DWR bleef De Gouwe na spannende strijd in „Houtvaart" de baas Levendig cricket in Kopenhagen tussen Denen en Nederlanders Bunno op zoek naar Luilekkerland „De tweede oorbel" Deense officials denken dat zij match verloren, maar is dat zvel zo FEUILLETON 4 Deense captain over de Nederlanders Zij fielden en batten beter dan wij DE WATERPOLOCOMPETITIE Dames van DWT werden ongeslagen kampioen Van Steenbergen eerste in de „Acht van Chaam" Gerrit Schuite had lange tijd dominerende rol Belgische renners in de Ronde van Nederland Waterpolo Robben-dames wederom kampioen van Nederland Nederlands zevental tegen de Engelsen Voetbal Abe Lenstra geducht op schot tegen Rot Weiss Om de Umans-beker Geen jeugdtoernooien bij DCO Kennemers tegen TYBB Wederom nederlaag voor Nederlandse bridgers Hawthorn mag starten Tennisveteranen spelen vijfkamp in Noordwijk Melbourne verwacht tien duizend gasten bij Spelen De Olympische postzegels door Hans Martineit DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956 1 "•:v"ss' 11 MÉMI Heeft het N.C.B.-team de wedstrijd tegen het Kopenhaagse cricketelftal gewonnen, of is het een draw? Dit is de vraag, die de Nederlandse crickctofficials na de ontmoe ting met de spelers uit de Deense hoofd stad bezighoudt. „We hebben gewonnen", zegt aanvoerder Wally van Weelde. „Nee, het is een draw", meent bestuurslid Brinio Kleefstra. Wat is namelijk het geval? Deze ontmoe ting was oorspronkelijk bedoeld als een tweedaagse. Dinsdag werd dan ook begon nen en de Nederlanders scoorden 9 runs, toert de regen de cricketpret stoorde. Daar na spraken de captains echter af om de stryd woensdag te hervatten als een één- daagse match maar met inbegrip van de gisteren gescoorde runs. „En die ééndaagse match is gewonnen", zegt Van Weelde. Volgens cricketstatisticus Kleefstra is dat echter onmogelijk, omdat de wedstrijd door de dinsdag gescoorde runs een tweedaagse blijft, in een twee daagse ontmoeting twee innings noodzake lijk zijn, en de Nederlanders wel een voor sprong hadden op de eerste innings, maar de tXveede niet gespeeld is. Volgens de reglementen heeft hy natuur lijk volkomen gelijk. Maar het vreemde feit doet zich voor, dat èn de Nederlandse spelers èn de Deense spelers en officials ervan overtuigd zijn, dat zij niet gewonnen hebben Alles zou goed gegaan zijn, indien men woensdagmorgen met een schone lei was begonnen en de dinsdag gescoorde punten niet had meegeteld. Maar, winst of draw, we hebben aantrekkelijk en vaak levendig cricket gezien, waarin onze landgenoten zeer goed voor de dag kwamen. De Nederlandse innings werd geheel overheerst door het batten van Rob Colt- hoff en Wally van Weelde, nota bene als nummer acht en negen ingegaan! Tot het moment, dat deze twee met vuur het wilgenhout begonnen te zwaaien, hadden Stolk (16), Ingelse (18), Van Manen (13), Henk van Weelde (21), Leeftink (10) wel iets laten zien, maar was de stand toch pas 99-7. Dat zou spoedig anders worden! Colthoff en Van Weelde gingen onmiddellijk in de aanval en sloegen de bowlerij naar alle kanten. Het totaal vloog omhoog. De kleine Hagenaar knalde de bal 7 maal voor 4 over de boundary, de lange Rotterdammer 5 x. Beiden joegen het leren projectiel 2 x hoog en ver het veld uit voor 6. De score werd royaal verdubbeld. Van 99-7 tot 213-8 Van 99-7 was het 213-8 geworden, toen Van Weelde voor 54 