PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR MEUBEL Wereldnieuws Prof. dr. Hector Treub werd een eeuw geleden geboren fOLiVO toPkwa,iioit Pionier van Nederlandse gynaecologie De radio geeft vrijdag TocU ió het zo De Japans-Russische onderhandelingen Herdenkingsrede door dr. J. A. van Dongen Oogoperatie midden op Atlantische Oceaan Arts van Zuiderkruis hielp opvarende van Noors schip Kerkelijk Nieuws Khamba-stam vermoordde Chinese militairen De „Loden Verrader" weer in ons land Willem van der Zaan thuisgevaren Utrecht heeft een sluitende begroting Enkele tarieven zullen verhoogd moeten worden Niet omdat het Russen waren Nuschke en Dieckmann naar Kerkendag in Frankfort Meer zelfstandigheid aan Slowakije toegekend Argentinië in de bres voor Zuidatlantische defensie Mossadeq verlaat de gevangenis N ationalisatie-poging deed hem struikelen woningtextiel een ongekend grote sortering modelkame toukükeeJ* DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956 Prof. dr. Hector Treub, de grondlegger der gynaecologie in ons land, die honderd jaar geleden in Voorschoten het levenslicht zag en op 7 april 1920 overleed, is woens dag tijdens een plechtige bijeenkomst in de universiteitsvrouwenkliniek van het Wil- helminagasthuis in Amsterdam herdacht. In de collegezaal van de vrouwenkliniek waren in de banken onder andere vele vooraanstaande vertegenwoordigers en ver tegenwoordigsters gezeten van geneeskundige instellingen, zomede afgevaardigden van het college van curatoren van de universiteiten van Amsterdam en Leiden en van de directie van het Wilhelminagasthuis. Jot de ere-gasten op deze bijeenkomst be hoorde een dochter van prof. Treub, in gezelschap van haar dochter, kleindochter en nog enkele familieleden. De voorzitter van de Nederlandse Gynaecologische Vereni ging, prof. dr. B. S. ten Bergen, zei in zijn openingswoord dat prof. Treub de stoot heeft gegeven tot de gynaecologie in ons land. Treub was zijn tijd ver vooruit. Mede dank zij prof. Treub heeft de vrouwenkliniek in Amsterdam grote bekendheid in het buitenland gekregen. Oorlogsmisdadigers zullen naar hun land terugkeren MOSKOU (Tass/Reuter). Op de eer ste dag van de dinsdag in Moskou begon nen Russisch-Japanse besprekingen is overeenstemming bereikt over het naar hun land terugzenden van oorlogsmisdadigers, die hun straf hebben volbracht. Japan heeft de Sovjet-Unie om terug gave van twee eilanden verzocht. Volgens een Japanse woordvoerder heeft de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepiiov, hierop in een „zeer vriendschap pelijke rede" geantwoord dat de Sovjet- Unie niet van standpunt is veranderd se dert de besprekingen in Londen. Deze besprekingen, die in maart werden gehouden, zijn voornamelijk gestrand op de Japanse territoriale eisen. Het gaat hier om de eilanden Kunashiri en Etorofu, de laatste twee eilanden, en de grootste, in de keten van 32 eilanden die Kamsjatka en Hokkaido verbinden. De besprekingen zullen vrijdag worden hervat. Dr. J. A. van Dongen, vrouwenarts te Amsterdam en oud-assistent van prof. Treub. die de herdenkingsrede uitsprak, schetste de gehele levensloop van Treub, die een eeuw geleden als zoon van de bur gemeester van Voorschoten en diens Frans- Zwitserse vrouw geboren werd en die later als chirurg tot hoogleraar in de verloskun de en gynaecologie benoemd, in enkele ja ren de eerste vrouwenarts van Nederland werd. Op 22-jarige leeftijd promoveerde hij (november 1878) tot doctor in de genees kunde en in december 1886 (hij was toen 30 jaar oud) werd hij als opvolger van Simon Thomas aan de Leidse universiteit hoogleraar in de verloskunde. In die tijd gaf