't beste rollend materiaal I VZV moet degradatiewedstrijden spelen in waterpolocompetitie Olympische kandidaten oefenden voor de zwemkampioenschappen Haarlem versloeg Rood en Wit andermaal met gering verschil Bunno op zoek naar Luilekkerland „De tweede oorbel" Laatste paar van R. en W. zorgde voor spanning FEUILLETON Atie Voorbij verslagen op 100 m. vlinderslag MAANDAG 13 AUGUSTUS 1956 4 DE CRICKETCOMPETITIE Voor Sneekweek record aantal inschrijvingen Regen spelbreker bij Haarlems elftal-Derby door Hans Martineit Ook in de returnmatch tegen Rood eu Wit is het Haarlem gelukt de overwinning te behalen. Zij dankte de zege niet zozeer aan goed, dan wel aan verstandig balten en aan goed bowlen ondersteund door fraai vangen. Rood en Wit stelde aan bat teleur, doch het fielden tijdens de ruim drieëneen half uur durende Haarlemse innings was van ongekend goede kwaliteit. Het reeds vroeg aanwezige talrijke pu bliek kon een voorspoedig begin van de Haarlemse innings zien. Na 14 overs viel op 20 het wicket van Onkenhout en pas op 41 werd de goed spelende Dekker voor 27 runs fraai door Wijkhuizen gevangen. Toen laatstgenoemde in de aanval werd betrok ken, begonnen de wickets spoedig te vallen. Op 56 waren dan ook reeds 6 wickets neer. Captain Voogd was echter nog in en eerst, met Kruyt en later met Honnebier gaf hij het Haarlem-totaal een geheel ander aan zien. Na 68 voor 7 werd het totaal namelijk 130, voordat Bijleveld met een schitterende vang een einde maakte aan de innings van Voogd, die 35 kostbare runs aan het totaal had toegevoegd. Vlak daarop werd Hon nebier achter het wicket gevangen. Zijn score bedroeg 38. Het is jammer, dat hij wat veel overbodige bewegingen bij het batten maakt, waardoor hij vaak te -laat is met het timen. Hoewel enigszins geluk kig hadden beide batsmen toch uitstekend cricket gespeeld. Na 80 overs was Haarlem op 148 all out. Vooral Wijkhuizen had uitstekend ge bowld en zijn cijfers 27-7-46-6 waren dan ook alleszins verdiend. Bijleveld bowlde 4 voor 63 in 35 overs. De andere Rood en Wit bowlers hadden geen succes. Zoals gezegd was het fielden van R. en W. uitstekend geweest en was er geen moment verslap ping waar te nemen. Opmerkelijk vooral was het aantal fielders, dat de bal hard en strak boven en in het wicket gooide. Rood en Wit moest nog een half uur voor de thee batten en verloor gedurende die tijd twee kostbare wickets. Engelenberg hookte een bal niet hard genoeg en werd door Dekker gevangen, De Ruig ging on middellijk daarop l.b.w. op een yorker. Beide wickets waren voor M. Maas. Thee stand 24 voor 2. Na de lunch leek het beter te gaan, doch Van Rossem werd voor 18 goede runs ge bowld. Kruyt ving vervolgens op 54 Bouw man zeer fraai uit voor 27 en kort daarop Wijkhuizen bij een mislukte slag. Voogd ving daarna Van der Togt aan de buon- dery uit, De Nijs ging l.b.w. op Dekker en het totaal steeg niet hoger dan 71. Onstein en Ter Haar brachten even ver betering, doch laatstgenoemde ging l.b.w. op Boeree (86 voor 8) en Leijer werd door P. Maas gebowld. Toen dus op een stand van 93 het laatste Rood en Wit-paar op de mat stond, was de match in feite al beslist. Onstein en Bijleveld dachten er echter anders over. Vieren vlogen naar alle kan ten van het veld. Spoedig kwam de hon derd op en er kwam weer hoop in de R. en W.