Formatiepoging-Romme mislukt „Afneming van tij verschil komt niet door de zeearmen" Fa. B. ENGELENBERG Albert Heijn Houding van P.v.d.A. niet door subjectieve motieven bepaald De Amsterdamse beurs in juli P.v.d.A. stond afwijzend tegen zijn ontwerp-programma Directeur-generaal R ijkswaterstaat Vernietigend antwoord op de bezwaren van twee Zandvoorters Mr. Burger: Aerent Huygenszn. van de Velde verborg bij Kortenhoef omstreeks 1600 schat in de grond HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Vele „breekpunten" P.v.d.A .-bezwaren OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Financiële aspecten Onderwijs Twee Zwitserse zeilers zijn vermoedelijk verdronken Nederlandse journalisten terug uit Rusland Meisje in Noordwijk aangerand Heemsteedse politie roept getuigen op „Verwonderlijk" 3 Fruit met de geit! Schatgraverij in Het Gooi Gebroeders Spaan zijn nu aan het graven Huldiging P. J. Regelink KOFFIEKANTA TE in de VLEESHAL Chantage op Nederlanders in Noord-Sumatra Zomer feestweek 1956 KOFFIE Noodtoestand in Overijselse gebieden Hoonhorst en Lenthe Extra-opvoering van openluchtspel in Bloemendaal DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956 (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Romme heeft woensdagavond in een persconferentie mededelingen <redaan over de door hem ondernomen formatiepogingen en over enige oorzaken 'van haar mislukking. Prof. Romme heeft, evenals zijn voorganger, dr. Drees, „etracht een kabinet op brede basis samen te stellen, aangezien hij dit in s lands belang acht. Toen hem bleek dat de P. v. d. A. niet wilde meedoen, eraf hij zijn formatiepogingen op, want hij wenste niet dat de kansen die er eventueel nog bestaan om tenslotte toch tot een kabinet op brede basis te komen, verloren zouden gaan. Gebleken was, dat de K.V.P.-, de A.R.- en de C.H.-fracties in zijn ontwerp-pro gramma een zakelijke grondslag voor even tuele medewerking aan een kabinet zagen. Daarentegen had hij van de V.V.D. een reeks zeer diepgaande opmerkingen ont vangen, waarvan hij zei, dat zij ,,diep-in- grijpend" waren. Of door daarover nog na- (ier te gaan praten iets positiefs bereikbaar geweest zou zijn wat instemming van de V.V.D.althans met het programma betreft, kon hij niet zeggen. De desbetreffende brief van de heer Korthals had hij niet voldoen de meer kunnen bestuderen. Immers na het volstrekt afwijzend antwoord van mr. Burger namens de fractie van de P.v.d.A. was voor prof. Romme het ogenblik aan gebroken om tot teruggeven van de op dracht te besluiten. Hij wenste naar een brede basis te streven, maar hij kon daar mee niet doorgaan tot elke prijs. In het programma Drees hadden zich voor de K.V.P. vijf „breekpunten" voorge daan. Prof. Romme kon op dit ogenblik echter niet zo duidelijk allerlei breekpun ten bespeuren. De P.v.d.A.-fractie vond zijn programma in zijn geheel onaanvaard baar, zodat mr. Burger in zijn brief niet stuk voor stuk de verschillende punten had besproken. Hij had slechts enige voor beelden van bezwaren genoemd, doch prof. Romme meende dat men door over leg over de meeste daarvan nog wel over eenstemming had kunnen bereiken. Het had echter geen zin meer gehad met mr. Burger te gaan praten, omdat deze na ver melding dier voorbeelden liet volgen, da't prof. Romme's programma deelneming van de P.v.d.A. aan het daarop te vormen ka binet geheel en al uitsloot. Als voorbeelden van de door de P.v.d.A.