Kindertheater, theeschenkerij en zwembad geprojecteerd Kerkdiensten Krediet voor de bouw van de St. Lucia-uloschool S In toekomst gemeentelijke sportterreinen waar nu EDO-eomplex gevestigd is MAISON „MARCEL" H. WAKKER Radio Moors Rijdende kliniek voor onderwijs aan kinderen met leermoeilijkheden SLOT DEFECT? UITBREIDING NOORDERHOUT Vakantiespelen op maandag 6 augustus Burgerlüke Stand van M«af|ern Zwembad Bloemenfeest in Aalsmeer Toernooi „Groenendaal" Medische verzorging tijdens het weekeinde B. EN W. VRAGEN HAARLEMSE RAAD: H M Nederlandsche Handelmaatschappij, N.V. N H M N H N H M H M N H H Susan Strasberg ontmoet de vader van Anne Frank Nederlandse arts gast van oud-krijgsgevangenen van kamp in Birma Onderzoek tariefsverhoging door college B. en W. I ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 pe officiële naam voor het sportpark in Haarlem-Noord is Noordersportpark, maar Haarlemmers spreken altijd van „Noorderhout", waar schijnlijk om het te onder scheiden van de Haarlemmer hout in het zuiden van de stad. De benaming „Noorderhout" betekent een compliment voor jiegenen, die verantwoordelijk waren en zijn voor de aanleg sn onderhoud van het sport park, want zij houdt, geheel in overeenstemming met de oor spronkelijke opzet, in, dat het publiek het sportpark in de gerste plaats als recreatie gebied beschouwt. Het initiatief tot de aanleg van het sportpark werd om streeks 1935 genomen door de toenmalige Haarlemse wet houder van Openbare Werken, mr. Jan Gerritsz, wiens naam is gegeven aan de laan, die de zuidelijke begrenzing van het recreatiegebied vormt. Ook is een monu ment te zijner ere opgericht bij de pergola aan de kop van de vijver. In 1937 was het gehele park, zoals wij dat nu kennen, voltooid, maar in de oorlog werd het ge bruikt voor het aanleggen van volkstuin tjes en in het laatste jaar werd het zelfs door de Duitsers verwoest, omdat zij ruimte voor een schootsveld nodig hadden. Tenslotte verdwenen de laatste boompjes en struikjes in de noodkacheltjes. Het ge volg van dit alles was, dat men in 1945 het gehele park opnieuw moest aanleggen. Lange tijd hebben de Haarlemmers daarna kunnen genieten van een Noorderhout zo als die ook voor de oorlog bestond. Nu zijn al sinds enige tyd plannen in uitvoering, die aan het recreatiegebied een zekere uitbreiding zullen geven. Deze uit breiding is gedacht in westelijke richting. Op het ogenblik is het zo, dat de Mr. Jan Gerritszlaan recht op de jeugdherberg af loopt, om daar uit te komen op de Delft laan. In de naaste toekomst zal deze laan zo worden omgelegd, dat zij ongeveer 250 meter verder naar het zuidwesten op de Delftlaan zal uitkomen. Hierdoor zal het Noordersportpark een grote hoek grond erbij krijgen, waardoor de thans reeds be staande schoolwerktuinen kunnen worden uitgebreid en men tevens een aaneenge sloten keten van speelweiden verkrijgt, omdat in het nieuwe terrein ook een speel weide zal worden aangelegd. Nu de gemeenteraad akkoord is gegaan met de aanleg van een groot sportcomplex ten noorden van het Mendelcollege en het in de bedoeling ligt daarheen in de toe komst de voetbalvereniging EDO te doen verhuizen, vraagt men zich natuurlijk af, wat er met het huidige EDO-terrein, dat bij de Noorderhout hoort, gaat gebeuren. Naar men ons van de zijde van de gemeen telijke dienst van Hout en Plantsoenen meedeelde, ligt het in de bedoeling hier van gemeentelijke sportterreinen te maken. Deze sportterreinen zullen in de eerste plaats gebruikt worden door de scholen, maar sportverenigingen zullen de terreinen ook 's avonds en zondags kunnen huren. Aan dergelijke sportvelden bestaat een grote behoefte, want de thans in gebruik zijnde sportvelden moeten noodgedwongen zó druk bespeeld worden, dat de grasmat er onder te lijden heeft. Maar mét de nieuwe uitbreiding zullen er ook andere plannen gerealiseerd wor den, waardoor het Noordersportpark met de omliggende groenstrook een harmonisch