OPRUIMING /Kk Pv li,, AUTORIJLES ©ssestaartsoep Abdoel en bet Vliegende Tapijt R.C. VAN ESF „De tweede oorbel' 5 Engelse staalstaking voorlopig afgewend Regering stelt commissie van onderzoek in Japan vraagt opheldering aan Verenigde Staten Dr. Adenauer gaat zijn kabinet wijzigen Incidenten aan Turks- Syrische grens Studenten uit 55 landen komen op Ceylon bijeen Anti-Frans komplot in Zwitserland ontdekt MAOOI1 (lieow! Verrukkelijk'. MET STUKJES RUNDVLEES! Proef ze K 4» Federale politie zoekt naar Peter Weinberger Perzië en Rusland Britse troepen zouden graven hebben geschonden Grenskantoren voor afgifte van grensdocumenten voor motorvoertuigen E. K. Baumgarten benoemd tot informatie-attaché der UNO Nederlandse verpleegster naar Lambarene Luchtlijn Rotterdam Croydon opent in oktober De bouw van de lemsteraak voor prinses Beatrix WEGENS OPHEFFING SENSATIEPRIJZEN! FEUILLETON door Hans Martineit DONDERDAG 12 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT PP&- spp BHH m mm p m WwM V"::-: l' In de polder Zestienhoven, tien minuten rijden van het centrum van Rotterdam, wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de „Luchthaven Rotterdam". Tegen september zal een voorlopig gebouw met verkeerstoren gereed zijn en kan de 1.300 meter lange en 45 meter brede verharde eerste startbaan worden gebruikt. (Van onze correspondent in Londen De dreigende algemene staking in de Britse staalindustrie, die zaterdag zou be ginnen, is voorlopig afgewend door in grijpen van de regering. Deze heeft na melijk een zogenaamd „hof van onderzoek" ingesteld, waarvoor partijen waarschijnlijk in het openbaar hun standpunt uiteen zul len zetten. Maar het technisch geschoolde personeel, dat een conflict heeft geforceerd omdat het zich tekort gedaan acht tegen over de ongeschoolden, blijft weigeren, langer dan de wekelijkse basisuren te werken. Er is ook geen verandering in een aantal plaatselijke stakingen welke 4000 personen omvatten. Een overweldigende meerderheid van de bij het conflict be rokken vakbonden staat achter de aan beveling tot staken. Indien het rapport van het hof van onderzoek ongunstig voor de arbeiders mocht uitvallen, is de kans groot, dat de staking een feit zal worden. Er is ook een kink in de kabel gekomen voor degenen, die aansturen op een staking bij de Austin-Morris autofabriekengroep, als protest tegen het plotselinge ontslag van de 6000 man. Een aantal leden van de me taalarbeidersbond heeft per telegram ver klaard, dat zij weigeren de staking te steu nen, omdat zij deze onredelijk, onpraktisch en onaanvaardbaar achten. Van vakbonds zijde is medegedeeld, dat de directie van de automobielfabriek de staking kan af wenden als zij de door de vakbonden in gediende voorstellen wil bespreken, maai de directie weigert onder druk van de staking te onderhandelen en ook om de ontslagen ongedaan te maken. Hierop heb ben de vakbonden geantwoord, dat het de arbeiders zijn, die in feite onder druk gezet zijn door het abrupte ontslag zonder voorafgaand overleg. De firma heeft ge handeld tegen het advies van de werk geversfederatie in de technische industrie, welke de raad had gegeven, dat, in geval van overtolligheid van personeel overleg met de bonden dienden te worden gepleegd. Ook Vauxhall in moeilijkheden Inmiddels heeft ook Vauxhall Motors, een dochtermaatschappij van de General Motors het voorbeeld der andere Britse autofabrieken gevolgd en een productie beperking aangekondigd. Als gevolg hier van zullen de komende maanden 600 a 700 arbeiders overbodig worden. Er is echter nog geen besluit genomen wat men met hen doen zal. ADVERTENTIE Vanaf 16 juli enorme Overhemden 5.90—8.90 Ondergoed garn. v.a2.99 Sportcolberts v.a29.90 Hoeden v.a6.80 Hoeden, haarvilt 10.80 Sokken - ankiets - wol 1.39 Riviera's v.a16.90 Merkregenjas 39.90 Plasticjassen 6.80 Zelfbinders 1.39 Grote Houtstr. 