- fractie gekoesterde bezwaren noemde prof. Romme het feit, dat in de passage over Economische Zaken, die aan een soortge lijke passage uit het programma-Drees was aangeknoopt, door prof. Romme was ingelast: „dat voor de Nederlandse econo mie de ondernemingsgewijze produktie en distributie als basis zou worden gehand haafd. „Daardoor meende mr. Burger dat er extra-afstand wordt genomen van an dere vormen van ondernemingsgewijze produktie. Dit ontkende prof. Romme. Hij merkte op, dat hij deze zinsnede had over genomen uit het programma-Drees van 1951. Prof Romme had van dr. Drees niet overgenomen het doen vervallen van het verbod van arbeid van de gehuwde ambte nares in overheidsdienst. Prof. Romme had zich niet willen verzetten tegen de, ove rigens pas in een later stadium onder de formatiepogingen-Drees in diens program ma opgenomen zinsnede. Maar het ging zijns inziens toch te ver om nu van hem als formateur te verlangen dat punt, dat hij overigens bij de formatiepoging-Drees niet tot een „breekpunt" had willen maken, in zijn eigen programma een plaats te ge ven. De passage over „meerdere inschakeling van de in Nederlands Nieuw-Guinea wer kende maatschappelijke instanties bij voor bereiding en uitvoering van bestuursbe- slissingen". De bedoeling van prof. Romme was niet de indruk te wekken, dat missie ADVERTENTIE Doeistraat '59 - Haarlem - Tel. 15232 VERFSPUITEN - MASKERS en zending medezeggenschap in het be stuur zouden moeten krijgen de protes tants-christelijke fracties hadden tegen de ontworpen bepaling als zodanig geen be zwaar gemaakt maar de passage richtte zich tegen de in de ogen van de K.V.P. te ambtelijke trek in het bestuur van Nieuw- Guinea. De woorden zending en missie waren vermeden, omdat er nog andere maatschappelijke instanties denkbaar zijn. Verwondering hadden bij mr. Burger en diens fractie verwekt de financiële aspec ten van het programma-Romme, namelijk de grote overschrijding van de door dr. Drees in het vooruitzicht gestelde uitgaven, waartegenover „lagere belastingtarieven over de gehele linie" zouden staan. Te goeder trouw, aldus prof. Romme, had de fractie van de P.v.d.A. zich kenne lijk door wat te veel sentiment laten leiden bij het opperen van dit bezwaar. Haar aan haling was namelijk onvolledig. In werke lijkheid hield het programma-Romme in: „Ombuiging van het fiscale systeem van zeer hoge belastingtarieven, met daarnaast tal van fiscale faciliteiten, in de richting van een belastingsysteem met lagere ta rieven over de gehele linie, zodat een aan tal bijzondere faciliteiten gemist kunnen worden". Er was geenszins gedacht aan iets, dat totaal minder inkomsten voor de staat zou opleveren. De enige bedoeling van dit punt was uit het huidige stelsel twee gevaren te verwijderen, te weten: be vordering van nationaal foutief te achten investeringen en uit een nationaal oogpunt ongewenste verhoging van het kostenpeil in de bedrijven. Tot de door mr. Burger vermelde voor beelden behoorden niet de „breekpunten" uit het stadium-Drees. In dat opzicht had prof. Romme gestreefd naar formuleringen, die wellicht ook voor de P.v.d.A. aanvaard baar konden zijn. Destijds had hij er met zijn fractie de voorkeur aan gegeven de formatie-Drees op te geven, in plaats van de „breekpunten" te laten vallen. Prof. Romme gaf voorts een overzicht van zijn oplossingen inzake die „breekpun ten". Hij was tot de formulering gekomen: „Bevordering van bezitsvorming waarbij premiëring, fiscale faciliteiten en vrijstel ling van zekere sociale verzekeringslasten niet kon worden gemist". Voorts het overwegen van uitbreiding van een in voorbereiding zijnde jeugdpre- miëring bij een spaarregeling tot oudere jaarklassen dan nu de bedoeling is en een wettelijke voorziening ter bevordering van winstdeling met spaarregeling, verder be vordering van eigen woningbezit alsmede eventuele herziening van de Landarbei- derswet en nog veel meer, dat het sparen vooral in de hand zou moeten werken. In de paragraaf over Nieuw Guinea wenste hij achter het woord „Nederland" in te voegen: „als souvereine macht". Dat zou bovendien ook eventueel nog eens in de Troonrede of anderszins, volgens door het kabinet te bepalen beleid, tot uiting gebracht kunnen worden. In de paragraaf over stijgende welvaart en over de uitgaven moest komen: ..In deze tijd van stijgende welvaart moet er naar gestreefd worden, dat de uitgaven van de staat minder toenemen dan het nationaal inkomen". Wat het hoger onderwijs betreft wilde prof. Romme in het programma opgenomen zien: „Nadere opdracht*aan de Commissie- 's Jacob om te rapporteren over geleide lijke doorvoering van de in beginsel wen selijk te achten pacificatiegedachte van het hoger onderwijs, zulks met inachtneming van de eigen aard van het hoger onderwijs. De kwestie van het schoolgeld en van eventuele verder afschaffing daarvan had prof. Romme in zijn programma in wat wijder kader willen stellen, omdat voor af schaffing van het schoolgeld beslissend is, of dat inderdaad belemmerend is voor de mogelijkheid om de kinderen onderwijs te kunnen laten volgen. Vandaar zijn passage: „Onderzoek in hoeverre de noodzakelijke kosten, thans verbonden aan het volgen van onderwijs (schoolgeld, boeken, trans portkosten), onredelijke belemmeringen opleveren en maatregelen ter voorziening hierin". In grote trekken had hij de compromis sen inzake huurbeleid en defensie overge nomen, wat het laatste betreft echter met een andere budgetaire opzet. Prof. Romme gaf nog een verklaring van het feit, dat hij niet aan de V.V.D., maar wel aan de andere fracties had gevraagd hoe zij thans aan de hand van het pro gramma ten opzichte van eventuele deelne ming aan een kabinet stonden. De voorzitter van de V.V.D.-fractie, prof. Oud, ging er van uit, pas op het allerlaat ste een oordeel te willen uitspreken over eventuele bereidheid geestverwanten te ad viseren in een kabinet zitting te nemen. Dat het wel degelijk de bedoeling was ge weest te zien, of de V.V.D. ook zou willen meedoen bleek duidelijk uit het feit, dat ook aan die fractie het programma was toegezonden met het verzoek daarover haar oordeel kenbaar te maken. De Koningin heeft voor een conferentie hedenmiddag op het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage uitgenodigd achtereenvol gens de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst, de vice- president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, alsmede mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A., prof. mr. C. M. P. Romme, fractievoorzitter van de K.V.P., prof. dr. J. Zijlstra, fractievoorzit ter van de A.R.-partij, de heer H. W. Tila- nus, fractievoorzitter van de C.H.U. en drs. H. A. Korthals, waarnemend fractievoor zitter van de V.V.D. Onbemande jol gevonden Aan de Leidam te Lelystad Is een Olym- piajol gevonden door de bemanning van de Won. 62. Het jacht is waarschijnlijk be mand geweest door twee Zwitsers. Blijkens de inhoud van het vaartuig be hoorde het aan ervaren zeilers, onder meer was een groot kaartenassortiment aanwe zig. Van de inzittenden ontbreekt elk spoor, hoewel door de politie en de havendienst de gehele nacht gezocht is. De twee Zwit sers zijn vermoedelijk verdronken. Op Schiphol is gisteravond een groep Nederlandse journalisten teruggekeerd, die een bezoek aan de Sovjet-Unie heeft ge bracht. Tot deze groep, die op uitnodiging van het Russische persbureau Tass drie weken door de Sovjet-Unie reisde behoor de ook onze reisredacteur, de heer W. L. Brugsma. Tijdens hun bezoek legden de Nederlandse journalisten met een Iljoe- sjin-vliegtuig dat hun ter beschikking was gesteld ruim tienduizend kilometer af. Zij bezochten Moskou en Leningrad, de in dustriestad Sverdlovsk in de Oeral, de republiek Kazakstan en haar hoofdstad Alma Ata, nabij de Chinese grens, en