Gids voor sterrenkijkers Zie Boven Amerikaanse Congresleden vijf maanden met vakantie „De tweede oorbel" Radio-Reparatie Suezkanaal ook voor Amerika van groot economisch belang Bunno op zoek naar Luilekkerland Merendeel moet de eerste maanden om het behoud van zijn zetel vechten ESSO EXTRA MOTOR OIL FEUILLETON Nederland zevende op de tonnagelijst Met Esso bent U beter uit door Hans Martineit H. J. MAERTENS N.V. Na de ramp met de „Andrea Doria" Reeds meer dan 2 miljoen schadevergoeding geëist Financiële hulp aan aardappelexporteurs Produktschap stelt acht miljoen beschikbaar Valluy volgt Juin op als N A V O-bevelhebber APPARATENFABRIEK „LIIXOR" jj Geen schatgeen gr averij Vliegtuigonderstel in zee gevonden Wereldraad van Kerken tegen proeven met atoom wapens Heringa Wuthrich X-2 vloog bijna drie maa! sneller dan het geluid Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 4 (Van onze correspondent in Washington) tijk moest worden toegepast (hulp aan het buitenland of liberalisatie van de handels- Het is stil geworden op de heuvel van Washington's kapitool. De senatoren en de afgevaardigden hebben na afloop van het Congres-jaar, hun biezen gepakt. De 435 leden van het Huis van Afgevaardigden en 32 (een derde gedeelte) van de 96 sena toren zullen in januari alleen terugkeren, indien zij in november herkozen worden. Vandaar de haast om terug te gaan naar hun staat, waar de meesten hard moeten vechten voor het behoud van hun zetel. Het 84ste Congres heeft in de huidige samenstelling officieel twee jaar zitting gehad maar in feite slechts anderhalf. Het was voor de vijfde keer sedert de burger oorlog dat de oppositiepartij in beide Hui zen de meerderheid had. In november 1954 verwierven de Democraten zowel in de Senaat als in het Huis, de meerderheid. Er zijn in de laatste twee jaar perioden geweest, waarin er van de president ten gevolge van zijn hartkwaal en van zijn operatie geen leiding kon uitgaan. Maar ook in de maanden dat Eisenhower nor maal in functie was, heeft hij zich afzijdig gehouden van het Congres. In dit opzicht verschilt „Ike" sterk van Roosevelt en Truman, die vele middelen te baat namen, teneinde het Congres mee te krijgen. Eisenhower huldigt de stelling, dat de uit voerende macht aanbevelingen kan doen, doch niet mag treden op het terrein van de wetgevende macht. Het is evenwel de vraag of handhaving van de leer van de scheiding der machten in die strikte zin heilzaam is voor de Verenigde Staten. De leden van het Congres, die tezamen de wetgevende macht vormen, zijn voor hun verkiezing afhankelijk van kiezers, voor wie lokale belangen overheersen. Het Congres behoort het landsbelang te be hartigen, doch belangen van de afzonder lijke staten of zelfs van de kiesdistricten, leggen veel gewicht in de schaal. De partij-discipline is niet al te groot en heel vaak stemt de helft van de partijleden pre cies omgekeerd als de andere. Te weinig leiding Willen de Verenigde Staten in deze pe riode van de geschiedenis een krachtig bewind hebben, dan moet de president in staat en bereid zijn, het Congres te doen werken in de richting, die hij wenst. De taak van een Amerikaanse president is bijzonder zwaar. Het vergt veel van zijn krachten, wanneer hij, bij al zijn werk, voortdurend pressie moet oefenen op het Congres. Doet hij zulks niet, dan loopt hij het gevaar, dat er van zijn programma weinig terecht komt. Eisenhower kan moeilijk voldaan zijn over de verrichtingen van het Congres in de laatste twee jaar, maar voor een deel is dit magere resultaat het gevolg van te weinig presidentiële leiding. De regering had ongetwijfeld meer van haar programma verwezenlijkt kunnen krijgen. In principe kon de Republikeinse regering niet alleen rekenen op de steun van de grote middengroep der Republi keinen, doch eveneens op de bijstand van de grote