Treub de stoot tot de oprichting van de Nederlandse Gynaecologische Vereniging en stichtte met Van der Mey en Nijhoff het Nederlands Tijdschrift voor verlos kunde en Gynaecologie. „Van zijn hand verscheen later het Leer boek der Gynaecologie", vervolgde dr. Van Dongen, die dit een historisch moment noemde. „Door dit boek werden alle Ne derlandse artsen Treub's leerlingen, ook al hadden zij niet zijn colleges gevolgd. Van der Hoeven schreef later terecht: al had hij nooit iets anders gedaan dan zou door dit boek zijn naam vereeuwigd zijn". Toen eind 1895 op 44-jarige leeftijd Van der Meij in Amsterdam overleed, besloot Treub, wien men had verzocht hem te wil len opvolgen, de Leidse universiteit voor de Amsterdamse te verlaten. Terwijl hij in Leiden beschikte over dertig bedden, was men in Amsterdam bereid in de kortst mo gelijke tijd voor hem een vrouwenkliniek van honderd bedden te bouwen met opera tie- en behandelkamers, collegezaal, enzo voorts. In mei 1896 hield Treub in Amster dam zijn inaugurele rede. Twee jaar later werd de nieuwe vrouwenkliniek geopend. Voor zijn grote verdiensten werd hij bij zijn zilveren jubileum als hoogleraar in 1912 benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij had meer onder scheidingen; kort na de eerste wereldoor log, tijdens welke hij een ambulance uit rustte voor Frankrijk, werd hij bevorderd tot commandeur in het Legioen van Eer. In de zomer van 1919 werd hij ziek en op 7 april 1920 kwam het einde na een smar telijk lijden. Prof. dr. M. A. Bouwdijk Bastiaanse, hoogleraar aan de universiteit van Amster dam in de verloskunde en de leer der vrou wenziekten, haalde, als volgende spreker, nog enige persoonlijke herinneringen op uit de tijd, toen hij bij prof. Treub college liep. „Wat wij thans bij de behandeling van patiënten kunnen bereiken is te dan ken aan onze pioniers, onder wie Treub een der grootsten is", aldus deze spreker. De voorzitter van het Hector Treub-fonds, dr. C. H. Delprat, schetste nog de lotge vallen van het fonds in de loop der jaren en gaf een opsomming van de uitkeringen, die het in 1922 opgerichte fonds aan per sonen en instellingen heeft gedaan. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Reportage. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Piano a quatre mains. 11.00 Amusementsmu ziek. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Volksmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voordracht. 14.50 Platen. 15.05 Gevarieerde muziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de kinderen 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Accordeonorkest. 18.50 Vakverenigings- nieuws. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Spaanse dansgroep. 19.30 D~ betekenis van het boek Job voor deze tijd, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.15 Jazzmuziek. 20.30 Bespiegelingen aan de East River. 20.40 Nederland vergroot zijn grondgebied op vreedzame wijze, cau serie. 21.0'1 Amusementsmuziek. 21.30 Met de plaat op reis. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Bui tenlands overzicht. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Omroeporkest. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Lichte mu ziek. 12.00 Vocaal ensemble en orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Pianodüo. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte mu ziek. 13.45 Piaten. 14.10 Radio Philharmonisch orkest en soiist. 15.15 Voordracht. 15.35 Ge varieerde muziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Koor en solist. 17.00 Voordracht. 17.20 Negro-spirituals. 17,40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Platen. 