OPRUIMINGSKOOPJES Richtlijnen ter bestrijding van de kinderverlamming O ©sseslaartsocp Abdoel en het Vliegende Tapijt „De tweede oorbel" Bonn wenst Europees overleg over de nieuwe strategie Negen centra voor snelle behandeling Generaal Heusinger met ambassadeur Krekeier in Washington aangekomen FEUILLETON 4 3^vn*t>ntcc Deel van Amerikaanse vracht-overslag naar Rotterdam? Ernstige onlusten gemeld in Bulgaarse steden Protest tegen Russisch vlootbezoek Comité Vrij Europa hekelt uitzetting van NTS-Russen Bejaarde bromfietser in Den Haag overreden Klaslokaal tekort MAGGI' NieuwVeriiikkelijk MET STUKJES RUNDVLEES! Nederlands smaldeel brengt bezoek aan Stockholm Tekenaar Louis Raemakers in Scheveningen overleden Toenemende spanning tussen Israel en Jordanië Hammarskjoeld stelt zijn vakantieplannen uit Mikojan bezocht Boekarest door Hans Martineit VRIJDAG 27 JULI 1956 (Van een bijzondere viedewerker) Naar wtf vernemen heeft dr. C. Banning:, de Geneeskundig: Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, zich in een rondschrijven tot alle artsen in Nederland gericht. In dit schrijven geeft de Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid talrijke aanwijzingen voor de medici, welke van betekenis zijn voor de thans in sommige delen van ons land heersende kinderverlamming. De haarden van de kinderverlamming bevinden zich vooral in Limburg en Zuid- Holland. Ten einde echter een overzicht te krijgen van een mogelijke uitbreiding van de kinderverlamming in andere streken van ons land, dringt de Geneeskundig Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid er bij alle artsen op aan, de aangifte van nieuwe ziektegevallen zo snel mogelijk te doen plaats vinden. Op de aangiftekaarten moet vermeld worden, of het een ziektege val mèt of zonder verlammingen betreft. Bestrijdingsmaatregelen De ervaring heeft geleerd, dat in een periode van verhoogd aantal ziektegeval len, behalve de patiënten, ook talrijke „ge zonde" personen in het bijzonder kin deren het virus dat de kinderverlam ming veroorzaakt, met de ontlasting uit scheiden. Daarom geeft dr. C. Banning op nieuw, nu via de Nederlandse artsen, het advies, de handen grondig te wassen met water en zeep, met gebruik van schone handdoek, nadat men naar de w.c. is ge weest, maar ook voor het gebruiken van de maaltijd of voor het bereiden van een maaltijd. Voedsel moet onbereikbaar voor vliegen worden bewaard en zoveel moge lijk dienen vliegen bestreden te worden. De Hoofdinspectie van de Volksgezond heid heeft het nuttig geoordeeld, de artsen enkele richtlijnen te geven voor de behan deling van kinderen. Inentingen tegen dif terie, kinkhoest en tetanus (klem) moeten worden uitgesteld. Ook koepok-inentingen kunnen beter worden verricht nadat de kinderverlamming verdwenen is. Want de ervaring heeft geleerd dat inentingen de vatbaarheid van het kind voor kinderver lamming vergroten. Ditzelfde geldt ook voor het verwijderen van kiezen of tanden of het wegnemen van de amandelen. Met klem wordt door de hoofdinspecteur aan bevolen, al deze ingrepen bij kinderen stop te zetten, tenzij er een zeer dringende reden voor bestaat. Dan moeten injecties onder grote voorzorgen van steriliteit ge schieden. Tevens wordt geadviseerd, dat de artsen hun patiënten, die geen kenmerkende ver schijnselen van kinderverlamming verto nen, maar die vage algemene klachten heb ben, zoals hoofdpijn, ontsteking van de luchtwegen of van de darmen, een week bedrust voorschrijven. Alle lichamelijke inspanning of vermoeidheid