96 - Tel. 12210 - Haarl. Atoom proeven bij Bikini TOKIO (AFP). De Japanse regering heeft aan de Amerikaanse autoriteiten in lichtingen gevraagd naar aanleiding van de schokgolven die de afgelopen weken negen maal in Japan zijn waargenomen en waaruit is geconcludeerd dat de Ameri kanen in het gebied van Bikini nieuwe atoomproeven genomen hebben. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Sjigemitsoe, verklaarde donderdag ochtend in de Rijksdag, dat de Ameri kaanse regering, volgens een getroffen re geling, de Japanse autoriteiten moet waar schuwen voor elke nieuwe atoomproef. In Japanse visserij- en scheepvaart kringen zou men van plan zijn bij presi dent Eisenhower te protesteren. BONN (DPA). Bondskanselier Ade nauer is woensdag begonnen met onder handelingen met de partijen van de re geringscoalitie over de voorgenomen wijzi ging van zijn kabinet. Twee ministers van de pas opgerichte „Vrije Volkspartij" de liberale groep die zich van de „Vrije Democraten" onder dr. Dehler heeft afge scheidenen de minister zonder porte feuille Waldemar Kraft, die van Vluchte- lingenpartij naar de Christen-Democra tische Unie van Adenauer is overgegaan, zullen het kabinet verlaten. Men hoopt, dat deze kleine kabinets wijziging nog voor twintig juli haar be slag zal hebben gekregen, omdat de Bonds kanselier dan met vakantie gaat. Tegenspraak De Westduitse minister voor Atoom zaken, Strauss, heeft buitenlandse persbe richten tegengesproken, volgens welke .ge heime lijsten" circulerén waarop hand tekeningen van Christen-Democraten die Adenauer als Bondskanselier willen ver vangen door een ander, verzameld wor den. Strauss zou dinsdag het bestaan van deze lijsten bevestigd hebben. Ook zou hij de naam van Schaeffer, de minister van Financiën, als mogelijke opvolger van Adenauer hebben genoemd. DAMASCUS (Un. Press) - Van de Turks- Syrische grens komen berichten van tal van incidenten gedurende de laatste twee dagen. Drie Turken zijn om het leven gekomen bij de ontploffing van een land mijn op Turks gebied. Een Syrische herder werd gedood door Turks geweervuur. Hij bevond zich volgens een Syrische woord voerder op Syrisch gebied. Een tweede Syrische herder werd neergeschoten door een Turkse patrouille, terwijl hij probeerde smokkelwaar naar Turks gebied te bren gen. Israel heeft geprotesteerd tegen het feit dat Egyptische autoriteiten op 25 mei het Griekse vrachtschip „Pannegia" in het Suezkanaal hebben aangehouden. Het schip was onderweg van Haïfa naar Elath, beide Israëlische havens. „Het Suezkanaal wordt in feite gecontro leerd door een systeem van zeeroverij," aldus Abba S. Eban. de Israëlische ambas sadeur in Washington, die een persconfe rentie gaf. Van Egyptische zijde in New York werd de Israëlische beschuldiging onmiddellijk tegengesproken. Beroep van Cyprioot verworpen NICOSIA (Reuter) Het Hoge Ge rechtshof te Nicosia op Cyprus heeft het beroep verworpen van de jonge Cyprische Griek Stelios Mavromaties, die de vorige maand ter dood veroordeeld werd omdat hij in