Bonthuis Hélène Uitgaan in Haarlem Whist on Agenda voor Haarlem Radicale opruiming BONTMANTELS b-e-t-e-r-e KJ N;G mm w Vijftig jaar geleden Londen vat Nassers daad als een ernstige uitdaging op Bemiddeling van Britse regering in auto-industrie conflict rHoe is het ontstaan?^ Fantastisch'! Spel Groot-Brittannië staat echter niet alleen als benadeelde partij Stakende arbeiders verdienen in hun vakantietijd meer dan ooit Opdracht voor bouw groot Frans passagiersschip Alabastïne Prof. Romme zet zijn formatiepoging voort Protestants-christelijke partij is een onmogelijkheid J. Smits van Waesberghe krijgt twee subsidies Oder-Neissegebied is en blijft Pools, zegt Boelganin Poolse premier erkent de fouten van zijn partij ^moderne Oude boerderij verbrand tot 50% korting G. J. Bruinsma overleden Dit woord: ROODVONK y de /I Uit Haarlems Dagblad van 27 juli 1906 VRIJDAG 27 JULI 1956 De verkrachting van recht en de ge welddadige onderdrukking der persoon lijke vrijheid van lijf, denken en spreken zijn in de wereldgeschiedenis voortdurend de inzet geweest van een verbeten, nim- mer verkoelende strijd tussen verdrukkers cn kampioenen van het beginsel der men selijke waardigheid. Deze strijd heeft nieestal parallel gelopen met de vestiging en omverwerping van politieke stelsels, doch hij heeft bovendien zijn stempel ge drukt op iedere maatschappelijke samen leving, ook op die, welke ogenschijnlijk de beginselen van het „recht voor allen" hooghield. Hij is dwars door de gezags verhoudingen heen gevoerd tussen de decadente vertegeh woord igers van het machtsmisbruik en de begenadigde repre sentanten der beschaving. Het is een strijd die wel nooit zal op houden, omdat de wereld nooit verlost zal kunnen worden van de invloed der barbaren-van-geest, die posten bezetten en functies veroveren, van waaruit zij bij machte zijn het recht te verkrachten. Dit alles overwegende, moet men ieder symptoom van vastberaden verzet tegen willekeur en machtsmisbruik toejuichen en moet men zich verheugen over het feit, dat altijd weer mensen gevonden worden en elkander vinden - die bereid zijn hun tijd en hun inspanningen te wijden aan de verdediging der elementaire mensen rechten. Zulk een groep is het na de oorlog in het leven geroepen „Comité ter Bestrij ding van het Concentratiekampensysteem", bestaande uit mensen van wie velen in de Duitse kampen" de gelegenheid hadden, zich hun roeping te realiseren en hun acti viteit in dat opzicht voor te bereiden. Hoezeer het werk van dit internationale comité waardering verdient, toch lijkt het nuttig de pioniers van dit edele streven voor te houden - juist in het belang van hun edele streven - dat ook in de strijd tegen onrecht en machtsmisbruik een ge zond realisme noodzakelijk blijft. Uit de aard der zaak heeft het comité, dat geen politieke kleur voert, zijn activiteit voor het grootste deel geconcentreerd op de Sovjet-Unie, aangezien dit land geldt als belangrijkste centrum van concentratie praktijken. In een recente circulaire me moreert het comité de verklaringen van Sovjet-Russische zijde over herziening van strafprocessen uit de Stalin-tijd en stipt dus de kentering aan, die in de Sovjet-Unie zich onmiskenbaar baanbreekt ten aanzien van de jarenlange, bloedige en menson waardige rechtsverkrachtingen in de prak tijk der Russische revolutie tot heden. Niet tevreden met wat er in het licht van deze kentering tot nu toe in Rusland is gecor rigeerd, erkend en hersteld, neemt het comité zich voor - aldus de circulaire - over te gaan tot revisie van alle belang rijke politieke processen die de Sovjet- Unie in het verleden heeft gekend, „want de processen, die leidden tot liquidatie en vernietiging van alle oppositie tegen de bloedige meester wil men geschiedenis la ten blijven", aldus het comité. Er zal een revisie-commissie worden in gesteld, die zal zijn samengesteld uit vroe gere gedeporteerden en internationale per soonlijkheden, die zelf haar procedure zal regelen. Gereviseerd zullen worden: het proces der Mensjewieken in 1931, het pro ces Zinovjev in 1936, het proces