BOLS PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Scheepshuid van tanker „Koll verdween over 25 meter lengte Wereldnieuws Raadsel van de Atlantische Oceaan Sleepboot „Noordholland" convoyeerde brekend schip over 2700 mijlen Chefarine „4 doet wonderen Radio geeft donderdag ió het zo J 2 Bejaard man mishandeld Zware straffen voor Edenaren Verdwenen Nederlandse vrachtwagen gevonden Agent schoot arrestant in het been Vervalsing van papieren van ongekeurde autobussen Drie maanden voor meineed Faillissementen Kerkelijk Nieuws Stichting Culturele Raad Zuid-Holland opgericht Zomercursus kunsthistorie in üen Haag geopend „De hond uit de pot"-actie van geleidehondenfonds Kosten levensonderhoud in juni twee percent gestegen IJsland is niet van plan uit de NAVO te treden Corso Bollenstreek wordt ook voor 1957 voorbereid Zware atoomkernen WOENSDAG 25 JULI 1956 NA TWEE WEKEN CONVOYEREN van de Noorse tanker „Koll" is de IJmuidense sleepboot „Noordholland" van Bureau Wijsmuller N.V. dit weekeinde in Rotterdam binnengelopen. Voor de kapitein en de overige opvarenden van de ruim 9700 fon me tende en geladen „Koll" kwam daarmee het verbeide eind van een reis van Bacha- quero af, die voor de in 1947 gebouwde tanker een gat van ongeveer vijfentwintig meter lengte in de scheepshuid aan stuurboordskant opleverde. Kapitein II. v. d. Burg van de „Noordholland", die op woensdag 4 juni met de sleper onderweg was van Frankrijk naar New Orleans verlegde koers en bood de Noorse kapitein zijn diensten aan. Die werden gaarne aanvaard, want de kans op breken van de tanker was zeer groot, wanneer het zwaarder weer zou worden. De „Koll" heeft Rotterdam echter ge haald; de aanwezigheid gedurende twee weken van de „Noordholland" is daarbij echter een onmisbare steun voor de bemanning van de „Koll" geweest. De opvarenden van de „Noordholland", die nu enige dagen thuis zijn geweest, zijn vandaag inmiddels weer naar Rotterdam vertrokken om opnieuw een reis naar New Orleans te maken, waar een tweede trans port lichters de sleepboot wacht. De „Noordholland", die drie maanden geleden uit IJmuiden vertrok, bracht eerst van Rotterdam af een tanklichter naar Mara- caibo in Venezuela. Zelden heeft kapitein v. d. Burg een dergelijke snelle reis ge maakt, want in 23 dagen legde hij met de sleep 4800 mijl af. Van Maracaibo werd koens gezet naar New Orleans om drie lichters op te halen en naar St. Nazaire in Frankrijk te bren gen. Ook de „Cycloop", twee sleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst en straks de „Zeeland", die van Hongkong uit nadert, zijn druk doende met het ver slepen -van dit uit ruim 50 lichters be staande transport. Huid verdwenen De „Noordholland" voer in eenendertig dagen van New Orleans naar St. Nazaire en na enige dagen oponthoudt werd weer onder stoom gegaan naar New Orleans. Men was al een flink stuk onderweg, toen een kotter van de Amerikaanse Coast Quard aan de „Noordholland" seinde, dat de tanker „Koll" met grote moeilijkheden had te kampen op ongeveer 1200 mijl ten zuiden van de Azoren. De kapitein van de „Koll" stond voor een raadsel. Midden op de Atlantische Oceaan had zijn schip, zonder een aanvaring of iets van dien aard gehad te hebben, een groot gedeelte van de huid verspeeld. Een klein deel van het gat was boven de wa terlijn te zien, maar de Noor seinde aan kapitein v. d. Burg, dat de huid tot ver onder de waterlijn was verdwenen. De ge hele scheepshuid naast de vleugeltank num mer 5 was er uit en de Noorse kapitein zag als enige oorzaak de woeste zeegang uit de vorige dagen. Zeveneneenhalve mijl Toen de „Noordholland" in de nabijheid kwam op vrijdag 6 juli, 's middags om half vier, kon de Shell-tanker, die enige dagen standbye had gehouden, bedankt worden en zette de „Koll", vergezeld van de sleep boot opnieuw koers naar de haven van bestemming: Rotterdam. Vastmaken oor- ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET deelde de kapitein nog niet nodig. Aanvan kelijk kon met een vaart van vijf tot zes mijl worden gevaren; later werd deze snelheid zelfs nog opgevoerd tot zeven en een halve mijl. Kofferdam lek Toen het slechter weer werd bestond er gegronde reden dat de tanker zou breken. Men vreesde een scheur in de kofferdam de ruimte tussen twee tanks en de berichten van de kapitein van de „Koll" aan de „Noordholland" spraken er telkens van dat de scheur in het dek verder kroop en de kofferdam naderde. De laatste dagen van de reis deed zich ook hier enige lekkage voor, maar de tan ker hield het. Zevenentwintighonderd mijl convoyeren zaten er zondagmorgen voor de bemanning van de „Noordholland" op. Vandaag be gint de nieuwe reis van enige maanden. Het doel New Orleans staat vast, maar of het dat ook inderdaad wordt is in de sleepvaartwereld een vraagteken. Een gevangenisstraf, van tien maanden met aftrek heeft de Utrechtse rechtbank opgelegd aan de 38-jarige grossier G. R. te Ede die terecht stond wegens uitlokking tot mishandeling. Zijn vriend, de 30-jarige betonwerker J. M. uit Ede, werd wegens mishandeling veroordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek. De laatstgenoemde had op de avond van de tweede Paasdag de 69-jarige A. R. te Driebergen-Riisenburg mishandeld toen hij onder de invloed van sterke drank ver keerde. Opgehitst door de verhalen van de vrouw en stiefdochter van het slachtoffer en door de grossier overgehaald wraak te nemen voor de voorgewende slechte behan deling, die de beide vrouwen van R. zouden hebben ondervonden, had de betonwerker zich met alle kracht op de oude man ge worpen. Als gevolg van deze mishandeling kreeg deze een schedelbasis- en een kaak- fraktuur, terwijl hij er bovendien een ge heugenstoornis en blijvende doofheid van heeft overgehouden. Tegen de verdachten waren gevangenisstraffen geëist van res pectievelijk een jaar en een jaar en vijf maanden, beide met aftrek van voorarrest. De Nederlandse vrachtauto, die zaterdag, terwijl de Amsterdamse chauffeur in een restaurant een verversing gebruikte, in Keulen door een onbekende dader werd weggereden, is door de Keulse politie te ruggevonden. De wagen stond licht be schadigd en onbeheerd in een der Keulse stadswijken. Van zestig Siemag schrijf- en boekhoud machines, die een totale waarde van circa 50.000 gulden vertegenwoordigden, was het grootste gedeelte verdwenen. In de auto trof men nog zestien en in een nabu rige tuin twee van de, machines aan. _De machines waren in een fabriek nabij Keu len ingeladen met bestemming Amsterdam. ADVERTENTIE T egenpijn*n en griep.Geschikt voor de gevoeligste maag. •»nl die wordt beschermd door hot beitanddeelChefaro*. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9 00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Omroeporkest. 12.00 Orgel en zang. 12.2a in •t spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen 12.3" Platen. 12.50 Uit het bedrijfs leven causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.25 Tiroolse muziek 13.55 Beursberichten. 14.00 Pinarecital 14.30 Klaver vier, hoorspel. 15.05 Platen. 15.1o Voor de zieken. 16.00 Platen (Tussen 16.00 en 17.00 Reportage Ronde van Frankrijk). 1 (.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de Wereld: Internationale technische hulp aan tot ontwikkeling te brengen gebie den 18.00 Nieuws. 18.15 Reportage Ronde van Frankrijk. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Lichte mu ziek. 19.30 Jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.0o Kamerorkest en mondharmonika. 20.50 Oor logshelden. hoorspel. 22.05 Lichte muziek. 22.35 Actualiteiten en sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen in New York en actualiteiten of platen. 