moet ook bij lichte klachten van algeheen onwelzijn ver meden worden. Kinderen, in wier gezin kinderverlam ming is waargenomen, mogen drie weken achtereen geen school bezoeken. Ook moet zoveel mogelijk het contact tussen deze kinderen en and'eren vermeden worden. Indien bij een schoolkind kinderverlam ming wordt geconstateerd, moet de betrok ken schoolarts dadelijk contact opnemen met de inspectie van de volksgezondheid ten einde na te gaan, of de school gesloten moet worden. Van de onderwijzers moet verwacht worden, aldus de Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, dat zij meer nog dan anders nauwkeurig letten op de zindelijkheid van de kinderen. Bij uitstap jes en schoolreisjes moet de leiding er op letten, dat overmatige vermoeidheid voor komen wordt. Zwembaden behoeven nog niet gesloten te worden. Behandelingscentra Sinds kort functioneren in ons land negen behandelingscentra voor de kinderverlam ming. In d'eze centra zijn teams van artsen en speciaal opgeleide verpleegsters en heil- gymnasten aanwezig, die de patiënten met kinderverlamming, met of zonder verlam mingsverschijnselen, de beste hulp kunnen bieden. Moderne apparaten voor het zo no dig geven van kunstmatige ademhaling zijn in deze centra aanwezig. Bovendien heeft de regering voorzorgsmaatregelen getrof fen, waardoor aanvulling van instrumenten en speciale apparaten voor deze centra op aanvraag kan geschieden. De behandelingscentra zijn gevestigd in Leiden, Rotterdam, Groningen, Amsterdam, Enschede, Nijmegen, Tilburg, Den Haag en Utrecht. De ervaring met kunstmatige lon gen en met andere ademhalingsapparaten, welke men sinds 1952 ook in ons land heeft, heeft geleerd, dat de resultaten van de be- ADVERTENTIE KORTE REGENTASSEN handeling van de kinderverlamming veel gunstiger zijn geworden. Het grote gevaar, dat patiënten met kinderverlamming im mers bedreigt, wordt gevormd door de verlamming van de ademhalingsspieren. De ademhaling wordt dan oppervlakkig of on regelmatig, waardoor de patiënt gaat hoes ten en onrustig wordt. Ook bestaat het ge vaar voor verslikking, gevolgd door be nauwdheid. Alle artsen hebben nu uitvoe rige mededelingen gekregen over het vroegtijdig herkennen van deze gevaarlijke vormen van de kinderverlamming. De Hoofdinspectie van de Volksgezondheid ad viseert de medici, ook in schijnbaar lichte gevallen, de patiënten met spoed te laten opnemen in de behandelingscentra. Zg. „buitenklinieken" zijn verbonden met de behandelingscentra.. In deze buitenkli nieken worden d!e patiënten met kinderver lamming opgenomen 3 tot 5 weken na het begin van de ziekte, als ze meestal weer zelf in staat zijn, zonder hulp van appara ten, te ademen. Als algemeen advies geldt dan nog, dat bij het reizen naar streken, waar meer dan normaal kinderverlamming voorkomt, het wenselijk is, dat de bezoekers zo min mo gelijk met de bevolking in contact komen. Met kleuters of schoolkinderen zal men dus thans bij voorkeur geen uitstapjes maken naar Limburg en enkele plaatsen in Zuid- Holland, zoals Delft en Rijswijk, waar di verse gevallen van kinderverlamming zijn waargenomen. Dr. C. Banning onderstreep te nog eens, dat het maken van voorspel lingen over de uitbreiding van de ziekte niet mogelijk is. BREMERHAVEN (Un. Press) Kolonel Irving Brooks, de commandant van de Bremer Port of Embarcation", heeft be kend gemaakt, dat men van plan is om een deel van de vracht-overslag van Bremen naar Rotterdam te verleggen. Rotterdam werd gekozen, opdat het leger van de Verenigde