Nicosia geschoten had op twee Britse militairen. Zesde Cosec-conferende Voor de zesde conferentie die het coördi natiebureau van nationale studentenorga nisaties (Cosec) organiseert is Peradeniya op Ceylon uitgekozen. De conferentie zal van 11 tot 21 september onder auspiciën van het in Leiden gevestigde internatio nale secretariaat worden gehouden. Sinds de eerste conferentie in 1950 in Stockholm steeg het aantal deelnemende landen van 21 tot 52, waaronder de laatste jaren ook veel Aziatische en Afrikaanse. Dit jaar verwacht men vertegenwoordigers uit 55 landen. Leden van het secretariaat zijn in de af gelopen maanden naar enkele landen ach ter het ijzeren gordijn en naar Spanje ge weest en hebben uitnodigingen tot de daar bestaande organisaties gericht. Toezeggin gen betreffende de komst van delegaties uit die landen konden niet worden gekre gen. Wat de Oosteuropese landen betreft heeft men overigens met de moeilijkheid te maken dat daar in de meeste landen geen specifieke studentenorganisaties bestaan, maar dat de studenten zijn opgenomen in communistische jeugdbewegingen. Of men het met een regiem in een be paald land al of niet eens is maakt bij de uitnodiging door de organisatoren van de conferentie geen punt van overweging uit, wel dienen echter de gestuurde vertegen woordigers representatief te zijn voor de studentenwereld. De conferentie zal voornamelijk gaan over de problemen betreffende contact tus sen de nationale studentenorganisaties en de internationale uitwisseling van studen ten. Op de conferentie zal rapport worden uitgebracht door een aantal internationaal samengestelde teams, die in verscheidene landen, waaronder Zuid-Afrika, een onder zoek hebben ingesteld naar de vrijheid van de student. BERN (Reuter) De Zwitserse politie heeft meegedeeld, dat zij een komplot van Algerijnen, gesteund door enkele Zwitserse burgers, onschadelijk heeft gemaakt. De samenzweerders waren van plan aanslagen te plegen op de Franse ambassade in Bern en Franse consulaten in andere Zwitserse plaatsen, op 14 juli, de Franse nationale feestdag. Er zijn huiszoekingen verricht en verhoren afgenomen. Algerijnse opstandelingen hebben op een boerderij ten oosten van Algiers twee Europeanen, een man en een vrouw, ge dood. In Ain Beida wordt vernomen, dat zestien vogelvrijen zijn gearresteerd, die begin mei hebben deelgenomen aan het ontvoeren en vermoorden van drie Franse jongens van veertien en vijftien jaar. Bedankt De Sovjet-Unie heeft de Tunesische vi ce-premier Behi Ladgham uitgenodigd tot een bezoek aan Moskou. De uitnodiging is door de Russische minister van Buiten landse Zaken Sjepilov overgebracht toen hij onlangs in Cairo met Ladgham sprak. De Tunesische premier Habib Bourguiba heeft premier Boelganin bedankt voor de uitnodiging en verklaard, dat Tunesië erop in zal gaan, „zodra de omstandigheden dit toelaten". Protest van Hongaarse arbeiders Volgens radio-Boedapèst hebben arbei ders van de „Matyas Rakosi" staalfabriek in Hongarije op een bijeenkomst' géprótes- teerd tegen te veel kortingen op hun loon. De arbeiders vragen regelmatiger werk tijden en verdiensten. Het is gebruikelijk, dat dergelijke arbeiders naar prestatie worden betaald. De radio voegde hieraan toe, dat de vragen van de arbeiders op de bijeenkomst „helaas" niet op bevredigende wijze kon den worden beantwoord. ADVERTENTIE IN ZILVERZAKJES 68 CT VOOR 4 DIEPE BORDEN fcv ADVERTENTIE T. Griek Zijiweg 49 H'lem