Keuringsdienst van waren orwel het uw eigen tuin keuren van het ware Met de tent op stap Beurs en invloed politiek Vers fruit met mogelijkheden Effecten- en Geldmarkt Lege melkflessen omspoelen...! Een badtopper Onze tuin- en kamerplanten Tt i i r i i i Groenten uit Klachten en aardige incidenten DIT MAKEN WE ZELF Smullen met tomaten vanouds beroemd vanouds bemind 9 van de 10 vrouwen zeggen „Ja" Bromfietser onder tram VRIJDAG 27 JULI 1956 <V oor deNV rouw EEN INSTELLING, die de huisvrouw eigenlijk vrij onbekend Is en waarvan ze toch zo enorm veel nut heeft, is de Keuringsdienst voor Waren. Van de vroege morgen tot de late avond hebben we allemaal te doen met produkten, die door het alziend oog van deze dienst zijn onderzocht. En gelukkig maar, want het zou er, zonder deze voortdurende controle, vermoedelijk niet zo best uitzien met onze gebruiksaiiikelen. Natuurlijk, verreweg de meeste leveran ciers verstaan hun sociale taak goed genoeg, maar zij kunnen ook niet altijd weten of hun waren wel aan aan alle eisen voor menselijke consumptie vol doen. En nu zwijgen we nog maar van de knoeiers; zoals dat vroeger wel gebeurde, zou ons kunnen overkomen, dat de helft van het peperbusje gevuld was met zand of dat we melk kochten, die flink met water was aangelengd. Het doel van deze instelling is het bevorderen van de goede- hoedanig heden der waren in het belang van de consumenten, dus van ons. Zo biedt men allereerst bescherming tegen gevaren voor de volksgezondheid, veroorzaakt door eventueel ondeugdelijke voedings middelen en ten tweede worden we be hoed voor bedrog, waarbij tevens de eerlijkheid in handel en mededinging wordt bevorderd. Ongeveer vijfentwintig mensen zijn hiervoor werkzaam in het district Haarlem, dat zich uitstrekt van Velsen tot Voorschoten en in het oosten tot Bodegraven in de provincie Utrecht. Nederland telt in het geheel zestien keuringsdiensten; het district Haarlem omvat 38 gemeenten met 650.000 in woners. Een aantal keurmeesters oefent regel matig controle uit in winkels en fa brieken, op markten en in voertuigen. Zij kijken of de roomspuit bij de banket bakker niet vuil is en of de pakjes mar garine niet onder het gewicht zijn. Zij weten, dat zij tegen het einde van de zomer speciaal op aan bederf onder hevige zuidvruchten moeten letten en zo meer. De controlewerkzaamheden strekken zich niet alleen tot levensmiddelen uit; ook het eet- en drinkgerei wordt ge keurd. Zo zijn er bijvoorbeeld controles in cafés, restaurants en hotels, op wat in de keuken wordt gebruikt, of het serviesgoed behoorlijk wordt gereinigd en of stromend water wordt gebruikt bij het onderdompelen van de glazen. Toiletartikelen en cosmetica vallen er evenzeer onder. Men gaat na of zij geen giftige stoffen bevatten, dan wel of haarverven schadelijk kunnen zijn voor de hoofdhuid. Aan kinderspeelgoed wijdt men even eens aandacht. Vroeger waren er wel eens loden fluitjes in. de handel en lood Is vergiftig. Elektrische kinderstrijk ijzers en spoortreinen, die direct onder hoge spanning staan, kunnen gevaar opleveren. Andere voorbeelden? Een kacheltje, dat met spiritus gestookt wordt en waarvan het reservoir vlak boven de vlam is geplaatst: afgekeurd! Kapok matrassen moeten met nieuwe kapok zijn gevuld, tenzij men er zelf de oude bijlevert. Al dergelijke eisen zijn in be sluiten vastgelegd en zo onderscheidt men bijvoorbeeld het kapok-, het melk en het meelbesluit. HET GAAT NIET om de kwaliteits controle, maar om de minimumeisen, waaraan elk produkt moet voldoen. Veel aandacht wordt besteed aan be derfelijke produkten, zoals melk en vis. Controle op flessenmelk is zodanig, dat men deze zonder koken kan drinken. In dit verband zou men zo graag de vol