Voorbereiding voor Sportpark in Haarlem-Noord kan beginnen Onderzoek naar mogelijkheden stichting nieuw ziekenhuis Plan voor „motel" bij Haarlem Gemeente Haarlem koopt verscheidene panden aan Veel voldoening en instemming Raad verklaart zich bereid hiervoor zestigduizend gulden uit te trekken Begin keten hotels voor wegverkeer van Haarlem tot Marseille B en W verzochten om vertrouwen waardoor motie achterwege bleef HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 HAARLEMSE GEMEENTERAAD BIJEEN rijpiviaas^^;;,e- Burgerlijke Stand van Haarlem Hinder Benoemingen Handicapwedstrijd voor fietsjongens Subsidies Ongewone steun Begin van de week Wèl toiletten Cellen Zijpaden „Tuinwijk-noord" gaat aan Van Nouhuysstraat bouwen AI duizend bezoekers aan de expositie in Vleeshal Nederlands militair team versloeg Noordholland Burgerlijke Stand van Bloemendaal DONDERDAG 19 JULI 1956 pe woensdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem stond onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, wethouder D. J. A. Geluk, die burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers tijdens diens vakantie verving. Allereerst richtte de voorzitter zich met een korte gelukwens tot wet houder Happé, die zijn verjaardag vierde, waarna mevrouw J. J. van der Wel- Beije als zesde vrouwelijke raadslid werd geïnstalleerd. Wij hebben indertijd reeds een levensbeschrijving van mevrouw Van der Wel in ons blad opgenomen, zodat we hier kunnen volstaan met te vermelden, dat zij de vakature komt ver vullen, die ontstaan is door het vertrek van de heer Sap (Arb.). Vele ]effe plaatsen toonden aan, dat óók voor de gemeenteraadsleden de vakantieperiode begonnen was. Eén van de belangrijkste voorstellen, waarover de vroede vaderen van Haarlem deze middag hadden te beslissen, ging over het door B. en W. aangevraagde krediet van f 530.000 ten behoeve van het uit voeren van grondwerken voor de aanleg van het sportpark ten noorden van de Verlengde Orionweg, de bouw van een duikerbrug en de aanleg van een parkeer- en een speelterrein met aangrenzende wegen en groenstroken. Aller wegen ontmoette dit voorstel veel waardering en punten van kritiek werden er vrijwel niet naar voren gebracht. Wél werden door de verscheidene sprekers verlangens geuit ten aanzien van het nieuwe sportcomplex, waarop door wet houder Geluk uitgebreid werd geantwoord. Het voorstel werd zonder strubbe lingen met algemene stemmen aanvaard. Voldoening en instemming. Dat was de ondertoon van wat de spreekster en spre kers over dit voorstel te zeggen hadden. De heer Balm (K.V.P.) voegde hieraan een vraag toe over de exploitatie van het complex met bijbehorende rijwielstalling en consumptietenten. Bovendien wilde hij weten, of er ruimte was voor hockeyvelden. De heer Hen nevelt (Comm.) toonde zich bij zijn waardering een voorstander voor een grotere fietsenstalling en een pleitbezorger voor de eigenaars van brom fietsen, die naar zijn mening niet aan hun trekken kwamen bij een bezoek aan het sportcomplex, omdat er geen bergruimte voor deze vervoermiddelen was ingeruimd. Ook vroeg hij zich af, wat er met het oude EDO-terrein gaat gebeuren, als deze voet balvereniging op het nieuwe complex on derdak krijgt, hetgeen hij overigens een zaak van groot belang vond, omdat naar hij zei, EDO thans onvoldoende gehuisvest is. Hij ging zelfs zo ver, dat hij B. en W. in overweging gaf de door het college voor gestane volgorde bij de aanleg van het sportpark, waarbij eerst vier sportvelden, vervolgens een tennisbaancomplex en daarna pas het hoofdveld voor de voetbal vereniging zou worden aangelegd, wilde omdraaien, zodat het hoofdveld het eerst zou klaarkomen. De heer Spek (A.R.) beperkte zich tot het uitspreken van zijn waardering voor het plan en mevrouw Van der Wall- Duyvendak (Arb.) vroeg of de plannen voor het oude EDO-terrein soms verband hielden met de aanleg van een zwembad in het Noordersportpark. Wethouder Geluk beantwoordde dj vragenstellers stuk voor stuk, waarbij we te horen kregen, dat de exploitatie nog niet te overzien is, dat