geheel, één der voor een grote stad zo noodzakelijke „longen", gaat vormen. Bij de nieuwe plannen is er geen plaats meer voor de jeugdherberg. Deze zal dus moeten verdwijnen, maar niet, nadat er een geschikt terrein voor gevonden zal zijn. Waar dit zal komen te liggen, is op het ogenblik nog niet bekend. Wel zijn er door Openbare Werken allerlei plannen in Klarenhof (Brouwersplein): Spel op de tuin. Vondelkwartier (Vergierdeweg)Fietstocht naar Amsterdamse Waterleiding. Vertrek tuin 10 uur. 40 kinderen. Sport en Spel. Weltevreden. (Spaarndammerweg)Fami liedag. Op bezoek: D.V.S., te Zaanen, V.Z.O.D., Frans Hals. V.Z.O.D. (Nieuwlandstraat)zie Weltevre den. D.V.S. (Vondelweg): idem. Te Zaanen (Anth. Fokkerlaan): idem. Frans Hals (Schotersingel): idem. Nieuw Leven (Spaarndam): Spel op de tuin. Fietstocht naar Ruïne van Brede- 10de en uittekenen daarvan. Vertr. 10 u. Glasblazers (Papentorenvest): Bezichtiging Teylermuseum. Aanwezig 11 uur. 25 kin deren. 1014 jaar. Spel op de tuin. Flora (Van Oosten de Bruynstrraat)Spel op de tuin. Jeugdland (Theemsplein)Spel op de tuin Ooslerkwartier Zomer vaartBezichtiging Frans Halsmuseum. Aanwezig 10 uur. 20 kinderen, leeftijd 1014 jaar. Spel op de tuin. Volleybal op de tuin. Centrum (Wilsonsplein)Spel op de tuin. Buitenrust (Schalkwijkerweg)Zwemmen Houtvaart, 1011 uur. 25 kinderen, leef tijd 614 jaar. Spel op de tuin. W.I.K (Oudeweg): Sport (ook volleybal). HAARLEM, 3 augustus 1956 ONDERTROUWD: 1 aug., C. H. J. Stock- roann en H. J. Kouwenaar; 3 aug., C. Los en E. van Wetering. GEHUWD: 3 aug., J. de Groote en B. van der Velde. BEVALLEN van een zoon: 31 juli, M. Chr. HermansWeijtboer; 1 aug., A. Th. J. Bult man—van Steijn; 2 aug., J. Kuiper—Hen- drikse; 3 aug., G. A. Ruigrok—Wiering. BEVALLEN van een dochter: 1 aug., J. M. Hompelmande Vries; 2 aug., S. H. Klap wijk—Jager; J. J. RaijmakersVerhees; C. F. SikkemaVolder; K. B. NunninkLang- ley: M. K. EichhornStavenuiter; J. Borst ~-Catsburg; W. E. ReversLether; M. H. C. StamRiemens; 3 aug., C. J. van Hengel Merkes. OVERLEDEN: 2 aug., E. M. van der Glad —Uilenburg, 82 j.. Crayenesterlaan; M. W. de HaanLetzer, 79 j., Saenredamstraat. studie, maar deze zullen nog besproken moeten worden met de Nederlandse Jeugd herbergcentrale. In de nabijheid van de huidige jeugd herberg is een kinderopenluchttheater ge projecteerd, omringd door een open be planting. Hier zullen kinderen in de toe komst toneelstukjes in de open lucht kun nen opvoeren. In het gedeelte van de nieuwe uitbreiding komt eveneens een kleutertuin met zandbakjes, klim- en dui- kelhekjes en een klimboom, waar de kleuters zich zullen kunnen vermaken. In tegenstelling tot de meeste speeltuinen in Haarlem, worden de speelwerktuigen hier van hout gemaakt in plaats van metaal. Dit past beter in een park en heeft in het groen een vriendelijker aanzien. Zoals Haarlem zuid een hertenkamp heeft, is er in het noordelijke stadsdeel een kinderboerderij. Deze zal uiteraard blij ven bestaan en in de onmiddellijke om geving heeft men zich een theeschenkerij gedacht. De boerderij, waar deze thee schenkerij zal worden gevestigd, bestaat reeds, maar moet nog worden omgebouwd. Wanneer dit zijn beslag zal krijgen is nog niet bekend: de financiën spelen ook hier een rol. Verder komt er in de zuidoosthoek van de Noorderhout, bij de Planetenlaan, een groot zwembad, waarvan een gedeelte overdekt zal zjjn. De aanleg hiervan zal door velen worden toegejuicht, want met zwembaden is Haarlem niet overdadig ge zegend. Het bestaande zwembad aan de Kleverlaan is niet in staat alle zwemlus- tigen uit Haarlem-Noord 's zomers op te vangen. Bij de ophanden zijnde uitbreiding en reorganisatie van de Noorderhout zal de vijver met de pergola, zoals de Haarlemmers die al jaren kennen, gehandhaafd blijven. Tevens bestaat de mogelijkheid, dat er bij de toekomstige theeschenkerij een midgetgolfbaan zal worden aangelegd. Noordoostelijk van de .Tan Gijzenvaart zal tenslotte