Nederlanders reden slecht in de voorlaatste etappe van de Tour Hassenforder bekroonde solo- rit met zege in Montlugon De Tour de France in cijfers In totaal 11.059 wandelaars liepen Vierdaagse Nijmegen Paarden van klasse zondag op Mereveld aan de start Sport tijdens het weekeinde Bergprijs definitief voor Charlie Gaul In Apeldoorn waren er maar vier uitvallers Vuur geblust Gedemarreerd Twintig minuten Derde plaats behouden Op Duindigt In Apeldoorn Gezamenlijke voetbalpool van EDO, Haarlem, RCH TERREIN-RACES CRICKET Nederland kansloos tegen de Fransen Europees kampioenschap eenmans zwaardboten ZATERDAG 28 JULI 1956 Voorlaatste etappe van de Ronde van Frankrijk is op zichzelf volslagen onbetekenend geweest. Niettemin speelden zich aan de finish hartroerende tonelen af om de plaatselijke held, Roger Walkowiak, die zijn woonplaats in de gele trui binnenreed. Een trui waarop hij slechts recht had door een voorsprong van 1 min. 25 sec.... Spreekkoren barstten los op het circuit van de Quai Rouget-de-Lisle en Walkowiak werd naar de tribune geleid, waar zijn van blijdschap huilende moeder en zijn charmante echtgenote hem omhelsden. Maar er was nog een Roger, die gekust en gefotografeerd werd. Roger Hassenforder die oorspronkelijk niet eens was gekozen voor de Tour en die in Reims op het laatste ogenblik als reserve startte. Has senforder had deze rit van Lyon naar Montlucon met aanzienlijke voor sprong gewonnen, waarmede hij een record voor deze ronde vestigde. Has senforder is tot nu toe de enige renner, die vier ritten heeft gewonnen, respectievelijk in de etappes naar Gaen, Bordeaux, Montpellier en Mont lucon. En ook Hassenforder, die anders onder alle omstandigheden de lachlust weet op te wekken, liet ditmaal zijn tranen de vrije loop, van louter nervositeit en van inspanning. Hij had een solo-vlucht van een kleine 200 km. achter de rug, tijdens welke zijn voorsprong bijna ongelooflijke vormen aannam: 22 min. en 20 sec. is de hoogste geweest. Daarna liep zijn tijdwinst snel terug. En niet dan met een maximum aan energieverbruik is hij zijn concurrenten tot het einde toe voor kunnen blijven. Wagtmans had eerder 3 seconden ver speeld aan de Italiaan Defilippis, toen hij aan de finish in Montlugon arriveerde. Slechts 10 km voor de finish slaagde een groepje van 15 man erin zich los te maken van het peloton. Daar zaten ook bij Ockers. Bauvin, Walkowiak, Bahamontes, Laurédi, Defilippis, enkele Frans nationalen en ver- der ook Voorting, die zeer goed wist, dat het hier ging om zijn prijs in het punten klassement. Hij stond n.l. in Lyon tezamen met Bauvin op de vierde plaats met beiden 440 punten. Slechts drie prijzen zijn in Parijs beschikbaar in de puntenklassering. Waarom ging Wagtmans niet mee met het groepje? Ook hij wist, dat het verschil met Defilippis zeer gering was en dat het zijn eerste taak was om de Italiaan aan de finish achter zich te houden. Wy hebben verscheidene factoren opgesomd, waardoor verklaard kon worden, in de afgelopen dagen, dat de man, die in de rit van Turyn naar Grenoble nog de gele trui droeg, de eerste plaats in het algemeen klassement moest kwijt raken. Ja, wy kunnen zelts De etappe begon met de bestijging van de Col de la Luere, die in de derde catego rie meetelde voor het bergklassement. De zuidoostelijke regionaal Dotto, die op de helft van de