-gelederen. Bij 120 werd Haarlem merk baar zenuwachtig in het veld. Vooral toen de inmiddels weer aangezette gebroeders Maas ook geen scheiding teweeg konden brengen. Op 129 maakte P. Maas echter aan alle onzekerheid een einde door Bijle veld te bowlen. Hij had 26 runs gescoord (1 zes en 3 maal 4). Onstein bleef met een uitstekende 19 not out. Zo kwam nog een spannend slot aan een uitstekende dag cricket. De bowlingcijfers van Haarlem waren: M. Maas 5-46. P. Maas 2-41, C. Dekker 1-2 en Boeree 2-26. Overige resultaten Eerste klasse A: Quick (N.)—VRA: Gewonnen door VRA met 90 runs. VRA sloot op 182 voor 4, Quick (N.) was all out voor 92. Battingcijfers VRA: Mulder 105, Jansen Schoonhoven 38, Van der Vlugt 33. Burki jr. 2 voor 50, Hagen 2 voor 46. Battingcijfers Quick (N.): Ingelse 16, Hagen 12, Pfeiffer 31 n.o. Klink 1 voor 4. Mac Manis 5 voor 39, De Villeneuve 3 voor 27. Hermes DVS—HCC I: Gewonnen door HCC I met 2 wickets. HCC I scoorde 120 voor 8, Hermes DVS 119 (all out). Battingcijfers Hermes DVS: Baily 15, StolK 33, Van der Sloot 16, Tettelaar 15. Van der Ende 20. Van Staay 2 voor 63. Rietdijk 1 voor 28. Van der Most 3 voor 17. Heimei 2 voor 5. Battingcijfers HCC I: Heimei 11, De Wolf 28, Gallois 12, Sillevis 21. Van der Bosch 25. Tettelaar 1 voor 12, Scheffer 4 voor 55, Meyer 3 voor 43. Quick (H.)—HBS: Gewonnen door HBS met 26 runs van Quick (H.). HBS scoorde 97 runs. waarvan: Hishworth 27, Van Katwijk 16 en Visee 22. Bosman 4 voor 27, Marseille 3 voor 27. Dellow 1 voor 28 en Rambaldo 1 voor 7. Quick scoorde 71 runs. waarvan: Rambaldo If). Ten Hoopen 14 en Holtappel 14 n.o.. Van der Vegt 2 voor 15. Bruynestein 5 voor 26 en Rishworth 1 voor 16. ACC—HOC II: Gewonnen door ACC met 14 runs. ACC scoorde 104, HCC II 90 runs. De battingcijfers van ACC waren: De Baare 11, Bregman 13. H. J. van Weelde 33. Dick Disselkoen 26. K. Kooistra 2 voor 18. Vriens 5 voor 41 en Van der Bosch 3 voor 25. Battingcijfers van HCC IT: W. van Manen 19. Wischhoff 13. Colthoff 19. Planten 12 en J. van der Bosch 10. Van der Hurk 5 voor 26 en H. J. van Weelde 5 voor 35. Eerste klasse B: PWVOC: Gewonnen door VOC met 44 runs. PW was all out voor 80 runs, VOC voor 124 runs. Battingcijfers PW: Marseille 15, Vondeling 15, Elkink 12, Leeftink 11 en Van RiemsdijK 10. Madsen 2 voor 23, Terwiel 3 voor 15, Lochmann van Bennekom 4 voor 30 en Stroo 1 voor 10. Battingcijfers VOC: Wally van Weelde 83, Grijsseels 19. Baak 3 voor 48. Leeftink 2 voor 36, Marseille 1 voor 15 en Van Riemsdijk 4 voor 23. VVVKampong: Draw. VVV scoorde 152 voor 8 gesloten. Battingcijfers VVV: Hage- man 15, Slagter 60, Groeneveld 23 not out, Davidson 14 not out, D. Hardebol 1 voor 43. De Waard 2 voor 33, Henrichs 3 voor 11 en H. Hardebol 2 voor 17. Battingcijfers Kampong: 59 voor 9. H. Har debol 15. Wagevoort 10. Hageman 2 voor 19, Slagter 5 voor 20 en Van der Baas 2 voor 12. SpartaACC II: Gewonnen door Sparta met 121 runs. Sparta scoorde 208 voor 9 (ge- sl.) en ACC II kwam tot 87 runs. Battingcijfers Sparta: Borrani 78, De Bruyn 40, Ruiterman 22, Reeven 20, Vervelde 12 n.o. Lapiere 3 voor 43, Kranendonk 3 voor 40, Schoneveldt 3 voor 85. Battingciifers ACC II: Schoordijk 17, Woud stra 25, Lapiere 20. De Bruyn 3 voor 9, Rui terman 1 voor 12, A. van der Linden 6 voor 38. Lager cricket Voor de tweede klasse A van de cricket- compettie verloor Rood en Wit 2 met ruim verschil van Cric. Vooral door toedoen van Pelser (51) en Klinkhamer (66) bereikten de Amsterdammers een hoog totaal: 175. De Rood en Witters konden er slechts 49 runs tegenover stellen. Alleen Westra (15) kwam Voor de 22ste Sneeker Zeihveek, die