runs werd gebowled en hij de innings sloot. Colthoff, die zijn 50 in een half uur had gemaakt, bleef met 62 not out. De stand voor het achtste wicket had 114 runs opgeleverd in 43 mi nuten. De innings duurde 2J/i uur. Het bowlen van Weng 1-32, Henriksen 0-17, Arnbjerg 2-16, Jorgensen 2-33, Larsen 2-52 en Talbro 1-43 was uitgesproken minder dan dat van de Deense internationale kas- terer, zoals men hier de bowlers noemt. Wellicht speelt daarbij een rol dat de met een groene mat bedekte pitch wel zeer langzaam was. De Deense innings was in twee uur en drie kwartier beëindigd. De Denen deden een fraaie poging om het Nederlandse totaal in de voor hen beschikbare drie uur te bereiken (speeltijd tot 8 uur) maar namen daarbij te veel risico, zodat de wickets met de regelmaat van een klok vielen. Inter national Nielsen was top-scorer met 48 runs (4 x 4), Finnich, de aanvoerder van het nationale team, scoorde 22 punten. Jes- persen 26, Arnbjerg 28, Colthoff had zijn plaats achter het wicket overgedragen aan Daan Ingelse, die wel 5 byes en 2 leg byes liet passeren, buiten zijn schuld overigens, maar zijn collega-wicketkeeper, die ook een overtje mocht bowlen, aan een wicket hielp, door Larsen achter het wicket op zijn bowlen uit te vangen! Wally van Weelde bracht de handen van de toeschouwers weer eens op elkaar door een van die fenominale slipcatches (hoog boven het hoofd en met één hand) waarop hij patent heeft. De Villeneuve had het meeste succes met de bal. Hij bowlde 16 overs en nam 4 wickets voor 49 runs. De cijfers van de overigen waren: Max Maas Dit is het mooie veld van de Hjoerring Idraettsforening te Hjoerring in Dene marken, waar het Nederlands cricket elftal zaterdag en zondag tegen Dene marken een draw speelde. De Neder landers staan in het veld. Links boven het clubhuis wappert de N.C.B.-vlag. 7 overs, 4 maidens, 1 voor 8 (hij bowlde zeer goed): Leeftink 8, 1, 1-19; Vriens 11, 0, 2-32; Paul Maas 5, 1, 0-11; Henk van Weelde 10, 1, 1-34; en Colthoff 1, 0, 1-31. Het totaal werd 163. Schitterend sportcomplex Deze wedstrijd werd gespeeld op een van de terreinen van de Kobenhavn Bold Klub. Een schitterend complex. Er zijn voetbal velden, 14 tennisbanen, een centercourt, en bovendien nog een overdekte hal voor bad minton. squash en tafeltennis, een zwem bad. een toneelzaal, waar grote bokswed strijden worden gehouden en een restau rant! Gisteravond waren de spelers, die in het Kobenhavn Bold Klub-complex zijn on dergebracht. met de officials Hovingh, Kleefstra en Labouchère, te gast bij de Nederlandse gezant in Kopenhagen, de heer G. P. Luden, die in vroeger jaren ook nog cricket gespeeld heeft. „Het Nederlandse fielden is indrukwek kend". Dit is de mening van. Jorn Finnich, de 37-jarige aanvoerder van het- Deense cricketteam. Een populaire figuur vol hu mor, deze ingenieur, waarvan de Daily Telegraph bij een bezoek aan Engeland van Deense cricketers, schreef: ..He looks like Fernandel, but he bats better...". Finnich raakte niet uitgesproken over de Nederlandse fielders. „Zij doen catches, die wij hier nooit zien en ze zijn in het oppikken en het aan gooien van de bal veel sneller", zo ver volgde hij. Ook het Nederlandse batten is beter. Het is meer in de Engelse stijl geschoold. De batsmen kunnen allemaal hard en goed driven zonder risico, maar beheersen ook de andere