Jongelui uit acht landen zwoegen zingend in de duinen Touwtrekken om de post van gouverneur Bank Indonesia Een woning moet een tehuiszijn Geanimeerd werkkamp in het Nationale Park Nederlands Ballet in Openluchttheater Benoeming van invloed op stabiliteit kabinet 1 1 Examens Heemsteedse Kunstkring in volgend seizoen HOLLAND 1 stoorde. Ook Jaap FESTIVAL de temperatuur en Vara herdenkt Langendijk Luchtmachttentoonstelling op Soesterberg Momenteel vijfenvijftig Nederlandse jeugdherbergen DONDERDAG 12 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van een verslaggever) Zon en een straffe noordenwind vergezelden ons woensdagmid dag tijdens een bezoek,- dat wij onder leiding van ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van de stichting het Nationale Park „De Kennemerduinen" en de voorzitter van de Stichting Interna tionale Werkkampen, de heer G. Beckers aan het internatio nale werkkamp in de Kennemerduinen brachten. Zondag zijn de meesten van deze jongens en meisjes van allerlei landaard al gearriveerd in dit kamp, waar zij tot 22 juli zullen blijven. Zij kamperen in twee grote tenten in „De Laken" en overdag verrichten zij, opgewekt zingend en in de beste onder linge harmonie, hun werkzaamheden in de duinen. In'totaal zijn er vijfentwintig jongelui, Belgen, Fransen, Engelsen, Duit sers, een jongeman uit de Libanon, drie Noorse meisjes, twee Spanjaarden en natuurlijk ook Nederlanders. Gedurende hun veertiendaags verblijf hier genieten zij gratis kost en huisves ting. Als tegenprestatie werken zij aan allerlei karweitjes die in de duinen moeten gebeuren en die naar onze mening, vooral voor de meisjes, nu niet bepaald tot de lichte bezigheden be horen. Zonder uitzondering zeiden zij ons echter, dat het alle maal best meeviel. Zo waren zij bezig met het maken van een trap in het duin achter de speelvijver en op een andere plaats bij het vogelmeer, sjouwden twee Engelse meisjes op een soort houten draagbaar takken tegen het duin op, waar zij op de zandhellingen worden uitgespreid, teneinde het afstuiven te voorkomen en daardoor de begroeiing van dat stuk duin moge lijk te maken. Bovenaan de trap was weer een andere groep bezig, houten paaltjes in de grond te slaan, voor een soott uit kijkpunt, vanwaar men een prachtig uitzicht over het duin landschap heeft, dat zich op deze middag met het jangende wol kendek wel in al zijn schoonheid openbaarde. De jongelui zijn allen studenten of leerlingen van middelbare scholen, jongens en meisjes van ongeveer twintig jaar, die zich onderling in het Frans, Duits of Engels verstaanbaar trachten te maken. De meesten zijn liftend naar ons land gekomen, anderen weer per trein of op de fiets. De Libanees komt uit Beiroet en studeert in Parijs voor landbouwkundig ingenieur; de drie Noorse meisjes zijn gymnasiasten, twee kwamen er uit Bergen, de derde uit Moss. De beide Spanjaarden zijn liftend naar Holland gekomen vanuit Madrid, waar zij rechten studeren. Bij de aanleg van de trap zagen wij twee Duitse meis jes, afkomstig uit Hamburg, een zware houten hamer hanteren, alsof dit haar da gelijks werk was. Een van de Engelse meisjes, die moedig met takkebossen rond- zeulde, was de clown van het gezelschap: zij had de lachers voortdurend op haar hand. Tijdens de gesprekken die wij met al die meisjes en jongens voerden, bleek dat er ir. een paar dagen al een prettige sfeer was geschapen en dat men eendrachtig samenwerkt om tot goede resultaten te ko men. Wat is nu het doel van deze interna tionale werkkampen? In de eerste plaats het bevorderen van internationaal con tact, verder het stimuleren van maat schappelijk, cultureel en sociaal werk en tenslotte de vorming van jonge mensen. Na de eerste wereldoorlog was het de Zwitserse ingenieur Pierre Cérésole, die de stoot heeft gegeven tot een dergelijk in ternationaal contact door het inrichten van een kamp in Esnes-Verdun in Frankrijk. Vrijwilligers uit zeven landen werkten daar aan het