„Randstad Holland dreigt onbewoonbaar te worden" Fa. B. ENGELENBERG H. 6. Wereldnieuws De radio geeft vrijdag AKKERTJES" Verbinding Eredoctoraat van Groningen voor jhr. Van Starkenborgh Nieuwe beheersvorm voor Schiphol goedgekeurd Jeugdige overvallers van taxichauffeur veroordeeld P.T.T.-beambte bekent diefstal van f 31.000 Nieuwe voorschriften voor de keuring van autobussen „Smaldeel Vijf" op weg naar Leningrad Russisch vlootensemble in Concertgebouw Wég die pijn! ZocU ió het zo IR. G. C. LANGE: Uitbreidings- en recreatiemogelijkheden nog op Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden OFFieiëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Kerkelijk Nieuws Hotelkoks en de opkomst voor herhalingsoefeningen Nieuwe ramen voor kerk van Kruiningen Schilder Jan Poortenaar zeventig jaar Zomeractie Veilig Verkeer begonnen DONDERDAG 19 JULI 1956 Zuid-Holland zal in 1980 een miljoen inwoners meer tellen dan thans; een ont wikkeling die bijzonder grote problemen meebrengt. Het volbouwen der overgeble ven ruimten tussen Rotterdam en Delft en tussen Delft en Den Haag biedt geen oplossing. Er zou hier een stad ontstaan die het karakter van steden als Londen en Parijs zou krijgen. Vandaar, dat ge dacht is aan expansie naar het zuidwesten. Dit verklaarde de adjunct-directeur van de provinciale planologische dienst in Zuid- Holland, ir. G. C. Lange, tijdens een door het provinciaal bestuur van Zeeland be legde bijeenkomst in Middelburg naar aan leiding van het door deze dienst uitge brachte rapport „Randstad en delta". Ir. Lange koos zijn uitgangspunt in de noodsituatie in de randstad, waar door de snelle toeneming der bevolking en de voortgaande industrialisatie „de onbewoon baarheid dreigt". In het bijzonder stond hy stil by de noodzaak van recreatie voor deze miljoe nenbevolking. Berekend is, dat in 1980 zo'n 750.000 mensen uit deze regionen tegelijk met vakantie zullen gaan. De stadsparken zijn voor dit doel ongeschikt. Fietspaden door het polderland zijn volkomen onvol doende en ook met recreatiegebieden langs Brielse Maas, Oude Maas en Spui komt men er niet. De oplossing moet dus in het zuiden worden gezocht. In de Grevelingen kan door peilverlaging een aantal schit terende zandeilanden ontstaan, die uit stekend zijn in te richten voor deze massa- recreatie. Als eenmaal het Deltaplan is uitgevoerd, zyn de verbindingen over de dammen naar Schouwen, Noord-Beveland en Walcheren zeer eenvoudig. „Toegift van Deltaplan" Zeeland kan op deze wijze, aldus ir. Lange, niet slechts van groot belang wor den voor de recreatie der bevolking van de randstad Holland, maar ook voor de Belgen en de Duitsers uit het Roergebied. Men krijgt op deze wijze een soort Bene- luxas, waar zich allerlei ontwikkelingen kunnen voordoen. Het gebied is de ont brekende schakel tussen de Belgische drie hoek en de randstad. Het deltaplan be looft veiligheid, zoet water en opheffing van het isolement voor Zeeland. Moge de toegift zijn: ruimte voor Nederland, aldus ir. Lange. Tijdens een uitgebreide discussie werden vele vragen gesteld, waaruit bleek dat de aanwezigen naast de voordelen toch ook grote bezwaren zagen. Onder meer was men bevreesd voor wegzuiging van een deel der Zeeuwse koopkracht naar Rotterdam en voorts betreurde men het, dat volgens de Zuidhollandse visie de re creatie voorrang heeft boven de land aanwinning. Ir. M. de Vink, directeur van de prov. planologische dienst voor Zeeland, achtte VERFSPUITINSTALLATIES HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.53 Wie weet hoe? 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen voor de jeugd. 10.00 Avonturen met kinderen, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Sopraan, fluit en blokfluit en clavecimbel. 11.00 Gevarieerde muziek. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Lichte muizek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en Platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Piano recital. 14.30 Voordracht. 14.50 Accordeon- muizck. 