Staten in Duitsland dan de economische waterweg vóór het tran sport kan gebruiken. Het eerste van twaalf schepen, de „Genevieve Lykes", die bij wijze van proefbasis in Rotterdam loste, is daar op 17 juli aangekomen. Het was oor spronkelijk voor Bremerhaven bestemd, maar is toen doorgezonden naar de Maas stad, om ervaring op te doen bij de vracht overslag in Rotterdam. Kolonel Brooks deelde nog mede, dat de maximum vracht-overslag in Rotterdam 20.000 ton per maand zou bedragen. Uitge sloten van verscheping via de Nederlandse haven zullen zijn alle particuliere auto's, huishoudgoederen, wapenen en munitie, die als in het verleden over Bremerhaven zullen gaan. ATHENE (AFP) Volgens te Athene ontvangen berichten uit het gebied bij de Bulgaarse grens zouden zich de afgelopen dagen in Bulgarije ernstige onlusten heb ben voorgedaan. In Sofia, Philippopel en Varna zou de staat van beleg van kracht zijn. Over de aard en de omvang van de ongeregeldheden zijn geen bijzonderheden bekend. In Athene vraagt men zich af, of er spra ke is van een poging tot een militaire staatsgreep. Het schijnt echter, dat de Bul gaarse regering en de communistische partij de toestand meester zijn. ADVERTENTIE EEN GREEP UIT ONZE WOL MOQUETTE TAFELKLEED, 140x170.. 31.90 MACH. SMYRNA VLOERKLEED, 200x 280 125.00 CRETONNE 120 breed2.98 O VERGORDIJNSTOF 120 breed2.98 MACH. SMYRNA KLEEDJES, 40x85 9.69 DOBBYSTOF 120 breed3.79 Kruisstraat 11, Haarlem Telefoon 11491 Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem-N. Het lid van de Tweede Kamer de heer G. Goedhart (P.v.d.A.) zendt ons namens het „Nederlandse comité Vrij Europa" het vol gende protest: „Blijkens persberichten heeft de regering een aantal anti-communistische Russen over de grens laten zetten. Het opvallende hierbij is, dat dit geschiedde op een ogen blik, dat de regering vriendelijkheden met de Sovjet-Unie uitwisselt, recepties vóór bemanningen van oorlogsbodems van het Sovjet-blok houdt en ter ere van de bolsje wistische beulen van het Russische volk saluutschoten laat lossen. Wat kan er op tegen zijn, dat anti-communistische Rus sen in ons land Russische pamfletten ver spreiden onder de bemanning van Sovjet oorlogsschepen? Is het de zorg van de Ne derlandse x-egering te helpen voorkomen, dat er anti-communistische propaganda ge maakt wordt onder Russen die zich buiten lands bevinden? Weet de Nederlandse regering niet, dat de over de grens gebette anti-communisti sche Russen tot de beste vrienden van de vrije wereld behoren en hoe kan zij het in overeenstemming met de NAVO-politiek bx-engen, zulke goede bondgenoten uit het land te verjagen en hen bij hun propagan distisch werk, dat evenzeer in het belang van de onderdrukte volkeren achter het ijzeren gordijn als in het belang van de strijd voor vrijheid en democratie is, te hinderen en hen zelfs als vijanden te be handelen?" Verder spx-eekt de heer Goedhart als zijn mening uit, dat de Nederlandse regering het Sovjet-aanbod tot wederzijds vlootbe zoek van de hand had moeten wijzen. Hij noemt dit een „aanval in de rug van de voor hun vrijheid strijdende volkeren van Midden- en Oost-Europa". De 61-jarige bromfietser A. van der Z. is op de hoek van de Stadhouderslaan en het Stadhoudersplantsoen in Den Haag aangereden door een hem achterop rijden de motorwagen van lijn 10. Van der 7,- kwam voor de baanschuiver te liggen. Hij overleed ter plaatse. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht. Met ingang van het nieuwe leerjaar in september zal een klas van de r.k. jongens school te Hoogerheide les krijgen in een gang van de school. Er is geen klaslokaal meer beschikbaar voor de circa veertig kinderen. De school heeft een nijpend ruimtegebrek. ADVERTENTIE ï5s. Proef ze! IN ZILVERZAKJES 68 Cl VOOR 4 DIEPE BORDEN tak BONN (DPA/UP/Reuter. De Westduit- se regering heeft de Beneluxlanden, Groot- Brittannië, Frankrijk en Italië, leden van de Westeuropese Unie, een officiële nota doen toekomen waarmee zij het initiatief wil nemen ter inleiding van besprekingen over de militaire organisatie der Westelijke verdediging. Zij stelt de zes medeleden een conferentie voor van de ministerraad van de organisatie, die de politieke gevolgen van een eventuele verandering van de al gemene strategische opvattingen zou bestu deren. De Westduitse regering zegt de voor keur te geven aan een gecontroleerde ont wapening in het Oosten en het Westen bo ven eenzijdige maatregelen zoals verminde ring van de Westelijke strijdkrachten. Zij vreest, dat door een overijld overgaan op atoomwapens een militair overwicht aan Russische zijde zou ontstaan en in geval van een plaatselijk conflict het gebruik van conventionele wapens door het Westen uitgesloten zou zijn. „Bovendien zou een overhaast opgeven van het militaire plan van het Westen de onderhandelingspositie van de vrije wereld tegenover Moskou aanzienlijk verzwakken". Dit zou nadelige gevolgen hebben in het bijzonder ten aan zien van de oplossing van het probleem der Duitse hereniging, die naar de opvat ting van Bonn aan de ontwapeningskwestie gekoppeld moet zijn, aldus de nota. Bezorgdheid De West-Duitse stap, zo meent men in bevoegde Nederlandse kringen, moet ge zien worden als een uiting van bezorgdheid naar aanleiding van de aankondiging van Groot-Brittannië, dat het op zijn strijd krachten wil bezuinigen, en van de niet- officiële berichten, volgens welke de Ver enigde Staten zouden spelen met de ge dachte van een accentverlegging ten gunste van de atoombewapening. Bijzonderheden hierover zijn'nog niet bekend en men be schikt niet over officiële gegevens aan gaande de gevolgen, die uitvoering van de plannen voor West-Europa zouden hebben. Geheim zinnighe id De Westduitse ambassadeur Heinz Kre keier heeft bij zijn terugkomst uit Bonn in Washington verklaard, dat hij opdracht had gekregen het standpunt van zijn regering over de demobilisatie van manschappen bekend te maken. Krekeier kwam terug in gezelschap van generaal Heusinger, com mandant van de Westduitse troepen. Heu singer die met Amerikaanse militaire in stanties zal spreken, gaat maandag terug naar Duitsland. Zowel de ambassadeur als de generaal wei-den met de grootste ge heimzinnigheid ontvangen en streng be waakt. Nog steeds vlogen ze op het tapijtje tussen de donkerbruine bergen, waar het heel eenzaam was; want omdat het daar zo dor was en er niets groeide, woonden daar geen mensen. Toen tikte Mohab opeens zijn vriendje op de schouder. „Kijk daar 'es, Abdoel", zei hij. „Daar, op die berg!" Abdoel keek. Op de top van een hoge berg zat een grote vogel; een arend! „Oei!", zei hij. „Een arendwat 'n reuzenbeest, zeg!" 70-71 Luitenant-generaal Johnson, de Ameri kaanse afgevaardigde in de „Standing- group" van de NAVO te Washington, heeft de militaire afgevaardigden van de deelgenoten ingelicht omtrent de Ameri kaanse plannen, de troepensterkte te ver- minderen. De voorzitter van de Ameri kaanse commissie van stafchefs, admiraal Radford, deelde mee, dat de Amerikaanse regering geen „belangrijke