ZE VEN DA GEN HAARLEM Twee schilders op reis Per hoogaars Vrijheid van school Per motorfiets Meisjes worden opgeleid tot apothekers-assistente Nieuwe cursus in Haarlem Frans Verpoorten: varen langs de Franse kust Poppe Damavetoeren langs de Engelse kust L' 13 Mutaties onderwijs te Haarlem Aanbod geldlening van een miljoen gulden OPRUIMING RESTANTEN Burgerlijke Stand van Haarlem Subsidie sociëteiten voor bejaarden V er bouwing Van mensen en dingen onder de Damlaatjes Kindervariété Vacantie-centre van L.F.L. te Aerdenhout Werkgroep Fotografie van Coornhertlyceum maakte film over „Oosterhout" VRIJDAG 13 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met ingang van 1 september zal in Haar lem en omgeving de mogelijkheid om opge leid te worden tot apothekersassistente uitgebreid worden. De Apothekersvereni ging voor Haarlem heeft namelijk besloten een algemene cursus te geven door enkele apothekersleraren; de verdere praktische opleiding zal bij apotheken geschieden. De cursussen bij bestaande opleiders, allen apo theker, zullen blijven bestaan. In een gesprek met de heer A. P. W. van der Ham, die als directeur van de nieuwe cursus zal optreden, vernamen wij dat het organiseren er van een tweeledig doel heeft. Er is een tekort aan apothekers assistenten en de mogelijkheid is niet uit gesloten, dat het tekort nog groter zal worden dan het reeds is. Om het aantal assistenten te verhogen wordt de cursus ge houden en de kosten komen voor rekening van de apothekers. Voor vele ouders is het een bezwaar, dat er voor het volgen van een cursus apo thekersassistente kosten betaald moesten worden, waartegenover pas over minstens anderhalf a twee jaar baten ston den. Dit bezwaar wordt opgeheven, omdat een bedrag aan zakgeld uitgekeerd zal worden na verloop van enkele maan den en er geen cursusgeld betaald zal moeten worden. Getracht zal worden de opleiding in schoolse stijl te doen geschieden, deelde de heer Van der Ham mee. Op woensdag en zaterdagmiddag hebben de meisjes vrij en verder genieten zij met Kerstmis, Pa sen, Pinksteren en in de zomer vakantie. Op maandag- en vrijdagochtend wordt theorie gegeven en op andere tijden zijn de meisjes in een der apotheken. Maxi maal wordt er 24 tot 28 uur per week prak tisch gewerkt. De periode van 1 september tot de kerst vakantie in het eerste leerjaar wordt als een proeftijd beschouwd. Blijkt dan, dat er geen gunstige kansen voor het meisje bestaan, dan moeten zij de cursus verlaten. Dit behoeft nog niet te betekenen, dat zij uitgesloten zijn om apothekersassistente te worden, want eventueel kunnen zij op andere cursussen hun pogingen voort zetten. Na 1 januari ontvangen de leerlingen die door de proeftijd heen zijn, zakgeld van f 40 per maand; met ingang van 1 juli wordt dit verhoogd tot f 55. Aan het einde van het eerste leerjaar wordt door de ver gadering van leraren beoordeeld, of de leerling het onderwijs in het tweede leer jaar zal mogen volgen. Voor de toelating tot de cursus is ge wenst het mulo-diploma (a of b), diploma driejarige hbs of een bewijs van toelating tot de vierde klasse van een der middel bare scholen. In bijzondere gevallen is op leiding zonder de diploma's ook mogelijk. De heer Van der Ham verwacht voor de cursus grote belangstelling; er meldden zich reeds twaalf meisjes en er is plaats voor ongeveer dertig. Uit gesprekken met ouders is hem gebleken, dat zij het hou den van de cursus op prijs stellen. Voor hun dochter behoeft geen cursusgeld be schikbaar te worden gesteld, er wordt zelfs zakgeld aangeboden en de overgang van school naar maatschappij