Agenda voor Haarlem Fa. B. ENGELENBERG Zie Boven: Afschaffing der verplichte ziekenfondsverzekering Washington verrast door Edens verklaring over atoomproeven „Kabinet zal ineenstorten, tenzij IJsland in de NAVO blijft" Britse staking breidt zich uit en zal waarschijnlijk lang duren Doodvonnis over Marskanalen Premie ouderdomsverzekering wordt wellicht 6,75 percent Meester Michels' pronkstukken Ambassade in Parijs ontkent dat Britse mening over Duitsland is gewijzigd MEUBEL Ifmodelkame Aldus minister Gudmundsson in Oslo Ook bij Ford wordt het werk neergelegd Compensatie door een loonsverhoging 7 VRUCHTENLIMONADE gezonde koele dronk Amsterdamse taxichauffeurs zetten hun staking voort OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN woningtextiel een ongekend grote sortering Opstandelingen in Tibet boeken successen Amerikaanse staalstaking nadert het einde Auto reed uit de bocht bestuurder zwaar gewond Nederlands Ballet in Vondelpark Joegoslavië blijft verstoken van militaire hulp SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND BEPLEIT Vrijwillige verzekering zou haar moeten vervangen DONDERDAG 26 JULI 1956 4 ADVERTENTIE WASHINGTON (Rcuter/U.P.) Vol gens functionarissen te Washington heeft de oproep van de Britse premier Eden tot beperking van atoombomproeven, met of zonder een algemene ontwapeningsover eenkomst, de Verenigde Staten „ietwat overrompeld". Het voorstel, dat Sir Antho ny maandag bij het debat over buitenlandse zaken in het Lagerhuis heeft gedaan, en de manier, waarop hij het deed verschil len in tweeërlei opzicht van het Ameri kaanse standpunt. Vooreerst zou het naar Amerikaans inzicht, dat vorige week nog door de minister voor ontwapening, Harold Stassen, werd vertolkt, verkeerd zijn te po gen de kwestie der proeven met waterstof wapens te scheiden van de ontwapenings kwestie in het algemeen. Nog op 13 juli, aldus de Amerikaanse zegslieden, verklaar de Anthony Nutting, de Britse UNO-verte- genwoordiger, zich akkoord met de stelling van de Amerikaan James Wadsworth, dat „bij afwezigheid van overeenstemming over uitbanning of beperking van atoomwapens onder passende waarborgen het voortzetten der proefnemingen van wezenlijk belang voor de nationale defensie en de veiligheid van de vrije wereld is". Edens verklaring, die van dit standpunt afweek, heeft te Washington verrassing gewekt. Het depar tement van Buitenlandse Zaken was er niet van te voren van op de hoogte gesteld. Verder heeft het verrassing gewekt, dat Eden er niet op aan heeft gedrongen de kwestie via de UNO te doen behandelen. Hij stelde namelijk de mogelijkheid van tweezijdige besprekingen tussen Londeij en Moskou open. De Verenigde Staten hebben zich daarentegen krachtig gekant tegen be sprekingen buiten de UNO-commissie voor ontwapening. Anderzijds heeft de Britse ambassade te Parijs laten weten, dat de hereniging van Duitsland nog altijd een Westerse voor waarde is voor het sluiten van een Euro pees veiligheidspact met Rusland. In een communiqué ontkende de ambassade, dat de rede van Eden een wijziging betekende van het Britse standpunt inzake de Euro pese veiligheid. Het communiqué was een antwoord op een hoofdartikel in het invloedrijke avond blad „Le Monde", dat in een commentaar op de rede van Eden geschreven heeft, dat de Britse premier niet langer van mening was, dat de toestand van Duitsland een voorwaarde was voor het uitwerken van een veiligheids-verdrag. „In feite heeft Sir Anthony alleen uit eengezet, wat het Britse standpunt is ge weest in Genève en sedertdien. Dat wil zeggen, dat het Westerse aanbod' van een veiligheidsverdrag niet als voorwaarde heeft het Lidmaatschap van Duitsland in de NoordatLantisehe Verdragsorganisatie, maar de aanvaarding door Rusland van het be ginsel van de hereniging van Duitsland op een grondslag, die voor de Westerse bond genoten aanvaardbaar is", aldus de ambas sade. „Als die voorwaarde zou zijn vervuld, zou de Britse regering bereid1 zijn geweest om deel te nemen aan een Europees veilig heidsakkoord, wat ook de keuze zou zijn van een herenigd Duitsland en, zoals Sir Anthony gezegd