Politieke barometer staat gunstiger F ranse Kamer spreekt zich uit voor Euratom-plan DE KABINETSFORMATIE Het woord is aan Na aanbrenging van enkele diepgaande wijzigingen in ontwerp van Brussel Kans op overeenstemming tussen formateur en minister Staf over de defensiekwestie HET WEER: Afnemende bewolking 71e JAARGANG No 2 DONDERDAG 12 JULI 1956 301e JAARGANG No 155 Zwak gezichtsvermogen van Prinses Marijke zo veel mogelijk hersteld Bakkers uitgenodigd ten departemente Foster Dulles ziet licht Indonesisch ambassadeur in Belgrado K.V.P.''fractie bijeen Rivierboot omgeslagen, ruim honderd doden Spanje wenst zetel in de Veiligheidsraad Ook Nixon herkiesbaar Maarschalk Boelganin voor het Russische Congres *f ei Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- 8 I I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor n 0^1^ El i jgtoli 'Cteü 1 0 éf i Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. I II II g g g g Jj LJ Li *L*J? JL \^JL ^L-J, franco p.p. ƒ7,-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. 11 11 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HA.A.RLE M SCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ook het platform van de lucht haven Schiphol krijgt zo nu en dan een goede beurt. Oliën en vetten van de talloze vliegtuigen, die hier van en naar de startbanen taxiën, verontreinigen het platform gron dig. Met een mengsel van stoom en soda gaat dan de zuiverings- dienst" aan het werk. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Nationale Vergadering heeft de debatten over Euratom, die vorige week vrijdag waren begonnen, gisteravond be sloten met een motie, waarin de regering gemachtigd wordt de besprekingen met de vijf overige landen van klein Europa in Brussel voort te -zetten. De socialisten, de katholieken, de radicalen, de Gaullisten en de onafhankelijken tezamen 332 in getal stemden voor^ De poujadisten onthielden zich en tegen waren de commu nisten en de volgelingen van Pierre Men- dès France. De radicale voorman had ver langd, dat ook Groot-Brittannië bij het Europese atoomonderzoek ten nauwste be trokken zou worden in het kader van het Pact van Parijs. Premier Mollet, die zijn ministeriële voortbestaan, zonder evenwel, de vertrouwenskwestie te stellen, aan de uitslag van gisteren verbonden had, heeft dus een nieuwe en onverwacht grote zege mogen behalen. Mollet had 's middags nogmaals de ge varen onderstreept, verbonden aan een vrijwillig isolement van Frankrijk. Wan neer wij ons atoomonderzoek geheel in eigen handen houden, zal er in West- Europa niet alleen veel dubbel en over bodig werk moeten worden verricht en moeite en geld worden verspild. We zullen er dan tevens op moeten rekenen, dat in zo'n geval vandaag of morgen West-Duits- Prinses gaat naar de vierde klas Prinses Marijke is overgegaan van de derde naar de vierde klas van de nieuwe Baarnse school. Met dit bericht, waaruit blijkt, dat de prinses het onderwijs vooi kinderen van haar leeftijd zij is thans negen jaren oud in normaal klasse- verband en met succes volgt, wordt de, vooral in het buitenland nogal eens ge opperde veronderstelling, dat de jongste prinses blind zou zijn, duidelijk weer sproken. Op grond van deze onjuiste veronder stelling hebben in de loop der jaren en in het bijzonder gedurende de laatste weken de Koningin en de Prins uit alle delen van de wereld brieven bereikt van personen, die hun bereidheid uitspraken om een of beide ogen voor prinses Marijke beschik baar te stellen.Tegenover deze ontroerende offervaardigheid staat het nuchtere medi sche feit, dat