strokes. Voor spelers als Stolk, Vriens en Max Maas heb ik de grootste bewondering". Het bowlen was volgens Finnich echter uitgesproken minder dan het Deense, hoe wel de Nederlandse bowlers naar zijn me ning wel een goed gebruik maakten van het. voor hen uitgezette veld. „Het lijkt me voor het Deense cricket van zeer groot belang, wanneer de wedstrijden tussen beide landen ieder jaar worden gespeeld", besloot Finnich. die verder nog vertelde, dat er in Denemarken 50 clubs zijn, waar van 9 in de eerste divisie. De Deense cric keters moeten wel zeer veej voor hun sport over hebben. Als een speler uit Kopen hagen bijvoorbeeld in Hjoerring op Jutland moet spelen, vertrekt hij zaterdags met de dagboot naar Aalborg, zit 81uur op zee. trekt naar een hotel, speelt zondag van half tien tot half zeven zijn wedstrijd en neemt daarna de nachtboot terug naar Kopenhagen, waar hij maandagochtend om acht uur net op tijd arriveert om zijn dagelijks werk te hervatten En dan te bedenken, dat er Nederlandse spelers zijn, die er tegenop zien om voor een cricketwedstrijd drie uur in een trein te moeten zitten! DE ZWART. Linkshalf De Zwart van Longa heeft een contract getekend voor Willem II en zal komend seizoen voor deze vereniging uitkomen. Met een flink aantal supporters verscheen De Gouwe uit Waddinxveen woensdagavond in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem voor de strijd tegen DWR in de eerste halve promotiecompetitie der tweede klasse heren. Er werd een vinnige str(jd ge streden, die DWR net won. DWR gaat nu met de winnaars van de groepen II en V een halve competitie spelen om twee plaatsen in de eerste klasse. Direct na de aanvang opende DWR het offensief, maar de keeper van De Gouwe verplaatste het spel "-naar het DWR-doel, waar Van der Linden met een achterwaarts schot inschoot. Voor-,der gelijkmaker zorgde- Wisker na een vrije worp van Kollerie. Di rect keerde DWR voor het Gouwe-doel terug. Een hoekworp genomen door Fred de Bruyn kwam via de hand van Smit bij Kollerie, die DWR de leiding bezorgde. Direct na de hervatting plaatste Smit de bal voor Kollerie die, onhoudbaar voor de Gouwe-keeper, in de uiterste hoek schoot: drieeen. Van der Linde bracht de stand op drietwee. waarna De Gouwe na een over treding van De Bruyn een spelersmeerder heid verkreeg. Er was toen nog drie minu ten zuivere speeltijd. De Bruyn bleef het verdere gedeelte van de wedstrijd op de kant en mocht toezien, hoe de DWR-verde- diging zich samentrok en de Gouwe-aan- vallers het hoofd boden, zodat het bij de stand drietwee voor DWR bleef. HPCRotterdam HPC kreeg woensdagavond voor de eerste klasse heren in de zwemvijver „Groenen- daal" in Heemstede het herenzevental van zwemclub Rotterdam op bezoek. HPC, dat met enige invallers de strijd aanbond, was De waterpolocompetitie DWT dames heeft voor de tweede klasse dé laatste wedstrijd gespeeld. De strijd ging in Amsterdam tegen ZAR dat met drie-nul ge klopt werd. Daardoor is DWT ongeslagen kampioen van haar afdeling geworden. De eindstand is: DWT 6 6 0 0 12 24— 5 ZAR 6 2 2 2 6 9—10 HDZ 6 1 2 3 4 8—10 DWR 6 1 0 5 2 4—20 Meeuwen, dat ook in deze afd. was inge deeld, maar na enkele wedstrijden gespeeld te hebben, zich uit de competitie terugtrok, degradeert naar de derde klasse. wel het eerste in het bezit van de bal, onder nam ook de eerste aanval, maar