Bijbelkennis op Haarlemse openbare scholen Huisvrouwen bij de bakkerskar Voorstel aan de raad eerlang te verwachten Orgelbespeling door Friedrich Bihn 7 Uniek voorbeeld van samenwerking Tentoonstelling VIJF EEUWEN TONEEL Vakantiespelen op vrijdag 27 juli Kolen op straat Politierechter strafte Haarlemse bankwerker ZANDVOORT Flatbouw aan de Noordboulevard BENNEBROEK Vereniging „Haerlem" hield jaarvergadering Cafés mogen tot één uur geopend zijn Zwemfeest van Haarlem in Riche-bad Zandvoort Officier van Justitie „Politie blijft voortaan op luilak thuis" Zware straf voor oneerlijke dienstbode HVGB verloor van DZV in waterpolocompetitie Goede prestaties van GIT A in Beverwijk Examens Gas buiten de meter om Circus Boltini weer naar Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Hoofdakte-examens Handenarbeid-examens „Alpenroos" musiceert op Zandvoort-dag WOENSDAG 25 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kaar wij vernemen bereidt de gemeentelijke inspecteur van het lager onderwijs te Haarlem samen met de afdeling onderwijs van de Haarlemse gemeentesecretarie ten dienste van Burgemeester en Wethouders en de betrokken gemeenteraadscom missie een nota voor over de verspreiding van bijbelkennis op de openbare lagere scholen. Dit betekent een stap verder op de weg naar de invoering van het overi gens facultatieve vak bijbelkennis op de openbare lagere school. Een voorstel aan de gemeenteraad voor de subsidiëring daarvan is eerlang te verwachten. daartoe bestaande erkende opleidingen ont- Het is ongeveer twee jaar geleden, dat de vraag naar Bijbelkennis op de lagere scholen voor het eerst met een zekere aan drang werd opgeworpen. Enige raadslie den, zoals de heren Wensing en Voogd, spraken er over bij de behandeling van de gemeente"begroting en enige tijd later werd door vertegenwoordigers van een aantal groeperingen de Haarlemse vereniging tot verspreiding van de bijbelkennis opgericht, waarvan mr. A. Wensing voorzitter is. Kwam het initiatief tot de oprichting uit de kringen van de Nederlands Hervormde gemeente, de plaatselijke afdeling van „Volksonderwijs" en de Nederlandse Pro testantenbond, thans is het curatorium van de vereniging samengesteld uit de afge vaardigden van een groot aantal gods dienstige en maatschappelijke groepen, na melijk de Haarlemse Ouderraad, het schoolparlement, de Nederlandse Onder wijzersvereniging, Volksonderwijs, de Ge reformeerde kerken, De Hervormde ge meente, de Nederlandse Protestantenbond, de Remonstrants - Gereformeerden, de Doopsgezinden, de Vrijzinnig Hervormden, de Evangelisch-Luthersen en de Baptisten. Deze samenwerking is uniek in het land en komt voort uit de steeds meer en in steeds wijder kring gevoelde wenselijkheid om te komen tot een goede verzorging van het godsdienstonderwijs op de openbare scholen. Men kan niet zo erg ver de weg daartoe samen afleggen daarvoor zijn je uitgangspunten, en doelstellingen van de samenstellende delen van de vereniging te uiteenlopend maar het kleine eindje dat men samen kan afleggen, wil men ook raan. De een zal op de vormende, culturele waarde sterker de nadruk leggen, terwijl se ander meer op de voorgrond zal plaat sen het verschaffen van aanknopingspun ten waarop gezin en kerk kunnen voort bouwen. Eén is men voorts in de overtuiging, dat het godsdienstonderricht doeltreffender kan geschieden dan tot nu toe om prakti sche redenen het geval was. Hieruit vloeit voort, dat het dit vak „Bij belkennis" niet bedoeld wordt godsdienst onderwijs in leerstellige, catechiserende zin. Afgezien van het feit, dat de kerken uiteraard dit onderwijs zelf in de hand willen houden is door de opzet van de Haarlemse vereniging tot verspreiding van Eijbelkennis het bijbrengen van elemen taire Bijbelkennis en kennis van de gods dienstige verschijnselen in historisch ver band haar enig mogelijke taak. Maar dan ook een broodnodige taak, want iedereen die de gelegenheid heeft om na te gaan hoe het staat met de Bijbelkennis ervaart hoe droevig het daarmee in brede kring ge