Tasjkent, de hoofdstad van Oezbekistan. Via Soetsjoemi aan de Kaukasische Riviera keerden zij tenslotte naar Moskou terug. De eerste groep Nederlandse journalis ten, die sinds de oorlog de Sovjet-Unie bezocht, heeft overal vrij indrukken kun nen opdoen en zonder enige belemmering waar zij kwamen met de bevolking kunnen spreken. Zij ontmoetten premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjev, andere partij- en regeringsfunctionarissen, ge leerden, fabrieksdirecteuren, kunstenaars, en de gewone Russische burgers. Onze reisredacteur zal binnenkort aan vangen met. een serie artikelen over dit belangwekkende bezoek. Het Zandvoorts gemeentebestuur heeft thans, na het advies te hebben ingewon nen van de Rijkswaterstaat officieel ge reageerd op de publikaties van de heer J. Termes te Zandvoort, waarin deze de verwachting te kennen geeft, dat de uit voering van het Deltaplan een ongunstige invloed zal hebben op de kustlijn van Hoek van Holland tot Den Helder en het strand aanzienlijk zal versmallen. Die publikaties werden gevolgd door een interessant betoog van de oud-gezagvoer der S. Bosman te Zandvoort, die met be hulp van een grafiek meende te kunnen aantonen, dat de springtijhoogten langs de kust van Hoek van Holland tot Den Helder tot dusver zozeer van die van West Ka- pelle verschillen door het volstromen van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse zeegaten benoorden de Westerschelde. Door de uit voering van het Deltaplan, zou volgens hem dit verschil veel geringer worden en de springvloedhoogte geleidelijker gaan af lopen. Dat zou betekenen, dat zij met name voor Hoek van Holland, Scheveningen, Zandvoort en IJmuiden veel hoger zou komen te liggen. De gemeente Zandvoort had zich aan vankelijk geheel bepaald tot de memorie van toelichting bij de Deltawet, waarin stond, dat de hoogwaterstanden bij storm vloed onder meer ter hoogte van Hoek van Holland niet meer dan enkele centi meters verhoogd zouden worden als ge volg van.de afsluiting van de zeearmen. De directeur-generaal van de Rijks waterstaat, wiens aandacht B. en W. ten slotte op de publikaties gevestigd hebben, heeft in zijn antwoord het Zandvoorts col lege geprezen om zijn vasthouden aan de verwachting, welke in de memorie van toelichting te kennen was gegeven omtrent de springtijhoogten. Aan het weerleggen van de publikaties zegt de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat moeilijk te Woensdag is een twaalfjarig meisje uit Heemstede door een tot nu toe onbekende in de duinen onder Noordwijkerhout aan gerand. Het meisje reed op de fiets door het wandelbos „Groenendaal", op de Spar renlaan, toen zij werd ingehaald door een bromfietser. De bromfietser bleef met haar meerijden toen hij hoorde dat het meisje naar Noordwijkerhout zou gaan. Zij volg den samen, terwijl de bromfietser haar op duwde, de Herenweg, Zwarteweg (Benne- broek), Leidsevaart, Zilkerweg, Zilker- duinweg tot „Ruigenhoek". Aldaar sloegen zij het duinpad in dat naar Noordwijk aan Zee leidt- Na enkele kilometers dit pad te hebben gevolgd stopten zij en werd het delict gepleegd. Hierna is het meisje terug gekeerd naar Heemstede- De man is in on bekende richting verdwenen. Van de man op de bromfiets is het vol gende signalement bekend: oud ongeveer 30 jaar; hij droeg een zonnebril, heeft don ker krullend haar en was blootshoofds. Lengte ongeveer 1.80 m.; bleke gelaats kleur, dunne lippen. Hij droeg een lichte regenjas, bruine pantalon, bruine schoenen, gekleurde sokken, donkerbruine hand schoenen. Hij had een beschaafd uiterlijk en bereed een zwarte bromfiets. Het meis je is een donker type en droeg een zwart windjack. De hoofdinspecteur van politie te Heem stede verzoekt een ieder die enige inlich tingen