transplantatie van een oog onmogelijk is. Wel is het overbrengen van het hoornvlies mogelijk, maar prinses Ma rijke zou hiermede niet gebaat zijn. Zij is geboren met een vertroebeling van de lens van beide ogen en hoornvliestransplantatie kan daarop helaas geen gunstige invloed uitoefenen. Gelukkig is men er door medisch ingrij pen in geslaagd van een der ogen het ge zichtsvermogen zo veel mogelijk te her stellen. Prinses Marijke is een gezond en vrolijk kind, dat ook bij het leren niet onder hoeft te doen voor haar leeftijdgenoten. l)e stijgingen van broodprijzen Naar wij vernemen, zijn leidende figu ren uit de bakkersorganisaties opgeroepen® door de minister van Economische Zaken om vrijdag ten departemente een bespre king te houden. Van de zijde van de Ne derlandse h-Ujkcrshond dee'de men ons mede, niet te weten, waar deze bespreking over zal gaan. Dezer dagen deelden wij mede. dat el ders in den lande in enkele grote plaat sen door individuele bakkers tot verho ging van bepaalde broodprijzen was over gegaan. Van de zijde van het ministerie deelde men toen mede, dat de regering ze ker een prijsstop voor brood zou overwe gen, indien deze prijsstijgingen ongemoti-1 herstellen. (Van onze parlementaire redacteur) De politieke barometer wees woensdagavond, nadat de kabinetsformateur bijna drie uur met de vijf fractievoorzitters besprekingen had gevoerd, gunstiger weer aan. Op zijn minst kan er in dit opzicht van opklaringen worden gewaagd. Men kon namelijk vernemen, dat er goede hoop bestaat, dat de door de forma teur ondernomen pogingen, met minister Staf en staatssecretaris Moorman over bet defensievraagstuk nog tot overeenstemming te komen, zullen slagen. Dat hij vergeefs naar een andere minister van Defensie zou hebben gezocht werd een op een misverstand berustend verhaal genoemd. Geheel in kannen en kruiken is het nog niet, want er moet nog een afsluitend gesprek komen. Maar men kreeg de indruk, dat daarvan geen teleurstellingen verwacht behoeven te worden De besprekingen van woensdagavond betroffen een aantal punten van het door de formateur maandag aan de fractievoorzitters ter kennis gebrachte ontwerp-programma. Hierover hadden zich geen moeilijkheden voorgedaan. Sterker nog, men kreeg te horen, dat de vooruitzichten op het ogenblik nogal gunstig waren. Maar dit wil nu ook weer niet zeggen, dat er ook straks geen moeilijkheden zullen rijzen. De formateur ziet er nog wel een paar, maar des ondanks was het beeld, dat men van de huidige stand van zaken kreeg, beslist meer aan de gunstige dan aan de ongunstige kant. Een groot deel van de punten, die het ontwerp-programma bevat, is thans b°han- deld. De rest komt hedenmiddag in een nieuwe bespreking aan de orde. Een door da minister van Financiën opgemaakt voor lopig begrotingsresumé, dat de formateur eveneens aan de vijf fractieleiders har' doen toekomen, heeft hun gelegenheid verschaft zich een denkbeeld te vormen van de begroting voor 1957. zoals deze zich ;n grote trekken laat aanzien, dit als nood zakelijke achtergrond voor de moeilijk heden van financiële aard, waarjnee reke ning gehouden zal moeten worden. Het sohiint wel duideliik te zijn. dat het thans moeilijker is dan kort geleden om voor de kasuitgaven aan geld te komen Hier komt het inflatiegevaar anders om de hoek kijken. Het is veel minder zeker dan een iaar geleden dat het rijk voor buitengewone uitgaven zal kunnen lenen. Het ontwerp-programma van de forma teur moet men zeker niet als een volledig uitgewerkt sUik zien. Het bevat in zeer beknonte vórm een aantal nunten. De for