PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Zes doden en negen zwaargewonden bij verkeersongevallen in weekeinde Russische reactie sticht verwarring in Londen Wereldnieuws Een dode bij ongeluk met Nederlandse autobus te Munster; vier gewonden in levensgevaar De radio geeft dinsdag President Nasser heeft zijn bezoek aan de Sovjet-Unie uitgesteld Toch ió Uet zo MAANDAG 13 AUGUSTUS 1956 2 Dronken chauffeur reed op fietsers in te Apeltern Heringa Wathrich Vakantie tochtje met miserabel eind Gezin verongelukte op de weg Veisen-Amsterdam Jonge Duitser bij Hoek van Holland uit zee opgepikt Rustende toeristen werden door jager aangeschoten Ambonezen veroorzaakten weer moeilijkheden Treinen moeten beter op tijd rijden A anschrijving aan NS.-personeel Marokkaanse politie geeft 250 Fransen hun congé Alleen Nuschke was op de slotzitting in Frankfort Woonschip gezonken tijdens tocht naar veiliger haven Diplomatieke dienst Elf doden op West-Java bij overvallen van benden Staking bij Deli-spoorweg na twee dagen geëindigd Agenda voor Haarlem Blik over vogels VJ Te Borghorst in Westfalen is een Neder landse autobus in botsing gekomen met een Duitse vrachtauto met aanhangwagen. Eén persoon is gedood, vier personen zyn zwaargewond en zesentwintig lichtgewond. Er viel ten tyde van de botsing een lichte regen. De oorzaak is nog niet bekend. In de Nederlandse bus bevonden zich onge veer veertig toeristen afkomstig uit Fries land, die van een uitstapje van zes dagen naar Sauerland terugkeerden. De 60-jarige J. B. uit O'sterhogebrug, die zwaargewond was, overleed enige uren na het ongeval. De 24-jarige bestuurder van de bus, G. S. uit Surhuisterveen, de 65-jarige P. D. uit Leek, haar 24-jarige dochter Klara en de Duitse bestuurder zijn zwaargewond. Zy verkeren in levensgevaar. De ongedeerde reizigers en enige lichtgewonden, die in het ziekenhuis te Borghorst verbonden zijn, hebben met een andere Nederlandse bus de reis naar huis voortgezet. De twee zwaar beschadigde voertuigen zyn door de rijks politie in beslag genomen en naar Munster gesleept. Op de Maasdijk te Appeltern is een vrachtauto, bestuurd door de houthande laar H. uit St. Antonius, op twee wielrij ders ingereden, die uit de tegenoverge stelde richting kwamen. De beide wiel rijders, de heer en mevrouw Van S. uit Alphen (Gelderland), werden van de dijk geslingerd en levensgevaarlijk gewond. Een zesjarig zoontje, hun enig kind, dat bij de moeder achter op de fiets zat, werd gedood. De vrachtauto stortte van de dijk. Het bleek, dat de chauffeur onder invloed van sterke drank verkeerde, nadat hij ver scheidene café's in Appeltern, waar een kermis wordt gehouden, bezocht had. Het gezin Van S. was ook op weg naar de kermis. De slachtoffers zijn vervoerd naar een ziekenhuis te Oss. De chauffeur is in gesloten en de wagen in beslag genomen. Op de Sittarderweg te Heerlen is een in de richting Sittard rijdende personenauto geslipt. De auto reed hierdoor twee per sonen op het trottoir aan, van wie de heer H. G. uit Heerlen op slag werd gedood en de ander ernstig werd gewond. De auto bestuurder, de heer W. B. uit Heerlen, kreeg een shock. De drie andere inzitten den kregen lichte verwondingen. Allen zijn naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht. Te Bergen op Zoom heeft een vracht auto, die vermoedelijk slipte, twee arbei ders de 36-jarige S. K. en de 21-jarige C. B. die per fiets langzaam achter twee koeien reden, geraakt en ernstig gewond. Beide gewonden zijn naar het Westerzie kenhuis vervoerd, waar bleek dat K. was overleden. Een bromfietsrijder te Kerkdriel veron gelukt tengevolge van het breken van de uitlaat, die tussen de spaken raakte. De bromfietsrijder, de 53-jarige ongehuwde A. L. uit Kerkdriel, werd met een zware schedelbasisfractuur overgebracht naar het groot ziekengasthuis te 's Hertogenbosch, waar hij is overleden. De 22-jarige mej. P. uit Bergen op Zoom maakte op de Kruislandse Dijk in die plaats een val, waardoor een auto haar aanreed. Zij kreeg ernstige verwondingen. De 27-jarige J. J. M. van K., uit Delft is in Frankrijk, vermoedelijk in het zieken huis te Saint-Michel, overleden aan de ge- ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Pianorecital. 