Vluchtige indrukken van achter het IJzeren Gordijn Regering-Mollet tracht nieuwe loonronden te voorkomen Budapest, geschonden stad met weinig auto's en sober geklede bewoners Prijsstijgingen in Frankrijk Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Te Barneveld een nationale pluimveetentoonstelling Nog steeds ruïnes uit 1945 Geprepareerd ijs blijft langer goed Vrij om te gaan waar men wilde Stalin werd doodgezwegen Voorstel tot uitbreiding van kruideniersbranche Aardbeien plotseling weer peperduur HAARLEMMERLIEDE Uitbreidingsplan Haarlemmerliede ZANDVOORT Verkeer naar Zand voort „pneumatisch" geteld Ontvreemd goud in een stortbak teruggevonden Zandbouwwedstrijden HAARLEMMERMEER Rode Kruis vergaderde Scheepvaart VICUTIN Het publiek wil weten wat gij hebt aan te bieden. Laat dus niet na, het dit geregeld te vertellen. Adverteer in dit blad ADMINISTRATIEVE KRACHT, vr. STENOTYPISTE PERSERS SLIJPERS DOxNDERDAG 12 JULI 1956 Op uitnodiging van de directie der K.L.M. heeft een onzer medewerkers i de openingsvlucht meegemaakt van de 5 nieuwe luchtlijn naar Budapest, waar- 8 mede een vooroorlogse traditie in ere is hersteld. In het nevenstaande artikel geeft hij zijn indrukken weer van zijn y kennismaking met de toestanden in S deze beperkte sector van het uiige- y, strekte gebied achter het IJzeren Gor- p dijn, welke impressies uiteraard een 6 oppervlakkig karakter dragen, doch welk bezoek hem niettemin gelegen- heid heeft geboden om kennis te nemen S van hetgeen men in de volksrepubliek 8 Hongarije denkt en doet. H Te Barneveld 7.al op 22, 23 en 24 novem ber een nationale pluimveetentoonstelling gehouden worden, waaraan een tweedaags congres verbonden zal zijn. Een dergelijke tentoonstelling werd voor het laatst ge houden in 1948. Na 1948 zijn wel herhaalde pogingen gedaan om tot een tentoonstel ling te komen, maar de alles bedreigende psetidovogelpest vormde een onoverkome lijke hindernis. Zo werd in 1952 het 100- jarig marktfeest te Barneveld zonder pluimveetentoonstelling gevierd. Er kon den slechts een pluimveezakenbeurs en een congres gehouden worden. Thans wordt echter een tentoonstelling voorbereid, welke - naar het zich laat aanzien - gro ter dan ooit zal worden. De pluimveestapel in het gebied, waar van Barneveld het centrum is, heeft een omvang gekregen, waarop niemand in de donkere jaren van 1940-1945 heeft durven hopen. Alleen in de gemeente Barneveld bedraagt het aantal fok- en vermeerde- ringsbedrijven reeds circa tweehonderd, en er zijn zeker dertig broederiien gevestigd, waaronder de grootste in Europa, welke tezamen jaarlijks enige miljoenen kuikens leveren aan binnen- en buitenlandse pluim- veebedrijven. Tn Gelderland bevindt zich bijna de helft van alle broederijen in Ne derland. Het aantal leghennen in de ge meente Barneveld zal het komend seizoen ongeveer een miljoen zijn. Telt men de leghennen uit de omgeving van Barneveld er bij - de gemeenten Ede, Nijkerk, Putten. Schernenzeel en omstreken - dan zal het aantal leghennen wel de drie miljoen pas seren. Van grote betekenis is ook de pluimvee- markt te Barneveld, welke in de nacht van woensdag on donderdag gehouden wordt. Daar worden gemiddeld 00.000 stuks pluimvee per nacht verhandeld. Het gemeentebestuur is doende met de bouw van een eierhal. welke tweemaal zo groot zal zijn als de tegenwoordige en met de bouw van een hal voor de pluimvee- markt. welke een oppervlakte van 6300 rr.2 zal hebben. Er worden extra wegen voor aangelegd en grote parkeerterreinen. De totale kosten zullen wel niet ver van de f 2 miljoen liggen. WIE VOOR HET EERST IN BUDAPEST vertoeft, kan zich moeilijk voorstellen, dat dit een stad is met ongeveer twee miljoen inwoners. „Het lijkt wel of alle mensen hier thuis blijven", aldus gaf een onzer zijn indrukken weer, nadat wij op twee opeenvolgende dagen omstreeks het middaguur het stadscentrum hadden bezocht. In Budapest rijden opmerkelijk weinig auto's zodat men, bij wijze van spreken, ook in de drukste straten met de ogen dicht kan oversteken, al zouden wij deze methode ook niet onvoorwaardelijk willen aanbevelen. Een tweede karakteristiek verschijnsel zouden wij willen noemen het nog steeds duidelijk zicht baar resultaat van het oorlogsgeweld, waaraan de Hongaarse hoofdstad tijdens de tweede wereldoorlog heeft bloot gestaan en dat culmineerde in de periode Kerstmis 1944medio februari 1945, toen de