Uitbreiding Heemsteedse Bronsteeschool gereed Kort en bondig Acht maanden gevangenisstraf tegen twee broers geëist Mijnenveger „Steenwijk" geheel protocolair in dienst gesteld Smaakvol en doelmatig Wegens diefstal van etenswaren 't SILVER STOEPKE Burgemeester en wethouders van Steenwijk kwamen aan boord DONDERDAG 19 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Vernuftig idee Ongevraagd advies voor kamerplanten Zesentachtig tekeningen van Vincent van Gogh Expositie in Vishal wordt ingericht Parachutistenhuwelijk in Plaarlem Twee bussen mochten in Velsen niet verder Technische gebreken door de politie ontdekt Bijdrage van het rijk in be strijding kinderverlamming HAARLEMSE RECHTBANK Vorige week sneuvelden 300 Algerijnse rebellen Dames-tennisploeg tegen Frankrijk Examens Hoofdakte Koopman veroordeeld voor chantage Botsing met hek Burgerlijke Stand van Heemstede Heemstedenaar krijgt drie maanden „Vrije Geluiden" telt thans 134.000 abonnees De nieuwe voorzieningen voor blinden Ouopassagier op motor omgekomen bij ongeluk In de hal van de Heemsteedse Bronsteeschool is een bijzonder fraaie verlichting aangebracht: een grote hanglamp, bestaande uit een koperen bol, waaraan allerlei kleinere lichtbronnetjes zijn bevestigd op zulk een grillige manier, dat het totaal de indruk geeft van een uiteenspattende vuurpijl. Deze lamp behoort tot de vele geschenken van de oudercommissie, waarmee interieur en inventaris van de school in de loop der jaren gestadig werden verrijkt. De laatste maal was dit ter gelegen heid van de jongste uitbreiding van het schoolgebouw, waarover wij enige tijd geleden reeds uitvoerig hebben bericht en welke inmiddels voor het grootste ge deelte haar beslag gekregen heeft. Een uitbreiding die in alle opzichten een belang rijke verbetering betekent: zowel het tekehlokaal en het lokaal voor handenarbeid en kooklessen, als de kleedruimte bij de gymnastiekzaal zijn hierbij betrokken geweest. Vooral de kleedruimte munt uit door een beschaafde eenvoud, waarbij met betrekkelijk bescheiden middelen een maximum aan comfort verkregen werd. Deze frisse ruimte met modern sanitair en praktische douches, zou als onderdeel van een moderne sporthal stellig niet misstaan. Een grote verbetering voor het onder wijs betekent ook het nieuwe lokaal voor huishoudkunde en handenarbeid met werkbanken waaraan de leerlingen op een ideale manier naar hartelust kunnen knut selen en waarbij zelfs een handige, kleine draaibank niet ontbreekt. Het materiaal en de gereedschappen worden na afloop van de lessen in speciale kasten opgebor gen, waarna het lokaal onmiddellijk in orde kan worden gebracht voor de kook lessen. De meisjesleerlingen behoeven dan slechts de gaskomforen uit de kasten te nemen en deze op de werkbanken bij de gasleiding aan te sluiten. Dit geschiedt door middel van een handige schroefslui- ting, welke een gasslang overbodig maakt. Niet minder prettig is de indruk, die de bezoeker bij het betreden van de nieuwe tekenzaal ontvangt. Hier is volledig reke ning gehouden met de plaatsing der tafels ten opzichte van het binnenvallende licht. De beschildering in functionele kleuren en de moderne TL-verlichting, die de leer lingen bij het tekenen niet hindert door haar schaduwwerking, stempelen ook dit lokaal tot een ideale verblijfplaats. Hierbij verdient, het vernuftige idee van het hoofd der school, de heer D. de Boer Woensdagmiddag vervoegde zich bij het politieposthuis aan het Leidsplein een 30- jarige bewoonster uit de Leidsestraat, die vertelde, dat zij even tevoren bezoek had gehad van een man, die haar meedeelde, dat haar kamerplanten in de voorkamer er zeer slecht voorstonden en op het punt stonden dood te gaan. Zonder toestemming af te wachten was de man vervolgens naar binnen gegaan, waar hij zich