12.00 Mili tair orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte mu ziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Omroep orkest en pianoduo. 15.00 Manége der stok paardjes. 15.45 Platen. 16.35 Gevarieerd pro gramma. 17.20 De dierenwereld en wij, cau serie. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Moder ne inzichten omtrent bescherming bij de arbeid, door Mr. P. H. Valentgoed. Eerste lezing. 19.00. Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.40 Jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.55 Cabaret. 21.25 Gavarieerd pro gramma. 22.05 Cabaret. 22.35 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten te New York en New York calling. 23.20 Actualitei ten of platen. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Instrumen taal Octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Chansons. 13.50 Platen. 14.00 Militaire Kapel en soliste. 14.30 Franse muziek. 14.55 Platen. 15.00 Amuse mentsmuziek. 15.30 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Onbekende papoea's in het Mimikagebied. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Voor de jeugd. 18.35 Pianorecital. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Platen. (In de pauze: plm. 21.15 21.35 causerie). 22.25 Platen. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., A.V.R.O.) 20.30 Journaal en weerbericht. 20.45 Film premières. 21.0022.30 Film. 22.3022.45 Ronde van Nederland. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weer bericht. 12.34 Pianorecital. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 14.30 Hiawatha's Lied, oratorium. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.45 Boekbe spreking. 18.00 Orkestconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Platen. 21.15 Symfonisch orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. volgen van een scooter-ongeval dat nabij Saint-Michel is gebeurd. Zij werd met een schedelbasis-fractuur in het ziekenhuis op genomen. Haar begeleider op de vakantie reis per scooter, de heer Van der K., werd lichtgewond. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, is nog niet bekend. Mej. Van K. is in november 1955 verkozen als lid van de gemeenteraad te Delft. Zij was voorts directrice van de Mater Amabilis- school te Rotterdam en hoofdbestuurslid van de landelijke jongerenorganisatie der K.V.P. Gedurende het weekeinde heeft de Vel- sense verkeerspolitie talloze malen moeten optreden wegens kleine aanrijdingen en botsingen, die door de beregende, gladde weg veroorzaakt werden. Er sneuvelden daarbij een lantaarnpaal en een benzine pomp en in de „tunnel" bij het station Velsen-IJmuiden-Oost raakten twee auto's klem alles ging gepaard met materiële schade, doch persoonlijk letsel kwam niet voor. Ernstiger was echter het ongeluk, dat zondagmorgen op de rijksweg VelsenAm sterdam gebeurde en drie gewonden kostte. Een Amsterdams gezin de familie F. was met een kleine, splinternieuwe wa gen op stap naar Velsen, toen, naar de chaufferende heer des huizes, een film operateur, later vertelde, de hevige zij wind na het passeren van een boomgroepje vat op het wagentje kreeg, hij iets te veel tegenstuur naar links gaf en de auto langs twee bomen schampte. Het reeds ernstig beschadigde autootje maakte een slag om de as en de bestuurder en zijn vrouw wer den er uit