heeft, is het nog bereid dit te doen. Het is ook noodzakelijk er aan te herinneren, dat er op de conferentie van Genève ook een voorstel is gedaan van een wederzijdse waarborg tegen een aan val in Europa, die van toepassing zou zijn voor alle staten. Die waarborg zou het ge val van een aanval op een niet-NAVO-lid door een NAVO-lid, hebben gedekt en ook gegolden hebben voor Duitsland, ook als het herenigd zich bij de NAVO zou hebben aangesloten. De Russische delegatie heeft dat voorstel echter niet besproken." ADVERTENTIE DONDERDAG 26 JULI Minerva: „Knock on wood", 8.15 uur. Rembrandt: „Zo vader, zo zoon", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het schip der verloren vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „A C als loodgieters", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Marcella, een circuskind", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Man with the gun", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Storm over de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: ..Pffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 8 uur, ds. J. Visser over „Het nieuwe Jeru zalem". VRIJDAG 27 JULI Minerva: „Three ring circus", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, Mon- 'agne's jeugdvariété, „Sissi", alle leeft., 2. 4 la, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oorschot, „Onsterfelijke muziek", alle leeft., 2, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Stad op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sheriff van Wichita", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De poppen aan het dansen" alle leeft., 2.30 uur, „Het bataljon der gedoemden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur, Vaknntieprogramma, ..The goldrush", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Vakantieprogramma, -Phffft", 18 jaar.. 2.15, 7 en 9.15 uur. Theater Vleeshal: 8 uur, Shakespeare-films. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft in gesprekken met verslag gevers van Amerikaanse tijdschriften ver klaard dat hij elke belangrijke inkrimping van de geallieerde strijdkrachten in Euro pa zal betreuren. Adenauer is voorts van mening, dat men de voorgestelde inkrim ping niet los kan zien van het voorstel om de atoombewapening te versterken. „Dit laatste geeft mij veel zorg. Als in de toe komst het accent vooral wordt gelegd op atoomwapens, ontstaat het reusachtige ge vaar, dat het gebruik hiervan onmiddellijk een wereldoorlog zal uitlokken." Hij zei verder, dat alle landen ernaar moeten stre ven de atoomwapens onder controle af te schaffen. Vermindering der conventionele bewapening volgt dan vanzelf. Adenauer verklaarde tenslotte, dat de bondsregering een nota over de Duitse her eniging aan de „grote vier" voorbereidt. „Ik ben van mening, dat het herenigings- vraagstuk verbonden is met dat der ont wapening, dat beide slechts in onderling verband kunnen worden opgelost", aldus Adenauer. Na reeds negen weken: Met 289 stemmen voor en tweeënveertig tegen hebben de Amsterdamse taxichauf feurs, -die in loondienst werken, op een drukbezochte vergadering in „De Brakke Grond" het besluit genomen de reeds negen weken durende staking voort te zetten. Zij eisen, behalve drie percent uitkering over het loon van 1955, ook een loonsverhoging van zes percent en wensen met een ge deelte van deze verbeteringen geen genoe gen te nemen. Intussen zijn nog ongeveer driehonderd van de zeshonderd taxi's op straat. Deze worden gereden door chauffeurs, die met hun eigen auto de taxidienst voortzetten. Zij hebben het uiteraard nu veel drukker dan voor de staking en dragen vrijwillig van hun hogere inkomsten een deel af voor een wekelijkse uitkering aan de sta kende collega's, die in loondienst zijn van de grote taxi-ondernemingen. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 WATERPROOF SCHUURPAPIER WONINGINRICHTING ==S BEVERWIJK Geopend-.a-iuo en i^iouur. Dinsd.lotrau Reizigers melden: KARACHI (Un. Press) Volgens reizi gers die uit Tibet in de grensplaats Kalim- pong arriveerden, zijn de Tibetaanse op standelingen tegen de Chinese overheer sing erin geslaagd grote delen van Tibet te bevrijden. De Mimang, zoals de troepen zich noemen, verklaren nu de macht te hebben over een gebied van vierhonderd duizend vierkante mijlen. Volgens berich ten uit dezelfde bronnen hebben de Chine zen grote versterkingen naar Tibet ge zonden. Men spreekt van zware verliezen aan beide zijden en van grote troepencon centraties rondom de hoofdstad Lhasa. NEW YORK (Un. Press) Vertegen woordigers van werkgevers en werknemers in de Amerikaanse staal-industrie hebben overeenstemming bereikt omtrent de grote lijnen van een nieuw arbeidscontract. De vakbondunie heeft meegedeeld, dat een definitieve regeling ter beëindiging van de staking, die al 25 dagen duurt, zal worden uitgewerkt. OSLO (United Press) Het nieuwe IJslandse kabinet zal een kort leven be schoren zijn, tenzij IJsland in de NAVO blijft, aldus heeft de nieuwe IJslandse so ciaal-democratische minister van Buiten landse Zaken, Gudmundur Gumundsson, tegenover het Noorse ochtendblad „Arbei- derbladet" verklaard. Het interview werd verleend tijdens Gudmundssons particulier bezoek aan Oslo. „IJsland zal lid van de NAVO blijven en met de bij de NAVO aan gesloten landen blijven samenwerken. Maar onder de huidige omstandigheden achten wij de aanwezigheid van buiten landse troepen op IJslands grondgebied niet noodzakelijk", aldus Gudmundsson. „De Sociaal-Democratische Partij en de Progressieve Partij hebben met de com munisten een coalitie-regering gevormd op voorwaarde dat ons lidmaatschap van de NAVO gehandhaafd blijft, indien deze voorwaarde niet wordt nageleefd zal de regering ineenstorten". Op de vraag of IJslandse troepen de be waking van de militaire installaties in Keflavik op zich kunnen nemen antwoord de de minister ontkennend. „De installaties zullen door burgerlijke specialisten, die geen wapens dragen, worden onderhou den". De IJslandse premier, Hermann Jonas- son. heeft de IJslanders in een radio-rede verteld, dat hij als zijn voornaamste poli tieke doel ziet aan te dringen op het ver trek van de Amerikaanse troepen uit het land. Hij zei, dat zijn regering zich schaart achter een motie van het Althing (het (Van onze correspondent in Londen) De stakingssituatie bij de British Motor Corporation is thans verergerd, daar de vakbonden de materiaalaanvoer naar de bij het conflict betrokken fabrieken trach ten af te snijden. Bovendien rolt het con flict als een sneeuwbal verder naar andere bedrijven. Hoewel nog steeds meer dan de helft van de employés van de B.M.C. aan het werk is, komt de produktie door gebrek aan materialen tot stilstand. In Birmingham, Coventry en Oxford meldden zich gisterochtend zevenhonderd man min der aan dan een dag tevoren en 's middags was er een nieuwe daling van honderd man. Een aantal ondernemingen, welke onderdelen voor de B.M.C. vervaardigen, hebben de arbeidstijden verkort of de vakantieperioden verlengd als gevolg van de staking. De havenarbeiders in Liver pool, Hull, Southampton en Bristol wei gerden Morris- en Austinwagens, die op de kaden gereed staan voor verscheping, aan te raken en in de Londense haven waar eerst een zekere aarzeling te consta teren viel worden thans hoe langer hoe meer B.M.C.-produkten geboycot. Een nieuwe ontwikkeling is, dat twaalf duizend arbeiders van de Briggs Motor Bodies, een onderdeel van de Fordfabrie ken in Dagenham, gistermiddag het werk neerlegden, nadat de hele dag besprekin gen tussen verbondsleiders en het bedrijf waren gevoerd. Het werk van veertigdui zend arbéiders bij Ford is daardoor in de waagschaal gesteld. De staking bij Ford is een protest tegen de aanzegging van voorwaardelijk ontslag aan 2500 arbeiders van de motorenafdeling, welke zal komen stil te liggen wegens een dreigend tekort aan onderdelen, welke- door een der B.M. C.