Pjatakov ln 1947, het proces der generaals van 1937, het proces Boecharin van 1938. Men moet zich, na kennisneming van dit verbazingwekkende voornemen, toch afvragen welke zin deze plannen eigenlijk hebben. De revisie van een proces, welk dan ook, vereist een zo subtiele kennis der feiten, der voorgeschiedenis, der samen hangende factoren en getuigenissen en bovendien van toestanden ten tijde van het oorspronkelijke proces, dat men in Rus land zelf, hoeveel goede wil er ook achter zou staan, practisch niet meer in staat zou zijn dit alles te reconstrueren. Hoe wil men dat dan in het buitenland doen, terwijl men niet beschikt over het materiaal dat een inzicht zou kunnen verschaffen, noch over de getuigen die er iets van zouden kunnen weten? Men moet concluderen, dat deze revisie een groots opgezet spel zal zijn, een sinister spel met historische feitelijkheden, die niet meer terug te roepen zijn uit de nevels der geschiedenis en in geen enkel opzicht te corrigeren of te herstellen zijn volgens de heersende normen van recht en recht spraak. Wat wil men dan? Een. spel spelen, om te suggereren dat alles in die proces sen rechtsverkrachting en onmenselijkheid was? Wie twijfelt eraan, dat dit zo was? Doch wie kan in gemoede aannemen, dat de chaos van de revolutie in al haar ver wikkelingen, vernielingen, ongerechtighe den en verwarringen nog kan worden ont rafeld en teruggebracht tot een duidelijk beeld van gesorteerde misdaden of tot een selectie van misdadigers en onschuldigen? En zo dit mogelijk zou zijn, kan dan de film der geschiedenis worden teruggedraaid en geknipt, tot het een film van schuld en boete geworden is? Wij zouden de processen tegen Mary Stuart, Johan van Oldenbarneveldt, de heksen, de monniken van Gorcum, de ket ters, de processen der inquisitie en der Fransen in de Franse Tijd, der Duitsers in twee wereldoorlogen tegen patriotten en il legalen, de misdaden tijdens de Boerenoor log en nog duizenden meer ongerechtighe den uit onze geschiedenis moeten kunnen herzien. Doch wie uit dit historische, mate riaal de teksten voor een tragi-comedie sa menstellen wil, moet bedenken dat hij dan slechts een grotesk toneelspel maakt, dat uit het oogpunt van kunst of ontspanning zin kan hebben, doch in de strijd tegen het onrecht van nul en gener waarde moet worden geacht. De revisie der Russische processen zou een verheugend verschijnsel zijn, als zij geschiedde volledig en zonder voorbe houd door het regime dat de processen op zijn rekening heeft staan. Een plan als dat van het internationale comité, hc?e goed bedoeld ook, kan in geen enkel opzicht wie of wat dan ook tot enig nut strekken. J. L. PARIJS (Reuter) De Compagnie Gé nérale Transatlantique heeft een contract getekend waarbij opdracht wordt gegeven aan een grote werf te St. Nazaire in Bre- tagne voor de bouw van een passagiers schip van 55.000 ton, waarvan de kosten 27,36 miljard francs zullen bedragen. Het schip zal de naam „France" dragen en waarschijnlijk in 1961 op de transatlanti sche route in dienst worden gesteld. Naar verluidt zal de kruissnelheid van het schip 31 knopen bedragen en zal het schip twee duizend passagiers kunnen vervoeren en de overtocht FrankrijkNew York in vijf dagen maken- Vah de bouwkosten zal de Compagnie Générale Transatlantique 19,7 miljard francs betalen en zal de Franse schatkist 7.66 miljard bijdragen. (Van onze correspondent in honden De nationalisatie van de Suez kanaal maatschappij door president Nasser van Egypte wordt in Londen vergeleken met de onteigening in 1951 door de Perzische pre mier Mossadeq van de Anglo-Iranian olie maatschappij in Abadan. Mogelijk is Nasser tot de slotsom gekomen, dat Londen en Washington weinig vertrouwen meer in hem stellen en dat hij in het Westen, dat hem met de Assoean-dam in de steek heeft gelaten, niets meer te verliezen heeft. In Londen maakt men zich over Nasser, ge zien zijn jongste daden, geen illusies meer. Hoe op Nasser's daad zal worden gerea geerd is nog niet bekend, maar de Weste lijke mogendheden zullen onmiddellijk na gaan, wat er nu dient te gebeuren. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken onthoudt zich nog van commentaar. Het lijdt weinig twijfel, dat Nasser, van wie men zekere democratische verwachtin gen had gekoesterd, thans de allures van een dictator heeft aangenomen. Zijn natio- nalisatiebesluit is zijn uitdagend antwoord' op de Brits-Amerikaanse weigering om het project van de Assoean-dam te steunen. Wat hij niet kan lenen, zal hij nu nemen. Welke schadeloosstelling hij in uitzicht zal stellen, dient te worden afgewacht. Toen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten besloten Nasser, wat de dam betreft, in de steek te laten, meenden zij hem daarmee in het nauw te drijven, omdat er aanwijzin gen waren en nog steeds zijn, dat de Russen in feite weinig voor een medefinanciering van het project voelen. Men wilde Nasser blijkbaar isoleren en hem handelbaarder maken. De nationali satie van de Suez-maatschappij is echter waarschijnlijk meer dan een wanhoopsbe sluit en kan worden beschouwd als de lo gische afronding van Nasser's pogingen om de Britse en Westerse invloed uit Egypte te bannen. Toen de Britten nog honderd duizend man bij het Suez-kanaal hadden, verhinderde dit niet, dat Egypte een blok kade tegen Israel kon uitoefenen. Nu de Britse troepen nauwelijks hun hielen ge licht hebben, maakt Nasser zich van het kanaal meester. Groot-Brittannië heeft nog altijd het grootste belang bij de scheep vaart door het kanaal, zoals trouwens alle Westelijke landen. Het kanaal is van on- ADVERTENTIE voor: Pleisterwerk en reparofie. Verbetering von houtoppervlakken. Bijwerken van buitenwerk. L Gebruik oh rowtplug. Met repareren van tegelwerk. (Van onze parlementaire redacteur Professor Romme is nog bezig met het samenstellen van zijn programma. Daar toe behoort ook dat hij allerlei personen raadpleegt betreffende programma-onder- delen. Merkwaardig is wel, dat hij hiertoe liefst met zeven demissionaire ministers gesprekken heeft gevoerd, te weten met de ministers De Bruyn, Suurhoff, Van de Kieft, Cals, Luns, Staf en Zijlstra. Met de laatste heeft hij hedenochtend nog eens drie kwartier gepraat ter voortzetting van het gisteren afgebroken onderhoud. Mogelijk voert professor Zijlstra deze gesprekken ook als de fractievoorzitter van de anti-revolutionairen, maar hoe dit ook zij, wanneer men let op de zes andere „adviseurs", met wie de formateur heeft gesproken, dan ligt het voor de hand, dat het gesprek in het bijzonder is gevoerd met de heer Zijlstra ais minister. Vanmiddag zal de formateur de voorzit ter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, ontvangen, die hij. evenals eergisteren de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, wil raadplegen naar aanlei ding van het door hem uitgebrachte advies aan het Staatshoofd. Er zij op gewezen, dat een formateur, dus ook in dit geval, altijd de beschikking pleegt te krijgen over de schriftelijke ad viezen, die aan het Staatshoofd zijn over gemaakt. VRIJDAG 27 JULI Minerva: „Three ring circus", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Onsterfelijke muziek", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Litlo: „Stad op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sheriff van Wichita", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het bataljon der gedoemden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The goldrush", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Theater Vleeshal: 8 uur, Shakespeare-films. Openluchttheater, Bloe- mendaal: 8.15 uur, Berliner Siingerknaben. Garenkokerskade: 8 uur. Tentsamenkomst „Youth for Christ". ZATERDAG 28 JULI Minerva: „Three ring circus", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, Montague's jeugdvariété „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30 uur, Ge zelschap Adrie van Oorschot, „Onsterfelijke muziek", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Stad op stelten", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „De sheriff van Wichita", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De poppen aan hel