Familiedag bij Flora op goede wijze ingezet „Muggen" lieten fietsen keuren Openluchtfilmvoorstelling op Grote Markt over koffiecultuur Abdoel en het Vliegende Tapijt „De tweede oorbel" Amsterdamse Beurs Stadskzveektuin geopend in fees tv: eek Vakantiespelen 1956 FEUILLETON 4 Examens Hoofdakte-examens Middenstandsexamens Handenarbeidexamens Examens van het CIOS Willy van Bakel dirigeert voor het laatst Burgerlijke Stand van Haarlem Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Auto, rechts gepasseerd door bromfiets, tegen boom Actio tegen buitenlanders in Djakarta Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Bloemendaal Motorrijder slipte, duopassagier gewond Scheepvaart door Hans Martineit DONDERDAG 26 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 Woensdagmiddag hebben twee begelei ders van de Haarlemse Muggenronde alle rijwielen van de deelnemertjes gekeurd. Dat gebeurde op de binnenplaats van de garage van de Haarlemse verkeerspolitie in de Lange Wijngaardstraat,waar de ploe gen om het kwartier arriveerden om de fietsen aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Nu was dat zeker geen over bodige moeite, want een groot gedeelte van de rijwielen werd door de mecaniciens Huug van Hulst en Co Martin voorwaarde lijk afgekeurd. Zondag moeten alle karre tjes namelijk tot in de puntjes in orde zijn, hetgeen wil zeggen dat er in de dagen vóór de start nog heel wat „gesleuteld" zal moe ten worden. De leider in het algemeen klassement. Joop van der Ban, kan echter met een gerust hart op zijn fiets gaan zitten, want die vertoonde geen enkel gebrek. 's Gravenhage. Eerste gedeelte van het j- tarieel examen: J. B. H. M. Eskens, Zeist. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. J. E. Wiegand te Amsterdam; de heren C. J. van der Avoird, C. A. Groot. G. Roos, allen uit Amsterdam, J. Tamis te Heerhugo- waard en Kr. Zwitser te Alkmaar. Voor gedeelte A de heren A. H..N. Lange- dijk te Spierdijk en G. Rodermond te Wor- merveer. Voor gedeelte B de dames: M. C. Buisma te Aalsmeer: G. Donderwinkel te Amster dam, M. A. Solleveld te Hillegom, C. T. Sombroek te Heiloo, C. G. M. Voors te Am sterdam en de heren A. J. Moorman te Heemstede, L. Sijp te Opperdoes, H. G. J. Tol te Volendam, W. Vis te Amsterdam en J. Zweeris te Uitgeest. Te Haarlem zijn geslaagd voor het Midden standsexamen: B. D. Keppel, C. A. van Res teren'. H. L. Kieft, J. A. van Kimmenade, G. H. King, Agatha M. Klinkenberg, J. M: Klompé, H. Klootwijk, J. P. Knop, T. M. Koeleman, M. A. Koelman, W. T. Koks, G. G. van Koningsbrugge, A. L. M. Kooiman, J. S. M. Koppers, N. C. Korbee, N. G. Kors, S. Korver, E. M.-D. Korzelius, W. F. C. de Kovel, H. V J Kroonvan Dijk, C. E. Kwak man, P. A.'Laan, J. A. M. Lammers, P. C. Lammers, P. Landman, M. A. Langelaan. C. Langeveld, M. A. Laseur, B. J. LaseurRos, F. C. de Leeuw, H. J. G. van Leeuwen, J. van Leeuwen. A. B. Lieuwes, J. H. A. Lieverse, L .A. A. Ligtenberg, J. E. Lindeman, E. v. d. Linden, E. G. Loman, J. J. van Luyken, W. Luyten, G. ter Maat, H. J. Maex-tens. C. van Maris, H. M. A. van Maris, H. A. Martens, N. H. de Mes, W. M. Mesman, G. G. N. Meyer, D. Meyer, H. Meyer, L. A. Meyer, J. J. M. Mica, H. W. Moerkerk. A. H. Molenaar, P. Nachtweh, R. R. Nederhoed, C. J. F. Nou- ris. J. H. Nijmeyer, W. C. Nijssen, P. Nijssen Westerhoven, P. Ooms, J. Oosterhoff, A. M. Pau—van Hoorn en R. J. M. Peeperkorn. Voor de te Haarlem gehouden examens Handenarbeid zijn geslaagd de dames W. L. Beeling, H. J. van Emmerik, E. C. Beke, H. T. J. van Leeuwen, P. J. M. Oosterom. M. van Run, M. J. A. Slot en D. A. Toenkkes. Afgewezen werden zes kandidaten. De uitslagen van de examens 1956 van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders te Overveen luiden voor zover het leerlingen uit Kennemerland betreft, in de diverse specialisaties: Voetbal: A. R. Kamperveen (Overveen). Herexamen: 1 kandidaat, afgewezen:' 2 kan didaten. Gymnastiek: J. Dey (Haarlem), J. J. Geu- zebroek (Haarlem). Herexamen: 1 kandidaat. Judo en jiu-jitsu; A. R. Kamperveen (Overveen). Herexamen: 2 kandidaten. Af gewezen: 1 kandidaat. Schermen: R. van den Brink (Haarlem). Nevenspecialisaties volleybal: R. van den Brink (Haarlem); J. Dey (Haarlem). Her examen: 4 kandidaten. Boksen: A. A. B. Hulsman (IJmuiden); A. R. Kamperveen (Overveen). Op de foto ziet men op de voorgrond van links naar rechts: agent Huug van Hulst, Joop van der Ban, die voor deze gelegen heid de Muggentrui al even mocht aan trekken, agent Co Martin en „tourleider" H. Hartman, die nauwkeurig alle gebreken aan de fietsen optekende. Op de achter grond staan een aantal „Muggen" geduldig op hun beurt te wachten. Vanavond om 8 uur zal op het Raadhuis plein te Zandvoort een concert gegeven worden door de Tiroler-kapel „De Alpen jagers" en de boerenkapel „De Hooischelf", voor de laatste maal onder leiding van hun dirigent Willy van Bakel. De heer Van Bakel, die tot dusverre werkzaam was bij het telefoondistrict Haarlem van de P.T.T., zal deze betrekking namelijk verwisselen voor een varende functie en hij zal binnen kort naar Zuid-Amerika vertrekken. Dit concert is ter gelegenheid van het afscheid van hun dirigent, maar het ligt wel in de bedoeling,, dat de beide kapellen met het geven van concerten, onder andere leiding, zullen doorgaan. HAARLEM, 25 juli 1956 ONDERTROUWD: 25 juli, A. Schmidt en C. A. M. van der Weiden; J. Jansen en P. C. Oosten; A. A. M. Bonte en C. G. W. Schou ten; A. van Dongen en M. C. Peterssen; A. A. van Wees en M. M. Willemse; J. S. Abbink en L. van Doom; M. D. A. Keizer en J. E. M. van der Heide; W. A. van Gils en D. J. Schmidt; A. M. G. M. Ammerlaan en M. C. van Elk; W. L. van der Aar en W. C. F. Gigengack; L. F. J. Teeven en C. Groenen- daal; L. Mulder en H. G. Barneveld; B. W. Wiegmans en C. J. Groneveld; W. H. Bouma en C. M. Herben; J W. Kessens en M. M. Dekker; J. J. Heuser en A. L. Meijers; W. K. Schnitger en M. P. Sonneman^; C. J. Rooijers en W. ter Maat; T. C. Janus en C. G. M. Blom; J. P. Schoen en M. Helmus; J. J. Buur man en G. Kuilder; A. J. Tutent en M. M. J. van der Heide: L. de Koning en H. Steens- ma: P. J. Spijker en J. A. M. Dingjan; H. Dijt en C. J. H. Kors; J. G. Wagenaar en J. Tot; J. H. Kuhlemaijer en E. J. Valk; H. Aelberts en G. G. C. van der Hulst. GEHUWD: 25 juli, J. van de Worp en J. Hoek; A. J. Zeinstra en E. G. P. M. Brou wer; R. P. Offringa en A. G. Frey; J. van Scherpenzeel en H. Elfrink; A. B. C. Jaspers en M. W. Rootlieb; C. Arink en A. J. Tjal- kes; J. W. Felix en M. J. van der Weijden; A. F. Tennissen en C. Booij; P. N. van der Aar en J. M. Matheij; A. C. Kompier en J. Wijnand. BEVALLEN van een zoon: 23 juli, C. H. van der Meijden—van Soelen; 24 juli, M. M. GoedhartHeijselaar; D. S. Timmers Delange. BEVALLEN van een dochter: 24 juli, T. G. Hessels—Ruiter; A. Broers—van der Meij; W. S. Eshuis—Steenhoek; O. C. Visarius— Kuipers; 25 juli, C. J. Schelvis—van der OVERLEDEN: 23 juli, J. W. van Bruggen, 63 j., Fabriciusstraat; G. Jordan, 73 j., Aagje Dekenstraat; C. Prins—Rip, 83 j., Thorbecke- straat; 24 juli, E. M. Schmidt—Berry, 74 j., Hazepaterslaan; A. E. G. Martin, 85 j., Jans- weg; J. W. van der Ploeg, 6 j., Hazepaters laan. 3-3% Nederl.'47 3 Vo Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Ijloll. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 92 94 265/i 360 252 346 432 3S7 308 184'% 433 322 888% 878% 94 191 180% 344% 120 136 246% 210 218% 227 78% 102% 62% 47"'/, 8 84% 44'"' Openings koersen 93 94 269% 360 252 346 433 337 308 184% 433 323 889 877 93 190% 181 314% 12.0 134% 2J6% 210 218% 226 78% 162 63 47% 85% 43% ADVERTENTIE Stopt slechte adem onmiddellijk Grote tube slechts 70 ct Standaard tube 44 ct Familictube 100 ct Bestrijdt tandbederf de gehele dag Houdt de tanden weergaloos wit Éénmaal poetsen met Colgate vernietigt wel 8S°/o der bacteriën, die mondreuk veroorzaken In aansluiting op hetgeen we al over de Haarlemse koffieweek hebben geschx-even en over het programma dat de Haarlemse ingezetenen en bezoekers in deze week van 28 juli tot en met 4 augustus wordt aan geboden, vei-nemen wij, dat hier nog enige aanvullingen aan moeten worden toege voegd. Zaterdag 28 juli zal Chris Hollands Jeugd toneel om halfdrie in het Opennluchtthea- ter te Bloemendaal, in samenwerking met de stichting „Haarlems Bloei", een kinder voorstelling geven van het bekende sprook je „Roodkapje en de wolf". In aansluiting op het concert, dat de Haarlemse accoi-deonclub „Accordia" Ongeveer zeshonderd kinderen van de speeltuinen Flora, Klarenhof, Centrum en Jeugdland wandelden vanmorgen in geslo ten gelederen naar de grote speeltuin van de eerstgenoemde vereniging aan de Van Oosten de Byuynstraat in Haarlem teneinde de eerste familiedag tijdens de vakantie- spelen van dit jaar luister bij te zetten. Op dit veld ontwaarden zij de heer J. Martens, voorzitter van de commissie voor de vakantiespelen, die als een veldheer de diverse gx'oepen naar alle richtingen van het speeltei-rein dirigeerde. Alles verliep wonderbaarlijk snel zodat de kinderen zich na gezamenlijk enkele rondjes gemar cheerd te hebben, op de 22 kraampjes kon den storten. Zij deden dat prompt tot groot genoegen van de heer Martens die ons keer op keer verzekerde dat het gedrang bij de vele stalletjes na een half uur wel ge luwd zou zijn. Het enthousiasme van de kinderen bleek echter weinig af te nemen, hetgeen echter ook verklaard kan wpi;cien uit het feit dat telkens weer nieuwe groe pen kinderen arriveerden die eerst hun moeder nog even met een of ander karwei tje hadden geholpen. Van de kraampjes hadden vooral de li monade-stand en de divei-se smijt-tentjes de grootste aantrekkingskracht maar de poppenkast van het Haarlems Speeltuin Verbond won het toch, want keer op keer klonk er uit het clubhuis van Flora een enthousiast gekrijs op. Vanmiddag zou het programma gevuld worden met het optreden van de heer Van Tongeren die reeds eerder heeft blijk ge geven van zijn capaciteiten om de jeugd bezig te houden. Al met al dus weer een kostelijk feest dat uiteraard zeer tot tevredenheid "van de Abdoel en Mohab keken tevreden naar het landschap, waar ze nu overheen vlogen. Dit was weer echt hun eigen land, en het zou niet lang meer duren, of ze waren, weer thuis. Overal om hen heen waren bruine bergen, en soms vlogen ze tussen de hoge toppen door, over een eenzame vallei. Maar daarginds, ergens achter die bergen, lag hun stad! „We zullen er nou wel gauw zijn, Mohab!", zei Abdoel. 68-69- organisatoi'en bijzonder vlot verliep, het geen in de eerste plaats te danken was aan de behulpzaamheid van de talrijke leiders en leidsters en daarnaast in niet mindere mate aan het prachtige weer. Om vier uur woensdagmiddag schrok de 57-jarige C. P. G. van de H. achter het stuur van zijn auto op de zuidzijde van de Nieuwe Gracht toen hij ineens rechts van hem een bi-omfietser zag langs knetteren. Een reflexbeweging met het stuur leidde tot een botsing tegen een boom op dat grachtgedeelte tussen de Nassaubrug en de Kruisweg, die ernstig beschadigd werd, evenals trouwens de auto zelf, die moest worden weggesleept. Een vrouwelijke in zittende van de auto kreeg schaafwonden van het ongeval. ..DJAKARTA (A.N.P.) Vanochtend bleken op muren in alle wijken van Dja karta aanplakbiljetten te zijn aangebracht, waarin „koloniaal denkende Nederlanders" worden aangespoord Indonesië „zo spoedig mogelijk te verlaten". ONDERTROUWD: G. van Noort en P. G. Snoeijing. J. W. Gram en M. H. J. Korte- kaas. W. Q. M. van Lierop en W. J. M. Le Fèvre. H. R. van der Drift en C. M. Zonne veld. P. R. Mulder en W. J. Medenblik. P. Costerman Boodt en J. Minnema. GETROUWD: F. J. Kilian en C. E. M. Oomen. M. D. Voskuil en P. E. B. van Kor- delaar.