Bezoek van Sovjet-smaldeel ten einde Een nieuwe Britse koersbepaling In de Wereldpolitiek J verbouwings-opruiming! Delftse hulpkoster gaf staaltje van Hollandse „gastvrijheid NAAIMACHINES Wandeling in Gaaga Geen geld, geen Russen Omyl Hèt midHel tegen muggen motten vliegen spuitbus van ORGANON bevat 7 insectendoders Agenda voor Haarlem Vier verkeersongelukken; zes slachtoffers Haarlemmer gedood bij botsing met slecht-verlichte afzetting Tegoed der handelsbanken met f 145 miljoen gedaald Thee smaakt Dordtenaren 's maandags niet Protest tegen financiering Bescherming Bevolking Interieur-exposities in het Bouwcentrum A penjacht in Hamburg rHoe is het ontstaand Dit woord: BUDGET J Waarom de vier Russen uitgewezen werden Zij weigerden uit de huurt van Sovjet smaldeel te blijven Belg zou onder invloed van sterke drank hebben gechauffeerd Garantieprijs voor de melk verhoogd 05fc.9aritu«na Belgische bekent 3 mensen te hebben vergiftigd WOENSDAG 25 JULI 1956 Dinsdagavond heeft de commandant van (je Russische oorlogsschepen die een bezoek aan Nederland brengen, schout bij nacht V F. Kotov, aan boord van de kruiser Sverdlov een groot aantal gasten ontvan gen. Het marine-ensemble van de Sovjet- Russische Oostzeevloot gaf een zang- en (jansuitvoering. Onder de aanwezigen be vonden zich de ministers Luns en Staf, jtaatssecretaris Moorman, verscheidene hoofdofficieren van de marine en de lucht macht en de havenmeester van Rotterdam, welke allen vergezeld waren door hun dames. Ook de Russische ambassadeur en mevrouw Kirsanov en verscheidene leden der Russische amhassade bevonden zich onder de gasten. Vandaag lichten de Russische schepen het anker voor hun terugreis naar Lenin- grad. Tweehonderd Russische matrozen rolden gisteren uit vier dofgroene legerautobussen op een der meest luxueuze plekjes van „kapitalistisch" Den Haag, het Buitenhof. Zij keken eens naar de mensen, die niets te doen hadden en dat op een terrasje deden en die mensen keken naar hen. Er werd over en weer wat gezwaaid en gegrinnikt, totdat de matrozen hun extra- brede broekspijpen, waaronder de schoenen zoals dat bij een zeeman hoort, nagenoeg schuil gingen, in beweging brachten en in ganzemars naar het Binnenhof stapten. Zij hadden anderhalf uur vrij passagieren in „Gaaga", zoals in hun taal onze residentie wordt aangeduid. De verwachting was, dat de Iwans zou den gaan winkelen, maar dat kwam niet helemaal zo uit. Het groepje waarmee wij op pad gingen had weinig belangstelling voor winkels. „Een winkel hier is als een winkel in Leningrad", zeiden de matrozen lakoniek. Dus stapte het groepje maar wat rustig door de straten, bleef eens staan bij een politiejeep, waarvan de berijder de werking van de mobilofoon moest uitleg gen, gaf geduldig sigaretten aan een paar taxi-chauffeurs. De Russen informeerden of de Neder landse (getrouwde) vrouwen over het alge meen ook werkten en, toen wij ontkennend hadden geantwoord, wie er dan de land arbeid verrichtte? Zij maakten een beleef de opmerking over een monument en ver telden hoe groot hun kinderen thuis waren. Er werden voorts wat speldjes en in signes uitgewisseld met samendrommende omstanders, maar toen gingen de zak woordenboekjes, die de taalbarrière toch heel aardig overbruggen, dicht en stapten allen weer in de bussen. Vriendelijk wui vend namen de Russen afscheid van de hofstad en de vrolijk wuivende „Gaaga- nezen". Dezelfde leden van het Russische smal deel hebben dinsdagmiddag, onder leiding van twee officieren en vergezeld van een ADVERTENTIE Een druk op dc knop, en de Omyl-spuitbus verspreidt een fijne onbrandbare nevel, die insecten, larven, eieren en poppen totaal verdelgt! Verfrist de atmosfeer. DE GROOTSTE SPUITBUS VOOR HET MINSTE GELD ORG A-NON-O SS WOENSDAG 25 JULI Minerva: „Knock on wood", 8.15 uur. Rembrandt: „Zo vader, zo zoon", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het schip der verloren vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „A C als loodgieters", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Marcella, een circuskind", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Man with the gun", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Storm over de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 ur. Studio: „Pffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 8 uur, Avondstilte. DONDERDAG 26 JULI Minerva: „Knock on wood". 