Sovjet-Unie stemt in met door het Westen voorgestelde troepensterkte Overleg met fractieleiders duurt nog voort Britten gaan nieuwe grondwet voor Cyprus „voorbereiden" 4/ OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT En verklaart zich bereid tot ontwapening in etappes HET WEER: Vrij warm Russische concessie in ontwapeningsdebat De kabinetsformatie Het woord is aan..... Twee soorten terrasvogels Athene wil bij UNO recht vragen Stuurman 8& Cohen HORLOGES K Geen inspectie uit de lucht V oor stel van India Britse „Daily Worker" in financiële moeilijkheden Eden verrast het Lagerhuis: Nasser bij Tito Aarzelende parlementaria in de Sovjet-Unie Roemenië wil betere betrek kingen met Amerika Buiten-Mongolië verzoekt toelating tot de UNO Verkiezingscampagne van president Eisenhower Russisch voorstel: Europese organisatie voor vredes-atomen Met deelneming van VS. Bereisde Dulles 71e JAARGANG No 3 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. \Vnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 13 JULI 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 156 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter/U.P.). Dc Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft in de ontwapeningscommissie van de UNO verklaard, dat zijn land bereid is twee punten uit de westelijke ontwapenings voorstellen te aanvaarden, namelijk de voorgestelde sterkten van de legers van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, China (elk 2.500.000 man), Frankrijk, Groot-Brittannië (elk 750.000 man) en van de andere landen 150.000 a 200.000 man en voorts als tweede punt de ontwapening in gedeelten. De Britse minister van Staat, Anthony Nutting, heeft Gromyko's verklaring bemoedigend genoemd. Hij en de Amerikaan Cabot Lodge hebben meegedeeld, dat de verklaring zorg vuldig zal worden bestudeerd. De Russische afgevaardigde heeft sommigen teleurgesteld door de oude eis, een onmiddellijk verbod van kernwapens, te herhalen. Het grootste deel van zijn rede was gewijd aan critiek op het Westen en de militaire verdragen. De Verenigde Staten en „monopolistische kringen" gaf hij er de schuld van, dat belangrijke internationale problemen nog niet zijn opgelost. Gromyko verklaarde: „De Sovjet-Unie is bereid het westerse voorstel als een eerste stap te aanvaarden en een desbetreffende overeenkomst te sluiten, ofschoon zij er de voorkeur aan zou hebben gegeven de om vang der strijdkrachten in veel sterkere mate te beperken." Gromyko beschuldigde de westerse mogendheden ervan in het ver leden te zjjn teruggekomen van hun eigen voorstellen, wanneer deze uiteindelijk door de Sovjet-Unie waren aanvaard. „Wie waarborgt nu dat het Westen niet van dit voorstel zal terugkomen en een hoger peil voor de omvang der strijdkrachten zal voorstellen?", vroeg hij. Gromyko verwierp opnieuw Eisenhowers voorstel tot inspectie vanuit de lucht. Der gelijke inspectie zou volgens hem niet tot ontwapening kunnen bijdragen en zelfs gebruikt kunnen worden als luchtverken- ning bij het voorbereiden van een aanval. Hij rangschikte de Russische voorstellen als volgt: De grote mogendheden zouden zich moe ten verbinden geen atoom- of water stofwapens te gebruiken en het gebruik van zulke wapens te verbieden; overeenstemming zou bereikt moeten worden over een verbod van het gebruik van vernietigingswapens, over de vernie tiging van alle voorraden van atoombom men en over het stopzetten van de pro- duktie hiervan; er zou een overeenkomst moeten komen over het beëindigen van alle proeven met kernwapens; de troepenmachten van de Sovjet-Unie, communistisch China en de Verenigde Staten zouden tot 2.500.000 moeten worden teruggebracht, die van Frankrijk en Groot- Brittannië tot 750.000 en die van andere landen tot 150.000 tot 200.000. Dit zou dan een eerste stap zijn om te komen tot ver dere vermindering die de Sovjet-Unie, China en de Verenigde Staten een troepen