Aantrekkelijk ontwerp voor rooms- katholieke kerk in Haarlem-Noord n j j j j i bondigj Vacantie cÖfl Haarlem mag drie industriehallen in de Waar derpol der bouwen Petrus en Pauluskerk zal eerlang bij Tesselschadestraat verrijzen Binnenkort onderhandse aanbesteding Goede lichtval Bouwmaterialen Mooi geheel Dame bij ongeluk op Zijl weg ernstig gewond P. A. Joustra overleden ^Korten Tweede klasse honkbal team naar Beverwijk Prijs Nederlandse Letteren P. J. Regelink woensdag kwart eeuw bij P.T.T. Voetbalsters gemolesteerd door opgeschoten jongens Politiemuziekkorps naar slot van Vierdaagse Kind in put verdronken Vrijwel geen klachten over vakantieregeling DONDERDAG 26 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURAN1 Bij de moderne stedebouw zijn het, naast de zo nodige woningen, vooral de representatieve gebouwen, die de toon aangeven en voor een belangrijk deel het gewenste cachet geven aan een nieuwe wijk. Het zijn vooral deze, veelal grotere gebouwen, die als blikvangers dienst doen en naar welker esthetische schoonheid en harmonische „inbouw" men de nieuwe woonwijk beoordeelt. En onder deze grotere gebouwen nemen kqrken een belangrijke plaats in. De moderne kerk bouw heeft de laatste decennia een grote 'ontwikkeling doorgemaakt en ofschoon men in velerlei opzicht nog naar een volmaakte vormgeving blijft zoeken, is het joch zo, dat er op dit gebied voor protestantse, zowel als rooms-katholieke kerken de laatste jaren opmerkelijke ontwerpen zijn gemaakt. Tot dusverre is Haarlem wat moderne kerkbouw betreft, misschien iets achtergebleven, vooral als men dit vergelijkt met steden, die op het gebied van de kerkbouw een achterstand hadden in te halen. Dit zal echter binnen niet al te lange tijd veranderen, want tót Rotterdamse architectenbureau van ir. Harry Ncfkens heeft voor het rooms- katholieke kerkbestuur Petrus en Paulus in Haarlem-Noord een kerk ontworpen, die er én wat ontwerp én wat harmonische inpassing betreft, zijn mag en straks met ere onder de moderne kerken in Nederland zal kunnen meetellen. Het ontwerp is gereed en naar de ge- reente Haarlem gestuurd, óók voor de ianvrage van de rijksgoedkeuring die men, ra opheffing van de bouwstop, hoopt te verkrijgen, waarna dan onmiddellijk met óe bouw begonnen kan worden. De Petrus en Paulus-kerk zal verrijzen opeen uitermate,gunstig punt, namelijk op het terrein dat omsloten wordt door de Mui- cerslotweg, de Tesselschadestraat en de Geusevesperstraat. Behalve de kerk heeft het architectenbureau van ir. Harry Nef- iens ook plannen gemaakt in opdracht van hetzelfde kerkbestuur voor de bouw van oen dubbele kleuterschool en een ander representatief gebouw elders op hetzelfde terrein. De kerk zelf zal een grootte krijgen van 24 bij 46 meter. Het middenschip zal 12 meter hoog worden en de zij beuken 9 meter. Los van het hoofdge bouw zal een klokkenstoel worden op getrokken van 19 meter hoogte waarin drie klokken zullen komen te hangen. Aan de kerk vastgebouwd worden een sacristie en een pastorie waarin een pastoov en drie kapelaans elk een eigen woon- en slaapkamer zullen krijgen. De hoofdingang komt in de Tesselschade straat te liggen. Op de hoek van de Tessel schadestraat en de Muiderslotweg is een verhoogd voorplein van 25 bij 16 meter entworpen met gr oenstrookjes bij de hoofdingang van de kerk en de pastorie. Vooraan bij het voorplein heeft men plaats ingeruimd voor een sculptuur van de fi- jiiren van Petrus en Paulus. Via de tochtportalen komt men in de kerk die plaats biedt aan 1000 personen. De kerk zelf is gedacht als een kolommen- stelsel door de