Entrop scoorde voor Rotterdam het eerste doelpunt. Schoof bracht de stand op nultwee waar na Entrop voor drienul zorgde. Toen kwam Blok door de Rotterdamse verdediging heen (eendrie). Dijkstra werd het water uitgestuurd. Na de hervatting zette HPC met Dijkstra op de kant een algemene aanval in. Met succes werd de Rotterdamse verdediging overrompeld: twee—drie. Met gelijke ploe gen ging de strijd voort. Het was echter maar voor kort, want een Rotterdammer werd de kant opgezonden. HPC buitte de spelers- -meerdei-heid uit en Blok bracht de Stand óp driedrie. In de laatste fase van de strijd kwam Rotterdam nog flink opzetten. Vanaf de tweë-meterlijn maakte Entrop voor Rot terdam het winnende doelpunt. Eindstand drievier. De „Acht van Chaam" is dit jaar weer bij zonder spannend geweest. Het werd ook een zeer snelle wedstrijd, waarin het moeilijk was tot een geslaagde ontvluchting te komen. De rivaliteit tussen de Tour-rijders en de overige renners was daar trouwens niet vreemd aan. De Belg Rik van Steenbergen en Gerrit Schulte waren de grote heersers in deze wedstrijd over 20 ronden van 8 km., die in de tweede helft bij stromende regen werd gereden. Schulte, die achterstand kreeg door een lekke band, herstelde zich op verbluffende wijze en hervatte daarna zijn dominerende rol. Van Steenbergen toonde eveneens een uitzonderlijk goede vorm. Hij won, behalve een aantal klassementspremies, de eind sprint van het peloton, waaruit Wagtmans in de voorlaatste ronde tevergeefs had getracht, weg te komen. Wim van Est speelde, nadat hij een lekke band had gehad, geen rol van betekenis meer. Van de 80 gestarte renners kwamer er ruim twintig niet over de eindstreep. Nolten staakte de strijd, evenals de Zwitser Hugo Koblet. De laatste nadat hij een lekke band had gekregen. Ondanks het slechte weer omzoomden ongeveer 50.000 toeschou wers het parcours. De uitslag luidde: Beroepsrenners: 1. Rik van Steenbergen (België) 3 uur 52 min. 15 sec. over 160 km.; 2. Gerrit Schulte (Den Bosch); 3. Gerrit De Belgische renner Rik van Steen bergen. die winnaar werd in de „Acht van Chaam", los van de hoofdgroep in de bocht (foto boven). Op de onder ste foto een beeld van de strijd in de kopgroep, v.l.n.r.: Gerrit Voorting, ach ter een Belgische deelnemer verscholen Gerrit Schulte en Wout Wagtmans. Voorting (Roozendaal)4. Germain Derijcke (België); 5. Jos Hinsen (Rijckevorsel, Bel gië); 6. J. Konings (Breda): 7. Peter Post (Amsterdam); 8. Krijn Post (Nieuw Vennep); 9. Wim Rusman (Haarlem); 10. Michel Stol- ker (Zuilen): 11. Piet Maas (Pindorp); 12. Piet van de Brekel (Echt). De Belg Brik Schotte werd zeventiende, Leo van der Pluym 18de, Wagtmans 24ste, allen in dezelfde tijd als de winnaar. De wedstrijd voor amateurs gold als selectie voor de wereldkampioenschappen in Kopen hagen. De uitslag werd: 1. J. Kersten (Sie- bengewald) 4 uur 8 min. 16 sec. over 168 km.; 2. P. Damen (Lieshout); 3. P. van Est (Fijnaart); 4. ,T. v. d. Putte (Den Haag); 5. P. de Bruyn (Etten); 6. J. Rol (Alkmaar, al len in dezelfde tijd. De Belgische ploegen, die zullen deelnemen aan de Ronde van Nederland, bestaan uit de volgende renners: Ploeg A: Germain Derijcke, Rik van Looy, Joseph Schils, André Noyelle, Willy Schroe- ders, Willy Vannitsen, Roger Verplaetse en Henri Luyten. Ploeg B: Gentil Saelens. Roger Roselle. Ludo Vanderelst, Jean