middelmoot der Democratische partij. Alleen de uiterste vleugels van bei de partijen waren dikwijls in de contra mine, doch deze extremisten zijn vrij ge ring in aantal. Nu kreeg de regering de meerderheid van het Congres meestal wel mee, wanneer de diplomatie steun behoefde (de resolutie inzake Formosa bijvoorbeeld), maar wan neer het internationale beleid in de prak- ADVERTENTIE €sso met de nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor 25) politiek) dan gaf het Congres Eisenhower en zijn kabinet veelal minder steun dan zij wensten. Eisenhower kreeg honderden miljoenen dollars te weinig voor hulp aan het buiten land, maar Washington kan toch nog heel wat doen met de toegewezen drie en drie kwart miljard dollar. Tegenover het binnenland schoot het Congres vooral te kort, toen het geen geld beschikbaar stelde om de bouw van scho len te steunen. Vaak was het Congres door de regering te weinig voorbereid op voor stellen, die ingediend zouden worden en te zelden gingen de president en zijn minis ters wanneer het Congres lastig bleek met hun plannen tot het volk, teneinde via de kiezers het Congres onder druk te zet ten. Het is teleurstellend dat dit, heus wel bruikbare Congres, niet tot een beter wet gevend instrument is gemaakt. Maar dat is juist wat Eisenhower niet wenst. Deze president heeft er bezwaar tegen, het Con gres te gebruiken als verlengstuk van de uitvoerende macht ADVERTENTIE BETROUWBARE Tel. 1522(1 Nassaustraat 5 Haarlem Het bedrag van de schadevergoedingen, die enkele passagiers van de gezonken „Andrea Doria" reeds van de betrokken Italiaanse en Zweedse lijn hebben geëist, is reeds tot meer dan twee miljoen dollar gestegen. De hoogste eis tot schadevergoeding 900.000 dollar is ingediend tegen de re derij van de „Stockholm" door negenen zeventig handels-, scheepvaart- en verzeke ringsmaatschappijen, die gezamenlijk een eis hebben ingediend. Een vrouwelijke passagier vraagt 350.000 dollar vergoeding. Het Produktschap voor Aardappelen heeft besloten acht miljoen gulden be schikbaar te stellen voor het verlenen van kredieten aan aardappelexporteurs, die door de exportstop in zulke moeilijkheden zijn geraakt, dat hun zaken groot gevaar lopen, aldus het vakblad voor de groot handel in aardappelen, groenten en fruit. Enige van de belangrijkste voorwaarden welke door het produktschap zijn gesteld zijn: betaling van rente en het aangaan van de verplichting de binnenlandse schulden zoveel als nodig en mogelijk is, te voldoen. WASHINGTON (UP/AFP) In bevoeg de kringen te Washington is verklaard, dat het Suezkanaal in economisch opzicht van zeer groot belang voor de Verenigde Sta ten is. Er wordt op gewezen, dat het ka naal met 10,700 kilometer de afstand tus sen New York en de laadhavens voor man- gaanerts aan de Rode Zee verkort met 5600 km, de afstand tussen New York en de oliehavens van Saoedie-Arabië en Koe weit en met 5600 km de afstand tussen New York en Karatsji in Pakistan. Voorts wordt berekend, dat een reder die een la ding ter grootte van een libertyschip van Boston naar Karatsji verzendt via het Suezkanaal en niet rond Kaap de Goede Hoop een bedrag van bijna 30.000 dollar bespaart en zijn lading veertien dagen eer der ziet aankomen. Schepen die voor Ame rikaanse belangen varen onder de vlaggen van de Verenigde Staten. Liberia, Hondu ras en Panama behoren tot de drie voornaamste gebruikers van het Suezka naal. Het volume Van de Amerikaanse bui tenlandse handel dat door het Suezkanaal wordt vervoerd is sedert 1929 vertienvou digd en overschrijdt thans de tien miljoen ton per jaar. Men heeft berekend, dat als het Suezkanaal niet bestond of gesloten zou zijn en de Amerikaanse reders de rondreis via de Kaap zouden moeten maken, hun vloot met ruim 200 libertyschepen en 75 olietankschepen zou moeten worden uitge breid teneinde