geslingerd. Twee dochtertjes van vier en één jaar, die achterin zaten, werden evenals de ouders gewond. Het ergst waren de moeder en het éénjarige kindje er aan toe: de vrouw had een ribfractuur en een hersen schudding; de kleine een hoofdwonde en eveneens een hersenschudding. De man moest met hoofdletsel eveneens naar het ziekenhuis worden gebracht, maar kon later naar huis gaan; de vierjarige dochter kwam er met enige builen af, maar het wagentje werd aan de voorzijde totaal ver nield. Ter hoogte van Hoek van Holland is za terdag een jongeman opgepikt die zegt Müller te heten en afkomstig te zijn uit Dusseldorp. Aan boord van het uitvarende Duitse schip „Ellen Dek" met de Neder landse binnenloods de heer De Boer, had' had men ondanks slecht zicht de drenke ling opgemerkt. Hij hing aan een zijde van een opvouwbare kano in het water. De loodsboot „Procyon" onder loodsschipper eerste klasse de heer W. Smith heeft de jongeman uit het water gehaald, die door oververmoeidheid zijn bewustzijn verloor. Te Hoek van Holland heeft de jongen medegedeeld, dat hij zaterdagochtend om negen uur van het strand te Hoek van Hol land in zee was gegaan met zijn kano met de bedoeling de rivier op te varen tot Rot terdam. De kano sloeg lek en door er zich aan drijvende te houden bleef hij in leven. De vreemdelingenpolitie te Rotterdam zal de jongen verder verhoren. Iemand te Wezet (België), die zich met een 6 mm buks oefende in het vogelschieten, heeft ongewild twee Nederlandse toeristen die op een bank nabij de brug te Wezet zaten te rusten, geraakt. Een van hen, de 16-jarige J. F. werd in de buik getroffen en moest in het ziekenhuis te Maastricht geopereerd worden. Zijn broer, de 15- jarige W. F. werd aan de arm getroffen. Het is niet bekend wie het schot heeft gelost. In Steenwijk waren zaterdag wederom moeilijkheden met een groep Ambonezen uit het kamp Beenderibben. Ook ditmaal probeerden zij in enkele winkels in de stad levensmiddelen te kopen zonder daarvoor te betalen Er werden bedreigingen geuit aan het adres der winkeliers, die niet van zins bleken zonder betaling te leveren. Na een bespreking op het politiebureau, waar bij ook de burgemeester van Steenwijk aanwezig was, zijn de Ambonezen naar Beenderibben teruggekeerd. Het kamp staat sinds vorige week maandag onder streng toezicht van de rijkspolitie, nadat zich soortgelijke incidenten hadden voor gedaan. In Noordholland rijdt slechts 65 percent van de treinen op tijd, aldus een mede deling van de inspecteur der Nederlandse Spoorwegen te Amsterdam. De inspectie Amsterdam omvat bijna de gehele provin cie Noordholland. In een aanschrijving aan het personeel worden maatregelen ter verbetering aan bevolen. Overwegwachters dienen de over wegen tijdiger te sluiten, zodat treinen geen snelheid behoeven te verminderen. Op de stations moet het in- en uitstappen van rei zigers en het laden en lossen van goederen worden bespoedigd. Het vertreksein moet worden gegeven op het moment, dat de wijzer van de klok op de vertrektijd springt. In het algemeen moet bij vertraging ge tracht worden tijd te winnen door het ver korten van het oponthoud op de stations. RABAT (Reuter) Bijna 250 Franse politiemannen, die deel uitmaken van de Marokkaanse politie, hebben aanzegging gekregen binnen 48 uur hun wapens en politiekaarten in te leveren en voor 1 sep tember Marokko te verlaten. Marokkaanse politie-autoriteiten verklaren deze maat regel om economische redenen te hebben genomen. Meer dan vijfduizend Fransen zijn in dienst van de Marokkaanse politie gebleven, toen deze nadat Marokko on afhankelijk was geworden onder Marok kaans bevel was geplaatst. Over het ontslag zijn besprekingen geopend tussen de Franse ambassade en de Marokkaanse regering. Herstel van persoonlijke biecht in