Nederlandse Spoorwegen verviervoudigen in 1955 hun winst: tien miljoen HONIG'8 Groentesoep Bedrijf blijft desondanks zeer conjunctuurgevoelig verstopping NIET NAAR MONTE CARLO Jeugdige zandbouwers dongen in Zandvoort om de prijzen Grootse ontvangst voor de Europese honkbalkampioen 181 miljoen passagiers en 25,6 miljoen ton goederen Triomftocht door straten van Amsterdam 7 Geef de strijd niet op tegen Bliksem in boerderij Jongen door adder gebeten Nieuw zonfilter Dame bleef in Zandvoort Bij verkeersovertredingen terstond boete betalen aan verbalisant Tunesië vraagt toelating tot de UNO Kies de gemakkelijkste manier om lekkere soep te maken! Neem direct... 35 ct per zakje voor 4 borden Overlijden van minister Kernkamp met grote deernis vernomen Jongetje moet ogen missen om te kunnen leven Ex-minister Djody's straf verminderd tot 6 maanden Eerste zwemmer van dit jaar over Het Kanaal DONDERDAG 19 JULI 1956 Van een redacteur) Was de toon van liet jaarverslas van de N.V. Nederlandsehe Spoorwegen het vorig jaar ronduit pessimistisch in weerwil van een winst van ruim tweeëneenhalf miljoen gulden en een gestegen omvang van reizigers- en goederenvervoer, dit jaar wordt het verslag over 1955 gekenmerkt door een aan merkelijk groter vertrouwen. De cijfers geven daar ook alle reden toe: het winstcijfer bedraagt niet minder dan f 10.604.117,03 als gevolg van een verder toegenomen ver voer. Het zou de directie ongetwijfeld liever zijn geweest wanneer zij ook had kunnen mededelen, dat de voort schrijdende modernisering van het bedrijf mede tot een hogere winst had bijgedragen. Indirect is dat natuurlijk toch het geval, maar in feite wordt het effect van een steeds efficiënter bedrijfsvoering te niet gedaan door verdere stij ging der exploitatiekosten. Intussen werd daarvoor in ae tweede helft van het verslagjaar enige compensatie ge vonden door de met ingang van 1 mei van kracht geworden verhoging der wagenladingtarieven en de op 1 september ingevoerde verhoging der reizigerstarieven. In het begin van dit jaar wezen wij reeds op het voortgezette streven van de directie van N.S. om de kwaliteit van het dienstbetoon op te voeren met, als gevolg daarvan, de noodzaak van verdere investeringen. Deze financiering kan voor het grootste deel uit eigen middelen geschieden. Het zal voor ongeveer twee honderd miljoen gulden nodig zijn vreemd geld aan te trekken, waarvan in 1955. vijftig miljoen in de vorm van een obligatielening werd geplaatst. Intussen ontbreekt toch ook in ait verslag het waarschuwende geluid niet: „Nochtans zou in een periode van gunstige conjunctuur als waarin wij ons bevinden, een hogere winst meer in overeenstemming zijn geweest met de omvang van het geïnvesteerde kapitaal en met de marge, die voor een zo conjunctuurgevoelig be drijf als de spoorwegen onder deze omstandigheden ge wenst is". Van de winst wordt negen miljoen be steed voor de uitkering van 3 dividend aan de aandeelhouders en de rest 1.604.117.03) wordt toegevoegd aan de reserve diverse bestemmingen. De totale opbrengsten stegen met 48.9 miljoen tot 454.9 miljoen. Hiervan kwam 21.4 miljoen voor rekening van het reizi- gersvervoer en 23.5 miljoen voor reke ning van het goederenvervoer. De kosten stegen met 40.8 miljoen tot 444.3 miljoen. De exploitatiekosten be droegen 32.3 miljoen meer dan in 1954. De afschrijvingen namen met 8.7 miljoen toe; behalve de gestegen vervangings waarde deed de uitbreiding van het mate- rieelpark haar invloed gelden. Evenals in de twee voorgaande jaren werd een bedrag van vier miljoen gereser veerd als bijdrage aan de totstandkoming van vrije kruisingen van de spoorweg met andere dan rijkswegen. De algemene reserve werd verhoogd met twintig miljoen gulden. Aan het programma van