OPRUIMING ,De Vrije Pers" verschijnt al dagen lang met een onbedrukte pagina VELU Wijziging van de Elbe-monding Abdoel en het Vliegende Tapijt De tweede oorbel" 't Silver Stoepke FEUILLETON 4 Technisch personeel voert een langzaam-aan-actie Het is niet zo moeilijk Italië ducht Oostenrijkse aanspraken op Zuid-Tirol Metropolitan Opera van New York open of dicht? Wangedrag van Britten en Canadezen in Duitsland Salvo doorboorde showroom vol nieuwe auto's Zweden graaft grootste grot ter wereld IJzerertsmijnen te Kiruna verdwijnen onder de grond Belgrado wijt opstand in Poznan aan provocaties Oostenrijks communistische pers tegen ijzeren gordijn WIJNHANDEL „DE ZYLPOORT" Bejaard echtpaar gedood bij auto-ongeluk BSA motiveert het ontslag van Sir Bernard Docker Indonesische verklaring: Smokkelarij door militaire commandanten geleid Opbrengsten zijn recht' vaardig onder bevolking verdeeld mïïfi ilmjgT Steekproef over kosten van levensonderhoud door Hans Martineit DONDERDAG 19 JULI 1956 (Van onze correspondent in Djakarta) De dagbladen in Indonesië zijn niet dik. Zij tellen als regel niet meer dan vier pagina's Maar er kunnen omstandigheden zijn, dat zij zelfs de vier pagina's niet halen. Dat bewees dezer dagen „De Vrije Pers", het te Surabaja verschijnende In donesische dagblad in de Nederlandse taal, dat door een actie van haar technisch per soneel slechts twee pagina's kon brengen. De geringe omvang van de Indonesische dagbladen in het algemeen houdt verband met de beperkte import van kranten papier, die weer een gevolg is van devie zen-besparende maatregelen. Doch ook als er voldoende papier zou zijn, zouden de meeste bladen toch niet in slaat zijn met meer dan vier pagina's uit te komen, als gevolg van te geringe technische capaci teit en de tamelijk slechte financiële po sitie, waarin vele bladen verkeren. De meeste dagbladen in Indonesië hebben maar een betrekkelijk geringe oplage. Naar schatting tellen zij tezamen ruim achthonderdduizend abonné's, terwijl er in totaal ongeveer honderd dagbladen zijn. De gemiddelde oplage ligt dus rond de achtduizend. Bij een dergelijke oplage is het uiterst moeilijk een sluitende exploitatie te ver krijgen. Vele bladen lijden dan ook een noodlijdend bestaan. Er verdwijnt nog wel eens een blad als gevolg van financiële moeilijkheden en andere hebben de groot ste moeite de drukker te betalen. De con currentie van de nog bestaande Neder landse dagbladen speelt vrijwel geen rol. Daarvan zijn er nog maar zes, die in totaal nog geeen veertigduizend abonné's tellen. Ook bij algehele verdwijning der Neder landse bladen zou de positie van de Indo nesische nauwelijks verbeteren. Bij de moeilijkheden op financieel ge bied, waarmee de Indonesische bladen te kampen hebben, voegen zich ook andere, zoals blijkt uit het hierboven aangehaalde ADVERTENTIE CCCOCCC»»XCCCCCCCCCCOCOCOC»OC<XOCOCCCCOKX>3COCCCC03CCCC U maakt het zichzelf moeilijk. Als u bij ons komt kijken vindt u zo'n overweldigende keuze in PRACTISCHE GESCHENKEN dat u blij bent even naar GROTE HOUTSTRAAT 49 te zijn geweest. Bij vindt u het. De kleine zaak met de grootste keuze HAARLEM - TEL. 20049 (Van onze correspondent in Wenen) De benoeming van de Tiroler prof. Gschnitzer tot staatssecretaris in het Oos tenrijkse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft in een aantal Italiaanse bladen reacties uitgelokt. Het weekblad „L'Euro- peo" beweert dat Oostenrijk een aggres- sieve houding inzake Zuid-Tirol zal aan nemen. De nieuwe staatssecretaris wordt een vurige „irredentist" genoemd en men beschuldigt hem er van, dat hij in Wenen een protest-optocht ten bate van Zuid- Tirol zou hebben voorbereid. Volgens het blad is de benoeming van Gschnitzer een eerste stap om minister Figl te vervangen, die „oud en moe" zou zijn. Oostenrijk zou van plan zijn de Italianen uit Zuid-Tirol te verdrijven. Wij tekenen hierbij aan, dat er geen protest-optocht in Wenen is gehouden, dat Figl 54 jaar oud en niet moe is. Wel is de nieuwe staatssecretaris benoemd om de belangen van de oorspronkelijke bevolking in Zuid-Tirol beter te behartigen op de basis van de overeenkomst van Parijs, die Italië heeft ondertekend. Er kan geen sprake zijn van een verdrijving der Italianen. In het conflict tussen de Metropolitan Opera in New York en de Agma, American Guild of Musical Artists, is een bemidde lingspoging gedaan, die misschien de drei gende sluiting tijdens het seizoen 1956-'57 onnodig zal maken. De voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Amerikaanse Federatie van Musici heeft een compro misvoorstel gedaan en de Metropolitan Opera heeft zich bereid verklaard, dat te aanvaarden en ook het seizoen 1956-'57 door te spelen, als de Agma het ook aan vaardt. Het bestuur van de Agma zal van daag over het voorstel beraadslagen. voorbeeld van „De Vrije Pers", een krant die grotendeels Chinees eigendom is. Het technisch personeel van de eigen drukkerij van „De Vrije Pers" er worden ook nog een paar andere kranten gedrukt voert reeds enige tijd een anti-overwerk en langzaam-aan-actie, waardoor de krant telkens te laat verscheen. Journalistiek en administratief personeel heeft gepoogd dit euvel te verhelpen door zich aan de tech nische produktie van de krant te zetten zodra de typografen naar huis gingen, maar lang heeft men dit niet kunnen vol houden. Noodgedwongen verscheen het blad daarom met slechts twee pagina's. De laatste dagen blijkt het technisch personeel weer wat harder aan te pakken. „De Vrije Pers" komt althans weer met vier pagina's uit. Alleenéén pagina is geheel blank! Daarvoor leveren de zetters blijkbaar nog niet het zetsel in de be schikbare tijd. ADVERTENTIE »il;l ■■JHENSi MAAGTABLETTEN helpen snel 1 j rABLETTEN j|\ I heipon snel I W Amerikanen moeten zich op tijd in hun kwartieren melden HEIDELBERG (Reuter/DPA). - Het op perbevel van het Amerikaanse leger in Duitsland heeft een avondklok en straffere verlofbeperkingen afgekondigd naar aan leiding van de incidenten, waarbij Ameri kaanse soldaten Westduitse burgers aan vielen en overlast aandeden. Generaal Hodes, de bevelhebber van het Ameriaan- se leger in Europa, noemde de incidenten „een bedreiging van de schitterende ver houding tussen het Amerikaanse leger en West-Duitsland". Inmiddels hebben zich opnieuw inciden ten voorgedaan. In Herford zijn drie Cana dese soldaten aangehouden, die een hotel eigenaar en diens vrouw hadden neerge slagen. Dit voorval heeft veel opzien ge baard, omdat zich nog vrijwel geen inci denten met Canadese militairen hebben voorgedaan. In Münster zijn woensdag drie Britse militairen op heterdaad bij een in braak betrapt. (Van onze correspondent in Djakarta) Op de Djalan Menteng Raya, een hoofd verkeersweg in het hartje van Djakarta, klonk dezer dagen, 's avonds om elf uur, plotseling een lange vuurstoot uit een auto matisch wapen. Meer dan veertig schoten moeten er zijn gelost, aldus de conclusie, die men later trok, uit het feit, dat er zich veertig tot vijftig kogelgaten bevinden in de twee grote spiegelruiten van de show room van „Mascotte Motors", een