herstel van wegen en huizen, zij beplantten het land en werkten de bom- trechters weg. Nadien zijn er talloze van dergelijke kampen gehouden na oorlogen of natuurrampen o.a.' in Lichtenstein (1928), Brits-Indië (19341937), en Span je (1937—1939). De werkkampenbeweging, zoals wij die nu kennen, kwam pas na de tweede we reldoorlog tot ontplooiing. Zo waren er bijvoorbeeld in 1955 in de hele wereld 2600 kampen met ruim 115.000 deelnemers. Praktisch alle organisaties zijn samenge bundeld in de Coordination Committee for International Voluntary Work Camps, welk lichaam in Parijs zijn zetel heeft. In het uitvoerend comité van deze wereldorgani satie heeft de S.I.W. als enige Nederlandse werkkamp-organisatie zitting. Het doel is, jonge mensen met een beperkte beurs, die iets van de wereld willen zien en ondervin ding willen opdoen, in staat te stellen zulks te doen. Sommigen zoeken op deze wijze alleen maar een goedkope vakantie, an deren bijvoorbeeld diverse kerkelijke organisaties als de Quakers, beschouwen de werkkampen als een praktische beleving van hun geloof. Daartussen liggen nog tal van andere vormen en doeleinden, waar van naar onze mening wel de voornaamste ïwee iwtieeiljes uii net. Kampleven. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Acid-catalyzed decompositions and reac tions of some azides", J. Hamer, geboren te Gombong (Ind.) en thans wonende te Oegst- geest en op proefschrift getiteld „Over structuur en eigenschappen van enige sty- reenderivaten", O. J. Matray, geboren te Den Haag en thans wonende te Leiden. Ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Het oedeem van de arm na radicale mastectomie". H. L. Kals- beek, geboren en wonende te Den Haag en op proefschrift getiteld „Resultaten van long en pleuraresecties wegens tuberculose", G. A. M. van Assem, geboren te Rotterdam en thans wonende te Utrecht. Doctoraal examen rechten: J. W. Ort, Alkmaar; P. E. Kloots, Den Haag; J. J. Bouwer, Rijen; G. J. Ploos van Amstel, Loosduinen. Kandidaatsexamen Franse taal- en letterkunde: mej. A. A. Kauer, Den Haag; S. H. van der Mei, Am sterdam. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld:' „Verantwoordelijkheid op de weg naar gezondheid", de heer G. van Zoest. ge boren te 's-Gravenhage en met lof op proef schrift getiteld: „De stijl 1917—1931". de heer H- L. Jaffé, geboren te Frankfort. Kandi daatsexamen economie: A. Szasz en J. van Veen, beiden te Amsterdam. Kandidaats examen rechten: P. J. Tol. E. R. Frank, J. L. Sillevis Smit, allen te Amsterdam, net lof J. A. de Mol, Amsterdam. Doctoraal examen economie: M. Pothoven, Amsterdam. Kandidaatsexamen Russisch: mej. T. H. de •'.°ng. Amsterdam. Kandidaatsexamen klas sieke letteren: S. C. Bakhuizen. sGravenhage. Notarieel examen (tweede gedeelte): mr. K. P. Schaap, Rotterdam; L. J. A. Simons, Rotterdam. Utrecht. De heer mr. J. Jarolimek, geboren te Stribo (Tsjechoslowakije) wonende te Utrecht, is tot doctor in de Rechtsgeleerd heid gepromoveerd op een proefschrift ge titeld: „Eigendom tot zekerheid". Haarlem. In het gebouw van de HKB te Haarlem zijn geslaagd voor het mulo-examen de dames E. van Houten, M. M. Borg. Haar lem, S. Polak, Velsen, J. Meijns, D. Neder- lof en B. Nierop Graaf te IJmuiden en de heren J. Winterink, H. van der Veen, G. Verleur, R. van IJsseldijk. J. Meulmeester, M. J. Bronke, T. H. J. Geerts, F. van der Gevel, K. Kramer, W. Raaphorst, allen Haar lem, J. van Dijk, Heemstede, G. van der Meulen, C. Koper, Zandvoort en R. T. de Cock, Santpoort. Amsterdam. Aan de Middelbare Technische School aan de Dongestraat te Amsterdam- Zuid zijn geslaagd voor het eindexamen de heren H. J. van de Louw, A. A. Roosen, R. F. de Lossantos Parola te Haarlem, H. J. Valks te IJmuiden en Th. J. Verheiden te is de verbroedering van de volken door het leggen van internationaal contact en vooral ook-de onderlinge ■gedachten ui twis- seling, teneinde meer begrip te krijgen voor eikaars denken en doen ter