15.10 „De Moeder en het varken tje." hoorspel. 15.30 Platen (Tussen 16.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk). 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.50 Met de deur in huis, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Platen. 19.20 Ronde van Frank rijk. 19.30 Het Godsdienstig leven in ons gezin, causerie. 19.45 Op bezoek bii ande ren, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbe spreking. 20.15 Literaire uitzending. 20.30 Bespiegelingen aan de East River, causerie. 20.40 Ouder en oud worden, causerie. 21.00 Amusementsmuizek. 21.30 Ronde v. Frank rijk. 21.40 Platen. 22.05 Ritmische muziek. 22.25 Buitenlands weekoverzicht. 22.40 Van daag. causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Omroeporkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Omroeporkest en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano recital. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.55 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole orkest. 13.50 Platen. 14.00 Omroeporkest. 14.45 Twee violen. 15.15 Voor dracht. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Tuin- bouwpraatje. 16.15 Platen. 16.30 Instrumen taal sextet. 17.00 Voordracht. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Harmonie-or kest. 18.35 Salonorkest. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en Toelichting: Petra Clarijs: Onze nationale klederdrachten. 19.20 Rege ringsuitzending: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Holland Festival 1956: Residen tie-orkest en solist (pl.m. 21.20 Reisbe schrijving). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Filmmuizek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00 en 15.30 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muizek. 17.45 Kamermuizek. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Platen. 20.15 Symfonisch orkest en solist. 21.00 Instru mentaal kwintet. 21.20 Symfonisch orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. het gewenst de aan de gang zijnde ont wikkeling der randstad zodanig om te bui gen, dat zeker een deel van de bevolkings aanwas wordt opgenomen in de nog niet zo dicht bevolkte gebieden, waaronder Zee land. Van dit moment af moet de lands regering deze „uitsmering" der bevolking ernstig bevorderen en daartoe de nodige faciliteiten verlenen. Ir. Lange antwoordde: „Als u dat miljoen mensen méér kunt opvangen, ga dan uw gang. Dan zullen wij heel wat minder zorgen hebben". Hij was van mening, dat spreiding van industrie (naar Zeeland dus) weinig mogelijkheden biedt. Binnenkort vertrekt hij voor enkele maanden naar Amerika De senaat van de Rijksuniversiteit van Groningen heeft besloten, het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte te verlenen aan jhr. mr, A. W. L. Tjarda van Starken borgh Stachouwer. Promotor zal zijn prof. jhr. dr. P. J. van Winter. De promotie zal pas begin volgend jaar geschieden, aangezien de heer Van Starkenborgh eind Augustus voor enkele maanden naar Amerika ver trekt. Het eredoctoraat wordt verleend aan de heer Van Starkenborgh vanwege diens grote verdiensten voor de Nederlandse zaak en de bijzondere banden die hem met Gronin gen binden. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachou wer werd in 1888 in Groningen geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Groningen rechten, waar hij in 1911 pro moveerde. Van 1925 tot 1933 was hij com missaris der Koningin in de provincie Gro ningen en tevens president-curator van de universiteit. Stopt slechte adem onmiddellijk Bestrijdt tandbederf de gehele dag Houdt de tanden weergaloos wit Grote tube slechts 70 ct Standaard tube 44 ct Familietubc 100 ct De ministerraad heeft thans zijn goed keuring gehecht aan de plannen voor de nieuwe beheersvorm van de luchthaven Schiphol. Dit heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly woensdag meegedeeld tijdens de raadsvergadering op vragen over de stand van zaken bij deze reeds jaren lopende kwestie. De burge meester zei, goede hoop te hebben, dat de statuten