een groenstrook worden aan gelegd, waardoor bezoekers aan de Noor derhout een vriendelijk uitzicht hebben en niet tegen hoge huizenblokken behoe ven te kijken. Met de werkzaamheden, die de uit breiding met zich meebrengt, is reeds een begin gemaakt: het terrein wordt al opgehoogd met teeltaarde. Wanneer in de naaste toekomst het zwembad met de daarbij geprojecteerde grote zonneweide, alsmede de uitbreiding in het zuidwesten gereed zal zijn, zal het gehele vernieuwe sportpark klaar gekomen zijn en is Haarlem een recreatiegebied rijker geworden, dat gezien mag worden. Gelukkig is het tegenwoordig zo, dat er met de stadsuitbreiding ruimte gelaten wordt voor veel groenaanleg. Wat dit be treft heeft de gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen iedere keer een groot lijstje met verlangens. Soms wel eens zo veel, dat Openbare Werken moet zeggen: „Het is allemaal prachtig, maar er moeten ook nog huizen gebouwd worden". Geluk kig wordt er in de praktijk altijd een oplossing gevonden, waar beide gemeente lijke diensten aan meewerken, zodat de Haarlemse stadsuitbreiding langs even wichtige en harmonische wijze kan ge schieden. Van 25 augustus tot 8 september zal Aalsmeer in feesttooi zijn. Overdag kan men een bezoek aan de kwekerijen en de veiling brengen en des avonds is Europa's grootste bloemen-centrum op een unieke wijze verlicht. Langs een 24 km lange éénrichtingsroute treft men enige honderden bijzonder aan trekkelijke punten aan met bloemversie- ringen, waterpartijen en bloemenmozaïe- ken. Dit alles op feeërieke wijze verlicht. Aan deze versiering en verlichting,welke grotendeels particulier initiatief is, werken tweeëntwintig straat- en buurtcomités een drachtig samen. De hoogtepunten van deze bloemen- weken zijn het grote bloemencorso, dat tot de beste van Europa behoort en de bloe- menshow in het Olympisch Stadion te Am sterdam op 1 september. De V.V.V. te Aalsmeer heeft, in samen werking met de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie, onder de titel: „Fotografeer de bloemenpracht van Aals meer" een fotowedstrijd uitgeschreven. Deze omvat twee onderwerpen en wel: „Aalsmeer bloemen en bloemencorso" en „Aalsmeer in het licht der schijnwerpers". Deelnemers kunnen gratis bij de V.V.V. Aalsmeer een toegangsbewijs krijgen voor het maken van foto's op de kwekerijen. De tenniswedstrijden voor het toernooi op „Groenendaal" konden vrijdag onder alles zins goede weersomstandigheden worden voortgezet. In een vlot tempo werden de partijen afgewerkt, waarbij ook ditmaal ver rassende resultaten uitbleven. De uitslagen waren: A-klasse. Heren-enkelspel: W. Groen van Buuren 60. 62; GourowitschNederkoorn 62, 62; MarrèGerkens 61, 62; Lali- sangvan Dinther 62. 63; HerokDe Vil der 62, 62; NielandG. Groen 62. 63; Jhr. de Roy van Zuidewijnv. d. Hof 60, 61; NielandG. Groen 62, 63; v. d. HorstN. Groen 64. 64. Heren-dubbelspel: Heddinga en Wijkhui zenWedekind en Brands 63, 64. B-klasse. Dames-enkelspel: mevr. v. d. MeydeFreule van Randwijck 64, 60. Heren-enkelspel: Brandse—Pruys 6—1, 64; v. d. HoffBoerma 63, 75. Dames-dubbelspel: Freule van Randwijck en mevr. Van Eckeltmevr. Tuinder en mej. Meltzer 62, 61. Heren-dubbelspel: v. d. Hoff en Dirken v. d. Weiden en Van Swaay 9—7, 64; Brandse en NusinkJ. Boerma en H. Boer ma 61, 46. 62; Königel en Zonderland Leenderts en Van Vught 36, 97, 75; Seveke en ElsenburgSchroder en Lange- meyer 61, 60. De wedstrijden worden vandaag voort gezet. Het toernooi wordt zondag beëindigd. ADVERTENTIE SALON DE COIFFURE MODERNE COIFFURES Permanent tiède f 12.50 Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20837 ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM HAARLEM: Artsen: men raadplege firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 13990. Dierenartsen: J. D. Beijers, Raamsingel 28, tel. 13164; Jan Heek, Koninginne straat 51, tel. 13174. Apotheken: Th. A. Klinkhamer, Ko ninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Hals plein 1, tel. 11180. BLOEMENDAAL: Artsen: dokter C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, telefoon 25589. Overvecn: dokter P. M. Wijkmans, Ju- lianalaan 130, Overveen, tel. 10071. Aerdcnhout: dokter J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, tel. 