rechtstreeks naar de bewuste kamerplanten begaf, die hij met een mes ging bewerken en vervolgens met een ge heimzinnige vloeistof besproeide. Na deze werkzaamheden eiste hij als loon een be drag van f 1,50 op, hetgeen de huisvrouw weigerde, omdat geen toestemming voor de behandeling was gegeven. Vervolgens stond de man er op enige sigaretten als beloning te ontvangen. Om van de man af te komen gaf de vrouw des huizes ten slotte een gulden, waarna zij de politie waarschuwde, die er na een onderzoek in slaagde in de Oranjeboomstraat een man aan te houden, die aan het opgegeven signalement beantwoordde. Dit bleek een 59-jarige tuinman uit Amsterdam te zijn, die onder invloed van sterke drank ver keerde. Hij werd ter ontnuchtering inge sloten, waarna er proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. De politie waarschuwt huisvrouwen tegen deze man, die zich als plantkundige uitgeeft, en vaak zonder toestemming wo ningen betreedt om planten te „genezen". In dat geval kan men de man het beste buiten laten staan of de politie waar schuwen. In de reeks van vier tentoonstellingen van tekeningen die deze zomer in de Haar lemse Vishal worden gehouden en waar van de eerste werd gevormd door werk van Breitner, is men vanmorgen begonnen met de inrichting van de tweede exposi tie, die zesentachtig tekeningen van Vin cent van Gogh bevat. De verzameling be slaat de periode 1879-1890 en kwam tot stand in Cuesmes en Brussel, Den Haag, Nuenen, Parijs, Aries, St. Remy en Auvers- sur-Oise. Ze is het bezit van ir. V. W. van Gogh, een zoon van Vincents broer Theo. Deze heeft het werk in bruikleen gegeven aan het Stedelijk Museum te Amsterdam en bewerkstelligde de expositiemogelijk heid in de Vishal. Men kan Van Gogh in verschillende werkwijzen bewonderen, zo wel in onderwerp als in materie. Men ziet tekeningen in houtskool, in zwart of ge kleurd krijt, inkt, potlood en pen. Vrijdag avond zal de opening door ir. Van Gogh geschieden. De expositie zal dan tot 27 augustus te bezichtigen zijn. Men hoopt, dat zij evenveel belangstelling zal trekken als de expositie van tekeningen van Breit ner. Hiervoor kwamen meer dan vijf duizend bezoekers, waarvan dertien honderd scholieren. Vanmiddag is op het stadhuis te Haar lem het huwelijk gesloten tussen mejuf frouw Janny Silver en de heer Ges Krijgs man van Spangenberg. Vooral mejuffrouw Silver heeft de laat ste jaren nogal de aandacht getrokken, omdat zij als enige Nederlandse vrouw het parachutespringen beoefende. Het was haar verloofde, tekenaar-constructeur bij Figee en ook actief lid van de Eerste Ne derlandse Parachutistenclub, een onderaf deling van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, die haar on der de bekoring van deze sport bracht. In de herfst van 1954 volgde mejuffrouw Silver een opleiding in Biscarosse in Frank rijk. Daarna sprong zij tezamen met de heer Krijgsman van Spangenberg op de Hsy, de internationale luchtvaartshow op Ypenburg. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer R. P. Smit, hield zich in zijn toe spraak tot de jonggehuwden maar liever aan de veilige kant en maakte alleen een toespeling op het beroep van de bruide gom. nog te worden vermeld, volgens welk de plaats waar het tekenvoorbeeld wordt op gesteld werd voorzien van uitklapbare schotten in verschillende kleuren. Op deze manier kan het model met één handbe weging telkens van een passende achter grond worden voorzien. Dit lokaal is tevens bestemd voor de muziek- en zanglessen en het vertonen van films en diapositieven, waarvoor op de muur een witte projectieruimte werd uitgespaard. Voor het muziekonderwijs be schikt de school over een eigen discotheek, die het bovendien mogelijk maakt de ge schiedenisles te illustreren met muziek uit verleden tijd. Al deze lessen moesten vóór de