auto zaak aan deze weg. Uit een groep van vijf personen, die per auto voor het gebouw waren gearriveerd, moet volgens een nachtwaker de vuurstoot zijn afgegeven. De daders zijn daarna snel met hun auto verdwenen, een schade van vijftigduizend roepiah aan kapotte ruiten en met kogels doorboorde nieuwe auto's achterlatend. De spraak-makende gemeente in Dja karta brengt deze schietpartij in verband met een vechtpartij, die kort te voren heeft plaats gehad tussen een Indonesische mili taire arts en een ingenieur van Chinese or- gine, die mede-eigenaar van de „Mascotte Motors" is. De dokter, dr. Harjono, moest met een hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen, de ingenieur, ir. Han Swie tik, die indertijd in Delft heeft ge studeerd. werd aanvankelijk door de mili taire politie aangehouden, doch is later op vrije voeten gesteld. Uit niets is echter tot dusver gebleken, dat militairen de hand hebben gehad in de beschieting van de auto-showroom. Het kunnen even goed heethoofden van andere aard zijn geweest, die op deze wijze hebben doen blijken van hun antipathie tegen ir. Han en tegen een directeur van de „Mascotte Motors", Njoo Tik Hien, die door middel van een inge zonden stuk in het dagblad „Keng Po" zijn lezing van de vechtpartij had gegeven, en die achter de showroom woont. De voorafgaande ruzie op straat tussen ir. Han en dokter Harjono gevolg van een onbeduidende aanrijding is in mili taire kringen nogal hoog opgenomen. Blijk baar uitgaande van het bericht, dat dok ter Harjono in militair tenue was, noemde een bestuurslid van de officierenbond het optreden van ir. Han zelfs een belediging van de gehele landmacht". De deining om de vechtpartij was inmiddels al weer ge zakt en het leek er op dat deze kwestie pas weer in de belangstelling zou komen, als bij het onderzoek termen aanwezig zou den worden geacht om ir. Han te aten te rechtstaan. (Van onze correspondent te Stockholm) Wij horen het onze onderwijzer nog zeg gen: „Het erts, dat in Kiruna zeventig per cent ijzer bevat, ligt vrijwel aan de opper vlakte". Zo heeft het in de leerboekjes ge staan. Maar dat zal binnenkort niet meer waar blijken te zijn, want al spoedig zal uitstuitend nog onder de grond worden ge werkt. Over enkele jaren zal Kiruna zelfs de grootste grot ter wereld zijn geworden! Kiruna zelf is de grootste stad ter we reld, wat oppervlakte betreft, maar er wo nen slechts vijftienduizend mensen. Sinds men in 1900 met de produktie be gon is er meer dan tweehonderd miljoen ton ijzererts gedolven. De jaarproduktie ligt nu boven de tien miljoen ton en men hoopt in 1962 de 12.5 miljoen te hebben bereikt. Om het erts met grote liften uit de grond te kunnen halen is een gebouw verrezen, dat vijftig nieter hoog en honderdtwintig meter lang is. Acht liften daarin brengen de zware oogst naar boven. Eén lift is bestemd voor het personeel. Dat is een gevaarte van twee verdiepingen, dat tachtig man tegelijk mee neemt. De snelheid bedraagt vijf en een halve meter per seconde en zal worden op gevoerd tot tien meter. Met allerlei middelen tracht men de pro duktie in de Kiruna-mijnen op te voeren. Per arbeider wordt thans drieduizend ton gewonnen en men hoopt te komen op 3500 ton. Een verrassing is het boren met pers lucht geweest. Hierdoor kon de produktie met vijftien tot twintig percent worden op gevoerd; tegelijkertijd had men verwar ming. De mijnen zullen geheel en al door de staat worden overgenomen. Dat is geen slechte zaak, want er ligt in de grond veel meer dan men aanvankelijk