van de nieuwe beheersvorm (een naamloze vennootschap, waarin het rijk, de gemeenten Amsterdam en Rotterdam participeren) per 1 januari 1957 van kracht zullen worden. Aanvankelijk was enige ongerustheid gerezen over de toestemming van de mi nister, ook een lijndienst in te leggen op het vliegveld Zestienhoven nabij Rotter dam, zo zei mr. d'Ailly. Er Is evenwel vol doende garantie verkregen, dat Schiphol de grote nationale luchthaven in ons land zal blijven. Vooral de KLM blijft op dit punt diligent. In september zal een voordracht worden ingediend voor de grote uitbreiding van de luchthaven. Voor enkele kleine urgente voorzieningen voteerde de raad een krediet van ruim een half miljoen gulden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Sommelsdijk G. M. v. Die- Haring te Loon op Zand. ren te Ede; te Ouderkerk a. d. IJsel A. J. Aangenomen naar Nes en Wierum (toez.) J. de Waard, vic. te Alphen a. d. Rijn, die bedankte voor Ommeren. Aangenomen de benoeming tot vic. te Delfzijl R. G. J. Timmer, vic. te Rotterdam. Beroepbaarstelling Mr. J. A. Vaan drager, kand. te Utrecht stelt zich beroep baar. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren R. Houtsma te Herbajum (post Fra- neker), A. Stegenga te Waaxens (post Wommels), M. J. G. v. d. Velden te Soest- dijk, B. Lootsma te Lichtaard (Fr.), J. Plas man en F. H. Scheffer, beiden te Coe- vorden. Geref. kerken Beroepen te Erica F. J. v. d. Wal, kand. te Utrecht; te Dronrijp A. Corporaal, kand. te Zwartsluis. Aangenomen naar Oudega (W.) F. J. Bil, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Oldehove J. v. Raalte te Mildam, die een benoeming tot legerpredi- kant in vaste dienst aannam. Chr. Geref. kerken Beroepen te Gouda en te Sassenheim J. Brons, kand. te Ermelo; te Huizen (N.H.) en te Vianen F. Bakker, kand. te Goes. Geref. kerken art. 31 K.O. Tweetal te Bunschoten-Spakenburg W. H. de Boer te Urk en G. Zomer te Vrou wenpolder. Geref. gemeenten Beroepen te Slikkerveer en te St. Anna- land C. Molenaar, kand. te Dordrecht; te Kampen J. W. Kersten te Genemuiden. De ANWB heeft de minister van Oorlog gevraagd hotelkoks gedurende augustus en september niet op te roepen voor militaire herhalingsoefeningen en hem voorts ver zocht op verzoeken om vrijstelling of uit stel van herhalingsoefeningen gunstig te beslissen. De bond wijst er op, dat het in het drukke seizoen uitgesloten is voor dit ge specialiseerde personeel vervangers te vin den. Verschillende hotels dreigden hier door in grote moeilijkheden te komen. In het atelier voor gebrandschilderd glas te Delft wordt thans gewerkt aan twee gebrandschilderde ramen voor de kerk van Kruiningen, welke tijdens de stormramp in februari 1953 ernstig te lijden heeft gehad. Nu de kerk onder toezicht van momumentenzorg een volledige restau ratie ondergaat heeft men besloten de af beeldingen op twee van de zes gebrand schilderde ramen, betrekking te doen heb ben op de ramp en de daarop gevolgde redding. De rechtbank te Zwolle heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de vijf jongeman nen, die in begin april van dit jaar een nachtelijke overval heben gepleegd op een taxichauffeur uit Zwolle. De vijf knapen waren ontsnapt uit het psychologisch-pe- dagogisch instituut „De Dreef" te Wapen veld (gemeente lieerde). De chauffeur van de taxi, de heer G. Land- werd bij deze overval door de knapen zwaar mishandeld. Hij liep een ernstige verwonding op aan het hoofd. Zwaar gebonden werd hij ach ter in de auto gelegd, waarna een der kna pen de wagen verder reed. Het vijftal had de taxi in Zwolle geno men- In Oldebroek werd de chauffeur overmeesterd. In Beekbergen bij Apel doorn werd de chauffeur uit de wagen ge dragen en in het bos verborgen. Hij slaag de er, ondanks het feit dat hij gebonden was, in zich te bevrijden en hulp te halen. De vijf jongens waren intussen verder ge reden in de richting van de Belgische grens. Daar werden zij de volgende dag ingerekend. Twee van het vijftal werden veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar gevan genisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Het zijn de 19- jarige H. L. te Tilburg, los arbeider en de 23-jarige P. W. V., chauffeur te Ede. Te gen deze laatste was twee jaar met aftrek geëist, alsmede terbeschikkingstelling. De eis tegen L. luidde tweeëneenhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek- Voorts werd veroordeeld de 18-jarige timmerman A. B. uit Amsterdam. Deze krijgt acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk en onder toezichtstelling. Tegen hem had de officier van Justitie een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan vijf maan den voorwaardelijk. De 25-jarige W. V., schoenmaker te Bre da, werd tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Tegen hem luidde de eis anderhalf jaar, alsmede terbeschik kingstelling. Tenslotte werd bepaald, dat over de 20-jarige slopersknecht L. F. van D. te Schalkwijk een psychiatrisch rap port dient te worden uitgebracht. 'n tïp. rijdt VOIATO tOpkWa,i,0it tii 'ÜlfcMÈÊ'ÊlMïÏÈ wêïËM hoofdagent - T OVERVEEN rayon Haarlem P '.-vV/' ;,v^: 7tVJ v"f Tel. K 2500 - 18997 - 25455 -11125 Hij wilde van het geld voor dominee gaan studeren De postale recherche te Rotterdam heeft de 23-jarige PTT-beambte A. B. aangehou den, die begin vorige week ten nadele van de PTT een bedrag van 31.000,aan kas geld heeft verduisterd. De jongeman, die het geld had verborgen, heeft inmiddels bekend en het gehele bedrag is weer te recht. B. heeft gezegd, dat hij het geld wilde gebruiken, omdat hij aan een uni versiteit theologie wilde gaan studeren. Hij had reeds per 1 augustus zijn ontslag ge vraagd. De jongeman is inmiddels voor de officier van Justitie geleid en ingesloten. B. werkte op een bijkantoor, dat altijd overgeschoten kasgelden aangetekend naar het hoofdkantoor terugzond. B. was hier mee belast, maar inplaats van de 31.000 op te sturen heeft hij het geld voor zich ge houden. Toen het linnen zakje, dat steeds voor deze geldzendingen wordt gebruikt, leeg aan het hoofdkantoor arriveerde, be gon het onderzoek en men meende aanwij zingen te hebben, dat B. er wel meer van wist. Hij werd aan de tand gevoeld en na een aanvankelijke ontkenning hij was inmiddels aangehouden vertelde hij hoe de vork in de steel zat. Hij had geen geld om voor dominee te studeren en toen zich nu de kans voordeed om aan geld te ko men, maakte hij hiervan gebruik. B. is nog niet eerder met de Justitie in aanraking geweest. De schilder-schrijver Jan Poortenaar uit Naarden, lid van „Arti et Amicitiae", zal maandag 23 juli zeventig jaar worden. Op die dag zal in de nieuwe expositieruimte van het Naardense stadhuis een tentoon stelling van zijn werk worden geopend. Nieuwe voorschriften voor de keuring van autobussen zullen in september van dit jaar van kracht worden- Zij bevatten vooral maatregelen om het brandgevaar te verminderen en de verkeersveiligheid bij het rijden in de duisternis te verhogen. De voorschriften, in samenwerking met een contactcommissie van deskundigen, door de rijksdienst wegverkeer opgesteld, zullen alleen betrekking hebben op de autobussen die na september worden ge bouwd. Van de zijde van enkele vervoer dersorganisaties vernemen wij, dat het uit vaardigen van deze voorschriften geen verband houdt met de tekorten, die on langs enkele touringcars hebben getoond. Het stelsel van keuringsvoorschriften is reeds sinds 1930 in gestadige ontwikkeling en met de voorbereiding van de in septem ber van kracht wordende eisen was men reeds in Februari van dit jaar begonnen. De voorschriften eisen in de eerste plaats dat elektrische leidingen beter dan tot nu toe worden gevrijwaard voor aanraking met benzine, olie of vet en niet in de na bijheid van hete onderdelen mogen liggen. Andere bepalingen regelen de verlichting van autobussen met het tweeledig doel brandgevaar te verminderen en de ver keersveiligheid te verhogen. Ook omvat de nieuwe lijst van voorschriften een bepa ling omtrent de maximale afstand tussen de chauffeurszetel en de voorruit. Deze moet zodanig zijn, dat in voorkomende omstandigheden de voorruit makkelijk afgewist kan worden. De autobussen worden in ons land na de aflevering aan een keuring van de Rijks dienst voor het Wegverkeer onderworpen en vervolgens ieder half jaar. In de prak tijk werden de laatste tijd al strengere nor men bij de keuring aangelegd dan die in de bepalingen van 1948 werden voorge schreven. De in september van kracht wor dende bepalingen hebben uitsluitend be trekking op nieuwe autobussen. 