Sovjet-legers verwoede gevechten hebben geleverd met de zich hardnekkig verdedigende Hitler-troepen. Het leven in Buda pest moet in die dagen en weken een hel zijn geweest. Om elke straat, om elk huis zijn toen verbitterde gevechten gevoerd. Bijna elk huis in de binnenstad vertoont nu nog de gevolgen daarvan. Ook in de voornaamste winkelstraten is vrijwel el'ke gevel geschonden door talloze kogelgaiten. Door bombardementen zijn voorts tal van woonwijken en gebouwen in ruïnes herschapen. Vele van deze ruines, ook in de binnenstad, liggen er nog precies zo als in 1945: loze gevels met gapende ga ten waar eens de ramen zaten, het interieur geheel uitgebrand en sinds 1945 blootge steld aan regen en wind. De buitenlandse bezoeker vraagt zich onwillekeurig af waarom de wederopbouw niet in sneller tempo geschiedt. Zeker: er zijn gebouwen, meestal cul tuurmonumenten, waarvan de restauratie is voltooid en die in vroegere luister prij ken. Als voorbeeld noemen wij het aan de Donau gelegen parlementsgebouw, dat vol ledig is gerestaureerd, en de schuin daar tegenover gelegen Sankt Matthias-Kirche, waar alle Hongaarse vorsten werden ge kroond. Het herstellingswerk hier is nog in volle gang, maar er worden al weer re gelmatig godsdiensoefeningen gehouden. Van de zes voor-oorlogse Donaubruggen zijn er inmiddels vijf hersteld, terwijl er twee nieuwe bruggen zijn bijgebouwd. Hongarije is de eeuwen door een land ge weest, waar feodale verhoudingen heersten. Dit feit maakt het althans van commu nistisch standpunt uit gezien begrijpe lijk, dat bij de omschakeling naar een maatschappelijke gelijkheid in de eerste plaats gestreefd wordt naar een economi sche omwenteling. Aan deze eis worden in het huidige stadium der ontwikkeling aller lei belangen ondergeschikt gemaakt. Wil men uiteindelijk geraken tot een wel vaartspeil dat vergelijkbaar mag worden genoemd met dat in de west-Europese lan den, dan is beperking der consumptieve be hoeften een primaire voorwaarde. Dit ver klaart niet alleen het verschijnsel van het uitermate gering aantal particuliere auto's, (Van onze correspondent in Parijs) Nadat de prijzen in Frankrijk zich on geveer drie jaren lang vrij kalm en rede lijk gedragen hebben, beginnen zij nu weer een duidelijke onrust te vertonen. Er tekent zich opnieuw een beweging af, in opwaartse richting. Het is met de groenten en het vlees begonnen, maar nu dreigt het hele prijzen-scala weer vlot te geraken; een beweging, die in zekere zin van boven af wordt beschermd, zo niet gedirigeerd. Want de prijsstijgingen van de tabak (met ongeveer twintig percent), de hotelkamers, ijzeren en stalen voorwerpen, huizen, auto's en nog een kleine vijftig andere gebruiks artikelen, die dezer dagen over de brug zullen komen, worden door. de minister van Financiën zelf afgekondigd in officiële decreten. De posiitie van de socialistische regering van de minister van Financiën, de gemoe delijke Paul Ramadler, in het bijzonder is nu niet bepaald gerieflijk. Ramadler weet natuurlijk heel goed, dat de export er nog verre van rooskleurig voorstaat en dal de oorzaak hiervan juist het prijspeil is, dat nu al vijftien percent boven het inter nationale niveau ligt. Met speciale subsi dies worden de Franse exporteurs welis waar krachtig gesteund, zodat Frankrijk op de wereldmarkt tenminste symbolisch ver tegenwoordigd kan blijven, maar door deze kunstgrepen, waarin de Franse vinding rijkheid zich van zijn' briljantste kant heeft laten zien, kunnen de ware verhoudingen helaas toch niet gemaskeerd blijven. In nagenoeg ieder rapport van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.)worden deze kunstgrepen aan de kaak gesteld en Frankrijk verweten dat de liberalisatie en de eenheidsmarkt in Europa nog altijd op obstakels blijven stuiten. Het been stijf Deze situatie zal nu zeker nóg scherpere vormen gaan aannemen. Het is voor de huidige regering thans de vraag, hoe lang zij zich nog zal kunnen'blijven verzetten tegen een correctie van de lonen. Tot dus ver heeft het kabinet-Mollet het been stijf weten te houden, maar de druk van de arbeiders heeft zich dan ook nog niet zeer krachtig doen gevoelen. Onmiddellijke vrees voor grote stakingen behoeft er tij dens de vakantiemaanden (en de Tour de France!) niet te bestaan. Maar daarna zouden de tegenstellingen zich wel eens snel kunnen verscherpen. Voor een rege ring onder socialistische leiding zal