Waag je nóóit te ver in zee! HUNTER HUNTER PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR HAARDEN DE Wereldnieuws Tien jaar Belgisch-Nederlands Cultureel Akkoord American King Size De radio geeft zaterdag NAAIMACHINES Viering tijdens Haagse Kunstmaand Ken goede raad aan alle jeugdige badgasten: Motorrijder verongelukt na ernstige verkeersfout van mede-weggebruiker 4 Gestolen geld had een paling-luchtje Kerkelijk Nieuws Kanaal verkocht oclt ió het zo VAN ZANTEN Gierstr. 31 Bij v d Weer een bromfietser gedood in Velsen Bij inhalen onder autobus Twaalfduizend gulden van buitenlander gestolen f Opvlammende sterren V.J 1 2 ADVERTENTIE .m - - =c- VRIJDAG 27 JULI 1956 Van 26 oktober tot en met 14 november wordt de Haagse Kunstmaand gehouden. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft daarom het Haags Cul tureel Centrum aangezocht en bereid gevonden om verschillende manifestaties in de Haagse Kunstmaand te plaatsen in het licht van de culturele samenwerking tussen Nederland en België. Daarom zullen in die periode eveneens in Den Haag de hiervoor genoemde activiteiten en manifestaties van het Nederlands-Belgisch Cultureel Akkoord worden gehouden. Een ernstige verkeersfout, in Amster dam begaan door een onbekend gebleven motorrijder, heeft een andere motorrijder, de 41-jarige J. S. uit Amsterdam, het leven gekost. Deze botste in volle vaart tegen een lichtmast aan de De Ruyterkade, toen hij plotseling moest uitwijken voor een motorrijder die hem rechts inhaalde en zonder veel omhaal linksaf sloeg. S. werd met zijn duorijder, de 53-jarige Amsterdammer B. G. A. van zijn motor geslingerd. S. kreeg een ingedrukte borst kas, een schedelbasisfractuur en een schou derfractuur. A. brak twee benen, en ldep een hersenschudding op. S. is enige uren na' het ongeval in het Binnengasthuis, waarheen hij met zijn duorijder was ge bracht, overleden. Van de motorrijder, wiens onverwachte manoeuvre de aanlei ding is geweest tot dit dodelijk ongeval, ontbreekt ieder spoor. Hij is doorgereden, zonder om te zien naar zijn slachtoffers. ADVERTENTIE Ook a.s. Zaterdag en Zondag vliegt de populaire Hunter-helicopter weer langs het strand tussen Hoek van Holland en Zandvoort, be stuurd door de bekende helicopterpiloot de heer Eelco Schuller. Verleden week redde hij, zoals kranten en radio berichtten, een 11-jarige jongen, die zich te ver in zee had gewaagd en in levensgevaar verkeerde. Nog altijd blijkt - de heer Schuller ziet het steeds vanuit zijn cockpit - dat veel jeugdige badgasten zich te ver in zee wagen. Doe dit niet Waag je nooit te ver in zee! mi. AMERICAN C I G R f I I f i even doellrejlend als onschadelijk GEDEPONEERD HANDELSMERK De Huizense politie kreeg aangifte van een diefstal van 2500 gulden, een spaar- duit van de zoon van een weduwnaar, die bevriend was met een reeds enige malen veroordeelde vrouw. Dit geld, opgeborgen in een palingkistje, ontdekte de vader van de jongen op een verborgen plekje op zol der. Hij stelde de 32-jarige gehuwde A. T. uit Bussum vertrouwelijk op de hoogte van deze vondst. De politie arresteerde de vrouw, die wegens diefstal reeds enige veroordelingen achter de rug had. Zij ont kende echter ten sterkste iets van de dief stal af te weten. De politie kwam evenwel in contact met een dame uit Huizen, die wel eens ge bruikte kleding aan mevrouw T. verkocht. De rechercheurs vonden in het huis van deze dame drie bankbiljetten waaraan een palingluchtje zat en deze biljetten bleken afkomstig van de in hechtenis genomen dame. Ook hierna hield deze vol niets van het geld af te weten. Een getuige verklaar de tegenover de politie daarna, dat hij mevrouw A. T. op de dag van de diefstal in de buurt van het huis van de weduw naar had gezien met een man, die haar een eigenaardig teken gaf. De vrouw bleef toen niet langer ontkennen en deelde de politie mee dat de bewuste man haar buurman was, die de inbraak had ge pleegd. De man en de vrouw hadden de buit ieder voor de helft verdeeld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dreischor Th. J. Remmers, vik. te Hoogeveen, te Stellendam W. A. S. Laurense te Hoevelaken. Bedankt voor Pa- pendrecht en voor Putten C. Vos te West broek. Geref. Kerken Beroepen te Heerlen J. A. van Netten le Slootdorp, te Molenaarsgraaf-Brandwijk K. Sierink, kand. te Hardenberg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Deventer D. Henstra te Oud- Beyerland. