P.v.d.A. gaat akkoord met bemiddelingsvoorstel HET WEER: Zelfde temperaturen CATS VAN HAMBURG Tachtig lijken uit brandende mijn aan oppervlakte gebracht K. V.P. ook, maar onder voorwaarde ten aanzien van bezitsvorming Mr. G'. JANSEN OVERLEDEN De kabinetsformatie Het woord is aan Ook aan officiële zijde bestaat nu nog weinig hoop op overlevenden Rampenfonds-Marcinelle gironummer 777 71e JAARGANG No 30 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 301e JAARGANG No 183 3» Bezitsvorming knelpunt Dansende majoor IN MEMOR1AM Koninklijk Paar uitgenodigd voor vakantiereis door Griekse wateren speciaal voor slap haar Dr. .Soumokil gesneuveld bij een botsing op Ceram Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TT TP* TJ "Tl Ti Ti Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- ha 1 _f"f_ —-—j. i I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor R8"1""» Jr I I jË I Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. 1 Jk I I ^^^7 i 1 J IlJJ I J franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Wnd. Hoofdredacteur; Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman eovenhlarie ^Galerijen 170-650 zijn afgesloten en Doofdegrore hitte verdampt hier reeds her bluswater Via de nieuwe schacht verbinj ding met dezel [ingestort] iHierontstondl ide brand Schacht in aanbouw De Kamerfractie van de P. v. d. A. heeft Maandagavond na bijna drie uur vergaderen de bemiddelingsvoorstellen aanvaard van prof. Lieftinck ten aanzien van de vijf bezwaren van de K.V.P. tegen het regeringsprogramma van dr. Drees. De Kamerfractie van de K.V.P. heeft maandagmiddag na drie uur vergaderen deze voorstellen eveneens aanvaard, echter op voorwaarde dat onderzocht zal worden welke verdere belastingmaatregelen zullen worden genomen ter be vordering van de bezitsvorming voor de kleine man. Ofschoon de fractiever gadering van de P. v. d. A. werd gehouden na de bijeenkomst van de K.V.P., heeft de P. v. d. A.-fractie zich niet uitgesproken over de voorwaarde van de K.V.P., omdat men alleen had te maken met de bemiddelingsvoorstellen van prof. Lieftinck. In het programma van dr. Drees stond onder meer „overweging van de vraag of speciale belastingmaatregelen in aanmer king komen ter bevordering van de bezits vorming." De K.V.P. vond dit niet vol doende en wenste en wenst nog steeds een onderzoek (door het nieuwe kabinet) welke belastingmaatregelen zullen worden ge nomen ter bevordering van de bezitsvor ming. Vorige week vrijdagavond heeft de fractievoorzitter van de P. v. d. A., mr. Burger, reeds aan prof. Lieftinck ge schreven, dat de P. v. d. A. in het kader van de bezitsvorming akkoord wilde gaan met het bouwsparen en de werknemers spaarfondsen, maar dat de P. v. d. A. ver dere maatregelen zou afwijzen. Dat is het overgebleven verschil tussen K.V.P. en de P v. d. A. Daarop stokt de kabinets formatie weer. Omtrent de andere vier bezwaren van de K.V.P. tegen het programma-Drees zijn de P. v. d. A. en de K.V.P. het eens geworden op de nieuwe formuleringen van prof. lieftinck, die iets afwijken van de formu lering van dr. Drees. Wat betreft Nieuw- Guinea heeft prof. Lieftinck ingevoegd: „met handhaving van de bestaande rechts orde." Inzake de doortrekking van de pacificatie in het hoger onderwijs zal een nadere opdracht worden gegeven aan de Commissie s'Jacob, er op neerkomende dat moet worden gestreefd naar „bevordering van gelijkwaardigheid in de ontwikkelings mogelijkheden." Ook betreffende zending en missie in Nieuw-Guïnea en over de wenselijkheid van het achterblijven van de stijging van de staatsuitgaven bij de stijging van het nationale inkomen, zijn P. v. d. A. en K.V.P. akkoord gegaan met de nieuwe foimuleringen van prof. Lief tinck. Eén verschilpunt is alleen gebleven het onderzoek van verdere belastingmaat regelen ter bevordering van de bezitsvor ming. Prof. Lieftinck heeft zijn bemiddelings poging in eeste aanleg speciaal gericht op de vijf bezwaren van de K.V.P. tegen het programma-Drees. Over andere punten zouden ook nog moeilijkheden kunnen rijzen maar die zouden gemakkelijker kunnen worden overwonnen dan de kwestie over de bezitsvorming. Tenslotte blijft er dan nog altijd de moeilijkheid van de zetelverdeling. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Lieftinck is vandaag naar de Ko ningin gegaan om haar in te lichten over de stand van zaken. Informateur Lieftinck, die de indruk heeft dat er sprake is van een misverstand, neemt het meningsverschil tussen de P. v. d. A. en de K.V.P. over de bezits vorming niet al te zwaar op, omdat er nog altijd in een eerder stadium gedane sug gesties over dit onderwerp in overweging zijn. die bij nader beraad een goede kans zouden kunnen bieden om tot de oplossing bij te dragen. Prof. Lieftinck heeft ten aanzien van het punt bezitsvorming van de aanvang af de keuze gehad tussen twee wegen, waarvan hij de een heeft gekozen, omdat hij na zijn oriënterende besprekingen de indruk had, dat deze weg meer uitzicht bood op over eenstemming. Aanvankelijk is hij langs deze weg verder gegaan, doch nu deze schijnt dood te lopen, is er nog de andere mogelijkheid voor een oplossing. Ik kan mij voorstellen dat de lezer uit deze twee wegen niet helemaal wijs kan worden. Vandaar duidelijkheidshalve nog deze toevoeging van mijn kant. De weg, die voor de P. v. d. A. aanvaard baar is, zou zijn dat in het programma een bepaalde vorm van bezitsvorming zal wor den opgenomen die in hoofdzaak neerkomt op een aantal kleinere punten, terwijl de P. v. d. A. tenslotte er zich ook wel bij schijnt te kunnen neerleggen dat de moge lijkheid open zal blijven om in de komende vier jaar nog te spreken over eventuele verdere stimulering van de bezitsvorming. Maar de tweede weg, die van een onder zoek naar de vraag welke belastingmaat regelen verder nog nodig zouden zijn ter bevordering van de bezitsvorming, wil de P. v. d. A. bepaald niet ingeslagen zien, omdat zij van mening is dat deze alleen maar zouden kunnen leiden tot bevoor deling van inkomsten uit bezit boven be voordeling van inkomsten uit arbeid. De informateur schijnt nu het standpunt in te nemen, dat inderdaad deze kwestie van een onderzoek naar eventuele belasting maatregelen moet worden vermeden en hier zou dan het misverstand met de KV.P. zijn, welk misverstand hij nu ver- moedeijk zal trachten uit de weg te ruimen. Tenslotte moet men rekening houden met de mogelijkheid dat de informateur, als hij eenmaal erin zou slagen de meningsver schillen tussen de twee grootste partijen op te lossen, vervolgens een „gedaanteverwis seling" zou ondergaan door aan de fracties, niet wie in een kabinet zou moeten worden samengewerkt en dat zijn eventueel de vijf grootste fracties, een op een synthese ge richt volledig regeringsprogramma voor te leggen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 j Falcon Herenregenjassen ƒ49.75 J Na een kortstondige ziekte is in de leef tijd van zesenzestig jaar te Heemstede overleden mr. G. Tansen, oud-burgemeester van Hengelo en oud-voorzitter van het be stuur der Rijksverzekeringsbank te Am sterdam. De thans overledene is op 20 juni 1890 te Amsterdam geboren en studeerde rechten te Leiden en Amsterdam. Van 1913 tot 1917 was hij advocaat te Amsterdam en daarna in verscheidene ambtelijke functies werk zaam bij het rijk en de gemeente 's-Gra- venhage. In november 1926 werd mr. Jan sen benoemd tot burgemeester van Hen gelo (O.). Tot 15 mei 1937 heeft hij dit ambt bekleed. Hij was een zeer geziene fi guur in Twente en speciaal in Hengelo, waar onder zijn leiding veel tot stand is ge komen. Tijdens zijn verblijf te Hengelo was mr. Jansen kantonrechter-plaatsvervanger te Enschedé, lid van het Ambtenarenge