misschien een spee- veld achter de aan te leggen sintelbaan als hockeyveld dienst zou kunnen gaan doen, waarover nog overleg met de sportraad z«u volgen, dat hij een stalling voor 1500 fiet sen voorlopig voldoende vond en dat de mogelijkheid voor stalling van bromfietsen nog onderzocht zou kunnen worden. Verder zei h\j dat aan de schoolsportvelden voor lopig een grotere behoefte bestaat, dan aan het hoofdveld voor EDO, zodat de voor gestelde volgorde van aanleg volgens hem de beste was. Het oude EDO-terrein zou te zijner tjjd, na sloping van de opstallen, door een nieuwe indeling geschikt gemaakt kunnen worden voor de aanleg van vier sportvelden voor scholen. Het was niet de bedoeling een deel van dit terrein b|j de Noorderhout te trekken en de aanleg van een zwembad stond los van deze plannen. In tegenstelling tot de heer Hennevelt was hij tenslotte van mening dat er te zijner tijd voldoende gelegenheid zal zijn om het sportpark met openbare vervoer middelen te bereiken: één van de bus lijnen komt al in de buurt van de toe- A DVF.RTENT1E - Jffio .Grandclaan 55, Overveen, Tel. 24588 BEVALLEN van een Zoon, 17 juli: W. Gie- ze—Engelenberg. BEVALLEN van een Dochter, 17 juli: A. Arendsen—Vonk; K. de Meester—Jellema; D. E. Overbeek—Schutte; 18 juli: A. Ooster- lingerhart; H. J. Zar.dvoort—Duivenvoor den. OVERLEDEN: 16 juli: C. van Eis, 70 jaar, Leliestraat; 17 juli: J. P. Meijers, 71 jaar, Groot Heiligland. ONDERTROl'WD, 18 juli: D. F. van Eeden en E. Ingerman; J. Walkotte en L. M. Sie raad; G. N. Smit en H. E. Kortekaas; J. van Strijen en M. J. van don Berk; W. Roemer en M. J. Stigter; H. Boerboom en L. Kalt; F. A. L. Breuer en W. Smits; M. Boot en M. A. van Oossanen; R. Smitz en H. den Hartog; P. J. Langedijk en M. J. W. Garsten; H. M. Huibers en C. A. J. Hoogland; M. G. van Woerkom en iVL E. Kousen; G. M. A. G. Beu- sen en G. M. T. Kol; J. van Schaik en L. Schraal; A. H. Blansert en C. Balk; A. P. A. Oud en M. A. van der Vliet; J. P. Baker en G. M. A. Kemp, J. van der Zande en W. J. Peettoom; A J. van Loevesijn en C. Molema; L. M. Stolwijk en W. J. de Keizer; J. Mei lies en M. E. van der Steylcn: L, F. Schee pers en H. A. G. Bos; H. Wijtkamp en G. Beentjes; A. T. A. Weesman en C. J. Blom; 0. Hoorn en H. J. Hof; H. van Brederode en B. P. Prins; H. van den Berg en H. M. Ver donk: A. F. Vreeswijk en H. Euwema. GEHUWD. 18 juli: A. J. Bos en G. H. Ha gen; W. Oldenburg en J. C. Vermond; K. van 't Sand en C. Voetelink; F. W. G. Linck en J. A. P. Beije; C. Boots en C. J. Nieuwenhui- zen; T. T. J. jaspers en B. A. Heeman; J. W. Riesebos en J. H. Licht; L. Wilkes en A. Veerman; J. H. Malherbe en C. G. A. Huijs- mans; M A. van Dijk en C. Piers; C. P. J. Oerlemaos en H. Nouwland; S. B. van Eeken en J. TT. E. van der Voort; F. van der Fange cn J. W Ojevaar; S. Bulder en W. A. Noppe; B. Luchenberg en A. van Ereden; J. J. Hoek en G. van den Ban; C. P. Bank en C. M. Makkele; W. C. Stange en H. M. D. van Dam. gangsbrug tot de terreinen en ook is het station Bloemendaal er niet ver van ver wijderd. Na deze beantwoording werd het voor stel zonder meer aangenomen, zodat een begin gemaakt kan worden met de aanleg van het grote sportcomplex. Bij de ingekomen stukken bevond zich een klacht van een bewoner van de Zomer- vaart met betrekking tot de hinder, welke in die buurt wordt veroorzaakt door het bedrijf van de firma Elfrink. Er was voor gesteld deze zaak ter afdoening in handen Ie stellen van B. en W. Hiermee ging men akkoord, alleen vroeg de heer Willemse (Arb.) dringend de zaak nu eens ..afdoende af te doen", omdat de hinder in de laatste tijd toegenomen was. De heer Spek (A.R.) was het met hem eens en meende zich te herinneren, dat het bedrijf over een terrein beschikt in de Waarderpolder, waarbij hij zich afvroeg, of B. en W. het bedrijf niet konden dwin gen de opslagplaats daarheen over te bren gen. Wethouder Happé was het met de beide sprekers eens, dat slechts een overplaat sing een definitieve oplossing zou beteke nen, maar de goede verwachting, die er destijds bestond, dat het bedrijf