schooluitbreiding in de gymnas tiekzaal gegeven worden, zodat het nieuwe lokaal door het onderwijzend personeel met een alleszins te verklaren voldoening in gebruik genomen is. Deze schooluitbrei ding, waarover de heer De Boer zéér enthousiast is, werd voltoooid met een ver groting van de overdekte rijwielstalling, waar nu enige honderden fietsen onder gebracht kunnen worden. De vakantie zal worden gebruikt om nog enige kleine her stelwerkzaamheden te laten verrichten. Evenals in diverse andere plaatsen ge beurd is, heeft ook de Velsense politie een nauwlettende controle ingesteld op de autobussen, zowel Velsense als „vreemde", die de gemeente passeren, of hier verblij ven. Twee bussen werd een rijverbod op gelegd. De controle werd ingesteld op parkeer plaatsen, bij de pont en voor het vertrek van schoolreisjes en excursies en omvatte zowel een onderzoek naar de papieren als naar de technische staat van het materiaal. Een bus, die op het punt stond met een schoolreisje te vertrekken, werd een rij verbod opgelegd om dat de remmen niet deugden; een tweede bus met ondeugde lijke claxon en richtingaanwijzers mocht evenmin verder voor de euvelen hersteld waren. In totaal zijn ongeveer 20 bussen gecontroleerd. Het rijk wil 688.500 gulden ter beschik king stellen van het Nationaal Fonds voor de Bestrijding van de Kinderverlamming. In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1956 van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt voorgesteld, dit bedrag uit te trekken. Van het bedrag is 500.000 bestemd voor de aanschaffing van het instrumentarium, f 30.000 voor aanvullende opleiding van personeel, f 12.500 voor het bureau van het Nationale Fonds voor de Bestrijding van de Kinderverlamming, f 50.000 voor subsi die in salarissen enzovoorts van het verple gend personeel, alsmede f 96.000 voor bij dragen in de kosten van behandeling van patiënten. Hierdoor zal met de revalidatie een begin kunnen worden gemaakt. De Britse koningskinderen, Prins Charles en Prinses Anne, bij hel verlaten van het Scala Theater in Londen, waar zij in gezelschap van hun tante, Prinses Margaret, een middagvoorstelling bezochten. Acht maanden, waarvan drie voorwaar delijk eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen tegen twee Haarlemse broers van twintig en vieren twintig jaar, die er van worden verdacht, in het vorige en dit jaar herhaaldelijk te hebben gestolen in een levensmiddelenbe- drijf in Haarlem. De buit zou hebben be staan uit onder meer thee, koffie, choco lade en andere snoepwaar. De oudste van de twee, die bij de Justi tie geen onbekende is, was na zekere tijd tot de ontdekking gekomen, dat zijn broer voortdurend snoepte. Deze had desge vraagd eerst gezegd, dat hij het snoep kocht, maar al spoedig had hij zijn broer volledig ingelicht omtrent de wijze, waar op die chocolade en andere produkten te vergaren waren. Samen hadden ze nadien de desbetreffende zaak nog enige malen bezocht, tot zij uiteindelijk waren betrapt. Mr. Van der Valk Bouman achtte dief stal met inklimming, meermalen gepleegd, bewezen. Hij kwam er toe, tegen beiden eenzelfde straf te eisen, omdat de jongste, die een nog blanco strafregister heeft, het initiatief tot het plegen van de diefstallen had genomen. De raadslieden van de verdachten, mr. M. B. Cohen en mr. Swaab, vroegen de uiter ste clementie. De uitspraak volgt op dins dag 31 juli. In dronkenschap Tegen een 38-jarige los werkman uit Haarlem eiste mr. Van der Valk Bouman een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Deze man wordt er van verdacht, in april en mei van dit jaar een fiets en een bromfiets te hebben gestolen en een huurkoop-brom fiets te hebben verduisterd. De verdachte zei, zich niets van deze feiten te kunnen herinneren en nam aan, dat dronkenschap de