dansen", alle leeft., 2.30 uur, „Het bataljon der gedoemden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur, Vakantie programma, „The goldrush", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Vakan tieprogramma. „Phffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater, Bloemendaal, 8.15 uur: Berliner Siingerknaben. Openluchtthea ter. Bloemendaal, 2.30 uur, kindervoorstel ling „Roodkapje en de wolf". Frans Hals museum, 8.30—10.30 uur, Bijzondere avond openstelling met kaarslicht en oude muziek. Li.lo: „Bittere ervaring", 18 jaar, 23.30 uur. schatbaar belang voor de instandhouding van de Britse overzeese verbindingen. Het Britse aandeel in de kanaalmaat- 1 schappij, dat minister-president Disraeli in 1875 voor vier miljoen pond sterling kocht, is iets minder dan de helft (44 per cent) van het totale aandelenbedrag en geeft Groot-Brittannië geen financiële con tra le over het kanaal. Vorig jaar bedroeg de Britse tonnage, die Suez passeerde 32 miljoen ton uit een totaal van 116 miljoen ton. De Britse scheepvaart levert ongeveer een kwart van de opbrengst, die Nasser in zijn zak zal steken. Nasser heeft een inter nationale overeenkomst gebroken over een internationale verkeersweg, waarvan het vrije gebruik bij verdrag is gewaarborgd. In zijn protest tegen Nasser's daad staat Groot-Brittannië niet alleen, evenmin als dat het geval was, toen Mossadeq de Brit ten uitdaagde. Nasser voelt zich sterk door de sympathie van het Sovjet-blok, dat d'e nieuwe moeilijkheden voor het Westen met welgevallen zal gadeslaan en Nasser waar schijnlijk opnieuw tegemoet zal komen als hij met nieuwe verlangens komt. C HU-fractievoorzitter Tilanust Bij de opening van de zomerconferentie van de Christelijk-Historische Unie in Zeist heeft de heer Tilanus een inleiding over de stembusuitslag en de politieke toestand van dit moment gehouden. Hij zei, dat het bij de CHU niet gaat om de macht maar om de doorwerking van het beginsel. Men hoort tegenwoordig dikwijls dat het ver langen is ontstaan naar een protestants- christelijke partij. Doch de heer Tilanus meende met zekerheid te kunnen voor spellen dat de S.G.P. hieraan nimmer mede werking zal verlenen, evenmin als het Ge reformeerd Politiek Verbond. Hij houdt vast aan de uitspraak dat de OHU dient te zijn en te blijven een onafhankelijke partij, hetgeen met applaus werd begroet. Voor muziekhistorische studies De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. Jos. Smits van Waesberghe, privaatdocent in de middeleeuwse muziekwetenschap aan de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, een tweetal subsidies verleend. De eerste is bedoeld voor zijn muziekgeschiedenis der middeleeuwen, de tweede voor de uitgave van vier middeleeuwse muziektheoretische tractaten. Dr. Smits van Waesberghe, begon in 1936 aan de opzet van een seriewerk onder de naam „Muziekgeschiedenis der middel eeuwen". Van dit seriewerk zijn tot dus verre twee zeer omvangrijke delen -van de pers gekomen. Na het door de oorlog ver traagde verschijnen van het tweede deel, dat in 1947 werd uitgegeven, deden zich moeilijkheden met de uitgever voor, ver band houdend met het feit, dat elk deel in afleveringen werd geschreven. Dit belette de musicoloog echter niet zijn studies voort te zetten ter vooi-bereiding van het derde deel, dat gewijd zal zijn aan de oorsprong en de eerste geschiedenis van de christe lijke kerkmuziek (het Gregoriaans). WARSCHAU (Reuter/U.P.) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft ver klaard, dat Silezië en het Oder-Neisse gebied, welke voormalige Duitse gebieden na de tweede wereldoorlog door Polen ge annexeerd werden, „Pools zijn en altijd Pools zullen blijven. Boelganin heeft deze stelling naar voren gebracht in een rede voering tot Silezische arbeiders in Sta lingrad en ln een boodschap, welke gepu bliceerd werd door het Poolse blad „Try- buna Robotnicza". De Poolse premier, Cyrankiewicz, heeft erkend dat de partij fouten heeft gemaakt. Radio-Warschau heeft donderdag bekend gemaakt dat de premier in een rapport aan het centrale comité