23.2524.00 Lichte muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Tenor en piano. 13.45 Platen. 14.00 Radio Filharmonisch orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Clave- cimbel en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 P.adio-vossen- j;.cht. 21.30 Platen. 21.45 Viool en piano. 22.10 Orgelconcours. 22.35 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Pl?*en. TELEVISIEPROGRAMMA (NTS. AVRO, Eurovisie) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Tele- vizier. 20.50 Lessen in stijl, causerie. 21.00 Het Nederlands Ballet. 22.1522.30 Ronde van Frankrijk. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Klassieke muziek. 15.45 Platen 16.00 Reportage va' de Ronde van Frank rijk). 16.00 Koersen. 16.02 Kamerorkest. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Cau serie. 20.00 Orkestconcert. 21.30 Lichte mu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55 —23.00 Nieuws. Een agent heeft in de Elandstraat te Amsterdam een man op heterdaad betrapt bij het openbreken van een geparkeerde reparatiehandkar van het GEB- Met het pistool in de hand sommeerde de agent de man voor hem uit naar het bureau te lo pen. Op de Lijnbaansgracht draaide de aangehoudene zich plotseling om en liep met een voorwerp in de hand dreigend in de richting van de agent, die daarop een schot loste en de man in de voet trof. Na dat hij in het Wilhelmina-gasthuis was be handeld, is de man naar een politiebureau overgebracht. De Amsterdamse politierechter heeft de 45-jarige boekhouder L. B. bij verstek ver oordeeld tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 200 boete omdat deze in zijn functie bij een grote autobusonder neming te Amsterdam keuringsbewijzen van autobussen had voorzien van een valse datum en van een gefingeerde handteke ning. De officier van justitie deelde mee, dat bij het bedrijf de hand wordt gelicht met de wettelijke bepalingen inzake de veilig heid en de rijtijden. De officier achtte de vervalsing van de keuringsbewijzen een ernstig feit en hij vroeg de boekhouder te straffen met een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van drie weken. De politie-f rechter zei evenwel er rekening mee te wil len houden dat de boekhouder min of meer gedwongen werd te knoeien vanwege de chaos in het bedrijf. Bovendien had de boekhouder, die inmiddels een andere werkkring heeft gevonden, een blanco strafblad. De Alkmaarse politierechter, mr. A. D. van Regteren Altena, heeft de 25-iarige J. B. S. uit Egmond Binnen wegens mein eed veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. De officier van Justitie, jhr. mr. A. J. Reigersman, had tegen S., die in de zitting van de politierechter van 9 juni een onware verklaring had afgelegd, zes maan den, waarvan vier maanden voorwaarde lijk en twee maanden onvoorwaardelijk, geëist. Te Sainl-Denis, een van de Parijse voorsteden, is een hotel ingestort. Twaalf personen toerden vertoond door het vallende puin. Op het moment van de instorting hadden de meeste gasten reeds het hotel verlaten, omdat zij waren gewekt door het barsten van de muren. Leden van de reddingsploeg gingen onmiddellijk aan hel werk om de slachtoffers te bevrijden. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 24 juli 1956 in staat van faillissement verklaard: Adriana Petronella Johanna Tims, echt genote van L. A. van der Stel, wonende te IJmuiden, Bik en Arnoldkade 43-44, en aldaar handelende onder de naam of firma „IJmuider Snackbar". Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. W. Crefeld, IJmuiden- Oost. Leend,ert Arie van der Stel, te IJmuiden, Bik en Arnoldkade 43-44, fabrieksarbeider. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr, J. W. Crefeld, IJmuiden- Oost. Johannes Joseph Marie de Jong, kan toorbediende, te Haarlem, Warmoesstr. 24. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, Haarlem. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Jorwerd (toez.) J. Bo- neschansker, kand. te Assen, die bedankte voor Terwispel-Tijnje. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwdorp Th. Rienks te Schoondijke; bedankt voor Heerjansdam R. van Reenen te Capelle a. d. IJsel. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Bolnes-Slikkerveer-IJsel- monde J. H, v. d. Hoeven te Houwerzijl; te Spakenburg G. Zomer te Vrouwenpolder. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam C. Molenaar, kand. te Dordrecht; te Nieuwerkerk-Oos- terland J. B. Bel te Krabbendijke; te Rot terdam-C. W. C. Lamain te Grand-Rapids, die bedankte voor Rotterdam-Z. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Opperdoes en te Ulrum F. Bakker, kand. te Goes. Maandag is ten huize van notaris L. Kropman te Delft de stichtingsakte gepas seerd van de stichting Culturele Raad van Zuid-Holland. De culturele raad van Zuid- Holland heeft ten doel het bevorderen van het culturele leven in de provincie, het aanmoedigen van de culturele zelfwerk zaamheid der bevolking en het in zo ruim mogelijke mate doen deelhebben van de bevolking vooral ook buiten de grote steden aan de uitingen van kunst. De culturele raad, die uit vijfenveertig leden bestaat, zal in het komende najaar zijn taak gaan uitoefenen. Dr. H. Gerson, directeur van het Rijks bureau voor Kunsthistorische Documenta tie in Den Haag heeft gisteren de vijftig deelnemers uit zestien landen aan de zesde zomercursus voor kunsthistorie welkom geheten. In de met documentatiemateriaal en bloemen versierde grote zaal van het in* stituut begroette hij de diplomatieke ver tegenwoordigers van vele landen en de af gestudeerden en studenten op het gebied der kunsthistorie van het Amerikaanse continent en van Oost-, Zuid- en West- Europa. Speciaal memoreerde dr. Gerson, dat vele landen, evenals de steden Den Haag en Arnhem, door het geven van beur zen en het verlenen van gastvrijheid deze drieweekse cursus mogelijk hebben ge maakt. Dr. J. J. Poelhekke van het Neder lands Historisch Instituut te Rome heeft ter gelegenheid van de opening der cursus een referaat gehouden over de historische achtergrond van de Nederlandse kunst. De cursisten zullen tal van excursies in ons land maken. Een deel der lessen wordt ge geven in Rijks- en gemeentemusea te Am sterdam en het Kröller-Mullermuseum in Otterloo. Onder het motto „De hond uit de pot" gaat het Koninklijk Nederlands Geleide hondenfonds te Amsterdam een nieuwe actie beginnen om geld in te zamelen. Op advies van het Instituut voor In dustriële Vormgeving heeft de 70-jarige ontwerper Piet Zwart een nieuw spaar potje ontworpen, dat door het fonds in enige duizendtallen door het gehele land verspreid zal worden. Uit het jaarverslag van het fonds blijkt, dat in 1955 door honderdveertien blinden een aanvraag voor een hond werd inge diend. Onder hen was een aantal, dat door diverse omstandigheden niet direct een hond nodig had en dus werden in dit jaar tachtig blinden geholpen. In het verslag jaar deden zesennegentig nieuwe aspirant geleidehonden hun intrede in de kennels van de voorschool, waarvan er tweeën zestig voor het toelatingsexamen tot de grote school „slaagden". Het fonds breidde de nazorgdienst, die zich over het gehele land uitstrekt, nog verder uit. Onder de blinden, die' in 1956 een hond uit deze school kregen, is de bekende radiozanger Jules de Corte. Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende totaalprijsindexcijfer van het levensonderhoud van hand- en hoofdarbeiders (basis 1951 100) is tus sen 15 mei en 15 juni 1956 met twee pun ten gestegen, van 106 naar 108. Dit was vrijwel uitsluitend het gevolg van de stij ging van het indexcijfer der groep voe dingsmiddelen in de genoemde periode: van I'll tot 116. De stijging is voornamelijk toe te schrijven aan het feit, dat de prijzen der voor juni doorgaans belangrijkste fruitsoorten (aardbeien en kersen) ditmaal bijzonder hoog lagen ten opzichte van de prijzen in de basisperiode. Overigens wer den stijgingen geconstateerd voor groenten, vis en vlees. De stijging van de uitgaven voor com- sumptieve doeleinden veroorzaakte tevens een stijging van de indexcijfers voor de posten, waarvan de hoogte afhankelijk is van de voor aanschaffing van het goede ren- en dienstenpakket noodzakelijke loon. De stijging van de index voor „verzeke ringen en belastingen" moet hieraan wor den toegeschreven. 31. Van dat apparaatje zul je heel wat gemak hebben, Jollepiep!", riep Knutse- leer, „geen geborstel en geveeg meer: de automatische veger knapt het voor je op! Vind je het niet sappig?!" „Bespaar ons uw aanprijzingen", antwoordde Jolliepop koel, „en voorts verzoek ik u dringend mij niet Jollepiep te noemen". Zoals je wilt, Jollepol", zei Knutseleer goedmoedig, „hou je haaks, ik schakel in!" Panda, die door zijn voorgaande ervaringen weinig ver trouwen in Knutseleer's vreemde appa raatjes had, keek ongerust toe. Als dat maar niet verkeerd gaat", dacht hij, „die uitvindingen van Knutseleer zijn allemaal zo raar „Daar gaat-ie dan!", riep Knutseleer, terwijl hij de stekker in het stopcontact stak. „Nu zul je wat beleven! Je vliegt door het werk heen!" En vliegen deed Jolliepop zeker! Want op hetzelfde ogenblik begonnen de borstels rond te snorren als de propellers van een vlieg tuig. En vóór de onthutste knecht begreep, wat hem overkwam, zoefde hij met het vreemde apparaat door het vertrek! NAVO-raad schuwt communisten in het IJslandse kabinet REYKJAVIK (Reuter) Hermann Jo- nasson, de nieuwe premier van IJsland, heeft dinsdagavond in een radiorede ver klaard, dat zijn regering de Verenigde Sta ten zal vragen het defensieverdrag van 1951 te herzien. Indien de Amerikanen niet be reid zijn, hun basis te Keflavik te ontrui men, zal IJsland het verdrag opzeggen, al dus de premier. Hij deelde voorts mee, dat zijn regering de nadruk legt op een verdere uitbreiding van IJslands territoriale wate ren, een kwestie, waarover reeds wrijving met Groot-Brittannië is ontstaan. Jonas- son acht deze verdere uitbreiding noodza kelijk om de economische veiligheid van het land te beschermen. Naar aanleiding van het bezoek dat de IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, Gudmund'ur Gudmundsson, op het ogenblik aan Noorwegen brengt, verneemt U.P. uit goedingelichte bron, dat de minister zijn Noorse sociaal-democratische vrienden de verzekering heeft gegeven dat IJsland niet uit de NAVO zal treden en dat de IJslandse socialistische partij met de Scandinavische zuster-partijen zal blijven samenwerken. Na het optreden van de nieuwe IJsland se regering, waarin ook communisten zit ting hebben, is in Noorwegen enige be zorgdheid gewekt. Gudmundsson blijkt evenwel de verzekering te hebben gegeven dat de coalitie met de communisten niet meer is dan een „tactische manoeuvre", tengevolge van het feit dat de sociaal democraten en progressieven niet alleen een regering konden vormen. In kringen van de NAVO-raad te Parijs en van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken breekt men zich thans het hoofd over de vraag, of IJsland voort aan wel de besloten zittingen van de raad kan bijwonen, nu de communisten zitting hebben in het IJslandse kabinet. IJsland is het eerste NAVO-land dat communisten in de regering heeft. Het Bloemencorso in de bollenstreek gaat ook in 1957 door. Dit besluit nam het Corsocomité in een dinsdagavond in Tres long te Hillegom gehouden vergadering. Weliswaar heeft de gehouden wervings actie niet dat aantal deelnemers opgele verd waarop men had gehoopt, maar an derzijds waren toch ook weer zoveel aan meldingen binnen, dat men kon besluiten het corso door te laten