inderdaad zou verhuizen, was wat voorbarig gebleken. Wel zegde hij toe dat B. en W. zonder clementie handhaving van de bepalingen van de Hinderwet zouden eisen en zo nodig zouden afdwingen. Tenslotte verklaarde de raad zich ak koord met een groot aantal benoemingen en ontslagen en koos zij uit haar midden enige nieuwe commissieleden. Zo werd eer vol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten aan mejuffrouw P. M. Romeijn als onderwijzeres aan de Lorentzschool en aan de heer J. Kroes als onderwijzer aan de Fuhrhopschool. Eervol ontslag werd eveneens verleend aan me juffrouw M. J. E. Niesten als lerares aan het Coornhertlyceum en aan mejuffrouw A. Kaptein als onderwijzeres aan de Prof. Dr. Gunningschool. Als lid van de commissie voor de toe kenning van subsidies uit de gemeentekas koos de raad in de vakature van de heer Sap mevrouw Van der Wel-Beije (Arb.) en als lid van de commissie voor economische aangelegenheden, eveneens in de vakature- Sap de heer Janssen (Arb.) Tot leden van de commissie van toezicht op de stads bibliotheek en -leeszaal werden gekozen: dr. J. G. Dijkman en mevrouw Scheltema- Conradi. De volgende benoemingen werden door de raad gedaan: tot tijdelijk lerares in de biologie aan de H.B.S.-A met 5-jarige cur sus mejuffrouw J. H. Pet uit Amsterdam; tot leraar in de lichamelijke opvoeding aan de H.B.S.-B met 5-jarige cursus de heer C. G. Jonkergouw uit Haarlem; tot leraren in de Nederlandse taal aan de H.B.S.-B met 5-jarige cursus de heren C. van Baaren uit Heemstede en L. J. M. de Wit uit Haarlem; tot onderwijzeressen aan de Lorentzschool mejuffrouw E. Groen te Aerdenhout en E. Hos te Haarlem; tot onderwijzers aan de Theo Thijssenschool de heren G. Sipkes en A. A. Koopman uit Haarlem;tot onderwijzer aan de Linschotenschool de heer J. Gerlofs uit Haarlem; tot onderwijzer aan de Cor nells Houtmanschool de heer H. H. Algra te Baard; tot onderwijzeres aan de Prinsen- school mejuffrouw J. J. T. Bos te Haarlem; tot onderwijzer aan de Prof. dr. Gunning- school de heer C. Fijnvandraat te Alphen aan de Rijn; tot onderwijzeres aan de Dr. A. van Voorthuijsenschool mejuffrouw Y. C. Wols te Zaandam; tot vakonderwijzer bij het openbaar uitgebreid lager onderwijs de heer A. de Brouwer te Zandvoort en tot onderwijzeres aan de P. H. van der Leyschool mejuffrouw M. C. Hoekman te Haarlem. Het voorstel van B. en W., waarin zij een krediet van f 60.000 aanvragen ten behoeve van de regenten van het St. Elisabeth's of Grote Gasthuis voor het uitbrengen van diverse rapporten met betrekking tot een nieuw ziekenhuis en het instellen van een onderzoek naar de juridische positie van dat ziekenhuis gaf de raad stof tot een vrij uitgebreide gedachtenwisseling. De bedoeling was, dat de regenten van het Grote Gasthuis te zijner tijd met een schetsplan voor de dag zouden komen, waarin de mogelijkheden van een nieuw ziekenhuis zouden zijn verwerkt en het waren vooral de vele vragen, die er ten aanzien van de problemen rond dit nieuwe ziekenhuis bestaan, die verscheidene raads leden tot een betoog verleidden, dat uiteraard op het ogenblik nog speculatief was en moest zijn. Overigens kwam hierbij de angst naar voren, dat de vrijheid van de raad door een schetsplan, als voorgesteld, in gevaar zou komen. Tijdens koffieweek op Grote Mor kt: Als onderdeel van de voorgenomen koffie week zal op dinsdag 31 juli op de Grote Markt te Haarlem een handicapwedstrijd voor fietsjongens gehouden worden. Deze wedstrijd, die om 8 uur begint, wordt geor ganiseerd door de stichting „Haarlems Bloei." De technische leiding is in handen van de Haarle- - sportvereniging „De Kampioen." Gegadigden voor deelname kunnen zich aanmelden op het bureau van de stichting „Haarlems Bloei" op het stadhuis vóór 26 juli en liefst zo spoedig mogelijk. Zij moeten op de avond van 31 juli beschikken over een normale transportfiets zonder hulpmotor. Er zijn voor de winnaars fraaie prijzen uitge- Jubileum P.E.N. Op vrijdag 20 juli zal de heer R. C. A. van Stiphout te IJmuiden-Oost, technisch ambtenaar C bij het PEN te Bloemendaal, de