wordt niet.mpei- In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zullen voorstellen van B. en W. aan de orde komen om eervol ontslag te verlenen aan mejuffrouw M. J. K. Nies ten als lerares aan het Coornhertlyceum, aan mejuffrouw A. Kaptein als onderwij zeres aan de Prof. dr. Gunningschool, aan mejuffrouw P. M. Romijn als onderwijze res aan de Lorentzschool en aan de heer J. Kroes als onderwijzer aan de Fuhrhop- school. Ingekomen zijn verzoeken om ontslag als leraar aan de HBS b met vijfjarige cursus van de heer M. Houtkoper, als onderwijze res aan de Christiaan Huygensschool van mejuffrouw M. Bronkhorst, als conrector aan het Coornhertlyceum van dr. A. B. Nederlof en als leidster van de Van Zom- pelkleuterschool van mejuffrouw C. M. Bertholee. De aanbevelingen ter benoeming van twee leraren in de Nederlandse taal aan de Hogereburgerschool b met 5-jarige cursus luiden: 1. C. van Baaren te Heemstede; 2. L. J. M. de Wit te Haarlem. Tweede aan beveling: 1. L. J. M. de Wit; 2. C. van Baa ren. Voorgesteld wordt te benoemen tot leraar in de lichamelijke oefening aan de HBS b de heer C. G. Jonkergouw en tot tijdelijke lerares in de biologie aan de HBS a mejuffrouw J. H. Pet te Amsterdam. B. en W. hebben de volgende voordrach ten voor de benoeming van onderwijzers- (essen) aan de gemeenteraad aangeboden: Prof. dr. Gunningschool: 1. de heer C. Fijnvandraat te Alphen aan de Rijn; 2. me juffrouw E. C. Jacobszon te Utrecht; 3. mejuffrouw E. Bentfort van Valkenburg te Enkhuizen. Prinsenschool: 1. mej. J. J. T. Bos; 2. M. C. Hoekman; 3. J. A. Reekers, allen te Haarlem. Cornelis Houtmanschool: 1 de heer H. H. Algra te Baard; 2. de heer W. H. van Lan- geveld; 3. de heer G. Sipkes, beiden te Haarlem. Linschotenschool: 1. de heer J. Gerlofs te Haarlem; 2. de heer J. Brantsma te Den Helder; 3. de heer W. H. van Langeveld te Haarlem. Theo Thijssenschool: eerste voordracht: 1. de heer G. Sipkes; 2. de heer A. A. Koopman; 3. de heer B. van der Bij, allen te Haarlem; tweede voordracht: 1. de heer J. Brantsma te Den Helder; 2. de heer G. Sipkes; 3. de heer W. H. van Langeveld, beiden te Haarlem. Lorentschool: eerste voordracht: 1. mej. E. Groen te Aerdenhout; 2. mej. E. Hos te Haarlem; 3. mej. T. M. Arnaud de Calla- von te Haarlem; tweede voordracht: 1. mej. E. Hos; 2. mej. E. Groen; 3. mej. T. M. Ar naud de Callavon. P. H. van der Leijschool: 1. mej. M. C. Hoekman; 2. mej. J. A. Reekers; 3. mej. J. J. T. Bos, allen te Haarlem. Voorgedragen wordt ter benoeming van mejuffrouw Y. C. Wols te Zaandam tot on derwijzeres aan de Dr. A. van Voorthuij- senschool en van de heer A. de Brouwer te Zandvoort tot tijdelijk vakonderwijzer in de handenarbeid bij het uitgebreid lager onderwijs. lijk gemaakt. Bij particuliere cursussen beschikken de meisjes over meer vrije tijd, omdat zij minder praktische lessen ont vangen dan de meisjes van de nieuwe cur sussen, hetgeen niet altijd op prijs wordt gesteld. Om aan het examen deel te nemen moet men minstens achttien jaar zijn; dat wordt twee maal per jaar afgelegd in een stad, waar een universiteit gevestigd is. De organisatoren hopen, dat als de cur sus slaagt, de meisjes een plaats zullen kiezen in een apotheek en vooral in Haar lem of naaste omgeving. Het beginsalaris van een apothekersassistente bedraagt f 180 per maand; na negen dienstjaren loopt het salaris op tot f 325. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor een geldlening aan te gaan van f 1.000.000 op onderhandse schuldbekentenis a pari tegen een rente van 4yK percent per jaar, met een looptijd van veertig jaar, ingaande 1 september. De opbrengst van de lening zal dienen tot consolidatie van vlottende schuld. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK VOLGENDE WEEK JAC. VAN MARIS Barrevoctestraat 19 - Telefoon 15051 HAARLEM, 12 juli 1956 BEVALLEN van een zoon: 10 juli, B. A. Kuin-Dubbelman; 11 juli. A. Breed-van Es; N. van den HamBarten; 12 juli, G. J. H. Hol manvan Bakel; C. J. Buijsde Rooij. BEVALLEN van een dochter: 10 juli, C. M. van GilsMoonen; 11 juli, A. Koolbergen Broere; 12 juli, W. HulsebosTer Wee (2 d.); E. M. StoofBakker; M. Wubbevan Muijen. OVERLEDEN: 11 juli, S. Koene. 86 j., Linnaeuslaan; J. W. van der EistTimmer mans, 82 j., Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: 12 juli, J. van Dalen en C. H. Langeveld; J. P. M. Bertoen en A. E. Tjassens Keiser; K. J. Ram en J. Peetoom. GEHUWD: 12 juli, J. A. van Beurten en M. M. C. Shanks; R. Beinema en H .A. van Dijk; C. M. Veenings en J. M. G. van Es; M. de Vries en P. van Meerveld; P. J. de Wilde en A. C. Jans; D. Dijkstra en C. J. Koster; A. Jelsema en E. Reuter. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voox-stel van B. en W. aan de orde komen een subsidie van maximum f 420 ter be schikking te stellen van de afdeling Haar lem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen en een van maximum f 60 aan de Bestuurdersbond Haarlem van het NW ten behoeve van het door deze bonden ver zorgde sociëteitenwerk onder de leden voor het jaar 1956. Aan de afdeling Haarlem van de katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden was reeds een subsidie verleend. Als basis voor de berekening van de subsidie zouden B. en W. willen aan houden 60% van de uitgaven wegens huur, verlichting en verwarming van de lokali teiten. Stadsbibliotheek. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor de periodiek aftredende leden van de commissie van toe zicht op de Stadsbibilotheek en leeszaal, mevrouw mr. E. A. J. FcheltemaConradi en dr. J. G. Dijkman, opnieuw te benoemen. De twee onderwerpen van gesprek van deze week lopen niet zo erg uiteen. Het geldt in beide gevallen schilders, wier oeuvre ook al niet erg uiteenloopt. Zij zijn alletwee nogal maritiem ingesteld en er zijn nog veel meer overeenkomsten. Onder meer, dat zij beiden de onderzijde van hun gelaat hebben weten te verlevendigen met een baard, die indruk wekkend meewipt, wanneer zij het woord voeren. Het enige actuele verschil is dat de één, Frans Verpoorten, op een in 1913 gebouwde hoogaars met een pracht staat van dienst als garnalenvisser de Belgische en Franse kust gaat afzakken, profiterend van de getij stromen, en de ander, Poppe Damave, met een motorfiets van 98 cc de Engelse westkust gaat afrijden om zijn onderwerpen te zoeken in industrie en scheepvaart. Maar dat ver schil zal onmiddellijk weer ophouden te bestaan wanneer Damave het welletjes vindt met zijn activiteit in Engeland en zich bij Verpoorten op diens hoogaars voegt. Ën dan is het enige verschil nog, dat de één een bril draagt en de ander niet. Maar dat is van te ver waarlozen betekenis en het zal de beide schil ders zeker niet moeilijk vallen de jeugd aan de Vlaamse kusten wijs te maken, dat zij broertjes zijn. Onder de menselijke vrij- ïed'en, waarmee men zich op iet hoogste internationale ni veau bezig houdt, ontbreekt nog altijd de vrijheid van school, die wij dezer dagen een roodharige jongen op een autoped even krachtig hoorden bepleiten als wij dat zelf eens rebben gedaan. Veel heeft dat niet uitgericht en veel zal het ook nooit uitrichten want op deze leeftijd heeft men nog weinig invloed op de gang