steld is. En dat is, gezien de verbondenheid van de Bijbel met onze westerse cultuur, een bedenkelijke zaak. Het ligt in de bedoeling van de vereni ging om in de vijfde en zesde klassen van alle Haarlemse openbare scholen een uur Bijbelkennis per week te laten geven door leerkrachten die hun bevoegdheden aan de ADVERTENTIE VLEESHAL HAARLEM Geopend van 14—17.30 en 19.3022.30 Entree 0.50 In het theatertje bijzondere attracties. Zie de aankondigingen. Klarenhof (Brouwersplein): fietstocht naar Amsterdamse Waterleiding. Vertrek tuin 10 uur, leeftijd 10-14 jaar, Spel op de tuin. Vondelkwartier (Vergierdeweg)Poppen kast op de tuin. Aanvang 10.30 uur, ein de 11.30 uur. Leeftijd 6-8 jaar. Op be zoek D.V.S. en Nieuw Leven. 2 uur, spel op de tuin. Meisjes en jongens van 9-14 jaar gaan Volksdansen bij D.V.S. Aan vang 2.30 uur. Weltevreden (Spaarndammerweg)spel op de tuin. Bezichtiging Teylermuseum. Aanwezig 11 uur, 11-14 jaar. V.Z.O.D. (Nieuwlandstraat): spel op de tuin. Bezichtiging Teylermuseum. Aan wezig 3 uur 10-14 jaar. D.V.S. (Vondelweg): spel op de tuin. Pop penkast bij Vondelkwartier. Aanvang 10.30 uur einde 11.30 uur. Leeftijd 6-8 jaar. 's Middags 2.30 uur Volksdansen onder leiding van mevrouw Roodt. Leef tijd 9-14 jaar. Op bezoek Vondelkwar tier en Nieuw Leven. Nieuw Leven (Spaarndam): spel op de tuin. Poppenkast bij Vondelkwartier. Aanvang 10.30 uur einde 11.30 uur. Leef tijd 6-8 jaar. 2.30 uur, Volksdansen bij D.V.S. Leeftijd 9-14 uur. Te Zaanen, (Anth. Fokkerlaan): fietstocht Amsterdamse Waterleiding. Vertrek tuin 10 uur. Frans Hals (Schotersingel): eigen pro gramma. Glasblazers (Papentorcnvest): zwemmen Kleverlaan, 10-11 uur, leeftijd 6-14 jaar. 2 uur, zandbakwedstrijden. 2 tuinen, 6- 8 jaar, 9-10 jaar. Flora (Van Oosten de Bruijnstraat)eigen programma. Jeugdland (Theemsplein)fietstocht naar Amsterdamse Waterleiding. Vertrek 10 uur. Oosterkwartier (Zomervaart)eigen pro gramma. Centrum (Wilsonplein): eigen programma. Buitenrust Schalkwijkerwegspel op de tuin. Bezichtiging Frans Halsmuseum. Aanwezig 10 uur. Leeftijd 10-14 jaar. W.I.K. (Oude weg): zwemmen Houtvaart, 10-11 uur. Leeftijd 6-14 jaar. Eigen pro gramma. lenen. Op het ogenblik gebeurt dit reeds door twee leerkrachten op enkele scholen. Een punt van overweging in de hier boven genoemde nota kan mogelijk door het paedagogische aspect gevormd worden, maar men kan zich voorstellen, dat met name in onderwijzerskringen weinig animo bestaat voor het geven van dit vak, omdat het het ontstaan van alweer-een-akte in de hand zou kunnen werken. Een van de belangrijkste zorgen welke het bestuur van de vereniging en ook B. en W. zich in de afgelopen jaren van voor bereiding hebben gemaakt betreft de wet telijke basis waarop dit onderwijs moet worden gegeven, juist met het oog op de financiële consequenties, met andere woorden de subsidiëringsmogelijkheden. De wet op het lager onderwijs kent het recht tot het geven van godsdienstonderwijs toe aan kerken en verenigingen en staat aan de gemeenten toe daarvoor lokalen, vuur en licht ter beschikking te stellen. In de tijd dat de wet werd gemaakt werd met dit onderwijs uitsluitend het godsdienst onderwijs in engere, dogmatische zin be doeld. Natuurlijk zijn sindsdien de opvat tingen daarover breder geworden. In de veel jongere wet op het kleuteronderwijs immers wordt met zoveel woorden gezegd, dat godsdienstonderwijs door de kleuteronder wijzeres gegeven kan worden „onder eigen verantwoordelijkheid en met behoud van salaris". Zo goed als de materiële kant, in vergelijking met het lager onderwijs een verruiming heeft ondergaan, is dit ook met de inhoud van het begrip „godsdienstonder wijs" het geval. Dat men in Haarlem op dit punt wat om zichtig is geweest werd vooral veroorzaakt doot een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die een raadsbesluit van Rotterdam, waarbij subsidie werd toe gekend aan het I.K.O.S. voor het op de scholen te geven godsdienstonderwijs niet hebben goedgekeurd. Gelukkig staan daar van de zijde van de