omtrent de identiteit van de man op de bromfiets kan verstrekken zich in verbinding te stellen met het bureau van politie te Heemstede, Raadhuisstraat (te lefoon K 2500 - 38850). „Het is bijzonder onjuist wanneer prof. Romme suggereert, dat subjectieve redenen van beslissende betekenis zijn geweest bij de afwijzing door de P.v.d.A. van zijn ontwerp-programma", aldus heeft de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, mr. Burger, verklaard. „Wij hebben integendeel mede met het oog op de politieke toestand in ons land de voorstellen van prof. Romme in constructieve geest tegemoet gezien; hoewel wij, gezien de verkiezingsuitslag de noodzaak van zijn formateursschap moeten betreuren, en uitdrukking gegeven aan onze teleurstelling over de wijze, waarop hij zijn formatiepogingen heeft gedaan. Mr. Burger verklaarde voorts, dat de mislukking van prof. Romme vaststond wegens de door hem gevolgde methode van het opstellen van een geheel nieuw programma, hetgeen voor de P.v.d.A. onaanvaardbaar moest zijn. Mr. Burger zei het verwonderlijk te achten, dat naar de mening van prof. Romme de voorbeelden van de socialisti sche bezwaren tegen het programma, die in de brief aan hem worden genoemd, over brugd hadden kunnen worden. „Integen deel", aldus de fractievoorzitter van de P. v. d. A„ „deze punten zijn in het pro gramma zo scherp gesteld, dat de kloof breder en niet smaller is geworden." Mr. Burger zei in zijn brief aan prof. Romme slechts enkele voorbeelden te hebben ge geven van bezwaren, teneinde de schijn te vermijden, dat er geen andere bedenkin gen zouden zijn. Prof. Romme heeft in zijn programma formuleringen opgenomen, die strijdig zijn met het inzicht van de socialis tische fractie, aldus mr. Burger, die onder meer noemde de passage over de onderne mingsgewijze opbouw en de passages be treffende de P.B.O. en de bezitsvorming. De socialistische fractie heeft prof. Romme al gemeen verweten, aldus mr. Burger, dat hij het aantal geschilpunten heeft vermeerderd en verscherpt. Als voorbeeld noemde hij het feit, dat prof. Romme niet het ophef fen van het verbod van de gehuwde ambte nares in zijn programma opnam en de for mulering van prof. Romme van de taak van zending en missie in Nieuw-Guinea. Voorts is de P. v. d.-fractie van mening, dat de financiële omstandigheden in ons land de uitvoerbaarheid van het program ma in de weg staan. Het noemt talrijke maatregelen op belastinggebied, waartegen over een reeks van uitgaven staat, die de staat honderden millioenen per jaar zullen kosten, aldus mr. Burger. Het bevat een ombuiging van het belastingsysteem naar lagere belastingtarieven en afschaffing van belastingfaciliteiten, terwijl het program ma „doordrenkt is met belastingfacilitei ten". „De uitgaven, die het programma van prof. Romme impliceert, overtreffen, hoe ook geformuleerd, verre de voornemens van dr. Drees, waartegen hoe ook voor gesteld lagere belastingtarieven over de gehele linie staan," aldus zei mr. Bur ger voorts. Het programma van prof. Rom me aldus besloot mr. Burger kon geen redelijke kansen bieden. kunnen beginnen „wegens de incompeten tie van de schrijvers inzake deze zeer moeilijke materie". „De meningen van de heer J. Termes, die feitelijk op niets gebaseerd zijn, kun nen gevoeglijk terzijde worden gelegd, maar aan het artikeltje van de heer S. Bosman, waarin althans een redenering wordt gevolgd, kan enige aandacht worden geschonken". Het bezwaar van de Rijks waterstaat tegen deze redenering is ech ter, dat het uitgangspunt ervan uit de lucht is gegrepen en dat de conclusie on juist is. „De fout in de redenering is te zoeken in de bewering, dat de afneming Van het tijverschil tussen West-Kapelle en Hoek van Holland door de zeearmen