van 18 tot en met 23 augustus op het Sneeker- meer wordt gehouden, kwam een record aantal van 563 inschrijvingen binnen. Gezeild wordt in een 18-tal klassen, ter wijl bovendien een wedstrijd voor ronde jachten werd vastgesteld, waaraan o.a. het Friese statenjacht deelneemt. Voorts vin den naast de open wedstrijden, dames en éénmanswedstrijden plaats en teamwed strijden Friesland-Holland in de regen boog-, pampus- en valkenklasse. Ook staan verenigingsgroepswedstrijden in de 16 m2- en vrijheidsklasse op het omvang rijke programma. De ingeschreven schepen komen uit alle delen van het land. in de dubbele cijfers. De wickets werden ge nomen door De Jong (3-30), Molenschot (2-55) en Luining (3-54). Rood en Wit III scoorde 78 runs, waarvan H. Molijn 17 en H. Meyers 34. R. Heydeman bowlde 328, S. Paagman 516, R. Ton 117 en G. Ledeboer 1—12. Ondanks een stand van 7 voor 67 bleef Haarlem II nog 3 runs onder dit totaal. Kleefstra kwam met 37 not out in de dubbele cijfers. De wickets (er waren 2 run outsl werden gedeeld door G. A. E. de Vries 428 en G. Pliester 426. In dezelfde afdeling tweede klasse E won BMHC met acht wickets van Ajax (L.): Ajax 80. BMHC 84 voor 2. CVHW verloor voorts met drie wickets van Hercules: CVHW 51, Hercules 54 voor 7. In de derde klasse verloor het vierde elf tal van Rood en Wit met zes runs op de tweede innings van Quick (H.). De scores waren: Quick 103 (Heymans 4-43, De Ruig 2-20, Van Lennep 1-14, Scholten 1-14 en Ter Gast 1-2), Rood en Wit 88 (Scholtè 38 n.o., Heijmans 12), Quick 2de innings 63 (Scholte 3- 14, Van Lennep 3-6, Heijmans 12), Quick 2de innings 63 (Scholte 3-14, Van Lennep 3-6, De Ruig 2-13 en West 1-2), Rood en Wit 2de in nings 72 voor 8 (tijd) (Ter Gast 12 n.o.). Ondanks het slechte weer gedurende de ze zomermaanden, waardoor vele wedstrij den moesten worden uitgesteld, begint het einde van de waterpolocompetitie in zicht te komen. Voor de tweede klasse afdeling A heren speelde VZV thuis de laatste wedstrijd te gen Futen, dat met vijféén won. VZV is hierdoor op de onderste plaats van de ranglijst geëindigd en moet met de laatst geplaatste van afdeling B der tweede klas je, De Zijl, zo mogelijk een uit- en thuis wedstrijd spelen om één plaats in de derde klasse. De eindstand van afdeling A der tweede klasse luidt: DWR 8 DAW 8 Futen 8 Kroosduikers 8 VZV 8 15 9 7 4 3 34—13 23—16 23—25 24—35 1631 Van afdeling B der tweede klasse is de eindstand: DWT 8 7 1 0 15 35—14 Nept. (zaterd.) 8 6 1 1 13 43—18 De Vest -8 2 1 5 5 17—32 HZC 8 2 0 6 -4 19—37 De Zijl 8 116 3 17—30 Voor de reserve eerste klasse A heeft HPC 2 de laatste wedstrijd gespeeld tegen Rotterdam 3 en de punten gedeeld (drie drie) waarmede HPC 2 op de voorlaatste plaats van de ranglijst is geëindigd. Uit tien wedstrijden werden vijf punten bin nengehaald. Haarlem 2 speelde in de reserve eerste klasse afdeling B de laatste wedstrijd te gen Nereus: twee—twee. Uit de tien ge speelde wedstrijden heeft Haarlem 2 één punt binnengehaald en gaat met de num mers laatst van de afdelingen A (Merwede 2) en C een halve competitie spelen om twee plaatsen in de reserve tweede klasse. Van de reserve tweede klasse A is de eindstand: DJK 3 8 7 0 1 14 40—12 AZ '70 2 8 7 0 1 14 40—20 DAW 2 8 3 1 4 7 24—20 HVGB3 8 2 1 5 5 20—33 DWR 2 8 0 0 8 0 8—47 Reserve tweede klasse B: De Zijl 2 8 8 0 0 16 43— 3 Haarlem 3 8 5 1 2 11 27—23 HPC 3 8 4 1 3 9 31—26 ZIAN 4 8 2 0 6 4 15—31 HVGB 4 8 0 0 8 0 8—41 Waterpolo-uitslagen, competitie