Tel. 14441 WASHINGTON (Un. Press) - „Het F.B.I. heeft zich actief ingeschakeld in het onder zoek naar de ontvoering van Peter Wein berger. Alle hulpmiddelen zijn beschikbaar gesteld om de zaak tot een oplossing te brengen," zo luidt de officiële verklaring die J. Edgar Hoover, directeur van het „Federal bureau of Investignation" heeft afgelegd. Ieder verder commentaar werd geweigerd. Overigens houdt de politie zich nu met een nieuwe theorie bezig, namelijk dat het kind gestolen is door een man of vrouw, die het kind zélf wilde, en helemaal niet op een losgeld bedacht was. Het briefje, waarin de 2000 dollar werden gevraagd, zou dan alleen een dwaalspoor hebben moeten zijn. Reeds heeft de politie een onderzoek in gesteld naar alle vrouwen, die een kind bij de geboorte verloren hebben in het zieken huis op Long Island omstreeks de tijd, dat Peter Weinberger ter wereld kwam. Guillotine voor Bakoet PARIJS (Reuter) Te Parijs is woens dag van officiële bronnen in Saigon ver nomen dat generaal Bakoet, de langharige leider der Hoa Hao-secte, dertien dezer, in het openbaar te Cantho, honderdvijftig ki lometer ten zuidwesten van Saigon, door middel van de guillotine terechtgesteld zal worden. Bakoet is driemaal, eenmaal door een militair gerechtshof en twee keer door burgergerechtshoven, ter dood veroordeeld. Zijn beroepen en een verzoek om gratie aan premier Ngo Dinh Diem zijn verwor pen. Het zal voor de eerste maal sinds 1940 zijn, dat in Vietnam een doodvonnis door middel van de guillotine wordt voltrokken. MOSKOU (Reuter). Op het Kremlin is dinsdagavond een ontvangst gegeven ter ere van de Sjah en Koningin Soraya van Perzië. De Sjah zei in een toespraak, dat Perzië nooit zal toetreden tot een agressief blok tegen de Sovjet-Unie. „Als de Perzische regering verdedigingsmaatregelen heeft genomen, zijn die nodig in het licht van de ervaringen in het verleden en de al gemene internationale toestand", zei hij. Hij beantwoordde daarmee de Russische critiek op het verdrag van Bagdad, waar- Perzië deel van uitmaakt. President Worosjilov zei in een begroe tingstoespraak dat de Sovjet-Unie Perzië nooit heeft bedreigd en dit ook -liet zal doen. „De Sovjet-Unie tracht geen spe ciale rechten of voorrechten in Perzië Ie verkrijgen. Zij heeft geen territoriale aan spraken ten opzichte van dit land. Zij wenst een krachtig, onafhankelijk en wel varend Perzië". De president zei verder, dat er tijdens de Moskouse besprekingen tussen de Sov jet-Unie en Perzië „meningsverschillen over bepaalde kwesties" zijn geweest, „maar de onderhandelingen hebben de noodzakelijke voorwaarden voor vriend schappelijke betrekkingen geschapen". Ta V Y*V\) éF In /Jt\ ft 11 YT In de igloo was het wel leuk. Er stond niet veel, maar de ruimte was ook niet zo groot; maar lekker warm was het er wel. De Eskimo's maakten het eten klaar. Erg lekker vonden Abdoel en Mohab het eigen lijk niet, want het was erg vet en smaakte naar traan. Maar omdat de Eskimo's zo vriendelijk voor hen waren en het zo goed bedoelden, lieten ze 't maar niet merken. En die avond sliepen Abdoel en Mohab in de igloo, onder dikke huiden... 