verwachtte. Reeds nu worden er plannen voor 1970 ge maakt. Elk van de acht liften zal dan om de vierde minuut een lading van tien lor ries naar boven moeten brengen. Het ver keer onder de grond zal gaan lijken op dat van een druk bezette ondergrondse en er zullen „gangen" zijn van honderd meter hoogte. Het erts zal voor een groot gedeelte via Narvik worden verscheept, een ander deel gaat naar de Zweedse smeltwerken in Lu- lea. Reeds thans is de produktie zo groot, dat d^ spoorwegen per dag een vrachtreke ning kunnen presenteren van driehonderd- ADVERTENTIE HOEDEN 14.80 - 12.80 - 9.80 OVERHEMDEN 11.20 - 9.40 - 8.90 ONDERGOED per garnituur 5.99 5.69 - 2.99 ANKLETS-MOUSSE (rekbaar) 2.29 - 1.89 PULLOVERS RIVIERA'S Grote Houtstr. 96 - Tel. 12210 Haarl. Zowel in Oost- als in West- Duitsland is de Elbemonding onderwerp van vele plannen. De Oostduitse regering wil door middel van een kanaal van Wit-ten- berge naar Wismar het scheepvaart verkeer naai de Oostzee bin nen eigen gren zen houden. De Westduitse regering wil trachten om, ondanks alle douane-moei lijkheden die het scheep vaartverkeer van het Duitse achterland naar Hamburg en Liibeck in de weg wor den gelegd, de Elbemonding aanzienlijk te verbeteren door de aanleg van een grote stuwdam met sluizen en een krachtstation. Het plan is om bij Geesthacht deze dam (Van onze correspondent in Wenen) Drie jaar geleden koos Belgrado partij voor de arbeiders, die op 17 juni in Berlijn protesteerden. Na de verzoening met Mos kou beschouwt Joegoslavië de voorvallen in Poznan als acties van „reactionaire kringen". Het optreden van de Poolse ar beiders is volgens de correspondent van het Joegoslavische blad „Politika" een protest geweest tegen de buitenlandse en vooral tegen de Duitse bezoekers, die in grote auto's reden, met geld smeten en in lo kalen zaten, die voor de Polen te duur zijn. De Weense rooms-katholieke nieuws brief „Kath-Presse" bericht, dat zeven rooms-katholieke geestelijken in Poznan gevangen zijn gezet, omdat zij deel zouden hebben genomen aan de „honger-opstand". Het blad verneemt uit rooms-katholieke kringen in Berlijn, dat twintig geestelijken werden gearresteerd toen zij uit de kathe draal van Poznan kwamen. Na een verhoor zouden dertien geestelijken zijn vrijge laten. (Van onze correspondent in Wenen) De Weense conciërge Heinrich, die on langs door Tsjechische soldaten onder vuur werd genomen, omdat hij op Tsjechisch grondgebied was verdwaald, is aan de ver wondingen gestorven. Na de scherpe reacties in de democrati sche pers breken nu ook de communistische bladen een lans voor de liquidatie van het ijzeren gordijn, zoals Hongarije langs zijn grens heeft gedaan. De „Abend" noemt het Tsjechische op treden een „kras voorbeeld" van ver scherpte grensbewaking, die niet meer no dig is, nu de koude oorlog wordt geliqui deerd. Het blad stelt de eis, dat de bewa pende soldaten zullen worden vervangen door normale grensorganen. De „Volks- stimme" wijst er op dat Oostenrijk noch Tsjechoslowakije veroveringsplannen koe stert, zodat het niet nodig is militaire een heden dicht bij de grens samen te trekken. Men vermoedt nu in Wenen dat de rege ring te Praag het grensverkeer zal verge makkelijken. In zo'n kleine kajak was ook de jonge Eskimo de zee op gevaren, de vorige dag. Met zijn harpoen, een scherpe speer met weerhaken, probeerde hij robben le vangen. Toen zag hij dichtbij een grote ijsberg. Op zo'n ijsberg liggen vaak de robben uit te rusten; en dus legde de jager zijn kajak vast en klom op de ijsberg, om