Nederlandse Antillen gaan hun economie verbreden mn Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Op de bovenste sport OPVALLENDE KWALITEIT De radio geeft vrijdag M ga M "SM NAAIMACHINES och ió het zo Neutrino's J 2 OLIE ALLééN GEEN VEILIGE BASIS MEER Grootscheepse plannen op toeristisch industrieel- en handelsgebied Steun van Nederland onontbeerlijk Hotelplannen Z eewater-destillator Kansen in Venezuela De financiering De reis van Nederlandse journalisten door Rusland Jordaancabaret naar België Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 26 JULI 1956 (Van een verslaggever) De toekomst van de Nederlandse Antillen baart ernstige zorgen. Bonaire en de Bovenwindse eilanden zijn noodlijdend en de welvaart die thans nog op Aruba en Curagao heerst is in feite een schijnwelvaart. De basis der Antilliaanse economie - olie en niets dan olie - moet zo snel mogelijk verbreed worden, anders zullen de werkloosheid en verpaupering niet meer af te wenden zijn. Zo snel mogelijk moeten wij hotels bouwen, industrieën aantrekken en ons handelsverkeer intensiveren en de hulp van Nederland zal daarbij onmisbaar zijn. In deze geest schetste de heer J. E. Yraus- quin, minister van Financiën van de Neder landse Antillen, gisteren op een persconfe rentie in Den Haag de weinig rooskleurige perspectieven die hij en zijn mede-regeer ders thans onder ogen moeten zien. De heer Yrausquin heeft in de afgelopen weken besprekingen gevoerd met diverse over heidsinstanties, industriëlen en bankiers hier te lande om hen de noden en plannen van zijn regering voor te leggen en over het algemeen had hij daarvoor zeer willige oren gevonden. De situatie is dan ook ernstig genoeg: De olie is namelijk de kurk waarop heel de Antilliaanse economie drijft en helaas is de drijfkracht van die kurk de laatste tijd wel heel erg dubieus ge worden. Daar zijn in de eerste plaats de geruchten dat de oliemaatschappijen mis schien te eniger tijd een groot deel van hun installaties van Curagao naar elders zouden willen overbrengen, hetgeen in feite de nekslag voor de welvaart op deze eilanden zou zijn. Maar zelfs als dit aller ergste niet gebeurt, dan kunnen de raffi naderijen toch niet meer werkkrachten van de Antillen gaan employeren dan thans. Enerzijds zijn zij namelijk gebonden aan een overeenkomst om niet meer dan een bepaald aantal barrels olie per jaar te raffineren en anderzijds komt ook hier de „automation" al om de hoek kijken: de automatisering van het bedrijf die te zijner tijd heel wat arbeiders overbodig zal ma ken. Daar komt bij dat de bevolking der Antillen en dus ook het aantal poten tiële werkkrachten in ontstellende mate aanwast. Op Curagao bijvoorbeeld steeg het zielental van 30.000 vóór de laatste oorlog tot 118.000, terwijl op Aruba de bevolking in diezelfde tijd zelfs verzeven- voudigd is, namelijk van 8000 op 55.000. Snel en drastisch ingrijpen is dan ook geboden wil men deze dreigende ontwik keling tijdig een halt kunnen toeroepen. De regering van de Antillen heeft reeds een uitvoerig plan van actie voorbereid. Een onderdeel daarvan betreft de bevor dering van het toerisme op Curagao en Aruba, waar moderne, alle comfort en luxe biedende hotels zullen moeten verrijzen. De heer Yrausquin verwacht dat over en kele jaren het gehele Caraïbische gebied een gezocht toeristenoord zal zijn met een keten van hotels op alle eilanden, waarin de Antillen dan niet zullen mogen ont breken. Grootse projecten zijn ook ontworpen om de eilanden aantrekkelijker te maken voor de vestiging van nieuwe industrieën. Be halve hun gunstige ligging ten opzichte van Noord-, Zuid- en Midden-Amerika kunnen de Antillen aan zulke industrieën ook andere voordelen bieden, als: vrije zones waar goederen verwerkt, veredeld en gedistribueerd kunnen worden, goedkope elektrische stroom en water en, als extra- ADVERTENTIE H 7^DO^Nieuws *'7*^ Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 voor vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Thuis causerie. 