van zaken bij het onderwijs. En er zullen altijd wel nette en Dinsdagavond om half acht is Frans Verpoorten vertrokken. Het sop dat hij koos, is voorlopig nog niet ruim, want hij neemt de binnenwateren totdat hij op de Zeeuwse stromen zit. De rest van de tocht langs de kust zuidwaarts is meer een kwestie van uitkienen, dan van energie. Het motorvermogen van zijn schip, de motor van een uit 1921 stammende T-Ford, die het schip niet meer snelheid geeft dan vijf mijl behoeft niet zo groot te zijn omdat hij geheel van de eb en vloedstromen profiteert, waarmee hij al vertrouwd is geraakt op zijn vorige tocht (samen met Damave) met de spekbak „Varne". Maar deze oud-garnalen- visser uit Arnemuiden, overgenomen van schipper Van de Ketterije en omgebouwd voor picturale doeleinden is met zijn 43 jaar een heel solide schip. „Van de winter werden we met volle kracht aangevaren door een motorkempenaar met 930 ton stenen. Maar we hadden alleen maar een deuk en een kleine lekkage. Nee, 't is een gaaf schip", zei Verpoorten. En dat moet ook, want hij neemt zijn vrouw, Emma Flo rence, naar wie het schip heet, en zijn drie zoons mee. Hij kan nu niet zoveel risico lopen als destijds met die spekbak in het gezelschap van Poppe Damave. Deze moest vaak midden in de nacht op om te pompen, omdat er water be gon te klotsen in het ruim waar hij sliep. En toen de spekbak de haven van Nieuw- poort uitvoer bij een wat hoge zee kwam er opeens zoveel water binnen, dat zij hem op het strand hebben gezet. Daar is het lek met behulp van teer, kranten en de brood trommel gedicht. De brood trommel werd helemaal plat geslagen en er overheen ge timmerd als een pantsering. Daarna ging het weer best. Maar de stabiliteit van déze eikenhouten boot is veel gro ter. In 1940 heeft dit scheepje nog zijn diensten verleend voor het overbrengen van militairen van Vlissingen naar Breskens, daarna heeft men het laten zinken door de bui tenboordkraan open te zetten. Het is toen weer opgehaald en opnieuw voor de garnalen visserij gebruikt. „Kijk," zei Frans Verpoor ten, wijzende op een witte wrakboei op de voorplecht, „als hij nu zinkt dan heb ik in ieder geval niet dat gezeur, dat ik niet weet waar hij ligt." Hij zit breeduit en onbezorgd tus sen zijn etspersje en zijn schil dersezel in zijn boord-atelier, dat tevens de machinekamer is. Want hij hoeft de kap maar op te trekken en de oude T- Fordmotor ligt voor hem van alle kanten gemakkelijk be reikbaar. ..Als ik dat ding niet zelf helemaal in en uit elkaar had gehad, zou ik er niet mee weg- durven," zei hij, „want dan zou ik, denk ik, bij de Cru- quius al niet meer verder kunnen." Nu hoopt hij er met acht dagen varen te zijn. Hij voelt zich langzamerhand on- rler de bewoners van de Bel gische en Franse kust even zeer thuis als onder de IJmui- der vissers van velerlei af stamming in wier midden hij de laatste paar jaar heeft ver keerd. „Waar ik met dit bootje ook heenga, ik zal altijd weer in IJmuiden terugkeren, want ik kan daar als schilder nooit meer helemaal los van komen. Ze kennen me daar allemaal en ik hen. Denk niet dat ik ooit om vis verlegen zit. Zo in de buurt van October kunnen ze me terugverwachten, maar precies kan ik het echt niet zeggen," zei Verpoorten op de valreep. Straks begint ziin spel met de getijstromen. Hij heeft in IJmuiden een jaar op de Visseriischool gezeten om er kennis mee te maken. Een van de vele zaken die men thans in Haarlem ziet verbouwen is de sigarenwin kel op de hoek van de Grote Houtstraat en de Cornelis- straat. Deze zaak is overge nomen van de heer A. Ooms door de