44-45 Naar United Press verneemt, heeft Grie kenland aan de UNO medegedeeld, dat Britse troepen op Cyprus de vorige maand, op zoek naar verborgen wapen-voorraden op een kerkhof, graven hebben geopend, grafstenen omver hebben gehaald en graf- kruisen hebben beschadigd. De Griekse ambassadeur, Palams, heeft een schrijven gericht aan de secretaris generaal Dag Hammarskjoeld en kopieën daarvan gezonden aan alle leden der UNO, waarin verklaard wordt, dat de troepen op Cyprus „zelfs de meest elementaire gevoe lens van verantwoordelijkheid en mense lijke zelfbeheersing verliezen." Amerikaanse luchtmacht ontkent WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag „onofficieel" verklaard, dat er geen Amerikaanse militaire vliegtuigen boven Russisch gebied hebben gevlogen. De reden waarom deze mededeling nog geen officieel karakter kan dragen, is ge legen in het feit dat de luchtmacht de Russische nota nog niet in vertaling heeft ontvangen, aldus de woordvoerder. Op zijn persconferentie van woensdag heeft de Amerikaanse minister Dulles ver klaard, dat hij niets af weet van Ameri kaanse vluchten boven Russisch gebied. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft naar aanleiding van het Russische protest tegen dergelijke vluchten een on derzoek ingesteld. Russische „straalauto' De Russische pers maakt melding van succesvolle proeven met „de eerste auto mobiel met straalaandrijving". De ge stroomlijnde auto, die snelheden van bo ven de tweehonderd kilometer kan halen, is gebouwd in de Gorki-fabriek en is ont worpen door zes Russische ingenieurs. De motor is achterin gebouwd en wordt aangedreven door gassen uit straalpijpen. Vliegtuigbotsingen in de V.S. WASHINGTON (Reuter) Tussen 1948 en eind vorig jaar zijn er in de Verenigde Staten 127 vliegtuigbotsingen in de lucht voorgekomen. In zestig gevallen vielen er doden. Dit is woensdag door een functio naris voor de veiligheid in de lucht mee gedeeld op een bijeenkomst van een com missie van het Huis van Afgevaardigden. Op verzoek van de Duitse douane heb ben de Nederlandse verkeersbonden op enkele kilometers voor de grensovergan gen een aantal afgifteposten ingericht voor het nieuw soort triptiek voor Duits land, genaamd „Zollvormerkkarte". De bedoeling hiervan is opstopping aan de grens zelf te voorkomen, welke zou ont staan indien deze documenten door de Duitse douane ter plaatse zouden moeten worden uitgeschreven. De documenten zijn echter ook bij alle kantoren van de ver keersbonden verkrijgbaar. Degenen, die per auto of motor naar Duitsland gaan en de benodigde grensdocumenten inclusief internationaal rijbewijs en internationaal wagenbewijs of de gewaarmerkte vertaling van de nationale bewijzen niet tijdig te voren op de kantoren van de verkeersbon den hebben aangevraagd, kunnen dus ge bruik maken van deze afgifteplaatsen, wel ke hoofdzakelijk in cafés en benzinestations zijn ingericht en dus ook zaterdagsmiddags en zondags geopend zijn en die zijn aange geven door middel van borden aan de weg en de gevels van de betreffende gebouwen. Onze landgenoot de heer E. K. Baum garten is benoemd tot informatie-attaché der Verenigde Naties te 's Gravenhage. De heer Baumgarten maakt sedert 1947 deel uit van het UNO-secretariaat te New York. Na eerst enkele jaren werkzaam te zijn geweest als persattaché voor juridische za ken en bijzondere opdrachten, werd hij in 1950 benoemd tot hoofd van de overzeese dienst van de directie voor pers en publi- katies van de UNO-voorlichtingsdienst. De heer Baumgarten is 39 jaar. De staf van dr. Albert Schweitzer in Afrika bestaat voor meer dan de helft uit Nederlanders. Op 18 juli zal de verpleeg ster mej. G. L. Veeren uit Leusden per KLM naar Lambarene vertrekken om als vijfde Nederlandse