ledige medewerking van alle consu menten hebben: men moet de melkfles sen omspoelen, zodra ze leeg zijn! Aldus de directeur van de Keuringsdienst voor Waren, dr. G. Tierie. „Zo'n aangekoekte bodem, die er misschien wel een week of drie inzit, geeft het personeel van de melkfabrieken veel meer werk dan no dig is". Wij geven deze wens gaarne door. De visaanvoer uit IJmuiden valt ook onder dit keuringsgebied. Bij warm weer zijn er soms verbroeide partijen, die dan bij de vismeelfabrieken terecht komen, waar er varkensvoer van wordt gemaakt. Ranzige chocolade en afge keurde partijen eetwaren worden ook in het veevoer verwerkt. „Het opletten, dat deze artikelen niet via een omweg- getje toch weer bij de consumenten be landen, behoort ook tot onze taak", zegt de heer Tierie. De vleeskeuringsdienst is een instel ling apart. De Keuringsdienst van Wa ren houdt zich slechts bezig met che misch onderzoek van vlees, bijvoorbeeld naar het aanwezig zijn van natrium- sulfiet in gehakt om het een mooi rood kleurtje te geven. Men werkt voorts meermalen samen met andere organen, zoals de Plantenziektekundige dienst. De Keuringsdienst van Waren contro leert de eindprodukten: groente mag bijvoorbeeld niet pal voor de consump tie met ongedierte bestrijdende mid delen zijn behandeld. „Laat de huisvrouw toch goed lezen wat op de verpakking staat", vervolgt de directeur. „Sommige artikelen, half conserven als vis in blik, zijn minder houdbaar en dat staat ook aange geven. Op melkflessen is de dagaan duiding aangebracht. De omschrijvingen sinaasappellimonadesiroop of vruchten limonade van sinaasappelen wil zeggen, dat minstens dertig percent van de in houd uit echt vruchtensap bestaat, ter wijl vijfenvijftig percent suiker is. Staat er op de fles: limonadesiroop sinaas appel en is er geen plaatje bij, dan is het geen echte". „Krijgt u wel eens klachten van par ticulieren?" „Ja, onder meer dat de melk zo snel aanbrandt. Dat komt dan doordat de diepgekoelde melk op een grote vlam wordt gezet. Beter is kalm aan be ginnen". IN HET ALGEMEEN heeft men van de fabrikanten gedaan gekregen min der met kleurstoffen te werken, bijvoor beeld in sinaasappellimonade. Men is erop uit de produkten hygiënischer te behandelen en zo weinig mogelijk con serveermiddelen te gebruiken. Er wordt hoe langer hoe meer van koelsystemen geprofiteerd. Men kent ook vernuftige hulpmiddelen, zoals machines, die met een elektrisch oog wankleurige peul vruchten sorteren en zo komt men steeds een stapje verder. Soms kan met een waarschuwing worden volstaan, af en toe wordt pro cesverbaal opgemaakt of een produkt uit de roulatie genomen. Bij een instelling waar zoveel omgaat, komen legio aardige incidenten voor. Nog onlangs kreeg men bezoek van ïen boze oude heer met een fles jenever, die volgens zijn zeggen bedorven was. De vorige avond had hij hem genoege- lijk half leeg gedronken en toen hij de volgende morgen hetzelfde genot wilde smaken, bleek het vocht ondrinkbaar. „Dat neem ik niet, dat spul is be dorven", zei hij kwaad. Na proeven en onderzoek kwam men tot de conclusie, dat de drank een mas sa zout bevatte. De kleinkinderen von den het drinken van opa maar niets en hadden er op hun manier een stokje voor gestoken. TINEKE RAAT Aangezien wij de moed niet opgeven en nog steeds op mooi weer hopen, ge ven we de boffers die er aan zee van gaan genieten bijgaand patroon van een badtopper. Het model kan door iedereen nagemaakt en naar eigen in zicht worden gevarieerd- Ons patroon is 92 cm, b.w. maar kan gemakkelijk ver groot worden. Er is 115 cm. badstof van 120 cm. breed voor gebruikt plus een restje ka toen in een felle kleur. Het patroon natekenen- Voor is gelijk aan achter, alleen de hals volgens