'MORRIS' Koningin verleent formatieopdracht aan K.V.P.-fractievoorzitter prof. Romme OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Britse staking ondergraaft het gezag van de vakbonden 5 Stakers in botsing met werkwilligen Evenals in 1952 na mislukte poging tot kabinetssamenstelling van dr. Drees Kabinet zonder P.v.d.A. hoogst onwaarschijnlijk Het woord is aan., HET WEER: Warm, droog en zonnig Indonesië teleurgesteld in handel met Oost-Europa nwvij oeptegoi/tug Nasser belooft, dat Egypte de dam toch zal bouwen Jongetje verdronken Mislukking altijd tijdwinst Wil K.V.P. verkiezings winst van P.v.d.Aniet erkennen Prof. Romme bij dr. Drees Ontslag verleend aan burgemeester Schokking Premier Mol let wint weer een vertrouwensvotum Koningin Elisabeth van België tachtig jaar Amerikaanse Senaat weigert militaire hulp aan Joegoslavië Hongarije zit diep in de schuld 7le JAARGANG No 13 WOENSDAG 25 JULI 1956 301e JAARGANG No 166 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Rouaan is geen uitgesproken vakantie- stad en toch zal iedereen, die op weg is naar echte vakantie-oorden en daarbij de historische koopmansstad aan de Seine passeert, er goed aan doen eens iets langer hier te blijven om de kathedraal en enige andere kerken, te kunnen zien, evenals het fraaie Paleis van Justitie, dat helaas door de laatste oorlog erg beschadigd is. Rouaan is echter geen verstilde stad geworden, want handel en scheepvaart bloeien er en olieraffinaderijen verschaffen veel inwoners werk. (Van onze correspondent in Londen) Het beeld, dat de tweede dag van de staking in de Austin- en Morrisfabrieken in Engeland heeft opgeleverd, is uiterst verwarrend. Opnieuw zou volgens het be drijf meer dan de helft van de arbeiders het stakingsbevel hebben genegeerd. De bonden doen thans wanhopige pogingen om een succes te forceren. Overal in het land zijn er tekenen van een solidariteits actie. Men stuurt er op aan, de British Motor Corporation bepaald materiaal en bepaalde onderdelen te onthouden, zodat de produktie tenslotte tot stilstand zal moeten komen. Voor havenarbeiders, vrachtautobestuurders en technisch perso neel van honderden firma's heeft men alles wat bestemd is voor of afkomstig is van de B.M.C. besmet verklaard. Overal wor den gelden voor steun aan de stakers in gezameld. De topleiding van de staking gelooft nog steeds, dat de vakbonden aan het einde van de week het bedrijf vol komen in hun macht zullen krijgen, maar dan juist sluiten de fabrieken, waar ge staakt wordt, voor de veertien dagen va kantie, zodat afgewacht dient te worden, hoe de toestand daarna zal zijn. In ieder geval neemt de spanning of de staking al Onvoordelige overeenkomsten met de communistische landen beëindigd DJAKARTA (United Press) Handels deskundigen van het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken hebben verklaard, dat de handel met communis tische landen „onvoordelig voor Indonesië is gebleken". Wijzend op de onvoordelige handelsbalans met zes communistische landen en Mexico, verklaarden zij, dat van nu af alleen handel zal worden gedreven met landen, die de gunstigste voorwaarden bieden. De lopende handelsovereenkom sten zullen alleen hernieuwd worden, als zij voor beide partijen voordelig blijken te zijn. Slechts de handelsbalans met de Chinese volksrepubliek wijst een gunstig saldo aan. Bijna alle handelsovereenkom sten met Polen, Tsjechoslowakije, Oost- Duitsland, Roemenië, Hongarije, Joegosla vië, Egypte en Mexico zijn beëindigd. Uit deze onthullingen blijkt de vrees van de voorzitter van de subcommissie voor technische hulp aan het buitenland uit de Amerikaanse Senaat Mansfield voor de economische penetratie der Russen onge grond te zijn. Senator Mansfield bracht onlangs verslag uit over de economische penetratie van de Sovjet-Unie in een klein aantal landen in Azië. Volgens Mansfield hadden de Sovjets grote propagandistische vorderingen ge maakt door de nadruk te leggen op de zakelijke, niet-politieke, aard van hun aanbiedingen. ADVERTENTIE BARTELJÖRISSTR. HAARLEM TEL 13439 'FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 WATERDICHTE BROMFIETSKLEDING CAIRO (AFP). De Russische ambassa deur in Egypte, Kissilev, heeft dinsdag bij de ingebruikneming van een olie-leiding tussen Suez en een raffinaderij bij Cairo, tegenover Egyptische en buitenlandse journalisten verklaard: „Ik kan niet anders dan de verklaring van de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov, herhalen, die heeft meegedeeld, dat do Russische regering bereid is de bouw van de stuwdam te Assoean te financieren, in dien Egypte hierom vraagt". Tijdens de plechtigheid, die aan de in gebruikneming van de buisleiding vooraf ging, heeft president Nasser verklaard, dat Egypte de dam in ieder geval zal bouwen Hij voegde hieraan toe, dat „Washington loog", toen het zei dat de Egyptische economie niet krachtig is. „Tweeëntwintig miljoen Egyptenaren zullen zich uit alle macht tegen elke bui tenlandse inmenging in hun politieke, eco nomische of militaire aangelegenheden verzetten", aldus Nasser. „Wij gaan voort op de weg van ontwikkeling en vooruit gang zonder acht te slaan op hen, die toe zicht op onze hulpbronnen trachten te houden en op hen, die onze economische stabiliteit met afgunst bekijken". Het zoontje van de familie A. H. van Dijk is te Nieuwendijk (N.Br.) te water ge raakt en verdronken. Toen de ouders het kindje in het, water vonden, bleken de levensgeesten reeds geweken. De Koningin heeft dinsdagavond op Huis ten Bosch prof. mr. G. P. M. Romme ontvangen en hem opdracht gegeven tot het vormen van een kabi net, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Prof. Romme heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Nadat de Koningin gisteren voor het aanwijzen van een nieuwe kabinetsformateur in de loop van de dag reeds de gebruikelijke adviseurs en fractieleiders, onder wie prof. Romme, had ontvangen, verscheen gisteravond acht uur de fractieleider van de K.V.P. weer op het Pluis ten Bosch. Bij de kabinets formatie in 1952 had prof. Romme na de evenals nu voorafgaande milukte formatiepoging van dr. Drees, ook opdracht gekregen van de Koningin op zijn beurt te trachten een kabinet te formeren, maar hij had toen verzocht te mogen weigeren, omdat zijn formatiepoging alleen maar tijdverlies zou betekenen. Daarom hoefde gisteravond zijn verschijnen op het Huis ,ten Bosch, dat hij na een gesprek van een half uur weer verliet, nog niet te betekenen dat hij de volgende formateur zou zijn, maar enige tijd later bleek dat hij inderdaad zijn krachten op de kabinetsformatie wil beproeven. (Van onze parlementaire redacteur) De aan prof. Romme verstrekte opdracht is het logisch gevolg van de wijze, waarop de formatie-pogingen van dr. Drees mis lukt zijn. Het is immers moeilijk voor be twisting vatbaar, dat men de hoofdoorzaak hiervan moet zoeken in de door de K.V.P. aangenomen houding. Dit zo zijnde, is op haar aanvoerder de ongetwijfeld ook door hem zelf allesbehalve als een genoegen be schouwde plicht komen te rusten, te trach ten een kabinet samen te stellen, dat ge acht kan worden het vertrouwen van de meerderheid in het parlement te bezitten. Op zichzelf behoeft de nieuwe formateur om dat te bereiken er nog niet op uit te zijn, een ploeg samen te stellen, die op de vijf grootste fracties zou steunen, evenmin als zijn voorganger dr. Drees dat had be hoeven te doen. De K.V.P., de A.R. en de C.H. tellen samen reeds eenenvijftig zefels, dus juist de meerderheid. Nu behoeft het wel geen betoog, dat, zeker onder de tegen woordige verhoudingen, een dergelijke basis werkelijk al te smal. zou zijn. Indien echter ook de V.V.D. zou meedoen, zou zulk een kabinet zich door zestig van de hon derd afgevaardigden gesteund weten. Om een behoorlijke meerderheid achter zich te krijgen, heeft prof. Romme dus de P.v.d.A. helemaal niet nodig. Het is mijns inziens echter uitgesloten, dat hij daarop zou wil len aansturen, sterker nog, dat hij bereid zou zijn een kabinet in het leven te roepen, dat de P.v.d.A. tegen zich zou hebben. Nog daargelaten, dat een dergelijke oplossing werkelijk een aanfluiting zou zijn van de verkiezingsuitslag, die immers een over winning voor dr. Drees en zijn volgelingen betekende, zou zulk een gang van zaken wel bij uitstek het middel zijn om bij de eerstvolgende Kamerverkiezing tienduizen den. welke dit nu nog niet hebben gedaan, op de P.v d.A. te doen stemmen. Mijns inziens mag men dan ook als vast staand aannemen, dat prof. Romme zijn formatiepogingen als mislukt zal beschou wen, wanneer hij de P.v.d.A. niet mee kan krijgen. Trouwens, in C.H.