KNZB, reserve eerste klasse dames: HZC 2 DWT 2 3—0. Competitiekring Haarlem, eerste klasse dames: DWT 4HPC 2 23. Heren twee de klasse: NVA 2Haarlem 5 13. Afd. AM: DWT—HPC 5—0. Haarlem 5 en Watervrienden 1 moeten de bovenste plaats van de tweede klasse heren competitie Kring Haarlem KNZB delen, zodat een beslissingswedstrijd tussen deze twee zeventallen om de kam pioenstitel moet worden gespeeld. Deze wedstrijd wordt woensdag 22 augustus om 19 uur in de zwemvijver Groenendaal in Heemstede gehouden. De cricketwedstrijd tussen het Haar lems elftal en Derby, die zaterdag op het Rood en Wit-terrein in Haarlem zou wor den gespeeld, is verregend. Wel begon men vol goede moed en bereikten de Haarlemmers een stand van 76 voor 7, doch verder spelen bleek na enkele fikse regenbuien toch niet mogelijk. Heden ochtend zijn de cricketers uit Derby naar Engeland teruggekeerd. ADVERTENTIE Eindelijk was al het brandhout klein gehakt. Juffrouw Pintemala kwam kijken en zag de hoge stapel achter het huis. „Flink zo, m'n jongen", knikte ze goedkeurend. „Dat heb je keurig gedaan!" Maar hiermee was Bunno's taak nog niet afgelopen... Er was nog heel wat te doen en de week was nog niet om. Het vrouwtje droeg hem weer ander werk op; en zo liep Bunno met twee emmers naar de waterput aan het eind van de tuin. 32) Met zijn vrije hand bladerde An- thonie Beels ondertussen in de poststukken die vóór hem lagen opgestapeld. Een ge wone envelop, „strikt persoonlijk" dik onderstreept in de linker bovenhoek, trok allereerst zijn aandacht. Op hetzelfde ogenblik werd hem gemeld, dat commis saris Languit afwezig was. Een wanbof, dacht hij. In een niet al te beste stemming opende hij de brief. Er kwamen twee velletjes uit te voor schijn. Het ene was met „Nel" onder tekend. Nadat hij het andere had openge vouwen, zag hij er „Adriaan van Akkeren" onder staan. Met een diepe frons begon in specteur Beels eerst aan dit epistel. Hooggeachte Inspecteur Beels, Ik weet, dat mijn relaas geen goede in druk op u heeft gemaakt. Daarom wil ik nu mijn best doen de politie bij haar on derzoek naar beste krachten te helpen. Ik weet natuurlijk niet, of er iets reëels in mijn kijk op het geval schuilt. Dat is ten slotte uw zaak. Het gaat om het volgende. Ik ben er zo goed als zeker van, dat de hierbij inge sloten brief op de bewuste zaterdagmiddag, dus op de dag van de moord op Nel van Galen, door de heer Dick Loman is gevon den en gelezen. Tijdens mijn afwezigheid heeft hij zich geruime tijd in mijn kamer opgehouden. Gisteravond pas gaf hij op mijn dringende vraag als reden op, dat hij er op mij heeft zitten wachten, omdat hij meende, dat ik vrij was, een totaal uit de lucht gegrepen veronderstelling, gezien mijn werkkring. Daar u zijn rol in deze tragische geschie denis bekend is, laat ik het aan u over zelf de eventuele consequenties te trekken. Er komt nog bij, dat u toch al van het ontzenuwde alibi op de hoogte is. Maar wat u niet weet, is dit: Loman had mij na drukkelijk verzocht deze inlichtingen te geven in geval er naar zijn doen en laten cp die noodlottige avond zou worden ge vraagd. Tegenover mij heeft hij het als een grap voorgesteld. Het moest voor een wed denschap doorgaan. Om hem te plezieren ben ik er natuurlijk op ingegaan, niet ver moedende wat er de samenhang en de ge volgen van zouden kunnen zijn. Maar ik moet er ook bij bekennen, dat ik er zelf dankbaar gebruik van heb gemaakt, toen u mij zo hopeloos in het nauw