dag herdenken, waarop hij voor vijfen twintig jaar bij dit bedrijf in dienst trad. Het „motel", een hotel voor het wegver keer, dat zijn ontstaan vond in de Verenig de Staten van Amerika en daar tot een groot aantal gerieflijke gebouwencomple xen heeft geleid waarmee de automobilis ten uitermate content zijn. gaat op het vasteland van Europa ook steeds meer vas te voet krijgen. Het ligt in de bedoeling tussen Haarlem en Marseille een keten van deze motels te leggen, waarvan inmiddels reeds enige schakels gereed zijn: het pas- geopende „Hoornwijck" bij Rijswijk en een eenvoudig motel bij Namen, samen met een veel luxueuzere in aanbouw zijnde in richting nabij Dyon zijn de eerste. Haar lem krijgt, indien de plannen doorgaan, eveneens aan de periferie van de stad zijn motel en het gemeentebestuur heeft als een mogelijke plaats de kruising tussen de Het was vooral de heer Voogd (Arb.), die hierover zijn vrees uitsprak. Hem ware het Liever geweest als het schetsplan pas na de discussie in de raad zou worden ver vaardigd en hij ging zelfs zover dat hij het voorstel van B. en W. met het oog hierop onlogisch noemde. Wethouder Bakker antwoordde hier op, dat de raad natuurlijk alle vrijheid bleef voorbehouden, maar dat de regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis het nuttig achtten, dat de raad van te voren zo vol ledig mogelijk op de hoogte zou zijn. Juist omdat de vrijheid van handelen voor de raad gehandhaafd zou worden, ging het hier om een schetsplan. Een ander element werd door de heer Voogd (Arb.) naar voren gebracht, toen hij de wens uitsprak dat het onderzoek zo breed mogeiijik zou worden opgezet, waar bij ook met de ruimte in de reeds bestaan de ziekenhuizen rekening zou worden ge houden en tevens de ziekenhuisbehoeften van de verschillende groepen der bevolking zouden moeten worden onderzocht. Hij stelde voor het onderzoek in samenwerking met de sociograaf van de gemeente te doen plaats hebben. De heer Wensing (C.H.U.) kon hem hierin niet volgen. Vol gens deze zou het heel wel mogelijk kun nen zijn, dat de nieuwe behoeften van ver schuilende bevolkingsgroepen de bouw van andere nieuwe ziekenhuizen ten gevolge zouden hebben. Ook de heer Visssers (K.V.P.) vroeg zich af, wat de particuliere zieken huizen van plan zijn te doen. Ook hij beval een nauwe samenwerking met het N.E.I. aan, vooral met het. oog op de mogelijk heid, dat bepaalde stromingen in het IJ- mond-gebied van plan zijn ten zuiden van dit gebied eveneens iets te zullen gaan on dernemen. De voorgestelde plaats van het nieuwe ziekenhuis aan de Schiphol weg on dervond critiek van de heer B e 11 i n k (V.V.D.), die meer voelde voor Zinnevelt in noord en ook de heer Spek (A.R.) sprak de hoop uit dat te zijner tijd mét het rapport ook de plaats van het ziekenhuis in de raad in discussie zal kunnen komen. 1-1 ij zag ook het belang in van een zieken huis in het noordelijke gedeelte van de stad. Wethouder Bakker toonde zioh in zijn antwoord in beginsel een voorstander van een zo uitgebreid mogelijk onderzoek, waarbij alle bevolkingsgroepen zouden zijn betrokken. Ook zou bij het onderzoek rekening worden gehouden met het IJ- mond-gebied in samenwerking met de so ciograaf van het N.E.I. Eventueel zouden in het geval, dat de gemeente Velsen bijvoor beeld een ziekenhuis zou gaan bouwen, pa tiënten uit Haarlem-noord daarheen kun nen gaan in plaats van naar de Schi-phol - weg. Voor de rest zou nog moeten blijken, hoe alles verder uitgevoerd zou moeten worden. Na deze uiteenzettingen kon de raad akkoord gaan met het voorstel. Vervolgens waren enige voorstellen tot subsidieverlening aan de orde. Zo heeft de stichting „Ankerwerk" zich bereid ver klaard het clubhuis in de Lange Margare- thastraat van de stichting „Club- en Buurt huizen" over te nemen, waarvoor B. en W. hadden voorgesteld een subsidie van 40 percent in de exploitatielasten te verlenen. De heer Mens ink (Arb.), die zich een warm voorstander van het olubhuiswerk toonde, betreurde het. dat door de rijks subsidieregeling minder door het rijk wordt