modernisering en rationalisatie werd in 1955 toegevoegd de elektrifikatie van de lijnen Vlissingen— Breda, TilburgNijmegen, AlkmaarDen Helder en GoudaAlphen aan de Rijn. De talrijke werken tot verbetering der spoor wegtoestanden en tot het vrijmaken van kruisingen van rail en weg tonen in voor bereiding, respectievelijk uitvoering bevre digende vorderingen. Aanvullende orders werden geplaatsf voor 98 elektrische stroomlijnrijtuigen en 25 rijtuigen voor in ternationaal verkeer. De vernieuwing van het goederenwagenpark, waarin een zekere achterstand bestond, wordt met kracht voortgezet. Met de verbetering der verlichting van rijtuigen, stationsgebouwen en perrons werd voortgegaan, het aantal omroepin- stallatiés werd uitgebreid, wachtkamers werden gemoderniseerd en het aantal rij wielbergplaatsen werd vergroot. Bü het stukgoed hadden de spoorwegen in toenemende mate te kampen met soms onoplosbare moeilijkheden, doordat de ca paciteit van de afhaal- en besteldiensten niet aangepast kon worden aan de gestegen hoeveelheden, die het bedrijf ten vervoer werden toevertrouwd. Stijgend reizigersvervoer De omvang van het reizigersvervoer be woog zich in het verslagjaar in stijgende lijn, waarbij de tariefsverhoging van 1 sep tember 1955 een beperkte terugslag op het niveau van de stijging gaf. Een belangrijke factor bij de vrij geringe invloed van de tariefsverhoging op de omvang was de omstandigheid, dat de prijzen van enkele reis- en retourkaarten voor afstanden tot 20 kilometer niet werden verhoogd. Het totale aantal afgelegde reizen onder ging in het verslagjaar een stijging met 7.1 en bedroeg 184.5 miljoen tegen 172.2 miljoen in 1954. Het aantal reizigerskilo meters nam toe van 7.061 miljoen in 1954 tot 7.573 miljoen of met 7.3 De gemid delde reisafstand bleef 41 kilometer bedra gen. De reeds sinds jaren gesignaleerde daling van het aandeel van de le en 2e klasse in het vervoer zette zich in het verslagjaar voort, zij het dat zij minder sterk was dan in voorgaande jaren. In deze klassen werd 9.3 °/n van het totale aantal reizigerskilome ters afgelegd tegen 9.4 n/o in 1954. Ter ver gelijking diene, dat dit percentage in 1952 nog 10.4 bedroeg. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten. oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES-t 1.20 per flacon. Tijdens een hevig onweer is te Rand wijk in de Betuwe de bilksem ingeslagen in een grote schuur van een boerderij, be woond door de heer J. Vroegop. Het geluk te de brandweren van Heteren en Wage- ningen het woonhuis te sparen. Nochtans is de schade aanzienlijk, omdat met de schuur vele kostbare landbouwmachines verloren gingen. Onder Zetten heeft zware hagelslag grote schade aangericht aan het fruit in de boomgaarden en aan de te velde staande gewassen. Tijdens het plukken van bosbessen bij Hoenderlo is de vijftienjarige N. S. door een adder gebeten. De dokter achtte over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Het kind zal daar zekerheidshalve enige tijd moeten blijven. In tegenstelling tot voorgaande jaren was in 1955 de ontwikkeling van het bin nenlandse vervoer gunstiger dan die van het internationale vervoer. In het binnenlandse verkeer werden 181 miljoen reizen afgelegd, tegen 168.8 miljoen in 1954. Het vervoer op trajectabonnementen toonde evenzeer een gunstige ontwikkeling. Het aantal maandtrajectkaarten nam toe met 7.9 ten opzichte van het voorgaande jaar, het aantal weekkaarten met 4.2 °/o. Het aantal weektrajectkaarten steeg met 12.3 het aantal jeugdkaarten met 19.4 °/o ten opzichte van 1954. Concurrentie van de auto Het vervoer op algemene abonnementen, dat de laatste jaren vrijwel geen stijging meer vertoonde, liep een fractie terug. Het feit, dat het vervoer op algemene abonne menten sinds 