klim naar 700 meter hoogte was gedemarreerd, ging het eerst over het hoogste punt. Op 15 seconden volgde Gaul, die daarmede twee kostbare punten verdiende en zijn overwinning in het berg klassement veilig stelde. Forestier passeer de als derde, vóór Bahamontes, de grote concurrent van Gaul. In de afdaling verzamelde het complete veld zich weer. Maar na 45 km, in St. Martin-Lestra in het departement Loire demarreerde plotseling Hassenforder. De cracks in het peloton lieten hem rustig jaan. Hassenforder stond in het algemeen klassement immers niet minder dan 2 uur achter. En het was zo warm Zo kreeg de Elzasser, die zich in dit heuvelland thuisvoelde als in de landstreek waar hij geboren werd, zijn kans. Bij de eerste ravitaillering in St. Germain-Laval, dat was op 7 km na de start, bedroeg zijn winst ruim een minuut. En tijdens de be klimming van de Col de Beauloris, de laat ste die in de derde categorie van betekenis was voor het bergklassement, groeide zijn voorsprong. Hij ging als eerste over de top, 8 minuten en twee seconden voor Gaul, die daardoor met een totaal van 71 punten definitief tot „bergkoning" was gekroond. Bahamontes kwam als derde door, zodat de Spanjaard met 67 punten tweede werd In het klassement, Huot werd derde met 65 punten in totaal. Nadat deze uiteraard belangryke beslis sing was gevallen, viel het peloton stil. Op 150 km was de voorsprong van Hassenfor der 14 minuten en bij de tweede ravitail lering, in Gannat, 66 km voor het einde, byna twintig minuten. Daar kwamen nog enkele minuten by, maar de laatste loodjes begonnen voor de vluchteling blijkbaar toch zwaar te wegen. Hy verloor een groot deel van zijn voorsprong, maar eindigde niettemin zeven en een halve minuut eer der dan de Spanjaard Botella. die ongeveer 50 km voor de finish het neloton \'aarwel had gezegd. De gemiddelde snelheid van Hassenforder over de 237 km bedroeg 33.676 km per uur. Toen er nog ruim 5 km waren af te leg gen demarreerde ook de Belg Ockers, die gedurende de gehele rit de dienst had uit gemaakt. En hij trok een vijftiental ren ners onder wie de leiders in het alge meen klassement, Walkowiak en Bauvin, Bahamontes en Defilippis mee. Maar de rappe Ockers won het sprintje ter ver zekering van zijn groene trui. Ook Voor ting was in het groepje kunnen meekomen en hij klasseerde zich als zevende in de rit. Wagtmans faalde schromelijk bij het vin den van de aansluiting, bleef tüssen de wielen van het peloton hangen en verloor daardoor 37 kostbare seconden. Kecccoxcccco^ccco:cccccccccccosoc<xco3cccoccccocccoxccccccco»»ccccccccoccccoaxxxoocc<xjcc«xcccccox:ccowcc begrijpen, dat de tweede plaats voor Wagt mans niet te behouden was. Maar de Bra bander beschikte blijkbaar niet over vol doende innerlijke spankracht om over een grote teleurstelling heen te komen. Is het vuur eenmaal geblust, dan duurt het vele dagen by hem alvorens de oude strijdlust terugkeert. Wagtmans laat, als het spel om de hoog ste eer voor hem verloren is, zich gaan. Hij verzet zich niet en zo glijdt hij steeds ver der af. Zo is hij in de etappe van Lyon naar Montlugon weer een plaats afgezakt, en op de zesde terechtgekomen. Dat scheelt in de prijzen natuurlijk en daar zijn ren ners zeer gevoelig voor. Maar belangrijker is dat Wagtmans niet in staat is geweest tegen zichzelf te vechten, al was het alleen maar