verpleegster dr. Schweitzer in zijn medische arbeid ter zijde te staan. Mej. Veeren, geboren en getogen in Indonesië, is gewend aan een tropisch kli maat en heeft, sinds de tijd dat zij eerste jaars leerlingverpleegster was, zich er op ingesteld naar Afrika te gaan. Nadat zij haar diploma had behaald heeft zij bij dr. Schweitzer gesolliciteerd. Schweitzer heeft haar tijdens zijn verblijf in Europa aan genomen. Als Nederlandse artsen zijn in Lamba rene werkzaam dr. Van Stolk uit Rotter dam (tijdelijk) en de arts mej. M. D. van der Kreek uit Bussum. Als Nederlandse verpleegsters zijn in Lambarene werk zaam mej. M. J. Lagendijk uit Oudewater, mej. A. C. Silver, mej. T. L. van Leer uit Laren (N.H.), mej. A. van Beeck Vollen- hove uit Haarlem, en mevr. A. Oberman- Oberman uit Rotterdam helpt dr. Schweitzer met alle mogelijke arbeid. De heer Van der Hoef uit Amsterdam is als technicus in het ziekenhuis werkzaam. De stichting Albert Schweitzerfonds in Nederland volgt dit alles met grote in stemming en belangstelling en doet wat zij kan om alle mogelijke risico's -voor het personeel te dragen. De Engelse luchtvaartmaatschappij Mor ton Air Services Ltd heeft zowel van de Engelse als van de Nederlandse regering toestemming ontvangen voor het openen van een passagiersdienst tussen Croydon en de nu in aanleg zijnde luchthaven Rotterdam. De bedoeling is, zodra het Rotterdamse vliegveld geopend wordt vermoedelijk zal dit begin oktober zijn de dienst te beginnen met de tweemotorige De Havil- land Dove, die acht passagiers kan ver voeren. De overtocht zal een uur en twin tig minuten duren. Men is voornemens reeds op de dag van de opening met een of twee vluchten te beginnen en de dienst later uit te breiden tot drie retourvluchten per dag. Mocht de lijn succes hebben, dan is men van plan viermotorige De Havilland-toestellen aan te schaffen, waarmee vijftien passagiers kunnen worden vervoerd. De plannen voor de lemsteraak, die op initiatief van het Comité Varend Neder land namens de Nederlanders die belang stellen in de scheepvaart en haar beteke nis voor ons land, aan Prinses Beatrix is toegezegd, zijn nu vrijwel voltoooid. Het comité heeft reeds met jachtbouwers con tact opgenomen. Ingevolge de wens van de prinses zal het schip eenvoudig van inrichting zijn, doch aan het uiterlijk zal grote zorg wor den besteed, zodat een fraaie lijn en goede zeileigenschappen zullen worden ver kregen. Met de bouw van het schip zal een aan zienlijk bedrag zijn gemoeid. ADVERTENTIE van onze afdeling VERLICHTING Huis- en slaapkamerlampen, Wand- en schemerlampen enz. alles le klas afwerking en kwaliteit, tegen Tevens opruiming van CHINESE en JAPANSE HANDWERKARTIKELEN. Oosterse kunstartikelcn PAARLAARSTEEG 8 - TEL. 14615 5) „Hoe kwam het, mevrouw Rijnders, dat u het niet zo best met elkaar kon vinden, >m uw eigen uitdrukking te gebruiken? Was daar een bizondere reden voor?" vroeg inspecteur Beels met een lichte frons tussen zijn wenkbrauwen. Zijn doordringende blauwe ogen keken haar strak aan. Ze kneep haar zakdoekje tot een prop. Wat had ze er dat nu weer onnadenkend uitgeflapt. Letterlijk op ieder woord moest ze letten. „Nee, natuurlijk was er geen bijzondere eden voor. Och, het zal wel aan het grote 'erschil in onze karakters hebben gelegen, el van Galen is.was. degelijk, een setje zelfs aan de zwaartillende kant. '•n ik Zelf voelde ze het onbesuisde in haar tntwoord en daarom keek ze met een in nemend