dezelfde hoeveelheid te kunnen vervoeren. In 1955 passeerden de volgende aantallen schepen (met hun tonnage) het Suez kanaal: land passages tonnage Groot-Brittannië 4358 32.789.874 Noorwegen 1835 15.594.947 Liberia 1096 14.030.172 Frankrijk 1217 10.826.255 Italië 1376 9.220.244 Panama 694 8.074.000 Nederland 687 4.774.000 Zweden 483 3.822.236 Verenigde Staten 380 3.134.238 Denemarken 379 2.897.246 Griekenland 379 1.387.280 Japan 147 998.498 Rusland 171 901.244 Portugal 101 757.818 In 1955 beliepen de inkomsten van de kanaalmaatschappij 34.5 miljoen gulden en de uitgaven 3 miljoen gulden. De winst werd naar de reserve afgeschreven. Er BANKOVERVAL IN MILAAN Drie gemaskerde mannen hebben een geslaagde overval op een bank in een Mila nese voorstad gepleegd en zijn er met een buit van ongeveer 2.500.000 lire (meer dan 15.000 gulden) vandoor gegaan. Zij waren gewapend met semi-automatische geweren en revolvers, waarmee zij zes employés en drie vrouwelijke cliënten in bedwang hiel den, terwijl zij de banksafe van zijn in houd beroofden. werd geen dividend uitgekeerd. Vorig jaar werd bijna zeventig miljoen ton olie door het kanaal verscheept. Deze hoeveelheid maakt ongeveer de helft uit van de olie, die West-Europa gebruikt. PARIJS (United Press) Generaal Al fred Gruenther, de Amerikaanse opperbe velhebber van de NAVO-strijdkrachten, heeft de Franse leger-generaal Jean- Etienne Valluy benoemd tot opvolger van maarschalk Alphonse Juin als opperbevel hebber van de geallieerde strijdkrachten in Centraal-Europa. Maarschalk Juin heeft zelf verzocht van zijn functie als opperbevelhebber in Cen traal-Europa ontheven te worden. Generaal Valluy, die Frankrijk vertegen woordigt in de permanente groep van de NAVO te Washington zal zijn nieuwe functie op 1 oktober aanvaarden. ADVERTENTIE ■- jj t' VENTILATOREN KWALITEITS transformatoren electro-motoren i - levéren wij vlug en concurrerend Korlp Poellaan 25 Haarlem Tel. 12305 Men klaagt vaak over de „onleesbaarheid" van dit soort kaartjes. De ongeoefende sterrenkij ker weet niet hoe hij het ding moet houden, zelfs al staat er een N op om aan te wijzen waar het noorden is. Er zou wel iets aan te doen zijn. Maar dan zou de krant moeten worden uitgegeven in de vorm van een opblaasbaar ballonnetje, waar we binnenin konden gaan zitten. Dan pas zouden we een verantwoorde afbeelding van de ster renhemel kunnen krij gen. Aangezien dit op nogal wat technische moeilijk heden zal stuiten, moe ten we ons behelpen met producten als dit, welks tekenaar intussen niet de minste blaam treft. Hij kan het niet helpen. Zijn grootste moeilijk heid is namelijk niet, dat hij op een plat vlak iets moet afbeelden dat in werkelijkheid, drie dimensies heeft (dat doet bijvoorbeeld elk portret ook), maar dat hij en u en wij allemaal ons mid den in die afgebeelde werkelijkheid bevinden. En daar zit de kneep. Het zal u misschien best lukken, de vaas te teke nen die daar op tafel staat. Maar hoe moet u er mee aan als u zich voorstelt dat u zelf in de vaas zit en dan op een plat stuk papier moet gaan tekenen wat ii ziet? Toch bestaat er een ma nier om sterrenkaartjes als dit te „lezen". U moet daartoe, staande met uw gezicht naar het noor den, de tekening boven uw hoofd houden en dan zorgen dat de letter N inderdaad naar 't noor den wijst. De cirkelrand stelt dan de horizon voor. Bewaart u deze teke ning? We zullen haar in augustus nog vaker no dig hebben! G. v. W. C«X>3CCCCCCCCOOCCCCOOOCCCCCCCCCCCOCCCCCCOOOCCCCCCCCCCC<X 0 Sinds woensdag hebben de gebroeders 15 Spaan niet meer gegraven naar de schat 0 die zich volgens een oud document, dat zij in een oude statenbijbel uit 1637 Zouden hebben gevonden, in Kortenhoej 5 in een weiland zou bevinden. Uit een document, dat zich in het archief vo.n 8 de r.k. kerk bevindt, is nu echter ge- o bleken, dat de