recht te Arnhem, lid van het bestuur der Vereniging van Nederlandse gemeenten en lid van het Werkfonds. Wegens zijn benoeming tot secretaris der Algemene Werkgeversvereniging te Haar lem heeft mr. Jansen het ambt van burge meester neergelegd. In november 1940 werd de thans overledene benoemd te* lid van het bestuur van de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Het bestuur, bestaande uit drie leden, is belast met het beheer en de dagelijkse leiding van het belangrijke insti tuut van sociale verzekering. Twee jaar geleden werd mr. Jansen benoemd tot voor zitter van het bestuur. Bij Koninklijk Be sluit werd hem wegens het bereiken van de leeftijd van vijfenzestig jaar met ingang van 1 juli 1955 eervol ontslag verleend, on der dankbetuiging voor de gewichtige dien sten, als lid en voorzitter bewezen. Mr. Jansen was verder lid van het Col lege van Rijksbemiddelaars, sinds de op richting president-commissaris van de Gra fische Bedrijven Damiate n.v. (uitgeefster van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlem- sche Courant) en commissaris van de Nuts- spaarbank te Haarlem. Ook vervulde hij functies bij de Bank der Nederlandse Ge meenten en bij de Herstelbank. De verdiensten van mr. Jansen zijn er kend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal in stilte geschieden. Het overlijden van mr. G. Jansen bete kent ook voor ons een groot verlies, want hij was sinds een reeks van jaren, tot zijn heengaan, president-commissaris van de n.v. Grafische Bedrijven Damiate, uitgeef ster van Haarlems Dagblad-O.H.C. en IJmuider Courant. Hij was een man van grote eruditie, be gaafd met een bijzonder intellect, een on gewone scherpzinnigheid, hoge eigenschap pen die gepaard gingen met een treffende eenvoud en hartelijkheid, die in deze com binatie het kenmerk plegen te zijn van de waarlijk groten van ziel. Het was waarlijk niet verwonderlijk dat op een dergelijke figuur veelvuldig een be roep werd gedaan voor de vervulling van functies op landelijk niveau als hierboven genoemd. Wij behoeven nauwelijks te zeggen, dat zijn adviezen en inzichten in de vraagstuk ken, die het bestuur onzer onderneming meebracht, door ons van het grootste be lang werden geacht. Hiervoor en voor de belangstelling, die hij al die jaren voor de aangelegenheden van onze onderneming heeft getoond, zullen wij hem altijd ei'ken- telijk blijven. Een bijzonder hoogstaand mens is heen gegaan, voor ons ook een persoonlijk vriend, wiens nagedachtenis wij steeds in eerbied en genegenheid zullen bewaren. Hij ruste in vrede. DIRECTIE GRAFISCHE BEDRIJVEN DAMIATE N.V. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Jean de la Bruyère: De mannen zijn oorzaak dat de vrouwen elkander niet mogen. Deze keurige verschijning is majoor Salah Salem,eertijds minister vanVoor- lichting in Egypte en thans hoofdredac teur van het dagblad „Al Shaab" (Het Volk), waarin hij ongemeen felle stuk jes schrijft tegen „Groot-Brittannië en andere koloniale en imperialistische machten die Egypte onder de duim willen houden". Salem is hier gefoto grafeerd op Schiphol op doorreis naar Londen, waar hij de conferentie over het Suezkanaal gaat verslaan voor zijn blad en tevens voor de regering. Het is te hopen dat hij kolonel Nasser beter inlicht over Londen dan indertijd over Soedan, want dat heeft hem zijn portefeuille gekost en een bijnaam bezorgd. Hij ging namelijk zover in zijn verbroedering met de Soedanezen, dat hij zich ontdeed van hinderlijke kledij en voor hoofden van inboorlin- genstammen een solodans ten beste gaf - vandaar de dansende majoor. oocxxjooocoooocooocoaaxrxxorrxooccccoccocrrtrTconrricocco VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, later weer toenemende bewolking en kans op regen. Krachtige tot matige weste lijke wind, morgen krimpend naar zuid. Weinig verandering in tempera