijk daardoor over meer inkomsten zal kunnen beschikken, is de nieuwe regering van plan om vooral de belastingen voor de gemiddelde en la gere inkomens nogmaals aanzienlijk te verlagen. De minister van Financiën, die nu opnieuw achter de regeringstafel zit, heeft tijdens de verkiezingscampagne zelfs gesproken over een verlaging van twintig percent en hij kan er verzekerd van zijn, dat de Oostenrijkers en vooral zijn tegenstanders deze belofte niet hebben vergeten. Verder zullen er grote bedragen worden uitgetrokken voor de voltooiing van de grote autoweg tussen Salzburg en Wenen, die nu voor een derde klaar is gekomen, alsmede voor een geheel nieuwe autoweg naar het zuiden tussen Wenen en Tar- visio. Deze projecten zal men met grote voortvarendheid ten uitvoer moeten brengen met het oog op het vreemde lingenverkeer, dat juist in de loop van het laatste jaar geweldig is toegenomen. Neutraal Na nog een paar brandende vraagstuk ken, zoals de melkprijs en de woningbouw, te hebben behandeld, komt de regerings verklaring nog even terug op de neutrali teit. Het Oostenrijkse leger is een instru ment van de vrede, ter verdediging van de neutraliteit en tot het handhaven van de binnenlandse orde. Heel de wereld weet, dat Oostenrijk geen agressieve plan nen koestert en dat het van zijn leger geen gebruik zal maken om zijn rechten gerespecteerd te zien. Maar dat neemt niet weg, dat Oostenrijk met alle morele krachten voor zijn rechten opkomt. De re gering is bijvoorbeeld niet tevreden over de oplossing van de moeilijkheden in Zuid-Tirol. Ofschoon Italië, na lang te hebben geaarzeld, enkele rechten van de Zuidtiroolse bevolking heeft erkend, blij ven er nog genoeg punten van de Parijse overeenkomst (1946) over, waarin de Itali aanse regering zich nalatig betoont, vooral inzake het onderwijs in de moedertaal. Ook ten opzichte van Tsjechöslowakije laat de regeringsverklaring niets aan dui delijkheid te wensen over. Oostenrijk wil met alle staten, maar vooral met zijn na buren, in goede verstandhouding leven, maar de manier waarop Tsjechische grenswachten onlangs op een paar arge loze Oostenrijkers waaronder ook kin deren hebben geschoten, omdat zij per ongeluk een paar meter op Tsjechisch grondgebied waren gekomen, is onmense lijk en doet twijfel opkomen aan de zo no dige goede wil. De Oostenrijkse regering zal derhalve tegen dit optreden protes teren; bovendien zal zij er bij de Italiaan se instanties nogmaals op aandringen, dat de overeenkomst van Parijs ten aanzien van Zuid-Tirol wordt nagekomen. Naar deze duidelijke en krachtige taal, die eigénlijk iets niéuws is, heeft vooral Zuid-Tirol, maar ook de bevolking van en rondom Innsbruck, met grote voldoening geluisterd. Het vroegere arme en hulpbe hoevende Oostenrijk is ook op politiek ge bied zelfbewust geworden en het heeft eindelijk weer de moed om met de nodige kracht voor zijn rechten op te komen. Ned. Herv. eKrk Aangenomen naar De Bilt-West R. Bijls- ma te Monnikendam. Bedankt voor Opheusden H. Harkema te Zeist voor Oosterwolde (Fr.) D. J. Mie- dema te Tzummarum. Benoemd tot voorg. v. d. afd. Bussum van de Ned. Prot. Bond J. H. Marwitz te Barsingerhorn. Geref. kerken Aangenomen naar Mt. Evelyn en Fern- tree Gully A. Nijhuis te Gouda. Chr. Geref. kerken Tweetallen te Delft en te Nieuwpoort F. Bakker, kand. te Goes en J. Brons, id. te Ermelo te Sassenheim J. Brons, kand. te Ermelo en C. Noordegraaf te 's-Gravendeel te Steenwijk J. Brons, kand. te Ermelo en H. v. d. Schaaf te de Krim te Zwijndrecht