-kring leeft in overwegende mate het gevoel, dat het uit den boze ware zonder de P.v.d.A. in zee te gaan en het is voorts de vraag, of er zich ook onder de Anti-Revolutionairen niet verschillende figuren bevinden in de eerste plaats de fractie-aanvoerder prof. Zijlstra die van een dergelijk avontuur niets zouden willen weten. Kortom, men dient er bij voorbaat reke ning mee te houden, dat prof. Romme's poging zal mislukken. Toch komt het mij juist voor, dat hij een formatie-poging onderneemt en hem daartoe de opdracht is verstrekt, aangezien juist na mislukking daarvan de baan weer vrij zal zijn voor een andere formatie, voor een, die eerder bij de jongste stembusuitspraak past dan de vorming van een kabinet-Romme. Even stilstaande bij de mislukking-Drees, meen ik, als ik het slagveld overzie, te moeten vaststellen, dat inderdaad de K.V.P) degene is, die de ergste stukken gemaakt heeft. Zeker, tegen het door dr. Drees toegepaste procédé, dat ten doel had een programma in elkaar te zetten, dat niets zou bevatten, waartegen een van de vijf fracties, waarop hij zijn kabinet wilde laten steunen, principiële bezwaren zou kunnen koesteren, viel wel degelijk het nodige in het midden te brengen. Het moest ook wel tot een grote mate van vaagheid leiden. Maar op 16 juli, toen de formateur de fractievoorzitters had mee gedeeld hoe hij te werk wilde gaan, liet prof. Romme achterwege te verklaren op die manier niet te kunnen of te willen meewerken; hij aanvaardde dus het pro cédé. De volgende dag verscheen hij, vol gens afspraak, bij de formateur om te gaan overleggen over de portefeuille-ver deling. Bij die gelegenheid vernam hij, dat er van inwilliging van de wens van de K.V.P. om het ministerie van Financiën te krijgen, geen sprake kon zijn. Terecht niet, want het was logisch, dat de over winnende partij (de P.v.d.A.), gelijk tot dusverre, de portefeuille zou behouden, die met het oog op heel het financieel be leid, en onder meer met betrekking tot de belastingpolitiek, van overwegend be lang is. Te meer bestond hiervoor reden, nu zij in haar midden een uitstekende kandidaat voor die ministerspost had, na melijk het Tweede Kamerlid de heer Hof- stra. Prof. Romme kwam op de hier be doelde dinsdagmiddag echter met enige denkbeelden om het ontwerp-programma gewijzigd te krijgen, waarop hij moest vernemen, dat zulks in strijd was met het mede door hem aanvaarde procédé. Niettemin ging hij er de dag daarop, na en als gevolg van een vergadering van zijn fractie toe over, een aantal amendementen bij de formateur in te dienen. Hierop kreeg hij van dr. Drees nul op het rekest, ge lijk hij bij voorbaat had kunnep begrijpen, temeer ook aangezien het hek van de dam ware geweest, indien op dat tijdstip nu toch weer in verschillende opzichten aan wensen van de K.V.P. tegemoet gekomen ware. Dan toch zouden de andere fracties op haar beurt evenzeer recht hebben om alsnog met amendementen voor de dag te komen, en als de formateur daartoe waren overgegaan, zou 't hele spelletje weer van voren af aan hebben kunnen be ginnen. Ook in het ter twaalfder ure nog door prof. Romme met de formateur en met mr. Bui'ger, de aanvoerder van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., maandagavond gevoerde gesprek, moest hij opnieuw ondervinden, dat het in dit sta dium ondoenlijk was om de geopperde verlangens van de K.V.P.