£0% Agenda voor Haarlem Defensielast weegt te zwaar voor Groot-B rittannië American Cigarettes Fascinerend! OEES besluit tot stichting van eigen atoomagentschap ®i";: m Blijf meester Terugtrekken van twee Britse divisies uit West-Duitsland overwogen Industrie in gemeenschappelijk beheer Pestplaatje 3 Faciliteiten voor MTS'ers die naar Delft willen Jury sprak Jack Spot vrij Amsterdam gaat aardgas van het Rijk betrekken PVALLENDE S^WALITEIT VERRASSEND GOED VAN SMAAK1 President Eisenhower over de staalstaking ingelicht Beslissing over buisleiding naar Roergebied DONDERDAG 19 JULI 1956 (Van onze correspondent iri Londen) 0e Verenigde Staten zijn voornemens een deel van hun grondtroepen tegen het einde van het jaar uit Europea terug te trekken. Tegelijkertijd zouden de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten en reserves aan atoom-wapens in Europa worden ver sterkt. Er bestaat evenwel oppositie tegen deze voorlopige plannen, die zijn voorbe reid door admiraal Radford, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, president Eisenhower en de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, steunen hem echter en er heerst ook in Londen weinig twijfel, dat het plan tot uitvoering zal wor den gebracht. Op het ogenblik zijn er vijf Amerikaanse divisies in Europa, die mogelijk met de helft zullen worden verminderd. Dit zal echter niet gebeuren zonder raadpleging van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie. Het verluidt ook, dat de Ver. Staten zullen voorstellen de Westduitse defensie- bijdrage, die twaalf divisies zou bedragen terug te brengen tot acht. De Amerikaanse plannen tot verminde ring van de defensielasten vallen samen met het voornemen van de Britse regering tot verlichting van de Britse economie. Waarschijnlijk zal hierover in de herfst een definitief besluit vallen. Men neemt aan, dat de defensie-bezuiniging in de hon derden miljoenen ponden zal lopen, omdat deze anders geen noemenswaardige invloed op de economie zou uitoefenen. Er zijn aanwijzingen, dat de Britse defensiebegro ting, welke op 't ogenblik 1500 miljoen p. sterling bedraagt, met een derde zal wor den verminderd. Er doet ook een theorie opgeld, dat Groot- Brittannië op het gebied van de super-mo derne bewapening onmogelijk kan mee doen met de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie en dat Groot-Brittannië daarom beter doet zich uitsluitend toe te leggen op de instandhouding van conventionele strijd krachten. De regering zoekt echter naar een middenweg. Het is niet uitgesloten, dat Groot-Brittannië twee divisies uit Duits land zal terugtrekken. Op het ogenblik be vinden zich volgens Edens belofte van 1954, die de bedoeling had de Franse vrees voor de twaalf Duitse divisies weg te nemen, vier Britse divisies en een krachtige tacti sche Britse luchtmacht in Duitsland. Bezuiniging Alleen door een drastische besnoeiing op de defensielasten, die in Groot-Brittannië groter zijn dan in enig ander Europees land en ook naar verhouding zwaarder dan in de Verenigde Staten, kan de inflatie wor den bedwongen en de prijzen gestabili seerd. Een eerste stap is de stroomlijning van de strijdkrachten door de verwijdering van verouderd materiaal en de opbouw van eenheden uitgerust met atoomwapens. Daarnaast wil men alle verspilling uitban nen. Door deze massale reorganisatie tracht ADVERTENTIE Geopend :8-12.30 en i4-isuur. Dinsd.loh3u Om te voorzien in de behoefte aan be voegde leraren voor het middelbaar tech nisch onderwijs, wordt een aantal bezit ters van een getuigschrift MTS in de ge legenheid gesteld, de studie te volgen van ingenieur aan de technische hogeschool. Daartoe is een regeling ontworpen, waarbij MTS'ers, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, een aanstelling kunnen krijgen als assistent aan een MTS met een halve dag taak. De salariëring zal echter geschieden alsof de betrokkene een volledige dagtaak heeft. Bovendien zal een rijksstudietoelage kunnen worden verstrekt. Na het behalen van het kandidaatsexamen kan een aan stelling tot