18.25 Blaasensemble. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Regeringsuitzending: Het sta tuut in zijn werking. 19.20 Regeringsuitzen ding: Het emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 21.25 De roerige wereld, reportage. 21.35 Holland Festival 1956: Strijkkwartet. 22.10 Kamerorkest, vo caal ensemble en solist. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Porgy en Bess, opera. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws.. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Kinderweel- de. 20.15 Le roi David, oratorium. 21.30 Or kestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Japanse mu ziek. 22.5523.00 Nieuws. ADVERTENTIE 'n tip, rijdt hoofdagent rayon Haarlem OVERVEEN Tol. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 Toen het Nederlandse emigrantenschip „Zuiderkruis" onder commando van kapi tein B. A. de Groote uit Bloemendaal, on derweg van New York naar Rotterdam, zich vorige week woensdag midden op de Atlantische Oceaan bevond, kwam het in radiocontact met het 4973 br. ton metende Noorse m.s. „Havhok", dat meldde een pa tiënt aan boord te hebben, met wie men niet goed raad wist. Dokter G. L. Th. Dirksen uit Den Haag ging naar de marconist en deze vroeg aan de kapitein van het Noorse schip wat er aan de hand was. Een lid der bemanning, Gudleif Mikkelsen uit Trondheim, zo meld de de Noor, had erge pijn aan zijn rechter oog en men had hem maar een morfine- injectie gegeven. De Nederlandse arts gaf via de radio instructies voor een eerste on derzoek. Daaruit bleek hem, dat hulp dringend nodig was, omdat de Noor anders het licht uit zijn oog zou moeten missen. Overleg tussen kapitein De Groote en dokter Dirksen volgde en spoedig werd de „Zuiderkruis", die dezelfde route voer als de „Havhok", echter met een verschil van 200 mijl, gekeerd en beide schepen stoom den met volle kracht naar elkaar toe. Om streeks één uur 's middags bereikten ze el kaar en toen werd de motorsloep gestre ken, die dokter Dirksen naar de „Havhok" zou brengen. Toen de dokter de eerste voet op de slingerende touwladder had gezet, sloeg de motor van de sloep af, zodat het bootje tegen het Noorse schip bonkte en de dokter al het mogelijke moest doen niet in zee te vallen. Het liep gelukkig goed af en weldra was de dokter aan boord van het Noorse schip. Het bleek dat zich bij Gudleif Mikkelsen een acuut geval van 'drukver- hoging in het oog voordeed. De Noor werd aan boord van de „Zuiderkruis" gebracht en door dokter Dirksen geopereerd. Alles is goed verlopen en gisteren, toen het emigrantenschip in Rotterdam afmeer de, kon de Noor het schip verlaten. Over ongeveer een week zal de „Havhok" in Antwerpen aankomen. Dan hoopt Mikkelsen op de kade te staan om zijn vrouw, die aan boord is van het Noorse schip, te verwel komen. Kapitein De Groote vertelde nog, dat de windkracht, toen het schip bij Landsend voer, tien was bij een zicht van ongeveer een mijl. Hoewel hjj opdracht had gegeven tot „halve kracht" varen, was de snel heid van de „Zuiderkruis" toch nog acht tien mijl per uur geweest. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heteren (toez.): W. Kranen donk te Driesum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Broek onder Akkerwoude: J. Brons, kand. te Ermelo. Ev. Luth. Kerk Drietal te Ede: A. Burghoorn te Edam; P. H. G. C. Kok te Weesp en C. F. S. Ste- genga te Zwolle. Geref. Gemeenten Bedankt voor Katwijk aan Zee: J. B. Bel te Krabbendijke. Geref. Kerken Beroepen te Vreeswijk: C. G. Mak, kand. te Leeuwarden; te Ternaard: G. D. Hane- mayer, kand. te Amersfoort. Bedankt voor Wetsinge-Sauwerd: B. Oosterhoff te