ten behoeve van de andere ploeg- makkers geweest, die in het bijzonder Nolten, De Groot en Van der Pluym alles hebben gegeven om Wagtmans zo hoog mogelijk te laten eindigen. Het is jammer dat zelfs ploegleider Pel- lenaars blijkbaar niet in staat is geweest om Wagtmans over deze depressie heen te helpen. Want het verlies van de vijfde plaats was niet nodig geweest. Behalve om de vijfde plaats van Wagtmans in de alge mene rangschikking ging het dus om de derde plaats van Voorting in de punten klassering. Daar heeft de Rosendaler zelf wel op gelet. Terecht verweet hij aan de finish in Montlucon zijn ploegmakkers, waarom zij niet beter opgelet hadden, want ook de Frans-nationalen zaten in het groepje van 15 man en Voorting stond daar als enige Nederlander tegenover. Nederland bezette in Lyon nog de derde plaats in de algemene ploegenklassering, maar het verschil met Frankrijk was in gekrompen tot slechts 11.5 minuut. En voor de algemene ploegenklassering zijn in Parijs slechts drie prijzen beschikbaar. De derde plaats heeft een waarde van 5000. Is de Nederlandse ploeg in zijn geheel zo gedemoraliseerd, dat zy in de laatste etap pes zelfs de derde plaats prijsgeven, nadat de oranjeploeg de tweede plaats op een schoteltje aan Italië had aangeboden? De Vierdaagse gezien uit een helicopter bij het plaatsje Cuyk. (Luchtfoto ANP) De Vierdaagse 1956 is weer verleden. Twee beelden van de intocht van de vrouwelijke Israëlische soldaten, die zo'n kranig figuur sloegen (boven) en de jonge mijnwerkers, die niet minder hartelijk werden toegejuicht door de duizenden toeschouwers, die zich langs de route bij Nijmegen hadden opgesteld. In drie tot zes ryen dik stonden toe schouwers uit het gehele land in de kilo meters lang St. Annastraat in Nijmegen toen gisteren tegen half twaalf de eerste 55-ers arriveerden na de laatste tocht van de Vierdaagse. Deze straat, die vanaf de grens van de gemeente Nijmegen loopt tot aan het Keizer Karelplein maakte weer de indruk van een grote, langgerekte tri bune met ongeveer twee- tot driehonderd duizend mensen, van wie velen bloemen in de hand hielden om familie of vrien den, die de tocht succesvol volbracht had den, aan te bieden. Daags tevoren waren reeds honderden zitplaatsen klaar gezet en op de laatste ochtend werd door de win keliers in de straat een levendige handel gedreven in lege fruitkistjes, die de toe schouwers als steuntje konden gebruiken. Het traject van de laatste dag, de „drie provinciëntocht" voerde door Gelderland, Noord-Brabant en Limburg', waarbij de plaatsen Nijmegen, Grave, Cuyck en Gen nep werden aangedaan. Met optimisme was men de tocht begonnen, immers, de weer berichten voorspelden een koele dag, maar bij de binnenkomst bleek dat 31 deel nemers de tocht niet hadden kunnen vol brengen, terwijl vele anderen uitgeput en ondersteund naar de finish werden ge sleept. Het eindpunt werd tenslotte bereikt door 11.059 deelnemers. Want in tegenstelling tot de „koele vooruitzichten" scheen de zon fel en werd het betrekkelijk schaduwloze parcours brandend heet. Er waren soms temperaturen van 24 graden, zodat de ge neeskundige dienst meer werk had aan het verzorgen van verbrandingsplekken op de huid dan met blaren. Om vier uur in de morgen gingen de 55- en de 50-ers reeds op pad en in de frisse ochtenduren zetten zij er een vlot tempo in. Zij hadden de besle tijd uit gekozen, want naarmate de dag vorderde, brandde de zon feller op de lange weg van Nijmegen naar Grave, waar zij de veer tigers troffen. Na hun krachten versterkt te hebben met koffie met cognac in de vele kleine cafeetjes vervolgden de veer- De uitslag van de 21e etappe luidde: 1. 