- GEBOREN: Antonie, zn v.: J. van Ben- tum en G. van Hal. Ronald, zn v.: J. F. van Opzeeland en M. M. Bijster. Mathilda Wil- helmina Maria, dr. v.: W. G. van Haasteren en A. H. M. Moers. OVERLEDEN: Mej. J. C. Mulder, 73 jr. Mevr. J. A. LettingaHuijssen, 63 jr., Oude Posthuisstraat 29. Wed. J. A. Eijkhout Switser, 78 jr. GEBOORTEN: M. H. Kluit-Dalman, z.; J. Groen-Haagsman, d.; P. Brandhof-Bla- dergroen, z.; C. J. van Ooijen-De Zwart, d. ONDERTROUWD: E. Buwalda en T. van Dijk; H. G. Boeree en A. Jonkers; B. van Wijk en I. M. Coers.' GETROUWD: J. A. ten Hagen en L. H. Heukelom; J. J. Goosens en P. E. Duive steijn. OVERLEDEN: W. Hellema, 43 jr.; J. C. Schrijvers 55 jr.; W. Drogtrop, 59 jr., J. van Belen-Guijt, 79 jr.; J. H. Westra, 65 jr. woensdagavond 1 augustus op de Grote Max-kt te Haarlem zal geven, zal er een openluchtfilmvoorstelling zijn, waar een Columbiaanse geluidsfilm in kleuren ver toond zal worden, waarin de ontwikkeling van de koffiecultuur in beeld gebracht zal worden. Het projectiedoek wordt ge spannen voor de muziektent en de film zal het beste van uit de richting van de Grote Houtstraat te zien zijn. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat de muzikale rondwandeling, die de Osse harmonie „Bergos" op zaterdag 4 augustus door de stad zal maken, begonnen wordt om kwart over zeven op het Frans Halsplein, vanwaar langs de kortste i'oute naar de Dreef wordt gemarcheerd. Tenslotte mag niet onvermeld blijven, dat tijdens de feestweek de stadskwckcrij aan de Kleverlaan dagelijks geopend zal zijn van 1012, van 1417 en van 18.30 tot 20.30 uur. Het is bijna overbodig een bezoek aan de stadskwekery aan te be velen, omdat voldoende bekend is, dat het bezichtigen van deze fraaie tuin le allen tijde een genoegen is. Wél kan nog vermeld worden, dat de opening tijdens de feest-koffieweek een goede gelegenheid biedt om de zomerbloemen in volle pracht te zien. Het zal dan in de schooltuin en op de rotspartij een gloed van kleuren zijn, terwijl ook de bloeiende planten in de kassen dan een fraaie pracht zullen vertonen. Uit deze aanvulling op het programma blijkt, dat de viering van de feestweek zeker niet eenzijdig is en dat er behalve op koffiegebied nog heel veel andere dingen te bewonderen en te genieten zul len zijn in de Spaarne-, of voor deze ge legenheid, koffiestad. Viswater op de weg In.de bocht van de Brederodestraat en de Verspronckweg in Haarlem is woens dagavond om kwart over zes een motorrij der, de 28-jarige C. L. van der R. uit Noordwijkerhout geslipt, waarbij zijn duo passagier de 23-jarige G- J. L. uit Schie dam tegen het wegdek geslingerd werd en een hersenschudding en een sleutelbeen- fractuur kreeg. Hij is naar de Deo overge bracht. Het slippen is zeer vermoedelijk veroorzaakt doordat de weg ter plaatse glad was van het water dat uit een lekken de visauto was gelopen. Alioth, pass. 24 Kp. Vilano n. Las Palmas. Amsteldiep, 24 v. Philadelphia n. Amsterdam. Amsteliand, 24 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Amstelmeer, 25 te Baltimore. Aardijk. 26 te Tj. Prok. Amerskerk, 26 te Port Said. Arendsdijk. 24 v. Londen n. Cristobal. Aagtedijk, 24 50 m z. Barcelona n. Antwerpen. Amerskerk, 24 120 m. w. Kreta n. Port Said. Angolakust. 26 te Amsterdam verw. Ameland, 24 1050 m. w. Dakar n. Dakar. Amstelvliet, 24 230 m. n.n.w. Lacadiven n. Austr. Arenskerk, pass. 24 Gibraltar n. Marseille. Astrid Naess, pass. 24 Malta n. Port Said. Aldabi, 25 te Hamburg.- Algenib, 25 te Dar Es Salaam. Alphard, 25 180 m. z.z.w. Santos n. Montevideo. Argos, 25 te Famagusta. Amstelbrug, 25 v. Aden n. Belawan. Aagtekerk, 26 v. Rotterdam te Bremen. Abbekerk. 