H. C. v. d. Ent te Werkendam en B. Bijleveld te Noor deloos. Bedankt voor Huizen (N.H.) G. Blom te Meerkerk. Geref. gemeenten Beroepen te Elspeet C. Molenaar, kand. te Dordrecht. De recherche heeft proces-verbaal opge maakt tegen de 48-jarige magnetiseur J. J. S. te Rotterdam. De man was oorspronke lijk muziekleraar, doch werd in 1948 mag netiseur. Hij bezocht per auto zijn patiën ten aan huis en rekende per consult twee gulden. ADVERTENTIE De ministers Mansholt en Zijlstra hebben geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar (C.P.N.) over de stijging der rundveeprijzen. Zij verkla ren onder meer dat deze prijsstijgingen van begin januari tot eind mei 1956 25 pet. be droegen voor de beste, 13 pet, voor de laag ste en 15 pet. voor de middelkwaliteit, van welke laatste regelmatig de grootste aan voeren plaats hebben. De ministers menen dat geen al te grote betekenis mag worden toegekend aan de uitvoer. Weliswaar steeg de uitvoer naar sommige landen ten opzichte van de over eenkomstige periode in 1955, doch naar andere landen daalde hij. Ten opzichte van de binnenlandse consumptie van alle kwa liteiten rundvlees bedroeg de uitvoer over het gehele jaar 1955 12 pet. en thans 14 pet. Hiertegenover steeg evenwel ook de in voer van 11.2 pet der binnenlandse con sumptie in 1955 tot 17 pet. thans, zodat de invoer de uitvoer overtrof. De prijsstijging moet volgens de ministers ook voornamelijk worden toegeschreven aan de toegenomen koopkracht, waardoor vooral vraag ontstond naar fijnere vlees soorten. Dit blijkt onder meer uit het feit, dat de goedkopere vleessoorten in geringe mate in prijs zijn gestegen. Voorts vermin derde gedurende 1955 de rundveestapel, zodat het aanbod van slachtvee in het eer ste kwartaal 1956 lager werd. Minister Zijlstra merkt op dat van een gedwongen niet-doorberekenen' van de ge stegen marktprijzen geen sprake is. De werkgeversorganisaties uit het bedrijfsle ven hebben destijds de toezegging gedaan, De toenemende biggensmokkelarij uit België waardoor naar men aanneemt, besmetting met mond- en klauwzeer naar Nederland is overgebracht is voor de minister van Landbouw, Visserij en voed selvoorziening aanleiding geweest een ver- vervoerverbod voor varkens met een ge wicht tot zestig kilogram, uit, naar of bin nen een grensstrook langs de Belgische grens af te kondigen. Vervoer is alleen toegestaan met ver gunning van de veeartsenijkundige dienst. De grensstrook omvat geheel Zeeuws- Vlaanderen, het gedeelte van de provincie Zeeland ten zuiden van de spoorlijn Goes- Bergen op Zoom, in Noord Brabant het ge deelte ten zuiden van de spoorweg Goes- Bergen op Zoom-Roosendaal-Breda-Til- burg-Boxtel-Eindh --en naar Weert. In Limburg wordt de strook begrensd door de spoorweg over Eind'hoven-Weert-Roer- mond-Sittard-Heerlen-Simpelveld naar Aken. TOKIO (Reuter) Bij de verkiezingen van zondag voor de helft van het aantal zetels in het Japanse Hogerhuis hebben de socialisten, die voor een neutrale politiek zijn, grote winst geboekt. Volgens de nog niet volledige uitslagen is de stand: partijen zetels Conservatieven 119 verlies 3 Socialisten 79 winst 21 Ryoekoefoekai 31 verlies 19 Onafhankelijken 13 Communisten 1 Toch zijn de winsten van de socialisten niet groot genoeg om een regeringswisse ling te bewerkstelligen zodat, naar aange nomen wordt, de (conservatieve) liberale democraten hun meerderheid zullen be houden. De verliezen der laatstgenoemden zullen volgerls waarnemers echter tot gevolg heb ben, dat de regering haar voorgenomen