5 Hassenforder (West) 7.04.02 2. Botella (Sp.) 7.11.37; 3. Ockers (Belg) 7.12.10; 4. iSabbadini (Zuidwest) zelfde tijd als ■Ockers 7.12.10; 5. Dolhats (Zuidwest) z. t.; ijl. Darrigade (Frankrijk) z. t.; 7. Voorting 8. Desmet (België) z. t.; 9. Barbosa XGem. Lux. ploeg) z. t.; 10. Bauvin j'.Frankrijk) zelfde 1; 11. ex aequo Wal kowiak (NOC), Bahamontes (Spanje), Worvan (West), Conterno (Italië), Defi- j lippis (Italië), Robinson (Gem. Lux. Oleog), Laurédi (Zuidoost) en Forestier j'Frankrijk) allen in dezelfde tijd' als Gckers 7.12.10; 19. Marigil (Spanje) '.12.47; 20. ex aequo een groep renners Onder wie Géminiani (Frankrijk). Mal- ;éjae (Frankrijk), Coletto (Italië) Fantini 'Italië), Monti (Italië) Adriaenssens p'België), De Bruyne (België). De Groot. Lahaye, Nolten, Van der Pluym, Wagt- nans en Bovre (Spanje) allen dezelfde Lijd als Marigil 7.12.57. P Het algemeen klassement ziet er na de pe etappe als volgt uit: 1. Walkowiak S(NOC) 114.30.37; 2. Bauvin (Frankrijk) 3114.32.02 op 1.25; 3. Adriaenssens (België) 114.34.21 op 3.44; 4. Bahamontes (Spanje) 114.40.51 op 10.14; 5. Defilippis (Italië) 114.41.36 op 10.59: 6. Wagtmans 114.42.10 >P 11.33; 7. Laurédi (Zuidoost) 114.44.38 PP 14.01; 8. Ockers (Belde) 114.48.03 op s 17.26; 9. Privat (Frankrijk) 114.53.36 op 12.59; 10. Barbosa (Gem. Lux. ploeg) '14.57.14 op 26.37; 11. Voorting 114.58.27; '2. Forestier (Frankrijk) 115.01.26; 13. ex jiequo Robinson (Gem. Lux. ploeg) en Gaul (Gem. Lux. ploeg) 115.02.51; 15. De Sproot 115.09.17; 16. Darrigade (Frankrijk) -15.11.02; 17. Close (België) 115.12.24; 18. Gicot (West) 115.13.05; 19. Dotto (Zuid ■Dost) 115.17.56; 20. Dc Bruyne (België) p5.21.04: 28. Nolten 115.40.38; 30. Van der 'luym 115.54.47; 88. Lahaye 118.32.59. Het ploegenklassement van de 21e •.etappe luidde: 1. West 21.27.59; 2. Spanje ^Wox-x-cco^ccco^cccccojxcccoccoccccoc cccococococoocc; ïl.36.04; 3. Frankrijk 21.36.30; 4. ex aequo 3 3elgië, Italië. Gemengde Lux. ploeg, Zuid X iVest allen 21.37.07; 8. ex aequo Nederland (Voorting, De Groot, Lahaye), Zuid Oost m Noord Oost Centraal allen 21.37.44; 11. 8 ïx aequo Zwitserland en lie de France >eiden 21.38.21. Het algemeen ploegenklassement luidt 8 :hans: 1. België 341.19.27; 2. Italië 342.24.53; g Nederland 342.30.38; 4. Frankrijk 8 542.41.015. West 343.03.35; 6. Zuid Oost 544.15.58 7. Spanje 344.21.20; 8. Gem. X Luxemburgse ploeg 344.29.18; 9. Noord Dost Centraal 345.11.10; 10. Zuid West X 545.5S.55; 11. Ile de France 346.50.09; 12. Zwitserland 348.07.18. Het eindklassement voor de grote berg- wijs luidt: 1. Gaul (Gem. Lux. ploeg) 71 )nt.; 2. Bahamontes (Sp.) 67 pnl.: 3. Huot 9 (Zuid West) 65 pnt.; 4. Ockers (Belg) 55 )nt.; 5. Van Genechten (Belg) 30 pnt.; 6. X iValkowiak (NOC) 27 pnt.; 7. Schmitz i (Gem. Lux. ploeg) 15 pnt.; 8. Mayzenq (Zuid Oost) 14 pnt.; 9. ex aequo Ruiz (Sp.), Adriaenssens (Belg) en Forestier i (Fr.) ieder 13 pnt.; 12. Defilippis (It.) 12 X pnt.; 13. ex aequo Lorono (Sp.), Padovan (It.) en Marigil (Sp.) ieder 10 pnt.; 16. _,e Guily (Ile de France) 8 pnt. 17. ex c lequo Picot (West) en Nencini (It.) 7 8 rnt.; 19. ex aequo Morvan (West), Privat 8 Fr.) en Van der Pluym ieder 6 pnt.; 22. 