bijgedragen, als de gemeenten meer dan 40 percent bijdragen. Hij drong er bij B. en W. op aan, dat zij moeite zouden doen om te komen tot een einde van deze onbevredigende regeling. Tevens vroeg hij zich af, waarom alle club- en buurthuis werk valt onder het sociale jeugdzorgwerk. Wethouder Bakker zei, dat het nog te vroeg was om deze zaak landelijk aan te pakken, ofschoon B. en W. wel geneigd waren in samenwerking met andere ge meenten dit vraagstuk op een breder ni veau te brengen. Ook hij was van mening dat door de bestaande regeling te veel wordt ingegrepen in de autonomie van de gemeenten. Het onderbrengen van club- en buurthuiswerk onder het sociale jeugd zorgwerk werd door de regering als een experiment beschouwd. Twee andere voorstellen tot subsidie verlening hadden tot gevolg, dat twee heel verschillende partijen steun verleenden aan instanties, die in het verleden niet al tijd op steun van die zijden konden reke nen. Zo nam de heer Wensing (CHU) de Vereniging van Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag in verdediging, teen hij zich, naar aanleiding van het voor stel tot subsidieverhoging van f 500 voor de instellingen van algemeen maatschap pelijk werk te Haarlem voor iedere voor een volledige dagtaak tewerkgestelde maatschappelijke werkster, afvroeg, of het wel juist was dit zo sterk te stellen, omdat hij aannam, dat ook andere (Christelijke) instellingen maatschappelijke werksters in dienst zouden hebben, die geen volledige dagtaak hadden. Wethouder Bakker zei echter, dat het hier om een wettelijke re geling gaat, waarbij de andere instellingen weliswaar maatschappelijke werksters hadden, die voor een gedeelte van hun tijd in Haarlem werkten, maar die door hun Lang en breed is er in de Haarlemse gemeenteraad gesproken over de aanvrage van f 55.644 voor het treffen van voorzieningen en het aanschaffen van meubilair in het vroegere kleuterhuis „Margriet" aan het Kennemerplein 3, teneinde dit gebouw ge schikt te maken voor het onderbrengen van de gemeentelijke inspectie van het lager onderwijs en de economische adviseur, alsmede van de taakanalist. Critiek werd geleverd over het feit, dat het gebouw twee jaar lang leeg heeft gestaan en in die tijd het mikpunt is geweest van vernielzuchtige jeugd. Mejuffrouw B o Is i u s (KVP) toonde in een zeer uitvoerig betoog aan, dat de indeling van het gebouw volgens haar geen gelukkige is, de heren B e 11 in k (VVD) en P r o p e r (Comm.) vroegen om een specificatie van het in het voorstel genoemde bedrag van f 41.500 voor de te treffen voorzieningen, de heer Wensing (CHU) sloot zich bij de critische opmerkingen aan en de heer De Leeuw (Arb.) betreurde het, dat er bij de stukken geen nota was gevoegd van de inspecteur van het lager onderwijs, zoals de commissie B. en W. had geadviseerd te doen. Wethouder Geluk verdedigde zich met te zeggen, dat bij de indeling het organisch verband tussen de bureaus van de ge meente moet worden gehandhaafd, dat in het algemeen de indeling van het gebouw moeilijk is en dat de voorgestelde indeling nog wel eens aan wijzigingen onderworpen kan zijn. Verder was de nota van de in specteur van het lager onderwijs door een misverstand niet bij de raadsstukken ge voegd, omdat het daarvoor te laat was ge worden. Ook wethouder Happé nam aan de verdediging van het voorstel deel, door snel enige getallen te noemen, die als spe cificatie van het genoemde bedrag moesten dienen, maar waarvan hij zei, dat ze in middels niet meer juist zijn. Ook zette hij uiteen, dat van de twee jaar, dat het ge bouw leeg heeft gestaan, zes maanden no dig waren om een beslissing van het Rijk af te wachten, dat aanvankelijk ook be langstelling voor het pand had. Het huis zou verder nauwelijks geschikt zijn voor woonruimte en men had zelfs in een vroe ger stadium eens overwogen het maar af te breken. Wethouder Geluk deed nog eens een beroep op de raad om toch vertrouwen te hebben in het beleid van het college, welk beroep in zoverre succes had, dat het mcj. Bolsius (K.V.P.) bewoog een reeds ont worpen motie in te