Evangelische kerken voorgesteld FRANKFORT (D.P.A./U.P.) De Oost- duitse plaatsvervangende premier Nuschke was zondag wel aanwezig op de slotzitting van de bijeenkomst van de Duitse evange lische kerk in Frankfort a/d Main, hoewel hij op de zitting van zaterdag niet was verschenen. Nuschke verklaarde dat Oost duitsers op de bijeenkomst met opzet ge scheiden worden gehouden van Westduit sers en dat hij daarom verder geen deel aan de besprekingen wenste deel te nemen. Vrijdag reisde de voorzitter van het Oost- duitse parlement, Dieckmann, reeds uit Frankfort naar Oost-Berlijn terug. Beide politici waren er door West- en Oostduitse bezoekers van de Kerkdag zeer duidelijk gewezen op het verschil tussen de door hen in Frankfort gesproken woorden en de in Oost-Duitsland gevolgde politiek. Deze interpellaties gaven vrijdag en zater dag aanleiding tot politieke discussies die eigenlijk het programma van de Kerkdag te buiten gingen. Het voornaamste theologische besluit van de zevende Kirchentag was wel 't ver zoek aan de kerken de persoonlijke biecht in ere te herstellen. Dit besluit werd ge nomen door een der werkcommissies van de conferentie. De opkomst was teleurstellend. Het oude vliegveld van Frankfort was lang niet ge vuld. De slotvergadering in Leipzig (1954) werd door 650.000 mensen bijgewoond. Nu waren er ongeveer 200.000, van wie 70.000 officiële afgevaardigden en 25.000 Oost duitsers. JACKSON POLLOCK OVERLEDEN. De Amerikaanse schilder van Abstracte kunst, Jackson Pollock, wiens werken ook in Europa bekendheid verwierven, is zater dagavond bij 'n auto-ongeluk nabij South ampton in de Amerikaanse staat New York om het leven gekomen. Hij was vier enveertig jaar. (Van onze correspondent in Londen) Hoewel er in Groot-Brittannië scherpe critiek wordt geoefend op de reactie van de Sovjet-Unie op de uitnodiging voor de Suez-conferentie, zal de Britse regering hierover pas iets zeggen, wanneer de drie Westelijke hondgenoten het eens zyn over de interpretatie van de Russische documen ten. De Britse regering weet, ondanks een nauwgezette bestudering van de nota en de begeleidende verklaring, nog steeds niet zeker of de Russen de conferentie zullen bijwonen. De nota maakt geen melding van enig voornemen van de Sovjet-Unie om aan de conferentie deel te nemen. In de Russi sche verklaring wordt echter gezegd, dat dit, ondanks alle Russische bezwaren, wel de bedoeling is. De Russische reactie op de uitnodiging wordt algemeen als propaganda beschouwd. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat het Russische antwoord verklaringen bevat, die met elkaar in strijd zijn en waar mee Groot-Brittannië het oneens is. Waar schijnlijk zullen de drie Westelijke ambas sadeurs in Moskou opheldering vragen. Ondanks deze verwarring verwacht men in diplomatieke kringen in Londen, dat de Russen de conferentie zullen bijwonen. Wanneer niet aan de Russische verlangens wordt voldaan, bestaat de kans dat de Rus sische minister van. Buitenlandse Zaken Sjepilov een plaatsvervanger zat sturen. De indruk overheerst, dat de Russen in Londen op een niet al te openlijke manier obstructie zullen voeren. Zij zouden niet te zeer vijandig willen optreden om te voorkomen, dat de Verenigde Staten meer dan tot nu toe in het Midden-Oosten zulten optreden. De Russen zouden op min of meer bedekte manier de leiding willen nemen van de landen, die in oppositie zijn tegen het westelijk plan. Indien Egypte niet naar Londen komt, zou Nasser de verdediging van zijn belan gen waarschijnlijk aan India en de Sovjet- Unie toevertrouwen. Nasser's bezoek aan Moskou, dat de volgende week zou geschie den, is toch uitgesteld. Hij zal gedurende de Londense conferentie in Cairo blijven, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn. Het wordt in Londen