onbevoegd leraar volgen en ten slotte, na beëindiging van de ingenieurs studie, een benoeming tot leraar. DONDERDAG 19 JULI Rembrandt: „Dunja," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Carosello Napoletano," alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Mijn man de testpiloot," '4 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Chaplin's kolderparade," alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: Door dik en dun," alle leeft., 7 en 9.15 uur. ralace: „Zo lang er lieve meisjes zijn," alle leeft., 7 en 9,15 uur. Studio: „Phfffl," 18 jaar, 1 en 9.15 uur. Gebouw H.K.B., 8 uur: Film avond over Amerika. Zuiderkerk. 8 uur: ds. J. Visser over „De Koninklijke Bruiloft." VRIJDAG 20 JULI Minerva: „Staatsvijand no. 1," alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Zo vader, zo zoon," alle leeftijden, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het schip der verloren vrouwen," 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „A C als loodgieters," alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ITans Hals- „Marcello, een circuskind," 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Man with the gun," 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: Bongo de Beer." 10.30 uur. „Storm over de Mijl," 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vakantieprogramma, 10.30 uur. „Phfffl," 18 j„ 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt, 10.30 uur: Montague's jeugdvariété. de regering een kwart miljoen pond ster ling te bezuinigen. De vier divisies in Duitsland kosten twee honderd miljoen pond sterling per jaar, waartoe de bonds republiek dit jaar 34 miljoen bijdraagt en waarschijnlijk volgend jaar niets meer. De Britse regering bestudeert ook de mo gelijkheid om de militaire dienstplicht in 1958 geheel af te schaffen. Of dit zal ge beuren hangt er van af, of er zich voldoen de vrijwilligers aanmelden. Vrijwilligers vormen reeds een belangrijk doel van de Britse strijdkrachten. Op het ogenblik is de toeloop echter teleurstellend. De militaire leiders zijn voorstanders van een geselec teerde dienstplicht zoals in de Verenigde Staten of een stelsel van loting. De rege ring is hier echter om politieke redenen op tegen. In elk geval acht de regering te Lon den een dratische inkrimping van het de fensie-apparaat noodzakelijk ook om het economisch offensief van de Sovjet-Unie te kunnen opvangen. Volgens gezaghebbende bronnen worste len Britse ministers en militaire bevelheb bers met het probleem hoe de defensielast gedurende de komende paar jaar te be snoeien en toch tegelijkertijd de wereldom vattende Britse verplichtingen na te ko men. Militaire waarnemers zijn van me ning, dat de toewijzingen voor defensie doeleinden in het komende boekjaar in feite niet veel minder zullen bedragen als ook in de afgelopen paar jaar voor defen sie is uitgegeven. Niettemin zullen de uit gaven voor de defensie-inspanning de weerslag ondervinden van de inflatie en de hogere kosten op het gebied van kern wapens. Een van de grootste posten wordt gevormd door de soldij, de toeslagen en het onderhoud van de 770.000 man sterke strijdkrachten. NAVO-beraad De resultaten van de herbewapening zul len in de komende maanden besproken worden met de bondgenoten van 't Noord - atlantisch verdrag bij de jaarlijkse „ver deling van de lasten", aldus een medede ling uit gezaghebbende bron. De militaire bijdragen van ieder lid van de Noordatlan tische Verdragsorganisatie worden door de permanente raad van de NAVO bezien in het licht van de economische toestand van het betrokken land. Het resultaat van deze besprekingen zal door de diverse regerin gen bekrachtigd kunnen worden op de bij eenkomst van de ministeriële raad van de vijftien landen, die in december te Parijs gehouden wordt. LONDEN (AFP/UP) De Londense rechtbank „Old Bailey" heeft de 44-jarige Jack „Spot" Corner, de voormalige „bende koning van Soho", vrijgesproken. Hij was ervan beschuldigd Thomas Falco, een medewerker van zijn rivaal Billy Hill, met een scheermes te hebben