Locomotief van de kunstmaan Kort en bondig Labouroppositie critiseert de Noordatlantische gemeenschap Selzvyn L\oyd legt de nadruk op niet- militaire zijden van de organisatie Amsterdamse Beurs Indeling van ons land voor het weer WOENSDAG 25 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Boelganin waarschuwt tegen verraderlijke vijand Nieuw gebouw Herter gaat niet in op de suggestie van Stassen MacMillan doet beroep op de voornaamste bankiers Sovjet-parlement richt zich tot Congres der V.S. Doeltreffende maatregelen tegen bewapeningswedloop Devies voor Amerikaanse Senaat Parkindo stemt in met de synodale oproep Nieuwe stijl bij Wagner- Festival in Bayreuth Italiaanse treinen lopen vandaag weer normaal Tropisch eiland te koop Huldiging van Tour-ploeg in Amsterdam Prins Bernhard in kam pioenschap dressuur Nieuw Loosdreclit-week Holtrop (HJC) won bij 12 voets jollen Hermann met Porsche won in Stuttgart Henk van der Sluis van .Alkmaar" naar .Amsterdam" Scheepvaart (Van onze correspondent in Londen) Het doel van de Britse regering is een vee!-omvattende ontwapeningsovereen komst 7.o is gebleken uit het betoog van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, op de tweede dag van het Lagerhuisdebat over de buitenlandse poli tiek. Groot-Brittannië en 7.i.jn bondgenoten zullen aansturen op een tussentijds, be perkt, plan voor ontwapening. Kennelijk js de bedoeling eerst het wederzijds „uitdunnen" van door de atoomwapens overbodig geworden troepen. Uit hetgeen Eden op de eerste dag van het debat opmerkte, kan worden opge maakt dat het voornemen om het aantal Britse divisies in Duitsland te verminderen e?n onderdeel zal moeten vormen van een plan dat ook zal leiden tot overeenkom- jtige inkrimping aan Russische kant. De leider der oppositie, Gaitskell, verklaarde dat er onder de Noordatlantische Ver dragsorganisatie de grootste verwarring heerst over de defensie-politiek. Selwyn Lloyd legde er de nadruk op dat de andere activiteiten van de NAVO en andere verdragsorganisaties buiten het militaire om, moeten worden ontwikkeld. Hij beschouwt de veranderingen achter het ijzeren gordijn nog maar als een begin. Op het ogenblik is de politieke vrijheid er nog niet toegenomen, maar er is grond om aan te nemen dat het eenmaal begon nen proces moeilijk kan worden gestuit. Kenneth Younger, die de slotrede voor ;e Labouroppositie hield, zei dat het La gerhuis geen klaar beeld heeft van het geen de regering in de verschillende nieu we situaties zich voorstelt te doen. Hij noemde de laatste bijeenkomst van de XAVO-raad een mislukking: Er was aan gekondigd dat er nieuwe mogelijkheden zouden worden geopend, maar niets van dien aard is gebeurd, zo zei hij. Uitgaven voor defensie moeten ten koste gaan van arbeidslonen MOSKOU (Reuter/UP) Premier Boel ganin heeft volgens radio Moskou, in Polen verklaard, dat de Sovjet-Unie sterk ge noeg is „om geen oorlog toe te staan". Wij moeten waakzaam zijn en nooit ingaan op provocaties." „Wij moeten niet vergeten, dat wij staan tegenover een buitengewoon sluwe, zeer verraderlijke en sterke vijand, die ons dag en nacht gadeslaat. Daarom kunnen de uitgaven voor de defensie en het wetenschappelijk onderzoek niet wach ten. Een gevolg hiervan is, dat niet tege lijkertijd de materiële behoefte van de ar beiders geheel kunnen worden bevredigd." „De vijand" had getracht, het Sovjet-volk te demoraliseren, doch de werkende klasse had de Sovjet-staat gemaakt tot „de mach tigste in de wereld na Amerika". Boelganin Partijsecretaris Kroesjtsjev heeft in een rede op de slotvergadering van een congres van Siberische landbouwers te Novosibirsk critiek geleverd op een aantal ministeries en op methoden, die worden gebruikt in de nieuwe landbouwgebieden, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Kroesjtsjev zei dat het leven op de collectieve boerde rijen in Siberië en andere maagdelijke ge bieden van de Sovjet-Unie „miserabel" is. Hij oefende felle critiek op het ministerie van Landbouw en staatsboerderijen en op het ministerie voor de bouw van tractors en andere landbouwmachines, dat onder leiding staat van Khlamov. Kroesjtsjev zei dat er een tekort is aan huizen, dat er geen recreatiezalen zijn of andere plaatsen voor ontspanning, dat de winkels maar weinig keus hebben en dat de nieuwe boerderijen slechts zelden goederen ont vangen. „Evenals vroeger produceren de onder nemingen van Khlamov geweldige com bines, die waardeloos zijn voor de moderne wijze van oogsten in fasen. Het werken met onbruikbare machines betekent dat er miljoenen roebels worden weggesmeten en dat het materiaal wordt bedorven", aldus Kroesjtsjev. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 V, Nederl.'47 92 Yi 92'Vi« 3 Nedl. 1962/64 94 04u/i„ A. K. U 263 54 266 Calvé Delft 352 <4 353 Van Gelder Zonen 250 251 K. N. Hoogovens. 344 345 Nederl. Ford 430 430 N. Kabelfabriek 337 340 gew.Philips Gloeil. 305 307 pref.Philips Gloeil 181 181 Unilever 428 K 433 Wilton Fijenoord 320 320 Uordtsche Petrol. 880% 88754 Konkl. Petroleum 87 VA 878 A'dam Rubber 93 92 y, Holl. Amer. Lijn. 187K 18954 N. Scheepv. Unie 17954 181 Phs van Ommeren 31154 31154 H. V. A 119% 1*954 Verg. Deli Mijen. 135 134 Amsterd. Bank 243J-4 243 14 Ned. Handel Mij. 21014 210 Rotterd. Bank. 22054 22054 Twentsche Bank. 226 226 Anaconda Copper 78% 78 Bethlehem Steel. 161 163 U. S. Steel 6114 62 General Motors. 4754 4754 Shell Union 84% 85 44 yA 44 J4 Gaitskell pleitte voor „nieuwe en van verbeeldingskracht getuigende program ma's voor hulpverlening aan economisch achtergebleven gebieden". „Het nieuwe Russische offensief in Azië en Afrika betekent een worsteling om het bezit van geest en hart der bewoners dezer werelddelen. Het gaat er nu om op welke wijze wij deze uitdaging willen beant woorden. Het is beslist noodzakelijk dat uit onze politiek, ons bestuur en ons handelen in het algemeen alles verdwijnt, dat zweemt naar kolonialisme. Ook moet er onmiddel lijk een einde komen aan alle rassenschei ding, voorzover deze nog van Britse offi ciële zijde wordt toegepast". Gaitskell stemde ermede in dat het bestaan van de waterstofbom een afschrikwekkende en daardoor het oorlogsgevaar verminderende uitwerking had, doch de totstandkoming van internationale ontwapening onder deugdelijk toezicht blijft noodzakelijk. Ook Gaitskell acht het, ondanks de verbetering van de internationale toestand, voorbarig het Brits-Amerikaanse bondgenootschap of het NAVO-lidmaatschap prijs te geven, doch hij meende wel dat de NAVO-landen meer een gemeenschappelijke politiek zou den moeten voeren. Volgens Gaitskell is het Cyprische vraagstuk „ongetwijfeld een NAVO-aangelegenheid. daar het de gehele basis van het NAVO-bondgenootschap in dat gedeelte der wereld ondermijnt". Zegslieden van het NAVO-hoofdkwar- tier in Parijs hebben bekend gemaakt dat een bedrag van 68 miljoen francs aan Franse firma's is- gecontracteerd voor het stalen gedeelte van het nieuwe NAVO- gebouw. Het nieuwe hoofdkwartier dat bij de Porte Dauphiné gebouwd wordt zal tegen eind 1957 klaar zijn. BOSTON (Reuter-AFP-UP) Christian Herter, de Republikeinse gouverneur van de Amerikaanse staat Massachusetts, heeft verklaard dat hij ondanks de verklaringen van minister Stassen niet het voornemen heeft te dingen'naar de Republikeinse kandidatuur voor het vice-presidentschap. Herter zei dat hij zich naar de wensen van president Eisenhower zou voegen. Herter heeft zich uitgesproken ten gunste van de kandidatuur van Nixon, aldus heeft de perschef van het Witte Huis, Hagerty, medegedeeld. Stassen heeft laten weten, dat hij zijn actie tegen een kandidatuur van Nixon zal voortzetten. Zijn optreden wordt in Washingtonse bladen „een flater" en „on betamelijk" genoemd. Dreigement Een onbekende heeft gouverneur Herter telefonisch met de dood bedreigd. Men weet niet, of het hier al dan niet gaat om een handeling van een geestelijk gestoorde. De politie van Boston heeft maatregelen getroffen om de veiligheid van de gouver neur te verzekeren. Stassen is volgens de nationale voorzitter van de Republikeinse partij, Hall, ge schrokken van Herters reactie. Stassen sprak de hoop uit, dat Nixon bereid zou zijn Herter te steunen indien uit de poli tieke situatie zou blijken, dat Herter een „sterkere" kandidaat zou zijn. LONDEN, (Reuter/UP) De Britse minister van Financiën, Harold McMillan, heeft een