als iets buitenge woons beschouwd, dat president Eisen hower en Dulles zondag een speciale con ferentie hebben belegd met de leiders van het Congres. Deze bijeenkomst is het gevolg van het feit, dat Eisenhower uitdrukkelijk heeft verklaard, dat hij zijn verantwoorde lijkheid met het Congres wil delen in geval van vijandelijkheden over Suez. In Londen verheugt men er zich over, dat de lauwe stemming in de Verenigde Staten ten gun ste van Groot-Brittannië is omgeslagen. Dit zou vooral een gevolg zijn geweest van Edens radio- en televisietoespraak. Eisen hower zal de Amerikaanse politieke leiders duidelijk maken, dat Groot-Brittannië en Frankrijk niet bluffen, en dat Nasser inter nationale controle móet aanvaarden. Het vervoer van Britse troepen door de lucht naar de Middellandse Zee, dat om technische redenen vertraagd was, zal dit weekeinde worden hervat. Volgende week zullen meer koopvaardijschepen gerequi- reerd worden voor het vervoer van mili tairen. Griekenland zal vandaag een definitief antwoord geven op de uitnodiging voor de Londense conferentie. Griekenland had uitstel van de conferentie en een andere vergaderplaats gevraagd, doch flit voorstel is verworpen. Volgens A.F.P. heeft Grie kenland besloten de conferentie toch bij te wonen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles heeft vrijdag te New York in tegenwoordigheid van de Ameri kaanse UNO-vertegenwoordigers Lodge en Wadsworth, met de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld. een onder houd gehad over „de algemene toestand in het Midden-Oosten, met inbegrip van de kwestie van het Suezkanaal." Op de waag van een journalist, of hij Hammarskjoeld had verzocht op de een of andere manier tussenbeide te komen, antwoordde Dulles ontkennend. Verder wilde hij, evenmin als de secretaris-generaal, commentaar geven. "Wadsworth zei alleen, dat er niets buiten gewoons aan de hand was. In de hoofdstedelijke houthaven is het woonschip van de Amsterdamse machine bankwerker G. H. tijdens het verslepen ge zonken. De drijvende woning had gelegen in de onveilige vlothaven en men was er mee op weg naar een nieuwe ligplaats aan de Schinkelkade. Waarschijnlijk is het schroefwater van de sleepboot door een rooster aan de voorkant van het woonschip het vaartuig binnengedrongen. Toen de woonark water begon te maken, scheurden de hechtsels, waarmee de houten boven bouw aan de betonnen bodem was vastge maakt. De machinebankwerker, die voor zijn trots bezit enkele maanden geleden 10.000 gulden had moeten betalen, was aan boord van het woonschip toen het ongeluk ge beurde. Zijn vrouw en kinderen zouden aan de Schinkelkade aan boord komen. Een deel van het op drift geraakte huis raad heeft H., bijgestaan door personeel van de gemeentelijk havendienst, weten te redden. Dr. H. J. Friedericy, ambassaderaad, laatstelijk hoofd van de persafdeling bij de Nederlandse ambassade te Washington, zal als hoofd van de afdeling pers- en culturele zaken bij de Nederlandse am bassade te Bonn worden tewerkgesteld. Hij zal zijn nieuwe functie op 1 september aanvaarden. Met ingang van dezelfde da tum zal dr. mr. W. A. L. Vreeken in de hoedanigheid van eerste ambassadesecre taris aan de ambassade te Bonn worden verbonden. Hij zal daar in het bijzonder met de behartiging der culturele zaken worden belast. De heer H. A. Hoogendoorn, laatstelijk hoofd van de afdeling pers- en culturele zaken te Djakarta, zal als eerste ambas sadesecretaris, belast met de behandeling van perszaken, aan de Nederlandse am bassade te Londen worden tewerkgesteld. Over de definitieve bezetting van de func tie van hoofd van de afdeling voorlichting en culturele zaken te Djakarta zal nader worden beslist. Zoals bekend is de heer D. J. F. de Man tijdelijk aldaar werkzaam. In oktober