tuur. 15 augustus Zon op 5.26 uur, onder 20.06 uur. Maan op 16.20 uur. onder uur. Maanstanden 13 aug. 9.45 uup: eerste kwartier 21 aug. 13.38 uur: volle maan 39 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 augustus Hoog water: 9.25 en 21.58 uur. Laag water: 4.49 en 17.10 uur. Woensdag 15 augustus Hoog water: 10.36 en 23.13 uur. Laag water: 5.49 en 18.22 uur. XXXXOOCXXX XXXXXX XJCOOCXXXX XX XXXXXXXXXXXXXXXDOOOOCOCOCCOCO HET WEER BLIJFT KOEL Vergezeld van flinke stormen trok van morgen een diepe depressie over de Noord zee. Het koufront van deze depressie pas seerde ons land gisteravond met regen. Achter het front stroomde met westelijke winden vrij koude en onstabiele lucht ons land binnen, waarin zich vanmorgen al flinke stapelwolken ontwikkelden. Verwacht wordt dat de depressie van de Noordzee naar zuid-Zweden zal trekken. Vannacht zal zich dan een zwakke rug van hogere luchtdruk over ons land uitbreiden. Over de oceaan beweegt zich intussen een nieuwe storing naar de Britse eilanden. Waarschijnlijk zal deze storing morgen latei- op de dag het weer in ons land gaan be ïnvloeden, zodat de regenkansen dan weer stijgen. Het koele weer blijft voortduren. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) w C ri C S 9 M O rt Weerstoestand buitenland •o-S ■p c,Ss IA S .So «St5 o SÜ'S 2 3 Stockholm geheel bew. z 18 0,3 Oslo regen zo 18 7 Kopenhagen onbewolkt zwz 17 2 Aberdeen regenbui nnw 14 19 Londen onbewolkt wzw 21 2 Amsterdam onbewolkt wzw 19 3 Luxemburg regen wnw 21 4 Parijs licht bew. wnw 24 0,6 Bordeaux motregen wzw 26 0,1 Grenoble nevel windst. 27 0 Nice onbewolkt nw 25 0 Berlijn regen wzw 20 1 Frankfort regen w 22 0,1 München zwaar bew. zw 23 0 Zurich nevel ozo 23 0 Genève zwaar bew. zw 25 0 Locarno onbewolkt windst. 25 0 Wenen nevel windst. 22 0 Innsbruck licht bew. windst. 26 0 Rome nevel zzo 31 0 Ajaccio onbewolkt one 28 0 Weerstoestand binnenland Den Helder onbewolkt Ier. w 14 4 Ypenburg onbewolkt mat. w 14 4 Vlissingen half bew. mat. w 14 0,2 Eelde licht bew. zzw 12 4 De Bilt licht bew. wzw 13 5 Twente onbewolkt zzw 13 2 Eindhoven licht bew. zw 12 1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. wzw 12 0,1 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) (Speciale berichtgeving) Maandagochtend zijn te Marcinelle de eerste slachtoffers van de mijnramp begraven. De kist van een der Italiaan se mijnwerkers, gedrapeerd met de Italiaanse vlag, wordt door zes kompels gedragen naar de gereedstaande baar. (Telefoto ANP). Het Nederlandsche Roode Kruis heeft on der nummer 777 een speciale girorekening geopend om het Nederlandse volk in de gelegenheid te stellen, blijk te geven van zijn medeleven met de nagelaten betrek kingen van de slachtoffers van de mijn ramp in Marcinelle. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft daarop zelf een bedrag van 1000 gestort. Reuter meldt dat de Italiaanse regering opdracht heeft gegeven alle lichamen van de bij de mijnramp omgekomen Italiaanse mijnwerkers op kosten van de Italiaanse staat naar Italië te brengen, waar zij be graven zullen worden. De Italiaanse regering heeft een bedrag van 350 gulden uitgetrokken voor iedere mijnwerker die deelneemt aan de red dingwerkzaamheden. Fabrieken, banken en gemeenteraden in Italië hebben al ten minste 700.000 gulden gedoneerd voor de nabestaanden van de slachtoffers van de ramp. In het bedrag van zeven ton zijn niet begrepen de door de regering geboden hulp, aanbiedingen uit het buitenland of goederen die door instellingen van liefda digheid gezonden zijn. De indentificering van de stoffelijke resten van de slachtoffers, die uit de mijn naar boven worden gehaald wordt zeer bemoeilijkt door het feit, dat zij werden gevonden in schachten waar temperaturen tot zestig graden Celsius heersten. De slachtoffers werden aangetroffen in gale rijen op 835 en 