Lei- muiden. KATHMANDOE (United Press) Uit Lhasa zijn in Kathmandoe berichten ontvan gen, volgens welke „enige honderden" Chi nese militairen soldaten en officieren een maand geleden vermoord zijn door de Tibetaanse Khamba-stam. Dit zou gebeurd zijn tijden^ een „vredesconferentie", waar de Chinezen ongewapend verschenen waren. De Khamba-stam is voortdurend in op stand gebleven, sedert de Chinese lucht macht enige maanden geleden het Kham- district gebombardeerd heeft. Na verloop van tijd stemden de Khambas erin toe, met de Chinezen een vredesconferentie te hou den. De Chinezen kwamen ongewapend. De woedende Khambas omsingelden hen en vermoordden allen. Het bericht van deze slachting is pas na een maand tot de buitenwereld doorge drongen. Hr. Ms. fregat „Willem van der Zaan" is woensdag onder commando van kapitein luitenant-ter-zee R. J. Hordijk uit de Ne derlandse Antillen in Den Helder aange komen. v -- Op de boeg prijkte de „Loden Verrader", de twistappel tussen de familie Maduro te Willemstad en de Koninklijke Marine. Op de heenreis, in januari 1955, was de „Willem van der Zaan" als gevolg van het slechte weer tussen de Azoren en San Juan enige dagen op zijn vaarschema achter, waardoor het de afgeloste „Van Speyk" misliep. Thans, nu het zelf door dit schip werd afgelost, was het schip door het prachtige weer op zijn tijdschema voor. De „Van der Zaan" heeft nu wel de „Van Speyk" in San Juan ontmoet. Bij Lands End heeft het fregat gedurende twaalf uren de storm, die onze kusten de laatste dagen ge teisterd heeft, kunnen „afrijden", waarna het schip zonder enige averij op tijd is thuisgevaren. Op 7 juli vertrok de „Willem van der Zaan" uit Willemstad. De avond tevoren was een groot jubi leumbord van de club „Gezelligheid" clan destien aan boord gehesen. De majoor- machinist P. van der Krieken en de mon teur H. J. van Leesten hadden bovendien op slinkse wijze de „Loden Verrader" uit het archief van de firma Maduro wegge haald. Hiertoe had Van Leesten zich als electromonteur aangediend, belast met het nazien van de lichtleidingen. Dr. G. J. Vee- nemans, de officier van gezondheid, zorgde met zijn auto voor het transport van deze „patiënt" naar boord. Het geleende jubi leumbord is eerlijkheidshalve aan de „Van Speyk" mee teruggegeven. Tijdens het verblijf in de West bracht de „Willem van der Zaan" de Koningin en Prins Bernhard bij hun bezoek aan de An tillen van Domburg de Surinamerivier af naar Paramaribo en naar de districten Nickerie, Coronie en Koppename. Ook be zocht het schip Costa Rica, Venezuela en Haïti en maakte het een zesweekse reis naar Amerika, waarbij Cuba werd aange-' daan. Tevens heeft het fregat de nieuwe gouverneur van Suriname, de oud-wethou der van Rotterdam, de heer J. van Tilburg, van Curaqao naar Paramaribo gebracht. De „Willem van der Zaan" heeft ook dertig repatriërende mariniers naar Den Helder gebracht. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft de raad de begroting 1957 aangeboden, welke zonder tekort sluit. Het totaal der inkomsten en uitgaven van de gewone dienst der gemeentebegroting, zonder ver rekeningen, bedraagt f 62.411.031, tegen respectievelijk f 59.310.273 en f 54.722.628 voor de jaren 1956 en 1955. De uitgaven vertonen een toeneming van rond f3.1 mil joen, hetgeen voornamelijk een gevolg is van de stijging van lonen en van materiaal- prijzen. Tegenover de toegenomen uitgaven kon als enige rechtstreeks daarmee in verband staande ontvangst een bedrag van een mil joen worden geraamd. De door de nog steeds voortdurende al gemene kostenstijging telkenjare toene mende exploitatieverliezen van het ge meentelijk gasbedrijf, van