Handvol strandagenten moet waken over tienduizenden badgasten Elke politieman doet vaak tien uur onafgebroken dienst Jonge typografen uit Kennemerland tot „jonggezel" bevorderd Eindelijk topdrukte99 in Zandvoort Voortschrijdende mechanisatie stelt ook grafische bedrijven voor problemen ZATERDAG 28 JULI 1956 6 Desondanks een van de veiligste stranden Publiek helpt politie Vlet een verbetering Zee is altijd gevaarlijk Twee kinderen in zee verdronken Nieuwe revue van René Sleeswijk Walden en Muyselaar .Klaar. tn over De Haarlemse atletiek- kampioenschappen Clandestiene uitvoer van strategische goederen? Dodelijk ongeval bij schietoefening Botter gezonken; ontijdig eind van vakantietocht Koopt U graag knollen voor citroenen Is U blij met een kat in de zak Laat U zich gemakkelijk een OOR aannaaien MERKHORLOCES Kort nieuws I - JË K iPL m 1 Eindelijk heeft Zandvoort deze week weer eens echte hoogseizoendagen be leefd - eigenlijk de eerste van dit jaar. Eethuisjes en restaurants waren overvol; strandpachters en -venters kwamen handen tekort en beneden bij de rotonde kon men op verschillende dagen „over de hoofden lopen", zoals dat heet. Ieder een die wat aan de badgasten verdient - en wie doet dat niet in Zandvoort? - wrijft zich dan ook al opgewekt de handen, want als het zonnig en warm blijft zijn er nog zes weken van topdrukte te venvachten - en die kunnen nog heel wat goedmaken na het abnormaal-stille voorseizoen. Maar wat verstaat men nu eigenlijk onder „topdrukte" daar aan de zeekant, en hoe druk is het precies als men er „over de hoofden kan lopen?" Het Zandvoortse strand is negen, kilo meter lang en gemiddeld enkele honderden meters breed. Op dat stukje kust krioelen op goede dagen zo'n honderd- tot honderd vijftig duizend mensen rond: bijna net zo veel dus als de totale bevolking van Haar lem. In zo'n enorme mensenmassa gebeuren uiteraard, juist als in een grote stad, aller lei onprettige dingen. Kleine ongelukjes, burenruzies, eigendommen die verloren of misschien wel gestolen worden, kinderen die zoek raken en wat dies meer zij. Alle maal zaken die politietoezicht nodig maken. Haarlem, om nog even bij onze verge lijkingsmaatstaf te blijven, heeft daarvoor tientallen agenten in de „straatdienst" lopen, wier aantal zo nodig nog aanmerke lijk kan worden uitgebreid. Op het strand van Zandvoort echter patrouilleren zelfs op de drukste dagen zegge en schrijve drie agenten, die in de zomermaanden nog „versterkt" worden met zes man be reden rijkspolitie. Deze luttele politiemacht heeft niet slechts te zorgen voor de hand having van de orde, de rust en de goede zeden onder al die tienduizenden strand- bezoekers, zij moet ook in samenwer king met de reddingbrigade waken over de veiligheid van de baders en zwemmers, van wie een zeer groot deel geen flauw benul heeft van de gevaren van de zee. En bovendien wordt er van de drie gemeente agenten dan nog verwacht dat zij met tact alle geschillen en geschilletjes tussen de badgasten („meneer, die jongen daar gooit met zand!") beslechten, alle splinters uit (soms niet bepaald brandschone) voeten trekken, alle kwallenbeten cureren en alle zonnebrandleed lenigen zullen. „Een on mogelijke taak", zult u zeggen. „Tja", beaamt hoofdinspecteur Huysman, de korpschef der gemeente-politie, „een sinecure is het allerminst, maar méér men sen kan ik voor de stranddienst toch on mogelijk inzetten. Vóór de oorlog werkten wij met „seizoenagenten" meestal jonge lui die op deze manier een vaste aanstel ling wilden verdienen en hoewel dat systeem zeker nadelen had, waren we er mee gered. Nu echter is het al moeilijk genoeg voldoende full-time personeel te krijgen, laat staan „zomeragenten". We doen het er dus maar mee, doch in de praktijk betekent dat bij de strandsurveil- lance vaak diensten van tien uur per dag. Dikwijls is het zo druk dat er geen tijd voor de