mateur heeft er bij de fractievoorzitters op aangedrongen thans een andere werkwijze Dr. W. Drees WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, heeft woensdag een beroep op de Sovjet-Russische regering gedaan de van Moskou afhankelijke landen hun vrij heid te hergeven, zulks in het kader van haar streven om de verkeerde daden, die onder Stalins bewind werden gepleegd, te veerd bleken en op grotere schaal zouden gaan voorkomen. Het valt dus wel te raden, waar de be sprekingen met de minister over zullen gaan. Het is niet te voorspellen, of minis ter Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp na het gesprek met de bakkers tot de overtuiging zullen komen, dat een even tuele prijsstop voor brood noodzakelijk zal zijn. DJAKARTA (ANP). - Indonesië en Joe goslavië zijn overeengekomen hun weder zijdse legatiès te verheffen tot ambassades. Dr. Sudarsono is benoemd tot Indone sisch ambassadeur in Belgrado. Hij verklaarde voorts dat er thans „in de Sovjet-Unie krachten aan het werk zijn, die op de duur onweerstaanbaar zullen blijken." Hij wees er echter op dat dit niet inhield dat er „van vandaag op morgen" ingrij pende wijzigingen in de Sovjet-staat zijn te verwachten, doch hij was wel van mening dat gehoopt kon worden op een verandering van het internationale beeld. „Er zijn processen gaande, die de politici zullen noodzaken acht te slaan op de wen sen der geregeerden en op bepaalde punten zal de aandrang van het volk zodanig zijn, dat het Kremlin hiermede rekening zal 1 moeten houden," aldus Foster Dulles. Ir. C. Sfaf dan vroeger toe te passen en niet het ont vangen stuk aan de fracties ter bespreking voor te leggen. Hij wil aldus vermijden, dat er telkens tal van amendementen ter tafel zullen worden gebracht. De fractie voorzitters kunnen de algemene gedachten in de fracties bespreken. Als er hier en daar een punt is, waaromtrent principiële moeilijkheden kunren rijzen, dan kunnen zij daarover in eigen kring spreken. Dat schijnt trouwens al in sommige fracties te zijn gebeurd. Ook mag men aannemen, dat de forma teur niet beoogt te beletten, dat een enkel punt met één of meer specialisten in een fractie besproken wordt. In het algemeen wil hij echter kennelijk alleen te maken hebben met de fractievoorzitters, waarbij moet worden aangenomen, dat zij op de hoogte zijn van de opvattingen in eigen kring, zodat er, bij overeenstemming met de voorzitters, aangenomen kan worden, dat er op de steun van hun fracties te rekenen valt. Nadere uitwerking van het ontwerp-programma blijft dan onderwerp van overleg van de formateur met degenen, die hij uitnodigt zitting in het kabinet te nemen. Over de portefeuilleverdeling is uit de aard der zaak tot nu toe nog niet ge praat. /- Vanochtend kwam de fractie van de K.V.P. bijeen. Ter vermijding van misver stand zij erop gewezen dat hiertoe reeds twee dagen geleden besloten was, zodat in dit opzicht geen samenhang bestaat met hetgeen prof. Romme gisteravond bij de besprekingen met de formateur heeft ver nomen, doch dat veeleer gedacht moet worden aan de opvatting dat hij de alge mene lijnen in het ontwerp-programma met de leden van zijn fractie wil bespreken. KARATSJI (United Press) Tijdens een storm is op de Chenab-rivier in Pakistan een boot omgeslagen. Meer dan honderd personen kwamen daarbij om het leven. Volgens de eerste berichten bevinden zich twee dozijn kinderen onder de slachtoffers en werden een man, drie vrouwen en een kind gered. CAIRO (AFP). Spanje wil zich kandi daat stellen voor de niet permanente zetel in de Veiligheidsraad, die