het vervoerbe drijf en van het slachthuis kunnen, bij ge breke aan voldoende dekkingsmiddelen uit andere hoofde, niet langer ten laste van de algemene dienst worden genomen zonder andere vitale belangen te schaden, zo schrijven B. en W. aan de raad. Zij stellen daarom een verhoging van de gasprijs voor kleinverbruikers voor met l'A cent per ku bieke meter. Voor het autobusbedrijf wil len zij de enkele ritprijs van 15 cent op 20 cent brengen. Verder stellen zij voor de slachtrechten te verhogen. Ook bij aanvaarding van deze voorstellen vertoont de begroting van het gemeentelijk gasbedrijf en van het ver voerbedrijf nog een tekort van respectie velijk f268.000 en f94.000. De begroting van het slachthuis heeft dan een batig sal do van slechts f 2000 opgeleverd. B. en W. noemen het in de toelichting op de begroting zeer teleurstellend dat een normaal 1e achten uitgavenstijging niet door een normale inkomstenstijging kan worden opgevangen. De oorzaak is hiervan volgens hen geheel gelegen in het feit dat de hoogste der algemene uitkering uit het Gemeentefonds is bevroren op het peil van 1955. De publikaties over het niet verlenen van toegang tot de Nieuwe Kerk te Delft op 24 juli aan een gezelschap van de Rus sische marine door de hulpkoster hebben mensen uit alle delen van het land aan deze hulpkoster doen schrijven. Uit hun reacties blijkt, dat zij veronderstellen dat de hulpkoster de toegang aan het gezel schap weigerde omdat het uit Russen be stond. Naar aanleiding hiervan heeft de hulpkoster verklaard dat, al heeft hij wel licht een beleidsfout gemaakt, de nationa liteit van de leden van het gezelschap be slist niet zijn standpunt heeft beïnvloed. Luisterspel voor twee stemmen In de prijsvraag voor de Prix Italia werd in 1955 het luisterspel „Het is waar maar geloof het niet" (een uitzending van de Franse omroep) bekroond, van Claude Aveline, een van de bekendste Franse schrijvers die een grote rol heeft gespeeld in de verzetsbeweging. Hilversum I zal dit werk uitzenden in de vertaling van Victor E. van Vriesland, op woensdagavond 8 augustus. Onder regie van S. de Vries jr. spelen Ko van Dijk en Ko Arnoldi de twee enige rollen die voor komen in dit luisterspel, dat gekenmerkt wordt door een mysterieuze sfeer, welke herinnert aan het werk van Edgar Allan Poe. (Van onze correspondent in Bonn) De plaatsvervangende minister-president van Oost-Duitsland, Nuschke, en de presi dent van de Volkskammer, Dieckmann, zullen zich onder de vele bezoekers van de Evangelische Kirchentag bevinden, die van 8 tot 12 augustus in Frankfort aan de Main wordt gehouden. Zij komen als lidmaten van de protestantse kerk hierheen en niet in hun officiële hoedanigheid. Twee jaar geleden hebben de voorzitter van de Westduitse Bondsdag Ehlers en de Westduitse minister Tillmanm die intussen allebei gestorven zijn, de Kirchentag te Leipzig in Oost-Duitsland bezocht. PRAAG (Reuter) Het Tsjechoslowaak- se parlement heeft eenstemmig een wet aangenomen waarbij meer zelfstandigheid aan Slowakije wordt toegekend. De Slo waakse regeringslichamen zullen meer uit voerende en wetgevende macht krijgen, behalve op het gebied van buitenlandse politiek, landsverdediging, buitenlandse handel en bedrijfstakken van groot belang, zoals zware industrie, metallurgie en spoorwegvervoer. BUENOS AIRES (Reuter) De Argen tijnse regering heeft Brazilië en Urugay uitgenodigd in Buenos Aires besprekingen te komen voeren over Zuidatlantische ver dedigingsplannen. Dit is dinsdag in Buenos Aires bekend gemaakt door een functiona ris van het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij verklaarde dat deze bijeenkomst