wijzigingen" zal aanbrengen in haar bijdrage aan de NAVO dit jaar. Radford zei de persberich ten te betreuren volgens welke de Ver enigde Staten voornemens zouden zijn hun troepen in Europa te verminderen. Zuinigheid De Britse Labourparty zal dinsdag in het Lagerhuis een motie indienen, waarin de regering wordt gevraagd volgend jaar de dienstplicht op te heffen en het vooroor logse beroepsleger in ere te herstellen. Tij dens de NAVO-vei-gadering in december zou de kwestie met de bondgenoten moeten worden opgenomen. De Labour-motie ver langt ook een aanzienlijke vermindering van de defensie-uitgaven omdat de ontwik keling van atoomwapens tot een beperking van de legersterkte zal leiden tot 200.000 man. Het Nederlandse smaldeel onder com mando van schout-bij-nacht L. J. Goslings, dat dezer dagen een bezoek aan Rusland heeft gebracht, is op zijn terugreis donder dag in Stockholm aangekomen, waar men voor een beleefdheidsbezoek van vijf dagen zal vertoeven. De commandant bracht beleefdheidsbe zoeken aan de Nederlandse gezant en Zweedse marine-autoriteiten en de gast heren van de Zweedse marine nodigden honderdvijftig man van de bemanning uit voor het avondmaal op de Zweedse marine basis Skeppsholmen, welk eiland in het centrum van Stockholm ligt-. Het smaldeel bestaat uit de kruiser „De Zeven Provin ciën" en de torpedobootj ages „Friesland" en „Zeeland". In de ouderdom van zevenentachtig jaar is te Scheveningen overleden de tekenaar en schilder dr. Louis Raemakers. Louis Raemakers wei-d op 6 april 1869 te Roer- rnond geboren. Hij volgde in zijn geboor testad middelbaar onderwijs aan de h.b.s. en werkte vervolgens een jaar in de druk kerij van zijn vader. Vervolgens studeerde hij aan de normaalschool voor tekenonder- wijzers in Amsterdam en aan de Academie van Schone Kunsten in Brussel. Hij werd leraar aan de ambachtsavondschool te Til burg, van welke school hij in 1895 direc teur werd- Hij was ook leraar aan de tuin en landbouwschool en de h.b.s. te Wage- ningen. Louis Raemakers heeft grote be kendheid verworven als tekenaar van po litieke prenten in dagbladen. Van 1907 tot 1909 werkte hij mee aan het „Algemeen Handelsblad", en na 1909 aan „De Tele graaf". In 1913 wijdde hij zich geheel aan de journalistiek. Zijn tekeningen uit de eerste wereldoorlog maakten diepe indruk. In de jaren 1914—1918 werden ongeveer 1200 tekeningen van hem gepubliceerd. Ook door allerlei buitenlandse bladen wer den zij opgenomen en albums tekeningen van Louis Raemakers zijn in achttien ta len uitgegeven. In 1917 behaalde hij alleen al in de Verenigde Staten met zijn tekenin gen een oplage van een miljard exempla ren. In 1924 werd hem door de universiteit van Glasgow het doctoraat honoris causa verleend. Iiij werd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Voorts was hij drager van tal van buitenlandse onder scheidingen en was hij lid of erelid van tal van binnen- en buitenlandse genoot schappen en instellingen. GENèVE (Reuter) De secretaris-ge neraal der UNO, Hammarskjoeld, heeft naar aanleiding van incidenten welke zich in de laatste tijd aan de grenzen tussen Israel en zijn Arabische buurstaten hebben voorgedaan en die onder meer geleid heb ben tot het verwonden van een Zweedse kolonel, waarnemer der UNO, een „nieuw en krachtig beroep" gedaan op deze lan den, om de bepalingen van de Palestijnse wapenstilstandsovereenkomst na te leven. Hammarskjoeld heeft zijn voornemen om zijn vakantie in Zweden door te brengen, met het oog op de spanning in Palestina laten