etenspauze overblijft. Dan eten ze maar zo een boterham uit het vuistje, ge woon onder het werk door. Wat er op die manier van het politieële decorum overblijft? Och, pootjesbadende agenten zijn ook niet bepaald volgens het boekje, maar wie aan het strand patrouil leert, die moet zijn broekspijpen wel op stropen of kletsnat worden. Niemand die hier trouwens aanstoot neemt aan blote politiekuiten of ze gezags-ondermijnend vindt, integendeel. Mensen aan het strand geven namelijk veel bereidwilliger gehoor aan vermaningen of wenken van een politieman dan zij het thuis, in hun woon plaats zouden doen en dat vooral bij mooi weer. Is het daarentegen kil en betrokken, dan is de strandbevolking wel eens iets minder meegaand. Blijkbaar gaat hun hu meur dus op en neer met de barometer. Over het algemeen hebben wij echter geen klagen. Het komt zelfs voor dat de bad gasten ongevraagd de politie assisteren om bijvoorbeeld een onvoorzichtige bader uit zee terug te roepen. En blijft zo'n roekeloze desondanks doof voor alle geroep, dan zijn er altijd wel een paar vrijwilligers die aan bieden de man te gaan halen en hem meteen maar eens duchtig „af te drogen". Natuurlijk gaat de strandagent op derge lijke aanbiedingen niet in, maar een feit is dat het publiek hem zijn taak in veel op zichten verlicht. Dikwijls onbewust zelfs, zoals in het nogal eens voorkomende geval dat een jong paartje ergens op het strand wat al te evident ligt te vrijen. Dan duurt het nooit lang. of de kritiek van de omlig- genden barst los in meestal onverbloemde duidelijkheid. Het resultaat is onverander- 5. 0. 7. Strandcommandant is de hoofdagent Stouthamer. Hij loopt mee in de „bui tendienst", trekt er zelf met de nieuwe surveillancevlet op uit, verbindt hon derden wonden en is de trooster en toe verlaat voor alle verdwaalde kinderen en ongeruste ouders. Hier is hij op de uitkijk in zijn centraalpost onder de Rotonde. Weinig of niets in het ge wriemel der duizenden ontgaat aan zijn waakzaam oog. lijk dat het minnende paar haastig naar stillere oorden verhuist. Zo corrigeert het publiek als het ware zichzelf en dat spaart, goed beschouwd, heel wat agenten uit. Hetgeen niet weg neemt dat korpschef Huysman heel graag nog een mannetje of achttien aan zijn stranddienst zou toevoegen. Dat echter zal voorlopig nog wel een vrome wens blijven. Sinds twee jaar geleden bij wijze van proef begonnen is met het openstellen van het hele strand voor vrij baden en zwem men (voordien mocht dit alleen in de strandgedeelten voor de „erkende" badin richtingen) is het toezicht op de veiligheid der baders aanmerkelijk moeilijker gewor den. Ondanks alle voorlichting, ondanks de viertalige waarschuwing „De tien geboden van het baden in zee", die in alle hotels, pensions en strandcabines opgehangen is, gebeurt het nog herhaaldelijk dat men zich te ver in zee waagt. Dikwijls is het een bijna onmenselijke toer voor de politie en kustwachtmensen deze lieden te be schreeuwen of te „betoeteren", terwijl velen bovendien ieder vermaan in de wind slaan. Vorige week echter heeft de Zand voortse politie een surveillance-vlet met aanhangmotor in gebruik genomen, waar mee men recalcitrante baders en zwem mers terug kan „drijven" naar het strand en dat voldoet veel beter dan het tot nu toe gevolgde systeem van de waarschu wingstoeter. Extra politieagenten om de vlet te bemannen kunnen er echter niet op overschieten, zodat hoofdagent Stouthamer en zijn twee helpers ook deze „zeedienst" wel voor hun rekening moeten nemen. Toch heeft dit driemanschap, in nauwe samenwerking met het sextet Rijkspolitie te paard, zijn veelomvattende dienst al vele jaren tot ieders tevredenheid kunnen vervullen. Vorig seizoen waren er bijvoor beeld maar drie verdrinkingsgevallen waarvan één als gevolg van een hartver lamming en een tengevolge van shock. Ook bij het beste en meest