heer H. J. de Koster, die ook reeds een sigarenwin kel heeft in de Jan Evertsen- straat 95 te Amsterdam. De winkel zal aanzienlijk worden verruimd, de lichttoevoer wordt vergroot en de etalage wordt vernieuwd. „Natuurlijk is onze zelfde belangstelling ook het geheim van onze vriendschap", had Frans Verpoorten ons over hemzelf en Poppe Damave medegedeeld. „Wanneer hij bijvoorbeeld een abstracte jongen was geweest, dan zouden we nooit zo met elkaar hebben kunnen optrekken als we altijd hebben gedaan". Zij gaan beiden met hun tijd mee. Damave is juist bezig een nieuw werk over de Velser tunnelbouw te voltooien. Als dat klaar is gaat hij bepakt en bezakt op zijn motorfiets zitten en flitst deze contreien uit. Men kan deze kunstenaar niet van enige efficiency vrijpleiten, want hij neemt een rol doek mee die hij voor elk schilderij verder uitrolt en straks als een volle „film" mee terug neemt. Volgens Verpoorten gaat zijn effi- ciëncystreven zóver, dat hij in geval van nood ook onder dat doek zal slapen, maar Damave zelf kon dit nog niet bevestigen. Hij heeft al zeven keer in Engeland gewerkt, voornamelijk in de oostelijke kustplaatsen en in Londen. „Maar ik was nooit 'zo vrij''want ik zat 'stêètfs op 'èóhepën", zei hij, „nu met. die motor hoop .ik. ver de f. door te dringen. Londen, Birminyïiiïm, Wolverhampton en zo voort". Hij was in alle bescheiden heid van plan de veerboot van Ostende te nemen, maar bij een bezoek aan Verpoorten bood deze hem onmiddellijk aan voor de overtocht zorg te dragen. „Dan vertrekken we van Gravelines, je weet wel, waar we toen nog eens in dat mijnenveld hebben gezeten. En dan gaan we naar Rams- gate", had deze gezegd. Hij pakte de afgedankte zeekaart en de overjarige visserij-al manak waar hij zich van pleegt te bedienen en ver richtte enige metingen en be cijferingen, waarna hij vrij onverwacht mededeelde: „dat is 5'A uur varen met gun stige stroom". In Engeland zet Poppe Damave zijn reis per motor voort. „.Die motorfiets heb ik eens geruild voor een schilderij. Het is nog een tamelijk goeie", zei hij. „Alleen in Groningen heeft hij het een keer vertikt. Toen was ik daar samen met Frans. Het ding kwam pas bij de reparateur 'vandaan, dus we waren vreselijk kwaad en hebben hem zó op de trein ge zet en bij de reparateur laten bezorgen. Het was een DKW en we hebben er met grote letters opgezet Deze Kwade Weken! Maar nu is het uit met zijn kuren, want de belang rijkste onderdelen zijn ver nieuwd de laatste tijd". Poppe Damave schildert heel graag in Engeland. Hij is al in heel wat landen geweest, want varende komt men overal. In alle landen tracht men over zijn schouders mee le kijken naar zijn werk. Alleen de Zweden brengen de zelftucht op om rustig door te lopen. In andere landen verdringt men zich vaak achter zijn rug, be halve in Engeland. „Dat zul je gek vinden, maar de Engel sen gaan ook hiervoor in de rij staan, 't Is ongelooflijk". Af gezien van een avondlijke schermutseling op een pitto resk plekje in Londen, waar men eenvoudig niet kon aan nemen dat hij kwam om het te schilderen, maar hem van andere beweegredenen ver dacht, heeft hij van de Engel sen reeds reusachtig veel hulpvaardigheid, hoffelijkheid en meeleven ondervonden. In het najaar komt hij bij zijn kunstbroeder aan boord van de Emma Florence en er voegt zich dan nog een derde ook bij hen: Willem Steyn, die het weer meer op Vlaamse land schappen gemunt heeft en daarvoor ook prachtig van de „scheepsbewegingen" van Ver poorten gebruik kan maken. „Ik ben benieuwd wat we nu weer allemaal zullen beleven", zei Poppe