hervorming van de grondwet en haar po litiek van herbewapening niet zal kunnen uitvoeren. dat men, alvorens tot prijsverhogingen over te gaan, met hem overleg zou plegen. Van het slagersbedrijf is niet geëist om geen enkele prijsverhoging toe te passen, maar wel is het gewezen op de noodzakelijkheid overleg te plegen over de mate van prijs verhoging. Dit overleg is thans gaande. De ministers achten het niet gewenst de uitvoer van vlees te verminderen. Door het binnenkort te verwachten ruimere aanbod van slachtvee laat het zich aanzien, dat zich een ontspanning van de marktsituatie zal voordoen. Er worden dan ook geen bij zondere maatregelen verwacht. Het driehonderd meter brede sluitgat bij EIburg in de dyk van Oostelijk Flevoland wordt hedenmiddag zonder enig officieel vertoon gedicht. Tot 12 uur kregen de vis sers nog gelegenheid door een kleine door vaart in dit g t zee te kiezen. Na dichting van het gat zal ter plaatse een overslag worden gemaakt voor de vissers, opdat zy hun vangsten langs een kortere weg naar de visafslag kunnen brengen. Voor hoe lang deze overslag zal kunnen worden ge bezigd is niet te zeggen. De tegemoet koming spaart de Elburger vissers een tocht van plus minus vijftig kilometer uit en thuis. De sluiting van het dijkgat zal worden uitgevoerd door de profielzuiger „Zuid- Holland", een zeer grote keileemkraan en twee draglines, waarvan een het dijk- lichaam profileert. De twaalf meter brede keileemkraan blijft buitendijks, omdat zij niet door de sluizen kan en straks door het sluitgat bij Lelystad uit de polder zal moe ten worden gebracht. Om 12 uur is heden bij EIburg begonnen met de definitieve sluiting van de voor malige toegang naar de haven te EIburg en het bouwen van een meerdijk dwars over de havengeul. Schepen van EIburg kunnen nu het IJsel- meer nog uitsluitend bereiken via de be staande vaargeul door het Veluwemeer en de Roggebotsluizen. Deze geul is gebaggerd tót een diepte van 3.20 meter en een breed te van 70 meter. De zuidelijke havendam van EIburg ver hindert voorlopig nog de uitvaart van schepen via de Hardersluis bij Harderwijk. De vaargeul van EIburg door het Veluwe meer en via de Roggebotsluizen is inmid dels van een bebakening voorzien. ADVERTENTIE LONDEN (Reuter/AFP). Leiders van vijftien vakverenigingen hebben maandag besloten een officiële staking aan te beve len van vijftigduizend man personeel van de British Motor Corporation (B.M.C.) als protest tegen het ontslag, dat enige tijd ge leden aan zesduizend overbodig geworden arbeiders werd verleend. Zij drongen aan op een staking in alle fabrieken van de B.M.C. met ingang van 23 Juli, tenzij de maatschappij de ontslagen arbeiders weer zou aannemen of hun een voldoende scha devergoeding zou geven en bovendien de verzekering zou geven, dat in de toekomst volledig overleg zal plaats hebben. Het ont slag van de zesduizend arbeiders hield ver band met de afnemende binnenlandse en exportvraag naar automobielen. Naar het Franse persbureau Agence France Presse meldt, breidt de crisis in de Britse auto-industrie zich tot andere fir ma's uit. Medegedeeld is, dat de Girling Ltd., de grootste Europese fabriek van autoremmen, vierhonderd van haar arbei ders met een week ontslag heeft aange zegd. De motorenfabriek Norton heeft in haar werkplaatsen een werkweek van vier dagen ingevoerd. Ondersoek De Britse minister van Arbeid heeft een commissie van onderzoek ingesteld, die zal moeten nagaan, wat de oorzaken zijn van de dreigende staking, die de op het bgen- blik