uitgebreide toezicht echter, zo zegt de heer Huysman, zijn ver drinkingen nooit helemaal te voorkomen, want de gevaren van de zee zijn zo talrijk en zo wisselend dat zelfs ervaren kust wachters telkens weer voor nieuwe onaan gename verrassingen komen te staan. Ver standige mensen houden zich daarom stipt aan de „tien geboden" van de leider der Zandvoortse reddingsbrigade, de heer P. van der Mije. Misschien kent u ze allemaal al, maar het doet toch geen kwaad, ze nog eens op te sommen. Hier zijn ze dan: 1. Wees altijd voorzichtig in zee. 2. Ga bij het baden niet dieper dan borst hoogte en bij branding niet verder dan tot heupdiepte in het water. 3. Wees bedacht op kuilen, de zeebodem wemelt ervan. 4. Ga bij aflandige wind nog minder ver in het water en speel dan vooral niet met drijvende (en dus afdrijvende) luchtbedden, ballen, autobanden en dergelijke. Pootjebaden op zandbanken is leuk, maar let op de opkomende vloed. Het water stijgt dan snel, zodat u misschien niet meer terug kunt keren naar het veilige strand. Vermijdt zoveel mogelijk de trekgaten (zwinnen en muien) tussen de zand banken, en vooral bij vallend water en aflandige wind. Laat kinderen nooit zonder voort durend toezicht van een volwassene baden of zwemmen in zee. Ga nooit op een onbewaakt strandge- deelte baden of zwemmen als er een sterke landwind waait en het water vallende is. Leer zwemmen, maar onthoudt ook dat zelfs ervaren zwemmers in zee ver drinken kunnen. Vraag, als ge met alle geweld wat ver der uit de kust wilt zwemmen, altijd eerst aan terzake kondigen hoe de stroom loopt. Tegen de stroom op zwemmen is in zee onbegonnen werk; ge gaat zeker ten onder. Wie zich deze eenvoudige regels inprent en ernaar handelt hoeft geen enkel risico te lopen. Bij een zeer gevaarlijke zee rijdt de politie bovenden in een jeep met ge luidsversterker over het strand om de ba ders te waarschuwen, terwijl dan boven dien op onderlinge afstanden van ongeveer 200 meter de bekende rode bal gehesen wordt. Wie zich dan toch nog te ver in zee waagt heeft het aan zichzelf te wijten als er ongelukken van komen. 9. 10. Het stoffelijk overschot van een zestien jarige Belgische jongen uit Werbomont, die donderdag bij Noordwijk aan Zee ver dronk, is gisteren ten zuiden van het dorp aangespoeld. Het is het eerste verdrinkings- geval van dit seizoen in Noordwijk. Sedert veertien dagen logeerde de jon gen, die alleen op vakantie is, in een kamp huis aan de Duinweg. Dnoderdagavond ging hij na het eten alleen naar het strand1, waar zijn kleding later werd gevonden. Een tienjarig meisje, R. V. uit Wateringen, is donderdag aan het Scheveningse strand verdronken. Het meisje was met een vrien dinnetje in zee gegaan. Toen het op een ogenblik te ver in zee ging, keerde het vriedinnetje terug om de beide dames, die de meisjes vergezelden, te waarschuwen. Zij waarschuwden de politie, wier zoeken echter zonder resultaat bleef. Later is het lijkje door een wandelaar gevonden. Adjudant De Best met een van zijn wachtmeesters van de Rijkspolitie op patrouille tussen de badgasten. Als het druk wordt, zullen ze vandaag misschien tien uur lang niet uit het zadel komen. René Sleeswijks „Nederlandse Revue" heeft vrijdagavond in Carré te Amsterdam de officiële première gegeven van de nieuwste Snip en Snap-revue onder de titel „Klaarover". Wanneer men ver onderstelt, dat het gehele programma is af gestemd op het verkeer en deszelfs peri kelen, vergist men zich, want behalve in de aanvang en in het eerste nummer na de pauze komt het verkeer maar weinig ter sprake. Hoofdzakelijk heeft het gegol den als aanzet tot de daverende vaart, waarmee deze revue voortsnelt van de ene scène in de andere, vol kleurrijke tafere len in een waarlijk uitstekende montering met fraaie costumes en vaak originele décors. Hoofdfiguren blijven Willy Walden en Piet Muyselaar, die gelukkig