-fractie verwe zenlijkt te krijgen. Als men trouwens eens nagaat, welke noten die fractie op haar zang had, is het volslagen onbegrijpelijk, waarom zij haar bereidheid om nog verder mee te doen van inwilliging van haar wensen afhankelijk heeft gesteld. De door de K.V.P. aangenomen houding maakt sterk de indruk, dat zij de bij de Prof. mr. C. P. M. Romme verkiezingen door de P.v.d.A. behaalde overwinning niet wil erkennen en dat zij daarom nodeloos moeilijkheden is gaan veroorzaken. Te hopen valt, dat na een te verwachten mislukking van de for matiepogingen van prof. Romme, de thans wat verhitte gemoederen weer tot rust zullen komen. Zodoende zullen uiteinde lijk de mogelijkheden om een kabinet tot stand te brengen, dat bij de jongste ver kiezingsuitslag past, zo groot geworden zijn, dat men, zij het ten langen leste, met betrekking tot het straks optredende kabi net zal kunnen concluderen: eind goed, alles goed. De formateur prof. mr. C. P. M. Romme is zijn taak hedenmorgen begonnen met een bezoek te brengen aan dr. W. Drees, om van hem de stukken met betrekking tot de formatie over te nemen en zich op enkele punten betreffende het verloop daarvan nader te oriënteren. De formateur heeft als plaats voor zijn werkzaamheden het „torentje" op het ministerie van Bin nenlandse Zaken, de vroegere werkkamer van de onlangs afgetreden minister van Binnenlandse Zaken, gekozen. Hij heeft het voornemen, in de loop van de dag oriën terende besprekingen aan te vangen. Voor hedenmiddag heeft de formateur voor een onderhoud uitgenodigd de heer A. D. de Bruijn, minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie in het demissionaire kabinet. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. F. M. A. Schokking op zijn verzoek met ingang van 1 augustus 1956 eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente 's Graven- hage, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem als zodanig bewezen. De heer Schokking zal de vergadering van de gemeenteraad van maandag 30 juli nog leiden. Na afloop van deze vergadering zal de raadsleden in het raadsgebouw aan de Javastraat te Den Haag in besloten kring de gelegenheid worden geboden, af scheid van hem te nemen. In afwachting van de benoeming van een nieuwe bürge- meester zal de wethouder van Sociale Zaken, de heer C. H. P. W. van den Oever, als loco-burgemeester fungeren. In geval van afwezigheid zal hij zulks in volg orde van het tijdstip van benoeming tot wethouder worden vervangen door de heren J. van Zwijndregt, mr. J. van Aart- sen, D. W. Dettmeijer, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel en mr. H. Schuermann. PARIJS (AFP/Reuter) De Franse pre mier Guy Mollet heeft vanmorgen van de Nationale Vergadering het vertrouwens votum gekregen terzake van het wetsont werp voor een belasting op wegvervoer. Deze belasting, die deel uit maakte van een aanvullende begroting voor 1956, is er op gericht de verliezen van de Franse spoorwe gen te verminderen. Het wetsontwerp heft alle bestaande vervoersbelastingen op, dus ook die op treinvervoer, en stelt een nieu we belasting in die alleen voor het weg vervoer geldt. De aanvullende begroting werd in twee de lezing door de Kamer goedgekeurd. Zij bedraagt 162.000 miljoen Francs. dan niet aan het doel zal beantwoorden deze week elke dag toe. De stakers proberen van alles om werk willigen te 'beletten de fabriekspoorten binnen te gaan. "Wilde tonelen zijn er het gevolg van. In Birmingham kwam het tot ernstige botsingen tussen politie en pos tende stakers. Driehonderd stakers, die een agressieve houding aannamen, trachtten de weg te versperren aan een aantal vrachtauto's, die de Austin-fabrieken wil den binnenrijden of uitgaan. De bereden politie kwam tussenbeide. Er waren vijftig politiemannen nodig om één vrachtauto naar buiten te loodsen. Het kwam to't ernstige handtastelijkheden tussen stakers en werkwilligen. Een 27-jarige staker werd na een gevecht buiten een der fabrieken gearresteerd. Oorlog lussen arbeiders De zo hoog nodige industriële vrede dreigt thans ernstig gevaar te lopen en te veranderen in een oorlog tussen de ar beiders. De vakbondleiders kunnen hier tegen niets doen zonder hun gezag te ver liezen. Zij trachten dit zoveel mogelijk te redden door een reeds half verloren sta king in het goede spoor te brengen. In het verleden was het zo, dat vakbond leiders zich vaak met moeite staande kon den houden tegen diegenen, die tegen hun wil in steeds weer wilde stakingen ont ketenden. Thans dreigen de leiders hun nek te breken door een officiële, door hen zelf uitgeroepen staking, die