be doeld is als voorbereiding voor de oprich ting van een permanente verdedigingsorga nisatie met een hoofdkwartier in Monte video. Argentinië hoopt dat „alle Zuid- amerikaanse staten, ook die welke niet aan de Atlantische kust liggen, lid van de organisatie zullen worden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaf ook een officieel communiqué over dit plan uit, waarin wordt gezegd dat het in overeenstemming is met de wens naar Zuidamerikaanse eenheid, die onlangs te Panama door de presidenten der Zuidame rikaanse landen is geuit. TEHERAN (United Press) Deze week zal een man, die enkele jaren ge leden de hele wereld van zich deed spreken, de gevangenis in Teheran ver laten, na zijn straf van drie jaren met aftrek wegens goed gedrag te hebben uit gezeten: Mohammed Mossadeq, die als Perzisch minister-president de nationali satie der Perzische olie-industrie door dreef, dat was in 1951. Mossadeq trad toen voor het parlement om de benoeming te vragen van vijf leden van een regerings commissie, die het bestuur over de bezit tingen der Anglo-Iranian Oil Company zouden moeten voeren. Bleek en wankelend betrad Mossadeq de zaal. Hij deed er de dramatische medede ling. dat hij zijn toevlucht had paoeten nemen tot het parlementsgebouw, omdat zijn leven bedreigd werd. Mossadeq vol tooide zijn toespraak, stapte van het spreekgestoelte en viel op de grond. Afge vaardigden snelden hem te hulp, droegen hem naar buiten. Mossadeqs voorstel werd aanvaard. Wat hem ten val bracht, was zijn con flict met de Sjah, zijn poging de vorstelijke macht te beknotten, maar bovenal het mis lukken der nationalisatie. De Perzische olie-industrie, geboycot door de internatio nale concerns, werd noodlijdend. Snel steeg de nationale schuld van het land, de rege ring kon de lonen niet meer betalen. In 1953 ontzegde Hoessein Makki eens Mossadeqs rechterhand de premier zijn steun. Intussen was het conflict tussen de premier en de Sjah onverminderd voort gezet. De Sjah kondigde aan, dat hij het land zou verlaten, zoals het heette om ge zondheidsredenen. In Teheran werden de monstraties gehouden en het volk smeekte de vorst, te blijven. Enige maanden later werd Mossadeq gearresteerd. Wenend en telkens flauwvallend vocht hij voor zijn rechters om zijn leven. Tenslotte zal het tot op zekere hoogte zijn leeftijd geweest zim,— die tussen 75 en. 90 jaar \yprdt ge schat die de premier voor een zwaar vonnis ljeeft behoef, ADVERTENTIE CO* N TOC"OI# STUGOS I IlilU 38. Waar Panda ook heen snelde, overal bleef de hardnekkige automatische be diende hem volgen. „Help me dan toch!", riep hij Knutseleer toe, „zet dat ding af!" „Dat gaat niet!", antwoordde Knutseleer, „ik heb hem enkele eetlepels nitroglycerine gegeven en daar blijft hij een paar dagen op doorwerken". „Sla hem dan in stukken!", schreeuwde Panda wanhopig, „ik wil niet door die ruwe machine bediend worden! Hij heeft me bont en blauw geknepen!" Angstig omkijkend, snelde hij de kelder in, waar nu de werkplaats van Knutseleer was ingericht. Maar in die rommelige werkplaats moest men goed uitkijken, waar men liep. Dat merkte Panda al gauw, toen hij over een stuk pijp struikelde en tegen een kastje viel, waarop een grote fles stond. „Pas op!", riep Knutseleer, „laat die fles niet omvallen! Er zit nitro glycerine in en dat is erg ontplofbaar!" „Nitroglycerine?", herhaalde Panda. „Ah! Dat is juist, wat ik kan gebruiken!" En zich omkerend, greep hij de fles met het gevaarlijke goedje L, »v '"f woninginrichting see beverwijk Geopend.e-iï.30 en m isuur. Dinsd.tot i3U== Slotsom. De regering van India heeft een brochure uitgegeven waarin de uitwer king