bevorde ring van de wereldvrede. Want het is niet alleen werken wat de jongelui doen. Zo vernamen wij dat zij dinsdagavond het concert in het orgelconcours in Haarlem hadden bezocht. Verder staan er excur sies,' een bezichtiging van de Rembrandt- tentoonstelling in Amsterdam en een be zoek aan IJmuiden op het- programma. Wij hebben sterk de indruk gekregen, ook al was ons bezoek van te korte duur voor diepgaande .gesprekken met deze jongelui, dat het internationale kamp in de Kennemerduinen volkomen aan zijn doel beantwoordt, namelijk het verrichten Tijdens de jaarlijkse ledenvergadering van de Heemsteedse Kunstkring, die woensdagavond in de bovenzaal van het Minerva Theater gehouden werd, heeft mr. dr. H. Kahrel als voorzitter het pro gramma voor het komende winterseizoen bekend gemaakt. Er worden zes avonden gegeven in de grote zaal van het Minerva Theater: in september door de Spaanse guitarist Nicolas Alphonso; in oktober door de voordrachtkunstenares Charlotte Koh ier; in november door Bert Brugmans Ma rionettentheater; in december door de zan geres Irma Kolassi; in januari door de toneelgroep „Puck" met „De dwaze doch ter" van Lope de Vega en in maart door het Rotterdams Toneel met een nader be kend te'maken stuk. Verder staan er vier avonden in de bovenzaal op het programma, waarvan de data evenmin definitief zijn vastgesteld. Deze bestaan uit een pianorecital door Sas Bunge, een lezing over schilderkunst door lector L. H. H. Schutte van de Technische Hogeschool te Delft; een uiteenzetting door Henk Badings over de radio-opera „Ores tes" en een optreden van Simon Carmiggelt met een keuze uit eigen werk. De aan wezige leden van de Kunstkring hebben met kennelijke instemming van dit nieuwe programma kennis genomen. De vergadering, die slechts matig was bezocht, heeft nauwelijks een uur in beslag genomen. De voorzitter herinnerde eraan, dat de Heemsteedse Kunstkring zijn eerste lustrum nadert en een steeds stijgende belangstelling ondervindt. Het ledental is gestegen van 763 tot 787, het aantal bezoe kers gemiddeld met honderd per voorstel ling toegenomen. Te betreuren is het, dat zich hieronder zo'n gering percentage jon geren bevindt. Vervolgens wijdde spreker enige woorden aan de nagedachtenis van de dit jaar overleden wethouder H. J. W. B. Disselkoen, van wie de Kunstkring altijd de meest mogelijke steun heelt mogen on dervinden. De heer H. Spaan kon als penningmees ter wijzen op een batig saldo, waarna de bestuursverkiezing aan de orde werd ge steld. Volgens rooster was de beurt van aftreden aan de heren mr. dr. H. Kahrel en. S. van Oorde, van wie de eerste zich wel en de tweede zich wegens vertrek naar elders niet herkiesbaar had gesteld. Bij acclamatie werd de voorzitter daarop in zijn functie herkozen. De heer H. D. Vooren werd tot opvolger van de heer Van Oorde benoemd. Zoals gebruikelijk is, had het bestuur-ook bij deze vergadering voor een attractie gezorgd: pianomuziek door Henk Boon, die door de voorzitter werd aange kondigd als een autodidact. Zijn muzikaal optreden, waarbij hij eigen composities ten gehore bracht, werd met grote aandacht beluisterd. van nuttige arbeid ten behoeve wan de ge meenschap en het. verruimen van het ge zichtsveld- van jonge mensen, waar de maatschappij in de toekomst op zal kun nen bouwen. Met de bevolking van de tribunes in Bloemendaals Openluchttheater, waar het Nederlands Ballet woensdag een voorstel ling gaf, die als onderdeel van het Holland Festival was ingelast, zou de Haarlemse Schouwburg zo goed als geheel gevuld zijn geweest. Een bevredigende opkomst dus, als men de minder gunstige weersomstan digheden in aanmerking neemt. Op het programma stonden alleen wer ken. die in deze kolommen reeds bespro ken zijn. Er is evenwel aanleiding tot enig commentaar met het oog op de voor ballet toch ongebruikelijke omgeving. Zo'n ro mantisch geval als de nog altijd populaire tweede akte van „Het Zwanenmeer" van Lev Ivanov, op