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Aegis. 26 te Curacao. Amstelkroon, 25 v. Rotterdam n. St. Laurens." Amstelvaart, pass. 25 Gibraltar n. Marseille. Ariadne. 26 te Rotterdam. Attis, 26 v. Amsterdam n. West-Indië. Borneo, 25 te Antwerpen. Britsum, 25 te Trinidad. Bussum, 26 v. Port Said n. Gibraltar. Bëninkust, pass. 25 Las Palmas n. Le Havre. Bagan, 24 v. Kandari n. Kolonedale. Batang. 26 te Port Said. Banka. 25 te Marseille. Boissevain. 26 te Kaapstad verw. Borculo, 25 c. Londen n. San Esteban de Pravla. Bintang, pass. 25 Miami n. Mobile. Bonaire, 25 te Amsterdam. Callisto, 25 v. Rotterdam n. Wabana. Crania, 25 v. Bombay n. Calcutta. Caltex Delft, 24 70 m. w. Gibraltar n. R'dam. Caltex Utrecht, 24 90 m. n.o. Ouessant n. R'dam. Caltex Nederland, 24 110 m. o. Kp. Bon n. R'dam. Camerounkust, 24 270 m. z.w. Kp. St. Vincent n. Bordeaux. Celebes, 24 v. Makassar n. Surabaja. Castor, 24 v. Port Au Prince n. Curacao. Congokust, 26 te Antwerpen. Delfshaven, 25 te Rotterdam. Doris, pass. 24 Trinidad n. Georgetown. Duivendrecht, 24 500 m. w. Kp. Vilano n. Houston. Diemerdi.ik, 26 te San Francisco verw. Dorestad, 24 180 m. n.o. Bonaire n. Alexandrië. Enggano, 25 te Fremantle. Esso Nederland. 25 te Rastanura. Eenhoorn, 24 150 m. n.o. Malta n. Rotterdam. Erinna, 25 v. Balikpapan n. Singapore. Eendracht. 28 v. Rotterdam n. Bilbao. Esso Rotterdam, pass. 25 Pantellaria n. Antw. Ena, 25 v. Pta. Cardon n. Bahia. Farmsum, 26 te Ceuta. Felipes, 24 te Pladju. Friesland SSM, 26 v. Stettin n. d. Theems. Gabonkust. 24 te Amsterdam. Gadila, pass. 25 Townsville n. Sydney. Groote Kerk, 24 dw. Texel n. Bremen. Gordias, pass. 25 Kp. Finlsterre n. Amsterdam. Guineekust. 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Gravcland. 25 v. Amsterdam n. Buenos Aires, Hispania. 24 v. Rotterdam n. Bilbao. Hector, 25 te Amsterdam. Hecuba, 25 te Ciudad Bolivar. Hispania, pass. 25 Wight n. Bilbao. Heemskerk. 25 v. Marseille n. Duinkerken. Helena, pass. 25 Flores Azoren n. La Guaira. Hilversum, 24 120 m. n.n.w. Ras Al Hadd naar Kwinana. Houtman, 25 te Dar Es Salaam. Hydra. 24 300 m. n.o. Barbados n. Emden. Helder, 26 v. Rotterdam n. Amsterdam. Hoogkerk, 25 v. Genua n. Marseille. Hersilia, 26 te Port Au Prince. Ivoorkust. 25 te Takoradi.. Job. v. Oldenbarnev., pass. 24 Str. Jubal n. Aden. Kalydon, 24 v. Curacao n. Montevideo. Java. 25 te Amsterdam. Keizerswaard, 25 te Maracaibo. Khasiella. pass. 25 Aden n. Abadan. Koratia. 25 te Suez. Katclysia. pass. 24 Kp. Selatan n. Singapore. Krebsia, pass. 25 Sabang n. Mena Al Ahmadi. Kopionella. 26 te Curacao. Kylix. 25 v. Mauritius n. Lorcnco Marques. Kabylia, pass. 26 Gibraltar n. Malta. Langkoeas, pass. 24 Gibraltar n. Port Said. Larenberg, 26 te Rotterdam. Lemsterkerk, 25 te Mombasa. Loenerkerk, 24 v. Rotterdam v. Bombay. Loosdrecht, pass. 24 Ras Fartak n. Suez. Lutterkerk, 25 te Abadan. Laertes. 26 te Tj. Priok. Leersum, 26 te Hamburg. Lissekerk, 25 te Port Sudan. Loosdrecht. pass. 26 Aden n. Suez. Linge. pass. 24 Borkum n. Toppila. Laagkerk. 26 te Port Said. Laertes. 24 v. Singapore n. Tj. Priok. Lekkerkerk. 25 te Bahrein. Liberty Bell. 25 v. R'dam n. Mena Al Ahmadi. Merwede. pass. 24 Dakar n. Las Palmas. Mitra, pass. 24 Sombrero eil. n. Rotterdam. Malea. 26 te Sorong. Maureen, pass. 25 Ko. Agulhas n. Durban. Moordrecht, pass. 25 Aden n. Mena Al Ahmadi. Myonia, 25 te Bangkok. Modjokerto. pass. 24 Jebelteir (R. Zee) n. P. Said. Maasdam, 24 580 m. o.n.o. Kp. Race n. N. York. Macuba, 24 135 m. w.z w Sabang n Shellhaven. Maetsuycker. 24 te Fremantle. Metula, 24 420 m. Chagos Arch n. Lor, Marques. Mirza, 25 te Balikpapan verw. Maas, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Murena, 25 470 m. n.w. Fremantle n. Geelong. Maashaven. 26 v. R'dam n. B. Aires via Antw. Meliskerk. 26 te Yokohama. Nigerstroom, 25 v. Bordeaux n. Dakar. Oranje, 25 v. Port Said n. Napels. Omala, pass/ 24 Str. Messina n. Berre. Orion, 25 te Beyrouth. Ootmarsum. 