begon te drijven. Mocht u nog verdere inlichtingen van mij wensen, dan verzoek ik u een paar dagen geduld te hebben, omdat ik wegens onvoorziene familiegebeurtenissen de stad uit moet. Met de meeste hoogachting, Adriaan van Akkeren. PS. Ik geloof, dat ik u heb verteld, dat er één poeder uit het fatale doosje ontbrak. De waarheid is, dat het onaangeroerd was. Dit voor de goede orde. Inspecteur Beels wierp het papier van zich af, alsof hij er zich door besmeurd voelde. Met nog grotere, doch geheel anders geaarde tegenzin begon hij hierna juffrouw Van Galens, waarschijnlijk laat ste brief te lezen. Het kwam hem als een onkiesheid voor er kennis van te nemen, maar als politieman zette hij zijn scrupules van zich af. Het moest wel. Inderdaad was de inhoud voor Van Akkeren bezwarend genoeg. Was Van Akkeren dan zo'n doortrapte schurk? Ja, hij achtte hem letterlijk tot alles in staat. Bewees dat ook niet zijn cynische naschrift? En met die geheim ge houden wetenschap had hij het arme meisje die jaren zijn ongewenste liefde opgedrongen. En nu weer deze beschuldi ging van Dick Loman, notabene zijn vriend. Wanneer het echter niets dan een truc moest voorstellen, was het gemeen sluw uitgedacht. Was het wel uitgedacht? peinsde inspec teur Beels met een diepe zucht. Met het tegendeel moest hij ook rekening houden. Wat trof het slecht, dat de commisaris er niet was! Een impulsief mens, die Dick Nog scheiden ons ruim drie maanden van de Olympische Spelen, nog is de publieke belangstelling slechts bij tijd en wijle op dit sportieve evenement gericht. In scherpe tegenstelling met deze rust is de energie die onze „mogelijken" voor Melbourne ont wikkelen bij hun voorbereiding. Steeds weer kan men de kanshebbers voor de zwem ploeg aantreffen in felle onderlinge strijd. In een tijdsbestek van amper één maand hebben de Olympische kandidaten acte de présence gegeven bij een vijftal belangrijke ontmoetingen. De laatste van de reeks trainingsontmoetingen vóór de nationale kam pioenschappen van begin september zijn dit weekeinde gehouden. De officials van de KNZB hadden het fraaie bad „De Wilgenhoek" in Purmerend als plaafc van hande ling gekozen voor de generale repetitie van de Nederlandse kampioenschappen. Het was inderdaad een generale repetitie, die de toeschouwers te zien kregen. Van de nummers die in Purmerend werden gezwommen, prijken er twaalf ook op het pro gramma van de kampioenschappen in Amsterdam. Er vielen interessante vergelij kingen te trekken. In de negen persoonlijke nummers kwamen zes nationale kam pioenen van 1955 aan de start. Slechts twee van hen legden beslag op een eerste plaats. Dat waren Ada den Haan van 't Gooi op de 20d meter schoolslag dames en Herman Willemse van de Robben op de 100 meter vrije slag heren. Onder ongunstige weersomstandigheden leverde Tineke Lagerberg op de eerste dag van deze wedstrijden de opvallendste prestatie. Niet de 1 min. 17.1 sec. op zich. was op het nummer 100 meter vlinderslag zo verrassend, maar wel dat niet de houd ster van het Europese en Nederlandse re cord, Atie Voorbij, deze tijd voor zich het afdrukken, doch Tineke Lagerberg van 't Gooi. Atie Voorbij bleef 5.2 sec. boven haar beste persoonlijke prestatie, voor Tineke Lagerberg betekende die 1.17.1 een nieuw persoonlijk record. Deze tijd, gemaakt in een niet bijzonder snel bad, is, gezien de omstandigheden waaronder werd gezwom men, zeker voor verbetering vatbaar. Atie Voorbij werd weliswaar slechts