het dan niet eenvoudig zijn om evenals Laniel indertijd deed botweg „neen" tegen de stakers te blijven zeggen. De lonen- en prijzenspiraal zal dan weer in beweging komen en een nieuwe devaluatie is dan wel onvermijdelijk. De grondoorzaak van de nieuwe misère heet natuurlijk Algerije. De kosten van veertig miljard francs, die nodig waren voor de ouderdomsvoorziening, waartoe de regering-Mollet het initiatief had genomen, konden uit de gewone kasmiddelen al niet meer worden bestreden. De eerste kosten voor Algerije bedragen nu nog eens hon derd miljard francs (een miljard gulden), gesteld, dat de oorlog dit jaar kan worden beëindigd. Daarna komen nog de reke ningen, die Marokko en Tunesië hebben aangeboden en die op vijftig miljard francs komen te staan. De radicale ministers van het kabinet hadden graag gezien, dat al deze miljarden uit de opbrengst van een lening zouden worden geput. Maar de vakantietijd leent zich slechts voor zo'n onderneming. Boven dien is Mollet er allerminst zeker van, dat hij het algemene vertrouwen geniet, dat nodig is voor het succes van een staats lening. Daarom voelden de socialisten na rijp beraad toch nog meer voor een nieuwe draai aan de belastingschroef. Geen moed Het ongeluk wil bovendien, dat de rege ring het weer voornamelijk over de boeg der indirecte belastingen heeft moeten wer pen, waardoor een onevenredig zwaar be roep op de minst draagkrachtige bevol kingsgroepen wordt gedaan. Een herziening van het belastingstelsel in een sociaal meer bevredigende richting staat al bijna een kwarteeuw op het programma van alle Franse regeringen, maar ook het kabinet- Mollet heeft de kracht -en de moed gemist aan die symbolische voornemens ook maar een begin van uitvoering te geven. De so cialisten, die nu voor het eerst sedert vijf jaren weer in Frankrijk aan de macht zijn. moeten zo wel pijnlijk ondervinden, dat de beginselen en de praktijk vaak in een ge spannen verhouding kunnen verkeren. In Algerije is Mollet verplicht de kastanjes voor de rechtse partijen uit het koloniale vuur te halen. En de rekening voor die strijd moet de regering nu voor een ruim deel door de arbeiders laten bepalen. Tot dusver hebben de socialisten „aan de basis" deze consequenties tussen principes en daden, getuige het jongste partijcongres, nog wel geslikt. Maar de wind zou wel eens kunnen gaan draaien. Misschien zul len de socialistische ministers dan wel ge waar worden, dat zij storm te oogsten krijgen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DF. ADMINISTRATIE KAJt.KXJ>JiX.AAXXX KXXXXXX Vis verpakt in ijs dat is behandeld met een mikroskopisch klein percentage aureo- mycine blijft langer goed. aldus een giste ren in Engeland getrokken conclusie van geleerden, schippers en kooplieden. Zij kwamen tot deze slotsom na 100 vaten vis gedurende 14 dagen in met aureomycine behandeld ijs te hebben bewaard. Dit was dan tevens de eerste proef op grote schaal met geprepareerd ijs. De proef werd ge daan aan boord van de trawler Loch Moi- dart, onlangs teruggekeerd van een 17- daagse reis naar de wateren rond IJsland. Het experiment had tot doel de vermin dering van kwaliteit tussen vis in gewoon ijs en in ijs met aureomycine te verge lijken. Volgens deskundigen bevond de vis in geprepareerd ijs zich, althans uiterlijk, in betere conditie. Laboratoriumonderzoek zal eventuele geschillen met grotere precisie vaststellen. (U.P.) maar ook van de zeer sobere kleding van de Budapester bewolking en van de stoffering der Budapester winkel-etalages, die een vergelijking met die in west-Europa geens zins kunnen doorstaan. Een groot deel van de tijd, die wij in Budapest doorbrachten, werd in beslag ge nomen door officiële of officieuze ontvang sten en bezoeken, maar daarnaast bleef nog voldoende gelegenheid voor privé-onder- zoekingstochtjes of persoonlijke gesprek ken. Voorzover het taalprobleem daarbij geen moeilijkheden opleverde lang niet iedere Hongaar beheerst, zoals voor de oorlog, toen op de scholen zowel Hongaars als Duits werd onderwezen, de Duitse taal werd ons duidelijk, dat vele Hongaren nog steed's niet vergeten hebben wat Nederland na de eerste wereldoorlog voor de Hon gaarse kinderen heeft gedaan. Men is daar nog altijd dankbaar voor en hoopt van har te, dat de thans herstelde luchtverbinding een belangrijke bijdrage zal zijn voor een nauwer contact tussen beide landen en volken. Wat deze