trekken, waarna het voorstel door de raad, zij het ietwat aarze lend, aanvaard werd. Het voorstel voor dg aanvrage van f 2000 voor de verbouwing van het badhuis aan de Wicherstraat, waardoor de bewo ners van de Oudeweg, die om douches en geisers in hun woningen hadden gevraagd, daar ook zouden kunnen baden, ondervond op zich zelf geen tegenstand in de raad. Wél was de communistische raadsfractie bij monde van de heer Hennevelt te gen tevens de voorgestelde tariefsverho ging, waardoor een bad in het begin van de week f 0,10 zou gaan kosten en in de laatste dagen van de week f 0,20, tegen over de f 0,05 die het nu kost. Hij vond deze prijsverhoging niet verantwoord en vroeg zich tevens af, waarom de bewoners van de Oudeweg de door hen gevraagde douches niet kregen. Wethouder Happé zei in zijn antwoord, dat het aanleggen van douches een huurverhoging met zich mee zou brengen en dat er in de woningen bovendien geen plaats was voor dergelijke douches. De voorgestelde oplossing van de uitbreiding van het badhuis vond hij doel treffender en wat de tariefverhoging be treft, vond hij, dat de mensen dan maar in het begin van de week moesten gaan baden. De heer Hennevelt cn zijn politieke vrienden waren het hiermee echter niet eens en verzochten om de aantekening, dat zij tegen de voorgestelde prijsverhoging waren. Het voorstel om de speeltuin „Hof van Eden" aan de Geuzevesperstraat van toi letgelegenheden te voorzien noopte de heer werk in de omliggende gemeenten toch een „full time" taak hadden. Bij het voorstel tot subsidieverlening van f 420 aan de Algemene Bond van Ouden van Dagen te Haarlem en van f 60 voor de Bestuurdersbond van het NVV ten behoeve van het sociëteitenwerk onder de bejaar den, toonden verscheidene leden zich een tegenstander van subsidieverlening aan de laatste instelling, voordat onderzocht zou zijn, in hoeverre deze beide op neutrale grondslag werkende instellingen zouden kunnen samenwerken. Deze mening waren toegedaan de heren Spek (AR) en Van der Veldt (KVP), terwijl ook de heer M e n s i n k (Arb.) voor dit standpunt iets voelde. Hij was echter van mening, dat de vraag of een instelling dit werk gaat doen, door de instelling zelf moet worden be antwoord en niet door de raad. Wethouder Bakker voelde wat voor de uit de raad voorgestelde suggestie en hij stelde voor het voorstel in die zin te wijzigen, dat de subsidie van het NW voorlopig zou wor den geschrapt, totdat de mogelijkheid van samenwerking zou zijn onderzocht. Het merkwaardige feit deed zich nu voor dat slechts de communisten bij monde van hun fractie-voorzitter, de heer Proper, zich een tegenstander van deze wijziging toonden en voor de subsidieverlening 'aan het NW waren. Met de andere stemmen voor, werd het voorstel tenslotte in zijn ge wijzigde vorm aanvaard. Van Velsen (K.V.P.) tot het stellen van de vraag, of het nog wel de moeite loonde met het oog op de voorgestelde kerkbouw daar ter plaatse, waardoor de speeltuin toch binnenkort zou moeten ver dwijnen. Wethouder Happé stelde in zijn antwoord voor om het benodigde geld wèl te voteren, maar met de bouw te wach ten tot het begin van het volgend jaar, zo dat men de toestand dan weer eens zou kunnen bekijken. Wethouder Geluk was echter van me ning, dat de toiletgelegenheid dringend no dig was en hij meende dat de rijksgoed- keuring voor de bouw van de kerk nog wel even op zich zou laten wachten, zodat hij wilde adviseren zo snel mogelijk met de bouw van de toiletten te beginnen. Waarmee de raad zich akkoord verklaarde. Een aanvrage van een bedrag van f 31.635 voor het inrichten van twee cel len bij het politiebureau aan de Smede- straat, bewoog mevrouw Kerkhof f Pet (Arb.) en de heer Proper (Comm.) tot enige opmerkingen over de onvoldoen de inrichting van de arrestantenverblijven in het politiebureau. Mevrouw Ke r k h o f f vertelde zelfs in de cellen te zijn geweest om de toestand in ogenschouw te nemen, waarna zij zei bevreesd te zijn dat de ver gunning, die tot januari 1960 liep, zou ma ken, dat er tegen die tijd nog niets veran derd zou zijn. Ook