gaan. Men ver wacht trouwens, dat binnenkort nog vele aanmeldingen zullen volgen. Het motto waaronder het corso zal gaan is „Hollands Glorie". Vonnis, iiicn au aarcuging Viaamse parle mentsleden onder leiding van burge meester Craeyback van Antwerpen heeft met de Belgische minister van Ko loniën, Buisseret, een onderhoud gehad over het geval van een rechter, die met sancties wordt bedreigd omdat hij te Elizabethstad in Belgisch Kongo een vonnis in het Nederlands heeft geveld. De Vlamingen verlangen, dat het de Belgische Nederlandstalige burgers wordt vrijgelaten zich voor de recht banken in Kongo in hun eigen taal uit te drukken. Vorderingen. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse staalindustrie en van de vakbond van staalarbeiders hebben be kend gemaakt, dat zij vorderingen ma ken bij hun onderhandelingen tot rege ling van de staalstaking, die nu reeds 24 dagen duurt. Opdracht. De opperbevelhebber van de Russische luchtmacht, luchtmaarschalk Roedenko, heeft verklaard, dat Sovjet vliegers de Amerikaanse toestellen, die kortgeleden boven Sovjet-gebied gevlo gen hebben, niet hebben neergeschoten, omdat alle Russische piloten „opdracht hebben niet te schieten". Hij gaf ech ter toe, dat de Russische piloten geen Amerikaanse kentekenen hadden ge zien. Ontkenning. De heer Sutikno Slamat, lid voor Indonesië van het bestuur van de Wereldbank, heeft ontkend dat er waar heid schuilt in de persberichten, dat de Indonesische regering een devaluatie van de rupiah zou overwegen. Naar zijn mening zon devaluatie geen oplossing brengen van de financiële moeilijkhe den van Indonesië. Reisje. Een Londens reisbureau heeft be kend gemaakt dat het ongeveer 950 gul den kost om eerste klasse de langste treinreis ter wereld te maken: van Moskou naar Vladivostok. De tocht duurt acht dagen, vijf uur en 35 minu ten, een dag minder dan voor de oorlog. De reis kost tweede klasse ongeveer 625 gulden. Eerherstel. De Russische autoriteiten heb ben de Oostenrijkse Marguerite Otto- linger, die in 1949 op beschuldiging van spionage tot 25 jaar dwangarbeid was veroordeeld volledig gerehabili teerd. Zij was in 1948 gearresteerd en in 1949 veroordeeld. Na zeven jaar was haar ter gelegenheid van de onderte kening van het Oostenrijkse staatsver drag gratie verleend. Thans heeft de Sovjet-vertegenwoordiging te Wenen meegedeeld, dat het indertijd over haar gevelde vonnis door het Sovjet-parle ment is vernietigd. Vergrijpen. De Amerikaanse militaire auto riteiten in West-Duitsland hebben met een veroordeling tot vijf jaren dwang arbeid aangetoond, dat zij met kracht optreden tegen de vergrijpen van Ame rikaanse soldaten. Een Amerikaanse krijgsraad heeft .in Wiirzburg de 20- jarige sergeant tot deze straf veroor deeld, omdat hij een taxichauffeur met een hamer op het hoofd had geslagen met de bedoeling hem te beroven. Zuinig. Groot-Brittannië heeft de UNO ge waarschuwd dat als de begrotingen nog hoger worden het land „ernstig zal moeten overwegen of het verder kan deelnemen aan de diverse UNO-projec- ten". Londen dringt op bezuiniging aan. Noodtoestand. Volgens berichten van radio-Teheran zijn tijdens overstromin gen in Perzië 300 personen om het le ven gekomen en duizenden dakloos ge worden. De Sjah heeft de regering op gedragen te handelen als in een natio nale noodtoestand. Ernstig. Dinsdag is op Cyprus een Turkse Cyprioot doodgeschoten. Een Griekse Cyprioot, een Griekse vrouw en twee meisjes werden bij een bomaanslag bij Limassol ernstig gewond. Roken. De Zweedse regering heeft de raad voor medisch onderzoek opdracht gegeven, een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de biologische gevol gen van het roken. Overwogen wordt, het roken op scholen te verbieden. Focke-Wullf. De Borgwardmotorenfabriek te Bremen zal de eerste na-oorlogse helikopter in West-Duitsland bouwen. Dit