-fabrieken worden gemaakt. Opnieuw incidenten Er heeft zich gisteren in het stakings- gebied weer een aantal incidenten voor gedaan, waarbij honderden arbeiders be- Op de Rijksweg AardenburgBelgische grens is woensdagavond een personenauto, bestuurd door de 70-jarige heer A. I. C., wethouder van Aardenburg, lid van Pro vinciale Staten van Zeeland en kringhoofd Bescherming Bevolking west-Zeeuws- Vlaanderen, uit de bocht gereden. De auto ramde enkele betonnen paaltjes en draaide om haar as. Daarbij werd de be stuurder uit de wagen geslingerd. Met een zware hersenschudding werd hij in bewus teloze toestand naar het ziekenhuis te Oost burg vervoerd. De heer C. bekleedt ook de functie van gewestelijk secretaris van de Anti-Revolutionaire Partij en is lid van de raad van beheer van de Dr. Abraham Kuy- perstichting te 's-Gravenhage. trokken waren. Aanhangers van de fascis tenleider Mosley mengden zich in een sta kingsvergadering, hetgeen tot een ware veldslag leidde. Postende stakers gingen op de grond zitten om het vrachtauto transport van en naar de Austinfabriek in Birmingham te verhinderen. De politie stond hier vrijwel machteloos. Bij Morris in Oxford werden door de politie be schermde werkwilligen door stakers aan gevallen. Mensen werden van hun fietsen gesleurd. Algemeen wordt erkend, dat het conflict een steeds ernstiger karakter aanneemt en dat er geen reden is voor het optimisme waarmee sommigen het beginstadium van de staking beschouwden. De kans, dat het conflict voor de vakantie zal worden op gelost is uiterst gering. De verwachting is daarom, dat de staking lang zal duren. IJslandse parlement), die op 28 maart werd aangenomen. Deze motie eist het te rugtrekken van de buitenlandse troepen, omdat de internationale spanning zozeer is afgenomen, nadat het oorspronkelijke ver drag met de Verenigde Staten in 1951 werd gesloten. De communisten hebben machtige posi ties in de nieuwe regering verworven, doordat zij de portefeuille van Handel en van Visserij ontvingen. Politieke waarne mers zeggen, dat dit zeker zal leiden tot toenemende handel met landen achter het ijzeren gordijn. Jonasson zei verder, dat het twéede punt van zijn regerings-programma zal zijn uit breiding van de visserij-territoriale wate ren, daar dit van levensbelang is voor de economie van het land. Tenslotte zei hij, dat het westen, noor den en oosten van het land te zeer zijn verwaarloosd en dat de regering leningen zal zien te krijgen voor vijftien moderne trawlers, die gestationeerd zullen worden in de meest veronachtzaamde havens in die gebieden» Als de bijgaande foto van de planeet Mars in de reproductie duidelijk genoeg overkomt, zijn er op enkele plaatsen een stel „dubbele kanalen" op te onderscheiden. Zij lopen van het donkere gebied bij de Mars-eve naar in de richting van de noordpool, het witte gebied bovenaan deze afbeelding. De term „dubbele kana len" is kort na 1880 in omloop gebracht door de Italiaanse waarnemer Schiaparelli, die met zijn „canali" (wat ook groe ven, geulen kan beteke nen en dus per se niet hoeft te wijzen op kunst matige aanleg) een dis cussie op gang heeft ge bracht die nog altijd niet is uitgeraasd. Tenminste bij „the man in the street" niet. Men kan de vraag naar de aard van de Mars-kana len nog altijd horen stel len (met op de achter grond de verwachting dat Mars „dus" bewoond zal zijn door wezens als wij; wij graven immers ook wel kanalen) en te gen september vooral zal de discussie wel weer opleven. In de eerste helft van september breekt name lijk het tijdstip van de gunstigste Mars-opposi tie sinds vijftien jaar aan. Op dat tijdstip be draagt de afstand Aar de-Mars niet meer dan 56 miljoen kilometer, wat gepaard gaat met een extra-opvallende helderheid van onze ros sige buurplaneet. Het is aardig, deze week eens een avond op zoek te gaan naar Mars ('s avonds laag boven de zuidoostelijke horizon) en een poging te doen om te onthouden hoe helder deze planeet nu is, teneinde die helder heid te vergelijken met die van begin september. Dan is zij bijna twee keer zo groot als nu. De trager lopende Mars ligt op het ogenblik nog een flink eind voor. Pas op 9 september zal de aarde haar buurplaneet inhalen, dat wil zeggen zich precies tussen de zon en Mars in bevinden. Op dat moment spreken wij van „oppositie": Mars heet dan in oppositie met de zon te zijn omdat hij, van de aarde af ge zien, precies in de te genovergestelde