gesprekken met Hongaren be treft moeten wij opmerken dat ons daarbij geen beletselen in de weg werden gelegd. Wij waren volkomen vrij te gaan en te staan waar wij wilden. Er werd op het Nederlandse gezelschap, dat deze openings vlucht meemaakte, geen controle uitge oefend. Wie niet wilde deelnemen aan officiële ontvangsten of excursies, kon in het hotel blijven of er alleen op uittrekken. Hetgeen dan ook in tal van gevallen ge schiedde, waarbij wij weigeren te geloven dat onze gangen op enigerlei wijze zouden zijn nagegaan. Het enige wat enige verwondering wekte, v/as het feit, dat, terwijl men in het alge meen in dictatoriaal-geregeerde landen geen stap buiten de deur mag zetten zonder zijn paspoort in de zak te hebben, al onze paspoorten bij aankomst in het hotel bij de receptie moesten worden ingeleverd. Zij verden ons pas weer bij het vertrek ter hand gesteld. Was men bang dat wij onze paspoorten zouden verkwanselen of dat ze in verkeerde handen zouden komen? Het tijdelijk gemis van dit paspoort leverde enige moeilijkheden op bij het wisselen van geld bij de officiële Staatsbank, doch deze bleken niet onoverkomelijk. Wel bleek dit wisselen een duur grapje. Want wij hadden voor de Hongaarse munt eenheid de forint, in het vaderland onge veer 12 .'-4 cent moeten betalen. In Honga rije kostte dit ons ongeveer 2y, maal zo veel: 30 cent per forint. Wat ons bij de excursies opviel was, dat onze Hongaarse gidsen met overigens on zerzijds gewaardeerde tact. nauwlettend nalieten onze aandacht te vestigen op alles v/at verband houdt met het huidige poli tieke regime, zoals bijvoorbeeld de door gaans indrukwekkende gebouwen, welke in beslag zijn genomen door de Communisti sche Partij, waaronder het Politburo, doch welker bestemming overigens niet moeilijk te raden viel vanwege de enorme vijfpun- tige rode ster, welke op het dak of aan de gevel was aangebracht en die des avonds werd verlicht. En hoewel ons van menig standbeeld werd verteld wie de uitgebeelde persoon voorstelde, bleef zulks achterwege ten aanzien van een levensgroot standbeeld van Jozef Stalin, staande midden in een naar hem genoemde hoofdstraat! De enige propagandistisch-getinte in stelling waarmede wij in rechtstreeks con tact werden gebracht, was een geheel door kinderen bediende, elektrische kinder spoorweg, een ringbaantje ter lengte van ongeveer 12 km in de omgeving van Buda pest. Met uitzondering van de treinbestuur der, bestaat het gehele stations-, trein- en lijnpersoneel uit jongens en meisjes in de leeftijd van 10-14 jaar, wier tewerkstelling gedurende twee weken geldt als de opper ste beloning voor een goed gedrag en be toonde vlijt. Alleen de allerbeste leerlingen komen voor deze eer in aanmerking, zodat een baantje bij deze miniatuurspoorbaan door de kinderen wordt beschouwd als een hoge onderscheiding. Alle leden van het personeel zijn in uniformen gestoken en bij het passeren van een overweg of sta tion, brengt de Lilliput-overwegwachter of stationchef stram het militair saluut.... Uit de aard van de zaak hebben de Hon garen ernaar gestreefd ons ook iets van hun cultuurleven te laten zien. Zo woonden wij in de Staatsopera een prachtige voorstelling bij van Goldmark's opera „De Koningin van Saba". Een tweede culturele confrontatie be trof een bezoek aan de opgravingen in Viségrad, een plaatsje aan de Donau onge veer 50 km ten noorden van Budapest. Eer lijkheidshalve dient gezegd, dat men deze exploratie bezwaarlijk als een verdienste van het communisme kan beschouwen, want de opgravingen begonnen reeds in 1934 en 1935. Doch na een begrijpelijke onderbreking in de oorlogsjaren is thans het werk hervat en de resultaten daarvan zijn zichtbaar in de vorm van overblijf selen van een Romeins paleis, daterende uit de eerste eeuwen onzer jaartelling, dat er tot diep in de Middeleeuwen moet heb ben gestaan. Het zeer weinige, minder plezierige dat wij gedurende ons kortstondig verblijf in Hongarije als inhaerent aan het daar gel dende regime hebben gezien, was een wachttoren, bemand met een gewapende schildwacht Alle artikelen, nodig voor dagelijkse gezinsverzorging, voortaan bij kruidenier De commissie vestigingsbesluit kruide- niersbedrijf heeft een brochure uitgegeven, waarin een beschouwing staat over de door het kruideniersbedrijf voorgestane uitbrei ding van het aantal artikelen, dat thans wordt verkocht. In dit boekje, dat de