gewond. De jury was van mening, dat de beschuldi ging, alleen gebaseerd op de getuigenis van Falco en een van zijn vrienden, niet het bewijs van de schuld van Comer had kunnen leveren. De verdediging verklaarde, dat Hill zich door de beschuldiging van Corner wilde ontdoen. Hill, die zich „baas van de onder wereld" genoemd heeft, ontkende, dat er een val was opgezet om een valse beschul diging tegen Corner uitgebracht te krijgen. Na het vonnis vielen Corner en zijn 28- jarige Ierse vrouw elkaar wenend van vreugde om de hals. Het echtpaar werd in een „black mary", een politiewagen, naar huis gebracht. De Amsterdamse gemeenteraad heeft het college van B. en W. gemachtigd met de Staat een overeenkomst aan te gaan be treffende de levering van aardgas dan wel raffinaderijgas door de Staat aan Amster dam. De Staat verbindt zich in deze overeen komst aan Amsterdam gas te leveren gedu rende een periode van vijf jaar, lopende van 1 november 1956 tot 1 november 1961, tot hoeveelheden die van 20 miljoen een heden in het eerste jaar oplopen tot ten hoogste 40 miljoen in het vijfde jaar. Het gas zal in pure staat, dus niet-geconver- leerd, worden geleverd. ADVERTENTIE Reeds nu zijn vele duizenden rokers ENTHOUSIAST over m Koop vandaag nog 'n pakje. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft woensdag met de mi nisters van Arbeid, Financiën en Handel en andere hoge fuctionarissen de staking in de staalindustrie, die al achttien dagen duurt, besproken. De president werd ervan op de hoogte gesteld, dat de onderhandelingen tussen de werkgevers en werknemers her vat worden en dat beide partijen vastbeslo ten zijn alles in het werk te stellen om zo spoedig mogelijk tot overeenstemming te geraken. De staking heeft reeds vele duizenden ar beiders in andere industrieën werkloos ge maakt. Woensdag werd te Chicago bekend gemaakt, dat wegens de staking vijftig tot zestigduizend spoorwegarbeiders zijn ont slagen. De Westduitse maatschappijen, die voor nemens zijn gezamenlijk een olie-buislei ding te doen aanleggen van de Noordzee kust naar het Roergebied, hebben opnieuw haar beslissing, of deze leiding te Rotter dam of te Wilhelmshaven zal beginnen, uit gesteld. De Duitse Essomaatschappij, een dochtermaatschappij van de Standard Oil, deelde mede, dat enkele vraagstukken be treffende financiering, aanleg en onder houdskosten nadere opheldering behoeven. In haar bijeenkomst van woensdag beslo ten de deelnemende maatschappijen tot de oprichting van een naamloze vennootschap voor aanleg en exploitatie van de buislei ding. De maatschappijen, die voor het pro ject samenwerken, zijn de Esso, de Gel- sènberg Bonzin, de Ruhrbau-mineralölraf- finerie, de Ruhrchemie, de Scholven-chemie en de Union Rheinische Braunkohlen Kraftstoff. (Reuter). (Van onze correspondent in Parijs) De ministers-conferentie van de zeven tien landen der Europese Organisatie voor Economische Samenwerking (OEES) in Parijs is gisteren geëindigd. Met het groot ste vraagstuk de handelsliberalisatie kon tengevolge van de weigering van de Franse minister van Financiën, Paul Ra- madier, enigerlei belofte voor de toekomst te doen, geen vordering worden gemaakt. Het staat zelfs te bezien of de liberalisatie van negentig percent bij wijze van proef op een vorige conferentie vastgesteld, ge handhaafd kan blijven. Er zijn mensen die een on bedwingbare lust gevoelen over hekken te klimmen, wanneer zij bordjes met „Verboden Toegang" ontmoeten en dat zijn werkelijk niet dezelfden, die in de verleiding komen hun medemensen te vermoor den omdat zulks zo uitdruk kelijk bij de wet verboden is. De eersten namelijk behoren tot de categorie, die tot erger nis geprikkeld wordt door de beperking van de volkomen logische,menselijke bewegings vrijheid, de anderen moeten worden ingedeeld bij de on aangename groep van zondaars om der zonden wille.. Aangezien niemand bewust de plaats kan kiezen, waar hij geboren wenst te worden, neemt de reeds tot boven het aangename gegroeide bevol king van de Randstad Holland nog dagelijks in omvang toe. Niet