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tele foon 12698 en zuster H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, telefoon 26876. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 11 augustus voor spoedeisende gevallen ge opend de Bloemendaalse Rpotheek, Bloe mendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181; Apotheek De Wilde, Broekberger- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 2560-8284 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 38320. BENNEBROEK: Artsen: dokter G. Manschot, Rijks straatweg 34, tel. 430. HILLEGOM: Artsen: dokter A. van der Kaaden, Hoofdstraat 14, tel. 5114. LISSE: Artsen: dokter F. J. L. Haase jr. Heeren- weg 337, tel. 3685. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Nanninga, tel. 6220. Nieuw-Vennep: dokter Van der Weg, tel. 280. Badhoevedorp: dokter Den Ouden, tel. 2368. HEEMSTEDE: Artsen: dokter G. S. Nout, Camplaan 20, telefoon 38763 en dokter W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, telefoon 34606. Wijkverpleging: Zr. G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 27805. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, tele foon 38197. ZANDVOORT: Artsen: dokter B. Entzinger, Brederode- straat, telefoon 2181 en dokter H. K. van Es, Kostverlorenstraat 4, telefoon 2058. Wijkverpleging: Zr. J. B. Hoogenbosch, Wilhelminaweg 19, telefoon 2306. Verloskundige: Zr. G. Bokma, Tolweg 6, telefoon 2816. Apotheken: De Zandvoortse apotheek, J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, tele foon 2389. Tot twee uur geopend, daarna uitsluitend voor noodgevallen. Apotheek M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Tot zes uur geopend, daarna uitsluitend voor noodgevallen. J Als de Haarlemse gemeenteraad zich akkoord zal kunnen verklaren met een voorstel, dat door B. en W. is gedaan, zal Haarlem in de toekomst de beschikking krijgen over een rijdende kliniek, waar onderwijs gegeven zal kunnen worden aan die kinderen van de lagere scholen, die in meerdere of mindere mate aan lees-, schrijf- en of rekenstoringen lijden. Het belangrijkste voorstel, dat de Haar lemse gemeenteraad op het stuk van on derwijs bereikt heeft, is het verzoek van B. en W. om een krediet van f 784.800 ter beschikking te stellen voor de bouw en de eerste inrichting met meubelen, leer- en hulpmiddelen van een school met tien klassen voor uitgebreid lager onderwijs aan de Planetenlaan en de Mr. Jan Ger ritszlaan ten behoeve van het bestuur van het Sint Luciagesticht. Over de aanbe steding en het toekomstige uiterlijk van deze school hebben wij in ons blad van maandag uitvoerig geschreven. Volgens de jongste beslissing van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is het bedrag van het voorschot op de vergoeding in de kosten van exploitatie voor de kleuterscholen vastgesteld op f 8,50 per leerling en f 725 per leslokaal. Deze bedragen zijn maatstaf voor de grootte van de thans aangevraag de voorschotten door de besturen van bij zondere kleuterscholen. B. en W. stellen de raad voor een krediet te verlenen van f 129.267 voor de voorschotten voor 27 van dergelijke kleuterscholen. In de toelichting, die het betreffende voorstel vergezelt, zeggen B. en W., dat dergelijke kinderen zich vaak niet op een gewone school kunnen handhaven en dan over gaan naar een school voor debielen, waar zij zeer bepaald niet thuishoren. De klassonderwijzer heeft meestal geen tijd om dergelijke kinderen afzonderlijke aandacht te geven. De leerkracht, die aan de op te richten kliniek zou verbonden worden, zal, bij beperking tot het geven van onderwijs aan de kinderen uit het