groep van ongeveer dertig in vloedrijke bankiers op zijn departement ontboden om hun opnieuw te verzoeken de regeringspolitiek te steunen en de verstrek king van kredieten te beperken. Volgens ingelichte kringen is een dergelijke bijeen komst van de minister van Financiën met bankiers nog nooit voorgekomen. Men noemde in deze kringen deze daad van de minister een ongewone stap. Onder de dreigende inflatie zijn de kos ten van het levensonderhoud sinds 1 janu ari met drie percent gestegen. De inflatie vormt volgens premier Sir Anthony Eden het binnenlandse probleem no. 1. MacMil lan acht het beteugelen van de inflatie de sleutel voor alle économische problemen. WASHINGTON (Reuter) De Russi sche ambasadeur in Washington. Zaroebin, heeft aan de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Hoover, te tekst van een beroep van het Sovjet- parlement op het Amerikaanse Congres overhandigd, waarin gevraagd wordt om „doeltreffende maatregelen" tegen de be wapeningswedloop in de wereld. Hoover deelde Zaroebin mede, dat de hierin ver melde cijfers omtrent de inkrimping der Sovjet-strijdkrachten belangrijk lager zijn dan die betreffende de vermindering der Amerikaanse en andere Westerse strijd krachten. Op zijn vraag, of het beroep ook nieuwe richtlijnen voor toezicht op de ontwapening inhield, zou Zaroebin ontkennend geant woord hebben. Tegenover journalisten pleitte Zaroebin voor een ontwapening in fasen en voor „het geven van een voor beeld" door de grote mogendheden aan an dere landen. De Russische zaakgelastigde in Bonn, Koedriazev, heeft op het Westduitse minis terie van Buitenlandse Zaken een Sovjet verklaring overhandigd, die bestemd is voor het Bondsparlement en die vermoede lijk over ontwapeningsvraagstukken gaat. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsvoorstel aanvaard, waarbij het devies van deVerenigde Staten „E pluribus unum" (uit velen een maken), vervangen wordt door „In God we trust" (In God I stellen wij ons vertrouwen). NieuiV'Guinea DJAKARTA (ANP) De voorzitter vsn de Indonesisch-Christelijke pairtij de „Parkindo", dr. J Leimena heeft zijn in stemming betuigd met de oproep van de Synode der Nederlands Hervormde Kerk over Westelijk Nieuw Guinea. Hij deelde mede, dat de raad van protestantse kerken in Indonesië een verklaring heeft geplu- bliceerd waarin de „moed" van de Synode, die uit haar oproep blijkt, op prijs wordit gesteld. Afkeuring en bijval Bij een uitvoering van „Die Meister singer" van Wagner in Bayreuth tijdens het Wag- ner-festival hebben kreten van afkeuring geklonken. Deze gingen echter verloren in het stormachtig applaus. Het gold een nieuwe uitvoering. De regisseur was Wie- land Wagner, een kleinzoon van de com ponist. Hij heeft een „nieuwe Bayreuth- stij'l" geschapen, waarbij dramatische lichteffecten de plaats innemen van realis tische decors. De feestweide uit de laatste akte is veranderd in een kring, waarbij steile tribunes de plaats innemen van het traditionele silhouet van Heurenberg, en de grandioze entree van de gilden is geheel geschrapt. ROME (Reuter/UP) De 190.000 Ita liaanse spoorweglieden hebben dinsdag te middernacht het werk hervat nadat zij vierentwintig uur tevoren in staking wa ren gegaan uit protest tegen de „traagheid" waarmee de regering hun eisen voor ho gere lonen en een werkweek van achten veertig uur heet te behandelen. De staking heeft het land ongeveer een miljard lire (zes miljoen gulden) gekost. De minister van vervoer Armando An- gelin zal vandaag aan het kabinet rapport uitbrengen over de besprekingen welke hij met de vakbondleiders houdt om verdere stakingen te voorkomen. Vermoedelijk driekwart van de spoor weg-arbeiders heeft gehoor gegeven aan de stakingsoproep van de bonden. Uit bron nen van de regering wordt vernomen, dat slechts tachtig van de 5.920 normaal lo pende treinen in dienst waren. De toeristen namen hun toevlucht tot autobussen en vliegtuigen of besloten vierentwintig uur later te vertrekken. Ingenieurs van het legen- zetten een hoofd kwartier op in Milaan, het grootste spoor weg centrum van Italië, om leiding te ge ven aan het optreden van het leger bij het laten lopen van sommige belangrijke