muziek van Tsjaikofsky, vraagt als het ware om de omlijsting van een schouwburg als de destijds keizerlijke in Rusland, waar het niet aileen voor ge maakt, maar ook qua effect op berekend is. Zonder voldoende ruimtelijke begren zing gaat de werking ervan vrijwel ver loren. Niettemin kon men bewondering hebben voor de vertolking, speciaal nu het altijd ietwat „concrete" in de verschijning van Linda Manez v helemaal niet Flier was, ondanks 1y hoewel de wind zijn adem afsneed, zoals hij mij na afloop vertelde, in goede vorm. De meer „democratische" werken, die hierop volgden, kwamen beter tot hun recht. Om verschillende redenen. In „Tij en Ontij" van Rudi van Dantzig droeg de weidsheid van het landschap er toe bij de tegenstelling tussen de twee eenzamen en de massa te versterken. De choreograaf en zijn medesoliste Hannie van Leeuwen maakten van hun lyrische duet veel in druk. De gespannen vertolking door Anne- marie Verhoeven ten spijt was de al te verstandelijke gesymboliseerde figuur van de maan hier nog raadselachtiger dan an ders. Het sfeerrijke en vooral van bijzon der knap vakmanschap getuigende ballet „Ginevra" van Walter Gore op de toneel muziek voor ..Romeo en Julia" van Jean Sibelius profiteerde in niet geringe mate van de overzichtelijkheid der grondpatro nen. De op de band vastgelegde stem van de jonge actrice Maria de Booy in de voor dracht van het door Kitty de Josselin de Jong vertaalde gedicht „Minster Lovell" klonk voortreffelijk in de stille avond. Men miste overigens de suggestie van het kasteel. Niettegenstaande dat wist Linda Manez in de bij de première door de En gelse ballerina Paula Hinton gedanste ti telrol veel sfeer te wekken. Het best voor deze plaats van uitvoering leende zich eigenlijk „Le Cercle" van Mau rice Béjart, waarin ditmaal (in niet aan gekondigde afwijking van het programma) Aart Verstegen de hoofdrol vertolkte, ze ker niet onverdienstelijk. De verklaring daarvoor ligt naar mijn mening in het ge bruik van aan de primitieve volksdans ontleende groepsvormen. De „concrete" muziek van Pierre Henry klonk nogal goedaardig. De vraag rees of er eigenlijk- niet met hetzelfde resultaat een gamelan gebruikt had kunnen worden. Intussen kon uit dit „experiment" nog een andere le ring worden getrokken, namelijk dat me chanisch gereproduceerde muziek ter be geleiding van een ballet in het openlucht theater de 'voorkeur boven „levende" ver dient. DAVID KONING. (Van onze correspondent in Djakarta) Op 15 juli loopt de vijfjarige ambts periode af van de gouverneur van de Bank Indonesia, mr. Sjaffruddin Praiviranegara. Het „touwtrekken" tussen de politieke par tijen om de bezetting van deze belangrijke post is in volle gang. Elk der drie grote partijen de P.N.I. (nationalisten), de Masjumi en de Nahdatal Ulama eist deze functie voor haar eigen kandidaat op, om aldus haar invloed te behouden of te ver groten. De gouverneur van de Bank Indo nesia de voortzetting van de-Javaschc Bank neemt immers als leider van de centrale bank, en als zodanig tevens lid van de monetaire raad, een sleutelpositie in het economische en financiële bestel van Indonesië in. Voor de P.N.I. is er te meer aanleiding om te trachten het gouverneurschap van de Bank Indonesia voor een harer leden te verwerven, omdat in het kabinet van P.N. I.-premier mr. Ali Sastroamidjojo de finan ciële en economische leiding in handen is van de Islamitische partijen. Een Nahdatal Ulama-lid is minister van Economische Zaken (mr. Burhanuddin Harahap), een Masjumi-man minister van Financiën (mr. Wibisono), terwijl de gouverneur van de Bank Indonesia eveneens een Masjumi-lid is. Daar deze drie de monetaire raad vor men, staat dit lichaam dus geheel onder invloed der Islamitische groepen. Het is dus begrijpelijk dat de P.N.I. van het aflopen van de ambtstermijn van gou verneur Sjaffruddin gebruik poogt te ma ken om dit „islamitische front" te door breken en aan het hoofd van de centrale bank een P.N.I.