1952 vrijwel stationair is, meent de directie te moeten toeschrijven aan de sterke toeneming van het aantal personenauto's. Het internationaal verkeer gaf in het verslagjaar een minder gunstige ontwikke ling te zien dan in de voorgaande jaren. Het aantal reizen nam toe met 4.7 °/o, het aantal reizigerskilometers loonde daaren tegen een daling met 1 Deze ontwikke ling is geheel een gevolg van een verdere teruggang van het vervoer van geallieerde militaire verlofgangers. Het vervoer voor zakelijke en vooral dat voor ontspannings doeleinden bleef zich gunstig ontwikkelen. Een grote toeneming onderging het z.g. forfaitaire toeristenvervoer naar het bui tenland. Dit was bijna 40 groter dan in 1954. Goederenvervoer stationair De omvang van het goederenvervoer steeg in het verslagjaar matig. Het vervoerde gewicht nam toe van 25.1 miljoen ton in 1954 tot 25.6 miljoen ton, of met 2°/o. Het aantal tonkilometers steeg van 3.373 mil joen tot 3.440 miljoen, dus eveneens met 2 Het binnenlandse vervoer was met 16.9 miljoen ton slechts een fractie groter dan in 1954. Het internationale vervoer gaf een gun stiger ontwikkeling te zien. Het vervoerde gewicht steeg met 5.9 en bedroeg 8.7 miljoen ton tegen 8.2 miljoen ton in 1954. Gedijende dochters De het personenvervoer in streekverband bevorderende dochters van de N.S. maken het volgens het jaarverslag ook best. Het aantal door haar vervoerde reizigers nam met zes percent toe tot 164 miljoen. De stijging van het aantal reizigerskilometers, dat wil zeggen de geboden service, hield daarmee gelijke tred. De ontvangsten ste gen met 8 °/o van 52.4 miljoen tot 56.7 mil joen gulden. Uiteraard wordt ook in dit jaarverslag weer veel aandacht gewijd aan de inter nationale samenwerking der spoorweg administraties. In het verslagjaar kwam de Europfima, de financieringsmaatschappij voor spoorwegmateriaal, tot stand, waar door de uniformiteit van het Europese spoorwegmaterieel bevorderd zal worden en een lagere aanschaffingsprijs verkregen. Over de T(rans)-E(urop)-E(xpress), die in 1957 in dienst komt voor een aantal snelle verbindingen tussen belangrijke Europese centra, schreven wij reeds enige keren. De Europese goederenwagenpool werkte be vredigend, evenals de „Intertrigo" voor het koelwagenvervoer. ADVERTENTIE Gisteren ontstond op het Zandvoortse strand een vrolijk oploopje rondom een lieftallige blondine. Zij trok niet alleen de aandacht door haar aardige, modieuze bad pakt maar vooral ook door haar prachtig egaal bruine huid. Het geheim „Het geheim van deze bronskleur zit in dit busje", zei ze tot de omstanders. „Het bevat een nieuw zonfilter, dat de verbrandende stralen tegenhoudt, maar de bruinmakende stralen doorlaat. Het werkt fantastisch, na korte tijd was ik zo bruin, dat iedereen dacht dat ik minstens een hele maand in Monte Carlo had gezeten Nieuwsgierig Natuurlijk was iedereen nieuwsgierig naar dit nieuwe produkt. „Kent u het niet?" vroeg ze verbaasd. „Het heet PANAMA. het zit in zo'n handige spuitbus met een leuk zwart etiket. Even spuiten en je hebt geen last van zonnebrand Ik kan het u aanbevelen!" Ook voor u Dank zij een speciaal bestanddeel in PANAMA (het zonfilter), worden de ver brandende stralen tegengehouden en de bruinmakende stralen doorgelaten. Boven dien is PANAMA zonfilter zuinig in het ge bruik. U spuit het in een ragfijn laagje op de huid. zonder uw handen vet te maken. Het busje sluit goed af, u hebt dus boven dien geen last van vettige rommel in uw badtas. Haal vandaag nog even zo'n handige, voor treffelijke bus PANAMA zonfilter (met zwart etiket) bij uw apotheker of drogist. De eerste, door de stichting „Touring Zandvoort" dit jaar georganiseerde zand- bouwwedstrijd, heeft woensdagmorgen op het strand vóór zee- en