trei nen. Er zaten weinig reizigers in de trei nen. die liepen. Niemand vertrouwde blijk baar op goede treinveVbindingen. JOHANNESBURG Een makelaars kantoor te Oost-Londen in Zuid-Afrika heeft een tropisch eiland, met kokospalmen en romantische stranden te koop aangebo den, Het eiland. Fregateiland genaamd, be hoort tot de Seychellen archipel in de In dische Oceaan. Op een ander eiland van deze groep bevindt aarfsbischop Makarios van Cyprus zich in ballingschap. Ondanks de hoge prijs, 800.000 gulden, blijken er vele gegadigden voor dit droomeiland te zijn. Een groep sportvis sers onderhandelt thans over de aankoop van het eiland. Maandagavond 30 juli zal de Nederlandse tour-ploeg gehuldigd worden in het Amster damse stadion. Op het programma voor de avond staat verder een „kleine Ronde van Frankrijk", bestaande uit een klassements wedstrijd over 50 kilometer met evenveel klassementen als er etappes zijn in de tour, dus 22. Hierin zuller alle tien renners van de Tour-ploeg uitkomen en voorts Wim van Est, de Zwitser Koblet. Jan Derksen, Arie van Vliet. Gerrit Schulte, Peter Post en nog enkele anderen. In een sprintwedstrijd NederlandDuits land zullen Captein en Mahn hun krachten meten met twee nader aan te wijzen Duitse renners. Het programma wordt gecompleteerd door een ploegomnium-wedstrijd tussen een team, gevormd door Van Vliet. Van Est, Koblet en Gerard Peters, en een ploeg waarvan Schulte, Derksen, Hijzelendoorn en Peter Post deel uitmaken. De wedstrijd omvat drie manches: een rit over 1 kilometer a 1' Italienne, een race over 5 kilometer met 5 klassementen en een achtervolging over 5 kilometer. Voor het concours hippique dat zaterdag op de Ooster Meent in Blaricum wordt ge reden, heeft Prins Bernhard ingeschreven voor het Nederlands kampioenschap dres suur, waaraan de elf beste Nederlandse dres suurruiters deelnemen, o.m. de kampioenen 1954 en 1955. Prinses Irene schreef in voor het jeugdspringconcours en het jachtspring- concours. ZO GAAT DE KUNSTMAAN OMHOOO SCHEMA VAN 0E DRIETRAPSRAKET ^jKwïtjröanjl Neus van de 3erakef klapt open en schiet de kunsjmaan inderuimte f1 ^Mechanisme vöor het wegschieten |».d. kunstmaan Een van de belangrijkste wetenschappelijke ge beurtenissen van deze eeuw zal zonder twijfel de lancering van de kunstmaan zijn tijdens het Geofysisch jaar 1957-'58. Het grote probleem daarbij is uit te maken wat de beste manier is om de kunstmaan in het heelal te brengen. Het stond wel vast dat de kunstmaan „op hoogte" zou worden gebracht door een raket die uit drie delen bestond. Thans zijn er meer gegevens vrij gekomen over de samenstelling van deze raket, die kan "worden beschouwd als de „locomotief" van de kunstmaan. In onze tekening geven wij een schema van de samenstelling van de raket. De raket bestaat uit drie afzonderlijke raketten van verschillend formaat die zijn samengevoegd tot één geheel. De raket aan de top, de derde raket, draagt de kunstmaan bij zich. Deze kunst maan is vijftig centimeter in doorsnede en weegt tien kilogram. De drietrapsraket is 22 meter lang. De drie raketten zijn ieder gevuld met een andere brand stof. Van deze mengsels zijn grote hoeveelheden nodig. Dezer dagen heeft de vervaardiging van brandstof een geleerde het leven gekost die zich bij een oven bevond die* een mengsel voor de drietrapsraket bevatte. Onverwacht kwam het tot ontbranding, waarbij er een hitte werd opge wekt van vele duizenden graden. Van de geleerde werd niets teruggevonden. Wanneer de kunstmaan afgeschoten wordt, zal de eerste raket in werking treden. Deze geeft het gevaarte een beginsnelheid en stuwt het tot een bepaalde hoogte. Als deze raket is uitgewerkt wordt zij automatisch van de andere twee losge maakt en valt naar de aarde terug. Deze zal zij echter nooit bereiken, want tijdens de val zal zij geheel tot stof vergaan door de wrijving van de lucht. Dat zal ook met de andere twee raketten en de kunstmaan zelf gebeuren. Wanneer de eerste raket wegvalt vormt de tweede raket een brandstofmengsel, uit helium, dimethyl-hydrazine en salpeterzuur, dat tot ont branding komt en het projectiel met hernieuwde snelheid omhoog stuwt tot zij is uitgewerkt en haar val naar beneden begint. De laatste raket, met de kunstmaan in de neus geborgen, komt dan in werking en brengt het toestel naar de gewenste hoogte. Tijdens deze laatste tocht bereikt de raket een snelheid van een paar duizend kilometer per uur. Op het ogenblik dat de brandstof van de raket op is, klapt de neus van de raket open en wordt de kunstmaan weggeschoten in haar baan om de aarde. Gedurende de vlucht zal de raket door het grote radarstation Diana, dat speciaal voor de kunstmaan is gebouwd, worden gevolgd. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan kleine raketten, die de satelliet in de derde fase moeten stuwen. De kleine raketten zullen de satelliet een draaiende beweging geven, hetgeen een stabiliserende uitwerking heeft. Ook op de derde en laatste dag hebben de 235 deelnemers aan de Nieuw Loosdrecht- week niet over het weer te klagen gehad. Er was een aantrekkelijke baan uitgezet en met behulp van een prettige bries konden de zeilers hun hart ophalen. De uitslagen van de laatste dag en de toe kenning van de hoofdprijzen luidden als volgt: Valken a: 1. Zilvermeeuw. De Vries. Frisia ("tevens hoofdpr.); 2. Boentoet. Staartjes, Het Witte Huis; 3. Falcon, G. Paulich, Het Witte Huis. Flying Dutchman: 1. Jonker Cabeliau, Ter- wogt, Loosdrecht; 2. More Speed. Meeuwis- sen. Het Witte Huis: 3. She, De Vries. Vinke- veen. Hoofdprijs: Blok, De Kaag. Sharpies a: 1. Mustang. Kraan, Braasse- mermeer (tevens hoofdprijs). 2. Aeolus 3, Visser. Hef Nieuwe Diep; 3. Rakker. Van Wijk, Braassemermeer. Finnjollen: 1. Photon, Woortman, Aegir (tevens hoofdprijs). Vrijheid a: 1. N N. Frech, De Kaag (tevens hoofdprijs); 2. Klein Duimpje. Hauber. Het Witte Pluis; 3. Speediest, De Haas jr., Het Witte Huis. ■Olympiajollen a: 1. Kattebakje, De Kat. De Kaag (tevens hoofdprijs); 2. Mustang. Stel lingwerf. Het Witte Huis; 3. Gliper, Haaks- ma. De Kaag. 16 m.2 streepklasse: 1. Jel for Bel Air, Schiet. Het Witte Huis; 2. Wetternocht 2, Dwarshuis, Het Witte Huis; 3. Robbeklobber 2, Verwey, Het Witte Pluis. Hoofdprijs: Bol, Aalsmeer. Pampusklasse: 1. Woelwater. Blok. Het Witte Huis; 2. Us Heit, Tjebbes, Loosdrecht; 3. Stormvogel, Saur, Het Witte Huis. Hoofd prijs: Blok, Het Witte Huis. 12 voetsjollen a: 1. Tecumseh, Holtrop, HJC (tevens hoofdprijs; 2. Snappy. Haver- kate (HJC); 3. Kolonel, Steensma, HJC. Valken b: 1. Moustache. De Wit. De Kaag. Hoofdprijs: Van Rijk, Hét Witte Huis. Sharpies b: 1. Fieetness, De Waal jr., Het Nieuwe Diep (tevens hoofdprijs). Vrijheid b: 1. Ekenier, Reineke, Loosdrecht. Hoofdprijs P. Blusse, De Maas. Olympiajollen b: 1. Mars, Zwaan. De On derlinge. Hoofdprijs: J. Hinnen, Het Witte Huis. 16 m.2 streepklasse: 1. Clupea, Gerner. De Vrijbuiter. Hoofdprijs: Lagendijk, IJssel- monde. Voor de eerste maal sinds vele jaren is op de Solituae-baan in Stuttgart een wedstrijd voor sportwagens gehouden. De uitslag in de klasse sportwagens tot 1500 cc. luidde: (14 ronden, 159.838 km.): 1. Hans Hermann (Did.) met Porsche in 1 u. 4 min. 42.8 sec. (gem. 148,1 km/u.); 2. Van Trips (Did.) met Por sche, gem. 148 km/u.; 3. Barth (Did.) met Awe, gem. 146,5 km/u. De uitslag in de klasse seriesportwagens is (eveneens 14 ronden?: 1. Nathan (Did.) met Porsche in 1 u. 9 min. 51.2 sec. (gem. 137.3 km/u.); 2. Buff (V.S.) met Porsche, gem. 137 km/u.; 3. May (Zwitserland) Porsche, gem. 136,9 km/u.; 4. Vogel (Oostenr.) Porsche, gem. 136,9 km/u.; 5. De Beaufort (Neder land) 'Porsche, gem". 132.6 km/u. nTTTTTn Kuststrook (dit is een strook van 15 Urn breedte langs de Noordzee) BU^Kop »an Noordhollano In deze kaart geven wij een overzicht van de indeling van Nederland voor de weersverwachting van het KNMI. Dui delijk blijkt dat men bij de verwachtin gen goed moet let ten op de gebatikte termen, want zo is de zuidelijke helft van ons land héél iets anders dan hel zuiden. Deze aan duidingen staan in de rand van het kaartje getekend. Verder moet men er rekening mee hou den dat de indeling van de verschillende gebieden wel precies bepaald is, maar dat het weer zich natuurlijk niet zo nauwgezet aan de grenzen van het KNMI houdt. Als er gesproken wordt over de kustprovincies dan zijn die 'niet alleen