te zien, of hij misschien geluk had. Met moeite klom hij tegen de ijswand op, om te gaan zoeken56-57 te bouwen. Hiermee zal gelijk worden tegengegaan dat de Elbemonding verder zal verzanden. Het thans snel wegvloeiende Elbewater kan na indienststelling van de stuwdam ook worden gebruikt voor de drinkwater voorziening van Hamburg. Het krachtsta tion zal een capaciteit van 58.000 kwu kun nen ontwikkelen. De energiebedrijven van Hamburg zijn ook financieel geïnteresseerd in dit grootste waterbouwproject van na de oorlog, dat een totale bouwsom vergt van 200 miljoen mark. ADVERTENTIE Fa. P. BEAUFORT Kindcrhuisvest 4751 Telefoon 10717 Haarlem L A I S 19 5 3 per fles ƒ2.85 OÜOÜÜOÜÜÜÜÜÜÜÜOÜÜÜÜÜÜÜÜÜQÜÜÜ vwWvwWvvwvvvvWVvWwvWvvvv Woensdagavond is op de rijksweg Meppel-Assen een verkeersongeval ge schied, dat het bejaarde echtpaar J. M. uit Meppel het le^en heeft gekost. De heer M., assuradeur aldaar, was omstreeks half zeven met zijn echtgenote in een personen auto op weg naar Meppel. Bij het inhalen van een vrachtauto is hij vermoedelijk te snel weer naar rechts gereden, zodat zijn auto met de rechter achterkant de linkei voorbumper van de vrachtauto moet heb ben geraakt. Het gevolg was dat zijn auto begon te slingeren en tegen een boom te recht kwam. Het echtpaar werd op slag gedood. LONDEN (United Press) De directie van B.S.A. (Birmingham Small Arms) heeft stelling genomen tegen het betoog van de ontslagen directeur der firma. Sir Bernard Docker, dat het hem verleende ontslag ongemotiveerd zou zijn. Sir Ber nard is erin geslaagd, een algemene ver gadering van aandeelhouders bijeen te doen roepen om over zijn ontslag te oor delen. B.S.A. betoogt, dat Sir Bernard en Lady Docker met het geld der firma gesmeten hebben. Onder meer werden twee speciaal voor het echtpaar gebouwde Daimler li mousines per vliegtuig naar de Rivièra verzonden voor een „wel bekende huwe lijksplechtigheid" blijkbaar het huwe lijk van Grace Kelly en prins Rainier van Monaco. Deze huwelijksviering heeft B.S.A. tweeduizend pond sterling gekost. De bewering van Sir Bernard, dat Daim ler in 1954 en 1955 onder zijn leiding winst gemaakt heeft, is volgens B.S.A. (voor wie de Daimlerfabricage slechts een nevenbe- drijf is) niet juist. B.S.A. heeft in die tijd verdiend, doch de auto-afdeling heeft ver lies geleden. B.S.A. heeft slechts met moeite van Sir Bernard een bedrag van enige duizenden ponden kunnen loskrijgen, die waren uit gegeven voor kleren voor Lady Docker en ten laste van de firma waren gebracht, al dus betoogt B.S.A. ADVERTENTIE Friese beschuit DJAKARTA (ANP) De voorzitter van de defensiecommissie in het Indonesische parlement, Mustario, heeft de persberich ten bevestigd, dat overste Worang, de mili- taire commandant van Noord-Celebes, de leider is geweest der koprasmokkelarij in dit gebied. Na de terugkeer in Djakarta van een inspectiereis naar Noord-Celebes met andere parlementsleden verklaarde Mus- tario, dat de koprasmokkelarij uit de ha ven Bitung de goedkeuring had van de voormalige commandant van Oost-Indo- nesië, kolonel Warouw, die tot het gezel- schap van president Sukarno behoorde op diens reis naar de Verenigde Staten en Europa. Mustario zei, dat van de opbrengsten van de smokkelarij 69 Amerikaanse motor rijtuigen, die in Japan in elkaar waren gezet, vijfduizend ton rijst en vierhonderd balen textiel waren gekocht en verdeeld onder het leger en burgerlijke agenten en onder sociale instellingen. Voorts werden de opbrengsten gebruikt voor het herstel van wegen en andere