Gedeputeerde Staten van Noordholland positiever beslissingen tegenover zowel de besluiten van de raden van Nieuwe Nie- dorp als van Amsterdam tot subsidiëring van dit onderwijs in bijbelkennis werden goedgekeurd. Zowel voor de voorstanders van het openbaar als van het bijzonder onderwijs staat voorop, dat de openbare school door dit onderwijs in bijbelkennis niet tot een „christelijke" school wordt in confessionele zin. Dat behoeft ook niet. Men behoeft trouwens maar aan een man als Groen van Prinsterer te denken, die godsdienstonder wijs heeft genoten op een Haarlemse open bare school, om te weten dat de toekom stige figuur een historisch om niet te zeggen een christelijk-historisch prece dent heeft! Politie moest verkeer regelen Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf moe9t een vrachtauto, geladen met honderd zakken antraciet, op de Wagenweg te Haarlem plotseling remmen voor een Franse personenauto, die uit de Schouwtjes laan kwam. Tengevolge hiervan gleden der tig zakken met kolen op de rijbaan. De op ruimingswerkzaamheden namen bijna een kwartier in beslag in welke tijd de politie het verkeer ter plaatse regelde. De Haarlemse politierechter s mr. H. G Rambonnet, behandelde woensdag morgen de zaak tegen een 34-jarige bankwerker uit Haarlem die ervan verdacht werd in de afgelopen vier jaar een hoeveelheid koper, schroevendraaiers, reageerbuizen, thermometers, hamers, bou ten en moeren bij de Koninklijke Neder landse Hoogovens gestolen te hebben. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, die erop wees dat de bankwerker reeds zesmaal eerder veroordeeld was, eiste tegen hem een gevangenisstraf voor de tijd van vijf maanden met aftrek van het voorarrest, waarvan twee maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De politierechter deed, na het pleidooi van mr. Baron, de verdediger, een maand van het onvoorwaardelijk deel van de straf af. ADVERTENTIE Het aannemersbedrijf Luxen en Worst is overgegaan tot het bouwen van de werk- keten, nodig voor de bouw van het eerste flatgebouw aan de Noordboulevard, dat zal verrijzen ter hoogte van de dr. Smitsstraat, vóór Paviljoen Kiefer. Vier andere flat projecten zullen door andere aannemersbe drijven verder noordwaarts tussen het Paviljoen Kiefer en de Van Galenstraat wor den gebouwd. Met de grondwerkzaamheden voor de bouw van deze vijf flatgebouwen zal binnenkort worden begonnen. Deze projecten zullen niet aaneengesloten worden gebouwd, zoals dat het geval is ge weest met de flatbouw tussen de Strandweg en het Schuitengat. maar alle op zich zelf. Men wil hierdoor de aanblik van een mas saal geheel, dat voor de kustlijn niet aanbe velenswaardig wordt geacht, trachten te voorkomen. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: F. J. v. d. Lely en C. P. Hoo- gervorst. GEBOREN: Renée Charlotte Anne-Marie, d. van Th. W. Dekker en A. J. Heemskerk. OVERLEDEN: W. de Rooij, v„ 83 j., ongeh. Er was dinsdagavond grote belangstel ling voor de gemeentelijke orgelbespeling in de Grote Kerk, die ditkeer verzorgd werd door een der docenten van de Zomer- academie, namelijk Friedrich Bihn uit Hamburg, de organist van het beroemde Schnitger-orgel der St. Jacobikerk aldaar. Met werk van Vincent Lübeck, Georg Böhm, Joh. Gottfr. Walther, Dietrich Bux- tehude en Joh. Seb. Bach betuigde Bihn zijn liefde (of moet ik zeggen: zijn harts tocht?) voor het fenomeen klank. Wetend dat deze kunstenaar van huis uit orgel bouwer is, kan het ons niet verwonderen, dat hij de kunst van het orgelspel uit deze gezichtshoek benadert. Hij distilleert en mengt de sonoriteiten op vaak originele wijze en riskeert combinaties die ons ge waagd in de oren klinken, maar die hij, ik ben er zeker van, akoestisch als normaal aanvaardt en analytisch zou weten te ver klaren en op historische gronden kan ver dedigen. Op deze klankprocedure was Bihn's pro gramma in hoofdzaak berekend. Vooral Buxtehude's grillige toccata in F en diens dorische Magnificat, met een uitgebreide reeks versetten, boden kansen te over om