kerk die in het oude ge- 5 schrift zou zijn genoemd, pas in 1808 werd gebouwd en in 1880 weer werd [i afgebroken. »DX>OCCC.3C.CCCCOCCO3C<XCO;cccococoococo^^COCOCCCOCCOOCOO Een schipper uit Den Helder heeft op zeven mijl ten westen van Egmond een on derstel van een vliegtuig in zee gevonden. Bij een onderzoek van de rijksluchtvaart dienst is gebleken, dat het hier een onder-, stel van een groot militair vliegtuig be treft, waarschijnlijk een bommenwerper uit de tweede wereldoorlog. „Zo, zo", mompelde baas Malba. „Wou jij naar Luilekkerland?" Hij dacht een poos na en keek Bunno aandachtig aan. „Weet u, waar het is?", vroeg Bunno. „Jawel... ik weet het", knikte de timmerman. „Ach, wilt u me dan vertellen, hoe ik er kan komen, baas Malba?", smeekte Bunno. De timmerman dacht even na. „Goed dan", zei hij toen. „Ik zal je de weg wijzen Verklaring over afhankelijke volken GALYATETOE (Reuter) De negentig leden van de centrale commissie van de Wereldraad van Kerken, die te Galyatetoe in Hongarije bijeen is, hebben met alge mene stemmen een verklaring goedge keurd. waarin wordt aangedrongen op het tot stand brengen van een akkoord over „staking of beperking van en controle op proeven met atoomwapens". „De mensheid vreest voor het gevaar van proefnemingen met kernwapens. Wij dringen er bij de kerken op aan. op hun regeringen en de UNO een beroep te doen over een derge lijke overeenkomst te onderhandelen ten einde aan zulk een gevaar een einde te maken. Er moet een voorziening worden getroffen, waardoor zowel de gezondheid van de mensheid als de veiligheid van de volken wordt verzekerd".. In de verklaring wordt gezegd, dat „een brede kloof op internationale schaal de rijken van de armen scheidt". Hierin kun nen de kerken niet berusten. De kerken in landen met gunstiger economische en so ciale toestanden hebben een bijzondere verantwoordelijkheid om door middel van daden hun verbondenheid met alle arme. onderdrukte en lijdende volken tot uit drukking te brengen en er bij hun regerin gen op aan te dringen, hun politiek te baseren op de erkenning van de rechtvaar digheid van dit beginsel". „Wanneer het ene volk het andere poli tiek of economisch overheerst, krijgt het afhankelijke en onderworpen volk niet de mogelijkheid om een volledig verantwoor delijke maatschappij te ontwikkelen. Vele afhankelijke volken vragen zelfbestuur en onafhankelijkheid. De kerken binnen en buiten deze landen moeten voor dit drin gende verzoek begrip hebben en de bevol king steunen, opdat dit doel op ordelijke wijze wordt bereikt. In gemeenschappen, waarin meer dan één ras is vertegenwoor digd, moeten de kerken de aanspraken op rechtvaardigheid erkennen en op krach tige wijze een verzoenende en opbouwende invloed uitoefenen", aldus de verklaring. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Door gerammel in de keuken ontging hem de rest van het antwoord van de in- specteur. Tegelijk drong het tot hem door dat hij voor luistervink speelde en, een beetje beschaamd over zichzelf, haastte hij zich door de matglazen deur te verdwijnen waarop met ouderwetse krulletters „apo theek" prijkte. Wat hij zo even had gehoord, stemde hem nog eens zo nadenkend, om niet te zeggen, argwanend. Wat had de dokter er mee te maken? In ieder geval toch zoveel, dat de inspecteur het nodig had geacht hem te ondervragen. In hoge mate interessant. Eartels' gedachten dwarrelden naar alle kanten. Was die juffrouw Van Galen een bekoorlijk meisje geweest? Aan dat moge lijke aspect van de zaak had hij nog hele maal niet gedacht. Onzin. De dokter was stapel op zijn knappe, jonge vrouw. Dat zag je zo. en u zag de ring niet lig gen?" Hiermee kon natuurlijk alleen de vermiste ring van de vermoorde zijn be doeld. Daar kwam geen greintje snugger heid aan te pas. Maar waar? Waar had de dokter hem niet zien liggen? Het