opbouwplannen. „Al les werd rechtvaardig onder de bevolking verdeeld", aldus Mustario, die voorts zei, „dat hij de indruk had gekregen dat de opbrengsten van de smokkelarij niet voor persoonlijke doeleinden waren gebruikt." De legercommandant had besloten de smokkelactiviteiten ordelijk te organiseren, in het belang van de provincie. De smok kelarij is nu stopgezet op bevel van kolo nel Warouw zelf. Oost-Sumatra Voorts wordt in Djakarta vernomen, dat het op grote schaal smokkelen van rubber en koffie uit de havens van Oost-Sumatra, dat volgens schattingen liep over een be drag van ongeveer vijftig miljoen rupiahs, geschied is op instructies van het militaire commando van Noord-Sumatra, „teneinde de noodzakelijke fondsen te verkrijgen". De commandant van Noord-Sumatra, kolo nel Simbolon, zou volgens de berichten de verantwoordelijkheid voor deze smokkel- affaire op zich hebben genomen. De op brengsten van deze smokkelarij zouden bestemd zijn voor het bouwen van nieuwe legerbarakken en het financieren van de militaire operaties in het door rebellen beheerste gebied van Atjeh. Simbolon heeft negen dagen geleden opdracht gekregen de smokkelarij te stoppen. Volgens berichten zal geen actie tegen hem worden onder nomen. Ook in Oost-Borneo Inmiddels heeft de politiechef van de residentie Kutai in Oost-Borneo verklaard, dat zijn gebied tot het grootste smokkel- gebied van Indonesië behoort. Hij zei, dat goederen waaronder kopra, peper en kof fie, uit Oost-Borneo naar Brits-Noord- Borneo worden gesmokkeld. Het Indo nesische parlement is in besloten vergade ring bijeengekomen om het verslag van de regering over de smokkelaffaires te ver nemen. V erwijt Vijf leidende figuren van de Indonesische socialistische partij hebben de regering verweten geld te verkwisten aan reizen in het buitenland, maar intussen onverschil lig te blijven voor de onbeschaamde smok kelhandel in kopra, rubber en voor andere kwade praktijken, zo meldt UP. ADVERTENTIE MAAGTABLETTEN helpen snel 1 J <S&> ABLETTEN helpen snel I W liet Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie gaat al jaren na wat het pu bliek zelf denkt over de kosten van levens onderhoud. Tijdens een steekproef bij de volwassen Nederlandse bevolking wordt de vraag gesteld: „Welk inkomen, dus hoe veel loon of salaris per week heeft volgens u een gezin van man, vrouw en twee op groeiende kinderen nodig om net aan rond te komen?" In 1946, vlak na de oorlog, was dat f50 per week volgens het publiek. In 1954 werd de zestig gulden overschreden. Het bedrag kwam toen op tweeënzestig gulden per week- Vorig jaar, in 1955 dus, was het nog net geen zeventig gulden, maar dit jaar is nu ook de zeventig gulden-grens ge passeerd. De afgelopen drie maanden van dit jaar geven zelfs nog een stijging te zien. Voor april luidde de uitslag: f70.50 per week, in mei f71,per week, in juni f 72,50 per week. In de afgelopen maand had een gemid deld Nederlands gezin volgens het publiek dus ruim 72 gulden per week nodig om net aan rond te komen. ii) I-Iet is juffrouw Van Galens koffertje. Af grijselijk!" Inspecteur Beels had haar oplettend gadegeslagen. Speelde ze comedie of was ze werkelijk ontdaan door de plotselinge aan blik van dit voorwerp? Terwijl hij het koffertje op tafel zette, het opende en de inhoud stuk voor stuk optilde, zei hij met opzettelijke hardheid: „Ja, dit is het koffertje van de vermoor de. Ik wilde van u weten, of u deze kle dingstukken als haar eigendommen herkent?" Joke Rijnders wierp een schichtige blik op de jurk en de