zijkanten als twee schermen tan metselwerk omgeven De veertien ko- i mmen zijn ..nrefab" gekantuleerde schok- ietonnen kolommen. Aan de voorkant gaan rij over in de portalen die als afsluiting dienst doen. Aan het eind van de kerk komt het ver hoogde koor met altaar en doopvont, wel ke ruimte strijklicht ter weerszijden vanaf he achterwand ontvangt. Links vap het koor komt een zwevend plateau waarop het orgel wordt geplaatst. De gehele kerk zal trouwens veel licht van buiten krijgen om dat in de voor- en achterwand ruim'e voor riet conventioneel glas- in loodwerk is sangebracht en ook van boven lichtval mogelijk is. Behalve een verbinding met de kerk heeft de pastorie ook nog een dienst ingang. De sacristie heeft behalve via de kerk ook nog een ingang vanaf de Muider slotweg. De centrale verwarming voor de pastorie bevindt zich onder dit gebouw, die voor de kerk wordt onder het ver hoogde koor gebouwd. In de gevel langs de Muiderslotweg zullen vier biechtstoelen van elk 7 vierkante meter aan de buiten kant van de kerk gebouwd worden die versierd zullen worden door voorstellingen op religieus gebied van geglazuurd cera miek in felle kleuren. 'Wat de toe te passen bouwmaterialen betreft kan vermeld worden dat de om lijsting van de hoofdingang van gekleurd ?lasmozaïek zal zijn.De hoofdingangdeuren zullen van hout worden in lichte en don kere naturelkleuren. De portaa'spanten zijn v°n gefrijnd beton. De vullingen in de voorgevel worden gevormd door sierbeton- elementen zogenaamde claustra's. De klok kenstoel zal van breuksteen worden; het metselwerk van 'de kerk wordt uitgevoerd in lagen van dikke en dunne steen. Door jtalen ramen met gekleurd glas in lood krijgt de kerkruimte overal hoog licht. De achtergevel wordt op dezelfde wijze els de voorgevel uitgevoerd: alleen zal hier, inplaats van claustra's, siermetselwerk borden gebruikt. De sacristie daarentegen krijgt weer voor een gedeelte claustra's. De dakconstructie wordt gemaald- van kanten over de kolommen. De spantaf- stand wordt 5,74 meter. Over de spanten komen segment vloeren met rondingen van '0 cm breed, die in het zicht blijven en wede voor een goede accoustiek zorgen. Tot zover de meer technische gegevens. En nu wat betreft de totale indruk. In het Bouwcentrum te Rotterdam bevindt zich een maquette die gelegenheid geeft een idee te krijgen, zonder direct in staat te zijn het geheel te beoordelen in harmonie met de omliggende geprojecteerde bouw. De kerk maakt een frisse oorspronke lijke indruk. De gevels zijn strak van con ceptie en tevens op bijzonder esthetische wijze onderbroken: aan de ene kant door de opmerkelijke uitstekende biechtstoelen met geglazuurde decoratie, aan voor- en achter kant door de hoge glas- in loodramen. De klokkenstoel markeert de kerk door zijn file en toch compacte silhouet. Hoewel een eindoordeel slechts mogelijk zal zijn als de voltooide kerk in haar omgeving hekeken kan worden, menen wij toch dat Haarlem te zijner tijd met deze Petrus en Paulus kerk een representatief gebouw rijker zal worden, dat tevens een belangrijke plaats in de hedendaagse kerkbouw zal innemen. Hoe de nieuwe kerk er dn werkelijk heid gaat uilzien, toont deze foto van de maquette. Getuigen opgeroepen Op de Zijlweg ter hoogte van de Delft- straat is woensdagmorgen om vijf voor half negen een ongeluk gebeurd, waarbij de 31-jarige wielrijdster mevr. H. G.G. zo ernstig is gevallen, dat zij met een zware hersenschudding in het Grote Gasthuis moest worden opgenomen. Zij reed in oos telijke richting op de Zijlweg en vóór haar fietste een tienjarig meisje, dat