een misluk king lijkt te worden. Want het is een feit, dat de grote meerderheid van de arbeiders, hoe gegriefd zij ook mogen zijn door het abrupte ontslag van hun zesduizend col lega's, de staking niet wil, welke wel eens een groot voordeel kan betekenen voor een bedrijf met duizenden onverkoopbare auto's. Stakingen in Groot-Brittannië worden meestal gaande gehouden door het hier altijd sterk heersende gevoel van solidari teit onder de arbeiders, maar de bonden weigeren stakingsbesluiten afhankelijk te stellen van geheime schriftelijke stem mingen, omdat het dan meestal verkeerd uitloopt. Aangezien noch de bonden, noch de regering op dit ogenblik kunnen in grijpen, is de British Motor Corporation zelf de enige, die een einde aan dit chao tisch conflict kan maken. De regering heeft rpeds de manier, waarop het bedrijf de zesduizend man aan de kant heeft gezet, scherp gehekeld. Aan beide zijden heerst onverzettelijkheid, daarom heerst de me ning, dat het bedrijf thans een construc tieve stap zal moeten doen door een aan bod, dat onmiddellijk overleg mogelijk zal maken. Op het ogenblik staat niet een loonkwestie in het middelpunt, maar het beginsel van sociale verantwoordelijkheid van de werkgevers tegenover de arbeiders. BRUSSEL (AFP) Koningin Elisabeth van België, weduwe van Koning Albert I, moeder van Koning Leopold III, viert van daag haar tachtigste verjaardag. Als be schermvrouwe van kunst en letteren is zij op de voorgrond getreden. Zij nam het initiatief tot de stichting van de interna tionale muziekconcoursen die naar haar zijn genoemd. De hulde aan de actieve vorstin begon vorige week al, toen in iedere provincie een ere-comité werd opgericht dat een na tionale collecte zal organiseren om de „ko ningin der kunstenaars" een „Nationaal fonds Koningin Elizabeth" aan te bieden. In het paleis voor schone kunsten te Brussel hielden de Vlaamse letterkundige Herman Teirlinck en de prins van Merode feestredevoeringen. In de „Soir" heeft de Franse dichter en académicien Jean Cocteau een hulde-adres otot de Koningin gericht. Burgess in badplaats aan Zwarte Zee In Moskou verneemt AFP dat de naar de Sovjet-Unie overgelopen voormalige Britse diplomaat Guy Burgess en zijn moe der, mevrouw Bassett, thans in de bad plaats Sotsji aan de Zwarte-Zee vertoeven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S La Rochefoucauld: De meeste mensen gebruiken de eerste helft van hun leven zó, dat zij de andere helft nodig hebben om erover te treuren. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft met zestig tegen dertig stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om 4.110.920.000 dollar (ongeveer vijftien miljard gulden) uit te trekken voor hulp aan het buitenland. Van dit be drag is 2.300 miljoen dollar bestemd voor militaire hulp en de rest voor economische bijstand. Ondanks het verzet van de regering werd met 50 tegen 42 stemmen een amen dement van de Republikeinse fractieleider Knowland aanvaard, waarin wordt be paald, dat er van het bedrag voor mili taire steun niets mag worden gebruikt ten behoeve va'n Joegoslavië. Het voorstel kreeg de steun van 26 Republikeinen en 24 Democraten. Negentien republikeinen en 23 Democraten huldigden de opvatting, dat de beslissing of verdere hulp aan Joegoslavië al dan niet gerechtvaardigd is, aan de president moet blijven. Een voor stel van Senator McCarthy om Joegoslavië zowel van militaire als van economische hulpverlening uit te sluiten, werd bij hand opsteken verworpen. Volgens Knowland was voor militaire steun aan Joegoslavië een bedrag van der tig miljoen dollar genoemd. De post voor economische steun aan dat land ten be drage van ongeveer zeventien miljoen dol lar en de reeds toegezegde levering van straalvliegtuigen en andere wapens ter waarde van honderd miljoen dollar worden niet door het amendement getroffen. De Senaat en het Huis van Afgevaardig den moeten het nu nog eens worden over het definitieve bedrag voor de hulp aan het buitenland, aangezien het door het Huis goedgekeurde bedrag 685 miljoen dol lar lager is dan de som, waarmee de Se naat zich akkoord heeft verklaard.. WENEN (Reuter/U.P.) De» Hongaarse