met hand slag geklopt 1.17.2 wezen de chrono meters voor het Robben-meisje aan maar dat doet aan haar eervolle, prestatie niets af. Ongenaakbaar Bijzonder interessant was ook de 200 meter schoolslag. De Nederlandse kam pioene Ada. den Haan zegevierde, doch zo gemakkelijk als de tijden dat doen denken was die overwinning niet. Haar rivale Rita Kroon bleef aanvankelijk goed volgen. Zelfs toen er 100 meter waren afgelegd en de meisjes voor de tweede maal keerden, lag Rita nog een meter achter. De laatste 40 meter was Ada echter ongenaakbaar. Ze liep in een felle, maar in prachtig regel matige slag uitgevoerde, eindsprint uit en liet de Robben-zwemster 2 meter achter zich. Fraai was ook de verrichting van <le Belgische kampioene op de 100 meter vrije slag, Irene Schweid, die bijna zorgde voor een sensatie. Wereldrecordhoudster Cockie Gastelaars had op enkele meters voor het einde van „haar" nummer een achterstand. Weliswaar een geringe, doch zij moest zich tot het uiterste inspannen om Irene Schweid te passeren. Slechts 0.2 sec. later dan Cockie tikte de Belgische aan. Belgische zege Bij de herennummers bleven verras singen uit. Op de 200 meter schoolslag ging de strijd tussen de Belgen De Smit en Koz- ma en Peter Bekkering van Sleutelstad. De Smit toonde direct zijn kracht en had bij het eerste keerpunt een kleine voorsprong. Gestadig groeide deze. Bekkering vocht een langdurig duel uit met de tweede Belg. Na 100 meter lagen de Nederlander en de Belg nog gelijk. Toen echter ging de meer effi ciënte slag van onze Zuiderbuur het winnen. Met een geringe voorsprong tikte hij aan. Ook de 100 meter rugslag was zo'n duel. Een slechte start van Peter Swijghuisen gaf Korteweg een kleine voorsprong. Het was al snel duidelijk, dat Korteweg het niet kon bolwerken tegen zijn Amsterdamse rivaal. Halverwege de laatste baan lag Swijghuisen gewonnen. Wel bracht een ver- Jopie van Alphen (bovenste zwemster was zondag sneller op de 100 meter rugslag dan Joke de Korte, hetgeen ynen op de foto kan zien. rassende eindsprint De Man uit Apeldoorn dicht achter Swijghuisen, doch werkelijk bedreigen kon hij hem niet meer. Snelle tijd De 1 min. precies, die Herman Willemse op de 100 nieter vrije slag voor zich liet af drukken, moet gezien de weersomstandig heden en de baan, snel genoemd worden. Het was bovendien een interessante race die de Nederlandse kampioen zwom. De Belg Laurent nam snel de leiding en werd gevolgd door Willemse en Hoogveld. In de laatste meters bleek dat de Belg zijn krach ten minder goed verdeeld had. Hij werd teruggewezen door Willemse en moest zelfs op die laatste, beslissende meters, nog strijd leveren met Theo Hoogveld om tenminste zeker te zijn van een tweede plaats. Loman, had rechercheur Molenaar hem verteld. Voor een moord is evenwel méér nodig, dan haastige reacties. Is een mens in staat zich na zoveel tijd nog tot vergel ding op te zwepen? Hier stond tegenover, dat, wanneer de toedracht als door Van Akkeren gesuggereerd juist was. Nel van Galens vergissing aan Loman zelf tot op de bewuste zaterdagmiddag onbekend was en dat hij dus plotseling met voor hem nieuwe feiten geconfronteerd was geworden. Hoe had hij die dan verwerkt? Ja, van die kant moest hij het eigenlijk ook bekijken. Van Akkeren zelf heeft zich aan een verdere ondervraging vooreerst onttrok ken, peinsde Beels grimmig. Natuurlijk zou het mogelijk zijn zijn signalement te laten circuleren en hem te achterhalen. Maar dat kostte