Devalck, Jean Der- boven, Frans Gielen, Quillaume Hendrickx en Jos Defe.yter Rese ves voor beide ploegen zijn Noel Fore, Firmin Bral en Jean Moxhet. Er was eens een jongetje, dat Bunno heette. Hij leefde lang, héél lang geleden. Bunno hield erg veel van lezen; en vooral sprookjesboeken las hij graag. Maar het allermooist vond hij de verhalen over het land, waar alles mag en niemand hoeft te werken: Luilekkerland!' „Daar zou ik graag naar toe willen!", dacht Bunno, en dan kon hij uren lang zitten dromen over dat wonderlijke land Voor de eerste klasse dames van de zomer competitie van de KNZB is de wedstrijd Robben—Neptunus (Amersfoort) gespeeld. De Robben-dames wonnen met 3-0 en behaal den daardoor voor de tiende achtereenvol gende maal het kampioenschap van Neder land. Na de training van de geselecteerde spe lers in het zwembad „De Zijl" in Leiden heeft de sportcommissie van de KNZB het Nederlands zevental samengesteld, dat zon dag 5 augustus in dit bad zal uitkomen tegen Engeland. De ploeg zal in de volgende opstelling spelen: Doel: Van Gelder (HZ en PC); achter: Bijlsma (Haarlem), Lampe (Robben) en Luc'ns (Robben); voor: Smol (HZ en PC), Van Dorp (AZ en PC) en Muller (Dolfijn). Reserves zijn: Kniest (AZ en PC) en Mos terd (AZ en PC). ADVERTENTIE Friese beschuit proef ze eens vers van Uw bakker In het Hengelose stadion is voor 15.001) toeschouwers een wedstrijd gespeeld tussen Enschede en de Duitse vereniging Rot Weiss uit Essen. De Duitsers wonnen met 4-3. Bij de rust leidden zij met 2-1. Bij Enschede stond Gerberink die enkele jaren voor Preussen-Muenster heeft gespeeld voor het eerst weer in het doel van zijn oude club. Abe Lenstra opende de score (1-0), Islacker maakte gelijk (1-1) en Rahn hielp Rot Weiss aan een 2-1 voorsprong. Na de hervatting scoorde Rahn een derde Duitse doelpunt (1-3). Lenstra bracht de achterstand terug tot 2-3, waarna Islacker uit een strafschop de stand op 2-4 bracht. In de laatste minuut loste Lenstra nog een treffend schot (3-4). De eerste wedstrijd in het DCO-toernooi om de Umans-beker tussen RCH 2 en DCO kon gisteren niet doorgaan door de slechte weersomstandigheden. Deze wedstrijd zal thans op zondagmiddag om twee uur wor den gespeeld. Vanavond komen Geel Wit en Bloemendaal tegen elkaar in het strijdperk. Het DCO-bestuur heeft besloten de tradi tionele voetbaltoernooien voor welpen en aspiranten ditmaal niet te houden in verband met gevaar voor kinderverlamming. Niet Terrasvogels maar TYBB speelt za terdag om half zeven aan de Schalkwijker- weg tegen De Kennemers in de derde ronde om de KNVB-beker. Terrasvogels werd nl. van verdere deelname uitgesloten omdat deze p'oeg met een niet. gerechtigde speler tegen TYBB speelde. Zoals bekend won Ter rasvogels met twee-een. Nederland heeft, van het sterke Italiaanse bridgeteam met 9745 matchpunten verlo ren. Italië staat aan de kop van de ranglijst met 16 punten. Nog zes ronden moeten worden gespeeld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de ontmoeting tussen Italië en Frankrijk in de laatste ronde de beslis sing zal brengen. De uitslagen luiden: LibanonZweden 6940. Egypte—Noorwegen onbeslist (42-38), IJslandFinland 9033, ItaliëNederland 9745, FrankrijkOostenrijk 6742, België Ierland 61—43, DenemarkenDuitsland 5746, Groot BrittanniëZwitserland on beslist (45-42). De stand luidt: 1. Italië 