zo bloeiende staalindustrie zou kun nen Verlammen. De dreigende staking be treft veertienduizend man personeel, dat belast is met onderhoudswerken. Deze ar beiders eisen dat het loonverschil tussen hen en de producerende arbeiders der in dustrie kleiner wordt. Als onderdeel van hun campagne hebben deze arbeiders reeds enkele maanden lang geweigerd overwerk te verrichten. Heropvoeding van Russische weggebruikers Moskou wil, naar het voorbeeld van Parijs, zoveel mogelijk het lawaai van het verkeer dempen. Zo zullen automobilisten met ingang van 1 augustus geen gebruik van claxons meer mogen maken. Op het ogenblik worden de voetgangers er met behulp van auto's met geluidsinstallaties op gewezen, dat zij voor die tijd op de juiste manier moeten leren oversteken. In Leningrad worden soortgelijke maatrege len getroffen; daar is ook een verordening van kracht geworden, waarbij het ver boden wordt zonder reden op straat te fluiten of te schreeuwen. Ook mag men geen beledigingen uiten of door de cen suur verboden uitdrukkingen, terwijl het ook verboden is „zonder reden burgers of burgeressen aan te spreken". In mei heeft de produktie van gebakken metselsteen de 120 miljoen gehaald. De voorsprong op 1955 over het afgelopen jaargedeelte werd hierdoor vergroot tot 47,5 miljoen. Met de afleveringen staat mei zelfs 52,5 miljoen voor op mei van het vorig jaar. Ook de aanmaak van ongebakken stenen was groter dan een jaar geleden. Ook de straatsteenproduktie was in mei 1956 iets groter dan in de voorafgaande maand. Zij bedroeg 42,5 miljoen stuks. In Rijswijk (Zuid Hólland) zijn allé scholen gesloten. Het gemeentebestuur wil geen risico nemen nu in de gemeente vier gevallen (waarvan één met dodelijke af loop) van kinderverlamming zijn voorge komen. De ouders van de leerlingen heb ben een circulaire ontvangen, waarin en kele hygiënische maatregelen worden aan bevolen en waarbij voorts wordt aange raden tegen grote vermoeidheid bij de kinderen te waken en het met elkaar spe len van kinderen zo mogelijk te beperken. De school sluiting zal wel duren tot de va kantie. ADVERTENTIE Ook dit jaar voor levering van Snel en accuraat Gr. Houtstr. 100 - Tel. 17472 - Haarlem Rijksstraatweg 125 - Tel. 23991 - Hrl. Uitgerust. In de ondergrondse van New York rijdt nu een ultra-modern rijtuig, dat is uitgerust met elektronische stof zuigers, radio-actieve filters voor het doden van microben en luchtververings- apparaten. Ook kan men er zenuw- kalmerende muziek te horen krijgen. Voorzitter. De commissie voor technische bijstand van de Economische en Sociale Raad van de UNO heeft in een de vorige week te Genève gehouden bijeen komst de Nederlander J. P. Bannier met algemene stemmen tot haar voorzitter voor 1956-1957 gekozen. Apart. De Zuidafrikaanse minister voor Naturellenzaken, dr. Verwoerd, heeft verklaard er niet aan te twijfelen, dat de regering binnenkort voor niet-blan- ken in hun eigen gebieden aparte uni versiteiten zal stichten, ongeacht de hieraan verbonden kosten. Op deze uni- versiteiten zouden de niet-blanken leren „hun eigen volk te dienen". Geschil. Wegens een geschil over het roos ter voor vrije dagen wordt er door ruim zevenduizend arbeiders van de tinmijn industrie op Malakka gestaakt. De sta king maakt voorts deel uit van een langzaam-aan-actie die ondernomen is ter ondersteuning van een eis voor doorbetaling van loon voor vrije zon dagen. Zondag verschenen achttiendui zend arbeiders van zestig Europese ondernemingen niet op het werk. Vooruitlopend. Het