10 05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Pla ten. 11.15 Pianorecital. 11.40 Voor de jeugd. 12 00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12 55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13 55 Beurs berichten. 14.00 Orgelconcert. 14.30 Voor dracht. 14.50 Platen. 15.20 Lichte muziek. 16 00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzi kale causerie. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws 1815 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.50 Met de deur in huis, vakverenigingsnieuws. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gemengd koor. 19 30 Het godsdienstig leven in ons gezin, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Bespiegelingen aan de East River. 20.40 Ouder en oud worden, cau serie. 21.00 Platen. 21.40 De vijf verbonden ringen, klankbeeld. 22.00 Instrumentaal kwin tet en soliste. 22.25 Buitenlands weekover zicht. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond- wijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Concert gebouworkest. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Vo caal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor de vrouwen van het platteland. 12.40 Piano. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Ball- roomorkest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Ka merorkest en solist. 14.35 Platen. (Tussen 15.00 en 18.00 Ronde van Frankrijk). 15.00 Lichte muziek.. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek. 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital 18.05 Amusementsmuziek. 18.30 Vragen beantwoording. 18.45 Ronde van Frankrijk 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending Emigratierubriek. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Platen. 21.30 Ronde van Frankrijk. 21.40 Lichte muziek. 22.05 Italiaanse chansons 22.25 Platen. 22.40 Idem. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. 'TELEVISIE (N.T.S.) 15.3016.30 Aankomst Vierdaagse te Nij megen. BRUSSEL, 324 M. 11.45, 12.00 en 12.15 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ta felmuziek. 14.00 Platen. 15.00 Strijkkwartet (Om 16.00 Reportage van de Ronde van Frankrijk). 16.20 Platen. 16.35 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Muziek bij de thee. 17.45 Pla ten. 18.00 Idem. 18.10 Voordracht. 18.20 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. attractie, elf jaar vrijdom van alle rechten en belastingen. Om goedkoop water en stroom te kunnen verschaffen, zal de regering op Aruba en Curagao grote utiliteitsbedryven laten bou wen, die onder andere een zeewater-destil latie-inrichting met een capaciteit van 10.000 ton per dag (de grootste ter wereld) zal omvatten. Het project dat vele miljoe nen vergen zal, wordt uitgevoerd door een Schotse firma en de turbinestoom die b\j het destillatieproces nodig is, zal tevens dienen tot opwekking van elektriciteit. Een deel van deze krachtstroom kan weer wor den gebruikt voor de elektrolyse van het resterende pekelwater, waaruit op deze wijze o.a. butende potas en chloor gewon nen kunnen worden, chemicaliën die zowel voor de olieraffinaderijen als voor een eventuele glas- en plasticfabricage onmis baar zijn. Andere grondstoffen voor glas (kwarts) en plastic (petroleum) zijn even eens in ruime mate voorhanden, zodat zich hier grote industriële perspectieven openen. Een andere mogelijkheid die thans be studeerd wordt is de uitbreiding van de handelsbetrekkingen met het buurland Venezuela, een welvarend land dat rijk is aan grondstoffen en gaarne zijn overschot ten aan suiker, copra, sisal, sardines en an dere produkten zou willen exporteren. De Antillen