oorzaak van alles is geweest. In die richting dacht ook de officier, die bovendien toezicht van het Medisch maat schappelijk consultatiebureau voor alcoho lisme eiste. De verdediger, mr. F. Theyse Sr., kon zich geheel met dit toezicht ver enigen; hij deelde mee, dat de verdachte, die in het Huis van Bewaring in Haarlem vertoeft, daar ontdekt heeft, dat hij het ook zonder alcohol kan stellen. Uitspraak op 31 juli. In vrijheid Vrijspraak eiste de officier tegen een 31- jarige Haarlemmer, wie gelddiefstal ten laste was gelegd. De verdachte zou ten minste honderd gulden hebben gestolen, toebehorend aan een echtpaar, waarbij hij inwoonde. De vrouwelijke helft van het echtpaar had op zekere dag ontdekt, dat er uit de kast, waarin zij het pensioen van haar man bewaart* een biljet van honderd gulden was verdwenen. Beide echtelieden richtten de verdenking op de kostganger, „omdat er niemand anders in ons huis komt". Maar deze bleef hardnekkig ont kennen. Mr. Van der Valk Bouman gaf toe, dat er sterke aanwijzingen bestaan., dat de verdachte de diefstal heeft gepleegd, vooral ook omdat deze, na de constatering van de verdwijning van het geld, veel heeft uitge geven, iets wat hij anders nooit doet. „Aan de andere kant is hier toch een zeker ele ment van twijfel", daarom vroeg de officier vrijspraak. Mr. O. H. van Wijk, die als verdediger op trad, ging nog een stap verder: hij vroeg behalve vrijspraak tevens onmiddellijke in- vrijheidsstelling voor zijn cliënt, die tot nu toe in het Huis van Bewaring was gedeti neerd. De rechtbank willigde het verzoek in. ALGIERS (Reuter) Volgens onofficiële schattingen hebben Franse troepen in Al gerije tijdens gevechten in de afgelopen week driehonderd opstandelingen gedood tijdens gevechten in de afgelopen week. De Fransen zouden zelf 45 man verloren hebben. Ten zuidwesten van Oran zetten Franse troepen een stoutmoedige bende opstande lingen na, die woensdag een Frans konvooi van drie vrachtauto's overviel, waarbij vier Franse militairen het leven lieten en zes anderen gewond werden. Met helikop ters en lichte vliegtuigen wordt gezocht naar de opstandelingen, die in de bergen een goed heenkomen zochten. Men heeft de indruk, dat de Algerijnse opstandelingen zijn teruggekeerd tot hun vroegere taktiek van verspreide overvallen. Voor de tenniswedstrijd, die zaterdag 21 en zondag 22 juli in Almelo wordt gespeeld tussen damesteams van Nederland en Frankrijk, heeft de keuzecommissie van de K.N.L.T.B. de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: Enkelspel: 1. mevr. J. Roos-Van de Wal, 2. mej. J. Wienese, 3. mevr. N. van der Storm-Hermsen, 4. mevr. Z. Peters- Schmiers en 5. mevr. Thung-Waldhausen. Dubbelspel: 1. mevr. J. Roos-Van de Wal en mevr. N. van der Storm-Hermsen, 2. mevr. Z. Peters-Schmiers en mevr. B. Thung-Waldhausen. De wedstrijden bestaan uit 13 partijen, te weten 9 enkelspelen en vier dubbels. AMSTERDAM: Geslaagd voor het examen handelsbriefwisseling M.O. (Engels): A. F. M. Noyons te Haarlem. 's-GRAVENHAGE: Notarieel examen eer ste gedeelte: A. A. M. de Bruijn, Utrecht. Ge- sla? voor het tweede gedeelte: W. Finken- si eper, Bergen. Voor het examen akte middelbaar onder wijs lichamelijke opvoeding zijn de volgende kandidaten geslaagd: .T, N. Batteke, Amster dam, W. G. Belzer, Diemen, A. J. Daane, Haarlem, F. van der Heijden, Amsterdam. H. de Jong, Amsterdam. G. Kramer, Hilversum, J. G. Leneman, Varsseveld. J. C. Mulder, Amsterdam, W. A. Oude Avenhuis, Amster dam, J. Poulus, Emmen, A. de Ruijter, Utrecht. R. Stemmerik, Amsterdam, mejuf frouw J. H. Bast, Rotterdam, mejuffrouw R. J. M. Bemelmans. Rijswijk, mejuffrouw M. Das, 's-Gravenhage. mejuffrouw A. J. Dijk stra. 