-man te plaatsen. Daardoor zouden dus de drie belangrijke financiële en economische posities in de staat gelijke lijk over de drie grote partijen zijn ver deeld en zou de P.N.I. tevens een zetel in de monetaire raad bezetten. Het zou een bedenkelijke tactiek zijn, om de aanspraken op een zo belangrijke en deskundigheid vereisende functie als die van gouverneur van de centrale bank uit sluitend te baseren op politieke gronden. „Merdeka", het P.N.I.-gezinde dagblad, voert dan ook, in een actie om de ambts termijn van mr. Sjaffruddin na 15 juli niet te verlengen, als haar krachtigste argu ment aan. dat de leiding van de Bank In donesia heeft gefaald, omdat zij niet de moed heeft gehad om wijziging te brengen in de werkmethoden. Het betoog van het blad komt er op neer. dat. met uitzondering van de naamsverandering van Javasche Bank in Bank Indonesia, de zaken zijn ge bleven zoals zij waren. Ter staving daarvan voert „Merdeka" aan, dat van de in 1953 verleende kredieten van 259 miljoen rupiah slechts twintig percent aan nationale onder nemers (met inbegrip van Chinese) werd verstrekt en de rest aan Nederlandse be drijven. Mr. Sjaffruddin Prawiranegara en de andere Indonesiërs, die nu in de leiding van de Bank Indonesia zitten aldus het blad zijn niet in staat gebleken om de koloniale macht in deze bank te breken. Met het betrekken van „andere Indone siërs" in het falen van de leiding komt het blad min of meër in tegenspraak met de P.N.I.-leiding. Want deze heeft als haar kandidaat gesteld mr. Lukman Hakim, een NEDERLANDERS DIE hun huis niet als hun thuis beschouwen, zijn uitzonderingen. Die uitzonderingen hebben geen begrip van het plezier dat te beleven valt aan het leven in een woning, welke geheel is aangepast aan de eigen wensen, de eigen smaak en aan de zuiver individuele behoeften. Geluksvogels zijn degenen, die reeds hun stem kunnen laten horen bij de bouw van de toekomstige woning. Hun is het beschoren met menige praktische overweging vooruit te lopen op de even belangrijke inrichting. Maar in 95 van de 100 gevallen gaat het anders: de nieuwe woning is onbekend terrein, dat nauwelijks eerder kan worden verkend dan wanneer men de sleutel heeft. Daarmee is niets verloren van de mogelijkheden om de kale vertrekken tot leven te brengen. Misschien vraagt het zorg vuldiger overleg en in elk geval een objectieve kijk op hetgeen met de beschikbare ruimte kan worden gedaan. Nu is er voor trouwlustige lieden niets verleidelijker dan in de wachttijd voor een wo ning inkopen te doen voor het nieuwe huishouden. Dat is een te waarderen activiteit zolang het niet gaat om, wat men pleegt te noemen, de grote stukken. Want wie meubelen gaat kopen zonder de moge lijkheden van de woning te kennen zou wel eens zeer be drogen kunnen uitkomen. Dan zou het kunnen gebeuren en het komt maar al te vaak voor dat men geen raad weet met dat mooie, zware, maar veel te grote dressoir Dan zou de slaapkamer wel eens een interessante show room kunnen worden, maar geen plaats om echt te rusten. Het indrukwekkende fornuis voor de keuken zou wel eens net niet te plaatsen zijn waar het zou moeten staan. Het is een algemene ervaring dat de ruimte van een woning veel eer wordt overschat dan onder schat. In het eerste geval gaal dat ten koste van twee be langrijke factoren voor een goed interieur, namelijk de ruimtewerking en de bewe gingsvrijheid. Als die ontbre ken is aan de bewoonbaarheid van „het kasteel" reeds node loos afbreuk gedaan. Een bankstel is tegenwoordig een zeer begeerd bezit. Maar wat heb je er aan als "de kamer er zo vol door wordt, dat je je er haast niet in kunt bewegen. Al zijn er bankstellen in vele ma ten en ontelbare uitvoeringen, toch zijn er kamers die zelfs het kleinste type niet verdra gen kunnen. Degenen die met dat probleempje te maken hebben kunnen toch hun zin krijgen, als ze een eenvoudige houtenbank tegen de daarvoor het meest in aanmerking ko mende muur laten