zonnebad Termes te Zandvoort plaats gevonden. Er was voor deze wedstrijd een vrij grote belangstelling. Er waren 99 deel- nemers(sters) verdeeld in drie groepen, te weten groep A (vijf tot en met negen jaar) 41 deelnemers, groep B (tien tot en met twaalf jaar) 46 deelnemers en groep C (der tien tot en met zestien jaar) 12 deelnemers. Reeds om half negen werd met het ma ken van de werkstukken gestart. Later op de ochtend ondervonden de deelnemertjes veel hinder van het stuifzand, dat zich door de grote warmte en een matig windje, vrij spoedig ging vormen. Dit nam niet weg, dat ook nu weer fraaie zandbouw- sels ontstonden. De mooiste prestatie le verde de elfjarige Frits Lindeman, uit de Lex Althoffstraat no 10 te Amsterdam (Nieuw west) die een liggende leeuw uit zand boetseerde, zó natuurgetrouw, dat deze terecht ied rs bewondering wekte. Naast de traditionele schildpadden, kroko dillen en olifanten kon men ook een fraaie zandhond bewonderen, een keurig afgewerkte Zandvoortse watertoren met de gebouwen daaromheen, een raceauto, de havenwerken van IJmuiden en het Zand voortse vijverpark. De jury, bestaande uit mevrouw Hilde- brmd-Robinski en de heren J. Th. B. Hugenholtz en C. Kuyper had dan ook geen eenvoudige taak om de beste prestaties voor een prijs in aanmerking te doen ko men. In elke groep waren vier prijzen en een troostprijs beschikbaar gesteld, be staande uit vier waardebonnen respec tievelijk van f 5, f 3,50, f 2,50 en f 1, ter wijl als troostprijs een tablet chocolade werd geschonken. Tenslotte kwam men tot de volgende be oordeling: Groep A: 1. J. van Dijk en Eddy Frans- sen met fort. 2. Els van Raamsdonk met burcht. 3. Peggy Breedveld met kabouter. 4. Rudy Arendsen met kasteel. Troostprijs: Henk Potter met burcht. Groep B: 1. Frits Lindeman met liggen de leeuw. 2. Henk van Dungen met race auto. 3. Peter van der Sluijs met water toren en omgeving. 4. Jan Leeflang met krokodil. Troostprijs: Dick Brouwer met olifant. Groep C: 1. Thea van Eerden met lig gende hond. 2. Jetty Colthoff met man met hond. 3. Kees Bol met havenwerken IJmuiden. 4. Kees Terol met Vijverpark. Troostprijs: Jaap Koper met reddingsboei. Dank zij een "oorbeeldige afzetting door de politie-stranddienst konden de jeug dige zandbouwers ongestoord hun werk stukken vervaardigen en daar men ook na afloop nog geruime tijd een oogje in het zeil hield, konden vele er nog lang van genieten waarbij men zijn bewonde ring niet onder stoelen of banken stak. De directeur van stichting „Touring Zandvoort" reikte na afloop bij bad Ter mes de prijzen uit en wekte op tot deel neming aan de volgende zandbouwwed- strijd op donderdag 9 augustus, op dezelfde plaats, doch dan in verband met de waterstand aanvangend om half elf. Preludes. De Haagse componist en pia nist Hugo van Dalen heeft een serie van 53 preludes voltooid. Deze zullen in drie afleve ringen verschijnen. Het eerste deel is dezer dagen van de pers gekomen. Voorstel van minister Binnen niet al te lange tijd zullen ver- keersovertreders als het althans lichte vergrijpen betreft terstond aan de ver balisant een boete kunnen betalen en aldus verdere justitiële maatregelen kunnen voorkomen. Er is namelijk een wetsont werp ingediend, dat het mogelijk zal maken verkeersovertredingen sneller en doelmati ger te berechten. Het wetsontwerp voor ziet in de wijziging van een aantal artike len van het wetboek van Strafrecht en in een aantal wijzigingen in het wetboek van Strafvordering, waarbij in de eerste plaats aan de opsporingsambtenaren bevoegdheid wordt gegeven de overtreding te regelen door betaling van een bepaalde geldsom door de overtreder. Voorts zullen de op sporingsambtenaren niet alleen direct na de overtreding een oproeping kunnen uit reiken aan de overtreder