's-Gravenhage. mejuffrouw H. J. Kukler, Leiden, mejuffrouw M. H. C. Leeu- wis, Schiedam, mejuffrouw E. M. Panhuijzen, 's-Gravenhage, mejuffrouw P. II. Schoor, 's-Gravenhage, mejuffrouw M. N. Selier, 's-Gravenhage, mejuffrouw C. Bierling, Uit- huizermeeden, mejuffrouw R. Dijkstra, Hee renveen, mejuffrouw R. M. Duiker. Gronin gen. mejuffrouw II. Jansen, Groningen, mejuffrouw M. Smit, Groningen, mejuffrouw G. J. Slurink, Zwolle, mejuffrouw F. F. Tuin, Nieuwolde, mejuffrouw L. van Veen, Zuid- wolde (Dr.), mejuffrouw H. F. de Wit. Gro ningen, mejuffrouw G. van Avezaath, Cu- lemborg, mejuffrouw E. van Buchem, Nij megen. mejuffrouw M. Derks, Utrecht, mejuffrouw W. Eissens, Tilburg, mejuffrouw A. van der Kreek. Bergen op Zoom, mejuf frouw A. van der Kroon, Breda, mejuffrouw H. van der Kroon. Breda, mejuffrouw P. Leenderts, 's Hertogenbosch, mejuffrouw L. van Overeem, 's Hertogenbosch, mejuffrouw P. Plum, Utrecht. Bij de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. J. C. Hüsken te Wijk aan Zee; mevr. J. P. Kloot-v. d. Sloot te Amstelveen; mej. G. J- M. A. Tulfer te Amsterdam en de heren Nic. Baas te Westwoud; H. G. van Beek te Amsterdam; R. Beijer te Amster dam; E. Bruinsma te Eindhoven; K. D. Gorter te Amstelveen; H. M. M. Jansen, K. Mandemaker en J. v- Tuin uit Amsterdam en voor gedeelte B de dames M. E. Gee- sink, L. Jutte, beiden uit Amsterdam; E. Hos te Haarlem; M. C. v. Koert te Noor den (Z.-IL); E. J. J. Meerman te Span broek; M- J. Reis te Midwoud; L. J. Smith te Amsterdam; I. M. C. Tilleman te Heems kerk; A. Zeugner te Haarlem en de heren A. C. C. Goossens en K. de Jong, beiden uit Andijk. ADVERTENTIE DE GEHELE COLLECTIE VERKRIJGBAAR BIJ De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 Het gerechtshof te Arnhem heeft de 24- jarige Enschedese koopman J. J. B. wegens poging tot afpersing veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek,waar van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdachte werd meteen op vrije voeten gesteld. De recht bank te Almelo had hem zes maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. B. is de ex-directeur van een afgebrande textielfabriek te Enschedé, die poogde de geldschieter van deze fabriek te chanteren, omdat hij meende, dat deze de brand had gesticht. Hij had de wijk genomen met de vrouw van zijn mededirecteur. Deze laatste wordt inmiddels vervolgd wegens de brandstichting. De heer A. M. E. v. B. uit Scheveningen, die met zijn auto op de Hereweg te Lisse reed, moest dinsdagmiddag bij het „inhalen veiboden"-bord ter hoogte van de Neder lands Hervormde pastorie vreemde capriolen uithalen om een aanrijding met andere auto's te ontwijken. De heer v. B. reed vrij dicht achter een bestelwagen. De bestuurder hiervan remde op een gegeven moment plotseling krachtig. Om een botsing te voorkomen week de heer v. B. naar rechts uit en had via het trottoir een minder vriendelijke ontmoeting met een hek. Het hek werd over een lengte van acht meter ontzet. De wager werd aan de voor zijde flink beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De bestuurder van de bestelwagen, die indirect de oorzaak van alles was, reed door. Vermoedelijk had hij niets bemerkt. Terwql hedenmorgen een Amsterdamse duiker bij de pontonhelling van de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij onder de waterspiegel verdween om de steun onder de hedenmiddag te water te laten mijnenveger „Meppel" grondig te onderzoeken, werd met toespraken, muziek vlaghijsen en gesnerp van een bootsmans fluitje van de marine hedenmorgen een andere mijnenveger, de „Steenwijk", die een paar maanden geleden zo moeilijk van stapel kon komen, in dienst gesteld. Er waren vele burgerlijke en militaire autoriteiten bij tegenwoordig, onder meel de vlagofficier materiëel van de Konink lijke Marine, schout bij nacht W. A. Kruijs, bij wiens aankomst volgens het protocol door de aanwezige marinekapel