thans door Bel gië wordt ingenomen en het heeft daartoe de hulp der Arabische staten ingeroepen, aldus heeft Abdel Khalek Hassoena. secretaris-generaal van de Arabische Liga in Cairo verklaard, na een onderhoud met de Spaanse ambassadeur Don José de Cas- tano. Hassoena voegde hieraan toe dat tus sen Spanje en de Arabische landen vriend schappelijke betrekkingen bestaan, zodat de gevraagde steun zeker zal worden ver leend. Sjah uit Moskou vertrokken LONDEN (TASS) De Sjah van Perzië en koningin Soraja zijn donderdagochtend per vliegtuig uit Moskou naar Teheran vertrokken. Zij hebben een bezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie gebracht Bij het afscheid op het vliegveld van Moskou waren onder meer president Wo- rosjilov en premier Boelganin aanwezig. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 MOTOROVERALLS VALHELMEN WASHINGTON (Reuter) Vice-presi dent Richard Nixon van de Verenigde Sta ten, die woensdag met een speciaal militair vliegtuig van zijn goodwill-reis om de we reld in Washington is teruggekeerd, heeft bevestigd, dat het zijn bedoeling is om zich met president Eisenhower hei-kiesbaar te stellen. Volgens de Amerikaanse wet zou Nixon Eisenhower na de herverkiezing van beiden opvolgen als laatstgenoemde in zijn tweede ambtsperiode zou aftreden of overlijden. Men verwacht, dat de demo cratische partij de controverse over Nixons politiek en persoonlijkheid als voornaam ste punt zal gebruiken in haar verkiezings campagne. land de medewerking van de Verenigde Staten zal verwerven, waardoor wij Fran sen in Europa als atoommogendheid ver moedelijk spoedig overvleugeld zullen worden. Ofschoon Mollet met deze waarschu wingen dus door een grote meerderheid van het parlement gevolgd werd en hij derhalve een persoonlijk en verdiend suc ces mocht boeken, schuilen er voor Eura tom toch nog verschillende addertjes in het gras. Zoals wij gisteren al voorspelden heeft de premier de steun van de Gaullis ten met een dubbele concessie moeten kopen. In de eerste plaats zal Euratom niet verbonden mogen worden met de Ko len- en Staalgemeenschap in Luxemburg. In de tweede plaats wil Frankrijk de vrij heid behouden zijn leger met atoom wapens uit te rusten. Beide eisen druisen evenwel lijnrecht in tegen verscheidene clausules in het voorlopige project, zoals dat in Brussel door de delegatie der zes landen werd opgesteld. Discriminerend Nieuwe moeilijkheden met Duitsland steken de kop op, omdat het dit land nog altijd bij het verdrag van Parijs verboden is atoomwapens te fabriceren en omdat het zich in een positie, die nu discrimi nerend is geworden, zeker niet zal willen schikken. De Franse minister van Oorlog, Bourges-Maunoury, had dinsdag al en terecht opgemerkt, dat een vrijwillige afstand van atoombewapening in onze tijd gelijk staat met eenzijdige ontwapening. Maar in dat geval zal ook tegenover Duits land een verbod van atoombewapening moeten worden opgeheven, omdat het mili tair immers niet langer verantwoord lijkt te zijn. Dat betekent tevens, dat het Ver drag van Parijs, dat na de verwerping van de EDG tussen Groot-Brittannië en klein Europa werd gesloten, op de helling zal moeten worden geplaatst. Dat verdrag, dat aan het brein van Mendès-France ont sproten is, lijkt trouwens steeds sterker op een doodgeboren kindje of tenminste op een zuigeling, die door de opvolgers van P M F in de wieg gesmoord werd Dat Frankrijk het Euratom-plan van de Schumann-gemeenschap heeft losgekop peld, zal in het bijzonder door de heren Beyen en Spaak worden betreurd. De hoop, de lange weg naar de