vroeg zij zich af, hoe ver het in 1960 met het nieuwe politiebu reau zou staan. Wethouder Happé kon weinig anders doen dan beamen, dat de toestand inder daad niet aan de eisen beantwoordde, maar hij zegde toe. dat B. en W. de zaak op korte termijn opnieuw zouden bezien in afwachting van de bouw van het nieu we politiebureau. Met deze toezegging stelden de beide raadsleden zich tevreden en werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorgestelde asfalteren en verbreden van de Kinderhuissingel (f 150.000, ontlokte de heer W e n s i n g (C.H.U.) enige vragen over de verkeerssituatie bij de Zijlbrug. Zou er door het as falteren niet te veel verkeer worden aangetrokken, waardoor de toestand daar nog gecompliceerder zou worden? Dit meende wethouder H a p pé te moe ten ontkennen. Hij zegde een studie van de toestand daar ter plaatse toe, met het oog op een eventuele partiële verbetering van het kruispunt aldaar. Asfaltering van de Kinderhuisvest acht te hij nog niet nodig. Op een vraag van de heer Schreurs (K.V.P.) over een ver betering van de Zijlbrug kon de wethouder nog geen definitief antwoord geven. De voorgestelde aankoop van het pand Zijl weg 146 voor f 60.000 voor het onder brengen van een gedeelte van het bedrijf van Openbare Werken, bracht de heer Fibbe (V.V.D.) op zijwegen. Hij bepleit te de aankoop van een gebouw voor de on derbrenging van zieken en ouden van da gen, die in sommige rusthuizen „hun straf ondergaan". Voorzitter Geluk wees hem op het buiten de orde zijn, waarop de heer Fibbe kregelig opmerkte, dat hij wel zag, dat B. en W. de ouden van dagen weer op de tweede plaats stelden. Deze opmerking nam hij later op verzoek van de voorzit ter die terecht opmerkte dat men op die manier altijd wel buiten de orde kon gaan om dan aan B. en W. te verwijten, dat ze bepaalde zaken „op de tweede plaats" stellen terug, maar niet nadat wethouder Bakker hem op het zijpad was gevolgd door te zeggen, dat er plannen in voorbereiding zijn, die gaan in de rich ting die de heer Fibbe bepleitte. De andere voorstellen van B. en W. werden zonder, of met weinig discussie aanvaard. Naar wij vernemen heeft de ledenver gadering van de woningbouwvereniging „Tuinwijk-noord" te Haarlem haar goed keuring gehecht aan een voorstel tot de bouw van een complex van 34 woningen aan de Van Nouhuysstraat in Sinnevelt. Dit complex wordt ontworpen door de architecten Brakel en Buma, die ook de een-gezinswoningen aan de Herman Roo- bersstraat en de etagewoningen aan de Karei Doormanlaan van deze woning bouwvereniging hebben gebouwd. noord-zuid- en de oost-westverbinding aangegeven, ter hoogte dus van het zuide lijke einde van de Lorenzkade bij de Slan- gcnkruidlaan. Het motel is ook in Europa een succes. Niet dat men de vaak overdadige luxe van de Amerikaanse motels klakkeloos heeft nagevolgd (in Florida zijn deze motels met televisie op elke kamer en elke denkbare vorm van modern comfort), maar toch zijn hier en daar in Europa reeds motels ver rezen, deels met steun van de overheid, die zich met hun Amerikaanse voorgangers kunnen meten. Bij Biarritz en Interlaken bijvoorbeeld zijn motels, die al een be paalde vermaardheid onder de toeristen automobilisten hebben verworven wegens hun verfijnde uitrusting. Ook in het zuiden van Italië zijn ver scheidene motels gebouwd, die ook daar een bijzondere waardering van de door trekkende automobilisten oogsten. Het Rijswijkse motel, Nederlands eerste voor lopig, houdt ongeveer het midden tussen de luxe motels van midden-Europa en het simpele onderkomen, dat de automobilist bij Namen in België tegen een zeer civiele prijs wordt verschaft- Daar niets dan losse huisjes met slechts een slaapgelegenheid en aaneen gebouwde douchecellen plus een eenvoudig restaurant, maar in Rijs wijk de meer luxueuze opzet van het klas se-hotel met telefoon, radio, ijskast en douchecel in of bij de kamers. Er ligt een duidelijke verbinding tussen de benzinemaatschappijen en de exploi tanten der motels, omdat de opzet van een motel vrij kapitaalsintensief is en uiter aard de