om ter gerechts zitting te verschijnen, maar ook zullen zij de overtreders kunnen meedelen, dat bin nen drie dagen per post een dergelijke op roeping zal worden gezonden. De wijziging in het wetboek van Straf recht zal onder meer ook inhouden, dat de overtreder wordt opgeroepen tegen de eer ste gewone terechtzitting van het kanton gerecht nadat twintig dagen sinds de over treding (of de ontdekking daarvan) zijn verstreken. Als de verdachte is aangehou den kan hij zelfs een oproep ontvangen om nog dezelfde dag voor het kantongerecht te verschijnen. In de memorie van toelichting merkt de minister van Justitie bij dit ontwerp op, dat het jaarlijks groeiende aantal verkeers overtredingen in toenemende mate een be lasting op de politie, de parketten van het Openbaar Ministerie en mede op de kan tonrechter legt. Daardoor wordt het voor de met handhaving van de wet belaste or ganen steeds moeilijker om temidden van de stroom van zaken van eenvoudige aard de noodzakelijke aandacht te geven aan de zaken waarbij groter belangen zijn betrok ken. Voorts worden aan de personele be zetting zware eisen gesteld, waarbij voor de parketten bovendien geldt dat men, om de zaken van eenvoudige aard snel te kun nen verwerken, het openbaar ministerie zou moeten versterken, met weer het ge volg, dat de toch al moeilijke doorstroming bij dit onderdeel van de rechterlijke macht nog verder zou worden verzwaard. In de derde plaats remt de massaliteit van het aantal verkeersovertredingen het tempo van de afdoening van de zaken, zulks ter wijl het juist op dit gebied van belang is, dat de reactie snel op het onjuiste gedrag zal volgen. Beklag over wangedrag van Franse soldaten in het land NEW YORK (AFP-UP-Reuter) De Tunesische premier, Habib Bourguiba, heeft bij het UNO-secretariaat in New York toe lating van zijn land tot de UNO aange vraagd. De Veiligheidsraad is tegen vrijdag bijeengeroepen om te beraadslagen over het Franse verzoek om toelating van Marokko. Het Tunesische verzoek zal dan vermoedelijk nog niet in behandeling komen. Tunesië heeft bij Frankrijk geprotesteerd tegen de gedragingen van Franse troepen in Tunesië. Woensdag heeft zich in het zuidwesten van Tunesië een nieuw incident voorgedaan waarbij twee Tunesiërs werden gedood. Premier Bourguiba heeft vorige week zijn besprekingen in Parijs over een Frans- Tunesisch vriendschapsverdrag afgebroken nadat minister Pineau geweigerd had in te stemmen met een geleidelijke terugtrek king van de Franse troepen. ADVERTENTIE v.v.;.v.y SS*? Het stoffelijk overschot van minister Kernkamp zal zaterdagmiddag om vier uur ter aarde worden besteld op de begraaf plaats „Den en Rust" te Bilthoven. Het overlijden van prof. Kernkamp is ook in Suriname en op de Antillen met deernis vernomen. Te Paramaribo werden de vlaggen halfstok gehesen. Het blad „Suriname" schrijft, dat het heengaan van deze grote Nederlander, Su riname diep beroert. Kernkamp was een man van formaat, van soepele opvattingen en van een onkreukbaar karakter. Het Sta tuut voor het Koninkrijk was voor de par tijen in Suriname slechts aanvaardbaar omdat minister Kernkamp er een voorstan der van was en men in hem vertrouwen had. „Het Nieuws" schrijft, dat de ge schiedenis van het statuut niet kan worden geschreven, zonder daar Kernkamp een ge heel eigen en blijvende plaats in te geven. Hij heeft zijn ministerieel bestaan in de waagschaal gelegd, toen de besprekingen met Suriname dreigden te mislukken. Zijn medewerking aan het tot stand komen van het statuut heeft hij boven woorden uit geheven en wel dermate dat hij er per soonlijk risico voor heeft genomen. „Het Nieuws" herinnert er ten slotte aan, dat minister Kernkamp ook een belangrijke bijdrage heeft geleverd voor wat betreft de