de gerechten uit de klankenkeuken zo ver scheiden mogelijk klaar te maken en te kruiden. Dit zou uiteraard iedere andere organist in deze werken ook doen, mis schien zelfs voor ons gehoor met mooier resultaat, maar vast niet karakteristieker. Er zijn echter ook klankcomplexen die in een zeer vlug tempo akoestisch in de ruime Haarlemse Grote Kerk bezwaarlijk tot hun recht kunnen komen. Zulks was oorzaak dat de hoekdelen van Walthers bewerking van een vioolconcert van To- relli een duidelijke tekening misten. Het betekende dan ook een aangename ver ademing naar het mild geregistreerde mid dendeel van dit virtuosenstuk te luisteren. De Prelude, die Bach aan zijn vijfstem mige Fuga in c liet voorafgaan en die daar mee qua karakter weinig in overeenstem ming is, werd door Friedrich Bihn weer duchtig uitgebuit naar zijn inzichten in zake de registratie. Het is trouwens een stuk, dat om sterke contrasten vraagt, we gens de verwerking van twee oposiete thema's, die in hun verwikkeling naar het dramatische opstuwen. Wat een tegenstel ling vormt daarna de rustig beheerste fuga, die in haar episodes nauwelijks om kleurverwisseling vraagt en van het begin tot het einde boeit om haar lijnenspel, haar zuivere polyfonie! Bihn's beheerste vertol king van deze nobele fuga dwong respect af. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE HAZEW1NDKLEDING GEN. CRONJéSTRAAT 40-44 - TEL. 15438 Dinsdagavond had in de „Hoofdwacht op de Grote Markt te Haarlem de jaarlijkse vergadering plaats van de vereniging „Haerlem". Na een korte begroetingstoespraak dooi de voorzitter, dr. C. Spoelder, werden de jaarverslagen van de secretaris en de pen ningmeester door deze beide bestuurleden voorgelezen. Het gold in beide gevallen een „zwanenzang", omdat zowel de secretaris, de heer P. A. Dijkema, als de penningmees ter, de heer B. F. Enschedé voor hun functie bedankt hadden. De heer Dijkema stelde zich wel herkiesbaar als bestuurslid, maar zal als secretaris worden opgevolgd door de heer H. E. Stenfert Kroese en in de plaats van de heer B. F. Enschedé werd als_ be stuurslid gekozen ir. D. J. Enschedé, die tevens de functie van penningmeester zal aanvaarden. Het jaarverslag van de secretaris gaf een nauwkeurig overzicht van de activiteiten van de vereniging in het afgelopen jaar en de penningmeester kon mededelen, dat een voordelig saldo van f83,81 het resultaat was van het financiële beleid. Beide verslagen werden goedgekeurd en de vergadering ging, volgens het advies van de kascommissie, over tot décharge voor het beheer van de penningmeester. Vervolgens werden bij acclamatie herkozen de bestuursleden P. A. Dijkema en mr. C. W. D. Vrijland. Het bestuur deelde mede. dat het traditio nele jaarboekje in september zal verschijnen. In de toekomst hoopt men. dat het vroeger in het jaar zal kunnen uitkomen. Verder wordt door het bestuur overwogen eens een bezoek te brengen aan een ander buiten dan Elswout, ofschoon dit jaar wel weer een be zoek aan het landgoed in Overveen in de be doeling ligt, verder zal er weer een wande ling door oud-Haai-lem gemaakt worden en wordt een excursie naar een oude stad met museum, waarschijnlijk Zaltbommel, over wogen. Ook een beiaardconcert staat weer op het programma. Bij de rondvraag werd de v aae gesteld of het in de bedoeling lag de contributie te verhogen met het oog op eventuele uitbrei ding van de activiteiten, maar het bestuur vond een dergelijke verhoging niet oppor tuun, omdat het afgelopen jaar met een over schot is afgesloten. Samenwerking met andere historische verenigingen, als bijvoorbeeld de vereniging „Oud-Heemstede-Ben nebroek", zou worden voortgezet, al lag het niet in de bedoeling tot een fusie te komen. Voorzitter dr. Spoelder sloot hierna de vergadering, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de vereniging ook in de toekomst in de „Hoofdwacht" zou kunnen blijven ver gaderen. In Haarlemse feestweek De burgemeester van Haarlem heeft goed gevonden, dat de Haarlemse cafés in de „zomerfeestweek 1956" van 