parlement van Saar land heeft, vooruitlopend op de hereni ging met West-Duitsland, besloten dat de Saarlandse viag dezelfde kleuren zal hebben als die van de Bondsrepubliek: zwart-rood-goud, met het wapen van Saarland erin. Naar uit Bonn wordt vernomen, heeft de Westduitse Bonds republiek Frankrijk de toezegging ge daan, dat de zwart-rood-gouden vlag niet vóór 1 januari 1957 in Saarland in gebruik zal worden genomen. Losgeraakt. Een propeller van een Vis- count-passagierstoestel der Trans-Cana- da-Line is boven Michigan losgeraakt en heeft de romp van het toestel ge deeltelijk opengescheurd alvorens ie vallen. Een passagiere werd op slag ge dood: vijf andere inzittenden liepen ver wondingen op. Het toestel is op twee motoren geland. Luisteren. Een hefschroefvliegtuig is maandag drie 'maal gedaald op de kra terbodem van de werkende vulkaan de Ngauruhoe op Nieuw-Zeeland, waar de bemanning een op een telefoon gelijkend klein luisterapparaat heeft geïnstalleerd. Een kabel verbindt het apparaat met een waarnemingsstation,waar een groep geleerden de toekomstige activiteit van de vulkaan zal bestuderen. B. d. President Eisenhower heeft 'generaal Alfred M. Gruenther, opperbevelhebber van de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie, voorgedragen voor plaatsing op de lijst van officieren b.d. met de rang van generaal. Gruenther kondigde enige tijd geleden aan dat hij van plan was zich dit jaar terug te trekken. Gemeenschappelijk. Zevenenzestig van de 128 slachtoffers van de vliegramp boven de Grand Canyon in Arizona zijn in Flagstaff in een gemeenschappelijk graf begraven. Het betreft inzittenden van de „Superconstellation", die onlangs met een DC-7 in botsing is gekomen. Slechts negen lijken konden worden geïdentifi ceerd. Doodvonnis. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met algemene stemmen een voorstel aarlvaard, waarbij jury's worden gemachtigd het doodvon nis uit te spreken over handelaars in verdovende middelen, die aan kinderen beneden de achttien jaar heroïne ver kopen of geven. Het voorstel maakt deel dit van een wetsontwerp inzake con trole op de handel in verdovende mid delen en is inmiddels ook door de senaat aangenomen. Gratie. Hoessein Tewfik, die op 5 januari 1946 de voormalige Egyptische minister van Financiën, Osman Pasja, heeft ver moord, heeft van de Syrische regering gratie gekregen. Na zijn aankomst in de Egyptische hoofdstad zal hij direct weer in hechtenis worden genomen „in af wachting van een eventuele beslissing te zijnen gunste", aldus verneemt men op het Egyptische ministerie van Justitie. Afgewezen. Maandag is het verzoek om gratie, dat de Zuidvietnamese opstande lingenleider generaal Bakoet had inge diend, door premier Ngo Dingh Diem afgewezen. Enkele uren later is 'n laat ste beroep tegen een tweede doodvonnis, nu door een civiele rechter uitgesproken, eveneens verworpen. 18. Het medelijdende hartje van Panda liet zich weer gelden. Hij kon het niet aanzien, dat de kunstenaar daar zo treu rig hij zijn verwoeste werkplaats achter bleef. „Huil maar niet, meneer Knutse- leer", zei hij. „Kom maar met mij mee. Ik heb een groot huis, daar kun je knutselen zoveel je wilt". Knutseleers gezicht klaar de meteen op. „Dat is fideel van je", zei hij, „je bent toch eigenlijk wel een sappig ventje!" Meteen begon hij allerlei oude rommel op een handkar te laden: een stuk van een ledikant, een verroeste kachel, een gedeukte vuilnisbak en wat kisten en plan ken. „Moet dat allemaal mee?", vroeg Panda