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Zo vader, zo zoon", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUxor: „Het schip der verloren vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „A C als loodgieters", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mar cella, een circuskind", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Man with the gun", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de beer". 10.30 uur. „Storm over de Nijl". 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vakantie-programma, 10.30 uur: „Pffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, „Montagne's jeugd- variété". Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oorschot. Grote Kerk: 3 uur, Orgelbe speling door Wilfried Grasemann, Nic. Pierre Drout en Maria Thérèse Michaux. Zuider kapel: 8 uur, ds. J. Visser over „Het nieuwe •Jeruzalem". 99 contactofficier der Nederlandse marine, een bezoek aan Delft gebracht, Men zou onder andere de Nieuwe Kerk bezichtigen, doch terwijl andere vreemdelingen wel werden toegelaten, weigerde de hulpkoster de Russen de toegang tot de kerk, tenzij ze wilden betalen. Natuurlijk wilden ze dat wel, doch de Nederlandse contactofficier had orders, in dergelijke gevallen te ver zoeken de rekening in te dienen bij de Koninklijke Marine. Hij bracht dit over aan de hulpkoster, doch deze wilde op die voorwaarde geen toegang geven. Een lid van de kerkvoogdij verklaarde later aan de pers, de houding van de hulp koster ernstig af te keuren. - De Nederlandse marine-officier nam een snel besluit. „Dan hebben wij de kerk gezien", voegde hij de hulpkoster toe en maakte rechtsomkeert. De Russen volgden hem naar buiten; ze begrepen niet waarom ze niet werden toegelaten, doch het gebrek aan gastvrijheid zal hun wel niet ontgaan zijn. Althans, de animo om de andere be zienswaardigheden te bezoeken was er af. Men dwaalde nog wat door de stad, er werd druk gefotografeerd, er werden etala ges bekeken en er werd hier en daar wat, doch niet veel, gekocht. De meeste belang stelling ging uit naar nylonkousen en kleine snuisterijen. Dinsdagmiddag is op de Bos en Lommer weg in Amsterdam de tienjarige Jan de R. door een vrachtauto overreden. Tijdens het vervoer naar het gasthuis is hij overleden. Het kind kwam met het voorwiel van zijn fiets in aanraking met het achterwiel van een voor hem rijdende wielrijder, waardoor hij de macht over het stuur ver loor. Hij viel en kwam tussen het voor- en achterwiel van de juist passerende vracht auto terecht. Motor tegen vrachtauto Gisteravond is op de rijksweg Utrecht Den Haag even buiten Gouda een motor rijder met duopassagiere in botsing ge komen met een grote wagen met aanhan ger van Van Gend en Loos. De rechter weghelft is ter plaatse wegens herstel werkzaamheden afgesloten, zodat op de linkerrijbaan tweerichtingverkeer noodza kelijk is. Juist op de plaats, waar de vrachtwagen van het rechter weggedeelte naar het linker ging, ontstond de aanrij ding. De motorrijder, de heer N. W. de G. uit Waddinxveen, en zijn passagiere, mej. A. van P. uit Boskoop, zijn zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Botsing met wegafzetting Maandagavond laat is de 21-jarige E. W. E. uit Haarlem op de rijksweg te Nunspeet zwaar gewond, toen hij met zijn motorrij wiel tegen een onvoldoende verlichte weg afzetting botste. Het slachtoffer is dezelfde nacht