eerste leerjaar, na een tijdvak van zes jaar nagenoeg aan alle leerlingen der haar toegewezen scholen voor gewoon lager on derwijs de nodige aandacht hebben be steed. Het is de bedoeling de daarvoor in aanmerking komende kinderen enige uren per week aanvullend onderwijs in lezen, schrijven en rekenen te doen geven, voor de overige lessen blijven zij gehandhaafd in het vertrouwde milieu der eigen klasse. De meest praktische oplossing voor dit onderwijs acht men een rijdende kliniek. B. en W. vragen de raad in verband hier mede een krediet van 6.550.voor het aanschaffen, de revisie en het inrichten van een autobus tot een rijdende kliniek voor onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Verder stellen B. en W. de raad voor toestemming te verlenen tot het ter be schikking stellen van een nog nader te bepalen gedeelte van het schoolgebouw aan het Leidseplein, aan het schoolbestuur van de vereniging „Groen van Prinsterer" voor het stichten van een bijzondere school voor gewoon lager ondex-wijs, die ruimte zal moeten bieden aan tenminste 166 leerlingen en zal bestaan uit vijf gewone leslokalen, één speelwerklokaal, een han- denarbeidlokaal en een gymnastieklokaal, nadat dit gebouw in overleg met het schoolbestuur zodanig is verbouwd, dat het aan redelijk te stellen eisen voldoet. De raad wordt uitgenodigd B. en W. te machtigen de vex-eiste maati-egelen ter uit voering van dit besluit te treffen. Voorts worden er nog een aantal kredie ten door B. en W. gevraagd voor kleinere voorzieninigen aan scholen. Zo wordt 7.843 aangevraagd voor het aanbrengen van een centrale verwarmingsinstal'latie voor de bij zondere kleuterschool aan de Klarenbeek- straat. Aan de vereniging „Het Christelijk Lyceum" te Haarlem willen B. en W. een terrein van 575 vierkante meter afstaan op de hoek van de Hélène Swart'hstraat en de Queridostraat ten behoeve van de in richting van een turnplaats voor het ly ceum „Marnix van St. Aldegonöe" aan de Planetenlaan. De door B. en W. voorgestel de prijs bedraagt 21,40 per vierkante meter. Een krediet van 4.250,wordt aangevraagd voor het aanschaffen van meubilair, leermiddelen en een hoogtezon- apparaat voor de r.-k. school voor buiten gewoon lager onderwijs aan de Zomerïust- straat. Een krediet van 1.846 voor het geven van Montessori-ondexwijs aan het zesde leerjaar van de Linnaeusschool aan de Wilgenstraat, en 805,voor het uit breiden van de rijwielbewaax-plaats aan de bijzondei-e school voor gewoon lager onder wijs (Elout van Soeterwoudeschool) aan de Muidex-slotweg. Tenslotte stellen B. en W. voor eervol ontslag te verlenen aan ir. L. van der Burg als scheikundige bij de keuringsdienst van waren, dr. A, B. Nederlof als leraar aan het Coornhertlyceum, de heer G. J. Beks als leraar aan de H.B.S. B met vijfjarige cursus en de heer D. Scheffener als tijde lijk leraar aan de gemeentelijke handels avondschool. Od de voordracht ter benoeming van een hoofd van de Tevlei'school staan de heren J. de Vries uit Arnhem. Th. G. F. Hermens uit Zuidwolde en G. M. F. Toornstra uit Enkhuizen. Als hoofdleidster aan de Ovide Decrolykleuterschool staan op de voor dracht de dames M. Gravensteijn, S. J. Ha- gedoorn en J. M. Dresens allen uit Haar lem. Als leraar in de lichamelijke oefening aan het Gymnasium plaatsten B. en W. op de voordracht de heren W. Mai-sman en J. W. Duyff, beiden uit Haarlem. ADVERTENTIE „D E SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 ZONDAG 5 AUGUSTUS HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Ds. H. E. Gravemeijer, van Hilversum. 7: Ds. P. Kloosterman, van Kloe- tinge. Jeugddienst. Woensdag 8: Avondstilte. Voorganger Ds. R. H. Oldeman, van Zand- voort. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. J. van Winterswijk, van Wieringer- meer. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. E. Pot. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. J. van Dok. van Ens. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Ds. R. Bijl. 10.30: Geen dienst. Zie Grote Kerk 7 u. Ge bouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Dhr. J. B. Assendorp. voorganger Vrijz. Herv. te Velsen. Kapel Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. Th. van der Burg. 10.45: Ds. J. van der Touw, van Oir- schot. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. van der Berg, van IJmuiden. Jans kapel, Janstraat. 10.30: Dienst. Eglise Wal- lonne, 10.30 h.: Service présidé par le Con- sistoire. Deutsche Ev. Kirchengemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Pfarrer D. Stein. Church of England, Kinderhuissingel. Eve ning Service 3 pm. Christian Science. First Church of Christ. Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woens dag, Lange Veersti-aat 16. Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 8: Bidstond in de Tempeliersstraat 55 rood. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. Geb. „Beth-El". 3: Evangelisatiedienst. Evan gelist E. Ch. Hermes, Amsterdam. Dinsdag 7.30: Bidstond, Br. N. A. Matray. Woensdag 8: Kumpulan Isteri (Zuster samenkomst) Zr. L. J. Weber Immink, Heemstede. Alle- Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastoi-ie der Bi-oederkei'k, Parklaan 32 Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broeder- kei-k, Parklaan 34. Herv. Evangelisatie op G. G., Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. Schuu ring. van Nijkerk. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Ds. Buiten. 7: Dhr. H. Sanders, van den Helder. Woensdag 8: Dhr. J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Pred. W. Dubbeldam. Rotterdam. 5: Dezelfde. H. Avondmaal; vrij voor alle ge lovigen. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Frits Niemeyer. Alphen a. d. Rijn. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst a. d. Dreef. Opwek kingssamenkomst, Zuiderstraat 15. Donder dag 8: Dhr. H. v. d. Brink, Bloemendaal. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag geen zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. Th. A. Darnoud, Theol. Student Suriname, te Zeist. Geen zondagsschool. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Prof. Dr. P. Boendermaker, uit Hil- vei-sum. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. M. C. Schepman, van Arnhem. Remonstr. Geref. Gemeente 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. C. Goeman. Zuid-Oosterkerk. Richard Holkade 125. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. D. J. Roos. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. D. J. Roos. 5: Dr. A. Dondorp Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. Geref. Gemeente. Ridderstraat 29. 10 cn 5: Leesdienst. Ger. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis.. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Be gijnhof. 10.30: Dhr. J. Bourïtius, theol. stud. H. Avondmaal. 7: Dezelfde. 8.15: Jeugdsa menkomst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingssamenkomst. 6.45: Open luchtsamenkomst. 7.30: Verlossingssamen komst o.l.v. Kapt. de Boer. Pinkstergemeente Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. P. Klaver. 7.30: Dhr. E. Schuurman. Vergadering van Gelovigen, Hasselaersplein 11, 10: Samen komst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeen- schapsbond. Gedurende de maand augustus geen samenkomsten. Gemeente des Heeren, Lange Molensks>3l .^JiP,SIV5: Sanjenkom- sten. Volle Evangelie Gemeente, Paul Kru- gerstraat 36, 10: Openbare samenkomst. H. Avondmaal. 19.30: Openbare dienst op de Dreef. Bij slecht weer om 19 u. dienst in de Kapel. Donderdag 8: Gebedssamenkomst (voor gemeenteleden). Gemeente van Chris tus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbiddings- dienst m. preek. 8: Evangelisatiedienst. Ged. Oude Gracht 47. 