pantoffels, wendde dan schielijk het hoofd af en verklaarde: „Ja, daar is geen twijfel aan. Deze din gen zijn van juffrouw Van Galen." Inspecteur Beels meende een snik in haar stem te horen. Meteen van haar weke stemming gebruik maken, dacht hij. Op het ogenblik is ze misschien eerder geneigd met haar vernaai voor de dag te komen, dan wanneer haar gevoelens weer zijn ge luwd. Terwijl hij het koffertje sloot en haar recht in het gezicht bleef kijken, zei hij dan ook zonder pardon: „Dit is evenwel niet de enige reden van mijn komst, mevrouw Rijnders. Zelfs niet de hoofdreden.. Gisteren heeft u tegen me gezegd, dat u op de noodlottige avond de hele tijd thuis was gebleven. Blijft u ook nu nog bij die verklaring?" „Natuurlijk. Dat is de waarheid. Anders had ik u dit niet verteld," zei ze, eensklaps op een nieuwe manier op haar qui vive. „Bent u daar heel zeker van?" Beels' donkere stem klonk zeer ernstig. „Héél zeker. Ik vind uw vraag eenvoudig bespottelijk. In zoverre tref ik het slecht, dat mijn meisje verleden zaterdag uitzon derlijk vroeg is weggegaan. Dus als u ge tuigen wilt hebbendie heb ik niet." „Dat is ook niet nodig. Ik heb een getuige, die u zaterdagavond in uw auto heeft ge zien. Of wilt u tegenspreken, dat u met uw wagen onderweg was?" „Dat wil ik zeer beslist tegenspreken. Uw getuige moet zich vergissen. Er rijden meer mensen in een kleine Morris. Mijn man zal u kunnen bevestigen, dat ik al naar bed was, toen hij thuis kwam en alleen maar mijn ochtendjas heb aangetrokken om hem een kopje thee in te schenken." Tevreden over haar-inval, maar toch niet erg gerust op de indruk ervan op een politieman, keek ze de inspecteur een tik keltje uitdagend aan. Even leek hij van zijn stuk gebracht, maar onverwijld begon hij haar verhaal te ontzenuwen. „Uw man heeft me gezegd, dat hij pas tegen tien uur thuis is gekomen. U heeft dus rijkelijk de tijd gehad om uit te rijden, terug te keren en u uit te kleden. Wilt u me de waarheid niet zeggen, mevrouw Rijn ders?" Joke Rijnders zweeg. In razende vaart ging haar van alles door het hoofd. Zou ze nu maar opbiechten? Als ze maar kon uit vinden hoeveel deze inspecteur vermoedde en hoeveel hij werkelijk wist. Zou zijn ge tuige niet een val kunnen zijn? Ze herin nerde zich ergens gelezen te hebben, dat de politie met zulke middelen werkte. Poeh! Zij zou er niet invliegen. Afwachtend en roerloos zat hij tegenover haar, haar aan te staren als een houten beeld. Ze moest langzamerhand wel iets zeggen, niet? Het zwijgen werd al te drukkend. Lang zwijgen was altijd verdacht. „Ik ben werkelijk de hele avond thuis geweest. Maar als u me niet wilt geloven, kan ik u moeilijk overtuigen...." Ze merkte, dat ze onder zijn doordringende blik haar kunstmatige zekerheid begon te verliezen. Onderzoekend bleef de inspecteur haar aankijken. Ook hij had het gevoel gekregen, dat ze niet lang meer weerstand zou bie den. Hij zou nu maar zwaarder geschut laten aanrukken. „Het was bij de gesloten spoorbomen, dat mijn getuige u zag. Eerst de goederen trein.... toen de expres," hielp hij haar geheugen op te frissen, stak een sigaret op, zodat hij uw gezicht duidelijk kon zien. Het is iemand die u goed kent." Beels hoefde niet verder te spreken. Mevrouw Rijnders had de handen voor het gezicht geslagen. Haar schouders schokten. Dadelijk herstelde ze zich, hief het hoofd op en gaf toe, dat ze daar was geweest. „Ja, zo is het. Maar u hoeft daarom nog niet te denken, dat ik bang voor iets ben cf dat ik iets heb te verbergen. Helemaal niet! Ik wilde alleen