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Leiden C. Molenaar, kand. te Dordrecht, die bedankte voor Am sterdam, St. Annaland, Dordrecht, Elspeet, Enkhuizen, Leerdam, Lemmer-Marknesse, Ridderkerk, Scheven-ingen, Slikkerveer, Tholen, Werkendam en Zeist. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Bussum M. Vlietstra te Eemdijk, voor Rotterdam-W. M. Baan te Dordrecht. De aandeelhouders van de Noord Wil lemskanaal Maatschappij N.V. hebben een voorstel aangenomen om de eigendommen van de maatschappij voor een bedrag van f 125.000 over te dragen aan het rijk, dat het kanaal verder zal beheren en onder houden. Het rijk zal ook de schulden van de N.V. overnemen en de pensioenverplich tingen. Het voorlopige programma van de Haagse Kunstmaand vermeldt voor vrijdag 26 oktober de opening van de Kunstmaand in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen met het Nederlands Ballet, het Utrechts Stedelijk Orkest en de Belgische solisten André Leclair en Dolores Laga. Dan zal onder andere de première worden gegeven van het „Balletto Serioso", op muziek van Henk Badings, door hem in opdracht van de Johan Wagenaarstichting gecomponeerd. Op de dag van de uitreiking van de Prijs der Nederlandse Letteren 27 oktober zal in het Gemeentemuseum de tentoon stelling „Vijftig jaar letterkunde der Ne derlanden" worden geopend. De Koningin is voornemens deze tentoonstelling die dag te bezichtigen. Op 30 oktober wordt in de Koninklijke Schouwburg een herhaling ge geven van de uitvoering door het Neder lands Ballet. Op 31 oktober wordt er in Diligentia door het Museum Kamerorkest een Belgisch-Nederlands programma uitge voerd, met medewerking van een Belgische zangeres en een Nederlandse violist. Het orkest staat onder leiding van Dirk Bal- foort, oud-adjunctdirecteur van de Dienst voor Schone Kunstep. Op 1 november wordt in „De Uitkijk" de galapremière ge geven van de kleurenfilm „Siècle d'Or" (De Gouden Eeuw). Regisseur is Palil Haesaerts. De film is gewijd aan de schil derijen van Jan van Eyck, Rogier van der Weyden, Dirk Bouts, Hugo van der Goes, Hiernonymus Bosch, Hans Memling, Quentin Metsys en Pieter Breughel. De film komt na de première in „De Uitkijk" in de gewone roulatie. Zaterdag 3 november zal de Koninklijke Gentse Opera in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een opvoering geven van de opera „Beatrijs". De opera werd ge maakt naar het drama „Ik dien" van Her man Teirlinck, die daarvoor de stof van de legende van „Beatrijs" bezigde. De opera werd gecomponeerd door de Hage naar Ignace Lilien. Zij werd reeds in 1928 in Antwerpen en Brussel opgevoerd. Al gemeen regisseur \s Karei Locufier. De muzikale leiding zal in handen zijn van Maurits Veremaps, de choreografische in die van Louise Devaux. Op donderdag 8 november spreekt de schrijver Godfried Bomans in de aula van het Gemeentemuseum onder andere over zijn reis door Vlaanderen. De Haagse co- medie zal op 10 november de première geven van ,,Peau d'Ourse" (De Berenhuid) van Paul Willems, in de vertaling van Joris Diels. Op 12 en 13 november zullen er in de Koninklijke Schouwburg opvoe ringen zijn door het Jeugdtheater uit Ant werpen, dat onder leiding staat van Corry Lievens. Opgevoerd wordt „Tyl Uulenspie- gel". Deze voorstellingen zijn uitsluitend r»s V ADVERTENTIE 40 modellen van 140.— tot 500.— Kolen-, olie-, trechterhaarden. Glasdeuren. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Strijk kwartet. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Nieuwe platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Licht programma. 15.05 Nieuwe platen. 15.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.50 Platen. Intermezzo: Reportage van de Ronde van Frankrijk. 16.00 Koorzang. 16.35 Platen. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Reportage van de Ronde van Frankrijk. 18.30 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week. causerie. 21.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 21.05 Nabeschouwing Ronde van Frankrijk. 21.15 Voordracht. 21.35 Socia listisch commentaar. 21.50 Lichte muziek en interviews. 22.20 Roemeens orkest. 