premier Andras Hegedues heeft zaterdag in een toespraak tot het centrale comité van de communistische partij te Boedapest een somber beeld opgehangen van de eco nomische toestand. „Hongarije gaat gebukt onder een zware schuldenlast en onder vindt bovendien ernstige moeilijkheden in zijn buitenlandse handel. Wij hebben te veel uitgegeven voor de haastige vorming van een nieuw leger en voor de opbouw van de zware industrie tussen 1949 en 1953. Deze maatregelen maakten een grote im port nodig en leidden tot een groot tekort op de buitenlandse handelsbalans, in het bijzonder in de handel met andere volks democratieën. Pogingen om de levensstan daard te verhogen, na de wijzigingen in onze economische politiek in 1953, hebben ons gedwongen grote hoeveelheden ver- bruiksgoederen uit de kapitalistische lan den in te voeren, hetgeen leidde tot een verdere toeneming van onze schulden." Hegedues spoorde het Hongaarse volk aan alles in het werk te stellen om, door verhoogde export, de ernstige economische toestand te verbeteren. De uitvoer naar de kapitalistische landen zal evenwel niet vergroot worden, zo betoogde de premier, omdat „wij op de Westelijke markten hiet aan de scherpe concurrentie kunnen mee doen." In de periode 19561960 zullen de lonen met 25 percent worden verhoogd, zo kon digde Hegedues aan. Tezamen met enkele prijsverlagingen zullen deze loonsverho gingen leiden tot een verhoging van de levensstandaard met 34 percent. COOCOOCCCOOCOCCOCXXXXXXXXICCCcOOCCODOOCa oococoocooccoa VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog en vrij warm weer met vooral in het zuiden van het land zonnige perioden en later in het noorden weer toenemende bewolking. Matige tot krachtige westelijke wind. 26 juli Zon op 4.54 uur. onder 20.41 uur. Maan op 21.33 uur. onder 8.55 uur. Maanstanden 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 juli Hoog water: 5.04 en 17.28 uur. Laag water: 0.53 en 13.10 uur. Donderdag 26 juli Hoog water: 5.36 en 18.00 uur. Laag water: 1.26 en 13.40 uur. drukgebied nabij Engeland wordt voor morgen vrij warm en droog weer verwacht met vooral in het zuiden van het land zonnige perioden. In het noorden van het land zal de bewolking later weer toenemen. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) cot XXiXAXAAXXAAXXXXX *X>_> VRIJ WARM De depressie die gisteren boven de Noordzee was gelegen, trok via het noorden van Nederland naar Duitsland en vulde boven land gekomen snel op. Achter de storing is de luchtdruk aanzienlijk gestegen waardoor-het hogedrukgebied waarvan het centrum ten zuidwesten van Engeland is gelegen, zich over onze streken uitbreidde. De storing, die gisteren ten westen van Schotland was gelegen, werd opgenomen in het circulatiesysteem van een depressie ten zuidwesten van IJsland. Daarmede samen hangend diepte deze depressie zich van nacht aanzienlijk uit en trekt nu in ooste lijke richting naar de Noorse zee. Door deze ontwikkelingen stroomde van morgen wat warmere lucht van de oceaan ons land binnen. Aangezien ons land gro tendeels onder invloed blijft van het hoge- Ofl 1.5 S tD -Ê Weerstoestand buitenland lil gi u W C M Stockholm zwaar bew. n 15 6 Oslo onbewolkt windst. 21 0,1 Kopenhagen half bew. wnw 22 0 Aberdeen licht bew. z 19 0,1 Londen licht bew. w 13 0 Amsterdam half bew. wzw 18 1 Luxemburg onbewolkt wnw 18 1 Parijs licht bew. nw 23 0 Bordeaux onbewolkt no 25 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice onbewolkt windst. 27 0 Berlijn zwaar bew. wnw 20 0 Frankfort licht bew. wnw 20 0,3 Miinchen zwaar bew. w 18 1 Zürich nevel windst. 23 0,3 Genève onbewolkt zw 25 0 Locarno licht bew. n 28 0 W enen half bew. nw 18 16 Innsbruck nevel nw 27 5 Rome nevel 0 32 0 Ajaccio onbewolkt on o 25 0 Weerstoestand binnenland Den Helder zwaar bew. w 16 0,1 Ypenburg zwaar bew. w 16 0,1 Vlissingen zwaar bew. wzw 16 0,1 Eelde regen wzw 13 0,5 De Bilt geheel bew. zw 14 2 Twente geheel bew. zw 12 2 Eindhoven geheel bew. zw 13 7 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 14 2 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur. de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1