16 punten, 2. Frankrijk 14 punten, 3. Groot Brittannië 13 punten, 4. Oostenrijk 12 punten, 5. Zweden 11 punten, 6. IJsland 10 punten, 7. Zwitser land 10 punten, 8. Nederland 9 punten, 9, België 9 punten, 10. Duitsland 8 punten, 11, Noorwegen 7 punten, 12. Denemarken 7 pun ten, 13. Egypte 7 punten, 14. Finland 7 pun ten, 15. Libanon 4 punten, 16. Ierland 0 pnt, De Engelse coureur Mike Hawthorn zal zondag op de Nuerburgring toch kunnen uit komen in de Grote Prijs van Duitsland. Er heeft zich namelijk een Italiaanse maatschap pij bereid verklaard, hem te verzekeren. Eer der hadden Duitse maatschappijen zulks ge weigerd. Men vond dat Hawthorn, die op de Nuerburgring al enkele malen is gewaar schuwd, te „gevaarlijk" reed. Zaterdag 4 en zondag 5 augustus zal in Noordwijk een internationaal tennistoernooi voor veteranen worden gehouden ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de I.C. van Nederland. Het toernooi bestaat uit een vijfkamp tussen ploegen van Engeland, Frankrijk. België, Denemarken en Nederland, Het Nederlandse team is nog niet officieel samengesteld, maar waarschijnlijk zullen hiervoor in aanmerking komen Van Swol, Reidt, Karsten en Tesmacher. Voor de buitenlandse ploegen zullen uit komen: Engeland: Coombe. Billington en Coooer. Frankrijk: Cochet. Brugnon en Gen- tien. België: Peten. Van den Eynde, Moreau en Graeff. Denemarken: Nielsen sr., Asmus- sen, Wium en Anker. In Melbourne verwacht men, behalve de atleten en de officials, tijdens de Spelen on geveer 10.000 gasten van overzee. De meeste aanmeldingen zijn ontvangen uit Nieuw-Zee- land, nl. 3854. Daarna volgen Groot-Brittan- nië (2448), de Ver. Staten ,1386), Canada (211), India en Pakistan (144), Frankrijk (116), Duits land (110), Japan (92), Nederl. (91), de Skandi- navische landen (89), de Fidii-eilanden (64), Zwitserland (50), Italië en Ceylon (elk 38). China (14), Arabië en Burma (elk 10). Direct na de officiële huldiging van de Tour de France-renners in het Olympische stadion in Amsterdam, hebben Wagtmans. Voorting en Pellenaars het goede voorbeeld gegeven door bij de oud-Olympische kam pioen Arie van Vliet de eerste series bijzon dere postzegels te bestellen, welke door de P.T.T. worden uitgegeven ten bate van het N.O.C. voor de uitzending van sportmensen naar de Olympische Spelen in Melbourne. Bridge 23) Hij had hem opbeurend toegesproken en hem gezegd, dat er in zijn toestand een kleine verbetering viel te bespeuren, maar dat hij toch nog een tijd geduld zou moeten oefenen. Ze hadden hierna even oen paar woorden over de steeds onopge loste misdaad gewisseld. Jerome Rijnders had zich ook dit keer alleen tot korte ant woorden bepaald. Te meer, daar inspecteur Beels gisteravond telefonisch zijn komst voor vanmiddag had aangekondigd. Rijn ders had aanstonds het onbehaaglijke ge voel gekregen, dat het onderhoud wel eens minder prettig zou kunnen worden. Brouwer was al op weg naar de deur, toen hij zich omdraaide en vroeg: „Zou ik nou niet weer een poosje die poeders van u kunnen krijgen, dokter? U weet wel, die witte. Die hebben me toch zo ontzaglijk goed gedaan." Terwijl dokter Rijnders zijn bloeddruk meter oprolde, zei hij: „Nee, Brouwer. Ik heb je al gezegd, dat we eerst de uitwerking van de nieuwe medicijn willen afwachten." „Maar als me dat andere nou zo goed heeft geholpen? Wat kan het