22.39 Schimmenspel op zee, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Plate:.. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Jongedameskoor. 15.00 Kroniek van let teren en kunsten. 15.40 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Mu- sette-orkest en soliste. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 18.00 Ritmische muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Ballroom- orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.20 Ac tualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Mu zikaal programma. 21.30 Platen. 22.00 Vraag gesprek. 22.10 Platen. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V., N.T.S., K.R.O.) Eurovisie: 16.0017.00 Ronde van Frank rijk. 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Moord onder de spoorbrug, film. 20.45 Cabaret. Eurovisie: 22.1522.30 Ronde van Frankrijk. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws: 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. (Plm. 16.00 Re portage van de Ronde van Frankrijk). 16.00 Accordeonrecital. 16.15 Platen. 16.30 Accor deonrecital (vervolg). 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Instrumentaal trio. 17.30 Orgel recital. 18.15 Instrumentaal trio (vervolg). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroep-Omrr.eganck. 21.00 Or kestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen*. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 22.30—24.00 Idem. oor de leerlingen van de scholen bedoeld. )p 14 november volgt de sluiting van de laagse Kunstmaand. Het Residentie-or- est zal een concert geven onder de direc- ie van Daniel Sternefeld, die in 1905 te mtwerpen is geboren en op het ogenblik irigent is van het Grote Symphonde Orkest an het N.I.R. te Brussel. Daniel Steme- eld heeft zich ook tot een opmerkelijk omponist ontwikkeld. Het hiervoor genoemde programma is en voorlopig. Er zijn nog onderhandelin- en gaande over de volgende manifesta- es: een tentoonstelling van werken van ?erlingen van het Nationaal Hoger Insti- uut van Schone Kunsten, in de Vrije Aca- emie te Den Haag. Het zal de eerste keer ijn, dat leerlingen van dit instituut geza- ïenlijk in het buitenland werken tonen, 'oorts een tentoonstelling van hedendaag- Nederlandse en Belgische schilders in et Haagse Gemeentemuseum, spreekbeur- ïn door Vlaamse letterkundigen en een oordrachtavond van Joris Diels en Ida Vasserman. In de persconferentie, die in het minis erie van Onderwijs, Kunsten en Weten- chappen werd gehouden, werd voorts nog ïeegedeeld, dat de Nederlandse Radio Tnie nog plannen voor de viering in voor- ereiding heeft. Met betrekking tot de vele ctiviteiten onder het akkoord er vinden ok dit jaar uitwisselingen plaats van leer- rachten kan nog worden meegedeeld, at er in Utrecht een vakantiecursus in de Nederlandse taal zal worden gehouden, •aaraan ongeveer zestig personen, onder •ie vele Belgen, zullen deelnemen. In korte tijd heeft het verkeer in Velsen en tweede dode geëist: gistermiddag is op e Wijkerstraatweg in Velsen-Noord de 66- irige Velsense opzichter E. C. Servaas het lachtoffer geworden van een ongeluk, dat em het leven kostte. De heer S. reed met zijn bromfiets uit e richting Beverwijk naar de pont toe chter twee wielrijders. Daarachter kwam en bus van de NACO, die met Luchtwach- srs onderweg was naar het vliegveld Vai- enburg. Op het moment, dat de bus de ietsen passeerde, wilde de bromfietsrijder veneens voorbijrijden, met het noodlottig evolg, dat hij tussen de wielrijders en de e bus terecht kwam, de bus raakte en viel. let rechter-aehterwiel van de bus raakte et hoofd vap de heer S., die op slag dood ïoet zijn geweest. De Velsense politie verzoekt de beide rielrijders, die in de consternatie van dit roevig ongeval doorreden, zich bij de af- eling verkeerspolitie bekend te maken oor het verstrekken van inlichtingen. Te- sfoon K 2550-6444. 