vermoede lijk linksaf is geslagen om de Delftstraat in te rijden, waarbij mogelijk een botsing met de wielrijdster achter haar is ontstaan. De toedracht van dit ongeluk wordt echter nog onderzocht en de verkeerspolitie verzoekt getuigen zich te willen melden aan het bureau in de Lange Wijngaardstraat. Te Haarlem is op 62-jarige leeftijd de heer P. A. Joustra overleden, directeur van de hout- en steenhandel „De Hout- en Steenwerf" aan de Kampersingel. De thans overledene was in de handel in bouwvak materialen een alom geachte figuur, die ook in organisatorisch opzicht grote ver diensten had. De begrafenis is bepaald op zaterdag 28 juli om half één op de algemene begraaf plaats aan de Bergweg in Bloemendaal. De bovenste tekening toont de achter gevel van de nieuwe Petrus en Paulus kerk met rechts de vrijstaande klok kenstoel. Op de onderste afbeelding ziet men de aantrekkelijke zijgevel met de vier uitgebouwde biechtstoelen, die versierd zullen worden met religieuze voorstellingen in fel-gekleurd gegla zuurd ceramiek. BINNENLAND Kind verdronken. In het onlangs ge opende zwembad van de gemeente Deventer, gelegen onder de gemeente Diepenveen, „Het Rielerbad", is het 13-jarig zoontje van de familie Groot Koerkamp uit Diepenveen in het ondiepe badgedeelte op de bodem uit gegleden en verdronken. Het kind werd daar niet tijdig opgemerkt. Chinese handelsmissie. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Amsterdam heeft in het Beursgebouw de leden van de Chinese handelsmissie, die op dit ogenblik een bezoek aan ons land brengen, ontvangen. In bouwput gevallen. Het vierjarig zoontje van de familie Buitenhuis te Utrecht was al enkele uren zoek, toen bij nasporing door de ouders zijn autoped bij een bouw put werd aangetroffen. Dg te hulp geroepen brandweer pompte de put leeg en omstreeks half vier werd het lijkje opgehaald. In de Kunstzaal Plaats te 's Gravenhage wordt van 28 juli tot 10 augustus een expo sitie van schilderijen en tekeningen door Lotte Uyldert-Mayer gehouden. De tentoon stelling wordt geopend zaterdagmiddag 23 juli door Com. Veth. Het Schotse huwelijk. Simone Snijders, die drie weken geleden met Jos van der Vis uit Amsterdam naar Schotland was gekomen om te kunnen trouwen, heeft woensdag avond van haar moeder telefonisch toestem ming gekregen voor het huwelijk, dat nu vandaag te Glasgow zal worden voltrokken. Op het terrein van de vereniging DEM in Beverwijk zal een Haarlemse tweede klasse honkbal-combinatie zondagmiddag om half drie een demonstratiewedstrijd spelen tegen een Haags negental. Voor deze wedstrijd is het Haarlemse ne gental als volgt samengesteld: werper: Lu nenburg (Rood Wit); achtervanger: Herwig (DIO); le honk: Gaartman (Rooswijk); 2e honk: Sauwer (Rooswijk); korte stop: Kles- ser (Rooswijk); 3e honk: Hekelaar (Rood Wit); linksvelder: Gaartman (Bloemendaal); midvelder: Heinen (Rooswijk); rechtsvelder: Schlüter (DIO). Reserves: v. d. Louw (Bloemendaal); Hee- zius (TYBB); Pippolo (Rood Wit). ADVERTENTIE In de auto of in de trein aan net strana oi in net dos met 4711 altijd fris.en monter EAU DE COLOGNE^ ECHTE EAU DE COLOGNE Iedere droppel ademt frisheid! Iedere droppel - kwaliteit! EöüdeCo'ogne l7( "G10CKENGASSE N°47ll" )M1 COLOGNI 0» OHINl /KM '4711* KEULEN A J*/«A 8 LA UW.GOUD ETIKEI Naar wij vernemen zal binnenkort de bouw van drie industriehallen in de Waarder- polder in Haarlem onderhands worden aanbesteed. "Daarmee is een eind gekomen aan de onzekerheid welke er van 1951 af heeft ge heerst omtrent de bouw van de industriehallen aan de Nijverheidsweg en is de voor spelling