sterkte van 1.000.000 tot 1.500.000 zou toe staan en Groot-Brittannië en Frankrijk 650.000. Bewapening en militaire uitgaven van deze landen zouden dan naar even redigheid verminderd moeten worden; het atoomverbod en de vermindering in bewapening en troepensterkte zouden doel treffend gecontroleerd dienen te worden; de Sovjet-Unie heeft op 27 maart voor stellen gedaan voor de wijze waarop deze controle uitgeoefend kan worden, namelijk door het oprichten van een internationaal lichaam met grote bevoegdheden. De Sovjet-Unie heeft reeds eerder een ontwerp opgesteld van een „statenverkla- ring die betrekking heeft op de wijzen waarop de wereldvrede en de veiligheid der volken versterkt kunnen worden" en zij verzoekt de andere landen thans op nieuw, dit ontwerp aan te willen nemen. Gromyko verklaarde ook dat de Sovjet- Unie akkoord zou gaan met een geleide lijke oplossing van de ontwapeningsproble men, indien de overeenkomsten betreffende atoom- en conventionele wapens niet van elkaar afhankelijk worden gesteld. Hij besprak in zijn redevoering vrijwel alle belangrijke internationale problemen en uitte daarbij verscheidene beschuldigingen tegen de westelijke mogendheden. De afgevaardigde van India, Krishna Menon, was van mening dat men er beter aan zou doen de proefnemingen met atoom wapenen op te schorten dan over de hele kwestie van de ontwapening te praten. Hij wees op de gevaren, waaraan de gehele wereld tengevolge van de proefnemingen met kernwapens wordt blootgesteld en bracht de volgende conclusies onder het oog van de commissie: het zal bijna vijf jaren vereisen om de radio-actieve neerslag uit de atmosfeer verwijderd te krijgen; de neerslag neemt niet af, maar blijft zich uitbreiden; twee percent van de kinderen, die thans geboren worden is aangetast door uitstra ling. Hij zei, dat als de commissie ertoe zou overgaan de proefnemingen met atoom wapenen te verbieden, „er dan een grote, belangrijke stap door de UNO zou zijn gedaan om onder de volken van de wereld het vertrouwen te doen her-ontwaken". Menon stelde verder voor het voeren van rechtstreekse onderhandelingen over ont wapening tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie en uitbreiding van de ontwapenings-subcommissie van vijf. Jules Moch van Frankrijk kwam met het volgende voorstel: instelling van een com missie van deskundigen die een aanbeve ling zou moeten doen wat betreft het be perken van nroefontploffingen. verbod van proefontploffingen voor vredesdoeleinden en het toezicht van een internationaal orgaan. U. P verneemt, dat de Verenigde Staten een nieuw ontwapeningsvoorstel aan de Sovjet-Unie voorbereiden. (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagmiddag hebben de besprekin gen van de formateur met de vijf fractie voorzitters van twee uur tot kwart over zes geduurd. Toen was men met de ver schillende punten van het ontwerp-pro- gramma, waarover men van gedachten moest wisselen, nog niet gereed gekomen. Men behoeft hieruit echter geenszins de conclusie te trekken, dat er zich bijzon dere moeilijkheden hadden voorgedaan. De woordvoerder van de formateur verklaar de, dat de samenkomst een bevredigend verloop had gehad. Maar er viel zoveel te behandelen, dat er nog een aantal punten overbleven, die in een nieuwe samenkomst, welke heden, vrijdagochtend, is gehouden, aan de orde zijn gekomen. Vanmiddag zul len de K.V.P.-, dc C.H.- en de V.V.D.-frac- ties vergaderen om van de resultaten van het overleg ,van de formateur met de frac tievoorzitters kennis te nemen. Ofschoon het tot dusverre bij het beraad tussen dr. Drees en de vijf fractievoorzitters niet slecht is gegaan, blijft het toch zeker denk baar, dat het tenslotte, wanneer de frac ties het geheel van het tot nu toe gevoerde overleg omtrent het ontwerp-programma zullen kunnen overzien, wat minder goed zou blijken te liggen. Zouden er zich in dit opzicht geen ver wikkelingen meer voordoen, dan zou de eerste fase van dr. Drees' formatiepoging als afgesloten beschouwd kunnen worden en de tweede fase aanbreken, te weten, die van de verdeling der portefeuilles. In het bijzonder in V.V.D.