in een ziekenhuis te Ermelo over leden. Zijn duo-passagiere, de 16-jarige S. van W., eveneens uit Haarlem, liep een enkelblessure op. Op strand overreden Op het strand in Egmond aan Zee is dinsdag de tienjarige Bertha Z. uit Alk maar, die met haar familie in een zomer huisje logeerde, met het hoofd onder een achterwiel van een trekker gekomen. Het kind was op slag dood. Het ongeluk gebeurde na een demonstra tie met de reddingboot, toen de boot door een trekker van zee naar het strand werd gebracht. Weekstaat Nederlandsche Bank De grootste mutatie op de verkorte ba lans der Nederlandsche Bank opgemaakt per 23 juli is te vinden onder het reke- ningcourantsaldo van de handelsbanken, dat met niet minder dan f 145 miljoen is gedaald, tot f 377 miljoen. Dit bedrag ligt beneden het gemiddelde tegoed, dat de banken voor de periode van 21 juli tot en met 20 augustus verplicht zijn bij de Cen trale Bank aan te houden. Het wordt ge schat op circa f 475 miljoen. De handels banken hebben het geld onder meer ge bruikt om te voorzien in de gestegen be hoefte aan contanten. Nu de maandwisseling nadert blijkt de chartale geldhoeveelheid reeds met f 54 miljoen vermeerderd te zijn tot f3.035 mil joen. Voorts hebben de kredietinstellingen circa f 40 (miljoen gebruikt voor de be taling van de driemaands promessen, ge dagtekend per 20 juli. Zoals bekend, is de agent van het ministerie bereid dit papier tegen een disconto van drie percent over de toonbank te blijven afgeven. Men neemt aan, dat de animo gezien de krappe positie der banken echter niet groot is. Het saldo van de schatkist is met circa f 44 miljoen gestegen tot f 267 miljoen. Het rijk heeft hiermede juist voldoende con tanten om de driemaandelijkse betaling aan de gemeenten te verrichten. Het hiermede gemoeide bedrag, dat vandaag 25 juli wordt overgemaakt, schat men op circa f 240 mil joen. Ook zijn de banken er in geslaagd een deel van de dure voorschotten af te lossen, v.raardoor de desbetreffende post met f 24 miljoen is gedaald tot f 106 miljoen. Voorts dienden de banken te voorzien in de tegen waarde van circa f 27 miljoen aan devie zen. De netto deviezenvoorraad is in de afgelopen week namelijk met dit bedrag verminderd tot f 1.104 miljoen. De goudvoorraad bleef onveranderd met f 3.226 miljoen. Het dekkingspercentage der goud- en deviezenreserve bedraagt thans 71,23 tegen 71,04 in de vorige week. De post wissels enzovoort in disconto, die vorige week reeds aanzienlijk gedaald was tot f 9,3 miljoen, blijikt thans tot nihil te zijn gereduceerd Op de geldmarkt blijft de situatie stroef. Daggeld noteert nog steeds nominaal 1 y, percent. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 In de gemeenteraad van Dordrecht is geklaagd over de smaak van het water, dat het waterleidingbedrijf op maandag uit de kranen laat vloeien. Het kopje thee, anders een verkwikking, is op de tweede dag van de week en soms ook nog wel eens op de derde, niet te genieten. Het college van B. en W. antwoordde, dat er op maandag in Dordt teveel water gebruikt wordt. Ter wijl anders drie a vier percent van het drinkwater wordt geput uit de rivier en de rest uit bronnen afkomstig is, moet in het begin van de week het percentage rivier water worden opgevoerd tot 25 percent. Daarbij komt dan nog het overbelast raken van de filters. Aan verbetering wordt hard gewerkt, onder meer door bijbouwing van een grote reinwaterkelder, die het vormen van een grotere reserve mogelijk zal maken. De burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen, ambtshalve voor zitter van de A-kring, heeft een ernstig woord van protest laten horen tegen de wijze, waarop het rijk de financiering van de B.B. zijns inziens op de gemeenten schijnt te willen afschuiven. Het kringbestuur, zo zei de burgemees ter, is uiteraard van mening, dat de ge meenten in de kosten moeten bijdragen, maar het rijk zal toch het grootste deel van die kosten moeten dragen. De praktijk wijst uit, dat dit niet meer zo is. Een kwartje per inwoner per gemeente zou een acceptabel aandeel in de kosten zijn, maar op het ogenblik moet al zestig cent per inwoner worden bijgedragen. Het moeilijkste punt ligt in de kosten van de commandovoering, waarvoor het rijk een normvergoeding geeft, die voor geen enkele B.B.