wordt ver oorzaakt. De ware oorzaak ligt in de vorm van de Noordzee, in het bijzonder van het zuidelijk deel ervan, waardoor de getij beweging een zeer gecompliceerde zaak is. Behalve de vorm van de Noordzee spelen ook andere factoren, zoals bijvoorbeeld de diepteverdeling, hierbij een rot. Een blik op de kaart zal dit duidelijk maken en tevens doen blijken dat de oppervlakte van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse zee armen zeer klein is ten opzichte van de zee, waarin het spel der getijen plaats heeft. De invloed der zeearmen is dien overeenkomstig gering en bovendien zeer plaatselijk" „Uiteraard is deze aangelegenheid door de dienst van de Rijkswaterstaat zorgvul dig onderzocht", aldus de brief van de directeur-generaal, die met deze summiere mededelingen meent te kunnen volstaan „daar van enige invloed op het getij in de omgeving van Zandvoort geen sprake is". r:c<xx:<y5oy^c&yyjzc.<x>yx<x?yyxcc--/yyx.cr<xicr~rcc.cxyxccccc'. S MONTE CARLO (Reuter). - In Monte Carlo weet men niet wat men denken moet van de Deense onderwijzer Tage Lilienstrand, een jongeman van drieën- i twintig jaar, die met „een geit voor prinses Gracia" aldaar aankwam na een i voetreis van drieduizend kilometer van Kopenhagen naar de Rivièra. Niemand wist wat de onderwijzer met zijn ge schenk voorhad en hij zelf vergenoegde ich ermee te zeggendat hij de prinses een geit wilde geven. Hij kwam bij het paleis van het prinselijk paar een audiëntie aanvragen maar deze werd hem geweigerd en ook de geit kreeg er geen logies. Het beest droeg een zij den dek waarop in het Deens stond: „Voor prinses Gracia". Lilienstrand kreeg voor de nacht, onderdak in het politiebureau en werd de volgende 8 morgen per politie-auto naar de grens gebracht, met de geit. J^0COCO^30COO»3CCOO3O3OC>0CODC0CCOXOO0O30CCCOCCC«XCOCOD Op de officiële feestdag van het 800-jarig bestaan van Kortenhoef bij Hilver sum is door de gebroeders Dirk en Klaas Spaan in dit dorp een oud document in een oude Statenbijbel uit 1637 gevonden waarop ge gevens staan over een schat, die op een wei bij het dorp begraven zou lig gen. Op deze plaats, aan de Kortenhoefse dijk heeft vroeger een rooms-katho- lieke kerk gestaan en is nu nog een kerkhof. Ten tijde van de Spaan se overheersing vluchtten velen uit het Gooi en lie ten vaak geld in de grond de tegenwoordige eigenaar zegt, van generatie op ge neratie overgegaan. De bij bel is gescheurd, vergeeld en aan de randen geheel van de zwart. De letters zijn van een veelvuldig voorkomend katholieke kerk bezeten, :lie lag aan de Kortenhoef se dijk en in 1880 afgebro ken werd. Naast deze kerk was een kerkhof. Het land waar de kerk gestaan heeft is nu van een zekere boer Kroon, die het gedeeltelijk als boomgaard gebruikt. Volgens andere documen ten, die zij hebben bestu deerd, verborgen in de tijd Spaanse overheer sing gedurende de tijd van de tachtigjarige oorlog veel vluchtelingen 'Hun geld en oud-Hollands type met or namenten om de hoofdlet- kostbare bezittingen in de ters. De heer Spaan, die grond. Zij menen dat de deze bijbel nagenoeg nooit naam Van de Velde, die in document voorkomt, gebruikt omdat dit boek te het verstopt achter. Op het oud en voor hem onlees- van een van de begeleiders perkament dat slechts frag- baar is, vond het perka- is van Hugo de Groot op menten van berichten be- ment dezer dagen tussen de eerste bladzijden. Het document heeft de volgende inhoud: ,,-ende vat, wordt gesproken over de Spanjolen en een zeke re Aerent Huygenszn van de Velde, die, zoals uit weer andere documenten blijkt, daar zijn bezittingen begraven heeft. zijn tocht naar de gevan genschap op Loevestein. Er wordt in Kortenhoef druk gesproken over de by zynde wyl - wel van schat. De gebroeders