25 te Houston. Oranje, 24 te Port Said. Oranjestad. 25 te Amsterdam. Oranjefontein. 25 te Las Palmas. Prins Alexander. 25 te Antwerpen. Purfina Nederland, pass. 24 Aden n. Antwerpen. Perna, 25 v. Miri n. Singapore. Prins Willem George Frederik, 25 v. Bremen n. Hamburg. Polydorus. 24 500 m. w.z.w. Sabang n. Aden. Pieter S. 25 te Swansea. Prins Maurits, 26 te Detroit. Prins Willem II. 27 te Le Havre verw. Raki, 25 te Suez. Ruys, 25 v. Mauritius n. Belawan. Rempang. 26 te Vlissingen. Ridderkerk, 25 v. Kreta n. Port Said. Roggeveen. 23 Hongkong n. Singapore. Rotti, 26 te Beyrouth. Sloterdiik. 25 te Philadelphia. Sommeïsdijk, 24 te New York. Stad Arnhem. 25 v. Wabana n. Engeland. Sirrah, 25 v. Tj. Uban n. Melbourne. Slamat, pass. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Rotterdam. 25 v. Middlesboro n. Narvik. Stad Vlaardingen, pass. .25 Lizard Hd. n. R'dam. Statue of Liberty, 25 v. Mena Al Ahmadi naar Philadelphia. Straat Banka, 26 te Penang. Sumatra, 26 te Colombo. Salatiga, pass. 24 St. Soenda n. Colombo. Saroëria, 25 te Pladju. Siberoet, 24 v. Singapore n. Tj. Priok. Stad Breda. 24 245 m. z. Dakar n. Rotterdam. Stanvac Seo. 24 v. Singapore n. Sungeigerong. Swartenhondt. 25 te Lolak. Schelpwijk. 25 260 m. z.o. Malta n. Landsend. Soestdijk. pass. 24 Vlissingen n. New York. Stad Schiedam, 26 v. Rotterdam n. Savona. Tara, 25 te New Orleans. Tjitjalengka. 24 v. Buenos Aires n. Santos. Ternate, 26 te Chalna. Tibia. 24 50 m. n. Socotra n. Las Palmas. Tjibantjet, 24 v. Hongkong n. Priok. Talisse. 24 v. Tj. Priok n. Sungeigerong. Tankhaven II. 25 te Telokanson. Themisto, pass. 24 Wexford Ierl. n. Wabana, Tjipondok, pass. 24 Kartmata n. Belawan. Tominl, 24 660 m, n.o. Ceylon n. Colombo. Teucer, pass. 26 Gibraltar n. Rotterdam. Trajanus, pass. 24 Ciudad Tx'ujillo n. Kingston. Tamo, 26 te Santos. Triton. 26 te Baltimoi'e. Utrecht, 25 v. Suez n. Aden. Van Cloon, pass. 24 St. Torres n. Brisbane. Van Noort, pass. 24 Sulu Ai'chipel n. Shanghai. Van Neck, 25 v. Hongkong n. Singapore. Vasum, 26 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Willemstad, 24 v Aruba n. Pto. Llmon. Wieldrecht, pass. 25 Cherbourg n. Einswarden. Westertoren. 24 180 m. n o. Benghazi n. R'dam. Waiwerang. 25 te Surabaja. Woensdrecht. pass. 24 Sukrabaai n. Suez. Willem Ruys, 27 te Colombo verw. Wonogiri, 24 v. Houston n. New Orleans. Witmarsum, 25 te Amsterdam. ÏJssel, 25 v. Malta n. Alexandrië. Zeeland KRL, 25 v Gdynia n. Rotterdam. Zijpenberg, 26 te Melilla. KLEINE VAART Alcctas, 24 v. Algiers n. Oran. Amor, 24 te Rotterdam n. Hamb.,urg. Ardeas, 24 v. Catania n. Messina. Argos. 24 v. Haifa n. Famagusta. Bab T, 24 v. Zaandam n. Antwerpen. Dido, 25 te Amsterdam n. Rotterdam. Dora Oldendorff. 25 v. Barranquilla n. Kingston. Flevo, 24 v. Cadiz n. Amsterdam. Hector, 24 te Amsterdam n. Rotterdam. Jason, 24 v. Bremen n. Hamburg. Joost, 15 te Sodertalje v. Solvesborg. Kaap Falga, 21 te Amsterdam v. Rundvlk. Kp. St. Vincent. 21 v. Skutskaer n. IJsselmonde. Larix. 24 te Waya v. Sundsvall. Maas, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Niobe, 24 te Helsinki n. Kotka. Oranjestad, 25 te Amsterdam n. Hamburg. Phidias. 24 te Kopenhagen n. Aalborg. Pavo, pass. 20 Holtenau v. A'dam n. Domsjo. Ponza, pass. 21 Holtenau v. Dordr. n. Domsjo. Tilly, 22 te Skoghall v. Rotterdam. Volharding, 25 te Tripoli n. Bari. SLEEPVAART Blankenbui-g, 24 140 m. z.z.o. Marseille n Nederl. Ebro, 24 v. Pontta Del Gada n. La Pallice. Gele Zee. pass. 24 n. v. Jamaica n. Maracaibo Goeree, 24 v. Dieppe te Bi-est. Hudson, 24 v. St. Nazaire n. Rotterdam. Noordzee, 24 40 m. z.o. Kp. Vincent n. R'dam. Titan, 24 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Tyne, 24 v. Houston n. Antwerpen. Zwarte Zee, 24 50 m. z.o. The Brothers n. Italië. Loire, 25 v. Reykjavik te Dordrecht. 