-kring voldoende is. Daarbij komt, dat van hogerhand voor schriften worden gegeven over de salarië ring van het B.B.-personeel. De Dordtse kringraad heeft zelfs over wogen om een ostentatief standpunt in te nemen door geen begroting op te stellen of op de begroting een „extra uitkering van het rijk" te ramen. Men heeft echter aller eerst de minister van de gevoelens van on behagen, die de huidige situatie heeft ver wekt, in kennis gesteld met het dringende verzoek de nodige maatregelen te treffen. Dinsdagochtend heeft Koningin Juliana op Huis den Bosch te Den Haag dr. Drees ontvangen en hem ontheven van de opdracht tot het vormen van een kabinet. Dr. Drees werd uitgeleide gedaan door een Harer Majesteits adjudanten. De heer en mevrouw Johnson uit Springfield in Amerika maken met hun „Knox" uir 1901 een reisje in Europa. Zij zullen ook Nederland aandoen. Hier ziet men hen als deelnemers aan de auto-race in Sussex. Onder de naam „Wonen, alleen en niet alleen" is in het Bouwcentrum te Rotter dam een tentoonstelling geopend, die is in gericht door deze instelling in samenwer king met industrie en detailhandel. De expositie geeft een woongelegenheid te zien voor de alleenstaande ontworpen door mej. ir. W. C. M. Janse architecte te Schiedam die gebruik heeft gemaakt van gegevens uit de kring van de Vereniging Vrouwen in Bedrijf en Beroep. De Deftse architect H. Postel die een studentenkamer ontwierp, gebruikte gegevens, die zijn voortgekomen uit het destijds gehouden symposium over studentenhuisvesting en de heer H. van Leeuwen lector in de leer van de woning en haar bewoning aan d'e Landbouwhogeschool te Wageningen afde ling landbouwhuishoudkunde, die regel matig enquêtes op het platteland houdt, richtte de combinatie keuken, eet- en woonkamer op het platteland. Tenslotte is er ook de laatste combinatie, maar dan voor de stad, te zien naar gegevens van de commissie Efficiënte Woningbouw De inrichtingen zijn zo, dat zij op velerlei wijzen goedkoper gemaakt kunnen worden zonder dat hierdoor een onverantwoorde verarming van het interieur plaats heeft, aldus zei ir J. van Ettinger, directeur van het Bouwcentrum, in een toelichting op de tentoonstelling, die gedurende zes maanden te zien is. HAMBURG (Reuter) Inwoners van Hamburg waren maandag getuige van een opwindende apenjacht. Er waren 45 Rhe- susapen uit Hagenbeck's dierentuin ont snapt. Een oppasser had vergeten na het voederen een kooi te sluiten. De dieren verspreidden zich snel over de gehele stad, pikten bananen en ander fruit van hand karren, hielden het verkeer op en speelden schuilhoekje met politie-agenten, brand weerlieden en andere „dierenjagers". Tegen de avond waren er 20 gevangen. Dinsdagavond waren alle apen op vijf na gevangen. De laatste vijf waren echter door „apen-patrouilles" ingesloten. De ach tervolgers werden door de dieren bekogeld met dakpannen en stenen, of kopjes en schotels. Het is alsof een golf van gezond verstand de benarde economische toe stand begeleidt, die zich over Engeland heeft gespreid en die de Engelse regering aanleiding heeft gegeven, ernstig te overwegen op welke punten men door een beleidswijziging betere levensomstandigheden voor de Engelse bevolking kan scheppen. De golf van gezond verstand heeft haar woordvoerder gevonden in de premier, Anthony Eden, die in het Lager huis nader heeft gepreciseerd wat reeds tevoren als de nieuwe Britse koers was aangekondigd. Nog kort geleden werden degenen, die van een „gunstige verandering in de