stip pellijn dieper knippen en m.v. open la ten. Uit de resten twee zakken knippen van 20 bij 20 cm. Werk de bovenkant van de zak met een katoenen bies af en stik hem op het voorpand zo, dat de on derkant gelijk valt met de onderkant van het jasje en cle zijkant tegen de zij naad. Werk m.v. met een katoenen bies af en stik de zij- en schoudernaden. Stik onderaan de mouwen een brede dubbele bies, stik onderin een schuif en rijg hier elastiek door. Knip een bies van 8 cm. bij 1 m., stik hem aan de hals op de verkeerde kant aan, laat het mid den van de bies m.a. vallen, stik hem op de goede kant over- De einden kun nen gestrikt worden voor de sluiting. Stik tenslotte een zoom in de onderkant. Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: Als de jeugd gaat kamperen en daarbij zelf voor de maaltijden wil zorgen is het zaak dat zij zo het een en ander van koken en van het samenstel len en de kosten van een warme maal tijd afweten. Staan onze kinderen daar nog onwennig tegenover, dan zouden ze eigenlijk een paar maal de inkopen voor de gezinsmaaltijd moeten doen, om zo een idee te krijgen van wat er nodig is. Ook met het klaarmaken van de maal tijden kunnen ze vast vertrouwd raken. Zo vlug als anders zal het niet gaan wanneer de jeugd de pollepel zwaait, en moeder moet misschien eens bijspringen, maar voor een keertje hindert dat ver moedelijk niet. Het samenstellen van de warme maaltijd Wie slechts over één kooktoestel be schikt kan het best een éénpansgerecht klaarmaken (stamppot, dikke soep of stoofschotel) of hij kan gekookte aard appelen, rijst of macaroni opdienen met een rauwe groente en een vlug te be reiden vlees-, kaas- of eiergerecht. Kropsla is bij vele kampeerders favoriet maar ook bijvoorbeeld andijvie, toma ten, komkommer kunnen als sla dienst doen. Onder de gemakkelijk klaar te maken groenten kan men voorts bloem kool en boontjes rangschikken. Als hartig eiwitrijk bestanddeel van de maaltijd komen in aanmerking: ei eren in allerlei vorm (gekookt, gebak ken, roerei en omelet), visconserven en blikvlees. Ook vleeswaren kan men ge bruiken; koud, dun uitgesneden of warm in dikke plakken gesneden en dan ge bakken (boterhamworst, ham, bak- bloedworst) passen ze goed bij aard appelen en groenten. Vlug klaar zijn bovendien nog biefstuk, kalfs- of var kensoesters, lever, saucijsjes en gehakt. Het gehakt behoeft niet met brood of aardappelen te worden aangemaakt, maar kan met zout en desgewenst peper op smaak gebracht, zo, plat gedrukt, worden gebakken. De aardappelen (en eventueel groen te) kunnen het best het eerst worden gekookt en het vlees-, vis-, kaas- of eiergerecht op het laatst. Wenst men een warm toetje, dan kan dit in vele ge vallen gekookt worden tijdens de maal tijd. Over macaroni en rijst kunnen we de jeugd zeggen dat macaroni in ruim wa ter gekookt moet worden en rijst in weinig water (2 kopjes water op 1 kopje rijst). Beide zijn in ongeveer een half uur gaar. Kaas en/of vlees kunnen er op het laatst doorgeroerd worden. Bo terhamvlees of hachee uit blik zijn er heel smakelijk bij. De maaltijd kan met een sla worden gecompleteerd. Zij, die enige tijd op dezelfde plaats bivakkeren, kunnen het menu variëren door af en toe een sla als hoofdgerecht klaar te maken, bijvoorbeeld een sla van aardappelen, groente(n) en vlees door elkaar. Recepten voor twee personen Stevige soep met aardappelen en groenten kg aardappelen, kg uien, X kg to maten, ongeveer 50 gr. (3 eetlepels) boter of margarine (3 bouillonblokjes), ongeveer 1y, liter water, zout, 75 a 100 gram kaas of vleeswaren, peterselie. De aardappelen en groenten schoon maken en wassen. De uien snipperen en in de boter of margarine zachtjes bak ken. De tomaten en de aardappelen