weer tijd. Hij kon desnoods al over de grens zijn. Die had er wel voor ge zorgd, op het kritieke moment buiten schot Ie zijn. Dick Loman daarentegen moest hij vandaag nog aan het praten zien te krij gen, hoewel zijn gevoel hem zei, dat hij zich daarmee op een vals, neen, op een op zettelijk vervalst spoor begaf. Inspecteur Beels trok aan zijn uitgegane pijp en wreef nadenkend over zijn kaken. De hele nacht haast waren zijn gedachten bij Willem Brouwer geweest, die hem blijkbaar over zijn uitstapje op de zondag na juffrouw Van Galens dood wat op de mouw had gespeld. Bovendien was er nog die duistere geschiedenis met de morfine, allemaal onderwerpen waarover hij met de commissaris van gedachten had willen wis selen. Als een flits schoot het Beels door het hoofd, dat Brouwer op de avond van de moord ook op stap was geweest. Zelf had hij het uitvoerig verteld. Alles had hij er met de grootste nauwkeurigheid van ge weten. De tijd. Wanneer de spoorbomen waren dichtgegaan. Mevrouw Rijnders in haar auto. Deze gegevens klopten in ieder geval. De doktersvrouw had alles woord voor woord moeten bevestigen, nadat hij haar de duimschroeven had aangelegd. Zo onzeker als dit keer had Anthonie Beels zich nog bij geen van zijn gevallen gevoeld. Ligt de zaak misschien toch veel simpeler? dacht hij opeens. Zou er in zijn eerste theorie soms iets waars schuilen? Zcu het toch een banaal zich ontdoen van een niet langer gewenste verloofde zijn ge weest? Was Arend Dijkman zo rampzalig onder de bekoring van de mooie dokters vrouw gekomen? Had hij zich maar een in druk van 's mans persoonlijkheid kunnen vormen. Verder bericht uit Singapore liet ook op zich wachten. Rechercheur Harri son had alleen geseind, dat ingenieur Dijk man voor zijn werk naar de binnenlanden was vertrokken en hijzelf eveneens naar zijn uitvoerig antwoord uitkeek. Nee, het liep hem niets mee dit maal. Werktuiglijk las hij hier en daar een fragment uit de voor hem liggende pape rassen. Zijn blik viel op het lijvige rapport over de ingewikkelde inbraak van enige weken geleden, waarbij de eigenaar van een stoffenzaak overhoop was gestoken. Die affaire was nu in een stadium gekomen, dat hij er vandaag eerst op uit zou moeten. Misschien zou het beter zijn geweest die zaak toch uit handen te geven, zoals com- missari Languit hem had voorgesteld. Maar dat had zijn eerzucht weer niet toegelaten, Hij had zich overschat en gedacht zowel het ene als het andere aan te kunnen. Nou, morgen brengen. Dat werd me even hard ploeteren. Voordat hij zich met de insinua ties van Adriaan van Akkeren inliet, moest hij het zijne hebben over dat zondagse uit stapje van Brouwer. 1-Iij belde Molenaar. „Ga jij even naar Leiden, Molenaar, en zoek voor me uit, of de heler in die stoffen zaak Grimhof. „Heb ik al, inspecteur Beels. Het is de zelfde." „Mooi. Ik kan net wat tijd vrijmaken om het geval opnieuw onder handen te nemen. Houd je binnen een half uur gereed- Dan s'appen we er samen op af." Later op de dag stapte inspecteur Beels de kleine dorpskruidenierswinkel van Jan Brouwer binnen om een gesprek met zijn broer Willem te hebben. Op zijn vraag aan Willems schoonzuster Lien, wanneer de oud-brigadier werd terug verwacht waar hij hem kon vinden, had ze onvrien delijk de schouders opgehaald en scham per geantwoord: „Gaat u maar bij -Kees kijken. Daar zit hij zijn tijd en zijn centen te verdoen." (Wordt vervolgdI

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6