u tenslotte schelen, niet?" Brouwer had plotseling met stemverheffing gesproken. „Dat zal je aan mij moeten overlaten." Ondanks zijn lichte ergernis liet de arts geen geïrriteerdheid blijken. „Het zal wel zo wezen, dat u beter weet wat volgens de boeken moet. Maar ik weet beter, wat mijn body helpt. Ik vond er steeds meer baat bij. U hoeft niet. „Nee, Brouwer, onnodig er verder over te spreken...." zei dokter Rijnders nu scherper. Nog altijd bij de deur, kwam het nu weer onderdanig van Brouwers kant: „Wanneer u mij daarmee hielp, dokter, zou ik als tegenprestatie...." „Wat bedoel je, Brouwer?" Jeróme Rijnders was opgestaan. „Ik bedoelNou ja, er gaan praatjes in het dorp. Loerend nam hij de arts op. Toen die hem alleen afwachtend bleef aankijken, vervolgde hij gejaagd: over u. En. nog meer over uw vrouw. Dat ze.dat ze op die zaterdag avond. Vliegensvlug joegen de gedachten door Rijnder's hoofd. Zijn eerste ingeving was, Brouwer de deur uit te zetten. Tegelijk overwoog hij, dat dit pas recht aanleiding tot gepraat zou geven. Bovendien kon deze oud-agent het werkelijk goed bedoelen. Hij had tenminste altijd het gevoel gehad, dat Brouwer hem goedgezind was. Niet temin bekroop hem een onverklaarbare beklemming. Zat er niet toch iets van chantage in Brouwers woorden? Hij dwong zich tot een luide lach en zei: „Ach, laat je niet uitlachen, Brouwer. Gaat dat ritje van mijn vrouw soms over de tong? Daarover mogen ze het gerust hebben. Zoveel en zolang als ze willen, hoor." „Ik dacht bij mijn eigen, dat u er wel wat aan gelegen kon liggen, dat die praat jes de kop werden ingedrukt. Geen mens kan dat beter doen dan ik. En ik zou ook bij mijn vroegere inspecteur...." Lag er niet tóch een dreiging in Brou wers woorden? Vergiste hij zich zo in 'die anders schijnbaar zo meegaande lobbes? Of was het werkelijk alleen maar een onhan dige poging om hem over te halen? Rijn ders kon er geen hoogte van krijgen. Wanneer hijzelf in deze verschrikkelijke geschiedenis geheel onbevangen was, zou hij heel anders moeten optreden. Toch zou het zaak zijn, Brouwer de mond te snoe ren. Langzaam naar zijn woorden zoekend, zei Jeróme Rijnders: „Ik ben je erkentelijk voor je goede be doelingen, Brouwer. Maar je hoeft je niet voor ons in te spannen en ik ben niet van plan je met een recept zus of zo ter wille te zijn. Inspecteur Beels is van ons doen en laten op die bewuste zaterdag volkomen op de hoogte. Het laatste had hij er beter niet aan kunnen toevoegen, overwoog hij achteraf. Stak er niet toch iets van uitleg, van toe geven aan druk, in? Zou Brouwer er niet uit op maken, dat Beels zich al wat inten siever met hen had bemoeid? Maar hij kon zijn woorden bezwaarlijk terugnemen en meer wilde hij onder geen voorwaarde over de zaak zeggen. Brouwer scheen ook geen verdere ver klaring te verwachten. Met een gemompel van: „Neemt u me dan asjeblieft niet kwalijk, dokter," verliet hij de spreekkamer. Peinzend ging dokter Rijnders de zit kamer binnen, waar Greet zeker al de thee voor hem zou hebben klaargezet. Hij merkte, dat hij, vooral na het onverkwik kelijke gesprek met Willem Brouwer in zijn hart maar al te blij was, dat hij Joke niet aantrof. Ze was met de opmerking, dat de inspecteur haar dit keer beslist niet nodig zou hebben, weggereden omdat ze drin gende boodschappen had te doen. Nadenkend roerde hij in