aanwezigheid van een servicesta tion voor het toerisme zijn voordelen heeft. Onlangs is echter tijdens een samenkomst van motelhouders in Interlaken dit finan- cieringspunt in beschouwing genomen, waarbij er zich twee richtingen bleken af te tekenen, die zich nog geen van beide geconsolideerd hebben. De voordelen van het motel zijn duide lijk: de vrije kamers, waar men desge wenst met gebruikmaking van een goede outillage zelf een eenvoudige maaltijd kan bereiden waarvoor de „grondstoffen" uit het restaurant kunnen worden betrokken en de auto voor de deur. Dinsdagavond reeds werd op de tentoon stelling „Rendez-vous der rederijkers" in de Vleeshal te Haarlem het aantal van duizend bezoekers overschreden. De be langstelling voor deze omvangrijke toneel expositie is nog steeds stijgende. Intussen zijn ook affiches, muziekbladen en gravures van het Victoria and Albert Museum te Londen uit de tijd van de Engelse „res tauratie-komedies" in enkele vitrines op de bovenverdieping geplaatst. Woensdagavond heeft de actrice Elise Hoomans tweemaal een zeer levendige causerie gehouden in het Langendijkthea- ter op de tentoonstelling, waarbij zij de omstandigheden schetste, waaronder de Nederlandse toneelspelers moeten werken, vertelde op welke wijze een opvoering tot stand komt en wat daaraan aan buiten landse verkenningen vooraf gaat, tevens onthullend uit welke motieven de speel drift kan voortvloeien. In beide gevallen ontstond na afloop van de inleiding een levendige gedachtenwisseling. Daaruit kwamen nog interessante uitweidingen over de emotionele en de cerebrale acteurs voort. Zoals reeds is aangekondigd wordt vrij dag en zaterdag „De Driestuiversopera" van Bert Brecht, Kurt Weill en G. W. Pabst vertoond, een der eerste en nog altijd te recht populaire geluidsfilms, gebaseerd op de muzikale komedie (als men deze mo derne term voor een oud zangspel mag ge bruiken) van John Gay uit de achttiende eeuw: „The Beggars Opera'. In Den Helder werd de nieuwe sintelbaan van de Marine geopend met een dualmeet tussen de Nederlandse militaire ploeg en de vertegenwoordigende ploeg van Noord holland. In deze laatste ploeg waren diverse atleten van „Haarlem" opgenomen. Doorn bosch won het kogelstoten met 12.93 m en werd bij het speerwerpen tweede met een goede worp van 54.20 m. Joacim was bij het hoogspringen niet zo op dreef als ge woonlijk en moest met een hoogte van 1.67 m genoegen nemen, wat hem de derde plaats opleverde. Een derde plaats was ook weggelegd voor De Boer op de 100 m in 11.6 sec. De zelfde loper verraste later op de avond aangenaam met een eveneens derde plaats op de 200 m. Hoogland bezette de tweede plaats op de 110 m horden in de zeer matige tijd van 17.4 sec. Verra liep dit keer weer een uitstekende 5000 m, hoewel wij graag hadden gezien, dat hij met Kunen meegegaan was, toen deze na zeven ronden er tussen uittrok. De mogelijkheid om mee te gaan, zat er op dat ogenblik beslist in. Het werd nu een tweede plaats in 15 min. 11.8 sec. Kunen won dit nummer in 15 min. 3 sec. Bij de eindtelling bleek het Nederlands militair team 68 punten te hebben veroverd, waar tegenover Noordholland er 64 telde. De „Doorrobbers" in het veld De bewoners van het nieuwe complèx van de woningbouwvereniging „Tuinwijk noord" aan de Karei Doormanlaan en de Herman Robbersslraat in Sinnevelt onder houden een opgewekt buurtleven. Zo zullen twee elftallen, waarvan de spelers de twee straten vertegenwoor digen onder de naam „De Doorrobbers", vanavond om half acht een voetbalwed strijd spelen op het terrein bij het provin ciaal ziekenhuis aan de Bergweg in Bloe mendaal. GEBOREN: P. C. Jongeneelen-Cappen- dijk d.; P. H. van Duin-De Looze d.; J. A- Galavazi-Bruseker z. ONDERTROUWD: E. P. Petit en F. J. Rotgans: A. J. Ganzeboom en M. J- Barbet; B. J. van Kampen en A. A. Stals. GETROUWD: J. G. Leemans en G. C. de Bode; M. I- Verkaik en G. Minnema; A. Ubels en J. L. Metzelaar; J. E. Bohlken en G. Bruinsma; J. W. West en N. de Vries; W. P. Witkop en I. H- Nahuis.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13