titel draagt: „De zee in een theekopje?" stelt de kruideniersbranche voor het vestigings- besluit zodanig te wijzigen dat de kruide niers de thans door hen verkochte artike len kunnen uitbreiden tot onder andere tabak en tabaksartikelen, verpakte genees- en verbandmiddelen, was-, reinigings-, poets- en schuurmiddelen, diepvriespro- dukten, vleeswaren, verpakt vlees, ge vogelte, groenten, fruit, aardappelen, par fumerieën en kosmetische artikelen. Anderzijds blijft de kruidenierswaren- branche vasthouden aan het door haar van ouds ingenomen standpunt, dat zij niet het monopolie bezit voor de verkoop van krui denierswaren. Daarom heeft de commissie vestigingsbesluit kruideniersbedrijf aan haar voorstellen voor een nieuw vestigings besluit een groot aantal uitzonderingen voor de verkoop van kruidenierswaren door andere levensmiddelenbranches toe gevoegd. De voorzitter van de Commissie Vesti gingsbesluit Kruideniersbedrijf K. Rook verklaarde op een persconferentie dat het kopen van zoveel mogelijk artikelen, nodig voor de dagelijkse verzorging van het ge zin, in een en dezelfde winkel een systeem dat in Amerika algemeen wordt toegepast, een grote tijdsbesparing voor de vrouwen oplevert. De heer Rook geloofde niet, dat de verkoop door de kruideniers van vers vlees, brood, groenten, fruit, aardappelen en gevogelte enzovoorts zou leiden tot een verdringing van de branches die zich met de verkoop van deze artikelen bezig hou den. De assortimentsuitbreiding van het kruideniersbedrijf legt slechts scherper het accent op de specialisatie in de detailhan del van voedings- en genotmiddelen, zo zei hij. Met sprongen gingen woensdag te Be verwijk de aardbeienprijzen omhoog; wat er een dag tevoren af was gegaan kwam er nu weer dubbel en dwars bij. De prijzen liepen dermate op, dat bij het scheiden van de markt tot f 6,20 per mand werd betaald voor een extra partij Climax. Maar ook de aloude Jacunda zonder dop had aftrek, hiervoor werd rond f 6 per mand betaald. De aanvoer was niet zo groot als de dag ervoor; er waren een goede 20.000 manden, waarvan een groot deel zonder dop, wat door de fabrikanten hogelijk gewaardeerd werd. Men betaalde van f 3,90 tot f 4,90 per mand. Voor de aardbeien met dop bestond bij de binnen landse handel veel animo en deze gaf grif prijzen rond de f 5 per mand. Men was wel genoodzaakt dit te doen daar de fabriek een grote concurrente was en meekocht tegen hoge prijzen zowel met als zonder dop. Er ging ook nu weer een auto met aardbeien naar België. Bij het college van B. en W. van Haar lemmerliede en Spaarnwoude zijn plannen in bespreking om in en nabij het dorp Haarlemmerliede woonhuizen te bouwen. Het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente geeft aan, dat in het dorp ge mengde bebouwing is toegelaten. De uit werking daarvan geeft in de praktijk moei lijkheden en daarom lijkt het B. en W. raadzaam tot nadere uitwerking te komen. Zij vragen daarom aan de gemeenteraad machtiging met de stedebouwkundige advi seur in overleg te treden om een ontwerp van het uitbreidingsplan op te stelllen. De Zandvoortse verkeerspolitie heeft zon dag met haar „pneumatische teller" de vier wielige motorrijtuigen geteld, die deze dag naar Zandvoort kwamen. Het betrof hier dus uitsluitend auto's en autobussen, geen scoo ters, motoren of bromfietsen. Op de Zand- voortselaan werden van 8 uur 's morgens tot 11 uur 's avond 14.620 auto's geteld, op de Zeeweg in de richitmg Zandvoort tussen 8 en 5 uur 9339 auto's dit is totaal bijna 24.000 wagens. In de richting Bloemendaal werden op de Zeeweg op dezelfde laatstgenoemde tijd 7091 auto's geregistreerd. Een Duitse dame. kamperende in het trek kerskamp „De Branding" deed bij de politie aangifte, dat zij in de toilet-afdeling een gou den armband, een gouden polshorloge, een gouden en een briljanten-ring was kwijt geraakt. Zij had deze voorwerpen laten lig gen en toen zij het na een minuut of vijf bemerkte en terugkeerde, was alles ver dwenen. De recherche stelde een onderzoek in en vond tenslotte alles terug in een stortbak van een der andere toiletten. Van de dader ontbreekt elk spoor. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 91% 91X 3 Nedl. 1962/64 94 94% A. K. U 257 257 Calvé Delft 342 342 Van Gelder Zonen 248 248 X K. N. Hoogovens. 339 349 Nederl. Ford 412 416 N. Kabelfabriek 325 325 gew.Philips Gloeil. 289 286 pref.Philips Gloeil. 