28 juli tot 5 augustus tot één uur 's nachts geopend zullen zijn. Waar muziekvergunning is verleend, mag in de genoemde week tot kwart voor twaalf muziek gemaakt worden. Vrijdag 27 juli aanvang kwart over acht wordt door zwemclub „Haarlem", evenals vor.ig jaar, een zwemfeest in het „Riche-bad" in Zandvoort gehouden. Het programma wordt geopend met de perste klasse waterpolowedstrijd HVGB Haarlem. Bij het schoonsprinaen zal de >'id- Nederlandse kampioene mevrouw Leny Lanting—Keiler die sinds kort overschrij ving naar zwemclub „Haarlem" heeft ge kregen op de springplank verschijnen. Na het invallen van de duisternis wordt een speciale verlichting ontstoken en zal de voltallige kunstzwemgroep van „Haarlem" optreden. „Allerlei brandstichtingen en mishande lingen vormen het uitvloeisel van de tradi tionele luilak-viering in de Zaanstreek. Het is volkomen onzin dat de luilak als een prachtig oud-folkloristisch feest wordt be schouwd. Het is meer een dag die aan leiding geeft tot een reeks van zinloze uit spattingen, die tot allerlei baldadigheden leiden". Aldus de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, in zijn requisitoir in een zaak tegen een Zaandammer die wegens mishandeing vandaag voor de Haarlemse politierechter terecht moest staan. „ITel. wordt trouwens te gek dat alle diensten, zoals de politie en brandweer, dag en nacht in touw moeten zijn om de relletjes en branden te beteugelen. Het volgend jaar doen deze diensten dan ook niets meer. De Zaankanters moeten het zelf dan maar weten. De kans bestaat dan dat zij zelf ondervinden waartoe dergelijke feesten kunnen leiden." Ook dit jaar was het weer mis. Er was op luilak-morgen een brand uitgebroken en toen de brandweer met het blussen begon was dit volkomen tegen de zin van het publiek. De brandmeester ondervond dit persoonlijk want hij kreeg van een der omstanders een harde klap op het oog waardoor zelfs het oogvlies beschadigd werd. De officier van Justitie eiste tegen de verdachte een gevangenisstraf voor de tijd van een maand. De politierechter ver oordeelde de Zaankanter echter to veertig gulden boete subsidiair twaalf dagen en twee weken'voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De politierechter te Haarlem, mr. H. G. Rambonnet, veroordeelde vandaag een 22-jarige hulp in de huishouding uit Leeu warden tot twee maanden gevangenisstraf en de terbeschikkingstelling van de ver dachte aan de regering. Het meisje zou namelijk in diverse plaatsen in Nederland, onder meer in Santpoort op 29 mei, geld ontvreemd hebben uit de huizen waar zij werkte. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, was van oordeel dat er zeker nog iets van de verdachte terecht was te brengen en drong aan op spoedige opneming van de dienstbode in een inrich ting. DZV, één van de sterkste ploegen van de eerste klasse B, kwam maandagavond in Stoop's bad in Overveen uit tegen HVGB. dat met een invaller voor midvoor Hoge- land verscheen. Beide ploegen lieten goed aanvalsspel zien, maar DZV was produk- tiever voor het doel dan HVGB. Door Mortel verkreeg DZV een tweenul voorsprong. Na de rust speelde DZV meer verdedigend en liet de HVGB-aanvallers komen. Nadat Aalbers de stand op drienul voor DZV had gebracht redde Meulenberg de eer voor HVGB. Van der Zwan bezegelde tenslotte nog een DZV-aanval met een doel punt, zodat de stand viereen werd. De uitslagen in de zomer-waterpolocompe- titie van de KNZB waren: heren, reserve eerste klasse: ZIAN 3Haarlem 2 62; HVGB 3AZ '70 2 57. Reserve tweede klas se: HVGB 4HPC 3 2—6; De Zijl 2—Haar lem 3 40. Reserve derde klasse: DWT 2 Swift 2 4—2; DWT 3—Nereus 3 3—1. Competitie Kring Haarlem KNZB: dames eerste klasse: DWT 5—Hillegom 1 5—0, Afd. AM: Haarlem—DWR 5—1. Begunstigd door voor atletiek gunstige weersomstandigheden hield de dames atletiekvereniging „GITA" op de sintel- baan van D.E.M. in Beverwijk haar tweede clubcompetitiewedstrijd tegen het Velsense Suomi. Op verscheidene nummers werden goede prestaties geleverd. Zo viel bij het vèrspringen