timmeren. Zovele manieren zijn er om dit vaste meubel aan te kle den, dat het volkomen aan zijn doel kan beantwoorden. Waar het bij de aankleding van een woning om gaat is een mengsel van fantasie, werke lijkheidszin en goede smaak. De fantasie zal helpen bij het oplossen van puzzles en het vinden van de aardigste moge lijkheden, welke elk vertrek verbergt. De werkelijkheidszin dient te behoeden voor over drijving, voor misgrepen en dus teleurstellingen. De goede smaak zal de weg wijzen naar eenharmonieus geheel, waar van het gebruik en het aanzien iedere dag weer een groot ge noegen belooft. Het smaakvol inrichten van een huis be tekent allerminst volstoppen met dure, zware en grote spul len. Smaakvol inrichten be tekent evenmin het na-apen van anderen. Smaakvol inrich ten vraagt veel meer het zoe ken naar verantwoorde com binaties, waarbij rekening wordt gehouden met de vele eisen welke aan een woning moeten worden gesteld. Want men moet er vóór alles in kun nen leven en daardoor zichzelf kunnen zijn. Er is geen plaats in de wereld denkbaar waar men beter zijn eigen leven kan leiden dan in de beslotenheid van het eigen huis. Of dat nu zeer groot of heel klein is doel er niet aan toe. Durf Bij sommigen is aan geen der kamermuren een schilderij te vinden. Namaak wilden ze niet hebben en echte kunst werken kunnen ze niet be talen. Ze zijn nogal reislustig van aard. Om ook thuis aan die behoefte tegemoet te ko men hebben ze een geheel muurvlak bekleed met een pracht van een wereldkaart Hier en daar valt het oog op een fraaie luchtfoto van een stad of streek en op een o, zo simpele schemerlamp heeft de huisvrouw een paar interna tionale vlaggen geschilderd Voor die kennissen van ons leven de kamers en de bezoe ker ziet er verrast rond, omdat een eigen stijl altijd treft. Het is allemaal meer een kwestie van durven dan van geld We hebben waardering voor het echtpaar dat in een critische bui constateerde dat een vierde van wat in de woon- en zitkamer stond, over bodig of ronduit lelijk was. De becritiseerde voorwerpen wer den opgeruimd en van het jaarlijkse (bescheiden) spaar potje voor huishoudelijke aan kopen werden na veel wikken en wegen juist de dingen ge kocht, die verantwoord waren. Het resultaat was werkelijk verbluffend. Een woning moet knus zijn. doch niet kneuterig. Haar in richting moét eerlijk zijn en niet vol van valse schijn. Protserigheid en praalzucht gaan heel snel vervelen. Het is zo doorzichtig om meer te lijken dan men is. Er zijn nog massa's ménsen bij wie de ge dachten zitten vastgeroest, dat hun interieur „voornamer" is met een namaak-Pers van 75 gulden, met dito aan de lopen de (fabrieks)band gemaakte old-finish meubelen en de ge wenste imitaties van Delfts blauw. Een echt Perzisch kleed, werkelijk antieke meu belen en aardewerk dat heus uit Delft komt, kunnen ze niet betalen. Geen mens neemt hen dat kwalijk. Het is kwalijk om te doen alsof en over het hoofd te zien dat een vrolijk gekleur de cocos-mat, een eeenvoudig ameublement van een in de natuurlijke kleur gehouden goede soort hout en een sier lijke glazen vaas veel meer tol de verbeelding spreken. Stijlvolle dingen behoeven heus niet duur te zijn. Soms zelfs is namaak nog kostbaar der. Zo wordt veel geld ver knoeid aan bedrog en staan de aldus versierde kamers dag in. dag uit te jokken. Vindt u een koperen bijbel, waarop een electrische klok is gemonteerd nu echt mooi? En doet het u werkelijk wat om een wand kleed te hebben, waarop in vrije vertailing het kunstwerk van een beroemd schilder is nagebootst? Begrijpt u waar het goed voor is om de deuren van dressoir of boekenkast op te dirken met krijgszuchtige figuren of eeuwig en altijd boom-blaadjes-etende herten9 Durf zelf t„- zijn en koop voor uw huishouden die din gen, welke u kunt betalen en die gemaakt zijn van eerlijk mater' 1. Ongekunsteldheid en f -id. schone stijl en doelmatigheid zijn weldaden voor de woning. Voor de vol wassen bewoners