vaak ge noeg op de planken zijn om ons te verma ken met een aantal geestige en soms kol derieke sketches, waarin hun Snip en Snap-creatie nog altijd een frisheid heeft behouden, die verbaast. Eenmaal ziet men Walden zelfs in een ernstige verschijnings vorm als ober van de Moulin Rouge. Dat geeft wel aanleiding tot een sfeerrijke te rugblik in het verleden, compleet met can can, maar een dramatisch acteur is Walden klaarblijkelijk niet. Men kan hem toch maar het beste zien in zijn hoedanigheid van komiek. Zijn mimisch talent is wel zijn fort. Gelukkig dragen ook Aase Rasmussen, Joop Visscher en René van Voren het nodige tot het welslagen van de scènes bij, waarin Walden en Muyselaar excelleren. Ook Henk en Teddy Scholten passen goed in het ensemble met een paar liedjes, die gerust voor vermeerdering vat baar zijn. De dansmeisjes van de „London Starlets", allemaal meer dan 1,72 meter lang, opvallend genoeg om ze niet over het hoofd te zien, dansen haar nummers met verve, al is het jammer dat er choreo grafisch te veel herhalingen voorkomen en dat de originaliteit in het ensceneren van haar optreden te wensen overlaat. Dat geldt in bijzondere ma-te voor de sterdan seres Evee Lynn, d'ie maar over een mager repertoire beschikt en beslist te weinig expressie heeft. De Amerikaanse danser Gil Johnson mist ook een sterke persoon lijke vorm, hij blijkt echter het acroba tisch gedeelte van zijn vak wel te beheer sen. De aanwezigheid van deze buitenland se medewerkers is dus niet bepaald een winst. Een winstpunt boekt de revue wel met het Deense parodistische schermers trio „The Likajos", dat een beste scène als Musketiers weggeeft. Het vocaal element in de revue is behoudens aan Teddy en Henk Scholten ook aan Bert van Dongen toever trouwd en het Sonora-kwintet, dat zich braaf van zijn opdracht kwijt. Het revue orkest onder leiding van Bill Stanford kan moeilijk verbeterd worden in slagvaardig heid en bekwaamheid van melodieuze in terpretatie en begeleiding. Walden en Muyselaar dus nummer een in „Klaar over....!" Zij blijven de grote attractie, die Sleeswijks revue nog altijd tot onontbeerlijke steunpilaar zijn. Om hen vooral moeten de liefhebbers het schouw spel gaan zien! Fr. Zwaar en langdurig is de dienst van de strandagenten op de hoogtijdagen. Tocfi is de stranddienst prettig, zeggen ze, want het publiek is gewillig en ziet je meer als een vriend en voorlichter dan als een boeman-met-een-verbaalboekje. Moeilijkheden zijn er dan ook zelden. Woensdagavond werd op het terrein aan de Kleverlaan in Haarlem het laatste gedeelte van de Haarlemse atletiekkampioenschappen verwerkt. Bij de dames eiste mevr. Van Dru- nende Vries (Atmodes) twee titels voor zich op. De 100 m. won zij in 13.5 sec., ter. wjjl zij het discuswerpen met een worp van 30.80 m. voor zich opeiste. Ook het hoog. springen werd een Atmodes-zege. Mej. Ho. vestad zegevierde op dit nummer met een voor haar doen matige sprong van 1.40 m. Bij de heren zagen we goed werk van Jan- sen (Haarlem) op de 800 m. Hij won in 2 min. 4.7 sec., waarbij echter in aanmerking genomen moet worden, dat de baan achteraf 10 m. te lang bleek te zijn. De 5000 m. werd door het ontbreken van de „Haarlem"-loper Verra een volslagen Holland aangelegenheid waarbij Van Zon en Kortekaas in de laatste ronde fel om de titel streden. Weliswaar nam Van Zon in een lange eindspurt een 30 m. voorsprong op zijn clubgenoot, doch deze kwam in de laatste honderd meter verrassend snel terug en met nauwelijks een meter voorsprong finishte Van Zon als eerste in de goede tijd van 16 min. 3.1 sec. De 200 m. was voor de Haarlemmer De Boer in 23.5 sec. Dezelfde atleet won later op de avond ook het vèrspringen met 6.38 m., hetgeen hij vooral dankt aan zijn snel heid, want in technisch opzicht viel er nog wel wat op zijn springen aan te merken. Doornbosch van Haarlem had aan 49.63 