hemel streek als de zon te vin den is. Met behulp van kleine telescopen kan men een Marsbeeld ontwerpen (en fotograferen of na tekenen) dat nèt ondui delijk genoeg is (voor een deel als gevolg van de woeligheid van onze eigen dampkring) om al lerlei valse conclusies te trekken uit de waarne mingen, bijvoorbeeld: dat er „evenwijdige ka nalen" op Mars voorko men. Bij sterke vergroting en betere beeldscherpte verdwijnen al die merk waardigheden echter. De Amerikaans-Nederland se planeet-expert Kui per, die Mars met een 82-duims kijker heeft waargenomen in 1948, 1950 en 1954, verklaart dat hij nimmer een lang, smal kanaal heeft gezien noch een netwerk van „rijen vlekken". Het doodvonnis over de „kanalen" van Schiapa relli is trouwens al ou der. „Ik kan met geen mogelijkheid geloven in de kanalen zoals Schia parelli ze tekent. Ik zie merken die hem ontbre ken en op de plaats van enkele van zijn kanalen zie ik wel vlekjes, maar zonder dat er ook maar enigszins sprake is van rechte lijnen. Ik geloof werkelijk dat de kana len van Schiaparelli op een dwaling berusten", schreef de astronoom W. Barnard in... 1894 al. G. v. W. Naar in vakbondskringen vernomen wordt, heeft de sociale verzekeringsraad geadviseerd de premie voor de ouderdoms verzekering, die op 1 januari 1957 zal in gaan, te stellen op 6,75 percent van het jaarloon. In regeringskringen geeft men nog te kennen, dat officieel niets anders bekend is dan dat het percentage 6,5 tot 7 zal bedragen. De premie zal echter nog moeten worden vastgesteld door de sociale verzekeringsbank, het uitvoeringsorgaan voor de ouderdomsverzekering, dat 1 augustus haar werkzaamheden zal gaan aanvangen. Als het percentage van 6,75 zal worden aangenomen, dan zal dit voor een periode van vijf jaren gelden. Volledigheidshalve vermelden wij dat over het deel van het inkomen dat boven de zesduizend gulden ligt, geen premie geheven zal worden. Het ligt in de bedoeling deze premie betaling te compenseren met een even redige loonsverhoging; de verhoging van de loonkosten bij de werkgevers, die door deze compensatie voor de werknemers ont staat, zal ten dele tegemoetkoming vinden Zelden hebben wij zo'n karakteristieke zitting bij gewoond als woensdag avond in het kleine theater binnen de Haarlemse Vlees hal, waar het „Rendez-vous der Rederijkers" plaats grijpt. Een karakteristieke zitting? Een nietszeggende zitting, als wij deze uit drukking eens in haar meest letterlijke zin mogen gebruiken. Figuurlijk viel er genoeg te beleven. Kap per Michels, de befaamde toneelgrimeur, was er van acht tot tien bezig te de monstreren hoe het nu in de schminkkamer toegaat. Hij nam drie leden van de Haarlemse rederijkerska mer „Alberdingk Thijm" onder zijn vaardige handen en transformeerde hen ach tereenvolgens in de Kno- pengieter uit „Peer Gynt", Pistola uit de „Vrolijke Vrouwtjes van Windsor" en Puck, de bosgeest, uit „Een Midzomernachtsdroom". En dat deed hij zo stilletjes, zo helemaal geconcentreerd en met zo'n imponerende zwier en élegance, dat het klei ne publiekje ademloos toe keek en slechts fluisterend zijn verbazing zat te luch ten. Meester Michels was begonnen met te zeggen waar het op stond. Hij nam plaats achter een fraaie les senaar en wijdde zijn toe hoorders een heel klein beetje in de geheimen en principes van zijn vak in. De mérites, zo veronder stelde hij terecht, zouden zij zelf wel ontdekken. Wel, dat geschiedde. Toen hij eenmaal de heer Jan Icas van Dijk in de grondverf zette en alras met de Leich- ner-stiften aan het bewer ken ging, ontwaarden de (Van een verslaggever) naarstige kijkers, dat al die lijnentrekkerij op het ge laat van de beminnelijke heer Van Dijk een reden had. Er zat tekening in- Er kwam zelfs karakter uit! Uit zijn tas diepte meester Michels strengetjes haar op en die ploos hij uit en hij formeerde een baard, die een tikje Shylock leek en die achteraf precies de Kno- pengieter dat demonisch trekje gaf dat de oude borst wordt geacht te bezitten. En toen de heer Icas v. Dijk op stond om zich aan den vol- ke te vertonen verbrak het zaaltje de spanning van het zwijgen