de eerste twee regels van „Wien Neerlands bloed door d'aderen vloeit" werd gespeeld, de commandant maritieme middelen in dit district, kapitein ter zee W. A. Montanes, Capt. H. Webster hoofd van de Military advisory and Assistance Group (MAAG) van de NAVO. de garnizoenscommandant van Haarlem, de wethouder A. J. M. An- genent en namens de gemeente Steenwijk, waarnaar het schip is genoemd het gehele college van B. en W. bestaande uit burge meester J. Voetelink, de wethouder van Landerijen I-I. W. Visscher, de wethouder van de reiniging en sociale zaken B. Banis en de secretaris B. T. van Donselaar. Namens de directie van de N.V. Haar lemse Scheepsbouw Maatschappij voerde eerst ir. P. A. Colebrander het woord na mens de directie, die vele aanwezigen dankte voor hun medewerking en er aan herinnerde, dat hij vijf jaar geleden deel uitmaakte van de Scheepswerf-raad van de NAVO, toen het besluit werd genomen deze mijnenvegers op verschillende Neder landse werven te doen bouwen. Zich ver volgens tot de vlagofficier materieel wen dend verzocht hij deze het schip te aan vaarden. Daarna voerde kapitein ter zee W. A. Montanes, commandant maritieme middelen, het woord namens de comman dant zeemacht en hij droeg het schip over aan luitenant ter zee II (Oudste Categorie) J. D. Backer en zijn bemanningsleden met het verzoek de veger in dienst te willen stellen. De bemanning stond op een dek schuit vóór de mijnenveger aangetreden en begaf zich vervolgens aan boord om zich op het achterdek te verzamelen voor de eerste vlaggenparade op het schip, die na het des betreffende trompetsignaal door het Wil helmus gevolgd werd. In een toespraakje tot de bemanning zei de commandant van de nieuwe mijnen- ONDERTROUWD: L. A- W. Duijn en J. G. Zegger. GETROUWD: L. P. C. Hendriks en I. Luuring; D. S. J. Bartstra en C. E. Oden- kirchen; J. C. van Meurs en J- M. Teeu- wen; A. Hesmerg en C. Stijger; G. A. A. Voogt en Y. van Wilgenburg; A. J. Don- dorp en Ph. J. A. Goslinga. GEBOREN: Geertruida Maria dr- v. N. J- M. van der Meer en M. Zandvliet; Pe- tronella Cornelia dr. v. G. Vogel en C. P. Schuit; Rudolf Maria zn. v. C. A. Hilhorst en M. A- van Altena; Casper Josephus zn. v. H. P. C. Warndorff en Th. G. A. M. Buschman; Ingrid Martina Cornelia Adria- na Maria dr. v. P. M. van den Abbeelen en J. A. Goemans; Maria Christina dr. v. II. G. Waltmann en J. M- P. van der Meer; Paulus Aloysius Maria zn. v. H. J. Zeg- waart en J. T. M. Meiman; Petronella dr. v. J. Elbersen en M- Visser; Hanna Elisa beth dr. v. J. G. A. Thijs en B. Heins; Henricus Antonius Maria zn. v. H. C. A. J- Dankers en A. A. M. Bos. OVERLEDEN: wed. J. M. P. Driessen- Greijmans, 81 jr-, Abr. Kuyperstraat 11; H. J. van Urk, 69 jr., Heemst. Dreef 19. veger dat er op ieder schip van de marine een eigen sfeer heerst, waar men als nieuweling na zijn plaatsing weinig aan toe- of afdoet. Dit schip moet zijn eigen sfeer nog krijgen en hij hoopte dat alle 36 bemanningleden daaraan zouden mede werken. „Er móet pöot-'aan gespeeld wor den", zo zei hij, „want in september doen we al mee met een internationale oefening van dertig dagen". Toen na een driewerf hoezee voor de Koningin het Wilhelmus ten tweeden male was gespeeld, klom het hele college van B. en W. van Steenwijk aan boord om de bemanning een oude af beelding van Steenwijlk in 1582 ten tijde van het beleg door Rennenberg aan te bie den. Na deze plechtigheid gingen de vele genodigden een kijkje aan boord nemen terwijl de kapel, de Matrozenkapel van het Marine Opleidingskamp Hilversum onder leiding van sergeant-muzikant G. Kreu- ninger, opgewekte marsen speelde. Rechtbank besluit tevens tot terbeschikkingstelling De Haarlemse rechtbank heeft een drie ëndertigjarige typograaf uit Heemstede die, na ontvlucht te zijn uit de psychiatrische