zal de heer De Man als am bassaderaad .voor pers- en culturele aan gelegenheden te Brussel zijn functie aan vaarden. DJAKARTA (ANP) Opstandelingen van de Darul Islam hebben vrijdagavond een- overval gedaan op een dorpje op de helling, van de Salak, ten zuiden van Dja karta. Zij staken het plaatsje in brand, waarbij 180 woningen werden vernield. Honderden dorpelingen vluchtten naar dorpen in de omgeving. Zes burgers wer den gedood, toen een andere bende van de Darul Islam een overval deed op Tjilimus in West-Java. Een bende gewapende terro risten plunderden 368 huizen in een dorpje nabij Garut ten zuidoosten van Bandung en een andere bende doodde vijf dorpe lingen bij een overval op een desa in de zelfde omgeving. Deze activiteiten vielen samen met de „herdenking van de proclamatie van de Darul-Islam staat". DJAKARTA (ANP) Een algemene sta king bij de Deli-spoorwegen in Noord-Su- matra, die het gehele treinverkeer in het ondernemingsgebied rondom Medan heeft lamgelegd, is geëindigd. De staking, die twee dagen heeft geduurd, werd door de directie van de spoorwegen als onwettig beschouwd, daar de commissie ter beslech ting van arbeidsgeschillen van de Indone sische regering nog geen bindende beslis sing had genomen over de eis van de arbei ders voor loonsverhoging. Drie leiders van de onder communisti sche invloed staande vakbond, die de sta king heeft uitgeroepen, zijn door de politie in Medan ondervraagd. ADVERTENTIE REGENJASSEN Nieuwste modellen Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem MAANDAG 13 AUGUSTUS Minerva: „Marguerite Gauthier", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Davy Crockett", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Safari", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Koni-" der manége", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De duivel van Oklahoma", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De fiere verleider", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Be gijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijke samen komst. Zangdienst van 7.30 uur af. Spreker de Westduitse evangelist W. Spörl. DINSDAG 14 AUGUSTUS Minerva: „Circussterren", alle leeft., 2.30, uur, „Marguerite Gautier 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, Montagne's jeugd- variété, ..Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oorschot. „Davy Crockett", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Safari", 18 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Koning der manége", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De duivel van Oklahoma", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „10.30 uur. „Sjors van de Rebellen club". „Moeder wat een klap", alle leeft., 2 en 9.15 uur. „De fiere verleider", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Vakantie- programma. „Phffft", 18 jaar,, 2.15, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 8 uur, Orgelconcert door Piet Kee. Onbehoorlijk. De Franse staatssecretaris voor huisvesting en wederopbouw heeft meegedeeld dat slechts vijf op de hon derd pasgetrouwde paren in Frankrijk over behoorlijke huisvesting beschikt. Modern. De Amerikaanse regering heeft besloten de douaneverklaring, die iedere bezoeker aan de Verenigde Stalen moet invullen, te vereenvoudigen, zulks „ter vergemakkelijking van internationale reizen" en ovei-eenkomstig de wensen van president Eisenhower. De oude re geling dateert van vijftig jaar geleden. Overleden. De Bulgaarse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Mintsjo Neytsjev, is zaterdag na een langdurige ziekte op 69-jarige leeftijd overleden. Neytsjev was ook lid van het centrale comité der Bulgaarse communistische partij. Hij werd in 1950 minister van Buitenlandse Zaken. Voordien was hij