was zon neklaar, dat het „die plek" alleen de plaats van de misdaad kon zijn gemeend. Zozo. Dat gaf te denken, vond Bartels. De stille, correcte dokter Rijnders was dus op de plaats van het misdrijf geweest. En hij had nog wel gedacht, dat het hier een saaie betrekking zou zijn! Verre van. In gedach ten pende hij al een uitvoerige brief aan zijn op sensatie beluste vriend Jaap. In dit licht kreeg misschien Brouwers plotselinge aanwezigheid in het laborato rium zo even een heel andere betekenis, ging het de vlug combinerende jongeman door het hoofd. Hij had geweten, dat de inspecteur bij de dokter was. Dat had hij zelf met zoveel woorden verteld. Had de oud-politieman misschien al lang vermoe dens gehad en had hij gehoopt, dat hij er hier een bevestiging van zou vinden? Van daar misschien zijn wat vreemd gedrag. Reinier Bartels nam zich voor vanavond een balletje over een en ander op te gooien. Die oudgediende wist vast meer, dan hij tot nu toe had losgelaten. Zijn gepeins keerde tot het onderwerp terug, waarover hij het met de dokter had willen hebben. Volgens zijn nauwkeurig ste berekeningen bleef een deel van de morfine zoek, die als besteld en ontvangen in het register was ingeschreven. Verkeerd geboekt? Dnor de onfeilbare Nel van Galen? Na 'g wikken en wegen besloot Bartels di? 'enschap voorlopig voor zich te houden. t kunt nooit weten hoe het een het ander raakt. Op dit ogenblik hoorde hij stappen in de gang. Dokter Rijnders liet de inspecteur uit. Even later trad de arts de apotheek binnen. Reinier Bartels nam hem verstolen, maar vorsend op. Er viel niets bijzonder op dit evenwichtige gezicht te ontdekken. De dokter maakte de gewone indruk op hem. Of kon hij zich zo goed beheersen? „U wilde iets met me bespreken, mijn heer Bartels?" hoorde hij hem op zijn rus tige manier zeggen. „Janee.... ik bedoel, het is niet meer nodig. Ik kon een post in de boeken niet dadelijk thuisbrengen. Maar ik heb het intussen in orde gekregen. Het spijt me, doker, dat ik u onnodig lastig ben komen vallen." Bartels was het volmaakt ontschoten, dat hij het met de dokter over enige bestellin gen had willen hebben, zo zeer was hij van zijn speurderswerk behekst. „Hindert niets." Dokter Rijnders, aan wie dit blijkbaar al evenzeer scheen te ontgaan, liep in gedachten verzonken op en neer, keek even uit het raam en vervolgde: „Ik ben heel blij, dat u zich zo gauw heeft in gewerkt. Ik was er namelijk helemaal aan gewend geraakt, alles aan juffrouw Van Galen over te laten." Hij zuchtte en keerde naar het raam terug. Bartels zou er een lief ding voor over hebben gehad om te weten, of deze zucht de dode gold of het onderhoud met de in specteur. Alsof de dokter zijn gedachten had geraden, zei hij zonder zich om te draaien: „Ik wou, dat die treurige affaire nu maar was opgelost. Dan zouden we niet meer met bezoeken van inspecteur Beels opge scheept zitten. Mijnheer Bartels, ik reken er op, dat u het dorp geen stof voor praat jes verschaft. Geërgerd brak dokter Rijnders zijn zin af. Dat mankeerde er nog aan, dat hij deze actieve jongeman met zijn opmerkingen zelf aan het uitpluizen zette. Met moeite onderdrukte hij zijn wrevel over zijn on doordachtheid. Dat kwam er van, wanneer je je met gekonkel afgaf. Had hij zich maar niet door Joke laten ompraten. Toch wist hij heel goed, dat hij het op haar niet kon afschuiven. Het was zijn eigen bekrompen heid geweest, zijn benauwdheid, dat ook maar het kleinste smetje op zijn reputatie zou vallen. Alleen al de gedachte aan het geroddel van Miep van Zanten met haar oerstomme wipneus joeg hem de stuipen op het lijf. In die denktrant vervolgde hij met een quasi vergoelijkend lachje: „U bent waarschijnlijk nooit eerder in uw leven in zo'n klein plaatsje geweest. In zulke oorden plegen ze maar al te graag van een mug een olifant te