Damave. verstandige argumenten van oudere mensen blijven om ieder initiatief in deze richting de kop in te drukken. En de jeugd die met haar juk wordt aangeduid als „schooljeugd" krijgt dan des zomers de ge legenheid om zich te recre ëren. De mogelijkheden daar toe houden reeds in toenemen de mate de gemeenteraad van Haarlem bezig, maar het tem po waarin de noodzakelijke voorzieningen worden getrof fen kan voorshands maar wei nig bevrediging wekken. En zolang de toestand zo is valt het ons nog altijd moeilijk om ons tot een staat van edele verontwaardiging op te wer ken, wanneer er kinderen zijn die niet begrijpen dat gazons er liggen om bewonderend langs te lopen en niet om in koppetje-te-duikelen. Laten wij in elk geval weer blij zijn met het programma Vakantiespelen voor de Haar lemse Speeltuinen, dat zich dit jaar weer van 23 juli tot en met 17 augustus gaat vol trekken ten behoeve van dui zenden kinderen. Juist het vele werk dat de speeltuinvereni gingen doen voor de opgroei ende jeugd heeft recht op de aandacht van alle ouderen èn op hun bescherming. Want nog altijd -zijn'"•ët"tuinen die na, .sluitingstijd,,,vvanneer de opzichter weg is, half geruï neerd worden door jongelui en door ouderen. Voorbeelden daarvan zijn de tuin van Bui tenrust over het Spaarne, waar herhaaldelijk de draden van de afrastering worden doorge knipt, en de kleutertuin van dezelfde vereniging aan de Voortingstraat die blijkbaar als vuilnisbelt wordt be schouwd. Men zwiept zonder de minste consideratie allerlei afval, tot lege blikken toe, over het hek heen, zodat de tuinop- zichter 's morgens kan begin nen met voor gemeentereini ging te spelen. Men kan van de politie niet verwachten, dat zij schild wachten bij de tuinen gaat neerzetten en evenmin zo als een speeltuinvriendin voor stelde dat zij er regelmatig met overvalwagens langs gaat rijden. De speeltuin vriendin heeft overigens alle reden om een ingrijpen te verlangen. Maar men moet daarvoor niet alles op de politie laten aan komen, laten vooral ook de omwonenden een oogje in het zeil houden. Voor het vijfde jaar achter een zal de vakantie-vierende Haarlemse jeugd „Montagnes Jeugd variété" kunnen gaan zien. In de voorgaande jaren gaf het zijn voorstellingen in Luxor maar dit jaar komen Gerry Montagne en de zijnen iedere morgen van half elf tot half één op de planken van het Rembrandt-theater. Elke week brengen zij een nieuw programma. Vrijdagmorgen 20 juli vindt het eerste optreden Dlaats. De ervaren kinder artiest, die ook een program ma in het Utrechtse Scala theater verzorgt, zal zelf als goochelaar en jongleur weer nieuwe trucs ten beste geven en verder treden in het pro gramma op: de muzikale clown Tinus (die pas nog voor de televisie verscheen) en de pia nist en accordeonnist Herman Theunissen. En voorts is er natuurlijk weer de poppen kast, waarin gedurende de eerste week de aandacht zal worden gevestigd op „De uit vinding van Jan Klaassen". De centre-commisie, afdeling Haarlem, van de International Friendship League heeft ook dit jaar een centre voorbereid, thans in huize „Orchidophilia" aan de Mr. Enschedéweg 24 te Aerdenhout en wel van 1528 juli. Zondagmorgen om twaalf uur is de opening. Er worden twintig buiten landse gasten verwacht uit Engeland, Frankrijk en Zweden. De commissie hoopt, dat ook de Neder landse I.F.L.