het C-meisje H. Halderman op met een sprong van 4.70 m, waarmede zij de eerste plaats bezette. Corrie Fictoor deed echter met 4.69 meter eveneens ver dienstelijk werk en nam met deze prestatie de tweede plaats voor haar rekening. Op het nummer 60 m hardlopen voor C- meis.ies eindigden zowel H. Costers als C. Fictoor met een tijd van 8.7 sec., welke zeer goed is te noemen, op de eerste plaats. A. van der Eem bezette op het nummer 80 m hardlopen voor B-meisjes de tweede plaats in 11.1 sec. Bij de dames-klasse D won Leida Lense link de 100 m in 14 sec., terwijl mevrouw A. Stolwijk-Vonk op dit nummer de tweede plaats voor haar rekening nam in 14.3 sec. De 100 m voor dames klasse C werd een overwinning voor Loes Gieske, die met haar tijd van 13.4 sec. bewees weer in goede vorm te zijn. Op het nummer kogelstoten dames klasse D bereikte Bep Rensen een afstand van 7.80 m, waarmede zij de tweede plaats bezette. G. J. van Egmond werd op dit nummer derde met 7.76 m. Het speerwerpen voor A-meisjes werd wëer een overwinning voor GITA door toe doen van B. Dawideit, die de speer 22.18 m ver in het gras prikte, terwijl N. den Exter met 15.95 m op dit nummer de derde plaats bezette. Het nummer kogelstoten voor C- meisjes werd een dubbele GITA-zege. V. van der Wall was hier met een stoot van 10.33 m verreweg de beste, maar ook R. Kuyper kwam met 8.78 m die haar de twee de plaats opleverde, uitstekend voor de dag. Leida Lenseling was bij het hoogspring gen voor dames klasse C met 1.30 meter niet te kloppen. Hetzelfde nummer bij de D-dames leverde door L. Braafhart met 1.25 meter een tweede en door Loes Gies ke met 1.15 meter een vierde plaats op. Bij het kogelstoten voor B-meisjes werd T. ten Veen vierde met 6.54 meter. Bij het hoogspringen voor A-meisjes sprong B. Da wideit zich met 1.23V2 meter naar een tweede plaats. Bij het vèrspringen voor dames klasse C werd mevrouw A. Stol wijk-Vonk derde met 4.33 meter en B. Da wideit vierde met 3.82 meter. Bij de dames klasse C wierp Truus van Egmond de dis cus 28.01 meter, wat haar de tweede plaats opleverde. Bij het verspringen voor A-meisjes ein digde Th. Winter met 4.15 meter op de tweede plaats. Hetzelfde nummer voor B- meisjes leverde weer een dubbele over winning op voor de GITA-meisjes door Ti neke ten Veen, die zich met een uitste kende sprong van 4.74 meter eerste klas seerde en A. van der Eem, die met 4.63 m. de tweede plaats voor zich opeiste. De 4 x 60 meter-estafette werd niet al leen een fraaie zege voor de GITA-jeugd, maar de tijd van 35.4 sec. betekende te vens een nieuw clubrecord. Op het num mer 4 x 80 meter estafette voor A- en B- meisjes kwam de GITA-ploeg in de tijd van 44.9 sec. als tweede door de finish. De 4 x 100 meter estafette voor dames leverde een overwinning op voor de GITA-ploeg in de overigens matige tijd van 56.5 sec. De uitslag van deze competitiewedstrijd .luidde: 1. SUOIylI met 98 punten; 2. GITA met 96 punten. Na twee wêdstrijclèn is de stand in deze atletiekcompetitie: 1. D.E.M. (Beverwijk) met 218 punten; 2. G.I.T.A. (Haarlem) met 217 punten; 3. SUOMI (Velsen) met 194 punten en 4. HOLLAND (Haarlem) met 160 punten. Van maandag af moeten de huisvrouwen in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Santpoort een kleine wandeling maken naar de dichtst-bijzijnde bakkerskar om daar het dagelijks brood te halen. Dit is een gevolg van de veertien dagen aanéén gesloten vakantie welke dit jaar voor het eerst bij de broodbakkerijen is ingevoerd- Ongetwijfeld zullen de meeste huisvrouwen deze kleine moeite over hebben voor het vakantiegenoegen van haar leveranciers, al zullen zij het wellicht wel eens als een bezwaar ondervinden, dat nu juist ook de melk- eii groentehandelaren en de wasse rijen hun diensten om dezelfde reden be perken. Tot nog toe bereiken ons evenwel geen Door het dreunen van vrachtwagens ont stond gisteren een lek in de hoofdgaslei ding bij de Jan Gijzenvaart te Santpoort. De werklieden, van het Velsense gasbedrijf konden na enig zoeken het lek lokaliseren