financiering van het Surinaamse tien jarenplan. De gevolmachtigde minister van de Ne derlandse Antillen in Nederland, de heer W. F. M. Lampe en de waarnemend gevol machtigde minister van Suriname, mr. H. J. de Vries mr. Pos vertoeft momenteel namelijk in Suriname hebben hun deel neming betuigd. De Antilliaanse regering heeft condoleance-telegrammen gezonden. De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie der C.H.U., heeft voor de radio een herdenkingswoord ge sproken over de beide zenders Hilversum 1 en II. Mr. J. Klaasesz, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland en oud gouverneur van Suriname, heeft over de Wereldomroep een herdenkingsrede uitge sproken, aan het slot waarvan hij zei: „Hij kon terugzien op een zeer belangrijk mi nisterschap. Nederland, Suriname, de An tillen en Nieuw-Guinea verliezen in hem een groot minister, die voor de opbouw van ons Koninkrijk staatkundig gezien buiten gewoon veel heeft gedaan, maar die vooral er in geslaagd is om de harten van de mensen te veroveren, van het doodgewone volk, maar uiteraard in de allereerste plaats van degenen, die het voorrecht heb ben gehad met hem te mogen samenwer ken. Ons vaderland heeft een grote zoon in hem verloren". Het gebeurt tegenwoordig zelden, dat een Nederlandse sportploeg een Europese titel behaalt en daarom hebben de honkballei ders van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun Europese kampioenen op grootse wijze te ontvangen bij de terugkeer in Am sterdam. Op het eerste perron van het Cen taal Station wachtten gisteren honderden familieleden, kennissen, supporters en be langstellenden op de Holland-Italië ex press, die met drie kwartier vertraging binnenkwam. Uit de raampjes van het eerste rijtuig hingen de juichende spelers. Zodra de trein stil stond begon een stormloop van echt genoten en verloofde's. Na de eerste be groetingen begaven de vijftien spelers, coach Keulemans, de bestuurders Beets, Baas, Bakker en Hordijk en scheidsrechter De Ruiter, allen voorzien van grote boe ketten bloemen, naar de vier gereedstaande open rijtuigen en gingen via het Damrak. Rokin en Reguliersbreestraat naar een restaurant aan het Rembrandtsplein, waar tot slot van de succesvolle trip gezamenlijk de lunch werd gebruikt. Triomftocht Het is, gezien de nog geringe belangstel ling voor de honkbalsport, een triomftocht geworden. Door de vertraging van de trein trok men juist tijdens het koffie-uurtje door de stad, waar duizenden Amsterdam mers en vreemdelingen, misschien ook aan getrokken door de pittige marsmuziek van de Amsterdamse politiekapel een ogenblik langs de weg bleven staan om de Europese kampioenen toe te juichen. Triomfantelijk zwaaiden de spelers en officials met de trofeeën, die zij in Italië hebben veroverd, de Europa Cup en de grote beker van de president van de Itali aanse Republiek voor het behalen van het kampioenschap, Keulemans met de beker voor de beste coach, achtervanger Geurts met die voor de beste vanger van het toer nooi. werper Jan Smidt met het exemplaar voor de beste werper, voorzitter Beets met de cup voor de gehele ploeg voor het beste veldgemiddelde en secretaris Baas met een enorme zuil, geschonken door een grote limonadefabriek. Tijdens de lunch werd de ploeg officieel welkom geheten door het enige in Neder land achtergebleven bestuurslid, de heer P. J. Tau. Tweede operatie wegens kanker maakte hem voorgoed blind ORLANDO, Florida (United Press) De vierjarige Mike Sibole heeft gisteren voor de laatste maal de wereld ingekeken en blij in zijn handjes geklapt om de prach tige hibiscus, die stond te bloeien voor de ingang van het Holiday House-ziekenhuis, waar hij binnenging om voorgoed blind te worden. Mike had op tweejarige leeftijd kanker aan het