zelf kunnen daarvan uiteraard slechts een klein deel opnemen, maar als Nederland belangstelling zou hebben voor dergelijke goederen dan zouden de Antil len naar het oordeel van de heer IJraus- quin, uitermate geschikt zijn als tussen schakel en verwerkingsplaats der genoem de produkten. De ruwe Venezolaanse sui ker zou bijv. op de Antillen geraffineerd kunnen worden, van sisal zou men daar touw kunnen maken, van copra vetten en van de sardientjes visconserven. Daarmee zouden al deze artikelen dus in feite Antil liaanse (eind)produkten worden, die Neder land dan op preferentiële basis zou kun nen importeren. Anderzijds zou Nederland in Venezuela stellig een willige markt vin den voor zijn instrumenten, gereedschap pen en machines, die eventueel op de An tillen gemonteerd of geassembleerd zouden kunnen worden. De Antilliaanse regering, zo onthulde de heer Yrausquin, heeft over deze kwesties al met de Venezolaanse autoriteiten overleg gepleegd. Als het lukt, zowel met dit buurland als met Nederland in dit opzicht tot een akkoord te komen, dan zouden alle betrokken partijen daar zijns inziens zeer wel bij kunnen varen en dan zou het probleem der werkgelegenheid voor de eilanders in principe een bekeken zaak zijn. Al deze grootse plannen kosten uiteraard veel geld en voor een deel hoopt de Antil liaanse regering dat in Nederland te vin den. De zeewaterwinningsinstallatie wordt door de overheid bekostigd en geëxploi teerd, voor de chemische nevenbedrijven wil men particulier kapitaal aantrekken. Voor eventuele andere industrie-vestigin gen geldt natuurlijk hetzelfde. Ten behoeve van de noodlijdende Bo venwindse eilanden en Bonaire (waarvoor Curagao ieder jaar drie miljoen Antilliaan se guldens moet bijpassen) wil men een welvaartsfonds met Nederlandse finan ciële steun stichten op dezelfde basis als onze hulpverlening, fonds perdu, aan Suriname. Het fonds zal worden gebruikt voor voorzieningen om deze eilanden self supporting te maken. Voor al deze doeleinden zullen de Antil len een obligatielening uitschrijven die men, teneinde de rente laag te kunnen houden, niet op de markt zal brengen. De bedoeling is dat de Antillen hieraan zelf voor ongeveer vijftig percent deelnemen, terwijl men voor de rest de Nederlandse overheidsfondsen, alsmede eventueel de grote institutionele beleggers hoopt te inte resseren. Aruba heeft dit jaar voor derge lijke doeleinden al f 3 miljoen geleend (die geheel op de Antillen geplaatst werden), volgend jaar volgen nog twee leningen van 10 miljoen, respectievelijk ten behoeve van Aruba en van Curagao. Minister Yrausquin die dezer dagen met al deze An tilliaanse welvaartsplannen in Nederland „de boer opgeweest is", heeft daarbij, zo als gezegd, veel begrip en sympathie ont moet. Hij is dan ook vol vertrouwen dat zijn projecten slagen zullen. Een alterna tief is er trouwens niet, want de toekomst van „de West" staat op het spel! 7SCT 20 S/caretten verrassend goed van smaak 20 ÜCARETTSN PRIJS 75 CT Eerherstel. Een voormalige luitenant-ko lonel van het Arabische Legioen, Mah- moed Roessan, die in mei veroordeeld was op beschuldiging van samenzwe ring tegen de Jordaanse regering, is be noemd tot gezant en zaakgelastigde van Jordanië te Washington. Zijn straf was hem al kwijtgescholden door koning Hoessein. Plichtsbesef. Radio-Boedapest heeft mee gedeeld, dat de piloot en de werktuig kundige van het Hongaarse verkeers vliegtuig dat op 13 juli gedwongen werd in West-Duitsland te landen, een on derscheiding hebben gekregen voor hun „plichtsbesef". Neergestort. De Jordaanse legerleiding heeft medegedeeld dat luchtdoelgeschut woensdag een Israëlisch vliegtuig om laag heeft geschoten, „dat het Jordaan se luchtruim had geschonden". Het toe stel zou brandend in de Israëlische sec tor van Jeruzalem omlaag zijn gestort. Termieten. De fundamenten