Europese eenheids- markt via Euratom af te kunnen snijden, is door deze beslissing immers de bodem ingeslagen. Intussen heeft Frankrijk zich, zij het dus met niet onbelangrijke restricties in prin cipe uitgesproken voor een nieuw Euro pees integratie-object, namelijk Euratom, een object, dat Mollet het Franse parle ment in het aanstaande najaar al ter rati ficatie wil aanbieden. Een kentering ten gunste van de Euro pese solidariteit? Alvorens al te luid te juichen en zonder roet te willen strooien in het Europese eten, is het toch goed, zo menen wij, zich nog even te herinneren, dat ook de beginselen van de Europese De fensie Gemeenschap in Parijs verscheidene malen waren onderschreven, voordat dit zelfde Franse parlement diezelfde EDG roekeloos ten grave zou dragen. Belastingverhoging PARIJS (Reuter) - De Franse minister raad heeft besloten de inkomstenbelasting dit jaar te verhogen met tien percent, teneinde de strijd in Algerije te kunnen financieren. Het besluit moet nog door het parlement worden goedgekeurd Voorts is medegedeeld, dat reservisten, opgeroepen voor de strijd in Algerije, en hun naaste verwanten van de belastingverhoging zou den worden vrijgesteld. De kosten voor de operaties in Algerije worden voor dit jaar geraamd op honderd miljard frank. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Anonymus: Jalouzie is een waarlijke doods angst. MOSKOU (AFP/Reuter) De politiek van de communistische partij tegen de persoonsverheerlijking heeft de instem ming en de steun van de bevolking van de Sovjet-Unie gekregen, zo heeft premier Boelganin woensdagmiddag op een ge meenschappelijke bijeenkomst van de twee huizen van de opperste Sovjet verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat vijanden van het communisme en socialisme er op uit waren, deze partijpolitiek verkeerd voor te stellen en het geloof van de arbeiders klasse in de Sovjet-Unie aan het wankelen te brengen. Op de vergadering was ook partijsecre taris Kroesjtsjev aanwezig, die in de och tend niet aan de openingsbijeenkomst had deelgenomen, waarop de agenda voor de zitting, die naar men verwacht tenminste vier dagen zal duren, werd goedgekeurd. Nadat op voorstel van de voorzitter van de bijeenkomst, Vokov, de buitenlandse gasten de Sjah van Perzië en koningin Soroja, alsmede de premier van Noord- Korea langdurig waren toegejuicht, diende premier Boelganin een rapport in over een wetsontwerp inzake ouderdoms- en invaliditeitspensioenen, dat in de twee kamers de raad van de unie en de raad van nationaliteiten in behandeling wordt genomen. Het staatsplan, dat een belangrijke ver betering van het pensioenstelsel in de Sovjet-Unie betekent, „weerspiegelt de groeiende economische macht van de Sov jet-Unie", aldus Boelganin. Sinds het partijcongres van februari zijn er, zo zei hij, belangrijke maatregelen ge nomen ter verbetering van de omstandig heden, waaronder men in de Sovjet-Unie leeft en werkt. Zo is bijvoorbeeld de werk week verkort. Volgens de bepalingen van het wetsvoor stel, dat in oktober van kracht moet worden, krijgen mannen met minstens 25 dienstjaren op zestigjarige leeftijd pen sioen, terwijl vrouwen op 55-jarige leeftijd pensioengerechtigd worden, mits zij min stens twintig jaar hebben gewerkt. Voor mensen met lage inkomens bedraagt het pensioen honderd percent van hetgeen zij tevoren verdienden, met een minimum van 300 roebel per maand. Er is een maximum van 1200 roebel vastgesteld om een einde te maken aan de bevoordeling van mensen met grote salarissen, deelde Boelganin mee. Volgens spreker zal het