33. Verschrikt rende Panda naar het ver brijzelde raam en daar zag hij nog juist, hoe Jolliepop en Knutseleer achter elkaar in het bloemperkje neerdoken. „O, o, die knutselaar bezorgt ons wat met zijn rare apparaatjes!", mompelde hij, terwijl hij door het gebroken raam sprong en zich naar het tweetal in het bloemperkje haaste. „Ik ben benieuwd, ivat Jolliepop De hélicopterpiloot Eelco Schuller redde 11 -jarige jongen uit zee. hier wel van zal zeggen!" Nu, Jolliepop had er een hoop over te zeggen! Hij was juist midden in een lange tirade, toen Panda aankwam. en niet alleen bent u een gevaar voor de maatschappij sprak hij, een beschuldigende vinger tegen Knutseleer opheffend, „doch bovendien zijt ge ten enemale gespeend van elk ver antwoordelijkheidsbesef. Voorts „Ja, ja, wees nou maar niet zo nijdig, Jollekop", zei de uitvinder sussend. „We zullen het nog eens proberen". „Mijn naam is niet Jollekop", zei Jolliepop, terwijl hij zich vergramd uit de bloemen verhief. „En van een tweede demonstratie met uw roeke loze apparatuur wens ik bespaard te blij ven. IK GA!" „Jolliepop!", riep Panda ont steld. Maar deze keer was het besluit van de trouwe knecht onherroepelijk. In Amsterdams hotel Tot zijn grote schrik heeft een der tal rijke buitenlandse gasten, die op het ogen blik in Amsterdam vertoeven, bemerkt dat uit zijn kamer in een der grote hotels van Amsterdam een portefeuille, inhoudende 12.000 gulden, was gestolen. De man heeft van deze ontvreemding aangifte gedaan bij de politie, die een on derzoek instelt. De buitenlander was af komstig uit Venezuela. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 ER BESTAAN sterren die aan heftige periodieke explosies onderhevig zijn. Een ster, genaamd AB Draconis, geeft gemid deld iedere 14 dagen een uitbarsting te zien, waardoor de helderheid ongeveer 15 maal zo groot wordt als normaal. De IJ geminorum heeft langere tussenpozen van .97 dagen en geeft dan een 100-voudige helderheid te zien. Deze periodieke uitbarstingen en daar mee evenredige helderheids- vermeerdering hebben de as tronomen Koekarkin en Pare- nago gevoerd tot de stelling dat de intensiteit van de ex plosies recht evenredig is met het tijdsinterval. Doet de ster U Geminorum er 7 maal zo lang over om .op te vlammen als AB Draconis, dan is haar helderheids vermeerdering eveneens 7 maal zo groot. U ziet, het klopt precies. Deze conclusie houdt in, dat sterren die met grotere tijdsintervallen exploderen, in helderheid vele duizenden malen zullen toenemen en dat, omgekeerd, sterren die haar helderheid vele miljoenen en zelfs miljarden malen verhogen, aan periodieke uitbarstingen van tienduizenden en mil joenen jaren onderhevig zullen zijn. Dit verband tussen het tijdsinterval en de intensiteit van de explosie wijst er op dat de vrijkomende energie van alle perio diek exploderende sterren van hetzelfde type een constante waarde heeft. En om die energie gaat het ons in hoofdzaak. Wanneer wordt aangenomen dat derge lijke pulserende sterren ineenschrompe lende hemellichamen zijn die plotseling in elkaar zijgen, om na hervonden evenwicht opnieuw in elkaar te storten, moet er toch een reden voor deze ineenstorting worden gevonden. Een ster kan namelijk niet snel ler krimpen dan zij doet, en deze telkens opvlammende sterren doen het wèl sneller! Om deze tegenstrijdigheid te begrijpen, zullen we voor ogen moeten houden dat Uitzondering. Teneinde de apartheid te kunnen handhaven heeft het hoogge rechtshof te Johannesburg een aparte kleedkamer ingericht voor de enige Afrikaanse advocaat, die bij het hof u ingeschreven. Enkele blanke leden dei- balie hadden geweigerd deze neger advocaat Philemon Pearce Doema Nokwe tot hun kleedkamers toe te la ten. Het hooggerechtshof te Pretoria, waar Nokwe ook ingeschreven is, had reeds enige tijd geleden voor zulk een kleedkamer gezorgd. Lilliput. Een firma in Illinois (V.S.), heeft de kleinste piano ter wereld gebouwd. Het instrument weegt niet meer dan 36 kilo en kan in een gewone platte koffer worden geborgen. Het snaren- werk en de houten klankkast zijn ver vangen door een elektronisch binnen werk. Algemene stemmen. De Veiligheidsraad heeft op voorstel van Frankrijk met al gemene stemmen aanbevolen Tunesië tot de UNO toe te laten. De aanbeveling wordt in november aan de Algemene Vergadering voorgelegd. Tunesië heeft de Verenigde Staten hulp gevraagd bij het oplossen van zijn „zeer ernstige economische moeilijkheden". Er zijn in Tunesië 400.000 werklozen. Dochters. Onder de Russische toeristen, die vorige week met. het passagiersschip „Pobeda" naar Italië kwamen en gedu rende het week-einde Napels en Rome bezichtigden, bevonden zich volgens het communistisch gezinde blad „Paese Sera" de dochter van partij-secretaris Kroesjtsjev en de schoondochter van premier Boelganin. Zwarthemden. Sir Oswald Mosley, de voor malige leider van de Britse zwarthem den, vertoeft op het ogenblik in Bonn voor overleg met zijn Duitse advocaat inzake een smaadgeding, dat hij tegen bondskanselier dr. Adenauer aanhangig wil maken. De bondskanselier heeft verklaard, dat de Westduitse neo-nazi's financiële steun van Mosley en andere extreem-rechtse elementen hebben ont vangen. Huisvrouwen. In Zuid-Afrika is vorig jaar een nationale thee- en koffiefabriek door 1300 huisvrouwen opgericht. Het bedrijf voorziet thans geheel Zuid- Afrika en Zuidwest-Afrika van één merk koffie en twee merken thee. De dames zijn van mening, dat slechts huisvrouwen kunnen weten, hoe koffie en thee gefabriceerd en verkocht kun nen worden. Nagasaki. Na negen maanden zwanger schap is een Japanse vrouw aan de ge volgen van de atoombom-ontploffing in Nagasaki (1945) overleden. Zij liep in dertijd ernstige brandwonden op, maar men vond geen zichtbare sporen van radio-actieve straling op haar. Thans bleek haar bloed door radio-actieve straling te zijn aangetast. Haar baby kon door middel van de keizersnede worden gered. Stedelingen. De Weense psycholoog dr. [Trotzka heeft op het 23st,e internatio nale congres voor planmatige stedebouw te Wenen verklaard, dat meer dan tien percent van de bevolking, van. grote ste den lijdt aan geestesziekten of ernstige psychische stoornissen. .Naar zijn me ning vormen overbevolkte, luidruchtige en lelijke steden een zware geestelijke belasting voor de bevolking. Dreigement. De inwoners van het dorp Ka ju Ajan op Borneo hebben gedreigd naar Brits Borneo te emigreren als de levensstandaard in hun gebied, dat grenst aan Serawak, niet beter wordt. Volgens de resident van Oost-Borneo is de ontevredenheid gegroeid doordat in boorlingen die uit het Britse gebied op bezoek kwamen kostbare voorwerpen meenamen. Minachting. Een rechter te Montgomery, in de Amerikaanse staat Alabama, heeft de „nationale vereniging voor de vooruit gang van gekleurden (NAACP) wegens „minachting voor het hof" een boete van tienduizend dollar opgelegd. De procureur-generaal had inzage gevraagd van de ledenlijst van de vereniging, doch dit verzoek was door het bestuur afgewezen ten einde de leden te vrij waren voor „economische druk, per soonlijke bedreigingen en geweldda den". Als de vereniging niet binnen vijf dagen de gevraagde stukken overlegt, kan de boete tot honderdduizend dollar worden verhoogd. de door sterren uitgestraalde energie in het algemeen van binnen uit door kern energie weer wordt aangezuiverd. Wan neer echter alle waterstof in de ster in helium is omgezet, vindt deze aanvulling geen voortgang en de ster zal gaan krim pen, een proces dat zeer langzaam zal ver lopen, omdat het samentrekken van de massa een gevolg van afkoeling is. Zou het krimpen van de ster sneller gaan, dan zou den temperatuur en druk in het inwendige van de ster stijgen, waardoor automa tisch een rem tegen het te snelle samentrekken is opgeworpen. Dit is in de simpelste vorm het program dat astrono men voor ineenschrompelende sterren hebben uitgedokterd, en waarmee de periodiek opvlammende sterren in flagrante tegenspraak schijnen. Tenzij ook hier energie-ontvreemders aan het werk zijn. De neutrino's, die we de vorige maal noemden, zouden - mits ze in het inwen dige van een ster kunnen ontstaan - in staat zijn snel energie weg te voeren, waar door in het inwendige van de ster afkoe ling en vermindering van druk optreedt, zodat de zwaartekracht vrij spel krijgt. Dan zou (door de wentelende beweging van de ster) een ineenstorting bij de polen kunnen optreden, waardoor in het equato riale gebied de hete materie uit het bin nenste van de ster naar buiten wordt ge stuwd en een geweldige vermeerdering van lichtsterkte veroorzaakt. 1-Iet is maar een theorie ter verklaring van een vreemd soortig verschijnsel, maar toch waard te worden overdacht, vooral nu de reeds lang in het verdachtenblad gesignaleerde neu trino's inderdaad zijn aangehouden. Het volgende hemellichaam is wat min der ingewikkeld, t.w. de Kaaba in Mekka. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden 1

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2