3: Zondagsschool. Donderdag 8: Evangelisatiedienst. Duven- voordestraat 61. Woensdag 8: Voor alle be langstellenden bijbelstudie. Zcvende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeen te. Parklaan 21. Iedere zatei'dag 10: Pre diking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. J. Scholten. Sionskerk, Eksterstr. (Spaarn- dam-West). 10.30: Vic. J. de Vries, van Heemstede. 7: Ds. W. J. H. Hubeek, uit Leiden. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Ver. Doopsgez. Gemeente, Noorderkapel, Indischestr. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Geref. Kerk, Kloppersin gelkerk, Kloppersingel 5557. 9.30: Ds. G. Bouwmeester. 5: Ds. B. Slingenberg. Sions kerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. B. Slingenberg. 3.30: Ds. A. A. Leenhouts. Noord-Schoter- kerk. Spaarnrijkstraat. 9.30: Ds. A. A. Leen houts. 5: Ds. G. Bouwmeester. Stichting „Petra", Noorderkapel (einde Minahassasti'aat). Donderdag geen dienst. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. P. H. Pellikaan, Melbourne. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 7: Open luchtmeeting. 8: Verlossingssamenkomst. Kapitein F. Dijkstra. Maandag 7: Straatzang Dinsdag 2.15: Gezinsbond. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilheiminaplein. 8.30: Ds. van Nieuwen, huijzen. 10: Ds. L. Cannegieter. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. van Nieuwenhuijzcn H. Avondmaal. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Vi- cai'is. J. A. Jongbloedt. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Br. Oostenrijk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen. Oud- Voorg. v. d. Afd. Gerei'. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. C. L. Timmers, van St. Panci-as. 5: Ds. L. Hoorweg. Camplaan 10: Dr. A. Don- doi-p. 5.30: Ds. C. L. Timmers. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. W. van Limburgh te Bcnnebroek. Relig. Kring geen dienst. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. In ge bouw Rehoboth, Schoollaan 4. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. J. J. Poldervaart, van Scheveningen. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. v. Wijngaar den, Aalten. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Prof. Dr. A. J. Rasker. Ned. Prot. Bond Potgieterweg 4. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. N. P. B., Haarlem. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. S. J. Popma, te Amsterdam. 3.30 en 7.30: Ds. D. J. Roos, te Haarlem. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. van de Linde, van Amsterdam-West. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10: Drs. E. de Jong, van Winterswijk. 19: Ds. IJ. van der Zee, van Nieuw Vennep. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. 5: Ds. Brouwer. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. H. Schippei-s. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda. H. Doop. 7: Ds. W. Moerman van Aalsmeer. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. S. L. Verheus, van Leiden. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30: Ds. H. J. Riphagen. van Ba- rendrecht. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 6.30: Dhr. Eveleens, van Dokkum. Abbenes. 9.30: Ds. F. Brouwer, van Hillegom. 6.30: Ds. J. A. van Boven. Bethel- kapel. 10: Mej. Ds. E. Visser, van Bandung. 7: Ds. Y. Alkemade, van Amsterdam. Geref. ADVERTENTIE AUTO-CREDIET N.V. Amsterdam voor de financiering op huurkoopbasis van AUTOMOBIELEN LANDBOUW WERKTUIGEN en BEDRIJFSMACHINES -& Inlichtingen bij de BANK Agentschap te Haarlem: Spaarne 56 met kantoren te Haarlem-Noord, Heemstede, Overveen, Beverwijk en IJmuiden N H M N H H H H H Kerk. 9.30 en 3: Ds. E. I. F. Nawyn, van Den Haag. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Vicaris L. C. Baljé. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Dr. G. E. Meuleman, H. Avondmaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. J. A. Mulder, Naarden. 19: Ds. W. Roggeveen, Pieterburen. „De Toorts" 9: Ds. W. Roggeveen, Pieterburen. Chr. Geref. Kerk. Pniëlkapel, Pastoi'ieweg 3.30: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: A. Jansen, jeugddienst. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. 7: Geen dienst. Woensdag 8: Avondwijding. Mej. Ds. W. H. H. Buijs, concert op gi'amofoonplaten. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Dr. A. van Biemen, van Bentveld. Geref. Kerk, Ju- lianaweg. 9, 10.30 en 17: Ds. G. J. Cosijnzen, van Hellendoozn. Ned. Chr. Gemcenschaps- bond. huize „Pniël". Zuidex-sti-aat 3. Dinsdag 3: Dhr. J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Bronsgeest, van Smilde, H. Doop. 7: Ds. De Vos, van Katwijk, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. A. C. Hofland, van Meppel. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Dhr. J. Klamer. van Roo- deschool. Chr. Geref. Kerk 10: Leesdienst. 5: Ds. Floor Sr. van Nieuw Vennep. Geref. Gemeente 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. De achttienjarige Susan Strasberg, die in New York al enige tijd met zoveel suc ces de hoofdrol speelt in het voor toneel bewei'kte dagboek van Anne Frank .,Het achterhuis" en thans met vakantie in Ne- derland verblijft, zal vandaag de vader van Anne Frank in Londen ontmoeten. Het op- treden van Susan Strasberg als de vijftien jarige dochter in een Joods gezin, dat door de nazi's in de tweede wereldoorlog gro tendeels werd vermoord, is geroemd als een van de ontroerendste rollen der laat ste jaren. Haar spel is prachtig. De echte Anne Frank werd in 1942 gedood, waar door haar dagboek werd afgebroken. „Het geeft mij een vreemd gevoel, haar vader vandaag te zullen ontmoeten", zei Susan Strasberg. „Ik heb het gevoel dat ik hem ken, hoewel ik hem nooit heb ontmoet". De Nedei-landse arts dr. Han Hekking uit Den Haag, die tijdens de tweede wereld oorlog in Birma door zijn grote kennis van kruiden en tropische ziekten het leven van vele Amerikaanse krijgsgevangenen heeft gered, is te New York als gast van deze Amerikanen aangekomen. De rijzige, grijze dokter diende destijds als officier van gezondheid op Timor, waar hij door de Japanners krijgsgevangen werd gemaakt. Hij werd, zoals de meeste Nederlandse krijgsgevangenen, naar Birma gezonden, waar hij als arts in een Amerikaans- Australisch-Brits krijgsgevangenkamp werd tewerkgesteld. Ondanks de zeer pri mitieve omstandigheden wist dr. Hekking daar veel goed werk te doen en vooral bij de Amerikanen was hij zeer geliefd. De Amerikaanse militairen mariniers, matrozen en soldaten vergaten hun dokter niet en zonden hem elk jaar met Kerstmis pakketjes en begin deze week kreeg hij zelfs tot zijn gi-ote verrassing een uitnodiging om een veteranenreünie in Dallas, Texas, bij te wonen, zonder dat hieraan voor hem enige kosten zouden zijn verbonden. Dr. Hekking accepteerde en de nu 53- jarige geneesheer werd vrijdag op de lucht haven Idlewild welkom geheten door een van de vijfhonderd ex-krijgsgevangenen, die de reis van de dokter en zijn verblijf in Amerika betalen. Vandaag zal dr. Hekking naar Dallas, Texas, vliegen om de jaar lijkse reünie van de oudstrijders bij te wonen. ADVFRTF.NT1F, Het Haarlemse gemeenteraadslid mevr. M. van der Wall-Duyverndak heeft zo als gemeld is aan het college van B. en W. vragen gesteld over de ongerustheid, die er onder de beoefenaai's van de zaal sporten heerst, betreffende een door hen gevreesde verhoging van de huur voor de zaal van het Krelagehuis. B. en W. beves tigen de mening dat het belang van de be oefening der zaalsporten in het Krelage huis zodanig is, dat door het college moet worden voorkomen dat een te hoge finan ciële last voor de vei-enigingen een einde aan het gebruik zou maken. Voorts delen B. en W aan mevrouw Van der Wall mee, dat zij reeds op 14 juni op- di-acht hebben gegeven hun te adviseren met betrekking tot de consequenties van de tariefsverhoging voor de sportvereni gingen. Met de betrokken organisaties wordt ter zake overleg gepleegd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3