inrichting „Groot Batelaar" in Lunteren, een inbraak had gepleegd in een katholieke kleuterschool in Heemstede waar hij een vulpen en een paar dubbeltjes wegnam veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. De officier van Justitie had als eis ge steld: vijf maanden, wanneer de Heemste denaar ter beschikking van de regering zou worden gesteld; een gevangenisstraf van een jaar, indien dit niet het geval zou zijn. Dezer dagen vond te Hilversum de alge mene ledenvergadering van de VPRO plaats onder voorzitterschap van mejuf frouw dr. N. A. Bruining. Uit het jaarver slag, dat werd goedgekeurd, blijkt, dat de gezonde groei in het abonnementental, evenals de vorige jaren, zich ook in 1955 heeft voortgezet en dat thans ruim 134.000 radioluisteraars als abonné op Vrije Ge luiden staan ingeschreven. Het in eigen beheer nemen van dit omroepblad bracht weliswaar aanzienlijke investeringen met zich mee, maar verwacht mag worden, dat de exploitatie in de naaste toekomst aan merkelijk gunstiger resultaten zal opleve ren. De algemene ledenvergadering heeft met vreugde en dankbaarheid zijn fiat gegeven aan het verlenen van het ere-voorzitter- schap van de V.P.R.O. aan de scheidende voorzitster mej. Bruining. Eveneens werd goedgekeurd het in het leven roepen van het Nicolette Bruiningfonds, waarvan de stichtingsacte intussen werd gepasseerd en dat thans reeds een totaal bedrag van f 57.000 met jaarlijkse donaties van ruim f 7.000 mocht ontvangen. Er werd meegedeeld, dat een voortzet ting van een sociologisch onderzoek door middel van enquêtes, zoals in 1953 door het Isonevo werd verzorgd, wel wenselijk, maar op korte termijn vermoedelijk nog niet is te realiseren. Televisie zou dan in het onderzoek mede moeten worden be trokken. Gelet op de nog steeds geringe zendtijd zal voorlopig in het radioprogramma van de V.P.R.O. geen ingrijpende wijziging mo gelijk zijn. Het ligt wel in het voornemen bij zendtijduitbreiding meer aandacht aan goede amusementsprogramma's te beste den. Wanneer dit zal kunnen plaats heb ben, blijft afhankelijk van het tot stand komen van een wettelijke regeling van ons radiobestel, die ook in het afgelopen ver slagjaar achterwege bleef. BINNENLAND Subsidie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft op de ge bruikelijke voorwaarden aan de stichting „Het Zuidelijk Toneel" te Eindhoven, directie Louis Saalbom en Lo van Hensbergen, voor het seizoen 1956/57 een subsidie toegezegd tot ten hoogste tachtigduizend gulden in het verwachte begrotingstekort. Keuring van autobussen. De Schie- damse politie heeft de bussen gecontroleerd, waarmee het personeel van Wilton Fijenoord van Rotterdam naar Schiedam vervoerd wordt. Uit de controle bleek, dat van de negentien bussen er twee naar de garage verwezen moesten worden wegens kleine defecten. Een bus werd in beslag genomen omdat de stuurinrichting niet in orde was, en de remmen niet goed waren gesteld. Reünie. Volgende maand is Ede vijftig jaar garnizoensplaats ter gelegenheid waar van van 6 tot 11 augustus aldaar een feest - week wordt gehouden, Op 8 augustus is er een reünie die kan worden bijgewoond door allen die in de loop der jaren in Ede in gar nizoen geweest zijn, ongeacht in welke rang of bij welk onderdeel. Men moet zich daartoe onder opgaaf van lichting en onderdeel, vóór 25 juli schriftelijk aanmelden bij het secre tariaat der reünie-commissie, Otterloseweg 1 te Ede. Het programma omvat onder andere militaire demonstraties, een legertentoon- stelling, een gala-concert door een militair muziekkorps in het openluchttheater Klin kenberg. een défilé der reünisten en de grote taptoe, de- avonds, op het terrein Reehorst. Gezant te Bulgarije. Mr. G. E. baron Van Ittersum. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Belgrado, is tevens be noemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij de volksrepubleik Bul garije. „Van Speyk" in Willemstad. Hr. Ms. fregat „Van Speyk" is woensdagochtend in Willemstad aangekomen en met militair ceremonieel begroet. Het fregat zal Hr. Ms. fregat „W'llem van der Zaan" aflossen, dat op 31 juli uit de Nederlandse Antillen in Nederland wordt verwacht. Hollandsche Signaalapparaten. Philips N.V. te Eindhoven heeft, zo vernemen wij van bevoegde zijde, het merendeel der aan delen van de Hollandsche Signaalapparaten N.V. te Hengelo overgenomen. De regering behoudt volledig haar belangen bij het Hen gelose bedrijf, dat onder meer vuurleidings apparaten maakt. Dr. ir. F. A. van Baren. Tot buitenge- woo hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd, om onderwijs te geven in de algemene bodemkunde, in het bijzonder van de tropen, dr. ir. F. A. v .n Baren. Buitengewoon hoogleraar. Tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd, om onderwijs te geven in de theoretische endocrinologie, dr. M. Tausk geboren te Serajewo, thans privaat-docent aan de Utrechtse universiteit. Overwegwachter beboet. De overweg wachter W. J. H. uit Wilp, die op 30 maart de afsluitbomen van een overweg in Gorssel geopend heeft gelaten, terwijl twee treinen in aantocht waren, is door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van 75,subsi diair vijftien dagen hechtenis. HAARLEM EN OMGEVING Vereniging „Haerlem". De vereniging „Ilaerlem" houdt op dinsdagavond 24 juli om 8 uur in het verenigingsgebouw „De Hoofd wacht" haar alg-mene jaarvergadering. Wegens het bedanken van het bestuurslid, de heer B. F. Enschedé, is als kandidaat voor diens plaats in het bestuur ir. D. J. Enschedé voorgesteld. In mei van dit jaar is een regeling „voorziening voor blinden", een gemeen schappelijke beschikking van Sociale Za ken en van Maatschappelijk Werk, in wer king getreden. Als uitvloeisel van deze re geling zijn thans wetsontwerpen tot wijzi ging van de begrotingen van beide mi nisteries bij de Tweede Kamer ingediend. De regeling schept de mogelijkheid van een financiële tegemoetkoming aan blinden van 18 tot 64 jaar, die niet of nog niet in staat zijn, door arbeid in hun levensonder houd te voorzien. De gemeentebesturen kunnen een rijksbijdrage van zestig percent ontvangen in de kosten van de aan deze blinden verstrekte uitkeringen. Het rijksaandeel in de kosten wordt ge raamd op f 900.000 per jaar. Het aandeel in de normatieve uitkeringen (f 720.000 per jaar) zal ten laste komen van de be groting van Sociale Zaken en het aandeel in de individuele uitkeringen (f 180.000 per jaar) ten laste van de begroting van Maatschappelijk Werk. Allereerst wordt aandacht geschonken aan de verbetering van de positie van die blinden, die voor hun arbeidsmogelijk heden nog aangewezen zijn op de speciale (beschuttende) werkplaatsen voor blinden. Voor deze werkplaatsen zijn verschillende subsidiemogelijkheden geschapeh. Voorts zijn de qua arbeidsgeschiktheid daarvoor in aanmerking komende blinden in toenemende mate gebracht onder het landelijk beleid op het terrein van de sociale werkvoorziening. Een belangrijk neveneffect hiervan is, dat de betrokken blinden daardoor onder de werking van de meeste sociale verzekeringswetten komen te vallen. Ten einde de overgang van blinden naar het normale arbeidsproces te vergemakke lijken, zijn daarenboven nog bijzondere, individuele uitkeringsmogelijkheden ge schapen. Te Bargeroosterveld nabij Emmen is een botsing gebeurd tussen een personenauto, bestuurd door K. B. uit Zwartemeer en de motorrijder G. S. uit Bargeloosterveld, waarbij de ruim 50-jarige vader van G. S.,' die als duopassagier meereed, vrijwel op' slag werd gedood. De motorbestuurder G. S. werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7