907 meter diepte. Van elke familie, waarvan een lid .n deze schachten aan het werk was toen het ongeluk zich vorige week woensdag voordeed, zijn twee leden uitgenodigd te helpen bij het inden- tificeren van de stoffelijke overschotten, die naar een school te Marcinelle zijn overgebracht. De Griekse koninklijke familie heeft evenals twee jaar geleden weer een groot aantal vorstelijke personen uit Europa uit genodigd een vakantiereis door de Griekse wateren te maken. De koninklijke gasten zullen in deze vakantieweek, van 19 tot 27 augustus, voornamelijk op het eiland Kor- foe verblijven. Naar wij vernemen zijn ook Koningin Juliana en Prins Bernhard uitgenodigd aan deze reis deel te nemen, doch deze hebben nog geen beslissing genomen. Volgens een bericht van het Franse pers bureau AFP uit Athene zullen een hon derdtal personen van koninklijke huize aan de samenkomst deelnemen. Een deel daar van zou zijn intrek nemen in hotels op het eiland Korfoe en voor de Nederlandse gas ten zou daar volgens AFP de villa „Mon Repos" zijn gereserveerd. ADVERTENTIE Dameskapsalon Frans Halsstraat 23 - Telefoon 16566 L A N O WA V E, APARTE SCHOONHEIDSSALON DJAKARTA (ANP) Dr. Soumokil, opperbevelhebber van de republiek der Zuid-Molukken, is gedood in een botsing tussen restanten van de RMS-strijdkrachten en een legereenheid in West-Ceram, aldus melde radio Makassar. De legereenheid hield zuiveringsoperaties in de oerwouden van Ceram en stootte daarbij op het ver borgen hoofdkwartier van Soumokil. Sou- mokil's lijk werd gevonden op het slagveld na de botsing. Radio Makassar voegde hier aan toe. dat, de vrouw en kinderen van Soumokil zijn ontsnapt. MARCINELLE, dinsdagmorgen Tijdens de nacht, die volgde op de dag van officiële rouw, heeft de kolenmijn in Marcinelle haar tot nu toe grootste aantal slachtoffers prijsgegeven. Gisteravond laat en gedurende de hele nacht zijn de red dingsploegen bezig geweest met het naar boven brengen van de stoffelijke over schotten van ongeveer tachtig mijnwerkers. De lichamen werden aangefroffen op 835 meter diepte in de gangen waarin men gistermiddag was kunnen doordringen. De hitte in de nog steeds brandende mijn blijft ondragelijk. Het opgehoopte puin belemmert het reddingswerk eveneens. Wat als het meest pijnlijke nieuws gister avond bekend werd gemaakt, is, dat uit onderzoekingen van de lucht op lager ge legen verdiepingen is komen vast te staan, dat het daar aanwezige percentage kool- monoxyde dodelijk moet worden geacht. Wat al enkele dagen werd verwacht, is dan gistermiddag gebeurd. De wachtende mannen en vrouwen voor de ingang van de mijn „Cazier du Bois", hunkerend naar nieuws over hun ingesloten verwanten, hebben door bestorming van de hermetisch gesloten toegangshekken uiting gegeven aan hun misnoegen over de stilzwijgend heid van de mijn-directie. Bijna was het de wanhopigen gelukt de politiedienaren on der de voet te lopen en de hekken te for ceren. Door tactvol optreden van Rode Kruis-zusters en enkele geestelijken wer den de mensen evenwel tot rede gebracht. Een der ongelukkige vrouwen slaagde erin zich aan de spijlen van het hek op te trekken. Toen men haar handen los maak te, viel zij op de grond, schreeuwend om haar man en zoon, die tot de ingeslotenen behoren. Hier en daar werd gevochten en kregen enkele leden van de rijkswacht ge voelige klappen. Maar deze mannen rea geerden niet. Zij beseften, dat alleen het eindeloos wachten de oorzaak was van deze plotseling optredende razernij. Toen de orde hersteld was, hoorde men alleen nog maar het hartverscheurende gehuil van enige totaal uitgeputte vrouwen. Het misnoegen is niet geheel en al onge grond. Om onbegrijpelijke redenen blijven de autoriteiten nog steeds voedsel geven aan de hoop, dat er op overlevenden nog mag worden gerekend. Maar men ver zuimt duidelijk te maken, waarop die