minister van Justitie, Gezondheid en na 1947 ok enige tijd staatshoofd president van het presidium van de Nationale Vergade ring. Officieel. Officieel is medegedeeld dat de stoffelijke overschotten van 403 perso nen, die tengevolge van de dynamiet- ontploffing in de Colombiaanse stad Cali om het leven zijn gekomen, zijn geïden tificeerd. Van veertien personen is offi cieel vastgesteld', dat zij overleden of verdwenen zijn. Er worden 873 gewon den in ziekenhuizen verpleegd. Goedkoop. De Franse regering biedt tegen uiterst lage prijzen huizen te koop of te huur aan in veriaten bergdorpen in Zuid-Frankrijk, in de hoop nieuwe vakantie-oorden te doen ontstaan. Er wordt bijvoorbeeld een kasteeeltje, met water- en elektriciteitsvoorziening aan geboden voor tienduizend gulden of een huis van twee verdiepingen met tuin en erf voor 3500 gulden. Kleinere huizen kosten niet meer dan 1500 gulden. Som mige dorpen liggen in de Alpen, andere in het departement Dordogne. Bedrog. De man, die vorige week op het strand bij Husum in West-Duitsland werd aangetroffen en zei ontsnapt te zijn van een Oostduits schip dat muni tie naar Egypte bracht, is volgens de politie een boerenknecht uit Sleeswijk- Holstein die wegens verduistering ge zocht werd. Hij is uit het ziekenhuis, waar hij wegens „uitputting" werd ver zorgd, naar de gevangenis gebracht. Vrijgelaten. Mevrouw Claude Gérard, de Franse journaliste en verzetsheldin, die in mei op beschuldiging van het in ge vaar brengen van de veiligheid van de staat was gearresteerd, is voorlopig in vrijheid gesteld. De journaliste had in een Frans weekblad een interview ge publiceerd, dat zij met Algerijnse op standelingen had gehad. Afgeschaft. De premier van Tunesië, Ha- bib Bouuguiba, heeft in een radio-rede meegedeeld, dat veelwijverij wordt af geschaft en echtscheiding naar Westers model zal worden ingevoerd. De nieuwe echtscheidingswetten en andere sociale hervormingen zullen met nieuwjaar van kracht worden. Vijftien jaar zal de mi nimum-leeftijd zijn, waarop een meisje kan huwen. Gift. „Ford Foundation" zal in een periode van tien "jaar ongeveer 121/2 miljoen gulden schenken aan het instituut voor internationaal onderwijs ten behoeve van dé internationale uitwisseling van studenten. Ook Hongarije. Hongarij zal zijn defensie- uitgaven met 35 percent verlagen en de omvang van zijn leger met 35.000 man verminderen, zo heeft radio-Boedapest bekend gemaakt. Een aantal militaire gebouwen zal worden ontruimd en be stemd voor burgerlijke doeleinden. Stabiel. De president van de Bank Deut- scher Lander, dr. Vicke, heeft zaterdag met klem geruchten tegengesproken, dat ,de Duitse mark geherwaardeerd zal worden. Hij zei, dat de Westduitse va luta stabiel is, stabiel gehouden zal wor den en zeker niet in opwaartse richting geherwaardeerd zal worden. Gesneuveld. Luitenant-kolonel Arturo Da- vila, die dinsdag een poging deed om in Ecuador aan de macht te komen, is door zijn aanhangers gedood, aldus heeft kolonel Jose Chiribpga, de commandant van de regeringsgetrouwe troepen, die de opstand hebben onderdrukt, meege deeld. De burgerlijke leider van de re bellen, senator Homero Andrade, be vindt zich in hechtenis. Funk. De 66-jarige Walter Funk, Hitiers minister van Economische Zaken, is uit de viermogendhedengevangenis te Span- dau overgebracht naar een Brits militair hospitaal. Het is de tweede maal, dat Funk die een levenslange gevangenis straf uitzit wegens het begaan van ern stige oorlogsmisdaden naar een zie kenhuis wordt gebracht. 