en het beloonde deze verschijning met een had. Omdat er geen kinde ren in de zaal waren, nam ieder er genoegen mee. De laatste proeve van zijn kunnen verrichtte de grote Michels op het aan vallig gezichtje van Ria Broek, een proeve van po lychromeren, dat wil zeg gen het gelaat met ver scheidene kleuren opsieren tot het iets onwezenlijks krijgt, iets wat niet van de ze aarde is. Dat kon, omdat mejuffrouw Broek het bos- duiveltje Puck voorstelde en bosduiveltjes in de wer kelijkheid niet voorkomen, ook al zou niemand het erg vinden Ria Brock in die ge daante te ontmoeten. Het dankbaar applaus, stimule- was weer een prachtig staal- rend genoeg om toneelkap- tje van grimeerkunst. Wel per Michels te bewegen on middellijk een tweede fi guur onderhanden te ne men. Deze tweede man bleek te zijn de heer Leeflang. Nomen est omen. De heer Leeflang overleefde zijn transformatie met groot ge mak en plezier. Hij geldt als een achtenswaardig heer, maar hij liet zich rus tig herscheppen tot een gladde jongen, die schurk achtige neigingen ten toon spreidt en ook wel van een glaasje houdt, hetgeen in Shakespeares tijd vaak aan leiding werd tot een min der deugdzame levenswan del. Dat tenminste leek de opvatting van de heer Mi chels zoals hij die vast- prentte op het gelaat van de heer Leeflang. Ten slot te stond voor ons een met rosse baard bekleed heer schap dat een paar valse oogleden had meegekregen en nu niet een bepaald ver trouwenwekkende tronie knipperde het meisje af en toe angstig met de ogen, speciaal wanneer haar een speld in het haar werd ge wrongen, maar dat vonden de toeschouwei's een attrac tie, die het aanzien van de grimeerkunst nog verhoog de. De stilte kon nu tenmin ste eens met een lach wor den afgereageerd en de kop kwam toch af. Daar rees het ten voeten uit, het bosdui- veltje, en daar kwam ook de Knopengieter nog eens op en Pistola om als verge lijkingsobject te dienen. Aan het vragenstellen toe probeerden slechts een paar nieuwsgierigen meester Mi chels te bewegen de deksels van zijn potten uit zijn keu ken te doen. Hij gaf welwil lend en bescheiden com mentaar. Als evenzovele pronkstukken stonden daar zijn werkstukken. Ieder was er verrukt van. En de be wondering baande zich weer in hartelijk handgeklap een weg! in de afschaffing van de vereveningshef fing. Deze heffing bedraagt vier percent van de door de werkgevers in totaal be taalde loonsom. Het wordt verder niet uit gesloten geacht, dat' kan worden overge gaan tot een verlaging van de wachtgeld en werkloosheidspremies. Dit laatste in verband met de grote reserves. Er worden cijfers genoemd, die een verlaging van deze premie, die 2,4 percent bedraagt, tot 1,6 percent zouden inhouden. Voor werk nemers en werkgevers zou dit dus een verlichting van 0,2 percent betekenen. Omdat er echter een verhoging van de ziekenfondspremies met 0,2 percent per 1 januari te verwachten is, zal dit geringe voordeel weer onmiddellijk verdwijnen. Ook van een verlaging der premie voor de kinderbijslag is sprake. Daartegenover staat echter een voorstel van de vakorga nisaties om de kinderbijslag met tien per cent te verhogen, hetgeen de verwachting voor een premieverlaging wel op losse schroeven zal zetten, indien het voorstel van de vakcentralen doorgang vindt. Resumerend kan vastgesteld worden, dat indien de premie voor de ouderdomsver zekering geheel zal worden gecompenseerd met een loonsverhoging en dit wordt wel als vaststaand aangenomen dat dan de loonkosten met 2,75 percent zullen stij gen (6,75—4 percent 2,75 percent). De vakcentralen hebben immers bij de jongste discussies over de lonen verklaard slechts dan af te zien van een volledige compen satie van de premie, indien de economi sche situatie nadelige gevolgen zou onder vinden van de loonsverhogingen. Ter gelegenheid van de Vondelparkfees ten zal zaterdagavond 28 juli het Neder lands Ballet onder leiding van Sonia Gas- kell in het Vondelpark in Amsterdam een uitvoering geven. Compromis in Amerikaans Congres over bijstand aan buitenland WASHINGTON (Reuter) Leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den