mijn man onaange naamheden besparen Ze stokte. Wat ontzettend, dacht ze. Moest ze nu met haar onnozele flirt op de proppen komen? Zou hij haar geloven? Een panische angst overviel haar. Pas op dit ogenblik drong tot haar door in wat voor een moeilijk parket ze zich had gebracht Wat moest ze zeggen? Om tijd te winnen, nam ze een sigaret uit het zilveren kistje op tafel. Hij gaf haar vuur. Had ze het maar liever niet gedaan. Het hevige trillen van haar handen kon ze niet voor hem ver bergen. Ononderbroken voelde ze zijn ogen op haar rusten. Inspecteur Beels was weer in dezelfde houding gaan zitten. Hij wachtte af, be daard, attent, niet onwelwillend. Ze zou de zaak toch een beetje moeten ophelderen. Tot zijn verwondering stond ze eensklaps op en belde het meisje, terwijl ze met her wonnen kalmte tegen hem zei: ,,U vindt het zeker wel goed, inspecteur, dat ik koffie voor ons laat brengen?" Voordat hij iets kon zeggen, stond het dienstmeisje al in de kamer en verdween om de opdracht uit te voeren. Geërgerd beet hij op zijn lip, geërgerd, omdat ze hem met haar handigheidje al weer te slim was afgeweest. Noodgedwon gen moest hij haar nu wel de tijd gunnen, totdat het meisje de koffie had binnen ge bracht. Natuurlijk moest ze haar verhaal nog klaar stoven. Des te verbaasder was hij, toen hij al dadelijk haar stem hoorde. „U verdenkt me toch niet?" „Mevrouw, ik verdenk iedereen in het algemeen en niemand in het bijzonder. Maar het is aan mij om hier vragen te stellen. Verder kwam hij niet, want, tegelijk met een klopje op de deur, kwam het meisje met een blad binnen. „Zet maar neer, Greet. Dank je wel. En wil je nu eerst de kamers boven gaan doen?" Ze kan geen luistervinken gebruiken, dacht hij. Beels wachtte tot ze met het in schenken klaar was. Ze nam er zich de tijd voor met haar vraagjes r.aar suiker, melk en een koekje. Maar zoveel geduld als zij, had hij al lang. In het rekken van netelige gesprekken was hij een meester, wanneer er aanleiding toe werd gegeven. Eindelijk zat ze weer opzij van hem op de divan en zei met een vaag lachje tegen hem: „Van nu af zal ik heel openhartig met u zijn. Ik hoop, dat u daartegenover mijn vertrouwen op de juiste prijs zult stellen. Ja, ik ben die avond nog even weggegaan. Ik wasik had. Ze haperde opnieuw. In de kleine rust pauze van zo even was haar alles zo een voudig voorgekomen. Moest ze hem gaan vertellen, dat ze juist te voren woorden met Nel van Galen had gehad? En dat nog v/el, omdat ze een beetje met haar ver loofde had geflirt? Hulpeloos en verward keek ze naar de inspecteur op. „Vertelt u me eerst maar eens waar u die avond bent geweest?" wilde hij haar op dreef helpen. „Dat is het nu precies. Ik wilde naar ArendZe voelde, dat ze een kleur kreeg onder zijn verwonderde blik. „Ik bedoel, ik wilde naar mijnheer Dijkman. Ik was bang, dat Nel mijn man zou inlichten. Ze was nooit onbesuisd, maar in dit geval zou ze wel eens wat hals over kop te werk hebben kunnen gaan met die.... Nee," onderbrak ze zichzelf, toen ze de nog altijd niet begrijpende blik van de inspecteur op zich gericht zag, „ik geloof, dat ik niet helemaal duidelijk ben. Ik zal bij het begin moeten beginnen." „Ja, dat lijkt me inderdaad beter. Dan krijgt de zaak wat meer samenhang. En dat kon wel eens zeer belangrijk zijn. Zéér belangrijkvoor ons allebei." Ze knikte, wendde zich daarna van hem af en bleef strak het raam uitkijken. Toen, opeens, kwamen haar woorden holderde bolder achter elkaar. (Wordt vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6