179% 179% Unilever 425 422 Wilton Fijenoord 311 310 Dordtsche Petrol. 86Q 864 Konkl. Petroleum 858 X 854 A'dam Rubber 100 101 Holl. Amer. Lijn. 187 187 N. Scheepv. Unie 180 X- 181 Phs. van Ommeren 300 300 H. V. A 118% 119 Verg. Deli Mijen. 134% 135 Amsterd. Bank 288% 238 X Ned. Handel Mij. 202 202 Rotterd. Bank. 216 X 216% Twentsche Bank. 225 225 Anaconda Copper 73 73 Bethlehem Steel. 157X 157 U. S. Steel 60 X 60 General Motors.. 47% 47% 85X 83% 42 X 43% Zoals reeds eerder gemeld, zal stichting „Touring Zandvoort" op woensdag 18 juli en donderdag 9 augustus wederom zand bouwwedstrijden organiseren voor de jeugd, béide malen op het noorderstrand bij bad „Termes", respectievelijk begin nend om 8.30 en 9.30 uur. De deelnemers zijn verdeeld in groepen van 7 tot en met 9 jaar, 10 tot en met 12 jaar en 13 tot en met 16 jaar. De inschrijving kan geschie den ten kantore van Touring Zandvoort op het Raadhuisplein van 16 juli en van 6 augustus af. De kinderballonwedstrijd vindt plaats op donderdag 2 augustus. De ballonnen wor den om een uur bij de Rotonde opgelaten en kunnen des morgens van 9 uur af afge haald worden in gebouw Zomerlust in de Kosterstraat 5. De deelneming is, evenais aan de zandbouwwedstrijden, geheel gra tis. Voor de kleine kinderen brengt Touring Zandvoort dit jaar iets geheel nieuws. De danskunstenares Indra Kamadjojo zal op woensdag 25 juli des middags in het Patro naatsgebouw sprookjes komen vertellen. De voorstelling begint om 3.30 uur. Plaat sen kunnen besproken worden van maan dag 23 juli af eveneens aan het kantoor van de Stichting Touring Zandvoort. Wanneer er voldoende belangstelling voor bestaat, hoopt men deze middag in augustus nog eens te herhalen. Toen woensdagavond het Centraal Be stuur van de afdeling Haarlemmermeer van het Nederlandse Rode Kruis in ver gadering bijeen was, heerste er een opti mistische stemming, gemengd met dank baarheid voor de resultaten die in de laatste maanden werden bereikt. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer A. den Hertog, de enorme op brengst van de jaarlijkse inzameling, die van f 3300 in 1955 steeg tot f 6000. Een speciaal woord van hulde werd gebracht aan de onder-afdeling Vijfhuizen, waar de hoogste gemiddelde opbrengst per gezin werd bereikt, namelijk f 526,62 van 473 gezinnen. Mejuffrouw M. van Grotenhuis van On- stein werd welkom geheten als nieuwe ge delegeerde der onder-afdeling Haarlem mermeer en de heer Terpstra als afge vaardigde van Aaismeerderdljk. De bloedtransfusiedienst zal dit najaar een grote afname-campagne beginnen, waaraan alle onder-afdelingen medewer king verlenen. Er wordt dan afgenomen in Bad'hoevedorp (tevens voor Sloten), in de combinatie Aalsmeerderdijk-Rijk, in Nieuw Vennep (tevens voor Abbenes), in Hoofddorp, in Vijfhuizen «en in Zwanen burg-Half weg. Behalve in Hoofddorp, waar op 2 november zal worden afgenomen, zullen de avonden worden georganiseerd in de maand september en*de eerste helft van oktober. Vooraf zal door een propa ganda-campagne bekendheid aan het werk van de bloedtransfusiedienst worden ge geven. Abbedijk, 10 te Liverpool. Almdijk, 11 te Antwerpen. Amerskerk, 11 v. Rotterdam n. Kobe. Amstelvliet, 11 te Basrah. Ariadne. 11 te Rotterdam. Amerskerk, 11 té Amsterdam. Arendskerk, 10 te Antwerpen. Aagtedijk, pass. 11 Perim n. Suez. Albireo, 11 te Antwerpen. Alwaki. 11 dw. Finisterre n. Rotterdam. Argos, pass. 11 Gibraltar n. Malaga. Amstelkroon, 10 720 m. w. Azoren n. Rotterdam Arendsdijk, 11 v. Bremen n. Hamburg. Aalsdijk, 11 v. Halifax n. Boston. Alkaid, 11 te Bahia. Alnati. 11 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Amstelbrug, 12 te Port Said. Amsteldijk, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Argos, 11 te Malaga. Abbekerk, 12 te Cadiz. Akkrumdijk, 12 te Antwerpen. Aldabi, 12 te Antwerpen. Banka, 10 780 m. z.o. Kp. Guardafui n. Suez. Batoela, 11 te Buleleng. Banda, 11 nog te Kuwait. Britsum, 10 480 m. z.z.o. St. Helena n. Trinidad Beninkust, 11 v. Pointe Noire n. Takoradi. Callisto, 11 te Wabana. Cottica, 12 te Paramaribo verw. Caltex Pernis, 11 v. Bandarmashur n. Bordeaux Ceronia, 10 v. Invergordon n. Curasao. Caltex Rotterd., pass 10 Kp. Bougaroni n. R'dam Crania, 10 150 m. n. Benghazi n. Bombay. Castor, pass. 10 Pto. Rico n. Jacksonville. Coryda, 11 v. Marseille n. Vado. Cradle of Liberty, 29 te Mena A1 Ahmadi verw Caltex Leiden, pass. 11 Pantellaria