Zeeland, Zuid-Holland en Noordholland maar ook de provincies Friesland en Groningen. Noordwester Noordoosten Zuidwesten I'.','.M Zuidoosten yy yy De Beverwijkse voetballer Henk van der Sluis, die het afgelopen seizoen voor de semi-profclub „Alkmaar" uitkwam en voor dien de kleuren van De Kennemers verdedig de, heeft een contract getekend voor de profclub .Amsterdam". Naar wij vernemen bedraagt de transfersom f 10.000. Amor, 24 te Rotterdam. Amponan, pass. 23 Kp. Guardafui n. Djibouti. Angolakust, 26 te IJmuiden verw. Aalsum, 24 v. Bremen n. Londen. Akkrumdijk, 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Ampenan, 24 te Djibouti. Arnedijk, 24 v. Rotterdam n. Bremen. Ameland. 24 f400 m. w. Dakar n. Dakar. Amstelpark, 23 200 m. z.w. Cocos eil. n. West- Australië. Amstelstad, 23 100 m. z.o. Kp. Race n. Marseille. Annenkerk, 23 20 Om. z. Dakar n. Kaapstad Argos. 23 te Haifa. Axeldiik, 23 600 m Z.o. Bermudas n. New York. Alkaid. 24 300 m. w. Dakar n. Antwerpen. Alhe'na, 23 v. Montevideo n. Santos. Alioth, pass. 24 Kp. Vilano n. Las Palmas. Amsteldiep, 24 v. Philadelphia n. Amsterdam. Amstelland, 24 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Amstelmeer. 25 te Baltimore. Boissevain, 24 te Port Elizabeth. Banda, 24 v. Damman n. Bahrein. Boschfontein, 24 te Zanzibar. Breda. 24 te Rotterdam. Barito, 23 v. Biak n. Seroei. Barumun, 23 te Singapore. Batang. pass. 24 Philippeville n. Nieuw-Guinea. Batoela. 24 te Palembang. Bontekoe. 24 te Menado. Baud, 24 te Basein. Boskoop. 24 120 m. z.w. Ouessant n. La Guaira. Bloemfontein, 24 te Amsterdam. Bloemcndael, 25 te Aruba. Borneo, 25 te Antwerpen. Brltsum, 25 te Trinidad. Bussum, 25 te Suez. Beninkust. pass. 25 Las Palmas n. Le Havre. Caltex Leiden, pass. 24 Gibraltar n. Perz. Golf. Caltex Pernis, pass. 24 Malta n. Bordeaux. Caltex Rotterdam, 25 te.Port Said. Camitla, 24 te Stockholm. Clavella, pass. 24 w. v. Finisterre n. Abadan. Cradle of Liberty, pass. 24 Perim n. Mena Al Ahmadi. Castor, 24 te Port Au Prince. Callisto. 25 v. Rotterdam n. Wabana. Cottica, 24 v. Trinidad n. Madeira. Dorestad, 23 v. Willemstad n. Alexandrië. Delft, 24 te Rotterdam. Drente, 25 te Bona. Delfshaven, 25 te Rotterdam. Dongedijk, 24 te Rotterdam. Doris, pass. 24 Trinidad n. Georgetown. Enggano, 25 te Fremantle. Esso Nederland, 25 te Rastanura. Farmsum, pass. 23 Finisterre n. Ceuta. Fairsea, 21 v. Napels n. Southampton. Groote Beer, 23 v Montreal n. Rotterdam. Guineekust, 22 te Hamburg. Gadila, 23 100 m. n. Cooktown n. Sydney. Gordias, pass. 23 Gibraltar n. Amsterdam. Grootekerk, 24 v. Amsterdam n. Bremen. Gabonkust, 24 te Amsterdam. Heelsum, 24 te New Orleans. Hecuba, 24 te Ciudad Bolivar. Hestia. 24 te Baltimore. Hilversum. 23 100 m. w. Runsaljebe) n. Kwinana. Hydra, 23 80 m. n.o. Barbados n. Emden. Heidberg, 24 v. Paramaribo n. Demarara. Hispania, 24 v. Rotterdam n. Bilbao. Hector, 25 te Amsterdam. Iberia, 24 te IJmuiden. Jagersfontein. 24 te Durban. Johan van Oldenbarnevelt, 24 v. Suez n. Aden. Java, 25 te Amsterdam. Kara, 25 te Singapore. Kota Gede, 24 v. Cheribon n. Semarang. Kenia, 23 te Heysham. Koningswaard, 23 240 m. z.w. Monrovia naar Curacao. Kieldrecht. 24 te Milos eiland. Kabylia, 24 160 m. z.w. Madeira n. Malta. Kalinga, 23 350 m. n.n.o. Socotra n. Fao. Kryptos, 24 240 m. z.w. Bombay n. Balikpapan. Kalvdon, 24 v. Curacao n. Montevideo. Linge, 23 v. Rotterdam n. Toppila. Lawak. 25 te Dar Es Salaam. Le Maire, 23 v. Pladju n. Belawan. Lissekerk, 23 v. Assab n. Port Sudan. Luna, 23 50 m. o.n.o. Palermo n. Piraeus. Langkoeas, pass. 24 Gibraltar n. Port Said. La ren berg, 24 te Antwerpen. Lemsterkerk, 25 te Mombasa. Loenerkerk, 24 v. Rotterdam v. Bombay. Loosdrecht, pass. 24 Ras Fartak n. Suez. Lutterkerk. 25 te Abadan. Meerkerk. 24 v. Karachi n. Bombay. Muiderkerk, 25 te Adelaide verw. Macoma, 24 v. Tj. Priok n. Balikpapan. Malvina, 24 v. Miri n. Yokohama. Mapia, pass. 24 Malta n. Rotterdam. Muiderkerk. 25 te Adelaide. Maasdam, 23 1020 m. o.n.o. Kp. Race n. N York. Mirza, pass 23 z.p. Mindanao n Balikpapan. Maureen. 23 450 m. n.w. Kaapstad n. Durban. Mijdrecht, 23 680 m. z.w. Kaapstad n. Durban. Malea, pass. 23 Stromenkaap n. Sorong. Markelo, pass. 23 Kristiansand n. Mo I Rana. Merwede, pass. 24 Dakar n. Las Palmas. Mitra, pass. 24 Sombrero eil. n. Rotterdam. Nanusa. 