m. genoeg om het speerwerpen te winnen, ter wijl het sluitstuk van deze kampioenschap pen, de 10 x 100 m. een „Haarlem"-zege op- leverde. De tijd van de winnaars bedroeg 1 min. 57.4 sec. De Holland-ploeg finishte 0.8 sec. later. Deze kampioenschappen werden op vijf achtereenvolgende avonden gehouden. Het zou aan de sfeer van de wedstrijden echter ongetwijfeld ten goede komen, als men zou kunnen besluiten het volgend seizoen deze wedstrijden op een dag te verwerken. Een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar eiste de officier van justitie bij de meervoudige kamer van de Rotterdamse Rechtbank vrij dag tegen twee directeuren, de 46-jari-ge C. J. van K. en de 37-jarige G. J. K., uit Rotterdam. Tegen de 33-ja-rige Duitser H. F. J. K. uit Stadt an der Elbe, die kapitein was van het kustvaartuig „Planet", werd vijf maanden gevangenisstraf met aftrek gerequireerd. De twee Rotterdammers was ten laste gelegd, dat zij als directeuren van een N.V. in Rotterdam meermalen opzet telijk in strijd met het deviezen-besluit 1945 metaal hadden uitgevoerd. Eenmaal me- taaluitvoer in strijd met genoemd besluit was de Duitse gezagvoerder ten laste ge legd. K. had enige tijd geleden in Berlijn een zekere M. ontmoet, die had gesproken over de opening van een lijndienst Antwerpen Rostock, waarbij genoemde N.V. als agente zou kunnen optreden, zo vertelde de pre sident tijdens het verhoor. Bij verdere be sprekingen bleek, dat het M. erom te doen was goederen, die niet gemakkelijk naar Oost-Duitsland konden worden vervoerd, er tóch te krijgen, waarvoor K. zijn be middeling zou moeten verlenen. Het ging om kobalt, nikkel en nikkellegeringen. Daar de financiële toestand van de N.V. niet zo schitterend was, besloot men de gevraagde medewerking te verlenen. De eerste lading ging met een Deens schip, dat na uitgeklaard te zijn, aan de Boompjes nog een partij kobaltafval aan boord nam. Hetzelfde werd met een Duits schip her haald en voor de derde keer zou het Duitse schip „Planet" worden gebruikt, aldus de president. Het schip had in de binnenhaven geladen, was uitgeklaard, vertrokken en naar de Boompjes gevaren, waar toen nog uit twee auto's nikkel en nikkellegeringen geladen zouden worden.Toen het inladen be gon vefschenen ambtenaren van de invoer rechten en accijnzen. Auto's en lading wer den in beslag genomen, de directeuren en kapitein aangehouden. De beloning voor de eerste schepen is door M. in dol-lars uit betaald, die na ingevoerd te zijn zonder vergunning zijn omgewisseld. Volgens de president ging de opbrengst in een kas van de N.V. Beide directeuren gaven deze gang van zaken toe. De officier zei dat het hier ging om een formele overtreding van het deviezen-be sluit 1945 en de uitvoerverbodenwet van 1935, die „gesluimerd" heeft, maar in 1944 weer ter hand is genomen. Een vergunning voor deze uitvoeren zou zeker niet zijn ver leend. Behalve de reeds genoemde straffen vroeg hij ook verbeurdverklaring van de in beslag genomen vaten en kisten met metaalafval. De verdediger vond de geëiste straf te hoog en daar de zaak volgens hem in het economisch vlak ligt, pleitte hij voor een geldboete en een geheel voorwaardelijke straf. De gezagvoerder, die hierna terecht stond, zeide tijdens het verhoor onder meer zich er niet van bewust te zijn geweest, dat hij na het uitklaren niet meer mocht laden. Van K. verklaarde, dat het schip niet volledig was geladen en dat hij de kapi tein had gezegd, dat hij nog voor vijf ton bouten en moeren kon zorgen. Er waren geen documenten bij, maar die kwamen misschien nog. De man, die hierover zou gaan, was met vakantie, en zouden de pa pieren niet komen dan zou de kapitein hun moeten helpen, aldus Van K. Hij had de kapitein inderdaad 100. gegeven, doch dit was opdat deze in de toekomst bij hem zou komen bunkeren. De uitspraak is bepaald op 7 augustus. ADVERTENTIE N.V. MIJ „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Tijdens schietoefeningen van de brigade Roosendaal van de Koninklijke Marechaus see op een schietbaan van Bergen op Zoom, heeft zich een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de wachtmeester B. uit Roosendaal. De wachtmeester werd door een schot getroffen en overleed kort na het ongeval. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. De adjudant M., die het ongelukkige schot loste, moest met een shock in het zieken huis worden opgenomen. De auditeur-mili tair uit Den Bosch heeft een onderzoek naar de toedracht van het ongeval inge steld. Vrijdagavond vond in café-restaurant Brinkmann op de Grote Markt te Haarlem de uitreiking van de einddiploma's plaats aan een aantal jonge typografen uit Haarlem en omgeving, die hun vierjarige opleiding tot jonggezel hebben voltooid. De districts opleidingcommissie voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf, die deze vakopleiding voor de jongelui tot stand heeft gebracht, had gemeend het uit reiken der diploma's tijdens een gezellig samenzijn met de geslaagden, hun ouders, leermeesters, patroons en leraren te moeten doen geschieden, Deze avond werd geopend door de voorzitter van de districts-oplei- dings-commissie, de heer R. Blok, die alle aanwezigen hartelijk welkom heette. Na dat hij de geslaagden met hun succes had gelukgewenst, wees de spreker er op, dat het bezit van een diploma nog geen bewijs is voor een werkelijke vakbekwaamheid, welke immers eerst na jarenlange prakti sche scholing wordt verkregen. Er is dus, aldus de heer Blok, in het geheel geen re den om thans met een hoge borst rond te stappen, aangezien van vele oudere col lega's nog veel te leren valt. De spreker drukte de jongelui op het hart steeds de hoogste eisen aan het drukwerk te stellen, zo nauwkeurig mogelijk te werken en het werk altijd aan een nauwgezette controle te onderwerpen. Na nog verscheidene techni sche adviezen gegeven te hebben, besloot de heer Blok met een woord van dank aan de leermeesters, patroons en leraren van de geslaagden voor de tijdens de opleiding ondervonden medewerking. Het accordeonorkest de „Sivemazo's" uit IJmuiden onder leiding van de heer M. G. Dijkstra, zorgde vervolgens voor een vro lijke muzikale bijdrage, welke door de aan wezigen met een hartelijk applaus werd beloond. Ook de humorist-conférencier Jac. Leskart, aan de vleugel bijgestaan door Wim Lichtendahl, oogstte met zijn geestig en beschaafd répertoire een welver diend succes. Na de pauze reikte de heer Blok met een toepasselijk woord aan de volgende ge slaagden, voorzover aanwezig, het jongge zel-diploma uit. Zetters: M. W. Kloos, B. C. Venneker, Th. J. van Steijn, P. J. F. van der Peijl, P. J. Lamars, G'. Kaasenbrood, J. D. van Dooremalen, allen te Haarlem; J. C. Stijn- man, Hillegom; M. C. de Ruijter, Bever wijk en G. van de Klok, IJmuiden. Drukkers: A. Kuypers, R. Duijn, G. Duin dam, F. de Wind, K. Bouma, H. W. Out, allen te Haarlem en H. S. A. van Lent te Santpoort. Afgewezen werden twee kandi daten. De heer J. P. Sommeling, controleur van de centrale opleidingscommissie, die de geslaagden namens de vereniging Vakop leiding met het behaalde resultaat geluk wenste, vestigde de aandacht op het grote belang van een opgevoerde vakbekwaam heid. „Blijf je ogen goed de kost geven, want in het grafische bedrijf raak je nooit uitgestudeerd", aldus de heer Sommeling. De spreker verzocht de nieuwbakken jonggezellen bij de vreugde over het ver worven succes vooral niet het aandeel van hun ouders daarin te vergeten. Immers door niet in de allereerste plaats te letten op de financiële mogelijkheden in diverse bedrijven maar door hun zoon in staat te stellen een gedegen vakopleiding te vol gen, is aan deze ouders veel dank verschul digd. De heer Sommeling gaf de geslaag den de raad eventuele zwakke