ongerust. „Natuurlijk", antwoordde Knutseleer. „Dit is het materiaal waaruit ik mijn apparaten opbouw". En hij ging rustig door met opladen: een kapotte bad kuip, een afgedankte straatlantaarn, be zems, borstels en bloempotjes. „O, o", dacht Panda, bedenkelijk naar de groeiende sta pel kijkend, „wat zal Jolliepop zeggen, als we met al die rommel aankomen?" BLOEMKWEKERS weten wel, dat uit een klein stukje van een begonia-blad een hele plant kan groeien. Wordt bijvoorbeeld een stukje opperhuid van zo'n blad op een vochtige kweekbodem gelegd, dan ont staat uit dit blad-onderdeeltje een com plete plant met wortels, bladeren, bloemen en vruchten. En een bepaald soort mos plantje kan tot moes worden gehakt, waarna uit elk van die kleine stickjes zich weer een volledig nieuw plantje kan ontwikke len. De enige voorwaarde voor het welslagen van de proef is een goede voedingsbodem. Niemand zal uit het voor gaande de gevolgtrekking dur ven, of zelfs willen maken, dat de voedingsstoffen uit de bodem en het water dat deze stoffen transporteert, de eigenlijke scheppers van de nieuwe plant zijn geweest. Integendeel, zelfs zonder enig nader bewijs zal ieder direct inzien, dat dc resten van de plant - dus de planten- cellen - zich dank zij de geschikte milieu- voorwaarden tot een nieuwe plant hebben opgebouwd, waarbij uiteraard gebruik werd gemaakt van de stoffen die in vol doende mate in de voedingsbodem aanwe zig waren. Zouden we deze stoffen uit de bodem halen en in de palm van onze hand leggen, dan kunnen we hoogstens zeggen: ..Kijk, door de overgebleven plantencellen deze stoffen te geven, kan zich uit het stukje begonia-blad, of uit het moes van het mos (een pracht alliteratie!), een nieu- we plant opbouwen". Iemand, die deze be scheidenheid zou laten varen en zou be weren dat hij met de stoffen die hij in de palm van de hand draagt, een nieuwe plant kan maken, zo iemand zou zichzelf schromelijk overschatten. Want in werke lijkheid heeft hij tijdens de kweekproef niet anders gedaan dan een voedingsbo dem ter beschikking stellen. In deze zin moeten we ook cte proeven zien met betrekking tot de partenogenese, proeven waarbij door toediening van be paalde chemicaliën onbevruchte eieren tot kunstmatige ontwikkeling werden ge bracht. Ook hier werden bepaalde milieu- voorwaarden geschapen, die het de eicel mogelijk maakten haar hele programma af te wikkelen. (We moeten ons dit na- tuurlijk weer niet dl te eenvoxedig voorstellen, want zoals we onlangs mededeel den, kwam het leven in de onbevruchte kalkoenen-eieren, na inspuiting met een kunstmatig vervaardigd hor moon, niet zó volledig tot ontwikkeling dat de kalkoe nen-kuikens ook inderdaad geboren wer den; zij stierven steeds vóór de 28ste dag. Voor het bepalen van de gedachte is de vereenvoudigde voorstelling die we ervan geven wellicht toch bruikbaar). De producten van de kunstmatige parte nogenese zijn producten van het moeder- dier zelf, en zijn als zodanig te vergelij ken met de cellen van het begonia-blad, waaruit een hele plant is voortgekomen en die dus als moeder-cellen van de nieu we plant kunnen tvorden opgevat. De kunstmatig verwekte kuikens door inspui ting van chemische stoffen in het ei, zijn dus gewoon kuikens van de hen. Door deze inspuiting is dan ook werkelijk niet de vader vervangen, want in dat geval vindt versmelting van twee oudercellen plaats. Maar dat is een heel ander hoofd stuk. Laten we daarom liever eens wat zeg gen over de regeneratie. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2