varen. Hij is per vliegtuig uit Genève naar het hoofdkwartier der UNO te New York vertrokken „om erop toe te zien dat de Palestijnse bestandsovereenkomst wordt nageleefd". Een Israëlische militaire woordvoerder heeft bevestigd dat een Israëlisch militair vliegtuig door Jordaans afweergeschut is neergeschoten. Hij verklaarde dat het vlieg tuig beschadigd werd en dat het een nood landing had gemaakt. Jordanië meldde woensdag dat het vliegtuig boven Jordaans gebied had gevlogen en dat het in de Israë lische zone van Jeruzalem was neergestort na door Jordaans afweervuur te zijn ge troffen. Generaal-majoor Burns, de leider der Palestijnse bestandscommissie van de UNO heeft donderdag te Jeruzalem besprekin gen gevoerd met de chef vain de Jordaanse generale staf, generaal Ali Aboe Noewar en de Israëlische minister van Buitenland se Zaken, mevrouw Golda Meyer (die kort geleden haar naam Meyerson in Meyer heeft gewijzigd). De beraadslagingen, die op verzoek van Burns werden gehouden, hadden ten doel de toestand langs de Israë lisch-Jordaanse grens, waar zich in de laatste tijd herhaaldelijk incidenten heb ben voorgedaan, te verbeteren. Mordecai Kidron, de permanente verte genwoordiger van Israel in de UNO, heeft de Veiligheidsraad in kennis gesteld van de „buitengewone ernst" van de toestand! die ontstaan is door de „onophoudelijke aanvallen" van Jordanië op de Jordaans- Israelische grens. Hij beschuldigde de Jor daanse regeringsleiders ervan, dat zij hun onderdanen ophitsen tot „vijandigheid tegen Israel in de meest onbeheerste en on verantwoordelijke taal." „Schoolkinderen- wordt geleerd" al dus Kidron „de verwoesting van Israel te beschouwen als het doel waarnaar zij moeten streven". Door kranten en radio wordt dagelijks een dosis vergiftige propa ganda verspreid, waarin gevraagd wordt om „de dag der wrake", „de verovering van het gestolen Arabische paradijs" en „de volledige verdelging van Israel", zo schreef Kidron in een brief aan de Veilig heidsraad. Jordaanse dagbladen hebben donderdag bericht dat vice-premier Anastas Mikojan van de Sovjet-Unie op korte termijn een bezoek zal bx-engen aan de Arabische hoofdsteden en aan Israel met een plan voor Arabisch-Israelisch overleg. Volgens de bladen zal hij eveneens economische en technische hulp aanbieden. WENEN (Reuter) Radio-Boekarest meldt, dat de eerste Russische vice-premier Mikojan enkele dagen in Boekarest heeft vertoefd, waar hij besprekingen heeft ge voerd met de eerste secretaris van de Roe meense communistische partij, Gheorghioe Dej, en met premier Tsjivu Stoica. Miko jan was uit Joegoslavië gekomen waar hij geconfereerd heeft' met president Tito. Voordien was hij in Boedapest toen daar de eerste partijsecretaris Rakosi aftrad. ADVERTENTIE Uw maaltijd hoeft U niet op te breken Een of twee Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Makkelijk bij u te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij uw Apotheker of Drogist. U moet ze in huis hebben, voor uzelf, voor uw huisgenoten. 