0 /Vagtmans 5 pnt.; 31 ex aequo Nolten en 8 Close (Belg) ieder 2 pnt. k Na de voorlaatste etappe luidt het pun- jj enklassement: 1. Ockers 274 pnt.; 2. g ricot 442 pnt.; 3. Voorting 456 pnt.; 4. Bau- X /in 460 pnt.; 5. Darrigade 482 pnt.; 6. De s> Droot 5C6 pnt.; 7. Laurédi 563 pnt.; 8. De X Smet 574 pnt.; 9. Defilippis 580,5 pnt.; 10. X 3arbosa 610 pnl. De premie voor de grootste pechvogel s toegekend aan Forestier. terwijl de wemie voor de meest strijdlustige ren- ïer naar Hassenforder ging. Zondag starten op Mereveld de beste 4- jarige dravers in de traditionele Record- prijs. een koi-te koers over 1600 m. Deze af stand is vooral een kolfje naar de benen voor Toomel D, doch het is de vraag of de hengst het met zijn beperkte uithoudingsvermogen kan bolwerken tegen de stayers. Tabor ver liest veel terrein in de bochten, zodat de keuze valt op Theo Messidor voor Toomel D en Tabor. Ook in de Dwingelo-prijs verschijnt grote klasse aan de start. De verwachting is dat Romeo Spencer de strijd in zijn voordeel zal beslissen daar Quintus Harvester de eerste paar honderd meter nie'. zo snel uit de voe ten kan. Oranje Nassau mag niet worden onderschat. In het slotnummer verschijnen de inter nationalen aan de start. n.l. D'Israël L B, Double Siam en Insuline. Een zeer moeilijk te voor spellen draverij, daar de onderlinge verschillen zeer gering zijn en de positie tijdens de koers doorslaggevend zal zijn. Op grond van zijn grote klasse gaat de aanbeve ling naar de Franse hengst Double Six M, vóór O Marijke en Pietty Boy. In het eerste nummer heeft Ultra de beste papieren, tenzij Us Marja Koff zich op Mere veld zo thuis voelt, dat zij haar grasbaan record met enige seconden kan drukken. Bij de 2-jarigen draait het om Valencia, Vaya Cor Dios en Vivant Hollandia, die over 1200 meter niet minder dan 50 meter voorgift moet geven. De hengst kan dit wel en is dan ook onze winnaar. Zijn tweede zege kan Geersen boeken met Upward Hollandia in de Dalen-prijs, in gezelschap van Umberto van Oranje en Ralph Erebus. Outsider is Signeur Bascom. Het amateurrijdersnummer is volkomen open en wanneer de berekening op papier in de praktijk precies zou kloppen, moeten 6 paarden gelijktijdig de finish passeren. Daar Paul Spencer de gunstigste positie aan de oxx»oococ<x»oaocox»coooo<»ccooc>ccoocioooooooo start heeft geloot gaat de keuze naai* dit paard, voor de schimmel Sirona en Roland Spencer. In het stayersnummer mag opnieuw een zege worden verwacht van Rascal Hanover, die sneller is dan de Rêve de Sophia en de mogelijke outsider Tirian. Ondanks de grote concurrentie van Mere veld biedt Duindigt zondagmiddag eveneens nog een aantrekkelijk programma, dat gro tendeels door de dravers wordt gevuld, daar de volbloeds weer grotendeels verstek laten gaan. De veelbelovende Urania vorig jaar één der uitblinkers kan dit seizoen de juiste cadans nog niet vinden, maar nu de oppositie niet zo sterk is. kan zij Tinus van Iliddum en de veel verbeterde Umberto achter zich laten. In de Manda-prijs zal het evenals te Alk maar uitlopen op een lange strijd tussen Us Hompie en Spreeuw S. Zij starten nu gelijk af. zodat thans Spreeuw S voor de 3-jarige kan eindigen. In de Naloleon-prijs