van de twee villa's, waar Napoléon tijdens zijn ver blijf op Elba van mei 1814 tot februari 1815 heeft gewoond, worden ernstig be dreigd door termieten. Een van de villa's is ingericht als museum. Huwelijk. In het dorp Pöcking aan het Starnbergmeer in Beieren is woensdag het huwelijk voltrokken tussen de 35- jarige aartshertogin Charlotte van Habsburg, dochter van de laatste keizer van Oostenrijk, Karei I, en de 56-jarige hertog Georg van Mecklenburg. De plechtigheid werd bijgewoond door le den van de families Habsburg, Hohen- zollern, Wittelsbach en Bourbon. Demobilisatie. De Tsjechoslowaakse rege ring heeft besloten de strijdkrachten met tienduizend man te verminderen. De vrijkomende krachten zullen ge bruikt kunnen worden in de sectoren van de nationale economie waar het tekort aan arbeidskrachten het grootst is. Vorig jaar augustus werden 34 dui zend man gedemobiliseerd. Vergiftigd. Een lijkschouwing heeft uitge wezen dat de Britse strafpleiter curtis Bennett, die maandag dood in zijn wo ning werd aangetroffen, aan alcohol vergiftiging is overleden. Het bleek dat hij al tien tot veertien dagen voordien overleden moet zijn. Protest. De Franse dierenbescherming heeft bij de Pauselijke gezant in Parijs geprotesteerd tegen het feit dat Spaanse stierenvechters van plan zijn Paus Pius XII een matador's cape aan te bieden. Doodgeschoten. Een neger, tegen wie een arrestatie-bevel was uitgevaardigd, is doodgeschoten tijdens een vuurgevecht met de politie te Whiteville, in de Ame rikaanse staat Noord-Carolina. Drie po litiemannen werden gewond. Volgens de politie gebruikte de neger zijn kinderen als schild tegen het geweervuur. Gebroken. In de Amerikaanse staat New Hampshire is een man dood gevallen en zijn zeven personen gewond, toen een kabel brak van een kabelbaan, die toe risten naar de top van de berg de Rowe brengt. Spreekwoordelijk. Kardinaal Frings heeft meegedeeld, dat de schade, die tijdens de laatste wereldoorlog aan de Dom te Keulen is toegebracht, pas over vijftien jaar hersteld zal zijn. De steigers zul len echter ook dan nog niet verwijderd kunnen worden. De kardinaal haalde een Keuls spreekwoord aan, dat zegt „Als de Dom klaar is, vergaat de we reld". Cornets. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Capital Airlines", die binnen landse verbindingen onderhoudt, heeft bij de Britse vliegtuigfabriek „De Ha- villand" een order voor veertien Comet- IV passagiersvliegtuigen met straalaan drijving geplaatst. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 De Nederlandse journalisten die een reis door de Sovjet-Unie maken, zijn dinsdag in Alma-Ata, de hoofdstad van de Sovjet republiek Kazakhstan aangekomen. Zij be zichtigden de stad, brachten een bezoek aan de fibn-studio, waar zij documentaires over Kazakhstan en stukken uit speelfilms zagen. Op woensdag maakten zij een tocht naar een collectieve boerderij op onontgon nen gebied in de omgeving van Alma Ata. Vandaag zullen de journalisten naar Tasjkent vertrekken. Het Jordaancabaret Van de Kalkhoven is uitgenodigd naar België te komen. Van 28 Juli af zullen in het Billard Palace te Antwerpen voor onbepaalde tijd de jor- daanse zangers, zangeressen en musici hun Amsterdamse liedjes en humor bij onze zuiderburen introduceren. Het jordaanca baret te Scheveningen werkt met dezelfde bezetting verder en blijft dus geopend. Ned Herv. Kerk Beroepen te Zijpe Th. J. Remmers, vik. Hoogeveen. Aangenomen naar Goes (vak. H. M. Stra- tingh) J. W. Coenraad te Hall; idem de benoeming tot hulppred. te Hillegersberg mej. da. J. M. van Everdingen, diacones- senhuispred. te Leiden. 