alleen verwekt dit grote spijt bij de borelingen, doch tevens verergert hun aanwe zigheid de situatie nog meer. Spoedig zullen wij in deze streek een abnormale hekel aan elkander krijgen, enkel tengevolge van het feit dat wij elkander voor de voeten lopen. Doch wat ons leven met zo- velen op een zo beperkt stukje grond nog speciaal onverdra- gelijk maakt, is inderdaad het toenemende verschijnsel van „Verboden Toegang". Het is begrijpelijk overigens, dat wij met ons allen niet vrijgelaten kunnen worden in het binnen wandelen van de zuinig be waarde stukjes grond waarop nog geen huizen staan. Doch het andere uiterste is evenmin te verdedigenden het lijkt er veel op dat men reeds terdege in dit uiterste vervallen is. Wanneer men denkt aan de resolute uitspraak van een on afhankelijke geest als Benja min Franklin, die een definitie gaf van de vrijheid der men sen en zeide: „Slechts hij is een vrij mens, die de rook uit de schoorsteen van zijn buur man niet kan zien", dan is het met onze vrijheid bedroevend gesteld. Als ik mij niet vergis komt de rook van mijn buur man uit dezelfde schoorsteen als die van mij en met enige goede wil kan ik met mijn ganse gezin televisie-uitzen dingen volgen op het scherm van onze overburen. Doch dat is niet erg. Benjamin heeft dat niet zo letterlijk bedoeld en bovendien leefde hij in een land met onafzienbare vlakten en eindeloze steppen, doorsne den met onbewoonbare rotsge bergten en afgewisseld met levenloze woestijnen. Doch men moet begrijpen wat hij wilde zeggen. Hij wenste slechts duidelijk te maken dat een mens de benen moet kunnen strekken, zonder tegen zijn medeburgers op te botsen en enige ruimte moet hebben om naar believen te dwalen in uren, dat hij zulks tot zijn gemoedsrust nodig heeft. Benjamin zou een hekel heb ben aan die afgrijselijke bord jes met „Verboden", dat weet ik zeker. Hij zou, wanneer hij in Randstad Holland geboren en getogen was, zijn definitie enigszins aan de omstandig- heden hebben aangepast. Maar ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat hij het danig benauwd zou hebben gekregen. En toch zijn die eerlijke, vierkante verbodsbordjes lang niet het meest ergerniswek kende verschijnsel in onze Hollandse mierenhoop. Er is iets veel smadelijkers, onwaar- achtigers op dat gebied, waar door men lust zou krijgen te emigreren naar de zoutvlakten van Benjamin. Dat zijn de kleine, geniepig laag in het malse gras gesto ken, fris en lente-achtig groen geverfde, hypocritisch glim lachende, bedriegelijk aan de natuur aangepaste bordjes, waarop te lezen staat: „Ver boden zich op het gras te be vinden." Deze uitvindinkjes van een achterbakse krententeller, wie dat dan ook wezen moge, doen het bloed koken in de naar verse lucht snakkende aderen. Ge kent ze wel. Ge ziet ze overal, waar gras belieft te groeien. De Randstad Holland is namelijk tot een liefelijke tuin gemaakt, met wèlbeplante plantsoenen, die de longen der woonwijken worden genoemd. De aanblik dezer frisse, bloeiende plekjes zou de vreemdeling doen denken, dat het met die ruimte en die fris se lucht hier nog niet zo slecht gesteld is. Hij ziet een mals gazon, met kleurige bloemen daaromheen en wuivende heesters op de achtergrond. Paden met gele kiezel door snijden het kleine paradijsje en er hangt een aroma van de levende natuur om de jonge bomen, die met hun sterke benen in het groen staan. Maar als ge naderbij komt, ziet ge de bedriegertjes tus sen het gras, de harmoniëren de, sierlijk achteroverleunen de bordjes, waarop met gele boterbloemenlettertjes dat gif tige, vriendelijke, charmante, hatelijke tekstje van de kren tenteller staat geschilderd. Het is niet toegestaan, uzelve op het gras te bevinden. Het zich bevinden ergens, waar ook ter wereld, is ten slotte nog het enige wat de mens van zijn vrijheid is over gebleven. Hij mag niets, hij moet alles, hij is gebonden aan regels en wetten in zulk een overvloed, dat het hem drie kwart van zijn leven zou kos ten ze alle te lezen. Hij mag leven, als hij daartoe strek kende voorwaarden heeft