van wethouder Happé tijdens de begrotingsbehandeling van dit jaar, dat on danks de goedkeuringsstop welke de minister van Wederopbouw met betrekking tot industriehallen plotseling uitvaardigde, de bouw van drie industriehallen tegemoet gezien kon worden, waarheid geworden. Er is aan deze bouw door de gemeente geen risico verbonden. Een dubbele hal is bestemd voor de thans zeer slecht gehuis veste constructiewerkplaats van Dijksman en Kreeft' en ook voor de andere is reeds een gegadigde-industrie welke in dit stadium haar identiteit nog niet onthuld wenst te zien gevonden. Zoals wij destijds reeds uitvoerig hebben gemeld, had het Bouwbureau van het be- Ssr- ...ij dt v$ df vi. 4- -TV, 4- "4- 4- 4- K 1''fCT ïy pxeexy '-•-•.•-•-•-y .v.-.v-'a-j Xwx: yx-Sv Wh ilk. -y:-. Uitreiking door de Koningin In mei was het tien jaar geleden, dat de culturele samenwerking tussen Nederland en België in een akkoord werd vastgelegd. Werd het eerste lustrum in 1951 in België in een academische zitting herdacht, het tweede lustrum zal in Den Haag worden gevierd in de maand oktober. Een hoogte punt van de herdenking zal zijn de uitrei king van de Prijs der Nederlandse Lette ren. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin deze prijs op 27 oktober in Den Haag uit te reiken. De Prijs der Neder landse Letteren zal binnenkort officieel \yorden ingesteld bij gezamenlijke be schikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van de mi nister van Openbaar Onderwijs van Bel gië. Deze prijs zal om de drie jaar worden uitgereikt, wisselend in Nederland en in België en is bedoeld voor de letterkunde van het gehele taalgebied. Op 25 oktober zal de conferentie der Nederlandse lette ren in Den Haag worden geopend. Woensdag 1 augustus zal de heer P. J. Regelink, hoofdbesteller, wonende Hodson- straat 1, Haarlem, zijn 25-jarig ambtsjubi leum vieren in dienst van de PTT. De jubilaris is met zijp loopbaan begon nen aan het staatsbedrijf in augustus 1931 te Haarlem. Zijn aanstelling als besteller volgde in februari 1941. In januari 1947 werd hij employé 3. Hierna volgde zijn benoeming als hoofd besteller in september 1955. Hij doet in deze functie dienst in het postkantoor Bal juwslaan. In het verenigingsleven is de jubilaris geen onbekende. Hij vervult sinds 1953 het voorzitterschap van de Haarlemse Postfan- fare en daarnaast heeft hij nog zitting als bestuurder in het Haarlems Postaal Man nenkoor. Het zal de jubilaris zeker dan ook niet aan belangstelling ontbreken bij receptie op woensdag 1 augustus om half elf in de carrtine van het postgebouw aan de Bal juwslaan in Haarlem. Toen gisteravond enkele leden van de eerste Haagse damesvoetbalvereniging zich na de training per fiets naar huis begaven, werden ze op de hoek van de De Kock- straat gemolesteerd door een groepje opge schoten jongens. Deze trachtten de meisjes het verder rijden te verhinderen en toen de dames dat niet namen, ontstond een vechtpartij, waarin aan beide zijden rake klappen werden uitgedeeld. Een der meisjes werd over het stuur van haar fiets op straat gesmeten, terwijl van een ander de bril werd stuk geslagen. Het ergste was echter de penningmeeste- resse van de damesvoetbalclub eraan toe. Zij werd tot driemaal toe door de jongens gejonast en daarna op de straatstenen ge smeten. Ze werd met een hersenschudding door de G.G. en G.D. naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd, waar ze werd drijf van Openbare Werken reeds in 1954 een plan voor de bouw van drie industrie hallen gereed, welk plan later werd uitge breid tot vier hallen. Voor de verwezenlij