47. Panda vond het helemaal niet pret tig, dat de automatische bediende steeds maar weer hoeden op zijn hoofd stapelde, maar dat kon hij de ijverige robot niet duidelijk maken. Gelukkig echter was er nu eindelijk hulp in aantocht. „Hier ben ik, Panda!", riep Knutseleer. „En ik heb een paar sappige apparaatjes meegebracht! Ze zullen die robot wel klein krijgen! Let op, ze gaan aan de slag!" En de knutsel werkjes gingen aan de slag, maar helaas op een andere manier, dan de knutse laar bedoeld had! De automatische hamer rolde resoluut de toonbank af en ver pletterde deze met één klap, zodat Panda de splinters om de oren vlogen. De zout- zuurspuiter bespoot kwistig gordijnen en muren en ook de automatische zaag-boor boorde en zaagde aan alles, wat het appa raat tegen kwam. Nu wist de arme Panda helemaal niet meer, waar hij het zoeken moest; van alle kanten dreigden de onbe rekenbare maar gevaarlijke knutselwerk jes. „Noem je dat hulp?!", riep hij wanho pig. „Je hebt alles nog veel erger gemaakt!" ALS ZELDZAME wintergasten komen arenden ook in Nederland wel eens voor. Minder zeldzaam is hier de zeearend, maar deze roofvogel is toch ook weer uitsluitend gast in de wintermaanden, evenals de vis arend, die zich vroeger blijkbaar veelvul- diger in onze streken liet zien dan thans. Doordat arenden zich in ons land dus weinig, en dan nog op ongeregelde momen ten, vertonen, ontbreekt het ons aan ervaring aangaande de spreekwoordelijke scherpte van blik die deze vogels bezit ten. De enkele exemplaren die in dierentuinen te kijk zitten en de ogen onbewegelijk ge richt houden op een oneindig punt in de verte, geven ons niet voldoende materiaal om de arends- blik aan de praktijk te toetsen. In andere landen is men in dit opzicht gelukkiger omdat de arenden zich daar thuisvoelen en in de vrije natuur proeven afleggen die iedere waarnemer in verruk king brengen. We zullen u vandaag dus geen feiten onthouden die een steun zou den kunnen zijn voor de veronderstelling dat een arend goed kan zien. En we be hoeven daarbij niet eens te pritten uit de talrijke gegevens die leken op dit gebied hebben opgetekend, maar we kunnen te rade gaan bij een ornitholoog, een man dus die gewend is vogels in hun doen en laten te bestuderen. Een man ook, die weet welke fouten op dit terrein gemaakt kun nen worden, zodat we van hem de vereiste nauwkeurigheid kunnen en mogen ver wachten. Welnu, E. H. Eaton stond aan de kant van een meer in de Verenigde Staten en bemerkte recht boven zich een arend, die op een geweldige hoogte rondcirkelde. Plotseling schoot de arend lijnrecht om- laag en greep een vis, die hij klaarblijke lijk al die tijd in het oog had gehad, met welke buit hij meteen iveer verdween. Nu weet u nog weinig aangaande de scherpte van de arendsblik. We geven het ogenblikkelijk toe. Gelukkig heeft Eaton het bij deze mededeling niet gelaten, maar tevens een nauwkeurige berekening uit gevoerd, waardoor hij kon uitmaken, dat de arend ongeveer 3 km. hoog vloog toen hij zijn prooi in het oog had! Nxi weten we uiteraard niet, welke ervaringen onze le zers in een vliegtuig heb ben opgedaan, maar degenen die dit genoegen nog niet gesmaakt hebben, kunnen we verzekeren dat op 3000 m. hoogte het vliegveld akelig klein lijkt en dat de leek zich op dat moment werkelijk niet kan voorstellen, hoe de piloot er straks in zal slagen dat geweldig grote vliegtuig neer te zetten op dat miserabel kleine lapje grond, dat op die hoogte niet groter schijnt dan een velletje van een bloknoot. (Het hangt er natuurlijk wel een beetje van af, welk een landingsterrein roe hier op het oog hebben). Het landingsdek van ons enige vliegtuigmoederschip lijkt op die hoogte de grootte te hebben van een dominosteen. Hoe arenden er dus in slagen op 3000 m. hoogte een vis in het water waar te nemen, is volkomen onbegrijpelijk en zou ook nau welijks te geloven zijn, indien deze waar neming van leken afkomstig was. En weet u dat vogels geen violet licht kunnen zien? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2