heeft Untrepid het heft in handen, vóór Siera Hanover en Sammy Mars. In de Naicis-prijs heeft Radbout voor 2000 m. juist voldoende uithoudingsvermogen om Quichotte en Rose Marie te bedwingen. Een gevaarlijk outsider is Ria Olivier. In de Nemetor-prijs kan Rosa Dear in oude vorm zelfs gemakkelijk winnen, vóór Quar- tus Spencer en Rentinus. Voor de vier rennen zijn in totaal slechts voor 20 volbloeds de inschrijvingen gehand haafd. Een bedroevende situatie, welke eens onder ogen gezien moet worden. In de klassieke Diana-prijs starten slechts 3 paarden. Op grond van haar zege in de Derby kan Svlvia hierin moeilijk de over winning ontgaan. In de Grote Prijs van de K.N.H.R.V. is het Swasbuckler, die met zijn concurrenten korte metten zal maken, tenzij Sans Valeur tot een werkelijk grootse presta tie komt. In de beide overige rennen gaat de aanbeveling naar Felix cn Roddelaar. tigers hun tocht door de Maasvlakte, de z.g. Beerste Overlaat over Gasselt en Beers naar Cuyck, terwijl de 50- en 55-ers via een omweg over Mill eveneens koers naar Cuyck zetten. Dit plaatsje was op de enorme drukte voorbereid toen iedereen door de smalle straatjes een weg zocht naar de Maas, waar de pontoniers van Dordrecht weel een brug hadden geslagen. Vele autori teiten waren aanwezig om de overtocht over deze brug gade te slaan. Daarna volgde nog slechts de rechte weg langs de Mookse baan via Mook naar Nijmegen, waar de wandelaars onder de hoge bomen wat meer beschutting vonden. Maar met het einde in zicht haastten de deelnemers zich toch niet meer om de laatste étappe af te leggen. De intocht in Nijmegen maakte als alle voorgaande .iaren weer een feestelijke in druk, ofschoon het wel wat lang duurde: van ongeveer één tot zes uur. De eerste groep was die van het 103de Intendance Bataljon, die weldra werd gevolgd door de Haagse politie. De muziek van diverse drumbands en korpsen die de meeste groe pen voorafgingen verhoogde nog de sfeer. Ook nu trokken de groepen van Israel en Noorwegen de meeste belangstelling De Israëliërs vooral, niet alleen om hun perfecte marcheren, maar ook door hun eenvoud en door hun typische zang be geleid door tam-tam. De andere buiten landse ploegen ondervonden eveneens een prettig onthaal, terwijl de toeschouwers bovendien veel waardering toonden voor de Nederlandse groepen, zowel van de lucht-, land--als van de zeemacht. Want nauwelijks waren deze de ere-tribune ge naderd of hun commandant commandeer de de paradepas en dan kon men het de manschappen niet meer aanzien dat zij reeds vier dagen zware marsen hadden afgelegd. De vierdaagse kan dit jaar zeer ge slaagd genoemd worden, waarbij men ech ter dient aan te merken dat dit evenement meer dan ooit een militair karakter heeft gehad. Met een tocht langs dc strengen door Beekbergen, Ugchelen en Hoenderlo is vrijdag onder een stralende zon ook de derde Vierdaagse van de Nederlandse Wandelsportbond in Apeldoorn besloten. Een Vierdaagse, die in alle opzichten een groot succes is geworden. De 719 deel nemers, die de Vierdaagse volbrachten, hebben een glorieuze intocht beleefd. De belangstelling van de bevolking was groter dan ooit tevoren en de wandelaars en wandelaarsters werden rijkelijk voorzien van bloemen. De voorzitter van de NWB, mr. W J. Korn heeft over deze groeiende belang stelling van de Apeldoornse bevolking