van de Poolse commu nistische partij onder meer het volgende heeft gezegd: „Bij de opbouw van het so cialisme hebben wij fouten gemaakt en het kan geen kwaad deze fouten te erken nen, Wij beseffen allen dat de bereikte le vensstandaard niet in overeenstemming is met de behoeften van de massa. Het past het Westen echter niet hierover meewarig te doen, want de welvaart van het Westen Is gedeeltelijk verkregen door uitbuiting van koloniën. Hij critiseerde „overdreven centralisatie" en de uitoefening van te grote „admistra- tieve druk". Tenslotte vermeldde de pre mier dat het huidige vijfjarenplan er op is gericht de productie van landbouw en In dustrie te vergroten, om zodoende de le vensstandaard te verhogen. ADVERTENTIE >7 f* Aan de Kerkweg te Veenhuizen (ge meente Heerhugowaard) is een oud boe renhuis verbrand, dat bewoond werd door de familie Schuurman. Het vuur vond gre tig voedsel in het oude gebouw dat geheel afbrandde. De inboedel en diverse gereed schappen gingen grotendeels verloren. De oorzaak is vermoedelijk een defect in de elektrische leiding. De boerderij was eigen dom van de Nederlands Hervormde Kerk te Veenhuizen. ADVERTENTIE Spruitenbosstraat 2 - Tolofoon 19056 - Haarlem (zijstraat Wagenweg bij Garage Den Hout) - Buslijn 6 (Van onze correspondent in Londen) Vandaag gaan de meeste stakers in de Britse auto-industrie met vakantie. De fa brieken van de British Motor Corporation gaan voor twee weken dicht; alleen het werk betreffende de voorbereiding van de produktie van nieuwe modellen, die deze herfst op de markt zullen verschijnen, vindt doorgang. De minister van Arbeid MacLeod heeft in liet Lagerhuis verklaard, dat hij bereid is te bemiddelen als beide kanten zijn hulp inroepen. Later werd aan gekondigd, dat de minister werkgevers en vakbonden uitgenodigd heeft de industriële bemiddelaar te ontmoeten. Men neemt al gemeen aan. dat zowel de B.M.C. als de bonden aan deze uitnodiging gevolg zullen geven. De besprekingen, welke maandag of dinsdag, kunnen beginnen worden, zoals in dergelijke gevallen gebruikelijk is, eerst met elk der partijen afzonderlijk gehou den. Van vakbondszijde wordt eraan her innerd, dat de arbeidersvertegenwoordi gers van het begin af bereid zijn geweest tot besprekingen, hetzij met de minister, hetzij met het bedrijf. Tot dusver leek de regering zich zoveel mogelijk op de ach tergrond te willen houden, bevreesd dat eventuele actie uitgelegd zou worden als een teken van zwakheid- Ook de werkgeversfederatie in de tech nische industrie had gisteren reeds een be langrijke stap gedaan om het conflict op te lossen. Deze organisatie heeft zich na melijk bereid verklaard besprekingen op nationale basis te openen met de federatie van vakbonden in de scheepsbouw en tech nische industrieën over het vraagstuk van overtolligheid. Dit besluit komt tegemoet aan de houding van de vakbonden, die er niets voor voelen om de kwestie van over tolligheid op plaatselijke basis te behande len, zoals de B.M.C. oorspronkelijk had ge wild. Rijker dan ooit Het is een merkwaardige situatie, dat de stakers niet alleen van het bedrijf, waar tegen zij ageren, vakantiegeld ontvangen, maar ook nog stakingsgeld van de vakbon den gedurende de vakantieperiode. Zij zijn er dus beter dan ooit aan toe. Gisteren waren er in de B.M.C.-groep 21.822 arbeiders aan het werk, weliswaar 690 minder dan de dag tevoren, maar deze daling is bijna geheel toe te schrijven aan de driedaagse arbeidsweek in een deel der fabrieken. De meer dan tienduizend sta kers bij de Briggs Motor Bodies, een on derdeel van Ford, besloten gisteren op een massale bijeenkomst de staking voort te zetten totdat het ontslag van tweeduizend arbeiders in het bedrijf zal worden inge trokken. De posters bij de Austin-fabrieken in Birmingham hebben hun tactiek van op de straat zitten om het vervoer per vracht auto's onmogelijk te maken, gisteren voort gezet- Ook een groep stakersvrouwen deed hieraan mee. Verscheidene personen lie pen verwondingen op, doordat vrachtauto's trachtten zich een weg te banen door de zittende menigte. Sommige