toe voegen, evenals een scheutje water en zout, (en bouillonblokjes). Het geheel aan de kook brengen en zachtjes gaar koken in ongeveer een half uur. De mas sa stampen en tot de gewenste dikte verdunnen met water (ongeveer VA 1), De soep weer aan de kook brengen. De kaas of vleeswaren en de peterselie zeer fijn snijden en op het laatst door de soep roeren. De soep zonodig verder op smaak afmaken. Wie niet gesteld is op tomaten kan inplaats hiervan andere groenten nemen (worteltjes, bloemkool, snij- of sperciebonen). Hoofdschotel van aardappelsla y, a kg aardappelen, 1 krop sla, een paar tomaten, 2 eieren, slasaus, zout (nootmuskaat). De aa.rdappelert schoonmaken, wassen en gaar koken in water met zout. De aardappelen in stukken snijden en met slasaus vermengen voor ze geheel afge koeld zijn. De eieren hard koken. Kort voor het gebruik de groenten schoon maken, wassen en snijden. Aardappelen, fijngesneden ei en groenten dooreen- scheppen en de sla op smaak afmaken met zout en desgewenst nootmuskaat. Sla is één van de hoofdproducten in de moestuin en zeker in deze tijd van het jaar. Sla wordt voor diverse scho tels gebruikt en men heeft er dus niet zo gauw te veel van. Toch moet u op passen; in deze tijd van het jaar schie ten de kroppen bij warm weer spoedig door en dan zijn ze ongeschikt voor de consumptie. Er moet dus niet te veel tegelijk gezaaid worden, maar wel elke drie weken; u zult dan steeds verse sla van eigen tuin kunnen oogsten. Er is ook nieuws op het gebied van de aardbeien: de klimmende aardbei die een flinke opbrengst geeft! Per zomer kan hiervan per plant vier tot vijf ki logram geoogst worden. De oogst is dus niet binnen een paar weken' afgelopen. Deze planten moeten langs stokken ge kweekt worden. Ze kunnen een hoogte van ongeveer twee meter bereiken. De smaak van de vruchten moet heel goed zijn en het aroma is fijn- Dat kan ook niet anders want het is nu niet meer nodig dat ze gewassen worden. Juist door het wassen verliezen ze hun aroma. G. KROMDIJK De tomaten zien nog niet overal even rood in de winkels, maar de aanvoer zal steeds groter worden en het kan dus geen kwaad vast eens te bedenken wat we met tomaten kunnen doen. De tomaten kunnen gestoofd of gebak ken als groente gegeven worden, maar ze kunnen ook tot allerlei heerlijke gerech ten verwerkt worden. Waar we de toma tensoep deze keer eens buiten willen la ten. Misschien mogen we voor een keer eens de recepten van een paar duurdere schotels geven. Zelf kunt u dan zonodig wel enkele veranderingen aanbrengen, die de schotels desgewenst goedkoper maken. Lunchschotel van gevulde tomaten, champignons en aardappelpuree. 400 gr. mooie kleine tomaatjes, 500 gr. aardappelen, 250 gr. gehakt, 250 gr. champignons, peper, zout, noot, melk, margarine of roomboter, 1 ei. Van de aardappelen op de gewone wijze puree maken, maar zorgen dat ze extra luchtig geklopt wordt. Van de tomaten een klein kapje afsnijden, ze uithollen en met iets zout bestrooien. Het gehakt aanmaken met het ei, peper, zout en noot, en enkele minuten aanbraden als één massa. Deze massa los houden door er met een vork doorheen te gaan. De tomaatjes vullen met dit gehakt, in een vuurvaste schotel zetten en ze in de oven gaar laten worden. Hebt u geen oven, dan kan men ze in de koekepan zetten en ze op de spaarbrander gaar maken. Eventueel een astbestplaatje ge bruiken. De champignons schoonmaken, even tueel een keer doorsnijden en smoren in wat margarine of roomboter. Een schotel verwarmen op een pan met water, de tomaatjes langs de rand schikken, hier binnen een rand aardappelpuree spuiten en het middelste deel opvullen met de gesmoorde champignons. De schotel garneren met een tak peterselie en zo heet mogelijk opdoen. Schotel van gepaneerde kalfslapjes, tomaten en gebakken nieuwe aard appelen. 