hoop is gebaseerd. In plaats daarvan, geeft men een summiere opsomming van getroffen technische maatregelen. De plaatselijke bladen wekken in grote koppen over de volle pagina-breedte enerzijds de verwach ting, dat er een grote kans is dat vele in geslotenen behouden naar boven zullen kunnen worden gebracht, maar dat ander zijds op een catastrofe moet worden ge rekend. „Vertel ons eerlijk wat men nu werkelijk van de situatie denkt. Maak een eind aan deze martelende onzekerheid." Zo ongeveer luidde de klacht der wachtenden gistermiddag. Tenslotte zagen de verantwoordelijke autoriteiten in, dat de mensen recht heb ben op meer nieuws. Een afgevaardigde van de achter het hek wachtenden werd een onderhoud met de directeur van de Belgische mijnen, de heer Van den Heuvel, toegestaan en deze was bereid nadere in lichtingen te verstrekken. Via de luidspre ker van een politie-auto richtte deze afge vaardigde zich tot de verwanten; hij be loofde dat hij, zodra hij over mededelingen van de reddingploegen beschikte, die on middellijk zou bekend maken. Hij kon meteen reeds meedelen, dat de tempera tuur op de 907 meter galerij iets was ver beterd en dat men erin geslaagd was tot de 800-meter verdieping door te dringen. Daar had men een „zeker aantal" doden aange troffen. Er zouden maatregelen getroffen worden om de stoffelijke resten te bergen en wel op een zodanige manier, dat de ver dere reddingspogingen er niet door ge schaad zouden worden. Na deze bekendmaking viel er onder de honderden buiten de hekken weer een stilte. Deze werd slechts verbroken door gehuil en door gemurmel van gebeden. Gisteravond omstreeks negen uur kon men uit het toen verstrekte communiqué opmaken, dat ook van officiële zijde de hoop taant, dat er nog overlevenden zullen zijn. Er werd onder meer meegedeeld, dat de hitte op de 907-meter verdieping de werkzaamheden blijft bemoeilijken. „Het zal nodig zijn met sterkere middelen dan tot nu toe aangewend, het vuur te bestrij den. Zo zullen grotere motorspuiten wor den ingezet. Men verwacht niet, dat men op de galerij, die op 835 meter is gelegen, nog overlevenden zal aantreffen Dat het vuur nog in grote hevigheid woedt, kon ieder op en buiten het mijn- terrein duidelijk waarnemen door de zwarte rook. die onafgebroken uit c:e schacht ontsnapt. Het blussen van de brand zou direct effect sorteren, indien van chemische middelen gebruik zou kun nen worden gemaakt. Doch het gebruik daarvan zou tevens alle leven in de mijn onmiddellijk doden. Men zal nu proberen door het afsluiten van bepaalde gangen en het inbrengen van grotere watermassa's de brand in te perken. Marcinelle bood gisteravond weer het beeld, dat ik nu al zoveel avonden heb aanschouwd. Niet alleen voor dé mijn ingang wacht een uitgeputte groep men sen; in de kleine straatjes blijven de be woners van het mijnwerkersstadje voor -ie deur van hun woning staan. Men weigert te gaan slapen. Op het terrein van Le Ca zier zelf wacht een groep journalisten eveneens op nieuws. Onafgebroken dalen de redders in groep jes van acht tot tien man naar het binnen ste van de mijn af. Telkens wanneer dat gebeurd is, hoort men in de nachtelijke stilte het enerverend geluid der kloksigna- len, waarmee wordt aangegeven op welke diepte men zich bevindt. Rondom en op het terrein blijven ook de ongeveer duizend leden van de Belgische rijkswacht op post. In enkele straatjes heeft men de afzettin gen met houten hekken, die voor de be grafenis van gisteren waren aangebracht, gehandhaafd. Zij, die naast zovele anderen een compliment verdienen voor hun mens lievend optreden, zijn zeker de Rode Kruis- zusters, die de in militaire tenten opge stelde veldkeukens bedienen en met de tientallen geestelijken steeds maar weer langs de wachtenden gaan, hulp en bij stand biedend.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1