demonstranten werden door de bumpers meegesleurd. Van sommige wagens werden spatborden afge rukt. Een vrachtauto-chauffeur maakte met een ijzeren staaf ruim baan voor zijn voertuig. In Amsterdam is,donderdagmorgen de heer G. J. Bruinsma overleden, voorzitter van de centrale sportcommlssle van de Kon. Ned. Motorrijders Ver. HU was de vorige week 58 Jaar geworden. De heer Bruinsma was in motorsportkrin gen een zeer bekende en algemeen geachte figuur, die zowel de Nederlandse als de In ternationale Federatie in verschillende func ties heeft gediend. Van 1946 af is hij lid geweest van de sportcommissie van de KNMV, en van december 1948 tot juni 1951 tevens algemeen voorzitter. In het bestuur van de FIM, de Internationale Federatie, be kleedde hij gedurende een zestal ja-ren de functie van vice-president. Lid van de sport commissie van dit lichaam is hij geworden in 1947 en tot aan zijn verscheiden gebleven. De KNMV heeft in 1954 uiting gegeven aan haar waardering voor zijn werk door hem te benoemen tot lid van verdienste. De heer Bruinsma had zondag de wedstrij den om de Grote Prijzen van Duitsland op het Solitude circuit bijgewoond en daarna een bezoek gebracht aan de fabrieken van de NSU. Woensdagavond was hij uit Duits land teruggekeerd. De verklaring van dit woord schijnt doodeenvoudig te zijn. Ons taalgevoel beschouwt het als een samenstelling van rood en vonk, met de bijgedachte aan de vurigheid van de huid. Maar wanneer men de oudere vormen van het woord beziet, blijkt het een verbastering te zijn van roodhond, de oorspronkelijke naam van de ziekte die wij rode hond noe men. Roodhond was de naam die men vroeger in het algemeen gaf aan ziekten die gekenmerkt werden door een vurig» huid en door jeuk. Zowel mazelen als rode hond en roodvonk vielen daar onder. Men kende ook namen als: rood- jonk dat door de gedachte aan jeuk weer werd verbasterd tot: roodjook en tot: roodgrond door het rood gekleurde huidoppervlak. Een andere vorm is: roodvont die de overgang vormt tussen het oorspronkelijke roodhond en de hui dige roodvonk. TONEEL EN DANS Zondag 29 juli, Openluchttheater, Bloemen daal, 20.15 uur: Optreden van de Franse dansgroep „Orfeo Candgou" uit de Pyre neeën, afgewisseld met muziek van een Orchestre Cobla en „Sardanas". In de dansen is Spaanse invloed duidelijk merk baar, er is een rijkdom aan ritmen en dansfiguren. Maandag 30 juli. Openluchttheater, Bloemen daal, 20.15 uur: Kennemer Toneelfestival speelt „De rechter van Zalamea" van Cal- deron, regie Ton Lutz. Verder iedere avond tot en met 4 augustus. De opvoering van dinsdag 31 juli wordt ultgezondne door de NCRV-televisie (Cameraregie Peter (Koen). Zaterdag 28 Juli, Vleeshal, 20, 20.45, 21.30 en 22.15 uur: Jan Nelissen geeft met zijn pop pentheater vier voorstellingen van de „Koffie-cantate" met muziek van Joh. Seb. Bach. De voorstellingen vormen een onder deel van de Haarlemse „Koffieweek" en worden op dezelfde tijden gegeven op 30 en 31 juli en 1 en 2 augustus. MUZIEK Vrijdag 27 Juli, Openluchtheater, Bloemen daal, 20.15 uur: Het koor Berliner Sanger- knaben zingt werken van Orlando di Las so, Ingegneri, Hans Leo Hassler, Antonio Lotti, Mozart, Schubert en Brahms. Ver der madrigalen van Scandellus, Lassus, Castoldi, Gumperzhaimer, Lucca Marezio en Mozart en Engelse, Duitse, Franse, Ita liaanse en Zweedse volksliederen. De solisten van het koor zullen Mozart's jeugdopera „Bastien et Bastienne" op voeren. Vrijdag 27 juli, Zomerlust, Zandvoort, 20.15 uur: De Hongaarse violist Thomas Magyar en de pianist Willem Hielkema spelen wer ken van Tartini, Beethoven (Kreutzer- sonate), Bartök (Roemeense volksdansen, De Falla (Spaanse Dans) en Von Dohndnji (Ruralia Hungarica). Thomas Magyar is een oudleerling van de Franz Liszt-Acade- mie in Boedapest en werd bekroon-d met de Remènyiprijs. Vrijdag 27 juli, Grote Kerk, 11.3012.30 uur: Orgelbespeling door stadsbeiaardier Arde Peters. Het programma vermeldt onder meer werken van Bizet, Chopin, Clementi, Beethoven en Handel. Arie Peters speelt op Donderdag 2 augustus van 2021 uur