hefschroefvliegtuig zou van een „geheel nieuw type" zijn, en ontworpen worden door de vliegtuigbouwer Hein- rich Focke, de schepper van de „Focke- Wullf'-jagers. Focke is op hel ogen blik in Brazilië. DOOR HET onstabiele karakter der zware atoomkernen, zijn alle kernen zwaarder dan die van zilver, van nature radio-actief en gaan door uitzending van straling geleidelijk over in lichtere kernen. Elementen, waarvan u het zeker niet zoudt verwachten, zoals jodium, goud, kwik en lood zijn radio-actief. Dat wil echter geens zins zeggen dat zij eenzelfde halverings tijd hebben als radium, waarvan zoals u weet, na 1590 jaar nog maar de helft over is. Een hoeveelheid lood die duizenden ja ren geleden voor ons werd neergelegd, zullen we afgezien van che- mische veranderingen die zich voltrokken kunnen hebben) in bijkans onverminderde staat aantreffen. Precies dezelfde hoeveelheid zullen roe echter niet vinden, want misschien zullen in de loop van iedere eeuw enkele loodkernen spontaan gespleten zijn, zodat een onberekenbare hoeveelheid van dit metaal door straling is verdwenen. Maar de rest is onveranderd gebleken. De radio activiteit van deze stoffen is dan ook al leen theoretisch en kan zelfs met de meest gevoelige instrumenten niet worden vast gesteld, zodat dergelijke elementen die een onmogelijk lange halveringstijd hebben, in de praktijk als volkomen stabiel te boek staan. Alleen de allerzwaarste kernen vertonen radio-activiteit die op waarneembare schaal verloopt, maar ieder element heeft weer zijn eigen tempo. En ook de kernen van hetzelfde element kunnen aanzienlijke verschillen vertonen. Immers, wanneer de kernen van een element op verschillende manieren kjinnen splijten, dan zal ook het tempo wisselend zijn, al naar gelang de kernsplijting zich op de ene of op de andere manier voltrekt. Laten we ons daarin echter niet verder verdiepen, want de snelheden waarmee verschillende stoffen veranderen lopen toch al voldoende uiteen. Uranium en thorium leven wel erg zuinigjes, want hun halveringstijdenbedragen respectievelijk "N 4,5 en 16 miljard jaren. In vergelijking met deze elementen verloopt de energie productie van radium dus wel zeer snel, echter nog lang niet vlug genoeg om als record te gelden. Er zijn stoffen, die zo snel stralen (we zouden beter kunnen zeg gen: die zo onstabiel zijn) dat hun halve ringstijd slechts enkele dagen, soms zelfs enkele minuten of seconden bedraagt. Radon heeft een halveringstijd van ruim 3.8 dagen en uraan X2 doet er 1,14 minuut over om tot de helft van de oorspronke lijke hoeveelheid uiteen te vallen. Leerzaam, 'maar verwar ringwekkend, gaat het toe met thorium, dat zoals ge zegd een halveringstijd van 16 miljard jaren heeft. In die tijd heeft de helft zich in Mesothorium 1 veranderd, waarvan de helft in 6,7 jaar in Mesothorium. 2 over gaat. Na 6,5 seconden is de helft hiervan tot. Rad.-Thorium geworden, waaruit na 1.9 jaar Thorium X komt. Voor de helft komt hieruit, na 364 dagen thorium, eman- natie voort, een radio-actief gas van de thoriumfamilie. Na 54,5 seconden is hier uit voor de helft Thorium A voortgekomen, na 9,14 sec. gaat dit voor de helft over in Thorium B en deze laatste stof vervalt voor de helft na 10,6 sec. in Thorium C. Hieruit ontstaat het waarlijk spookachtige Thorium Cl, een stof die bestaat, maar er niet is. Want de halveringstijd hiervan bedraagt nog geen honderdduizendste se conde! Wanneer een onderzoeker er dus in geslaagd zou zijn van deze zeldzame stof een kilo bijeen te brengen, zou die hoeveelheid op hetzelfde moment dat hij er naar kijkt, weer verdwenen zijn. On nodig te zeggen, dat de tijdelijke aanwe zigheid van dergelijke vluchtige stoffen met andere dan chemische middelen moet worden aangetoond. Nu iets over het grote energieschandaal Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2