4 kalfslapjes h 75 gram, margarine, zout, peper, 500 gram nieuwe aardappelen, liefst hele kleintjes, 500 gram kleine to maten, peterselie, 1 ei, paneermeel. De aardappelen schrappen, wassen en in zo weinig mogelijk water ongeveer 5 minuten koken. Ze daarna in de koeke pan in margarine of roomboter gaar bak ken. Zorgen dat ze aan alle kanten mooi bruin zijn. De kalfslapjes zouten, door het losge klopte ei en daarna door paneermeel ha len en aan beide kanten mooi goud bruin bakken. De lapjes moeten juist gaar zijn. De tomaten even door kokend water halen, schillen en in een vuurvaste scho tel zetten. Een bodem water, een stukje margarine en wat verse tuinkruiden toe voegen. De tomaten in de oven gaar la ten worden. Het vlees midden op een verwarmde schotel leggen (zie vorige recept) aan de ene kant de tomaatjes schikken en aan de andere kant de gebakken aardappe len. De jus van het vlees wordt apart gepresenteerd. In plaats van nieuwe aardapelen kan men ook macaroni of spaghetti nemen. Gebruikt u voor bepaalde gerechten tomaten, dan kunt u het beste de massa die uit de tomaten komt, zeven en ver werken in een soep of saus. Ook kunt u dit sap in de jus doen. De tijd van het verse fruit ,,kleinfruit': is weer aangebroken; dat betekent voor de kweker druk werk vol spanning om de oogst goed en op een goed ogenblik aan de markt te brengen en voor degene die alleen voor eigen gebruik vruchtbo men en struiken hebben de drukte van het tijdig profiteren van een ruime hoe veelheid fruit ineens. Het beste is om een groot deel vers en zonder veel om haal te gebruiken. Wie daarenboven eens wat extra's met fruit wil doen, kan er allerlei nagerechten mee opfleuren. Hoe rauw en gekookt fruit in het dessert te verwerken Rauwe of gekookte vruchten van wel ke soort ook kunnen met vanille-, mai- zena- of griesmeelpudding of vla gege ven worden, maar ook door koude of warme rijstebrij. De combinatie koffie met frambozen is zeer bekend in ijscou pes, maar ook koffiepudding met fram bozen (of bessen) is niet te versmaden. Zolang er aan de markt is kan men beschuit met bessen, kersen com pote of pruimen opdienen, desgewenst gegarneerd met wat uitgelekte yoghurt, stijfgeslagen room of eiwit of schuimp jes. Wat meer werk vergen flensjes of pan- nckockjes met vruchten gevuld. Deze worden bij voorkeur warm gevuld en koud opgedaan met poedersuiker be strooid. 150 gr. of 100 gr. gestoofd fruit is voor 4 a 6 flensjes of pannekoekjes voldoende. Ter afwisseling is vooral bij warm weer een vruchtengruel lekker fris. Vruchtengruel word bereid door gort in vrij veel water (of vruchtensap) gaar te koken en er vruchten naar smaak door te scheppen. Als vruchtensoort kan men nemen wat het beste uitkomt en de hoe veelheid doet er niet toe. Wie graag vruchtensap maakt, behoeft niet de gehele vruchtensap-oogst in te maken. Vers vruchtensap kan als drank dienst doen, het kan ook tot een pud- dingsaus worden verwerkt en gegeven met yoghurt, karnemelk- of vanillepud ding. Gebakken reepjes brood met sap van aardbeien, pruimen of kersen, bra men of bosbessen zijn zeker niet minder lekker dan de meer bekende turfjes met bessensap. Met behulp van eieren kan van vrijwel ieder vruchtensap of -moes een schui mige pudding of vla worden gekookt. Schuimige vruchtenpudding (4 per sonen). 