king daarvan stelde de gemeenteraad in mei van het vorige jaar ruim drie ton be schikbaar. Nadat de gemeenteraad dus zijn goed keuring aan dit project had gehecht is de lijdensweg naar en in het departement van Economische Zaken begonnen. Nadat de provinciale goedkeuring reeds was verkre gen moest de gemeente nadere informaties gaan verstrekken en nadat op die manier de behandeling van het plan in Den Haag was vertraagd werd de bouwstop afgekon digd. Daarna mocht de gemeente alleen de hallen bouwen waarvoor gegadigden be kend waren en toen aan die voorwaarde ook was voldaan,kwani men op het depar tement met weer een nieuwe voorwaarde aanzetten: de gegadigden moesten beslist werkzaam zijn in het belang van de natio nale economie. Om de moeilijkheden nog wat groter te maken kwam in februari van dit jaar de ministeriële afkondiging, dat de gemeenten in het geheel geen industrie hallen mochten bouwen. Pas na de persoonlijke interventie van de burgemeester en van de wethouder van Openbare Werken heeft men in Den Haag toegegeven, dat Haarlem op grond van de voorgeschiedenis wel enig recht op een uit zonderingsbehandeling mocht laten gelden. Maar toestemming voor vier hallen kwam er niet: men moet met drie hallen volstaan. Men verwacht, dat men wat het krediet be treft nog wel kan blijven binnen het bedrag dat de raad verleden jaar voor de bouw van vier hallen heeft toegestaan. Uiteraard zijn de prijzen van lonen en materialen gedurende al deze vertragingen wederom opgelopen. Uiteraard is er naast de te bou wen hallen nog voldoende ruimte gelaten om het complex later naar behoefte te kun nen uitbreiden. Tot een zeker maximum betekent elke uitbreiding van het complex een voordeliger exploitatie van het geheel. Vandaar dan ook, dat het te betreuren valt dat het rijk nu niet ook de bouw van een vierde hal heeft goedgekeurd. Maar gezien de ervaring met het departement van Wederopbouw op het punt van effi ciency was dit ook nauwelijks te ver wachten. Het is aan te nemen, dat de bouw van de industriehallen en de verhuur daarvan eind augustus in de gemeenteraad aan de orde komt. opgenomen. De politie stelt zoek in. Morgen vertrekt het Haarlemse politie muziekkorps onder leiding van de heer L. D. Beumer naar Nijmegen teneinde het moreel van de 21 Haarlemse politieman nen, die aan de Vierdaagse deelnemen, op de laatste dag nog eens krachtig op te vijzelen. Er komen van het detachement dat onder leiding van brigadier W. A. van Soest meeloopt, goede berichten binnen, die wijzen op een ongeschokt moreel, of nu de regen gutst of de zon brandt, maai de politiekapel popelt om de laatste loodjes voor haar mannen vederlicht te maken. Zij zal zich plotseling vóór de marcherende groep moeten voegen, want stoppen mogen de mannen niet. Een driejarig zoontje van de familie Z. is woensdag in Zwolle om het leven ge komen na een val in een put. Het kind was aan het spelen bij de woning van onder- 1 kennissen, is daarbij in een afvoerput te recht gekomen en verdronken. Huisvrouwen zeggen haar mening Hoewel de nieuwe vakantieregeling van de Haarlemse melkhandelaren en bakke rijen nog maar enkele dagen oud is en men zich dus op dit moment nog geen gefun deerd oordeel kan vormen over de voor- en nadelen van deze regeling, zijn wij toch eens hier en daar met een aantal huisvrou wen gaan praten teneinde hun mening over deze aangelegenheid te vernemen. Alle dames, die wij aan dit „opinie-onderzoek" onderwierpen stelden eenparig voorop, dat zij hun bakker en melkhandelaar. deze va kantie van veertien aaneengesloten dagen van harte gunnen. Gaarne