18) Op de vraag naar zijn wensen verzocht inspecteur Beels de apotheker zelf even te spreken. De jongeman, die hem misschien voor een reiziger in een nieuw patent- middel hield, aarzelde, waarop Beels hem zijn legitimatie toonde. Hierna bracht de bediende hem naar een achterkamertje waar de apotheker voor zijn schrijftafel rekeningen zat uit te schrijven. „Apotheker Vermijlen zekerBeels had de naam op de ruit gelezen. „Ik ben inspecteurs Beels, van de recherche te Hilversum. Ik zou graag een paar inlich tingen van u willen hebben." „Gaat u zitten. Waarmee kan ik u van dienst zijn?" Vermijlen draaide zijn stoel een halve slag om en keek de inspecteur- vragend aan. Het was een rijzige man van middelbare leeftijd. Zijn intelligente ogen keken door dikke brilleglazen. „U heeft vroeger een assistente gehad, juffrou\y Van Galen?" „O," onderbrak hem de apotheker; „ik v/eet, dat ze onverwachts is overleden. Mijn tegenwoordige hulp liet me vanoch tend de doodsadvertentie lezen. Treurig. Nog zo jong. Ik heb nooit iets van ziekte bij haar geweten. Eerder robust. Althans, afgaande op het weinig verzuim in al de jaren dat ze bij me is geweest...." Beels liet hem niet uitspreken. Met enkele woorden bracht hij hem daarna van het gebeurde op de hoogte en vroeg ter loops of zijn assistent ook al samen met juffrouw Van Galen bij hem was geweest. „Mijnheer Van Akkeren? Hij is al vijf jaar bij me en zal ruim anderhalf jaar met juffrouw Van Galen hebben samengewerkt. Het speet me bijzonder, dat ze wegging. Maar ja, ik kon haar geen zelfstandige werkkring bieden Weer viel de inspecteur hem in de rede. „U weet zeker wel de voornaam van mijnheer Van Akkeren?" „Natuurlijk, Adrie. Nee, Adriaan is het voluit." Inspecteur Beels liet niets van zijn ver rassing blijken. Zou hij toch al spoedig de onbekende op het spoor zijn? Wonderlijk. Bijna om argwanend tegenover zoveel geluk te worden. „Hoe was de verhouding tussen mijnheer Van Akkeren en zijn vrouwelijke collega?" „Uitstekend." Een achterdochtige uit drukking kwam in de ogen van de oudere man. „Uu denkt toch niet En weer moest Beels hem onderbreken. „Ik denk niets. Ik betrek alleen alle mensen in het onderzoek die ooit contact met juffrouw Van Galen hebben gehad. Dus, volgens u, was de verhouding goed?" „Ongetwijfeld. Ze gingen collegiaal, zelfs vriendschappelijk met elkaar om. Nooit onenigheden, nooit wrijvingen, iets dat je nog wel eens onder personeel kunt aan treffen." „En strekte zich hun omgang ook buiten de samenwerking in uw apotheek uit?" „Dat weet ik eigenlijk niet. Met de privé aangelegenheden van mijn personeel heb ik me nooit bemoeid. Dat zou u het best mijnheer Van Akkeren zelf kunnen vragen. Ik zal hem naar u toe sturen. Het is juist onze stille tijd. Pas in het koffieuur begint de aanloop weer." Een paar seconden later trad Adriaan van Akkeren binnen. Aan zijn wijze van doen merkte Beels, dat de apotheker hem met een paar woorden had ingelicht. Na de voorstelling ging hij zitten en zei: „Ik sta tot uw beschikking, mijnheer de inspecteur." „Is dat uw handschrift?" vuurde Beels zijn eerste vraag op hem af, terwijl hij zijn vis-a-vis het bewuste papiertje toonde. De inspecteur overzag met één blik de wisse lende emoties op het knappe gezicht van de assistent, die nog geen tijd had gehad om zijn houding te bepalen. De inspecteur veelde heel goed, dat hij aanvankelijk wilde loochenen iets met het boodschapje uit te staan te hebben. Maar deze Adriaan was toch te snugger om niet te weten, dat de zaak meteen kón en zóu worden opge helderd. „Ja.... dat is een van mijn kattebelle tjes Vliegensvlug gingen allerlei brokstukken van gedachten door Van Akkerens hoofd. Hoe komt hij aan dit briefje? Hoeveel zou deze inspecteur verder nog weten? Niets waarschijnlijk. Hij nam zich voor zich in ieder geval zoveel mogelijk op de vlakte te houden en de ander op zich toe te laten komen. Dan kon hij nog altijd die of gene richting uit. De stem aan de overkant vroeg alweer: „Voordat ik op uw „kattebelletjes" inga, wilde ik eerst van u weten, of u pas door de krant van het overlijden van juffrouw Van Galen kennis heeft gekregen?" „Ja. Natuurlijk. Hoe zou ik anders Wat denkt u wel van me?" klonk het op eens onthutst. „Mijn baas heeft me zo juist van haar verschrikkelijk einde verteld." „Ik verwacht alleen antwoord op mijn vragen," onderbrak inspecteur Beels hem scherp. „U zei zo even: één van mijn kat tebelletjes? Duser zijn er meer van dit soort. Dit krabbeltje is in een van juffrouw Van Galens tasjes gevonden. Er staat geen datum op. Maar u weet zeker wel wanneer en welke dag met dit „mor genavond" was bedoeld?" „Nee. De tekst van mijn briefje was meestal eensluidend „Vindt u het niet zelf een beetje een vreemde manier om afspraken met een verloofd meisje te maken?" „Och, waarom.Van Akkeren voelde eensklaps de aartsdomheid van zijn vorige antwoord. Waarvoor was het nodig geweest het bestaan van meer dergelijke briefjes klakkeloos toe te geven? Er was hem niet eens naar gevraagd. „En kwam juffrouw Van Galen deze merkwaardige sommaties na?" Voorlopig zou hij het maar bij de kortst mogelijke replieken laten. „En is ze ook op dit laatste briefje ge komen?" „Ik weet zelf niet, of dit mijn laatste briefje is. Hierop kan ik u dus geen ant woord geven." Niet onhandig, overwoog de inspec teur. Er is nauwelijks verweer tegen. „Wanneer heeft u juffrouw Van Galen het laatst gezien?" „Precies herinner ik het me niet. Het zal een week of vijf geleden zijn geweest." Nadenkend tuurde Adriaan van Akkeren naar de matglazen deur die het vertrekje met de apotheek verbond. Stond het er nu maar stampvol, dan kon hij dringend werk voorwenden, verzoeken het onderhoud voor het ogenblik af te breken en tijd winnen. Die inspecteur ging maar door als een mitrailleur. „En kunt u me ook zeggen, waarom juffrouw Van Galen deze afspraken is na gekomen? Het was u toch zeker bekend, dat ze verloofd was? Of wist haar ver loofde van deze samenkomsten?" „Nee," kwam het weifelend. „Ik neem tenminste aan van niet. Maar hij hèd het gerust kunnen weten." De assistent sprak opeens vlotter. „Het was een zuiver colle giaal contact dat we nog onderhielden. We waren namelijk sedert lang met een weten schappelijk onderzoek bezig." Adriaan van Akkeren was erg tevreden over zijn inval. Inspecteur Beels had niettemin de indruk gekregen, dat deze jongeman heel wat anders had willen zeggen. Voorlopig zou hij dit onderwerp laten rusten. Kriskras met zijn vragen heen en weer schieten zou hier waarschijnlijk meer uithalen. „Waar bent u verleden zaterdag van, zeggen, we, zeven uur tot middernacht ge weest? „Ik? Ik ben...." Hier haperde Van Akkeren. Klinkt het niet al te gek, wanneer ik hem botweg zeg, dat ik maar zo'n beetje door de straten ben geslenterd, een bioscoop wilde pikken, daarop toch van plan veranderde. „Ik was met een vriend uit Meteen martelde hij zijn hersens in deze nieuwe richting. Wie moest hij zo gauw noemen? Iemand die hij zelf gemakkelijk kon bereiken, want hij moest hem er nog toe overhalen hem de hand boven het hoofd te houden. Dat de inspecteur hem zo niet zou loslaten, was wel duidelijk. Nog was hij niet uitgepiekerd, toen dan ook de vraag al volgde: „En wie is die vriend? Wilt u me even zijn adres geven?" Daar had je het al! Hij moest nu vlug en met vaste stem spreken. „Dick Loman. Een oude vriend van me. Schoolmakkers nog. We gaan wel vaker samen wandelen." „En waar bent u dan die avond samen naar toe gewandeld?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6