500 gr. aardbeien of andere zachte vruchten (een citroen), 100 gr. (ruim A kopje) suiker, liefst basterdsuiker, 18 gr. (9 blaadjes) ge- lantine, 3 dl. melk, 2 eiwitten. De vruchten schoonmaken en wassen. Een paar apart houden voor garnering, de rest door een zeef wrijven. De gelati ne in ruim koud water weken, totdat hij zacht is, daarna uitknijpen. De melk aan de kook brengen, van het vuur nemen en de gelantine en suiker er door roe ren. De vloeistof laten afkoelen tot zij enigzins drillig word. Het vruchtenmoes er door roeren. De eiwitten stijf slaan en voorzichtig met de puddingsaus vermen gen. Deze desgewenst op smaak afmaken met citroensap. De pudding overdoen in een geoliede puddingvorm en op een koele plaats laten opstijven. Voor het storten de puddingvorm even in heet water houden. De puddinggarne- ren met de achtergehouden vruchten, die met suiker enige tijd weggezet zijn (en naar verkiezing het stijfgeslagen room of wafeltjes). Vruchtenbowl (6 k 10 glaasjes). 500 gr. gemengde vruchten zoals daar zijn, druiven, bessen, stukjes peer, meloen, perzik, pruimen, enz. 5 dl. appelsap of ander vruchtensap, 3 dl. spuitwater (2 kleine flesjes), 75 gr. (5 eetlepels) suiker (liefst basterd suiker naar smaak. De vruchten schoonmaken, wassen en zo nodig klein snijden. De vruchten met suiker bestrooid, enige uren in een kom wegzetten. Het appelsap (of ander sap) toevoegen en het mengsel nog enkele uren op een koele plaats wegzetten, zo dat de smaak goed doortrekt. Vlak voor het opdienen het spuitwater er bij schenken. ADVERTENTIE CTwAU UA CHOCOLADE MEN KAN HET de effectenbeurzen niet kwalijk nemen dat zij zich met de politiek bemoeien, want deze bemoeit zich ook, zij het niet steeds direct, dan toch indirect, met de beurzen en zij is één van de be langrijke factoren, welke op de koersont wikkeling van invloed zijn. Dit geldt zo wel van de buitenlandse als van de bin nenlandse politiek, sinds het einde van de tweede wereldoorlog in nog veel sterkere mate dan voorheen, omdat de regerings- politiek van elk land en het onderling overleg tussen de regeringen van de ver schillende landen de gang van het maat schappelijk leven voor geen gering deel bepalen. Over de wenselijkheid daarvan kan men van mening verschillen, met het feit als zodanig hebben ook de beurzen rekening te houden en zo kan het ook niet verwonderen dat de Amsterdamse beurs gevoelig blijkt te zijn voor de wisselende aspecten van de nu reeds meer dan zeven weken durende kabinetsformatie, welke allengs een kabinetscrisis is geworden. Hoewel niet duidelijk waarneembaar, zo kan toch wel worden gezegd dat het terug geven van zijn opdracht door dr. Drees, de beurs, wat de aandelenmarkt betreft, in gunstige zin heeft beïnvloed, omdat hier mee naar men hoopt enkele desiderata van de baan zijn, welke in de kringen van het bedrijfsleven als een bedreiging wer den gevoeld. Want als er voor de hand having en de bevordering van de volks welvaart in de naaste toekomst één ding nodig is, dan is dat wel de vorming van nieuw kapitaal en de aanwending daarvan ten behoeve van een verdere mechanisatie van het produktieproces, met als nieuw aspect de zgn. automation, waarop prof. Brouwers onlangs in een rede bij het tien jarig bestaan van de Nederlands Ameri- kaansche Autobandenfabriek Vredestein nog eens de aandacht heeft gevestigd. Ook hij is van mening dat het einde van de internationale economische expansie nog niet in het zicht is, al wil dit niet zeggen dat wij gespaard zullen blijven voor con juncturele recessies. Maar op langere ter mijn bezien, zijn er aanwijzingen voor een voortgezette opgaande trend in de econo mische ontwikkeling en dit betekent dat een hoog investeringsniveau in onze volks huishouding moet worden gehandhaafd. Algemeen gesproken kan worden gezegd dat het Nederlandse bedrijfsleven tot dus ver op dat punt niet is achtergebleven en ook voor het lopende jaar weer een groter bedrag voor haar investeringsactiviteit heeft uitgetrokken. Het is echter duidelijk dat hieraan risico's zijn verbonden