ouderdomspen sioen voor niet-werkende gepensioneer den worden verdubbeld, terwijl het stand aardpensioen voor invaliditeit met meer dan 200 percent zal worden vermeerderd. Ook ten aanzien van andere groepen zullen de pensioenen worden verhoogd. Voorts kondigde Boelganin aan, dat bin nenkort zware arbeid voor vrouwen bij wet zal worden afgeschaft. Behalve het voorstel betreffende de pen sioenen vermeldt de agenda een oproep van de opperste Sovjet aan de parlementen van andere landen inzake ontwapening, een verklaring van de Opperste Sovjet naar aanleiding van een oproep van het Japanse parlement tot verbod van atoom wapens en het nemen van proeven met deze wapens en goedkeuring van de de creten, die door het presidium van de Op perste Sovjet zijn uitgevaardigd. ccoccooooocncoooooooocorconoo yxxx^orttoroococoocnoccc© 8 VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met hier en daar wat regen of motregen Morgen afnemende bewolking. Zwak ke tot matige wind tussen noord en oost. Hogere middagtemperaturen. 13 juli Zon op 4.37 uur. onder 20.57 uur. Maan op 11.53 uur. onder 23.03 uur. Maanstanden 14 juli 21.46 uur: eerste kwartier 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 iuli 20 31 uur- laatste kwartier ken en Oost-Duitsland aanwezige lucht de komende vierentwintig uur het grootste deel van ons land zal overstromen. Hier en daar kan dit nog aanleiding geven tot wat regen of motregen, waarna de be wolking gaat afnemen. Deze ontwikkeling in de luchtdrukverdeling leidt een weers- verbetering in. VVEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland W> sS ■sr r3 C x E23 - O) C v - 25 Hoog en laag water in I.Imulden Donderdag 12 iuli Hoog water 6 29 en 18 58 uur. Laag water 2 13 en 14 35 uur. Vrijdag 13 juli Hoog water: 7.17 en 19 45 uur. Laag water: 3.00 en 15.21 uur. BETER WEER OP KOMST Het storingsgebied boven Duitsland, langs de begrenzing van warme continentale lucht en koudere jolaire lucht, welke over de Noordzee naar het zuiden stroomde, nam in de nacht van woensdag op donderdag verder in betekenis af. Het verplaatste zich echter vrijwel niet en reikte nog steeds tot over het uiterste oosten van ons land. In Twente viel in vierentwintig uur nog twaalf milimeter regen. Inmiddels zijn geleidelijk enige wijzi gingen in de luchtdrukverdeling gekomen welke tot gevolg hebben dat het oude front boven Duitsland zich weer in westelijke richting is gaan bewegen. De luchtdruk is namelijk boven Zuid-Scandinavië wat ho ger geworden, terwijl in Zuid-Frankrijk luchtdrukdalingen voorkomen. De winden draaien boven West-Europa daardoor meer naar noordoost tot oost. Verwacht mag worden dat de warmere boven Denemar- Stockholm half bew. n 23 0 Oslo regen n 22 18 Kopenhagen «whhi bew zzw 23 0 Aberdeen mist windst. 17 0 Londen zwaar bew no 23 0 Amsterdam zwaar bew n 16 0 Luxemburg geheel bew nno 13 0 Parijs zwaar bew. no 21 0 Bordeaux onbewolkt ono 23 10 Grenoble geheel bew windst. 14 0,3 Nice on bewolkt nw 26 0 Berlijn onbewolkt ono 27 0 Frankfort "geheel new windst. 4 10 München motregen wzw 18 37 Zürich nevel o 15 19 Genéve zwaar bew nno 17 0,1 Locarno onbewolk' ono 24 0 Wenen zwaar bew. w 8 0 Innsbruck regen O Rome on bewolkt O 28 3 Ajaccio onbewolkt ono 23 1 Weerstoestand binnenland Den Helder zwaar bew. nno 13 Ypenburg geheel bew nno 13 Vlissingen zwaar bew. no 13 Eelde geheel bew. n 12 De Bilt geheel bew. nno 13 Twente lichte regen n 12 Eindhoven geheel bew n 12 Vlv. Z.-Limb. lichte motr.n 11 0 0 0 0,2 0 12 0 0,1 (De temperatuur Is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1