26. Toen Jolliepop een beetje van de schok was bekomen, begon hij zich erg op te winden. „Het is een schandaal!", riep hij, „al die rommel op mijn pas gewreven vloer! En wie moet dit allemaal weer op ruimen?!" „Maak je niet zo druk, Olie- pop", zei Knutseleer, „laat de boel maar gerust liggen, hoor. Dan houd ik deze kamer als bergruim. Als ik er nu nog een Zeven Provinciënwordt in de bloemetjes gezet Tot nu toe verloopt de reis naar Le ningrad en Stockholm van het Smaldeel vijf, bestaande uit de kruiser „De Zeven Provinciën" en de onderzeebootjagers „Friesland" en „Zeeland" voorspoedig, waarbij de bemanning voor zover vrij van wacht kan genieten van bijzonder fraai weer. De marinierskapel zorgt aan boord van „De Zeven Provinciën" voor de nodige af leiding. Zo trok het optreden van het uit leden van de kapel samengestelde amuse mentsorkest en van de „boerenkapel" zon dagavond in de cafetaria enorme belang stelling. Zaterdagmiddag bij het uitvaren uit Den Helder speelde de kapel vrolijke marsen. Het smaldeel voer maandagochtend om half tien de Sont binnen en kwam om één uur des middags dwars van Kopenhagen Tegen zeven uur des avonds waren de schepen in de Oostzee, waarna koers werd gezet naar de zuidpunt van Oeland. Aan boord van „Do Zeven Provinciën" bevinden zich o.m. 1500 anjers ter verfraaiing van kajuit en longroom bij aankomst te Le ningrad. Deze bloemen zijn een geschenk van het produktschap Sierteeltgewassen in Nederland. Door middel van de scheepskrant worden de opvarenden van het smaldeel dagelijks voorgelicht over de schoonheid van Le ningrad en Stockholm, opdat de Neder landse marinemannen rlaar niet te „vreemd" aankomen. Het vlootensemble, bestaande uit offi cieren en matrozen van de Sovjetrussische kruiser „Sverdlov" en de torpedojagers „Serdity" en „Surovy", die morgen in Rotterdam worden verwacht, zal zaterdag tijdens een bezoek dat de Russen aan Amsterdam brengen, twee maal optreden in het concertgebouw. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het vlootensemble uitvoeringen zou geven in het Vondelpark, ter gelegenheid van de Vondelparkfeesten 1956. De voorstellingen in het concertge bouw beginnen om drie uur 's middags en half negen uur 's avonds. De Russische officieren en matrozen zullen zaterdagmor gen door het gemeentebestuur van Am sterdam ten stadhuize worden ontvangen. Daarna brengen zij een bezoek aan de ha ven. In Hilversum is woensdag de zomeractie van het Verbond voor Veilig Verkeer be gonnen. Het verbond heeft voor deze actie de medewerking verkregen van René Sleeswijks' revue „Klaar Over" en twee belangrijke industriële ondernemingen. De actie bestaat onder meer uit een veilig ver keer prijsvraag. Ieder kwartaal zullen prij zen worden uitgeloot. Aan het eind van het jaar zullen de prijs winnaars onderling wedijveren in de ken nis van de verkeersregels. Als hoofdprijzen worden een auto en een televisietoestel be schikbaar gesteld. In de „Klaar Over" revue die overal in het land wordt ver toond, zijn de verkeersregels in het pro gramma verwerkt. De maand augustus, zo wordt van de zijde van het Verbond voor Veilig Verkeer meegedeeld, is de topmaand van verkeers ongevallen. Juist in deze maand zal in ge heel het land een grootscheepse actie wor den gevoerd. De Vereniging voor Veilig Verkeer in Hilversum heeft de jeugd op stap gestuurd met veilig-verkeer-folders terwijl voorts nog andere acties worden gehouden. En in 10 minuten! flits en Uw klachten weg! Melkweg. Dr. Walter Baade van de Palo mar Sterrenwacht in Catifornië heeft een reusachtig