zijn vreugde geuit tijdens de sluitingsceremonie op de markt. Hij heeft daarbij de deel nemers en deelneemsters hulde gebracht voor de tijdens de Vierdaagse getoonde discipline. Burgemeester mr. A. L. des Tombe sprak zijn vreugde uit over het steeds beter wordende contact tussen NWB en burgerij. Hij streek vervolgens de NWB-vlag, waarmede deze derde Vier daagse officieel was geëindigd. In totaal waren er 4 uitvallers, hetgeen iets meer is dan een half percent. De verenigingen EDO, Haarlem en RCH hebben een voetbalpool in het leven geroe pen Deze voetbalpool zal worden afge kort met E.H.R. Verleden jaar hadden alle drie de ver enigingen een eigen pool, doch de omze' bereikte niet de gewenste omvang. Men hoopt met de nieuwe pool een veel hogere omzet te kunnen halen en ook hogere prij zen te kunnen uitkeren. De pool E.H.R. opent het seizoen met een eerste prijs van tenminste f 1000 en een tweede prijs van tennrnste f 500. De pool staat open voor de leden en donateurs van de verenigingen EDO, Haarlem cn RCII. Als onderdeel van de viering van het veertigjarig bestaan houdt HPC zondag in Stoop's Bad in Overveen internationale zwemwedstrijden. Alle Nederlandse kan didaten voor de Olympische Spelen in Melbourne zullen aan de start verschijnen. Ook de Belgische Zwembond heeft haar volledige kandidatenploeg voor deze wed strijden ingeschreven, evenals de Tsjechi sche Zwembond. Dit internationale gezel schap wordt nog uitgebreid met twee leden van de Israëlische Olympische ploeg en wel de kampioene 100 m vrije slag en een vrije slag zwemmer, die op de 200 meter uitkomt. Op de 400 meter vrije slag verschijnen de Nederlandse recordhoudster Mary Kok en de Tsjechische recordhoudster mej. Skupilova, zo ook: Lenie de Nijs, Jans Koster en Loes Zandvliet. Op de 200 meter schoolslag dames komen aan de start: de Nederlandse kampioene Ada de Haan, als mede Rieka Bruins, Doortje de Leeuw, Rita Kroon, B. Zweers en meerdere zwemsters die alles zullen inzetten om een plaats in de Olympische ploeg te veroveren. De Tsjechische kampioene Helezicova en de Belgische Olympische kampioene Eva Gerard-Novack zullen hun de strijd niet gemakkelijk maken. Op de 100 meter vlinderslag zal Alv Voorbij een felle tegenstand ontmoeten van Corry Schimmel, T. Lagerberg en T. van Oosterom. Geertje Wielema en Jopie van Alphen moeten op de 100 meter rug slag uitmaken wie de sterkste in den lande is, waarbij het mogelijk is dat Joke ae Korte de eerste plaats voor haar zal op eisen. Ook starten op dit nummer: C. Was- sinck, R. de Vries, A. M. Vermeer en Hen- ny Band van de organiserende vereniging. Fel zal de strijd worden op de 200 meter vrije slag heren. Dit in verband met de samenstelling van de estafetteploeg 4 x 200 meter vrije slag voor Melbourne. De Ne derlandse kampioen Herman Willemse, J. de Jong, Piet ten Thije, W. de Jonge en H. Hoogveld zullen hierbij hun krachten meten met de HPC'ers van de Nederlandse recordploeg, Jan Bouwman en Joris Tjeb- bes, die zeer zeker voor een verrassing zullen zorgdragen. De beste Nederlandse zwemmers komen uit op de 200 meter schoolslag. Zeer sterk bezet is het nummer 100 meter rugslag heren met A. Swijghuizen, de Nederlandse recordhouder en G. Korteweg, A. Leen- aarts, J. Jiskoot en H. Schuier. De favoriet op dit nummer zal echter wel zijn de Tsjechische zwemmer en recordhouder