32. Snorrend vloog de automatische ve ger door het vertrek, terwijl een verwil derde Jolliepop zich er aan vastklampte. „Hm", bromde Knutseleer, die het onvrij willige vliegtochtje van de arme knecht met belangstelling volgde, „ik zie al, waar de moeilijkheid zit. De borstels draaien te snel en daardoor werken ze als propel lers". „Maar DOE dan toch iets!", riep Panda, opgewonden toesnellend, „schakel dat rare ding uit.' Vlug toch!" „Best, best", zei de knutselaar, „wind je niet op. We zullen dat zaakje wel even fiksen". Hij liep naar het stopcontact om de stekker er uit te trekken, maar het was al te laat. Daar vloog de arme Jolliepop met een rinkelende slag dwars door de ramen! „Pech voor hem", bromde Knutseleer, dat zijn zo van die onvoorziene ongeluk jes, dieVerder kwam hij niet, want nu werd hij zelf door zo'n onvoorzien ongelukje getroffen. Het snoer viel in een lus om zijn schouders en het volgende moment werd hij achter Jolliepop aan door het vernielde raam naar buiten ge sleurd! ONLANGS verscheen in de pers het bericht dat in een laboratorium neutrino's waren aangetoond. Dat zijn zeer kleine deeltjes, die door de atoomkern worden uitgestoten en een grote energie bezitten. Dit bericht zal de meeste lezers niet veel zeggen, maar wanneer hun was verteld dat eindelijk de hoofddaders van een op zienbarende energiediefstal waren gesig naleerd, zou de belangstelling aanzienlijk zijn gestegen. En terecht, want de neutrino's stonden reeds lang te slechter naam en faam bekend en hun signalement was aan iedere onderzoeker doorgegeven. Het wachten was nog slechts op V de aanhouding. Het gaat hier natuurlijk weer om de atoomkern, die deels uit neutronen, deels uit (positief geladen) protonen bestaat. Wordt nu deze kern in het laboratorium beschoten, waardoor neutronen of proto nen in de kern worden gebracht, dan wordt het evenwicht in de kern verstoord, zodat de elektriciteitsvoor raad moet wor den herzien. Dit kan gebeuren, hetzij door dat neutronen in de kern overgaan in pro tonen, hetzij doordat neutronen in proto nen worden veranderd. In het eerste geval wordt door de kern een negatief elektroon uitgestoten, in het tweede geval worden positonen uitgezonden. U kunt dit allemaal desnoods dadelijk weer vergeten, want waar het om gaat, is het feit dat het op orde brengen van de elektriciteitshuishouding in de kern vol gens een bepaald schema geschiedt, waar mee afgepaste hoeveelheden energie ge moeid zijn. Op grond daarvan verwachten de natuurkundigen dat een bepaalde stof elektronen (bêtastralen) zal uitstoten, die alle gelijke snelheden, dus gelijke energie bezitten. Die verwachting is werkelijk niet ongerijmd, en toen bleek dat de kerndeel tjes, in de bêtastraling van een bepaalde stof geen gelijke snelheden, maar snelhe den wisselend van nul tot een bovenste grens vertoonden, waren de onderzoekers minstens even teleurgesteld en bedrogen, als de brandweerman die tot de ontdek- king komt dat zijn spuit min der water geeft dan door de brandkraan werd aangevoerd. Nu staat de brandweerman er iets gemakkelijker voor, want hij kan direct tot een lek in de slang beslui ten. De natuurkundigen ble ven echter zitten met het probleem van de vermiste energie. En een probleem was het inderdaad, want een van de natuurkundige hoofdwetten vertelt uitdrukkelijk dat energie niet uit niets kan ontstaan, noch kan verloren gaan. Zou men uannemen dat energie tóch kan verdwijnen, dan werd de belangrijkste pijler onder het bouwsel weggeslagen. Dat nooit! De energie kon immers ook gesto len zijn? Het was de Zwitserse onderzoe ker Pauli die dit idee aan de hand deed en meteen de naam van de daders noem de: neutrino's, kerndeeltjes zonder elek trische lading en met een massa gelijk of kleiner dan het elektron. Maar te vatten waren die energiedeeltjes niet, want ze gingen overal doorheen. Tot ze nu dan eindelijk zijn gesnapt. Het is overigens niet onmogelijk dat de neutrino's voor het opvlammen van som mige sterren aansprakelijk zijn. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2