zijn ze een feest en voor de kinderen een les. De wereld der kleinen ligt in en óm het huis. Hun eerste indrukken, hun eerste gedach ten krijgen daar vorm. Daar om is ook de wijze van in richting van het huis, waarin zij leven, bepalend vooi hun opvoeding. Kinderen Over kinderen gesproken: wordt niet te dikwijls over het hooid gezien, dat zij even veel of misschien wei meer nog recht hebben op een stuk je van de woning dan de vol wassenen? Dat plekje mag niet alleen beperkt blijven tot hun bed, een stoel om de kle ren op te hangen en een plaatsje aan de gemeenschap pelijke tafel voor het maken van huiswerk. Gemakkelijker gezegd dan gedaan? Fantasie en werkelijkheidszin komen hier weer om de hoek kijken. Toen het vijfde kind van vader J. vier jaar geworden was en de kinderstoel ontgroeid, ver ving hij de stoelen om de eet tafel door twee lange, brede banken. Toen was er in de kleine eetkamer ineens veel meer ruimte en het vloerkleed leefde langer omdat het on rustige grut niet meer met de stoelen aan het schuiven kon. In de slaapkamertjes werden stapelbedden geplaatst en het huiswerk kon worden gemaakt aan tegen de muur bevestigde klaptafeltjes. Daarboven wer den handige lampjes aange bracht. welke gedraaid konden worden om de slaapvertrekjes geheel en indirekt te verlich ten. „Dicht bevolkte" kleine behuizingen behoeven echt geen pakhuizen te worden, als er maar met overleg te werk wordt gegaan. Met vragen komt men aan de weet. Wie geen kans ziet om op eigen houtje het huis te maken tot een ideale woon plaats, hem staan honderden vaklieden ten dienst. Ga de kunst eens afkijken op een meubeltentoonstelling, neus eens rond in de étalages van winkels, waar men op het ge bied van woninginrichting specialist is. Daar zijn altijd wel tips en goede ideeën te vinden. En geen solide zaak zal u in de steek laten als u komt vragen om een bruik baar advies. Maar bovenal, durf te breken met de sleur; niet alleen bij de installatie van een nieuw huishouden maar ook bij de hervorming van een bestaand. der directeuren van de Bank Indonesia en dus iemand, die mede door het blad voor het falen van de bankleiding verantwoor delijk wordt gesteld. De Nahdatal Ulama had mr. A. Karim, directeur van de Bank Negara Indonesia, als kandidaat naar voren gebracht. Een aantal kleinere partijen wenste dr. Sumitro, de vorige minister van Financiën en lid der P.S.I. (socialisten), aan het hoofd van de centrale bank. De huidige gouverneur heeft een verde diger: de Masjumi-leider Moh. Natsir, die voor een herbenoeming pleitte, niet op grond van mr. Sjaffruddins politieke be lijdenis die der Masjumi doch om zakelijke redenen. „Zijn capaciteit en ka rakter maken hem tot „de rechte man op de rechte plaats". Ingewijden weten, dat ook in tijden van onrust het buitenland zijn vertrouwen aan de Bank Indonesia heeft geschonken. Indien de functie van gouverneur echter een strijdobject van politici wordt, zal dit een slechtere uitwer king hebben dan men kan bevroeden, zo betoogt Natsir. Politieke gevolgen Inmiddels is het touwtrekken om de be geerde post teruggebracht tot een strijd tussen de Masjumi en de P.N.I. Het bestuur van de Bank Indonesia heeft namelijk mr. Sjaffruddin en mr. Lukman Hakim als kandidaten naar voren gebracht bij de mo netaire raad, die op zijn beurt overeen komstig de wet dit tweetal aan het kabinet heeft voorgesteld. Dat moet nu een beslissing nemen, een niet gemakkelijke keuze, gezien de politieke motieven, die hierbij een rol spelen en de mogelijke politieke gevolgen, ongeacht welke van de twee kandidaten mocht worden benoemd. Er zijn namelijk reeds suggesties geop perd voor een splitsing van het departe ment van Economische Zaken in een mi nisterie voor Handel en een ministerie voor Industrie, respectievelijk te bezetten door P.N.I.'en Nahdatal Ulama. In dat geval zou dus ook de P.N.I. in de economische sector van het staatsbestuur zeggenschap krijgen. Dat denkbeeld zal ongetwijfeld aan kracht winnen, als Sjaffruddin weer tot gouver neur van de Bank Indonesia mocht worden benoemd. Doch deze vermeerdering van het aantal P.N.I.