van kernwapens uitvoerig wordt behandeld. De slotsom is: er is in de wereld geen plaats voor atoombommen en voor steden. Genoeg. De Amerikaanse regering heeft haar financiële steun bij het vervaar digen van het vaccin-Salk tegen kinder verlamming gestaakt, aangezien er thans genoeg entstof wordt vervaardigd om aan alle vraag te voldoen. Ongeluk. Een spoorwegongeluk dat op 150 kilometer afstand van Rio de Janeiro is gebeurd heeft vijftien mensen het leven gekost. Er zijn bijna 100 gewonden, waarvan vijf ernstig. Mislukt. Regeringstroepen van Honduras hebben een opstand onderdrukt. Naar verluidt waren aanhangers van dr. Ra mon Villeda Morales, de liberale kandi daat voor het presidentschap van Hon duras die de vorige maand werd ver bannen, de aanstichters van deze op stand tegen het gezag van Julio Lozano, die zich in 1953 tot staatshoofd heeft uitgeroepen. Onafhankelijk. Ciuseppe Di Vittorio, de secretaris-generaal van het grote Ita liaanse linkse vakverbond, waarin com munistische en links-socialistische ar beiders zijn verenigd, heeft verklaard, dat het vakverbond los moet staan van partijcontrole. In een hoofdartikel in het communistische partij-orgaan „Uni- ta" zegt Di Vittorio, dat het vakverbond wezenlijk onafhankelijk van alle par tijen moet zijn. Gevonden. Ingevroren in het ijs van een Zwitserse gletsjer is het lichaam gevon den van een jonge Duitse toerist die in 1888 spoorloos was verdwenen. Model. Een aantal stedebouwkundigen werkt aan plannen voor de bouw van een nieuwe stad ten noorden van Parijs, die een gebied van 140 hectare zal be slaan en 25.000 inwoners zal kunnen hebben. Het wordt een modelstad mei aparte voetgangerswegen. In november wordt met de bouw van „La dame blan che", zoals de stad zal heten, begonnen. S.A.S. Waarschijnlijk zal president Sukarno met een van de „Scandinavian Air System" gehuurd vliegtuig op 26 augustus van Djakarta naar Moskou vliegen voor zijn officiële bezoek aan Rusland. Voor zijn bezoeken aan Joego slavië, Oostenrijk, Tsjechoslowakije en de Chinese volksrepubliek zal de presi dent vermoedelijk gebruik maken van een Russisch vliegtuig. Nieuws. Russische bladen en tijdschriften hebben hun intrede in Egypte gedaan nu het verbod van verkoop en ver spreiding ervan is opgeheven. In de Egyptische bladen zijn advertenties ver schenen waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat er Russische bla den in de Franse en de Engelse taal te verkrijgen zijn. Het Russische persbu reau Tass heeft in Cairo een kantoor geopend dat nieuws aan de Egyptische bladen gaat leveren. Pech. Alfred Hinds, die acht maanden ge leden uit de gevangenis van Nottingham ontsnapte en sindsdien als onderduiker door middel van brieven en grammo foonplaten een actie heeft gevoerd om "zijn 'onschuld te bewijzen, is te Dublin gepakt en naar Londen gebracht om zijn straf uit te zitten. Hij werd drie jaar geleden tot twaalf jaar veroordeeld we gens medeplichtigheid aan een roof overval op een Londens pakhuis. Executie. Negen personen twee naturel len, 'n naturellenvrouw en 6 Afrikaan- ders zullen vrijdag te Pretoria wor den terechtgesteld. De vonnissen van twee naturellen en vier Afrikaanders, die wegens moord ter dood waren ver oordeeld, werden in levenslange gevan genisstraf met dwangarbeid gewijzigd. Gelijkstelling. Volgens het persbureau „Nieuw China" heeft het Chinese mi nisterie van Onderwijs verordend, dat het onderwijs van de Engelse taal op de scholen uitgebreid moet worden en op een lijn gesteld met dat van de Russi sche taal. Uitgestorven. Op Sumatra zijn de mens apen bijna uitgestorven als gevolg van de jacht, die zonder vergunning op deze