24 te Seattle. Noordzee, 24 v. Bremen n. Quebec. Nieuw Amsterdam, 23 420 m. o. Kp. Race naar Southampton. Nieuw Amsterdam, 27 te Southampton verw. Notos, pass. 23 Ouessant n. Lissabon. Nigerstroom, 25 te Bordeaux. Ondina, 23 v. Cabanias n. Gent. Orestes, 24 te Curacao. Overijsel, 24 v. Singapore n. Bangkok. Ootmarsum, 25 te Houston. Oranje, 24 te Port Said. Oranjestad, 25 te Amsterdam. Pendrecht, pass. 24 Gibraltar. Pendrecht. 23 120 m. o. Kp. De Gata n. R'dam. Prins Philips Willem, 23 215 m. o.n.o. Belle Isle n. Londen. Purfina, Hellas, 24 bij Kp. Finisterre n. Antw. BINNENLAND Met auto op roof uit. De Haagse politie heeft een 60-j. moeder en 34-j. dochter uit Breda aangehouden, die door het personeel van een warenhuis in de binnenstad op heterdaad werden betrapt bij het stelen van goederen. Zij waren daarvoor met de auto uit Breda overgekomen. Beiden hebben be kend ook dergelijke diefstallen in Rotterdam te hebben gepleegd. Fonds. Dezer dagen is op Curagao de stichtingsakte gepasseerd van het Koningin Juliana-fonds Nederlandse Antillen. Het doel van de stichting is, het beheren van de gel den, bijeengebracht voor het nationale ge schenk aan de Koningin ter gelegenheid van haar bezoek aan de Nederlandse Antillen, en het toewijzen van deze gelden aan die in stellingen op de eilanden, die sociaal-peda gogisch werk verrichten. Het bestuur van de stichting is hetzelfde als dat van het Prins Bernhard-Fonds Nederlandse Antillen. Op achtenvijftigjarige leeftyd is maan dag te Hintham bij Den Bosch overleden de kunstschilder Jo Enthoven, die in Brabant grote bekendheid en waardering genoot. Hij koos vooral het landschap en de bloemen tot onderwerp voor zijn doeken. Het Brabantse heidelandschap met de bloeiende brem was het bekende genre, waarin Jo Enthoven zijn schilderkunstige kwaliteiten uitte. Gezant gaat heen. Volgens in Kopen hagen gedane mededelingen zal de Neder landse gezant aldaar, de heer G. P. Luden, op 20 augustus zijn ambt neerleggen en te vens de diplomatieke dienst verlaten. Hij zou zich gaan vestigen te Leerdam. De heer Luden is sind- 1951 gezant in Denemarken. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag kon ons, bij navraag hierover, nog geen mededelingen doen. Vuurtorengeschil. Het scheidsgerecht, van het permanente hof van arbitrage dat belast is met de beslissing van. de Frans- Griekse geschillen over de vuurtorens concessie op de Griekse kusten, zal vrijdag morgen uitspraak doen in de kleine rechtzaal van het Vredespaleis in Den Haag. HAARLEM EN OMGEVING Botsing. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over negen is een militaire vracht auto op de Zeeweg, ter hoogte van de Mili- tairenweg te Overveen, in botsing gekomen met een geparkeerde personenauto. Door het gladde wegdek gleed de vrachtwagen bij het remmen door en reed tegen de personen auto, die niet op de rem stond. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Beide wagens werden beschadigd. Uitgesteld. Door de slechte weersom standigheden moet de zomercontactavond die het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en de „Natuurvrienden" vanavond in de tuin van het tehuis voor ouden van dagen aan de Schotersingel in Haarlem zouden houden, tot onbepaalde tijd worden uitgesteld. Prins Willem II, 23 640 m.n.w. Valentia lerl. n. Le Havre. Prins Casimir, 23 te Sarnia. Prins Maurits, 23 te Milwaukee. Prins Alexander, 25 te Antwerpen. Purfina Nederland, pass. 24 Aden n. Antwerpen, Rotti, 23 v. Napels n. Beyrouth. Rotula, 24 te Curacao. Riouw, 24 v. Aden n. Marseille. Roepat, 24 v. Port Said n. Halifax. Rijnland, 25 510 m. z. St. Vincent n. Las Palmas. Rempang, pass. 23 Kp. Finisterre n. Vlissingen. Scherpendrecht, 23 v. Santos n. Curacao. Sciiie. 23 te Rotterdam. Stad Leiden, 23 v. Gibraltar n. Port Said. Sarangan, 24 v. Labuan n. Sorong. Schouten. 25 te Kobe. Singkep. 