wer ken onder meer van Reichardt. Schmiedt, Telemann, Bronnenmüller, Bonset, Albe- niz, Schubert. Dinsdag 31 juli, Grote Kerk, 20—21 uur: Piet Kee bespeelt het orgel. Het pro gramma vermeldt werken van Bach, Mes- siaen, Reger, Walther, Noordt en van de organist zelf. Woensdag 1 augustus, Grote Markt, 20.00 uur: Concert door het Accordeonorkest „Accor- dea". Van 2223 uur openluchtfilmvoor stelling. Donderdag 2 augustus, Grote Kerk, 1516 uur: Albert de Klerk bespeelt het orgeL Het programma vermeldt werken van Tuuder, Pachelbel, De Grigny, De Braai, Peeters, Andriessen en van de organist zelf. Vrijdag 3 augustus, 20.00 uur: Grote Markt: Concert door de P.T.T.-harmonie. DIVERSEN Vrijdag 27 juli, Vleeshal, 20 en 21.30 uur: Vertoning van de „forumscène" uit de film „Julius Caesar" van Shakespeare, eerst uit de beginperiode van de geluidsfilm met Leo Glenn als Marcus Antonius en Felix Aylmer als Brutus, daarna de moderne versie met Marlon Brando en James Mason in dezelfde rollen. Vooraf wordt als histo rische curiositeit de slaapwandelscène uit „Macbeth" vertoond met Cathleen Nesbitt en Wilfrid Lawson. Zaterdag 28 juli, Lidotheater, 23.30 uur: Prolongatie van de film „Bittere ervaring" met Eddy Constantine. Zondag 29 juli, Lidotheater, 11 uur: Prolon gatie van de operettefilm „Rose Marie" met Ann Blyth en Howard Keel. Zondag 29 juli, <Rembrandttheater, 11 uur: Prolongatie van de Zweedse film over die ren in de natuur „Het grote avontuur". Studiotheater, 10.30 uur: Elke ochtend vakan tieprogramma voor jong en oud. Cinema Palace, 10.30 uur: Elke ochtend vakantieprogramma met vertoning van Walt Disney's tekenfilm „Peter Pan". Rembrandttheater, 10.30 uur: Elke ochtend behalve zondag vakantieprogramma met Montagne's Jeugdvariété. Luxortheater: 10.30 uur: Elke ochtend be halve zondag vakantieprogramma van Adrie van Ooi-schot. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van LOoy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.3017 uur en zondags van 1417 uur. Stadskweektuin: zaterdag 28 juli opening. Geopend tot en met 5 augustus van 1012 uur, van 1417 uur en van 18.3020.30 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur Tentoonstelling van reprodukties van Rembrandttekeningen. Zaterdag 28 juli ook geopend van 20.30-22.30 uur. Interieur met kaarsen verlicht. Teylersmuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 11-17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13-15 uur. BisschopppelUk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglilaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 unr. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen. Geopend tot en met 31 juli van 14 tot 17 uur en verder op aan vraag ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historisch» stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overziaht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Vleeshal. Ter gelegenheid van de Pieter Langendijkherdenking wordt een tentoom- stelling gehouden „Rendez-vous der Rede rijkers, vijfhonderd jaar toneel". Geopend dagelijks van 14-17 uur en 's avonds van 19.30-22.30 uur. Tot 2 september. Vishal: Tentoonstelling van zesentachtig te keningen van Vincent van Gogh, dagelijks van 10-17 uur. Avondopenstelling van 30 juli tot en met 4 augustus van 20-22.30 uur. Huis Van Looy: Vrijdag 3 augustus, Harry Prenen opent tentoonstelling van werken van de schilder A. Paid Weber, 20.00 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 15-17 uur. ADVERTENTIE U- er I clcï c A 11 I, Ht*T rookgenot door 4# ..filterende" Whlrton-lengte De „Batavier-lijn", de dagelijksche stoomvaartdienst tusschen Rotterdam en Londen, laat voor die lijn thans op eigen aardige wijze reclame maken te Londen en de Engelse badplaatsen. Zij droeg de directie van de „Premier Stores" op naar die plaatsen eenige jongens te zenden in Volendammer kostuum om daar reclame biljetten uit te reiken. De directie der „Premier Stores" heeft Woensdag die jongens onder geleide van. een chef naar Engeland gezonden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5