maken." Ontevreden verliet hij de apotheek. Hij luisterde nauwelijks nog naar Reinier Bartels, die met klem en een tikje verontwaardiging in zijn stem betuigde, dat in geen geval hij aanleiding tot praatjes zou geven. XII Inspecteur Beels reed van het dokters- 1 huis het korte eindje naar de dorpskroeg. Zijn gehumeurdheid wilde hij met iets hartigs wegspoelen. Misschien kon hij daar ook nog even Willem Brouwer te pakken krijgen. Hij zou hem wat meer in ver trouwen nemen. De ex-brigadier moest maar een oogje op het doktersechtpaar houden. Dat leek hem nu niet meer zo volmaakt overbodig, als het hem aanvan kelijk voorgekomen was. Beels leunde tegen het buffet in de nog lege gelagkamer. Kees, de dikke waard, had hem familiair met: „Wat zal het wezen, inspecteur?" be groet. Hoe weet die nu, wie ik ben? Ah, na tuurlijk, met Brouwer heb ik hier gezeten. Ze hielden er hier blijkbaar geen geheimen op na. Het verbeterde zijn stemming allerminst, vooral niet, daar hij voelde, dat de baas in Hilversum straks zou verwachten, dat hij zijn kaarten op tafel ging leggen. Daar had je het al! De kastelein was voornemens van de mooie gelegenheid van zijn bezoek aan het cafétje gebruik te maken. „Zeker al een stuk opgeschoten, mijn heer de inspecteur?" „Een heel stuk!" gaf hij grootdoenerig toe en dronk zijn glas leeg. „Dan kunnen we zeker binnenkort een arrestatie verwachten? Het zal me be nieuwen. Mij ook! had Anthonie Beels het liefst geantwoord. Hij zei echter: „Nou moet .ie ook weer niet te hard van stapel lopen. Je kunt beter achter de tap kast staan, dan achter misdadigers aan te zitten. Verwacht je Brouwer nog?" vroeg hij om van onderwerp te veranderen. WASHINGTON (United Press). Naar nu pas bekend is geworden heeft een nieuw raketvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, de X-2, op 25 juli de snelheid van meer dan drieduizend kilometer per uur behaald. Deze snelheid bijna drie- maal groter dan die van het geluid |s de grootste, welke men ooit met een door een mens bestuurd vliegtuig heeft bereikt. Autoriteiten deelden mee, dat de X-2, die gebouwd is door de „Bell Aircraft Corporation", ontworpen werd om de zoge naamde „warmtebarrière" te onderzoeken. Deze thermische barrière ontleent haar naam aan het feit, dat bij zeer hoge snel heden door de wrijving van de lucht de romp van een toestel tot smeltens toe heet kan worden. Bij een snelheid van ongeveer 3200 kilometer per uur ontstaat er door wrijving een temperatuur van ongeveer zeshonderd graden, welke normale alumi- niumalliages op gevaarlijke wijze zou ver zwakken. De alliage van de X-2 bevat echter een hoog percentage van roestvrij staal, dat een temperatuur van ongeveer zestienhonderd graden kan weerstaan. Een dergelijke temperatuur wordt pas opge wekt bij een snelheid van meer dan 5250 kilometer per uur. Het toestel werd tijdens de proefvlucht ingevlogen door de chef-invlieger van de luchtmachtbasis Edwards in Californië, luitenant-kolonel Frank Everest. De door Everest bereikte snelheid komt echter niet in aanmerking voor een nieuw wereld snelheidsrecord, daar aan tal van bepa lingen voor een dergelijk record bij deze proefvlucht niet voldaan is. Er waren tijdens de vlucht geen officiële tijdwaarnemers, het toestel werd op grote hoogte door een bommenwerper gelan ceerd en de vlucht was bovendien van zeer korte duur. Het huidige wereldsnelheids record bedraagt 1840 kilometer per uur en werd gevestigd door een Brits experimen teel toestel, dat over een afgebakend tra ject vloog. Ook het hoogterecord van 27.000 meter, dat door de Amerikaanse luchtmacht majoor Arthur Murray in een X-1A ge vestigd werd, is door de vlucht van Everest niet gebroken, daar zijn X-2 beneden de 27.000 meter bleef. Maar wel overtrof hij ruimschoots de grootste snelheid, welke voorheen met een door een mens bestuurd