n. Bordeaux Crania, 12 te Port Said. Doris, 11 te New Orleans. Dorestad, 10 330 m. n.w. Fayal n. Mamonal. Daphnis, 11 te Bremen verw. Dordrecht, 14 te Baton Rouge verw. Duivendrecht, 20 te Antwerpen verw. Delft, 11 v. Matanzas n. Rotterdam. Esso Rotterdam, 11 v. Bandarmashur n. Antw. Eendracht, 11 90 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Esso Den Haag, pass. 11 z. Kreta n. Sidon. Fos, 12 v. Rotterdam n. Bremen. Felipes, 11 te Port Dickson. Fara, pass. 12 Dover n. New Orleans. Gooiland, 11 te Santos. Gabonkust, 10 te Amsterdam. Garoet, pass. 11 Gibraltar n. Cowes. Gaasterkerk, 11 v. Calcuttarivier n. Chittagong Groote Kerk, 11 400 m. o.z.o. Casablanca n. Antw Guineekust, pass. 11 Kp. Finisterre n. Rotterdam Hecuba, 10 v. Trinidad n. Paramaribo. Heelsum, 11 te Houston. I-Iispania, 10 te Rotterdam. Hilversum, 11 te Aden. Heemskerk, 10 960 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden Hydra, 11 te Paramaribo. Hestia, 11 te Port De Paix. Hera, 12 te Rotterdam verw. Helena, 12 te Amsterdam. Hoogkerk, 12 te Aden. Iberia, 10 v. Rotterdam n. Bilbao. Ittersum, pass. 10 Las Palmas n. Liverpool. Ivoorkust, pass. 11 Finisterre n. Dakar. Java, 10 te Amsterdam. Kalinga, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Fao. Korovina, 11 te Stanlow. Karimun 10 v. New Orleans n. Havana. Kota Agoeng, 12 te Singapore. Koratia, pass. 10 Makalla n. Bahrein. Kryptos, 10 345 m. o.z.o. Zanzibar n. Fao. Karimata, pass. 10 Finisterre n. Port Said. Kalydon, 11 v Curacao n. Maracaibo. Kieldrecht, 18 te Genua verw. Korenia, 11 100 m. z. Kreta n. Philadelphia. Kara. 12 v. Gladstone n. Balikpapan. Krebsia, 12 te Singapore. Lieve Vrouwekerk, 10 te Karachi. Langkoeas, 11 te Rotterdam. Lekhaven, 10 v. Montevideo n. Buenos Aires. Loenerkerk, 11 te Bremen. Liberty Bell, 22 te Rotterdam verw. Laurenskerk, 12 te Kuwait. Limburg, pass. 12 Guardafui n. Aden. Luna, 12 te Amsterdam. Laertes, pass. 11 Minikoi n. Belawan. Loosdrecht, 11 te Abadan. Maas, 10 v. Alexandrië n. Rotterdam. Marisa, 12 te Oslo verw. Mentor, 11 te Paramaribo. Macoma, 12 te Pladju. Myonia, 11 v. Pulubukom n. Saigon. Malvina, 11 te Balikpapan. Merwede, 11 te Takoradi. Mijdrecht, 24 te Durban verw. Maashaven, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Macuba, 12 te Saigon Mitra, 12 te Santiago. Moordrecht, 11 v. R'dam n. Mena A1 Ahmadi. Myladi, 11 te Bremen. Nobistor, 11 te Amsterdam n. La Guaira. Nieuw Amsterdam, 11 v. South.ton n. New York. Notos, 12 te Rotterdam. Oranjefontein. 11 te Kaapstad. Omala, 11 v. Epezia n. Piraeus. Overijsel, 10 650 m. n.w. Minikoy n. Penang. Oberon, 12 te La Guaira. Orion, 12 te Lissabon. P G Thulin, 10 v. Pto. La Cruz naar Portland (Maine). Prins Casimir, 11 te Cleveland. Pr. Willem v. Oranje, 10 v. R'dam n. Montreal. Pr. Joh. Willem Friso, 11 v. Antw. n. Montreal. Pendrccht, 15 te Sidon verw. Papendrecht, 13 te Pta. Cardon verw. Pieter S, 12 te Rotterdam verw. Pygmalion, 13 te Rotterdam verw. Purfina Hellas, pass. 10 Perim n. Port Said. Pr. Frederik Hendrik, 11 v. Glasgow n. Montreal. Prins Maurits, 12 te Toronto. Roepat, 11 te Colombo. Riouw, 10 v. Fremantle n. Marseille. Rempang, pass. 11 Kreta n. Genua. Reyniersz, 11 te Menado. Roggeveen, 11 te Nagoya. Rotti, 11 v. New York n. Napels. Rotula, 11 v. Willemstad n. Havana. Ridderkerk, 11 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Sarpedon, 11 te New York. Schiedijk, 11 te Philadelphia. Soestdijk, 11 te Antwerpen. Stad Breda, 10 v. d. Tyne n. Monrovia. Statue of Liberty, 10 v. Cadiz n. Mena A1 Ahmadi. Stentor, 11 te Rotterdam. Sheratan, 12 te Amsterdam verw. Sliedrecht, pass. 11 Perim, 14 te Suez verw. Slamat, 11 v. Aden n. Suez. Straat Malakka, 12 te Colombo. Sumatra, 12 te Singapore. Soestdijk, 11 te Antwerpen verw. Stad Schiedam, 10 60 m. w.n.w. Oporto n. Melilla. Sabang, 11 te Rangoon. Singkep, 11 te Cheribon. Stanvac Benakat, 11 te Sungeigerong. Stanvac Djirak, 11 te Bangkok. Stanvac Ogan. 11 te Tj. Uban. Stanvac Pendopo, 10 v. Sungeigerong n. Tj. Uban Stanvac Talang Akar, 10 v. Singapore naar Sun geigerong. Silindoeng, 11 v. Sydney n. Melbourne. Sinabang, 11 te Hollandia. Str. Soenda, 11 530 m. z.w. Hongk. n. Singapore Schie, 12 te Rotterdam verw. Scherpcndrecht, 19 te Santos verw. Statue of Liberty. 