Spaan aertse ghoederen geshe- hebben woensdag hun ghent - so heefht hy. graafwerkzaamheden moe- Aerent Huygensz van de ten staken wegens te grote Öp het perkamenten do- Velde - vlughte Spaniol- belangstelling. Sommigen cument staat de plaats waar schen ruyteren soldenieren geloven in de schat en blij- ende vilein volck, begrae- ven dicht in de buurt van de schat moet liggen vrij nauwkeurig aangegeven. Het document is wel ge scheurd maar niet op de plek waar de belangrijkste passage in oud-Hollands handschrift geschreven ven, verschoolen en ver- het groter wordend gat. stoocken syn besittinghen aen muntsoorte ende yu- weelen op de hoghede van de oude kerek zynde fye Anderen halen sceptisch de schouders op en geloven niets van het verhaal. Bij die sceptici bevinden zich voeten ghereeckent van die de burgemeester van het staat. De Statenbijbel zelf wegl.vcke syde tot tweelf." dorp, de heer D. Wilde- is van het jaar 1637 en is Inderdaad heeft Korten- boer en de groepscomman- in de familie Spaan, naar hoef in vroeger jaren een dant van de rijkspolitie. De heer P. J. Regelink, hoofdbesteller bij de PTT viert vandaag zijn zilveren jubileum in dienst van het Staatsbedrijf der PTT. Tijdens een huldiging in de versierde can- tine van het kantoor aan de Baljuwslaan is niet alleen zijn werk ten bate van de posterijen tot uiting gekomen, maar ook zijn werk voor het gemeenschaps- en or ganisatieleven. Hij is voorzitter van de Postfanfare en penningmeester van Postaal Mannenkoor. In eerstgenoemde functie zal hij in de tweede helft van augustus een tocht leiden naar Beieren en in de andere functie zal hij binnenkort aandacht moeten besteden aan het zilveren jubileum van het koor. De heren W. J. Steemers, adjunct-direc teur van het postdistrict Haarlem, over handigde een geschenk in enveloppe, C. A. L. Trommelen, chef van het postgebouw aan de Baljuwslaan, drie keukenstoeltjes, namens de naast- medewerkers, H. Kruk. chef der bestelling, memoreerde de goede verstandhouding en prettige samenwer king, C. Dekker bood namens de Haarlemse Postfanfare een bloemstuk aan, J. van der Veldt sprak als voorzitter van Postaal Mannenkoor, B. J. Korsman als tweede voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren en tenslotte overhandigde de heer P. Koomen namens het jubileumfonds een armbandhorloge. In- zijn dankwoord memoreerde de heer Regelink de prettige medewerking met het personeel en met de leden van de vereni gingen, waardoor veel bereikt is kunnen worden. ADVERTENTIE Wegens enorm succes zal JAN NELISSEN met zijn POPPENTHEATER nog 2 avonden in de Vleeshal spelen. Vanavond om 8 u. 8.45 en 9.30 uur en ook vrijdagavond op deze tijden. Dit feest moogt ge niet missen. TTTTTTTTTTTTTTTTTTfTTffmTT DJAKARTA (United Press) De Indo nesische politie onderzoekt een aantal chan- tagebrieven die gezonden zijn aan Neder landers die in de omgeving van Medan in Noord-Sumatra wonen. In de dreigbrieven worden bedragen tussen de 3000 en 10.000 rupiahs geëist als de geadresseerden ten minste niet ontvoerd of vermoord wensten te worden. De Nederlanders zijn werkzaam bij een waterleidings- en plantagebedrijf. ccocooocxxox!coooooomooocccoccoccocccoccccccocc<x>:cccc< X Haarlems Bloei biedt vrijdag 3 augustus: 8 9.3011.30 uur: Koffiedrinken in de 8 Anegang. 8 Tussen 11 en 12 uur en tussen 20 en 8 22 uur trekt de postkoets door de stad, 8 waarbij verscheidene koffiehuizen 8 bezocht worden. Van 10—12, 14—17 en 18.30—20.30 uur is de stadskweektuin'aan de Klever- '0 laan geopend. 8 Van 1224 uur: Kermisvermakelijk- 0 heden in de Nassaulaan en omgeving. XOCOOCX»D~CCCCaXCC«02030CCOCOODOCOC<X>COD»30C<XXXX)CCOC» Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 29 juni Alg. Kunstzijde Unie 246 271 263vs 2"s Van Berkels Patent 178 187'/? 