ver vuld. Maar om te leven moet hij zich ergens bevinden. Hij mag zich ergens bevin den, maar niet op gras. Het ware mij liever dat de groene stadsparadijsjes met dubbele prikkeldraad of kope ren sterkstroomleidingen wa ren omgeven, dan dat zij in hun bedriegelijke ruimte dat kleine, kleuterige, argeloze en toch zo scherpgestelde ver- bodsplaatje dragen, dat bijna als een bloem gegroeid lijkt uit de grond. Het is een onwaar achtigheid, die doet denken aan een valkuil. Een dodelijke hinderlaag, verborgen onder een stevigschijnende, loze bo dem van graszoden. Het is een bordje om 's avonds in het donker met woede uit de groe ne bodem te trekken en ergens op een druk verkeersplein tus sen de stenen te steken. Het ontheiligt de groei en de kleu ren van de argeloos opschie tende stengels, die hun best doen het de mensen zo aange naam mogelijk te maken. Het is een bordje, dat zijn kennelijke best doet het de mensen zo onaangenaam mo gelijk te maken op een vrien delijke en daarom zo onver- dragelijke manier. Wanneer ik werkelijk wist, wie deze geniepige, groene plankies in zijn rationele brein heeft uitgedacht, zou ik deze persoonlijkheid willen vast binden op een stoel gedurende tien dagen, en hem slechts voeden met Hollandse Nieu we. En ik zou een glas water in zijn nabijheid willen zetten, een glas vol sprankelend, fris water, waar hij nét niet bij kan. En er zou een klein, vriendelijk bordje bij het glas moeten zijn geplaatst, o zo'n prettig aandoend, harmoni ërend en lief plaatje, waarop te lezen, staat: „Dit water is tot onze spijt niet om te drinken. Met vrien delijke groeten en duizend excuses van J. L. Na betrekkelijk weinig discussie is de ministerraad tot overeenstemming geko men omtrent de eerstvolgende stappen, welke de OEES moet nemen om op het ge bied van de kernenergie tot gemeenschap pelijke actie te komen. Er werd besloten fabrieken op het gebied van de atoomin dustrie onder auspiciën van dé OEES op te richten. Statuten voor het gemeenschappe lijk beheer zullen dit jaar worden opge steld. Van groot belang wordt geacht, dat Groot-Brittannië met zijn 9-jarige weten schappelijke ervaring op atoomgebied, op deze wijze bij de Europese samenwerking waarbij ook de Verenigde Staten en Ca nada nauw zijn betrokken, kon worden be trokken. Euratoom blijft De woordvoerders van de zes landen, die zich gezamenlijk met het Euratoomproject bezig houden, hebben enig voorbehoud ge maakt. De reserves werden bij onderlinge afspraak door afzonderlijke sprekers van de zes landen naar voren gebracht. Minis ter Beyen's betoog was daarbij voorna melijk gericht op het behoud van ongehin derde nauwe samenwerking tussen de zes. Deelneming van de zes landen aan de pro jecten van de OEES moet dan ook, zodra Euratoom tot stand is gekomen zodanig ge schieden alsof deze landen in dit opzicht een enkele rechtspersoonlijkheid vormen. Van Duitse en Franse kant werd voorna melijk aandacht besteed aan de noodzaak van zo volledig mogelijk toezicht op alle fasen van de opwekking van kernenergie. De ministerraad keurde een resolutie goed, opgesteld door een groep brandstof- deskundigen, tot vorming van een Euro pese commissie voor energie, die moet trachten de traditionele energiebronnen, voornamelijk kolen, verder te ontwikkelen. ADVERTENTIE over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT HUN harpt MAAKT IS GOED Strijd in V.S. tegen nacotica President Eisenhower heeft een wets voorstel ondertekend, dat jury's in staat stelt de doodstraf te vragen voor personen die veroordeeld zijn wegens het verkopen of het geven van heroïne aan personen onder de achttien jaar. Ook de straffen voor andere overtredingen van de wet op de handel in verdovende middelen zullen strenger worden. Botsing in de lucht Twee vliegtuigen van de Amerikaanse marine zijn, na met elkaar in botsing te zijn geweest, brandend neergestort op het vulkaaneiland Stromboli bij de noordkust van Sicilië. Het is nog niet bekend, of de inzittenden zich hebben kunnen redden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5