dieren wordt gemaakt. Rino cerossen worden met hetzelfde lot be dreigd. Televisie. In drie van de vier huizen in de Verenigde Staten staat een televisie toestel. In totaal zijn er 33.277.000 ont vangtoestellen in gebruik. Verbonden. Te Kronberg, in Westduitsland, zijn de 23-jarige prinses Christina Mar- garethe van Hessen en de 27-jarige prins Andrei van Joegoslavië, een broer van ex-koning Peter volgens de ritus van de orthodoxe kerk in de echt ver bonden. DIAMANTEN blijven nu eenmaal altijd gens methoden die men thans in verband de aandacht trekken en onderstaande uit- met lichtbreking en dispersie zeker niet eenzetting is dan ook louter het gevolg gewenst acht. van een ons gestelde braag aangaande grote diamanten. De moeilijkheid blijft slechts ze te bemachtigen, zodat we, als gewoonlijk, de zaak op papier zullen moe ten afdoen. Wat de grootste van alle ooit gevonden diamanten betreft, zijn we eigenlijk gauw uitgepraat, want het is de Ster van Afrika, vroeger'de Culli- f nan genaamd naar de presi dent van de Premiermijn in Rnpmruplifa Zuid-Afrika, maar sindsdien IVW1III ULIIIC herdoopt op verzoek van ko- 0131113111611 ning George V van Engeland. Beter ware het nog te zeggen, V dat deze diamant de grootste was, want hij is aan één zijde begrensd door een groot plat vlak dat kennelijk een splijtvlak is, zodat het andere deel van dit kristal nog in de aarde verborgen moet zijn. Wanneer men nu weet, dat het gewicht van het gevonden deel 3106 karaat bedroeg, dus ruim driemaal zo zwaar als de op één na grootste diamant, de Excel sior die in 1893 in Jagersfontein werd ge vonden, dan kan men zich tenminste enig idee vormen van de formidabele afme tingen die het hele kristal in ongeslepen vorm moet hebben gehad. Later worden al dergelijke stenen be werkt en in grotere en kleinere delen ge splitst, zodat het weinig zin heeft over de grootte van deze talrijke delen te spreken. Het zou een vervelende en tevens hoogst onvolledige opsomming worden. In het kort kan worden gezegd, dat de historisch beroemde diamanten volstrekt niet de grootste zijn. Om die stenen zo groot mo gelijk te houden, zijn zij destijds soms zo min mogelijk afgeslepen, bovendien vol- "N Een typisch voorbeeld hiervan is bij voorbeeld de Koh-i-noor, waarvan de ge schiedenis teruggaat tot 1304, zodat hij met recht een historisch stuk kan worden genoemd. De steen werd oorspronkelijk op Hindoemanier met zo min mogelijk ver lies van materiaal geslepen, maar werd in 1862 te Amsterdam in bril- jantvorm gebracht, waardoor nog slechts 57 °/o van het ge wicht overbleef. Hij is dus aanzienlijk kleiner, maar te vens mooier geworden. Om nu op de (oorspron- J kelijk) grote stenen terug te komen: er is geen land ter wereld dat zoveel grote diamanten heeft opgeleverd als Zuid-Afrika. In Voor-Indië en Brazilië waren de vondsten van grote stenen zo zeldzaam, dat alle grote diaman ten daar een naam kregen. Maar in Zuid- Afrika waren de grote diamanten te tal rijk en de vondsten herhaalden zich te dikwijls om daar nog grote betekenis aan toe te kennen, zodat ook de namen ach terwege werden gelaten. De twee groot ste hebben we reeds genoemd en als derde in grootte zou de in 1934 gevonden Jonker kunnen gelden, een steen die oor spronkelijk 726 karaat woog, voor 1,5 mil joen grilden door een Amerikaans concern werd aangekocht maar natuurlijk onver koopbaar was, zodat hij in 12 stukken werd gezaagd. Dan volgt de Jubilee met 650,8 karaat. Maar wat interesseert ons dat - verder? Het wordt toch al vervelend. Laten we daarom liever wat verhalen over beroemde diamanten opdiepen. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2