18 te Port Said verw. Schie, 12 te Rotterdam. Sarangau, pass. 12 Ce.vion n. Singapore. Schelpwijk, 11 v. Mena A1 Ahmadi n. Suez. Sibajak, lz v. Fremantle n. Melbourne. Tara, 10 v. Hull n. New Orleans. Tegelberg, 11 te Hongkong. Teiresias, pass. 11 Gibraltar n. Port Said. Ternate, 12 te Karachi. Tjiluwah, 12 te Hangkong verw. Trajanus, 10 320 m. n.o. Flores Az. n. Kingston. Tawali, 12 te Genua. Utrecht, pass. 11 Gibraltar n. Beyrouth. Victoria. 11 v. Pta. Cardon n. Maracaibo. Van Noort, 10 210 m. o.z.o. Hainan n. Singapore Weltevreden, 12 te Panarukan. Witmarsum, 11 te Le Havre. Woensdrecht. 11 v. Suez n. Fao. Waal, 10 te Alexandrië verw. Westertoren, 10 60 m. z. Colombo n. Rotterdam- Waibalong, 11 te Soemba. W Alton Jones, 24 te Suez verw. Wieldrecht, 17 te Sidon verw. Waterman, 11 te Amsterdam. I Jssel. 11 te Amsterdam. Zeeland KRL, pass. 10 Kp. Bon n. Holtenau. KLEINE VAAR! Atlas, 14 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Albergen. 11 v. Amsterdam te Ekenas verw. Arctic, 12 v. Londen te Rotterdam verw. Atlantis. 12 v. Honfleur te Londen verw. Ariadne, 11 te Rotterdam n. Amsterdam. Amigo, 11 v. Colchester n. Skagen. Antares, pass. 11 Vlissingen n. Gotenburg. Appingedam, 11 v. Rotterdam n. Lissabon. Astra, pass. 11 Vlissingen n. Londen. Bab T, 7 v. Ostrand te Gefle. Bonaire, 11 v. Gotenburg te Amsterdam. Brouwersgracht. 11 te Antwerpen. Badzo. 12 v. Londen te Rotterdam verw. Catharina, 11 v. Rotterdam n. Nantes. Cilo, 11 v. Londen te Dordrecht. Cornelia B 3, 11 v. Rouaan te Dakar verw. Daje Böhmer, 12 v. Savona te Rotterdam verw. Deni, 11 v. Antwerpen n. Esbjerg. Diligentia, 11 v. Port Lyautey te Isle of Grain. Dinkel, 11 v. Antwerpen te Vlissingen. Eljo. 10 v. Rotterdam n. Tynemouth. Eagle, 11 v. Par te Rotterdam verw. Eems, 11 dw. IJmuiden n. Antwerpen. Eagle, 11 v. Par te Rotterdam. Eibergen, 11 v. Rotterdam te Hamina verw. Ella, 12 v. Gotenburg op rede Le Havre verw. Express, 11 v. Parijs te Rotterdam. Erasmus, 11 v. Brussel n. Humber. Fortuna, 11 v. Rundvik te Rotterdam. Fram, 11 v. Hudiksvall te Zwijndrecht verw. Hoogland. 11 v. Grangemouth te Rotterdam. Haaksbergen, 11 v. Amsterdam n. Antwerpen. Henrica, 12 v. Antwerpen te Sharpness verw. Ida D, 11 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Ida Pieter. 11 v. Abo te Mantyluoto. Ilias. 10 v. Piraeus n. Volos. Jupiter, 11 v. Londen n. Delfzijl. Jans, 11 te Hamina v. Zaandam. Jean E, 11 v. Poole te IJmuiden verw. Jongkind, 11 v. Rotterdam n. Gotenburg. Joost, 11 te Kiel verw. n. Solvesborg. Jan Kreumer, 11 v. Rotterdam n. Londen. Kaap Falga, pass. 8 Kiel n. Ostrand. Kaap St. Vincent. 9 v. Antwerpen n. Abo. Kemphaan, pass. 11 Holtenau n. Hull. Leemans, 11 v. Duinkerken te Vlaardingen. Larix, 8 v. Hernosand te Rotterdam. Margaretha, pass. 11 Vlissingen n. Yarmouth. Marjan, pass 11 Vlissingen v. Ostertalje n. Gent. Mascotte, pass. 11 Vlissingen n. Gent. Mariscal Lopez, 11 v. Rotterdam te Bremen. Merak N, 11 v. Montevideo te Antwerpen. Mynelis, 16 v. Whitehaven te Genua verw. Mudo, 11 v. Sundsvall te IJmuiden verw. Noorderlicht, verm. 12 v. Swansea n. A'dam. Notos, 11 te Antwerpen n. Rotterdam. Noordzee, 11 v. Rotierdam n. Kopenhagen. Olwe, 11 v. Londen te Rotterdam. Pavo, 10 v. Otterbacken n. Holland. Ponza, 7 v. Hernosand n. Holland. Plato, 10 v. La Pallice te Amsterdam. Paloma, pass. 11 Brunsbüttel. Rini, pass. 11 Vlissingen n. Dublin. Schoog.. 11 v. Vlissingen n. Antwerpen. Spes. 11 v. Londen n. Rotterdam. Spurt, 11 v. Goole n. Hamburg. Tilly. 9 v. Hernosand n. Holland. Ton S. 11 v. Rotterdam n. Portsmouth. Volharding, 12 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Vrij burgh. 12 v. Bordeaux te Londen verw. Willy, 12 v. Kotka te Rotterdam verw. Westerdok, verm. 10 v. Londen n. Amsterdam. SLEEPVAART Loire, 11 v. Rotterdam n. Reykjavik. Oceaan, 10 dw. Startpoint n. Greenock. Poolzee, 10 170 m. n.n.o. Finisterre n. Lagos. Tyne, 10 40 m. z. Shetlandse eil. n. Rotterdam. Witte Zee, 10 40 m. n.o. Malta n Rotterdam. Zwarte Zee, 10 v. Triëst n. Rotterdam. Huidzalf helpt bij zonnebrand, schaaf- en snijwonden. Een product van Noury Gevraagd voor spoedige indiensttreding bekend met Burroughs boekhoudmachines bekend met Engels en Duits Vereisten: Leeftijd 18 tot 25 jaar en ten minste MULO-opleiding Schriftelijke sollicitaties worden gaarne ingewacht op GRAMOPHONEHOUSE - Bronsteeweg 49 - Heemstede. Mondelinge sollicitaties worden gaarne ingewacht op DE NEDERLANDSE GRAMOFOONPLATEN FABRIEK - Bleekersvaartweg 45 - Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3