en de vraag of deze investeringsactiviteit in het huidig sta dium van de economische ontwikkeling moet worden bevorderd, dan wel tegenge gaan, wordt dan ook verschillend beant woord. Verwacht men een economische depressie van enige omvang, dan wil dat zeggen dat de grote kapitaalsuitgaven, welke thans worden gedaan, niet rendabel zullen blijken en die depressie slechts zul len bevorderen doordat de produktie in een te snel tempo stijgt en dit tot scherpe prijsdalingen zal leiden. Maar aan de andere kant heeft de ervaring geleerd dat de bedrijven, welke zich niet bij de mo derne ontwikkeling van de voortbren- gingsmethoden hebben aangepast en de stijgende kosten van lonen en sociale voor zieningen niet hebben trachten te compen seren door verbetering en vernieuwing van hun bedrijfsapparatuur, de strijd om het bestaan niet kunnen volhouden. Tenzij verwacht wordt dat een economische de pressie tot terugkeer van het werkloos heidsverschijnsel en een zodanige verla ging van lonen en salarissen zal leiden, dat daardoor het verbroken evenwicht weer wordt hersteld. De gang van zaken in de V.S. heeft tot dusver wel bewezen dat ook bij een economische terugslag van een automatische verlaging van lonen geen sprake is, maar dat langs andere weg wordt gepoogd het bedrijfsleven weer op gang te brengen en nieuwe vaart te geven. Het feit dat in deze tijd krachtige pogin gen worden gedaan om de onderontwik kelde gebieden tot industriële ontplooiing te brengen, is hierbij van niet geringe be tekenis en vormt thans in de V.S. reeds een belangrijke stimulans voor het be drijfsleven. HOE MEN HIEROVER tenslotte ook moge denken, zeker is wel dat de leiders van het Nederlandse bedrijfsleven thans met het probleem van de nieuwe kapitaals investering voortdurend bezig zijn en men kan dan ook geen jaarverslag ter hand ne men of er wordt over de noodzaak van nieuwe investeringen gesproken. Geduren de de laatste jaren hebben vele onderne mingen door de zogenaamde zelffinancie ring in de behoefte aan nieuw investerings kapitaal kunnen voorzien, soms zelfs in zo danige omvang, dat er wel eens critiek op is uitgeoefend omdat men de belangen van ADVERTENTIE ADVERTENTIE Nationaal en Internationaal bekroond Bespreek tijdig. Schoterweg 45 - Haarlem Tel. 12540 aandeelhouders daardoor benadeeld achtte. Thans echter ziet men het tegenovergestel de verschijnsel, namelijk dat uit de kring van de aandeelhouders op een lager divi dend wordt aangedrongen dan door de di rectie was voorgesteld, omdat men van mening is dat een groter deel van de winst voor de bedrijfsvoering en de wenselijke kapitaalsuitgaven in de onderneming moet blijven. Deze aandrang is vooral in deze tijd begrijpelijk, nu de kapitaalmarkt een grote krapte vertoont en in vele gevallen op die kapitaalmarkt geen beroep kan worden gedaan. Terwijl, als men dit nog wel aandurft, tot de uitgifte van obligaties de toevlucht wordt genomen, waarbij dan een hoge, althans hogere rente dan tot voor kort moet worden betaald. Van Gelder heeft dezer dagen een bedrag van f 20 miljoen opgenomen in de vorm van onder handse leningen met een looptijd Van 15 jaar en tegen een rente van 4y2 percent en als een financieel en goed renderend concern als Van Gelder zulke voorwaar den moet aanvaarden, zullen kleinere, minder sterke ondernemingen nog anders over de brug moeten komen. Voor hypothe ken wordt thans reeds 4i/2 5 percent be taald, zodat de hypotheekbanken weer met de uitgifte van 4 percent pandbrieven zijn begonnen. En wanneer men leest dat in Engeland reeds 6 percent en meer voor hypotheken wordt betaald en 3 en 3y2 per cent voor daggeld, blijkt de kapitaalnood niet tot ons land beperkt te zijn. HOUDT MEN HET BOVENSTAANDE in het