nieuwe nevelvlek (een uit sterren bestaande melkweg) ontdekt, die een „onmetelijke hoeveelheid ener gie ontwikkelt en werkt als een soort kosmische cyclotron". Dr. Baade heeft deze nieuwe verschijning aan het uit spansel de „M-87" genoemd; volgens hem „is daar iets gaande, dat nog nim mer is waargenomen". Reserve. De meeste mensen nemen in hun auto's reservebanden en andere onder delen mee als zij op reis gaan. George F. Gordon, sergeant bij het Amerikaan se leger in West-Duitsland, doet het an ders: hij neemt een zelfgebouwde re serve-auto in de bagageruimte van zijn wagen mee. Het kleine voertuigje, dat vijftien mijl per uur rijdt, heeft de bouwer ongeveer zestig dollar gekost. George Gordon is van plan de „auto" later te gebruiken voor rijlessen voor zijn thans vijfjarige zoon. Zoet. De Amerikaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Seaton, is van mening dat men in 1990 in de Verenigde Staten zover zal zijn dat een netwerk van lei dingen, kris-kras door het land, zoet water, uit de zee gewonnen, zal aan voeren. De laatste twee jaar werd door het Congres een bedrag van een mil joen dollar uitgetrokken voor proefne mingen op dit gebied, welke het nu mo gelijk hebben gemaakt dat binnenkort twee kleine modellen voor het omzetten van zout in zoet water in bedrijf zullen worden gesteld, die volgens verschil lende principes werken. Vermoedelijk. De Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena" bestudeert de mogelijkheid van vluchten met haar nieuwe S-58 helikopters van de Ver enigde Staten naar België. Als de plan nen verwezenlijkt worden, zullen het de eerste trans-atilantische vluchten zijn van commerciële helikopters in de ge schiedenis. De toestellen zullen vermoe delijk over Groenland, IJsland en Schot land naar Brussel wieken. Verzekerd. Een in Sydney wonende huis moeder heeft van een verzekerings maatschappij vierhonderd pond uitbe taald gekregen, omdat zij een tweeling het leven heeft geschonken. Mevrouw David Humphries, reeds moeder van een stel tweelingen, betaalde de maat schappij 22 pond aan premies om zich te verzekeren tegen de geboorte van nog een tweeling, toen zij weer in blijde verwachting was. Waargenomen. Israel heeft de Noorse UNO- waarnemer Jalmo tot „persona non gra ta" verklaard. Hij zou zich twee jaar geleden, toen hij nog geen waarnemer was, met smokkelarij tussen de Arabi sche landen en Israel hebben bezigge houden. Bedankt. In Messina hebben honderdvijftig leden van de Italiaanse communistische partij voor het lidmaatschap bedankt. Zij zijn toegetreden tot de christen democratische partij. Het merendeel van hen had bezwaar tegen het „anti-demo cratische" karakter van de communis tische partij. Stem. De Arabische natie, die zich uit strekt van Marokko tot Irak en onge veer honderd miljoen inwoners telt, is werkelijkheid geworden. Zij zal in haar midden geen parasitische uitwas dulden en zij zal alle indringers waar dan ook in de Arabische wereld vernietigen, al dus heeft een commentator in de Egyp tische uitzending van „De stem der Arabieren" als dreigement aan het adres van Israel verklaard. Pakket. Majoor Omar Haridi, een officier van de Egyptische militaire geheime dienst in de strook van Gaza, is zwaar gewond geraakt, toen hij een hem toe gezonden pakket openmaakte. De vorige week werd een militaire attaché van de Egyptische ambassade te Amman zwaar gewond, toen hij een pakket opende, waarin zich een bom bevond. Latere berichten meldden, dat het pakket in Jeruzalem was gepost. Drukkend. De minister-president van Cey lon heeft bekendgemaakt, dat zijn rege ring een voorstel van een Brits-Ame rikaanse groep, om een olieraffinaderij te Colombo te bouwen, wegens de eenigszins drukkende" voorwaarden van de hand heeft gewezen. Volgens berich ten bleek het plan onaanvaardbaar, daar het een monopolistisch karakter had en geen voordelen voor Ceylon bood. H. PéTILLON. ADVERTENTIE Docistraat 39 - Haarlem Tel. 13232 ADVERTENTIE Éénmaal poetsen met Colgate vernietigt wel 8SO/0 der bacteriën, die mondreuK veroorzaken ADVERTENTIE ."tX- A!