-kringen be staat echter voorshands nog weinig ver trouwen ten opzichte van de kansen van de formateur, zijn formatiepogingen bin nenkort tot een goed einde te brengen. Belangwekkend zal het zijn straks te vernemen hoe het mogelijk wordt geacht alerlei wensen inzake een regeringspro gramma te verwezenlijken, terwijl in het bijzonder de kaspositie van de schatkist zorgen baart. Dit laatste moet de vijf frac tievoorzitters wel duidelijk geworden zijn uit de door de minister van Financiën op gestelde nota, die hun op verzoek van dr. Drees was toegezonden. Door krapheid op de geld- en kapitaalmarkt, schijnt men voorlopig de mogelijkheid om binnenland se leningen aan 'e gaan voor uitgesloten te moeten houden. Sinds enige tijd reeds is door de grote institutionele beleggers (levensverzekeringsmaatschappijen en pen sioenfondsen) een nieuwe be.'eggingstak- tiek, namelijk die van voorbclegging in toepassing gebracht: vandaar d-1 krapheid op de kapitaalmarkt. Daarnaast doet zich het verschijnsel voor, bat de banken tct belegging zijn overgegaan ir, de omliggen de landen, waar zij een aanmerkelijk ho gere rente kunnen maken, met als gevolg krapheid op de geldmarkt. Zodoende zou zich de noodzaak voordoen om, ten einde de touwtjes ook wat de buitengewone uit gaven betreft, in handen te kunnen hou den, daartoe belastingopbrengsten aan te wenden, wil men de gevaren van inflatie vermijden. Wie zich hiervan rekenschap geeft en de nota vah de minister van Financiën schijnt daartoe alle gelegenheid te hebben geboden zal zich wel dienen af te vragen, hoe tal van op zichzelf wen selijk geachte programmapunten hekos- tigd zouden kunnen worden. Sommige politici zijn van oordeel, dat het onjuist zou zijn een voor een tijdvak van vier jaar bedoeld regeringsprogram ma te laten beheersen door het probleem van kaspositie-moeilijkheden. Die zouden door tijdelijke maatregelen overwonnen dienen te worden, zo menen zij. LONDEN (AFP) Het Britse commu nistische blad „Daily Worker" heeft be kendgemaakt, dat het zich in financiële moeilijkheden bevindt. Het blad vraagt steun van de lezers, omdat het gevaar be staat dat de redactie drastisch beperkt moet worden. De „Daily Worker" is in moeilijkheden gekomen, doordat de gaven van begunsti gers in de afgelopen maanden aanzienlijk kleiner zijn geworden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Lord Dewar: Een man beoordeelt men naar de kleren - van zijn vrouw. De strijd om het bestaan vormt blijkbaar geen probleem voor de jeugdige existen tialisten, die men hierop een terrasje van de zon ziet genieten. De mussen houden zich met de kwestie inmiddels op de hun eigen wijze bezig. Twee soorten terras vogels, die gewend zijn zich zo vrij als een vogeltje te voelen en er zich naar gedragen (Van onze correspondent in Londen) De Britse premier Eden heeft gisteren in het Lagerhuis aangekondigd, dat Lord Radcliffe vandaag naar Cyprus zal ver trekken om de opstelling voor te bereiden van een nieuwe liberale grondwet, welke het eiland een grotere mate van zelfbe stuur zal geven. Dit is de eerste Britse poging na het vastlopen van de onderhan delingen met de thans verbannen aarts bisschop Makarios om het politieke initia tief te heroveren. Voorwaarde voor de in werkingtreding van de nieuwe grondwet is het herstel van rust en orde. Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, heeft zich gisteravond per radio tot de bevolking gewend met het dringende verzoek om met Lord Radcliffe, die zijn sporen verdiend heeft met de voorbereiding van de onaf hankelijkheid van India en Pakistan, samen te werken. Harding sprak de hoop uit, dat de Cyprioten „de mogelijkheid zullen aan grijpen om thans iets constructiefs te doen in plaats van hun krachten te verspillen aan nutteloos geweld". Weliswaar zullen de eigenlijke onder handelingen pas kunnen beginnen als de terreur definitief gebroken is, maar het feit dat de bevolking thans wordt opgeroepen om mede te werken aan de voorbereiding van het komende zelfbestuur, betekent in elk geval een loslaten van de negatieve Britse houding. Slag in de lucht? Harding noemde in zijn rede geen enkele maal de Grieks-Cypriotische eis tot zelf beschikking, noch deed Eden dat. Dat is de zwakte van het nieuwe Britse initiatief, want de Britse regering, die kennelijk van plan geweest was, Cyprus in elk geval de finitief zelfbeschikking te beloven door het noemen van een termijn van tien of vijftien jaar, is voor het in dit opzicht onverzoen lijke Turkije terggekrabbeld. Daarom is onder de huidige omstandigheden het jong ste Britse voorstel mogelijk niet veel meer dan een slag in de lucht. Maar na het Turkse verzet zat er voor Londen niet veel anders op dan Cyprus aan te bieden, voort te gaan met de plannen van zelfbestuur. Cyprus moet dan maar vertrouwen, dat als 'dit eenmaal verwezenlijkt is, het later op een manier die de Turken kan bevredi gen. tot zelfbeschikking zal komen. Turkije koestert echter nog altijd een haat-obsessie tegen de Grieken, mede in gegeven door de nimmer-aflatende Turkse vrees voor de een of andere inval. Het is daarom onmogelijk voortgang te maken met enig plan, dat Cyprus het recht geeft om zich bij Griekenland aan te slui ten, zelfs al zou de Turkse minderheid vol doende garanties ontvangen. Met dat al is Engeland dus nog niet veel ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL. 13439 TEL. 717162 LEDERTEX JASJES in kleuren ƒ47.50 CAIRO (United Press) President Nas ser van Egypte is donderdag in Joego slavië aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met president Tito en premier Nehroe van India. Nasser verklaarde op het vliegveld van Belgrado dat de Egyptenaren altijd „met belangstelling en sympathie de heldhaftige strijd van het Joegoslavische volk voor de bevrijding van zijn land en zijn ernstige poging tot economische en sociale weder opbouw heeft gevolgd". De Egyptische president legde later te Dedinje, een voorstad van Belgrado, een krans op het graf van de onbekende sol daat. Nasser logeert in het voormalige paleis van koning Alexander. In officiële Joegoslavische kringen koes tert men grote verwachtingen van de be sprekingen der drie staatslieden, die er alle drie in geslaagd zijn, hun landen een neutrale koers tussen het oostelijk en westelijk blok te doen varen. verder dan op het tijdstip, waarop de on derhandelingen met Makarios werden af gebroken. Men hoopt Cyprus er thans van te over tuigen dat de Britse beloften van enige vorm van zelfbestuur geen holle frase is, maar niemand te Londen ontveinst zich dat het ook na de komst van Lord Radcliffe uiterst moeilijk zal blijken, uit het politieke slop te geraken. Edens verklaring in het Lagerhuis ver wekte nogal opschudding bij de oppositie. Toen deze de regering verweet, dat het weer te weinig en te laat was, wat gedaan werd, kaatste Eden de bal terug door er aan te herinneren, dat ook de Labour-re- gering destijds geweigerd had, Cyprus zelfbeschikking in uitzicht te stellen. Reactie van Griekse premier Inmiddels meldt United Press dat pre mier Constantine Karamanlis gisteravond in Athene verklaard heeft, dat Griekenland bij de UNO recht zal vragen voor de eis van de Cyprioten tot zelf-beschikking. Karamanlis zei dit in een commentaar op de verklaring van Eden, waarin deze de missie van Lord Radcliffe aankondigde. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM MOSKOU (Reuter). De Raad van de Unie, een der twee Kamers van de Opper ste Sovjet der Sovjet-Unie, heeft vrijdag ochtend het debat over de nieuwe pen sioenwet hervat. In de Raad van de Nationaliteiten is donderdag over de wet gesproken en er werden toen enige amendementen voorge steld. Ook was er enige critiek. Waarne mers geloven dat de afgevaardigden, als gevolg van de campagne tegen Stalin, rui mere rechten hebben gekregen. De Raad van de Nationaliteiten zal vrijdagmiddag het debat voortzetten. Bij het debat in de Raad van de Unie stelden de sprekers vrijdagochtend voor het ontwerp goed te keuren met de amende menten van de commissie voor wetsvoor stellen. Ook werden nog enige amendemen ten ingediend, aldus meldt radio Moskou. PARIJS, (AFP) Radio-Boekarest heeft bekend gemaakt, dat de Roemeense regering aan de Amerikaanse regering een nota heeft gezonden, waarin zij vraagt een Amerikaans-Roemeense commissie in te stellen, die tot taak krijgt de politieke, eco nomische en culturele betrekkingen tussen de twee landen te ontwikkelen. Deze commissie, die op 1 september te Boekarest of op een nader overeen te ko men datum en plaats bijeen zou moeten komen, zou zich speciaal moeten bezig houden met de hangende economische en financiële vraagstukken, zoals de nationa lisatie van goederen van Amerikaanse bur gers in Roemenië en de blokkering van Roemeense fondsen in de V.S. Voorts wil Roemenië, dat deze commissie zich bezig houdt met de kwestie van de handels uitwisseling tussen de twee landen. Ook stelt Roemenië Voor, in enige ste den in de V.S. en Roemenië consulaten te openen. Tegenover een vroeger Amerikaans voorstel om te Boekarest een Amerikaanse bibliotheek te openen, doet de Roemeense regering de suggestie om in Roemenië en de V.S. wederzijdse boeken en andere pu- blikaties ter beschikking van het publiek te stellen. In maart had Roemenië reeds een voor stel gedaan om onder-handelingen met de V.S. te openen. De V.S. hebben dit voor stel aanvaard, op voorwaarde echter dat het overleg zich niet tot economische en financiële kwesties zou beperken. De rege ring te Boekarest heeft zich thans bereid verklaard, over alle hangende vraagstuk- ken van gedachten te wisselen. I Op grond van een besluit van het Ame rikaanse Congres is een hoeveelheid Roe meens goud ter waarde van dertien mil joen dollar geblokkeerd, zulks in verband met een Amerikaanse vordering van onge veer 8,5 miljoen dollar, in hoofdzaak we gens oorlogsschade en nationalisering van Amerikaanse bezittingen in Roemenië. TOKIO (United Press) Radio-Peking heeft bericht, dat de premier van Buiten- Mongolië, Tse den Bal, in de hoofdstad Ulan Bator ter gelegenheid van feestelijk heden naar aanleiding van de herdenking van het feit, dat de Mongoolse volksrevolu tie 35 jaar geleden plaatsvond, een rede gehouden heeft, waarin hij een oproep deed om Buiten-Mongolië tot de UNO toe te laten. „Verwerping van het verzoek van de Mongoolse volksrepubliek om toegela ten te worden druist in tegen de geest van het handvest der UNO", aldus Tse Den Bal volgens Radio-Peking. GETTYSBURG, PENNSYLVANIA (Reu ter). President Eisenhower zal een actief aandeel in de Amerikaanse verkiezings campagne hebben, zo is meegedeeld door de voorzitter van de Republikeinse partij, Leonard Hall. Hij zei dat de president tijdens de cam pagne per vliegtuig naar verschillende de len van het land zal reizen. Hall verklaarde dat de president wel licht niet meer dan vijf of zes grote rede voeringen zou houden, die dan door radio en televisie zullen worden uitgezonden. Ook zei hij dat er geen enkele aanwijzing is, dat Richard Nixon op de republikeinse conventie niet opnieuw kandidaat zou wor den gesteld voor het vice-presidentschap. Ontploffing in atoomfabriek SALT LAKE CITY (AFP) In een uraniumfabriek bij Salt Lake City in de Verenigde Staten is donderdag een houder met zestigduizend liter zwavelzuur ontploft. Drie personen zijn gewond, van wie één ernstig. De directie van de fabriek heeft verklaard, dat de ontploffing niets met atoomenergie te maken had. MOSKOU (AFP) De Sovjet-Unie heeft een Europese conferentie over de instelling van