lachje in de richting van haar man, voordat ze vervolgde: „Ik ben nogal oppervlakkig, ziet u, en juist aan de gemakkelijke kant. Maar zo heel erg moet u het zich nu ook weer niet voorstellen. „Ik dank u, mevrouw Rijnders," zei de inspecteur vrij koel. „Nog een vraag. Was u gisteravond thuis?" Nadat hij haar zonder aarzeling gegeven bevestiging had genoteerd, stond hij op om afscheid te nemen. Bij de deur verzocht hij dokter Rijnders hem nog even naar de kamer van juffrouw Van Galen te brengen. Jerome ging met de inspecteur naar boven. Joke ruimde ondertussen geagiteerd de koppen weg en leegde de volgepropte as bakken. Wat moest hij in Nels kamer? Enfin, dat hoort er zo bij. Misschien naar schakels en onmisbare vingerwijzingen uit kijken. Meteen overviel haar de schrik, dat hij wel eens in alle kamers kon gaan snuf felen. Wanneer hij nu achteraf de ring ont dekte? V/at dan? Ze was compleet gek! Wat haalde ze zich in het hoofd? Ze hield zich voor, dat niettemin haar eerste daad na zijn vertrek zou zijn die ellendige ring te verbergen. Maar waar? Nou, dat zag ze dan wel weer. En mocht hij hem vinden? Wel, dan zou ze hem zeggen, dat ze er geen zier van begreep. Tot haar opluchting hoorde ze de twee even later al naar beneden komen. Kort hierna liet Jeröme de inspecteur uit. Daar na kwam hij de kamer binnen, nam haar sussend in zijn armen, zelf geheel onder de indruk van de verschrikkelijke gebeurtenis. „Het lijkt me het beste, dat ik eerst even de familie Koster opbel om hun het treurige nieuws mee te delen. Liefst nog, voordat inspecteur Beels hen op de hoogte brengt, want dat zou een nog grotere schok voor hen zijn. O ja, Henk en Truusje zal ik meteen afzeggen, die zullen toch al op ons zitten wachten. „Nee, lieverd, laten we er asjeblieft heen gaan. Ik zou thuis geen ogenblik rust of duur hebben en aan niéts, niéts anders kunnen denken. Dan ben ik nog liever onder mensen." „Goed. Maar dan moet je je een beetje haasten met aankleden. Ik had niet gedacht, dat het je zo ter harte zou gaan," zei hij, terwijl hij de kamer verliet. III Inspecteur Beels was langzaam de boch tige oprijlaan tot zijn dienstauto afgelopen Hij keek op het klokje van zijn dashboard Halfeen. Hij zou maar meteen naar Weesp doorrijden. Misschien kon hij om deze tijd de hospita van ingenieur Dijkman thuis aantreffen. De buitenwijk van het kleine stadje lag in zondagse stilte. In de Berkenlaan belde hij bij een bescheiden villa aan. Dadelijk werd hem door een vriendelijke vrouw van middelbare leeftijd opengedaan. „Ik ben inspecteur Beels. Graag zou ik enige inlichtingen over uw huurder, de heer Dijkman Voordat hij kon uitspreken, had ze hem al in een overladen huiskamer genodigd en bood hem bij het raam een stoel aan. „O, bent u van de politie? Er is toch niets met mijnheer Dijkman aan de hand? Ja, dat vliegen ook. Mij zouden ze er nooit toe krijgen. Zo'n rustige, beleefde mijn heer. Hij woont al jaren bij me, moet u weten. Na zijn terugkomst wil hij gaan trouwen. Over een half jaar is dat onge veer. Dan ben ik hem kwijt. En dat is spijtig genoeg. Zijn verloofde is een aller aardigst meisje. Hij is trouwens pas gisteren op reis gegaan Beels moest haar woordenstroom onder breken. „Wacht u eens even.... Het gekke is, dat hij plotseling van plan was veranderd. Hij zou eerst later van huis gaan. Zo precies op de minuut hoefde hij niet weg. Zeeën van tijd. Hij is namelijk met het nachtvliegtuig gegaan. Maar