187'/» 5 Van Gelder Zonen 246"? 254 250 4 Kon. Ned. Hoogovens 820»/« 349 346 17 Ned. Kabelfabriek 305 337»/» 333»/< 25'A Philips 280'/4 309'/» 303»/« 7»/» Unilever 413 435'/» 424V» 7»/, Kon. Petroleum 794"j 882/»» 831'/« 26*'* Holland-Amerika Lijn 180»/» I96'/x 196'/? 4- 13 Kon. Nederl. Stoomboot Mij166 174s/« 170 3s/« Nederl. Scheepvaart Unie 172 182»/2 177"» 2»/s Van Ommeren 290 314*/* 312 +21 Amsterdam Rubber 87'/» 104 89 IP/4 H. V. A114% 120% 114% -3»/» Ver. Deli Mijen 130 136 130 - 2% 3—3'/»% Nederl. '47 91"$ 93 92»/$ 3 Invest, cert. Nederl94s/* 95s/* 94%* Z5/a» 3% Nederl. 1962/64 94%» 95'/» 95s/is - Omzetten (nominaal): Vorige maand (def.):Aandelen 36.230.519,- Obligaties 53.865.746,- Deze maand (voorl.): Aandelen 41.717.255,— .Obligaties 49.675.016,— ADVERTENTIE Aha Albert Heijn koffie Het lekkerste kopje koffie dat u maar kunt schenken.... zo pittig, zo geurig, zo voordelig 10% lager in prijs dan eik ander kwaliteitsmerk Duizend ba. grasland onder water Reeds drie weken lang staat een gebied van ruim duizend hectaren bouw- en gras land, de buurtschappen Lenthe en Hoon horst in noordoost Overijsel, onder water. ..Een noodtoestand", zegt het gemeentebe stuur van Dalfsen. „Een wantoestand" zegt de Nederlandse Heidemaatschappij. De boeren zelf noemen hun streek een ramp gebied. De uitzonderlijk zware regenval, enige weken geleden, heeft de grenzen van de capaciteit van de waterafvoer in Lenthe en Hoonhorst overschreden. Het gebied ressorteert onder de gemeente Dalfsen, maar staat niet onder waterschapsbeheer. Dit laatste doet de Heidemaatschappij ge wagen van een wantoestand. Nog uit de middeleeuwen stammende re gelingen verplichten op een bijzonder inge wikkelde wijze de boeren en het gemeen tebestuur van Dalfsen tot onderhoud. Te weinig coördinatie heeft in de loop van eeuwen een gebrek aan doeltreffende af watering doen ontstaan, waarvan de ge volgen voor de tegenwoordige boeren bij zonder bitter zijn. De landbouwers zien zich genoodzaakt een gedeelte van hun veestapel te verkopen omdat zij geen voe der voor de beesten van het eigen land kunnen halen. Het gewas is totaal verrot en de boeren moeten voor hun eigen win tervoorraad aardappels bij de groenten- handelaar kopen. De structuur van de grond is, aldus één van de gedupeerden, ernstig aangetast. Nieuw inzaaien en her ontginning lijkt voor velen de enige weg tot revalidatie van hun grond. De koeien staan in Lenthe en Hoonhorst op stal, krijgen niet genoeg vers voer, en leveren melk ver beneden hun capaciteit. De bewerking van het land is geheel on- •nogeliik geworden. Een halve meter water overspoelt de wielen van de landbouw machines en geeft vrij spel aan de eenden, die lustig rondzwemmen tussen aardappe len en bieten. De Nederlandse Heidemaatschappij deelde mede, dat de enige oplossing is te vinden in de oprichting van een nieuw af zonderlijk, waterschap voor Lenthe en Hoonhorst. Eerst dan kunnen metterdaad de moeilijkheden worden bestreden en zul len de waterrijke zomers de boeren niet zo veel schade kunnen berokkenen. Zoals nog per radio om kwart over zes kon worden bekend gemaakt, is de voorstel ling van „De Rechter van Zalamea" door het Kennemer Toneelfestival" woensdag avond wegens de regenval afgelast. Ook vandaag wordt er niet gespeeld. Daal de weersvooruitzichten voor de komende dagen door De Bilt als gunstig worden op gegeven, is besloten op zondagavond 5 augustus een extra voorstelling van dit door Ton Lutz geregisseerde stuk van Pedro Calderón de la Barca te doen plaatsheb ben. Men kan dus voor het zien hiervan nog op »- vrijdag, zaterdag en zon dag in Bloemendaals Openluchttheater te recht.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7