internationale verhoudingen en de noodzaak tot heroriëntatie van de buitenlandse politiek van het westen" durfden gewagen, met twijfelachtige blik aangezien en als „neutralisten" gewan trouwd. Hoe snel ontwikkelen zich de omstandigheden! Want het is de moeite waard nog even te herhalen wat Eden maandag in het Britse Lagerhuis heeft verklaard. „De proefnemingen met waterstofbommen moeten ophouden een verenigd Duitsland zou moeten kunnen deel nemen aan een collectief Europees veiligheidsverdrag de onderlinge wedijver tussen communistische en vrije landen moet de Sovjet-sfeer openstellen voor nieuwe invloeden". Drie waarheden, die even zovele vurige wensen van het gezonde verstand betekenen, sinds jaren al.... Wat het eerste onderwerp betreft, is Eden's mening een zeer belangrijke af wijking van de tot nu toe gevolgde westelijke koers, dat experimenten met atoombommen moeten worden voort gezet tot een aanvaardbaar controle systeem is overeengekomen tussen de grote mogendheden. Bovendien is het een ontkenning van de Amerikaanse mening, dat men zich moet beijveren het atoomwapen met inbegrip van de waterstofbom zo snel en zo doelmatig mogelijk te ontwikkelen, omdat het een garantie voor de wereldvrede inhoudt. Stopzetting der atoombomproeven is heden ten dage een eis van zeer ver spreide en politiek verschillend georiën teerde volken, die door enkele „neutra- listische" staatshoofden als Nehroe en Tito is geformuleerd, doch door de be trokken grote mogendheden is afgewezen Dat Engeland zich op het standpunt stelt, dat voortzetting der proeven de veilig heid der wereldbevolking ook zonder oorlog reeds in gevaar brengt, is een zeer gewichtige stap vooruit naar de vervulling van een in alle toonaarden en talen geuite wens. Het argument van de voorstanders der voortgezette atoom bomproeven, dat eerst een controlestel sel moet zijn aanvaard, is al meermalen afdoende ontzenuwd. De controle op atoombomproeven is er immers al: Een proefontploffing, in welk land ook, kan onmiddellijk over de hele wereld wor den geconstateerd. Een inbreuk op de afspraak zou zonder controlesysteem onmiddellijk kunnen worden vastge steld. Blijkbaar is in Engeland de overtui ging doorgedrongen, dat de atoombom experimenten een wezenlijk en gecon stateerd gevolg hebben op de levens omstandigheden. De radio-activiteit in kenning van de overtuiging, dat men ten opzichte van Duitsland moet komen tot een veredeld „Potsdam". Een collec tief veiligheidssysteem, waarvan oost en west deelgenoten zijn en dat een eventueel verenigd Duitsland de moge lijkheid van toetreding biedt, betekent een slot op de brandkast vol Duitse gevaren. Het betekent een hernieuwing van de oorlogsalliantie, die het Duitse gevaar heeft bezworen en Europa heeft behoed voor een Duitse opperheer schappij. Het betekent de neutralisatie van Duitsland door een overwicht van de garanderende partijen. Dat is een ander toekomstbeeld, dan de politiek van het westen ten opzichte van Duits land nog kort geleden schilderde; een verenigd en herbewapend Duitsland als bondgenoot aan de zijde van het westen! Het vage idealisme ten opzichte van de nieuwe Duitse rol in Europa heeft dus blijkbaar in Engeland plaatsgemaakt voor de overtuiging, dat het Duitse probleem slechts kan worden opgelost door een samenspel tussen alle ook het oosten omvattende mogendheden. Hoe in dit procédé de eenheid van Duitsland moet worden be werkstelligd. is de nog resterende vraag. Doch dat. het. in deze zienswijze slechts een „langzaam-aan"-actie kan zijn, die de Duitsers geen gelegenheid geeft hun jarenlange splitsing met geweld te liqui- de dampkring is volgens wetenschap pelijke gegevens van invloed op het leven op aarde. Het is nog slechts de hoeveelheid, die in de discussie kan worden betrokken, niet de feitelijkheid van de invloed zelf. Het tweede punt van Eden's verkla ring doet voor het eerste al heel