vliegtuig is bereikt. De majoor van de Amerikaanse lucht macht de beroemde invlieger Charles Yeager, vloog in december 1953 in een toe stel met een snelheid van 2.640 kilometer per uur ofwel meer dan tweemaal de snel heid van het geluid. Ook deze prestatie is echter niet als officieel wereldsnelheids record erkend. Geheim De X-2 is erop gebouwd, sneller dan 3200 kilometer per uur te vliegen en een hoogte van meer dan 30000 meter te be reiken en de autoriteiten verwachten, dat deze doelen tezijnertijd zeker bereikt zul len worden Het vermogen van de Curtiss- Wright raketmotor is een geheim, maar hij is vergeleken met die van moderne krui sers. Deze bezitten motoren met een ver mogen van 120.000 pk. Men heeft zich bij het ontwerpen en de bouw van de X-2 grote moeiten getroost voor de veiligheid van de piloot. Deze is gezeten in een cockpit, welke door een soort omhulsel is omgeven, dat in zijn ge heel van de rest van het toestel wegge schoten kan worden. Wanneer de cockpit dan op een veilige hoogte is gekomen, wordt de piloot weer uit de cockpit ge schoten, waarna hij met zijn parachute kan dalen. Naar verluidt heeft het Amerikaanse departement van Defensie plannen van de luchtmacht om nadere bijzonderheden over de historische vlucht bekend te maken, verboden. Ook in Engeland Een woordvoerder van de bekende „Bristol Aero-engine Company" heeft in Londen bekend gemaakt, dat zijn firma er in geslaagd is een straalmotor te bouwen, waarmee snelheden van meer dan 3200 kilometer per uur op een hoogte van 40000 meter bereikt kunnen worden. De woordvoerder zei, dat deze supersonische motor zowel in geleide projectielen als in bemande vliegtuigen zou kunnen worden aangebracht. „Deze motor is tienmaal sneller dan een conventionele straalmotor en het brandstofverbruik op grote hoogten is buitengewoon economisch", aldus de woordvoerder. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bennekom (toez.): P. D. Steegman te Klaaswaal; te Waarder (toez.) G. M. van Dieren te Ede. Aangenomen naar Beetgum R. Hoen, kand. te Zuidlaren; de benoeming tot voorg. van de afd. van de Ned. Prot. Bond te Bussum J. H. Marwitz te Barsingerhorn, Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Houston (Canada): H. A. Stel te Neerlandia (voorheen te Zuid- wolde. Gr.) die dit beroep ook aannam. „Welzeker, die komt vast. Maar hij is nooit zo vroeg. U is een oude chef van hem, heeft hij me verteld. En te bedenken, dat we hier met een paar man genoeglijk op de brink stonden te praten op die ver schrikkelijke ochtend, toen ze het lijk had den ontdekt. We wisten niet wat we hoor den. En zo betrekkelijk vlakbij. Toen we over de eerste schrik heen waren, zeiden we nog tegen Brouwer: Willem, wat jam mer, dat je niet meer in functie bent. Nou zou je promotie hebben kunnen maken. We waren er allemaal ondersteboven van". Beels knikte eensklaps levendig en nam van zijn nieuwe glas een flinke teug. Hij had eerst maar wat voor zich heen staan piekeren, totdat in samenhang met de be wuste zondag plotseling de naam Brouwer tot zijn bewustzijn doordrong. Had Brou wer hem niet verteld, dat hij die hele zon dag ergens-bij familie had doorgebracht? Zou de man zich zo vergissen? Was zijn geheugen door zijn ziekte soms achterop geraakt? Wanneer dit niét het geval was, moest Brouwer willens en wetens een leu gen hebben verteld. Waarom? Of praatte de kroegbaas maar raak om het gesprek gaande te houden. Voordat de inspecteur nog gelegenheid had gehad deze kwestie aan te pakken, ging de deur open en Reinier Bartels stap te binnen. Hij had nog rijkelijk de tijd om voor het maal in het doktershuis zijn op windende brief aan zijn vriend Jaap te schrijven. Bij de toog gekomen, herkende hij inspecteur Beels, die zich al half naar hem had toegekeerd. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6