26 te Pladju verw. Slamat, 24 v. Barcelona n. Rotterdam. Soestdijk, 24 v. Antwerpen n. New York. Stad Maassluis, 24 v. Ivnmingham n. Narvik. Straat Mozambique, 25 te Port Elizabeth. Stad Dordrecht, 24 te Palermo verw. Saroena, pass. 23 eil. Linga n. Pladju. Stad Vlaard., 23 360 m. w. Landsend n. R'dam. Stanvac Djirak, 23 v. Singapore n. Bangkok. Stentor, 23 690 m. w.z.w. Madeira n. Barbados. Schelpwijk, 24 110 m. z.z.o. Kreta n. Landsend. Solon, 24 v. Pta. Cardon n. Maracaibo. Swartenhondt, 24 te Tilburg. Str. Banka, 24 v. Singapore n. Pt. Swettenham. Sumatra. 23 v. Penang n. Colombo. Sloterdijk. 25 te Philadelphia. Sommelsdijk, 24 te New York. Stad Arnhem, 25 te Wabana. Tabinta, pass. 23 Gibraltar n. Port Said. Tawali, 24 v. Aden n. Colombo. Themisto, 23 v. Liverpool n. Wabana. Tankhaven I, 25 te Sungeigerong verw. Tankhaven II, 24 te Tepenang. Tankhaven III, 24 te Singapore. Tara, pass. 23 Gt. Abaco Bah n. New Orleans. Tomocyclus, 23 v. Curacao n. Bachaquero. Telamon, 24 te New York. Teucer, pass. 24 Kp. Bon n. Rotterdam. Tiberius, 23 te La Union. Tabian, 24 te Beyrouth. Tara, 25 te New Orleans. Tjitjalengka. 24 v. Buenos Aires n. Santos. Utrecht, 25 v. Suez n. Aden. Vasum, 25 te Mena Al Ahmadi. Van Riebeeck, 23 v. Tj. Priok n. Belawan. Westland, 23 v. St. Vincent n. Amsterdam. Waterman, 27 te Walvisbaai verw. Waiwerang, 23 v. Tj. Priok n. Surabaja. Willemstad, 24 v. Aruba n. Pto. Limon. IJssel, pass. 24 Kp. Bon n. Malta. Zonnewiik, 24 te Curacao. Zuiderzee, 23 250 m. o. Caranbi n. Singapore. KLEINE VAART Advent, 23 v. Kopenhagen n. Groningen. Algarve, 24 v. Port Talbot te Amsterdam. Amvntas. 24 60 m. z.w. Oporto n. Amsterdam. Appingedam, 24 v. Oporto te Dover verw. Arnoudspolder. 24 v. Jersey n. Rotterdam. Alcetas. 23 te Algiers n. Oran. Amor. 24 te Rotterdam n. Hamburg. Banka. 24 v. Slotsbron te Dover verw. Bloemgracht, 24 v. Kotka te Amsterdam. Brem, 24 v. Bordeaux te Dordrecht verw. Basilea. 24 v. Bremen n. Hamburg. Bab T. 18 v. Gefle te Zaandam. Cornelis Houtman, pass. 23 Kielerkanaal naar West-Hartlepool. Duurt, 23 v. Hamina te Oostende. Daniël. 24 te Rotterdam v. Stettin. Ella, 23 v. Gothenburg n. Rotterdam. Fedala, 24 v. Suez n. Haifa. Franks II, 24 dw. Guernsey n. Immingham. Geziena Henderika, 23 te Ipswich v. Barcelona. Heemraadsingel, 24 v. Swansea te Antwerpen. Hennv, 24 v. Portsmouth te Londen verw. Holwierde, 24 121 m. o. Leith n. Leith. Herman Buisman, 24 te Amsterdam v. Vasteras. Joost, 15 v. Solvesborg te Sodertalje. Kaap Falga, 21 v. Rundvik te Amsterdam. Kp. St. Vincent, 21 v. Skutskaer n. IJsselmonde. Leny, pass. 23 Borkum n. Amsterdam. Leuvehaven, 24 v. Rotterdam te Ystad. Lindesingel, 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Larix, 21 v. Hundiksvall te Sundsvall. Manto, 24 te Amsterdam n. Rotterdam. Marathon, pass. 23 Brunsbüttel n. Huil. Maria Theresia, 23 v. Port Talbot te Hamburg. Martha, 23 v. Port Talbot n. Rotterdam. Matthew, pass. 24 Beachyhead n. Newcastle. Mutua Fides. 24 te Antwerpen v. Gent. Nimrod, pass. 24 Texel n. Sharpness. Paloma, 24 v. Esbjerg n. Ventspils. Plancius, 23 v. Zaandam te Amsterdam. Plato, 23 v. Ceuta n. Barcelona. Prinsengracht, 24 te Rotterdam. Pavo, pass. 20 Holtenau v. A'dam n. Domsjo. Ponza, pass. 21 Holtenau v. Dordrecht n. Domsjo. Ransel, 23 v. Hamburg te Runcorn. Ria, 23 v. Fremington te Amsterdam. Roelf, 23 v. Randers te Amsterdam. Sambre, 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Sonsbeek, 24 v. Londen n. Rotterdam. Santa Lucia, 24 v. Goole n. Rotterdam. Schippersgracht, 23 v. Huil n. Helsinki. Tilly, 22 v. Rotterdam te Skoghall. Union, 24 v. Amsterdam n. Antwerpen. Waterweg, pass. 24 Scheveningen n. Par. Westerdok, 22 v. Amsterdam te Londen. Westpolder, 25 v. Oporto te Antwerpen verw. Wexford, 23 v. Norrsundet n. Gefle. Wicenburgh. pass. 24 Dungeness n. Casablanca. Willemijn, 23 v. Amsterdam te Hamburg. Willem Barendsz, pass. 23 Kielerkan. n. Rostock. Wolanda, 24 te Amsterdam v. Waterford. SLEEPVAART Blankenburg, 23 te Savona. Ebro, 23 te Ponta Delgada Azoren. Goeree, pass. 23 Guernsey n. Brest. Hudson, 23 te St. Nazaire. Loire, 23 80 m. o. Dundee n. Rotterdam. Thames, pass. 23 Hebriden n. Haugesund. Titaan, 23 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Tyne, 24 v. Rotterdam te Boulogne. Zwarte Zee, 24 90 m. o. Daedalusrif n. Italië.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3