oog, dan laat het zich gemakkelijk verklaren dat de Amsterdamse beurs eni germate opgelucht was toen dr. Drees zijn opdracht tot vorming van een kabinet te ruggaf. Want als de beurs voor één ding bang is, dan is dat wel voor een grotere staatsinmenging in de bedrijven, waaron der dan ook is te verstaan een wederin voering van de zogenaamde speculatie winstbelasting, omdat deze aan de gewens te kapitaalvorming en het beschikbaar stellen van risicodragend kapitaal ontegen zeggelijk afbreuk doet, gelijk dit tijdens het bestaan van deze belasting wel geble ken is. De onzekerheid ten aanzien van het toe komstig rendement op het kapitaal is thans groter dan een paar jaar geleden en een nieuwe belasting op het kapitaal zal de bereidheid om dit voor de expansie van de bedrijven beschikbaar te stellen, zeer zeker verminderen. Politieke inzichten spe len hiér natuurlijk een rol, maar afgezien hiervan bestaat er in vele kringen nog al tijd een misvatting ten aanzien van de functie van het kapitaal en de noodzaak van kapitaalvorming, ook al zou de parti culiere ondernemingsvorm radicaal door een andere worden vervangen. Al te zeer heerst nog de mening dat de kapitaalvor ming en het kapitaalsrendement uitsluitend of grotendeels aan de bezitters ervan ten goede komt, terwijl het in werkelijkheid de gemeenschap is, die er mee gebaat is. Het is de laatste tijd wel duidelijk gebleken dat naarmate de particuliere kapitaalvorming door een collectieve wordt vervangen, ook deze collectieve besparingen noodzakelijk zijn om in de kapitaalbehoeften van het bedrijfsleven te voorzien. Bij een verdere doorwerking van het thans in zwang zijnde gebruik om ook de werknemers in de win/' sten van het bedrijf te doen delen, zal men zich er rekenschap van moeten geven dat deze winstuitkeringen niet uitsluitend of in de eerste plaats moeten dienen om de verteringsmogelijkheden van de werkne mers te vergroten, maar er toe zullen moe ten bijdragen het aanbod van risicodra gend kapitaal te verruimen. Hetgeen bijv. reeds geschiedt door de winstuitkeringen aan de werknemers in de vorm van aan delen te doen geschieden, wat dus wil zeg gen dat het geld in het bedrijf blijft en hier zijn economische functie kan blijven ver vullen, ook al zijn hier weer bezwaren te gen in te brengen. Hoe dit zij, de effectenbeurs, met name de aandelenmarkt, is erg gevoelig voor welke gezichtspunten met betrekking tot het kapitaal, de kapitaalvorming en de kapitaalbelasting in praktijk zullen worden gebracht en het program van een nieuwe regering voor ons land is daarom voor de fondsenhandel, direct en indirect, van grote betekenis. ADVERTENTIE als U ze vraagt of ze wel MAÏZENA DURYJSA gebruiken. Maar er zijn er onder, die zich vergissen. Die vroegen wel - en welbewust - M AI ZEN A DU RYE A maar zij waren te goedgelovig en letten niet op de naam DURYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - uit de resultaten bleek 't gauw genoeg. Wat 'n verschil 1 Niet zó maar is MAÏZENA DURYEA wereld vermaard ge worden als het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Vr&Ag dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar let op dat U ook DURYEA krijgt. De 61-jarige Haagse stoker A. v. d. Z. is vanochtend om het leven gekomen bij een verkeersongeval. De man reed op zijn bromfiets over de Stadhouderslaan in de richting van de binnenstad. Op de kruising met het Stad houdersplantsoen gekomen, sloeg hij plot seling linksaf en botste daarbij tegen een hem achterop rijdende motorwagen van lijn 10. De man raakte onder de baan- schuiver en werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Het tramverkeer had een half uur vertraging.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11