-leden van deze gelegenheid gebruik zullen maken contact te zoeken met deze gasten en actief deel hebben aan de doelstellingen van de I.F.L., namelijk het samenbrengen van jongeren van ver schillende nationaliteit teneinde meer be grip te kweken voor elkanders levensop vattingen. Diverse excursies staan op het program ma, o.a. naar Haarlem, Den Haag en Sche- veningen, Amsterdam, Rotterdam, Marken en Volendam, Zandvoort, Aalsmeer, Alk maar en Hoorn. Ook ligt het in de bedoe ling het optreden van het negerballet van Kéita Fodéba in het Bloemendaalse Open luchttheater en een orgelconcert in Haar lem bij te wonen. De beide zondagochtenden zullen besteed worden aan het ontvangen van de Neder landse leden te Aerdenhout. ADVERTENTIE GENERAAL CRONJéSTRAAT 25 In het tekenlokaal van het Coornhertly ceum aan de Chrysanthemumlaan te Heem stede had de werkgroep Fotografie van deze school een avond belegd, waarvoor van de zijde van ouders, docenten en na tuurlijk van de amateur-fotografen onder de leerlingen een vrij grote belangstelling bestond. Ook de rector van het lyceum, dr. L. M. van Dis en de heer D. West, secre taris van de commissie voor de esthetische vorming van de rijpere schooljeugd, sectie filmische vorming, gaven van hun belang stelling blijk. Nadat de voorzitter van de werkgroep, de heer Ab. G. van der Steur, allen welkom had geheten, was het woord aan de leraar oude talen, drs. A. G. den Haan, die bij enige buitengewoon geslaagde kleuren dia's een korte, niet van humor ontblote causerie hield over Griekenland, over het oude, maar ook over het moderne Athene. Griekenland, land van zee, bergen en voor al van rotsen met in het westen een medi terrane vegetatie. Wel bijzonder fraai waren enige opnamen van een bloeien de agave, van oleanders en olijf bomen. Deze dia's werden gemaakt tijdens een reis per auto die de heer Den Haan naar dit land van oude beschaving, dat sterk tot onze verbeelding spreekt, in de zomer van 1955 ondernam. Deze dia's maakte de heer Den Haan in opdracht van Polygoon. Na de pauze hield Jan Maarten van Vredenburch eerst een korte inleiding over het filmpje van de buitenplaats „Ooster hout" aan het Spaarne, waar het Coorn hertlyceum in 1947 gevestigd werd en in welk gebouw nu nog enkele lokalen in ge bruik zijn. Door middel van de epidias coop liet hij zijn publiek kennis maken met de hoofdvertolkers van de film, de leden van de werkgroep, Annelies Laban en Eric Voet, die de rol van het echtpaar uit de tegenwoordige tijd vertolkten en Liesbeth Zoek en Jan Maarten van Vredenburch, die de rollen van Jan Cornelisz. Geelvinck, zeerover en later burgemeester van Am sterdam, die in 1632 „Oosterhout" als bui tenverblijf aankocht en diens echtgenote uitbeeldden. De film werd opgenomen op initiatief van een volwassene, namelijk de camera man Klaas B. Nanning van Mirrorfilm uit Amsterdam. Regie en scenario zijn van Ab G. van der Steur. Verder speelden nog tal van andere leden van de werkgroep, de rector en enige leraren in dit filmpje mee. Het pleit voor de ondernemingsgeest van deze jeugdige werkgroep fotografie van het Coornhertlyceum dat dit filmpje werd vervaardigd, waarmede al heel aar dige resultaten werden bereikt. Het was in februari 1956 dat enkele leerlingen het plan opvatten een werkgroep fotografie op te richten. Deze groep telt thans ruim twintig actieve leden. Maandelijks worden er fotoprijsvragen uitgeschreven en worden er projectieavonden georganiseerd. Ook zond deze groep een aantal artistiek en technisch zeer geslaagde foto's in voor de expositie van het interscholair jeugdtoer- nooi in het Huis van Looy, welke foto's gisteravond ook te bezichtigen waren in het Coornhertlyceum, een inzending die veel waardering verkreeg. Aan activiteit ontbreekt het deze lyceïsten dus geenszins.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15