cijfers op het diploma door het lezen van vaktechni sche tijdschriften te verbeteren. Tenslotte zegde de spreker dank aan allen, die in en buiten schoolverband tot de vorming van de jongelui hebben bijgedragen. Hij wens- In het IJselmeer op het Kooizand, even ten noorden van Enkhuizen, is vanmorgen een Marker botter, komende uit de Lem mer, gezonken. De heer Matter uit Huizen, had met twee andere inwoners uit 't Gooi enkele dagen tevoren het oude schip voor 500 gekocht en was er nu mee op een vakantietocht. Bij het Kooizand klonk een hevig gekraak en in enkele minuten ston den de opvarenden tot de knieën in het water. Ze stapten op deze ondiepte over boord en bereikten wadend de wal. De heer Matter, die onderweg antiek had gekocht, dat zich nog in de half onder water liggende botter bevindt, deelde mee dat het vaartuig niet verzekerd was en dat het bergloon waarschijnlijk veel hoger zal zijn dan de waarde van het schip. te de jonggezellen veel succes voor de toe komst toe. De heer Blok las hierna een in gekomen brief voor waarin namens een aantal werkgevers woorden van waarde ring tot de geslaagden en de districts-op- leidingscommissie waren gericht. De heer P. W. Voskuilen, die tenslotte namens de werknemers in de districts op leidingscommissie het woord voerde, her innerde aan de wantoestanden van voor de tweede wereldoorlog, toen een leerling- drukker na het behalen van zijn jonggezel diploma er op kon rekenen dat hij zijn ont slag kreeg. Honderden jonge typografen hing in die tijd de werkloosheid als een zwaard van Damocles boven het hoofd. Gelukkig zijn de tijden en de sociale om standigheden van de werknemers tegen woordig aanzienlijk beter geworden. De vraag rijst echter, wat de toekomst zal brengen. Zal de verdere automatisering van het bedrijfsleven een tweede techni sche revolutie teweeg brengen? De voort schrijdende mechanisatie zal ook voor de grafische bedrijven vele problemen met zich brengen. De heer Voskuilen zeide er van overtuigd te zijn dat deze vraagstuk ken door werknemers en werkgevers te zamen tot een oplossing kunnen worden gebracht. Maar ook de jongere generatie dient, volgens de spreker, meer belang stelling te tonen voor deze economische moeilijkheden. Een eenzijdige technische interesse acht de heer Voskuilen daarom niet op zijn plaats. „Maak gerust plezier, daar ben je jong voor, maar vergeet ook op zijn tijd de ernst niet. Tracht je titel van jonggezel in de komende jaren met ere te dragen, onderhoud regelmatig contact met je vakorganisatie, dan ligt een toe komst voor je open, waarin ik je van harte veel succes toewens", aldus besloot de heer Voskuilen zijn toespraak. ADVERTENTIE cooccooooococoooaxxxcocooaxxxjoo^ccccccccooxxccaa» Loop dan onze zaak rustig voorbij, want dan kunnen wij uw wensen niet vervullen. Stelt U echter prijs op SERIEUZE, EERLIJKE bediening dan zullen wij U graag onze mooie collecties in o.a. OMEGA - PONTIAC - REMOVA - PRISMA - INDUS - UNION etc. tonen. U koopt dan bij een Rijksgedi- plomeerde HORLOGEMAKER. De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 Tel. 20049 - Haarl. COMOOOCOOaXX<X«OC)C»DCX>»X<XXX>OCOC10CCODDOOCXCOX003XO Met pensioen. Per 1 november 1956 gaat de heer E. Vollbehr, commies eerste klasse bij de dienst van Publieke Werken in de gemeente Bloemendaaal, met pensioen. Se dert 1934 was de heer Vollbehr bij Publieke Werken werkzaam. (Hersteld bericht). Juibleum I. Op 1 augustus zal de heer W. Plevier uit Haarlem, technisch hoofd opzichter bij de n.v. Artillerie Inrichting Hembrug veertig jaar bij dit bedrijf in dienst zijn. Jubileum n. Op maandag 6 augustus hoopt de heer J. G. Teunissen, beambte op de afdeling verificatie van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. de dag te vieren waarop hij veertig jaar bij deze vennootschap in dienst is.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8