en dichten. In die tussentijd werden ro kende wandelaars en nieuwsgierigen van de sterk naar gas ruikende Jan Gijzenvaart geweerd. Het circus Boltini komt weer naar Haar lem. Van 3 tot en met 8 augustus zal dit circus zijn tenten opslaan aan het Phoenix- terrein. klachten over deze regeling, die, wat de bakkers betreft tot en met 18 augustus duurt. Weliswaar ziet men bij deze bak kerskar een file-in-miniatuur, maar in het algemeen behoeft men op de 240 verkoop plaatsen van brood niet lang te wachten. En vele huisvrouwen zijn bovendien niet afkerig van zo'n ongezochte gelegenheid om een buurpraatje te maken. HAARLEM, 24 juli 1956 ONDERTROUWD: 24 juli, W. J. van Doorn en C. M. van der Velden; H. Ph. Gouge en H. J. Barnhorn. GEHUWD 24 juli, P. J. Nederstigt en E. M. Huijboom; D. Verkaik en J. Chr. J. Petschi; T. van der Wende en A. Chr. Reuijl; B. Pel en A. Noppen. BEVALLEN van een zoon: 21 juli. G. A. Hollandervan Foeken; 22 juli, C. M. On- kenhout—Buis; 23 juli, M. J. van Kampen- Broekhof; A. M. C. Schoonebeek—Vissers, 2 z.; S. van Zoest—van der Stoel; A. E. Ste vens—Sierveld; 24 juli, J. Wiegman-Zwaans- wijk; C. P. ClavauxPotjewijd. BEVALLEN van een dochter: 23 juli. C. D. Wempe—Breg; 24 juli, M. A. H. van Eg mond—Willems; A. H. Oomkes—Aarts; A. C. van der Wal—Noordijk; J. Chr. E. Evers Burggraaf. OVERLEDEN: 23 juli, E. HinfelaarWall- brink, 83 j„ Van Marumstraat. Amsterdam. Examen boekhouden M. O.: G. J. Engelhard, Haarlem. Examen M. O. Engels A: F. J. Walda, IJmuiden. MIDDENSTANDSEXAMEN Voor het middenstandsexamen, dat op 24 juli in Haarlem werd gehouden, slaagden de volgende dames en heren: G. C. Duin—Kauff- man, M. J. Duivenvoorden, J. B. van Dijk, A. P. Dijkshoorn, E. van Elderen, E. G. Dijk- zeul, D. N. van Aalst, L. H. van Emmerik, W. B. Engelenberg, L. Faber, J. T. M. Fleu ren, L. Fopma, C. Francke, H. Franken, G. du Fijan, P. J. A. Fijen, M. J. Gaal, H. J. van Gaart, A. M. J. van Galen, H. Gausner, G. A. Geerlings, P. E. van der Geest, L. J. Gerrit sen, H. van der Glind, D. A. Godijk, S. M. I. Gottmer, H. J. Govers, J. van Gulik, J. de Haas. J. M. van Hage, J. Hamstra, H. Hart, W. G. Hart, H. Heddema, F. J. Heeremans. L. S. Heeremans, A. II. Heinsbergen, A. van de Hengel, J. II, Hetem, J. Heijnen, H. A. Heymans, L. Hoek, C. N. T. Hogenboom, J. H. van Holten, C. F. J. HoltmanGraaman, C. M. P. Homan, H. W. C. A. Honnebier. M. M. J. Hoogeboom, S. P. Hoogervorst, G. J. Hoogland, A. P. J. van der Horst, W. A. M. van den Hoven. G. Hulst, J. A. G. van der R. lst, H. A. van der Hurk, J, Jagerman, C. H. M. Janmaat, R. A. Jansen. J. H. M. Jans sen, L. M. Janus, J. M. Juffermans, P. Jung- backer, J. H. W. F. Kamoen, G. F. van Kampen. Afgewezen 16 kandidaten. Voor te te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. M. E. Th. G. Vis te Abcoude; en de heren J. J. Leek te Uitgeest; G. J. Mulder te Zaandam; J. Pereboom te Enschede; H. A. v. Poecke te Amsterdam; Sj. de Boer te Ab- benes; G. Ranzijn te Krommenie en H. Sijp- kes en R. v. Til, beiden te Katwijk aan Zee. Voor gedeelte B: mej. A. S, Koning te Bloemendaal en de heren A. H. van Kilsdonk te Haarlem; J. A. Schadee te Leiden; C. M. Sep te Amsterdam; A. G. M. Smits te Voge lenzang; F. Snijder te Westzaan; A. Steen bergen te Amsterdam; J. N. Stuyt te Castri- cum; F. M. Ursem te Alkmaar; C. Kunst te Zaandam en M. G. van der Lee te Benne- broek. Voor de te Haarlem gehouden handen arbeid-examens zijn geslaagd de dames H. L. v. Jaarsveld; M. C. J. Kroon; W. Hermuth; F. M. de Mari; F. A. Mol; A. Otto; S. E. Schepers; A. A. M. Senden; W. Bink; S. M. Comaita; J. C. M. v. Ditshuizen; E. J. Dom- mering; J. W. Draisma; W. O. Draisma: N. Heins; M. M. Mercz; H. M. Oomen; C. H. Ouendag; M. Poel; J. H. de Ree; M. T. A. Wil- lemse; E. A. Huite. Afgewezen drie kandi daten. Examens huishoudschool Aan de Haarlemse Huishoud- en Industrie school zijn de volgende diploma's en getuig schriften uitgereikt: Primaire opleiding. M. E. Diependaal, G. H. Harren, E. Kamerman, P. Haspels, J. van Kampen, W. van