dat heb ik, geloof ik, al gezegd, niet? Zijn verloofde zou hij ook nog ontmoeten. En hij wilde zijn vriend in Amsterdam nog gaan halen. Die zou zolang de auto mogen houden. En ineens ging hij veel vroeger op stap. Laat ik eens effentjes nadenkenDat moet kort na half zeven zijn geweest. Zijn koffers stonden al dagen klaar. Die heb ik grotendeels voor hem gepakt. Maar beter nog vraagt u het juffrouw Van Galen zelf. Zo heet zijn meisje. Hij heeft haar gisteren nog gesproken, zoveel ik weet." „Daarom gaat het nu juist, mevrouw Bakker. Juffrouw Van Galen is een onge luk overkomen." „Ach, is dat even erg! Toch niets ern stigs? Zo'n lief kind. Dat drukke verkeer ook. Vertelt u het me maar. En die arme mijnheer Dijkman. Net nu hij zo ver weg is." Inspecteur Beels vertelde haar het aller noodzakelijkste. Morgen zou ze het toch in de krant lezen. De goedige, spraakzame vrouw werd er stil van. Af en toe onder brak ze haar snikken met „dat lieve, lieve meisje" en „die arme, arme mijnheer Dijk man." Toen ze een beetje tot bedaren kwam, vervolgde de inspecteur: „Ziet u, en daarom moeten we alle gan gen nagaan van de mensen die met juf frouw Van Galen in verbinding hebben gestaan, hoé verwijderd ook. Dat begrijpt u toch wel, niet? Vertelt u me eens, mevrouw Bakker, is ze gisteren misschien nog hier geweest of heeft ze opgebeld? En u zei, dat ze na zijn terugkomst wilden gaan trouwen? In de verhouding tussen die twee was dus geen verandering gekomen?" „O, wanneer u denkt, dat meneer Dijk man er iets mee uit heeft te staan, dan heeft u het finaal mis. Die liep gewoon met haar weg. Geen haar op haar hoofd zou hij ooit hebben gekrenkt. Nee, neeNa tuurlijk was de verhouding best. Als ze samen wilden gaan trouwen, hè? Dat zou ik tenminste zo denken. Nou ja, hij woonde wel al lang bij me, maar echt in het ver trouwen genomen heeft hij me nooit. Maar ja. je hebt zelf ook ogen. Wat u?" „Is er misschien gisteravond nog opge beld? Of is er nog iemand voor mijnheer Dijkman aan de deur geweest?" vroeg de inspecteur, een plotselinge gedachte volgend. „Nou dat u het zegt, waarachtig, er is nog voor hem opgebeld. De telefoon is op zijn kamer en daarom merk ik het meestal niet eens. Maar ik heb het gesprek niet zelf aangenomen. Ik had mijn vriendin hier voor een gezellig '-opje koffie en die was net in de gang, toen de telefoon ging. En wip was ze in zijn kamer. Ik kwam ook wel toeschieten, hoor Inspecteur Beels wilde haar niet weer onderbreken, maar zijn gladgeschoren wangen kregen rimpeltjes van irritatie. Hij kende dit type maar al te goed en wist, dat hij niets zou bereiken met een ver zoek om zich tot het belangrijkste te be palen. Hij bezat dus zijn ziel in lijdzaam heid en vroeg op een gunstig ogenblik geïnteresseerd: „En wie was er aan de lijn?" „Ik weet alleen, dat het een vrouwestem is geweest, omdat ik mijn vriendin er naar vroeg. Natuurlijk weet ik nu niet of het zijn verloofde was, ja dan nee. Ikzelf zou haar stem natuurlijk dadelijk hebben her kend. Maar meneer Dijkman werd vrij veel opgebeld. Mijn bezoek zei nog: nou, nou, die was verduveld kortaangebonden, zodra ze hoorde, dat mijnheer Dijkman al op reis was." Inspecteur Beels stond op. Of dit opbellen iets had te betekenen, viel nog niet uit te maken. Zou er toch een andere vrouw in hets pel zijn? Hij verzocht mevrouw Bak ker hem de kamer van mijnheer Dijkman te laten zien. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11