-leden in het kabinet, zou ongetwij feld de aandrang van de Masjumi verster ken om haar de portefeuille van Defensie, die nog steeds door premier Ali (P.N.I.) wordt waargenomen, te geven. Bovendien zou zij waarschijnlijk deze post opeisen ter compensatie, als mr. Sjaffruddin niet mocht worden herbenoemd. De keuze van een nieuwe gouverneur van de Bank Indonesia blijkt aldus een delicate kwestie, waarbij ook de stabiliteit van het nog jonge kabinet van premier mr. Ali is betrokken. Twee eeuwen geleden, 18 juli 1756, over leed te Haarlem de Nederlandse blijspel schrijver Pieter Langendijk. Aan zijn her denking neemt de Vara deel door precies tweehonderd jaar na zijn dood, namelijk op woensdagavond 18 juli, „Het wederzijds huwelijksbedrog" uit te zenden, een stuk dat de eeuwen trotseerde en "nog in het laatste tiental jaren bij meer dan één Nederlands toneelgezelschap op het reper toire stond. Microfoonbewerking en regie van dit blijspel door Willem van Cappellen. Van 4 tot en met 18 augustus zal op de vliegbasis „Soesterberg" een tentoonstel ling worden gehouden, door de stichting ..luchtmachtdemonstraties". De expositie die in tenten wordt ondergebracht, zal on der meer bestaan uit een groot aantal vliegtuigmodellen, drie link-trainers in werking en het schietmechanisme van de moderne jachttoestellen. Op Soesterberg zal de tentoonstelling op zaterdag 4 augustus worden geopend met een stuntvliegwedstrijd. Vier Nederlandse stuntteams zullen hun medewerking ver lenen. Voor het beste team wordt een be ker uitgeloofd. Op 14 en 18 augustus -zal het muziek korps van de Koninklijke Luchtmacht een concert geven. Op een van de startbanen zullen voorts verscheidene moderne vlieg tuigen te bezichtigen zijn. Het publiek zal in de gelegenheid gesteld worden, zich te laten fotograferen in de cockpit van een thunderjet. Na Soesterberg zal de exposi tie, die wordt ingericht door een aantal Haagse architecten, naar Eindhoven gaan. Tijdens de expositie zal daar een groot nationaal vliegfeest worden gegeven. De opbrengst van beide tentoonstellingen komt ten goede aan het Van Weerden Poelman-fonds. In vijfenvijftig Nederlandse jeugdherber gen hebben jonge trekkers het afgelopen jaar 417.948 overnachtingen gemaakt. Al dus het verslag over 1955 van de Neder landse Jeugdherbergcentrale. Dit verslag memoreert onder ipeer dat er van de Ne derlandse jeugdherbergen van voor de oor log in 1945 nog maar 5 over waren, zodat men met voldoening op de tien jaren na 1945 kan terugzien. Het aantal individueel ingeschreven jon gens en meisjes steeg van 66.676 in 1954 tot 70.127 in het verslagjaar, een record cijfer dat voordien nog niet was bereikt. Ook het aantal leiderskaarten welke ge bruikt worden voor het verblijf in jeugd herbergen door groepen scholieren, jeugd organisaties en verenigingen, steeg van 4243 tot 4522. Totaal werden 165.857 over nachtingen geboekt van groepen jeugdigen, die gedurende hun meerdaagse schoolreis cf in clubverband van de jeugdherbergen gebruik maakten. In vorige jaarverslagen moest herhaal delijk op een ernstige achterstand in het onderhoud van gebouwen en inventarissen gewezen worden, doch in het afgelopen jaar werden tal van voorzieningen getrof fen, nadat een onvermijdelijke tariefsver hoging was toegepast, terwijl ook de intus sen toegekende rijkssubsidie hierbij heeft geholpen. Twee jeugdherbergen werden geopend, te Grouw en Roden. De jeugdherberg in Delfzijl kon dank zij het geschenk van de fam. Kierts, vervangen worden door de tot jeugdherberg-gemeenschapshuis ingerichte driemastbark, de „Pieter Albert Koerts." De plannen van de gemeentebesturen van Rotterdam en Dordrecht tot de bouw van jeugdherbergen in hun gemeenten, stuitten af op het ontbreken van een bouw vergunning.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9