weinig onder in belangrijkheid. Dat een ver enigd Duitsland lid moet kunnen wor den van een Europees collectief veilig heidssysteem, behoeft niet zo'n wonder lijke zaak te zijn, doch dat Eden hier mede de noodzaak van zulk een collec tief veiligheidssysteem eenvoudig als onomstreden feit weergeeft, is een er- deren, is wel duidelijk. Want daarvoor is het samenspel een garantie. Het derde punt van Eden's belang wekkende koersbepaling is een aange legenheid. die als het ware de beide andere overkoepelt. Zijn verklaring in dit opzicht sluit aan op zijn opmerking in het begin van zijn rede, waarin hij zeide dat het oorlogsgevaar is vermin derd en blijft verminderen. Hij laat daarbij de klassieke „Dulles-redenering" achterwege, dat dit een gevolg is van de westelijke krachtsinspanningen en herbewapening. Hij stapt over naar de zeer gezonde zienswijze, dat de weste lijke wereld in haar streven om zich te pantseren tegen een vermoedelijk ge vaar uit het oosten, heeft nagelaten de kansen te berekenen die gelegen waren in een verdere toenadering tot de Sovjet-Unie de kansen namelijk, dat de westelijke levensopvattingen zouden kunnen doordringen in de jarenlang ge- isoleerd geweest zijnde Sovjet-sfeer en daar heilzaam zouden werken op de be grippen, de verhoudingen, de levensbe schouwing en de plannen. Meer dan kanonnen en bommen'ziet Eden nu in het „democratische apostolaat" het mid del tot volledige uitroeiing van het communistische gevaar. Meer dan door bewapening wil Eden nu door de demo cratische idee het communisme zijn agressieve bedoelingen ontnemen en be- invloeden tot een gematigdheid, die het aanvaardbaar kunnen maken voor de westelijke samenleving als concurrent, mededinger, deelgenoot. Hoe vaak is dit alles betoogd in tijden, toen het westen slechts bewapening en dreiging met repressailles wilde stellen tegenover de communistische pogingen tot infiltratie! Heeft Eden eindelijk het vertrouwen in de westelijke levensbe schouwing herwonnen, dat nodig was om haar zonder bedreiging met wapenen los te laten in een concurrentiestrijd met datgene, wat men communisme noemt? Het valt niet aan te nemen dat de Britse koersbepaling in de Verenigde Staten met enthousiasme zal worden vernomen. Doch het valt evenmin te veronderstellen dat de golf van gezond verstand niet gedeeltelijk zal overwaaien naar de Nieuwe Wereld en daar belang rijke mensen zal inspireren tot een vruchtbaar debat met de conservatieve „vrede door kracht"-mensen. Er zijn trouwens tekenen, dat een algehele oriëntering ook in Amerika reeds aan hangers heeft. De kleine landen, zoals Nederland, bevinden zich momenteel in een weinig zekere positie, wanneer zij hun politieke bijdrage tot de wereldsituatie willen laten afhangen van wat bepaalde grofè mogendheden wensen. Het is en dat wordt een herhaling in deze periode der wereldgeschiedenis niet meer of minder dan een beroep op gezond eigen oordeel van grote en kleine volken, dat door de omstandigheden wordt gedaan. Het gaat er slechts om, of in ieder volk de mannen zullen worden gevonden, die het beroep verstaan en het willen en kunnen volgen. J. L. Onder budget verstaat men de begro ting van inkomsten en uitgaven, in de eerste plaats van rijk, provincie en ge meente, maar ook van particuliere per sonen, zij 't dan in min of meer schert sende zin. Dat gaat mijn budget te bo ven wil zeggen: die uitgave kan ik mij niet veroorloven, dat kan Bruin niet trekken. Budget is een in het eerste deel der negentiende eeuw uit het Engels over genomen woord. Maar oorspronkelijk Engels is het niet. Het gaat terug op het Franse bougette, het verkleinwoord van bouge dat ook in het Middelnederlands voorkomt in de betekenis: reistas, valies. Eigenlijk is het budget de tas met de Engelse begroting die jaarlijks door de Kanselier van de Schatkist aan de Kamer (House of Commons) wordt voorgelegd. Het budget is dus precies