netvlies van een van zijn ogen ge kregen. Dat oog werd toen verwijderd in de hoop, dat de ziekte zich niet verder zou uitbreiden. Maar ook zijn andere oog werd aangetast en zijn ouders, dominee en me vrouw Sibole, stonden voor de keus ook dat oog te laten wegnemen of de zekerheid te hebben, dat hun kind binnen weinige jaren zou sterven. Zij besloten ook Mike's tweede oog door operatief ingrijpen te laten verwijderen om hem een kans te geven in het leven te blij ven. Toen vaststond, dat het oog verwij derd moest worden, stuurden dominee Si bole en zijn vrouw Mike naar een school voor blinde kinderen. Zij leerden hem zwemmen, rolschaatsen en fietsen, en lieten hem volop van de antuur genieten. Zij na men hem mee naar de dierentuin en naar het strand om schelpen te zoeken. Gisterochtend reden zij met Mike onder een heldere morgenzon naar het ziekenhuis waar Mike voor de ingang bleef talmen voor de hibiscus. Ofschoon hem blijkbaar verteld was, wat er met hem zou gebeu ren, huilde hij niet en hij leek ook niet bang. Mike verwisselde zijn blauw ge streepte sporthemd en blauwe broek voor een hansop met kleurige dierfiguren olifanten, paarden, eenden en varkens, waarom hij hartelijk lachte. Het laatste, dat Mike zag, was het witte plafond van de operatiezaal. De operatie duurde 41 mi nuten. „Mike was erg flink", vertelde de chi rurg. Toen een verslaggever vroeg of de operatie een succes was geweest, antwoord de de chirurg: „Wij hebben gedaan, wat wij konden als u dat een succes wilt noemen...." Slechts de tijd zal leren of deze ingreep een verdere uitzaaiing van de kankercellen heeft voorkomen. Toen Mike naar zijn kamer werd gere den, had hij een verband om het hoofd. Waarschijnlijk mag hij vandaag opstaan en over drie dagen met zijn ouders naar huis terugkeren, waar zijn tweejarig broertje op hem wacht. Toen de operatie voorbij was, werd er naar het ziekenhuis opgebeld. Een vrouw vroeg zacht: „Is er een wonder gebeurd?" Toen haar gezegd werd, dat ook Mike's tweede oog was weggenomen om hem zo wellicht van de dood te redden, zei de on bekende, dat een groep mensen gebeden had tijdens de operatie. „Wij zijn teleur gesteld, maar het is de wil van God", zei de vrouw aan de andere kant van de lijn. Vijf van de honkbalspelers en officials die gisteren op grootse wijze in Am sterdam werden ontvangen. Van links naar rechts: coach Keulemans; werper Jan Smidt die in Rome tot de beste pitcher werd uitgeroepen; Hordijk, bondspenningmeester; achtervanger Joop Geurts, de beste catcher van het toernooi en werper Hannie Urbanus. DJAKARTA (ANP) President Sukarno heeft naar aanleiding van het gratiever zoek de gevangenisstraf voor de voormalige minister van Justitie, mr. Djody Gondoku- sumo, met zes maanden verminderd. Mr. Djody, die schuldig is bevonden aan het aannemen van steekpenningen, was ver oordeeld lot een jaar. Mr. Djody is sinds zijn veroordeling op vrije voeten geweest. De eerste zwemmer die dit jaar het Ka naal is overgezwommen is de 31-jarige Frans-Canadees Jacques Amyot uit Que bec. Hij was in de nacht van maandag op dinsdag om acht minuten over half drie bü kaap Gris Nez (Frankryk) te water ge gaan en zette omstreeks drie uur in de mid dag voet aan wal bij Dover. Amyot, die vader van drie kinderen is, werd op zijn tocht, die officieus 13 uur en 3 minuten duurde, vergezeld door een trawler, waarop zich zijn trainer, zijn broer, een vertegenwoordiger van de Kanaal Zwembond en een Canadese supporter be vonden. Vijftien journalisten en enkele kampeer ders met slaperige gezichten, hebben Amyot uitgeleide gedaan, toen hij in de nacht te water ging. De zee was kalm, er stond wei nig wind en de temperatuur van het water bedroeg 17 graden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11