17) Terwijl Bartels nog overwoog hoe hij hom aan zijn tafeltje zou kunnen krijgen, zag hij Brouwer al op het biljart toestap pen. Hij wiide zeker met een paar stoten in zijn eentje de tijd verdrijven, want geen medespeler maakte zich uit de kleine kring van mannen los om hem naar het groene laken te volgen. Daarom wuifde hij hem toe en riep: „Goeienavond, Brouwer. Wil je niet lie ver bij me komen zitten en borrel met me drinken?" „Graag, mijnheer," zei de ex-brigadier en hij liet zich omstandig op de stoel tegen over Bartels neer. „Ik kan er in komen, dat u het wat allenig vind." „Zo is het. Ik ben ook nog niet lang hier, maar ik hoop langzamerhand met deze en gene kennis te maken. Zijn er hier aardige mensen? Ik bedoel „Welzeker," onderbrak Brouwer hem en krabde zich achter het oor. „U bedoelt mensen van uw stand? Daar heb je in de eerste plaats de dokter en zijn vrouw. Enfin, die kent u al. Dan is er de notaris en de veearts met zijn verloofde. En voorts Bartels liet hem op zijn beurt niet uit praten. Hij wilde vooral de indi'uk ver mijden, dat Brouwer hem voor ingebeeld zou houden. „Nee, ik had meer eenvoudige mensen, op het oog. Mensen-om eens gezellig mee te bomen. Mensen, zoals u," zei hij er iets te vriendelijk achterna. Brouwer lachte gevleid en nam een flinke slok uit zijn glas. „Ja, daar heb je bijvoorbeeld de metse laar, een grapjas van een vent. En verhalen die hij ten beste geeft! Je blijft aan het bulderen van dè lach. Ook met de weg werker Jan Kolder moet u dan beslist eens kennis maken. Zo heet hij natuurlijk niet, maar'zo noemen ze hem. Die heeft over de halve aarde gezworven Bartels luisterde met slechts flauwe be langstelling. Nee, dat was nou net de ver keerde manier geweest om Brouwer aan het praten te krijgen. Het was hem heus met om een revue van alle dorpstypen begonnen. Een gek zou er vast ook nog wel komen. Geen gehucht, of ze hadden er een. Hij moest het anders aanpakken. Een beetje nieuwsgierigheid naar de kersverse moord zou stellig heel begrijpelijk zijn. Iedereen had het er immers over? Plotseling boog hij zich resoluut voorover en zei: „Ja, in zo'n kleine gemeenschap kun je de plezierigste mensen op een hoopje vin den. En dan denk je zo bij jezelf: och, hier is nou eens alles pais en vree. Maar dan word je opeens door zo'n misdaad, als hier pas is voorgevallen, uit je waan opge schrikt. Waar of niet?" „Ja, van die dingen gebeuren er nu een maal. Overal heb je duistere elementen tussen zitten „Zo? U zoekt het dus niet zo ver weg?" wierp Bartels een balletje op. „Ik dacht, dat de politie. „Nee, dat wou ik er niet mee gezegd hebben. Ik bedoelde het meer in het alge meen." In Brouwers matte ogen was een flikkering gekomen. Bartels was dit niet ontgaan. Hij moest zijn binnenpret verbergen. Ha, nu had hij de ouwe rot waar hij hem hebben wilde. Die was natuurlijk ook al op eigen houtje op onderzoek uitgetogen. En kleine aan wijzingen met elkaar te laten rijmen, zou hij nog wel niet hebben verleerd. Bij kleine beetjes zou hij hem moeten uithoren. Anders droogde deze bron vroegtijdig op. „Juist. Natuurlijk. Ja, de wereld is slecht. Laten we er nog eentje op nemen." En hij wuifde gemoedelijk naar de waard om nog eens in te schenken. „Mijn laatste, mijnheer Bartels," zei Brouwer. „Ik heb mijn portie gehad. En daarna stap ik op. Mijn schoonzuster ziet me niet graag laat thuiskomen." Hij zuchtte eens. „Op anderen aangewezen te zijn, is ook niet alles, mijnheer. Of dat is het èx-gste misschien. Ze zeggen ook niet zonder reden: van je familie moet je het maar hebben. Uiteraard heb ik maar een klein pensioentje met mijn voortijdig ont slag. En daar ziet ze op neer. Ja, ja, zo heeft ieder wat." Bartels keek hem met veel begrip aan. Een beetje meewarigheid kon geen kwaad om de verstandhouding te bevorderen. „Ik kan