- 99 werkhokje bij krijg, ben ik tevree". Met deze woorden stapte hij het aangrenzende vertrek binnen en keek rond. „Hm", brom de hij, de grote, rijk ingerichte zaal rond kijkend, „dit lijkt me wel geschikt. Ik heb hier de ruimte. En die glimmende tafel daar lijkt me stevig genoeg, om als werk bank te dienen. Kom, laat ik maar meteen sappig aan het werk gaan". Enkele ogen blikken later was hij dan ook bezig, gaten in de kostbare tafel te boren, teneinde er een zware bankschroef op te bevestigen. Jolliepop, die enige tijd sprakeloos van verontwaardiging had neergezeten, her vond nu eindelijk zijn spraak. „Stop!", riep hij toesnellend. „Dit gaat te ver! Dit gaat veel te ver!" ADVERTENTIE IS HET NIET uitgesloten, dat het Ame rikaanse continent in lang vervlogen tijden één geheel heeft gevormd met het vasteland van Afrika (en eventueel Europa), de gedachte dat het legendari sche land Atlantis de plaats heeft inge nomen van de plek die momenteel door de Atlantische Oceaan wordt bevochtigd, zullen we moeten loslaten. Plato de enige schrijver uit de oudheid die authentieke berichten over Atlantis heeft nagelaten, ver telt weliswaar niet zo erg veel over dit verzonken gebied, maar in ieder geval toch vol doende om te weten dat - zo Atlantis ooit werkelijk mocht hebben bestaan - dit land in historische tijden moet hebben bestaan. De Atlantische Oceaan heeft zich echter in voorhistorische tijden gevormd, zodat het één geen verband houdt met het ander. Om aan te tonen dat er in historische tijden een verbinding moet zijn geweest tussen Europa en Afrika enerzijds en het Amerikaanse vasteland anderzijds, wor den in populaire geschriften allersmake lijkste argumenten aangevoerd. Zo werd gewezen op de gemeenschappelijke cul tuuruitingen die aan beide zijden van de Atlantische Oceaan hebben bestaan. Aan de Amerikaanse zijde bestonden de Inka-, Maya- en Aztekenculturen, aan de Euro- pees-Afrikaanse kant de Babylonische cul tuur in Voor-Azië, de Egyptische in Afrika, de vroeg-Romeinse cultuur der Etrusken, en. En al speurend in deze cultuurkrin gen, komen we tot de ontdekking dat in Egypte pyramiden werden opgetrokken en dat de pyramidale bouwsels eveneens in Mexico voorkwamen; kende Egypte de zonnedienst, ook de Inka's en Maya's be dreven de zonnecultus, waarvan het ritueel eveneens in astronomisch georiënteerde zonnetempels werd bedreven. Aan de Afri kaans-Aziatische kant van de oceaan wer- den de doden gebalsemd en de Inka's de den iets soortgelijks; hier kwam de valken vleugel als embleem voormaar een der gelijk embleem bestond ook bij de Maya's. Atlas, torsend het gewicht van de hemel bol, schijnt een typisch Griekse figuur te zijn, maar blijkt in enigszins gewijzigde vorm de Azteken niet onbekend te zijn geweest Kortom, er zijn tal van cultuur uitingen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan, die een zo grote overeen stemming vertonen, dat con tact tussen de cultuurge bieden volgens sommigen de enige verklaring hiervoor kan zijn. (We spreken nog niet eens van de kalenders van hetzelfde grondtype, waarover een veelgelezen schrijver sprak). En dit con tact zou volgens deze betogers dan toch weer tot stand moeten zijn gebracht via Atlantis, dat zich midden in de Atlanti sche Oceaan zou hebben bevonden, en dat door zijn gunstige centrale ligging zijn cultuurdraden naar alle zojuist genoemde gebieden zou hebben uitgezonden. We vinden dat natuurlijk prachtig en gaan werkelijk niet opnieuw betogen dat het wezenlijke verschil tussen een Egyp tische pyramide en een pyramidevormiqe Maya-tempel even groot is als de uiterlijke overeenkomst tussen beide bouwwerken. We vestigen uitsluitend de aandacht op het feit dat volgens Plato Atlantis in de golven is verdwenen vele duizenden jaren vóór er van een Babylonische-, Egypti sche-, Maya- of Inka-cultuur sprake was. Jammer voor de bij elkaar gezochte argu menten! Met de Maya-kalender zijn we echter nog niet klaar. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2