namen zij daar bij eventuele ongemakken zoals het op een bepaald tijdstip van de dag thuis moeten blijven om de melkslijter niet tè missen of een extra loop naar de winkel op de koop toe. Enkele huisvrouwen vonden de' ingangsdatum van de vakantieregeling met het oog op hun huishoudbudget niet bijzon der gunstig gekozen. Omdat de echtgeno ten van deze dames tot de „maandloners" behoren en zij derhalve meestentijds aan het eind van iedere maand met hun leve ranciers afrekenen, zouden zij liever zien dat, mocht volgend jaar de vakantierege ling opnieuw worden ingevoerd, de rege ling aan het begin van de maand in plaats van, zoals thans is geschied, op de 23ste juli, in werking treedt. Hierdoor zal, naar de mening van deze huisvrouwen, worden voorkomen, dat er, zoals thans is voorge komen, betalingsmoeilijkheden met de le verancier ontstaan aangezien deze uiter aard a contant betaald moet worden. Ove rigens waren enkele andere dames van mening dat de regeling zoals die vorig jaar ten aanzien van de melk voorziening was getroffen toen de melkhandelaren dus op een vaste standplaats te bereiken waren toch ook haar voordelen heeft in het bij zonder met het oog op die categorie van vrouwen, die reeds 's morgens vroeg het huis verlaten om eerst des middags terug te keren. Deze huisvrouwen zijn door de huidige 'regeling wel verplicht hun melk e.d. in de winkel te gaan halen, terwijl zij vorig jaar op elk gewenst tijdstip van de dag hiervoor bij de dichtstbijzijnde stand plaats terecht konden. Wij vroegen ook een melkslijter hierover zijn mening te willen geven. „Geef mij de regeling van vorig jaar maar," luidde diens antwoord, „toen waren we tenminste tijdig met ons werk klaar, terwijl wij nu, omdat er meer wijken moeten worden voorzien, het niet alleen veel drukker hebben maar ook aanzienlijk later met onze dagtaak klaar zijn." Met betrekking tot de broodvoorziening zoals deze thans op vaste standplaatsen ge schiedt vernamen wij geen enkele klacht. Evangelieverkondiging op Dreef De commissie voor gezamenlijke evange lieverkondiging, waarin vertegenwoordigd zijn de Christelijk Gereformeerde kerk, de Gereformeerde kerken, het Leger des Heils en de Zuiderkapel, houdt zaterdag avond 28 juli een grote openluchtsamen komst aan de Dreef. Als sprekers zullen optreden ds. D. J. Roos, gereformeerd pre dikant te Haarlem en de heer L. Sussen- bach. In september wordt een rondgang door de stad gemaakt met het muziekkorps van het Leger des Heils, waarbij op ver- schillende plaatsen een korte openlucht samenkomst wordt gehouden- OFFICIëLE PUBLIKATIE Rijksverzekeringsbank wordt sociale verzekeringsbank Het bestuur der Rijksverzekeringsbank deelt meddat krachtens Koninklijk Besluit van 29 juni 1956 nr. 355, de wet van 31 mei 1956, St.bl. 297, tot wijziging van de wet op de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid met ingang van 1 Augustus 1956 in werking zal treden, waardoor o.m. met in gang van die datum de naam van de Rijks verzekeringsbank wordt gewijzigd in Sociale Verzekeringsbank. De adressen en telefoon nummers blijven ongewijzigd Apollolaan 15, Amsterdam-Z. (tel. 731313) er Lutmastraat 2, Amsterdam-Z (tel. 719611). Formulieren met de opdruk Rijksverzeke ringsbank (ongevalsaangiften, bedrijfsaan- giften e. d.) kunnen voorlopig ongewijzigd gebruikt worden. Legitimatiekaarten in het bezit van rente trekkers en afgegeven door de Rijksverze keringsbank blijven ongewijzigd geldig, it geldt ook voor betalingsstukken, waarop de naam Rijksverzekeringsbank v.oorkomt. t

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7