Maaren, N. W. Maliepaard, J. van de'- Meer, M. E. van Os, M. L. Philip- pus, J. E. Rijbroek, J. I. van Sonsbeek, M. Stoute, A. Vonk, M. Wester, A. van Wierin- gen, C. van Wijngaarden, R. van der Bos, P. C. Drommel, C. B. M. Franssen, J. 5. Gottlieb, A. Griekspoor, J. van Heusden, M. J. Huel, M. W. Jaspers. A. M. C. de Jong, C. C. de Jonge, G. Kerkman, E. C. Keur, J. van Ko- ningsbruggen. E. H. Krieger, H. Meyvis, O. W. Moes, J. Molenaar, J. E. Paap, C. C. Peschar, E. L. Zwemmer, M. Bakker, J. van Gelder. M. A. van Geylswijk, H. Hamerling, A. C. Horeman, C. Korthals, J. B. Kreeft, L. Mensink, M. H. Olie, M. J. C. Pieterse, A. van Veen. M. J. van Weeren, C. J. van Wester hoven, J. M. Weijers, E. C. Wijers, M. A. Groeneveld, M. J. D. Hessels, W. E. Hettasch, J. E. Karsenbarg. M. J. Klinker, A. Koppen, W. Meure, J. E. Roest, E. Snoeks, W. Snoeks, S. M. v. d. Veen, W. Westenberg, W. J. Bos, A. Brinkerink. M. A. G. Broos, W. Dollé, H. Ferree, M. E. S. Harms, H. H. Hollmann, C. J. Hotting, W. Janzen, A. Kooyman, J. van Oossanen, C. P. Otter, A. G. Overbeek, A. Peetoom. Chr. Venings, C. van Viersen. W. J. B. I. Walbeek. Opleiding assistente in de huishouding: C. E. Balkenende, S. J. Th. Comelissen, M. de Grauw, G. E. van Halst, E. J. Heinicke, A. M. ten Hoopen. C. W. de Jong, Th. R. van de Kuil. E. H. Ie Maire, E. J. Roetemeijer, J. E. C. Rijnveld, A. van der Steen, W. Waan- ders, J. A. Wickel, M. van Egmond, F. P. W. van Gend, I. B. van- Ginkel, E. van de Klin kenberg. G. van der Klok, A. Th. Mantel, W. van der Mije, N. Nol, J. van Noort. G. A. van Oeveren, A. J. Rietveldt. H. Slobbé, T. Voss- hard, A. Wijnrox, H. J. Sissingh. Opleiding huisnaaister: M. van der Aar, E. Balder, C. van Blankestein, C. J. Frese, H. M. Koppen, L. A. C. van der Putten, A. W. Rooyens. H. F. Siebeling, M. B. Verboon, A. M. de Winter, J. C. Zijta. Opleiding costuumnaaister: L. Aartsen. N. Frischalowski, M. W. Griekspoor, J. A. Hol- tring. H. van der Horst, T. Nieuwenhuis, A. Vörös. Opleiding kinderverzorgstcr: R. J. M. Baan, A. C. E. Boer. I. Bol, W. M. van der Duyn Schouten, J. C. van der Graaf, L. E. A. de Heer, W. M. Holst, I. E. W. van der Horst, M. H. Koning, M. A. Koper, H. M. Kruiswijk. T. Lolkema, I. C. Priester, M. B. Schilperoord, E. Slobbé, J. E. Stek, G. M, Tuinzaad. Het diploma Centrale Raad voor Kinder uitzending verwierven: L. E. A. de Heer. W. M. Holst, T. Lolkema, I. G. Priester, J. E. Stek. Vormingsklasse: J. Alta. A. C. Anker, W. J. Bartels, K. Bouwman, E. H. Bronkhorst, M. Buiskool, A. van Dusschoten, I. van Es, M. Groeneveld, R. Hagenaar, L. E. Henning, L. Kasteelen, H. H. Kooyman, H. M. Priebee, M. S. Pruissen, J. C. Ronkes Agerbeek, E. de Vries. Huishoudkundige: A. E. M. Adelaar, M. J. Bergshoeff, C. H. van der Boom, T. G. Brom- mersma. K. F. A. de Graaff. L. H. Le Gué, A. de Jong. P. E. van Rosmalen, E. C. C. M. R. Schots, C. W. Snater. Tevens behaalden de huishoudkundigen: M. J. Bergshoeff. C. H. v. d. Boom, T~ G. Brommersma, K. F, A. de Graaff, A, de Jong, P. E. van Rosmalen en C. W. Snater het diploma E.H.B.O. Huishoudkundige voor inrichtingen: A. C. E. M. Beiboer, W. Enthoven, K. G. Geervliet, W. Mooiweer. Gezinshulpen volgens het Leerlingstelsel: A. Assendelft, I. S. v, d. Gevel, J. M. Gulde- mond, E. W. M. de Haas, A. Heemskerk, G. A. Heekelaar, A. van der Hoogen, A. M. C. H. van de Kerkhoff, I. Kolusniewski. C. Nag- tegaal, E. v. d. Poel, ,T. P. Stringer. Avondopleiding kinderjuffrouw: C. Beert- huizen, J. H. Bollee, G. G. Bruyn, M. But, G. G. van Capelleveen. S. de Goede, G. Hoeyen- bos, R. J. de Jong, W. E. P. Mommaas, A. ter Steege, S. Vroland. De Tirolerkapel „De Alpenroos" onder leiding van Jos Witjes zal op de „Zandvoort- dag" op 4 Augustus in Zandvoort concer teren. In eerdere berichten van „Touring Zandvoort" werd abusievelijk gewaagd van de „Alpenjagers". De „Alpenroos" krijgt de medewerking van de jodel-zangers Hans Wiljon, Vrenely Bauer en de zesjarige Serna Witjes.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9