zijn kopje. Hij moest zijn gedachten zien te verzamelen en zich op het onderhoud met de inspecteur voorbereiden. Zijn bezoek zou meer dan waarschijnlijk met de dorpspraatjes samen hangen waarop Brouwer had gezinsoeeld. Wat werd er eigenlijk rondgestrooid? Het eigenaardige in zulke gevallen was, dat andere mensen altijd meer wisten dan de betrokkenen zelf. Hoe hadden ze achter haald, dat Joke die avond uit was geweest? Iemand moest haar hebben gezien. Ze had hem verteld, dat inspecteur Beels er van wist. Dat kon het dus niet zijn. Waar mochten ze haar hebben gezien? Ander halve man en een paardekop, maar zién moésten ze je. En opeens, schijnbaar zon der verband, stond hem weer de ver schrikkelijke scène met de ring voor de geest. Joke in tranen, hij door de eerste ontsteltenis zichzelf nauwelijks meester. Zijn al heel weinig vrolijke gedachten werden door een klop op de deur onder broken. Mijnheer Bartels verzocht hem even in de apotheek te willen komen, om dat er een paar noodzakelijke bestellingen moesten worden besproken, waarmee hij niet goed raad wist de eerste keer. Nog voordat Jeróme Rijnders aan dit verzoek gevolg had kunnen geven, kwam het meisje inspecteur Beels aandienen. Dokter Rijnders stelde zijn assistent en de inspecteur aan elkaar voor, waarop Bartels wat treuzelig het vertrek verliet. Hij had de indruk gekregen, dat de politie man nog iets tegen hem had willen zeg gen, het dan toch maar bij zijn korte be groeting had gelaten. Jeróme Rijnders wees met een uitnodi gend gebaar op een stoel en nadat ze beiden waren gezeten, vroeg hij op lich telijk sarcastische toon: „Moet ik uit uw bezoek opmaken, dat u nog in het duister tast? U zei aan de telefoon, dat u me nog een paar vragen had te stellen. En dat zou stellig niet het geval zijn, wanneer u. Inspecteur Beels viel hem in de rede. „In dit stadium kan ik geen nadere mededelingen over de stand van het onderzoek doen. Ik wilde u alleen vragen, of u deze ring kent?" Hij trok het sieraad uit zijn zak en hield het op de vlakke h-and. Dokter Rijnders wierp er een vluchtige blik op en zei zonder haperen: „Ja, dat is de ring van juffrouw Van Galen. Uit duizenden zou ik hem herken nen. Maar hij was toch zoek, dacht ik? Hoe en waar heeft u hem opgespoord?" „Hij is later op de plaats van de mis daad gevonden." „Interessantzei dokter Rijnders en zijn gezicht drukte grote belangstelling uit. „Ja, inderdaad. Zelfs hoogst interes sant," beaamde de inspecteur verbeten. „Vooral, omdat de vinder u een ogenblikje te voren vlak bij de plaats heeft gezien waar hij hem opraapte." Opmerkzaam nam hij de dokter op. „O ja? Ik heb niemand opgemerkt," zei Jeróme Rijnders, terwijl hij een sigaret aanbood en er zelf een opstak. van sidderen geen sprake, stelde Beels vast. Die heeft zich in bedwang. Meer dan me lief is. De inspecteur had deze openhartigheid niet verwacht en dat bracht hem een ogenblik van zijn stuk. Gaf de arts zijn aanwezigheid zo grif toe, omdat hij er iets belangrijkers achter wilde verbergen? Hij begreep, dat deze Rijnders uit ander hout was gesneden, dan zo'n Adriaan van Akkeren bijvoorbeeld. Hij zou zich niet zo gemakkelijk van zijn eenmaal aange nomen houding laten afbrengen, als die draaitol in Amsterdam. Zonder de ander uit het oog te laten, vorste hij verder. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6