een regionale organisatie voor vreedzaam gebruik van atoomenergie voorgesteld. Deze organisatie zou op inter gouvernementele basis moeten worden op gericht, met deelneming van alle Europese landen die dat wensen, benevens de Ver enigde Staten. Het Sovjet-voorstel is gedaan in bood schappen die donderdagavond zijn over handigd op de Amerikaanse ambassade en de ambassades van alle Europese landen, ook de neutrale als Zwitserland en Oosten rijk, in Moskou. De boodschap was vervat in een „regeringsverklaring". De conferentie zou een onderzoek moeten instellen naar de bevoegdheden en de ta ken van de nieuwe organisatie en haar be trekkingen met bestaande nationale en in ternationale Europese organisaties voor vreedzaam gebruik van kernenergie. NEW YORK (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft in de afgelopen vier jaar op zijn buitenlandse reizen ongeveer 450.000 kilometer afgelegd en achtendertig landen bezocht. Zijn adviseur, dr. Henry Wriston, meent dat de minister het wat kalmer aan moet doen. In een artikel in een Amerikaans tijdschrift verklaarde hij, dat Dulles wat meer zijn gemak moet nemen voor rustige overpeinzingen. Cfxxxxxxnnr/or/orxxt •txxxxtxx*>>-»<«-« nxxxxrtxm onna VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Perioden met zonneschijn maar ook plaatselijk enkele onweersbuien. Ma tige, aan de kust tijdelijk vrij krach tige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Vrij warm. 14 juli Zon op 4.38 uur, onder 20.56 uur. Maan op 13.08 uur. onder 23.26 uur. Maanstanden 14 juli 21.46 uur: eerste kwartier 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 13 juli Hoog water: 7.17 en 19 45 uur. Laag water- 3.00 en 15.21 uur. Zaterdag 14 juli Hoog water: 8.08 en 20.38 uur. Laag water: 3.50 en 16.11 uur. >OOCXXXXX!OOOCOCXX*X<XXXXXX*XXJOOCICXXXXXXXX)OC)OCOOCOOCCOOCÖ deaux reeds onweer werd gemeld, al waren de neerslaghoeveelheden van weinig be tekenis. Verwacht mag worden dat dit oto- ringsgebied zich komende dagen verder in noordelijke richting zal verplaatsen en zaterdag al dicht bij ons land zal komen. De kans op enkele onweersbuien neemt dan ook toe. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland CO E S 2 •o v c-o c c*- So Ci Z IA r F li r„ KANS OP ONWEER Het oude front, dat de scheiding vormt tussen warme continentale en koude po laire lucht, welke op de flank van een hoge drukgebied voor de Noorse kust over de Noordzee naar het zuiden stroomde, be woog in de nacht van donderdag op vrij dag in westelijke richting over ons land. Het was daarbij aan oplossing onderhevig, maar bracht gedurende de nacht toch hier en daar nog wat regen of motregen, voor namelijk in het noordoosten van het land. Geen van de waarnemingsstations meldde echter meer dan 1 millimeter. Inmiddels breidde een oude in betekenis afnemende oceaandepressie zich over de Golf van Biscaye in de richting van Frankrijk en zuidwest-Engeland uit. Langs de rand hiervan trok een warmte- storing van Spanje naar zuidwest-Frank rijk, waaruit in de omgeving van Bor- Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio zzw geheel bew n zwaar bew wnw zwaar bew n zwaar bew n geheel bew no nevel o v\aq faaqagno geheel bew. ono nevel nevel half bew. zwaar bew. mist mist mist nevel zwaar bew. nevel nevel nevel licht bew. 23 20 22 16 21 14 16 17 27 windst. 23 windst. 26 25 18 19 17 o o ozo no windst. 20 o 27 windst. 26 windst. 25 o ono 29 24 Weerstoestand binnenland Den Helder geheel bew ono lichte motr.ono geheel bew. o geheel bew. ono geheel bew. ono geheel bew. o Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven 14 14 13 15 14 14 geheel bew. windst. 14 Vlv. Z.-Limb. dichte mist no 14 (De temperatuur is van nrdenrn.9(.r de neerslag van dr laaisu i- Zè zS 6 0 0 0 0 0,1 0 0 0,4 0 0 0,2 0,2 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0,1 3 0,1 1 0,4 0,2

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1