hetzelfde als het koffertje met de miljoenennota van onze minister van Financiën. (Van onze Haagse redacteur) Zoals wij gisteren gemeld hebben, is een viertal Russen, leden van een Russi sche emigranten-organisatie N.T.S. die in ons land verbleven met de bedoeling, con tact te zoeken met de opvarenden van het Sovjet-smaldeel in Rotterdam en aan dezen anti-communistisch propaganda-materiaal uit te reiken, op last van onze regering over de grens geleid. Onze Haagse redacteur verneemt in be voegde kringen, dat de Rotterdamse politie van hogerhand opdracht had gekregen, deze vier Russen te verzoeken, zich niet in de nabijheid van de Sovjet-Russische schepen te willen ophouden. Alleen indien zij aan dit verzoek geen gevolg wensten te geven, zouden zij dienen te worden uit geleid, als zij daarentegen beloven wilden, uit de omgeving van de oorlogsschepen te blijven, konden zij - naar de politie hun meedeelde - rustig in ons land blijven. Uit bet feit, dat zij desondanks over de grens geleid zijn, valt, naar men aanneemt, af te leiden, dat het viertal in kwestie in derdaad geweigerd heeft, aan deze wenk gevolg te geven. Het officiële rapport over deze zaak was echter, op het tijdstip dat onze redacteur informaties nam, nog niet op het departement van Justitie binnen gekomen. „Mijn cliënt is secretaris-generaal in de Belgische vliegtuigindustrie en is bezig met de grootste transactie, die ooit voor mili taire vliegtuigen is gesloten", aldus zei mr. D. A. Slager, als verdediger van. de 41- jarige A. B. P. C. uit Ukkel in België, voor de Rotterdamse rechtbank. C. stond terecht omdat hij op 22 juni 's avonds om half tien onder invloed van sterke drank in zijn auto over rijksweg 13 gereden zou hebben. C. verklaarde dat hij niet veel sterke drank had gedronken en weet zijn toestand aan het feit dat hij teveel medicijnen in genomen had. De officier van Justitie eiste twee weken gevangenisstraf en zes maanden ontzeg ging van de bevoegdheid om in Nederland auto's te besturen. De raadsman vroeg een voorwaardelijke gevangenisstraf en geen ontzegging, omdat zijn cliënt, die dag in dag uit conferenties heeft in Den Haag en op Schiphol, hier door wel bijzonder gedupeerd zou zijn. De uitspraak is op zeven augustus. Op 1 mei werd in de landbouw een loons verhoging van drie percent in de akkoord- lonen en de tijdlonen doorgevoerd. In de kostprijzen, welke door het landbouw- economisch instituut worden berekend, re sulteert deze loonstijging in een verhoging van de loonpost met 0,20 per 100 kilo melk met 3,7 percent vet. Ingevolge de toezegging van de regering, dat goedge keurde loonsverhogingen zullen worden doorberekend in de garantieprijzen, welke voor verschillende land'bouwprodukten zijn vastgesteld, heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening daar om de garantieprijs voor melk verhoogd van 22,80 tot 23.per 100 kg melk met 3,7 percent vet. De verrekenprijs voor consumptiemelk blijft ongewijzigd, zodat de consumenten prijs tengevolge van deze loonstijgingen in de landbouw geen verhoging ondergaat. ADVERTENTIE Profiteer nu van onze SCHRIJFMACHINES KANTOORMEUBELEN KANTOORARTIKELEN enz. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 BRUSSEL (Belga) De veertigjarige Catharina Verstrepen uit Sint-Gillis, heeft bekend drie personen uit dezelfde familie vergiftigd te hebben: de 53-jarige Charles Bellis, diens vijftigjarige broeder Frans Bellis. Catharina Verstrepen was sedert een tiental jaren zijn minnares en woonde in hetzelfde gebouw. Het derde slachtoffer was een tante van de broers, de 76-jarige Hortense Bellis uit Brussel. De datum der feiten sluit het mede- «aderschap van Salomon Wolf uit, met wie zij in 1955 in de echt trad. Hij werd niet temin aangehouden op beschuldiging meu belen, die aan de drie slachtoffers behoor den, verduisterd te hebben.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5