Bacik, die onlangs de uitstekende tijd van 1 min. 0.5 sec. maakte. Voor de estafettenummers 4 x 100 meter vrije slag dames en 4 x 100 meter wissel slag heren heeft de K.N.Z.B. meerdere ploegen ingeschreven, die hoofdzakelijk zijn samengesteld uit de hiervoor genoem de Nederlandse zwemsters en zwemmers. Alvorens met de zwemwedstrijden wordt begonnen, wordt een waterpoiowedstrijd gespeeld tussen het eerste zevental van HPC en HVGB. De aanvang van dit inter nationale zwemfestijn is vastgesteld op 2 uur. Nu de inschrijving voor de motorterrein- races, die zondag op het binnencircuit zui len worden gehouden, gesloten is, tonen de organisatoren van deze races, n.l. de motor club „Zandvoort", in samenwerking met de K.N.M.V. daarover grote tevredenheid, daar het resultaat de verwachtingen heeft overtroffen. In totaal zullen er 119 rijders aan de start verschijnen, waaronder de besten, welke ons land bezit. Dit mag een bijzonderheid genoemd worden, daar een dergelijke belangstelling voor terreinraces nog nimmer in ons land is voorgekomen. Bij de .junioren-races schreven 56 rijders in voor de 150 cc-klasse en 25 voor de 500 cc-klasse. De seniorenklasse telt in de 150 cc 19 rijders en voor het grote evenement van deze dag de senioren 500 cc zullen even eens 19 rijders aan de start verschijnen, waaronder alle bekende internationale rijders, n.l. 13. Om de races nog interessanter te maken, heeft men hier en daar nog wat verande ringen in het duincircuit aangebracht, waardoor het spectaculaire karakter van deze races tot het uiterste werd opgevoerd. De training begint om half elf. De wed strijden om precies 2 uur. In de eerste klasse van de cricketcompe titie is er voor Rood en Wit een uitwed strijd vastgesteld tegen VRA. De Haarlem mers zijn na de overwinning van verleden week tegen ACC zeker niet kansloos. Voor al niet nu De Villeneuve hij is met de Nederlandse cricketers naar Denemarken niet voor VRA kan spelen. In de tweede klasse A speelt Rood en Wit 2 op eigen veld tegen het in krachten D komt Rood en Wit 3 uit tegen Ajax (L.). gelijkwaardige Cric. Voor de tweede klasse BMHC speelt, in dezelfde afdeling op eigen veld tegen CVHW. Om de Golea-beker Nederland heeft in de Belgische zone van het tennistoernooi om de Galea-beker een 0-5 nederlaag tegen Frankrijk geleden. Op de tweede en laatste dag van deze ontmoeting verloren onze landgenoten de resterende partijen. Verdier (Fr.) won van Dominicus (Ned.) met 6-4, 6-0 en Bouf- boulle (Fr.) versloeg Maris (Ned.) met 9-7, 6-1. Het duel Italië-Duitsland werd door de Italianen met 5-0 gewonnen. Zowel Italië als Frankrijk hebben zich voor de finale Voor het Europees kampioenschap een mans zwaardboten. dat van 20 tot en met 25 Augustus op de Loosdmchtse plassen wordt verzeild, zijn 16 inschriivin«en bin nengekomen waarvan er twee die van foegoslavië en Turkije nog niet definitief zijn. Zeker aan de start zullen komen zeilers uit: Nederland, Engeland. Zweden. Italië, Zwitserland. Frankrijk, België. Polen. Rus land. West-Duitsland, Oostenrijk, Finland en Spanje. SCARBOROUGH. In het internationaal toernooi voor tennisleraren, dat van maan dag 30 juli tot en met zaterdag 4 augustus in Scarborough zal worden gehouden, zullen twee Nederlanders uitkomen. Het zijn Joop de Mos en Van Beem.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7