me indenken hoe beroerd u het moet vinden hier zo uitgeschakeld te zitten na het afwisselende leven, dat u heeft geleid Hij voelde heel goed, dat hij nu niet meer op het andere thema hoefde terug te komen. Daarvoor was Brouwer opeens te zeer door zijn eigen besognes in beslag ge nomen. Maar een andere avond zou hij hem er wel over zoetjes heen manoeuvreren. Ze knikten elkaar welsprekend toe en dronken zwijgend hun borrel op. VIII Inspecteur Êeels spoedde zich van de gerechtelijke schouwing naar zijn bureau. Zoals hij had verwacht, was er niets nieuws aan het licht gekomen. Dood door geweld, veroorzaakt door onbekende dader of daders. Het lijk was vrijgegeven. Morgen zou de begrafenis plaats hebben. In zijn kamer vond hij op zijn lessenaar het rapport van zijn adjudant liggen. Dat leverde ook al niets nieuws op. De gangen van dokter Rijnders waren nagegaan. De tijden klopten. Geen speld was er tussen te krijgen. Ten onrechte voelde hij zich teleurgesteld, want eigenlijk had hij al met deze uitslag gerekend. Die vervelende stemming kwam alleen, omdat hij letterlijk nergens iets was opgeschoten. Zou hij niet toch die mijnheer Dijkman laten terug roepen? Straks zou hij het nog even met de commissaris bespreken. Onvoldaan dacht hij aan zijn onderhoud met mevrouw Rijnders terug. Beduvelde ze hem toch? Iets in zijn binnenste zed van nee. Ze was wel een luchthartig schepsel en een goede comediante, maar een moor denares? Nee. Hoewel, een mens maakt gekke sprongen, wanneer hij zich in het nauw gedreven voelt. En voor haar man moest ze wel oppassen, wilde ze hem niet verliezen. Veel geduld.... totdat de bom barstte. Maar dan zou hij ook onvermurw baar zijn. Dat scheen ze, bij al haar voor gevende kinderlijkheid, drommels goed te beseffen. Anthonie Beels' ogen gleden verder over de getypte vellen. De vingerafdrukken op de fiets en de andere voorwerpen waren inmiddels alle geïdentificeerd. Ze waren zonder uitzondering van mensen afkomstig die ondoordacht het een en ander hadden aangeraakt. Bekenden van de politie waren er niet bij. Van de ring en de tweede oorbel ook nu nog geen spoor. Onderaan vond hij een notitie met het adres van juffrouw Van Galens vroegere werkkring, dat dokter Rijnders telefonisch had doorgegeven. Apotheek De Gouden Vijzel te Amsterdam. Goed. Mox-gen zou hij er heen gaan. Voor zichtig haalde hij het papiertje met de regel: „Morgenavond op dezelfde plaats. A." uit zijn boekje, schoof het in een mica houdertje, belde en overhandigde het de binnenkomende brigadier met de opdracht het zo vlug mogelijk op vingerafdrukken te laten onderzoeken. Hij wilde het resul taat zo mogelijk straks hebben. Hier zullen we wel bij de grote onbe kende zijn aangeland, peinsde hij. Jawel, dat ontbrak er nog aan. Maar ja, die heb ben we altijd en overal. Krijgen doen we ze toch. Och kom, niet zo moedeloos. Mis schien werd hij morgen al wijzer. De volgende dag slenterde inspecteur Beels over het drukke Rembrandsplein in de richting van het standbeeld van Thor- becke. Een stukje verderop viel hem al dadelijk de gouden vijzel boven een deur in het oog. Ja, dat was de bewuste apo theek. Twee grote, ouderwets hoge ramen, in het midden de nog hogere deur. Met één blik zag hij, dat er op het ogenblik geen klanten wax-en. Dat tx-of goed. Nauwelijks was hij bij de toonbank gekomen, of een jonge man van op zijn hoogst even in de dertig, kwam in een witte jas op hem toe. Bijna had hij uitgeroepen: dat is hem, want de beschrijving die mevrouw Rijn ders van de onbekende bezoeker van juf frouw Van Galen had gegeven, was van a tot z op hem toepasselijk. Lang, slank, bruine haren en blauwe ogen. Maar ja, zo zagen er wel meer uit. Fortuna zou hem heus niet zo gunstig gezind zijn. Deze hele affaire hing immers van tegenslagen aan elkaar. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6