en van de Senaat hebben overeenstem ming bereikt over het bedrag der Ameri kaanse hulpverlening aan het buitenland in het in juli begonnen nieuwe begrotings jaar. Voor deze hulpverlening is 3.766.570.000 dollar uitgetrokken. Van dit bedrag mag niets worden gebruikt voor militaire hulp verlening aan Joegoslavië. Het bedrag, waarover overeenstemming werd bereikt, ligt 344.350.000 dollar lager dan hetgeen de Senaat wilde toestaan, doch het is 341.120.000 dollar meer dan het Huis van Afgevaardigden had uitgetrokken. Het Huis en de Senaat moeten thans het nieu we totaalbedrag goedkeuren. Men ver wacht dat het Congres, dat in het komen de weekeinde op reces gaat, thans in snel tempo zijn goedkeuring zal verlenen. De regering-Efcenhower had een bedrag van 4.859.000.000 dollar voor economische en militaire hulpverlening gevraagd. Het compromisbedrag ligt meer dan een mil jard dollar lager. Uit een oogpunt van binnenlandse poli tiek bezien is het besluit van het Congres een nederlaag voor Eisenhower, die er steeds bij de partijleiders op aan heeft ge drongen, het program ongewijzigd te aan vaarden. In het Huis hebben meer Demo craten dan Republikeinen, aan deze wens gehoor gegeven. In de Senaat waren de voor- en tegenstanders gelijkelijk over de twee partijen verdeeld. Daarbij komt nog, dat de Republikeinse fractieleider in de Senaat, Knowland, verantwoordelijk is voor het amendement, waarbij tegen de na drukkelijke wens van Eisenhower in nieu we militaire hulp aan Joegoslavië wordt geweigerd. Borba, het officiële orgaan van de Joe goslavische communistische partij, heeft Eisenhower geprezen en een felle aanval gedaan op het besluit van de Amerikaan se Senaat. „De bestaande verplichte ziekenfonds verzekering moet worden afgeschaft en vervangen door een vrijwillige verzeke ring". Dit is de conclusie van een rapport, uitgegeven door het Centraal Sociaal Werk geversverbond, dat op basis van een door een speciale commissie opgesteld prae- advies is samengesteld naar aanleiding van de te verwachten herziening der wet telijke voorschriften op het gebied van het ziekenfondswezen. „De ontevredenheid over het bestaande stelsel neemt van dag tot dag toe en lijkt een hoogtepunt te hebben bereikt", aldus het rapport, waarin men na bespreking van diverse punten en vraagstukken tot boven staande conclusie komt. De samenstellers gaan ervan uit, dat de verantwoordelijk heid voor de verzorging in geval van ziekte primair opde mens zelf rust. De overheid mag ais vertegenwoordigster van de ge meenschap slechts dan dwingend ingrij pen, indien het individu niet bereid of niet bij machte is, zichzelf door middel van ver zekering te dekken tegen de financiële las ten van de ziekenzorg. „Van een zodanige onwil of onmacht is," aldus het rapport, „niet gebleken; het tegendeel is het geval. De bestaande verplichte verzekering is in zijn uiterste consequenties onuitvoerbaar", zo menen de samenstellers. De overheid dient in ieder geval al datgene te doen, wat mogelijk is om de burgers te helpen, hun verantwoordelijkheid in deze te dra gen, bijvoorbeeld door zodanige subsidië ring van de verzekeringspremies, dat de aansluiting aantrekkelijk wordt. De pre mie-subsidie zou kunnen worden opgevan gen door van de werkgevers een bijdrage te heffen ten behoeve van werknemers verzekerden. Ten behoeve van zelfstandi gen die verzekerd zijn, zou een rijksbij drage uit de algemene middelen kunnen worden verstrekt. Bovendien zou in de ziektewet kunnen worden bepaald, dat zie kengelduitkering slechts wordt gedaan in dien de betrokkene aantoont zelf in zijn medische verzorging te hebben voorzien. „Aldus", zo zegt het rapport, „ontstaat een nieuwe verzekeringsvorm, waarvan de aan sluiting een in hoofdzaak vrijwillig karak ter draagt, doch de financiering obliga toir is." De rapporteurs hebben de overtuiging, dat een regeling van het ziekenfondswezen in deze geest past in de Nederlandse ver houdingen en een logische voortzetting vormt van een lange traditie van een in particulier initiatief gegroeid ziekenfonds wezen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11